F.UJisbrun LiffrnouiA SITTERS^KQR MIDDAG- en AVONDJAPONNEN AVONDDLOUSESen -ROKKEN BRIDGECOATS en BONTMANTELS 1 Missiepredikers bij den Bisschop Haarlem, 17 Nov. Zalennood SCHOENEN VAN SMIT TIEN VOLLE DAGEN APOSTOLAAT Kort en volledig EEN NIEUWE COLLECTIE DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 hebben goeden pasvorm en snit en Belastingcontrole WIJ BERICHTEN DE ONTVANGST VAN v-TU'i.hM in-i-3 >- a OUD-HAERLEM VERRIJST WEER Raadskelder in Kleine Houtstraat VOOR DiEN POLITIERECHTER Gezellig! Een goede buur. De Kleine Houtstraatverceniging N.Z. zal oud-Haerlem weer optrekken en er nieuwe attracties bijvoegen Hallo PERQUIN Och, moet U hooren, Over Esperanto-literatuur Weldadigheid naar Vermogen' Pandpoort, Koningstraat Heilzaam en vruchtbaar Toespraak pater Jonckbloedt RIJDENDE BROODWINKELS Een nieuwigheid in Haarlems straten MILLIOENEN-TENT TE BLOEMENDAAL Glas-in-Iood herinnering Programma van de Haarl. Radio centrale op Woensdag 18 Nov. Installatie Mr. Vliegenthart Haarlem - Schoterweg 1 - Telefoon 16659 AGENDA INSTELLINGEN WEER AANRIJDINGEN TE HALFWEG Ziekenauto zwaar beschadigd Auto geslipt De Brockway-surséancen DAMMEN HAARL. R. K. DAMBOND STAD In een Ingezonden stuk klaagt de heer Am. Smits over de moeilijkheden, die de dilettan- ten-tooneelvereenigingen in Haarlem tegen woordig hebben om een niet dure, behoorlijke zaal voor haar uitvoeringen te vinden. Zijn klachten gelden het aantal zalen, dat beschik baar is en den prijs daarvan. Nu de schouwburg aan den Jansweg buiten dienst is gesteld, zouden de dilettantenvereeni- gingen niet veel keus meer hebben; alleen de stadsschouwburg, de gemeentelijke concertzaal en het gebouw St. Bavo. Er zou zeker een loo- nende exploitatie te vinden zijn voor een groot zalencomplex, waar de vereenigingen van aller lei slag in een prettige omgeving hun feest avonden konden geven. Wij echter meenen, dat er van een tekort aan zalen in Haarlem niet kan gesproken worden. Behalve Stadsschouwburg, Concertgebouw met drie zalen, St. Bavo met negen zalen, waaronder een tooneelzaal, kan men nog voor de vuist weg opnoemen: het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond aan de Tempeliers straat, de zalen van café-restaurant Brink- manm Dreefzicht, het gebouw van de St. Jo- zefsgezellenvereeniging, Olympia, het gebouw van den Protestantenbond aan de Jacobstraat, het gebouw van de Jongelingsvereeniging aan de Lange Margarethastraat, het Blauwe Kruis aan de Oude Groenmarkt, het gebouw van de R. K. Militairenvereeniging, om nog niet te spreken van de Patronaatszalen aan de Ko- ningsteinstraat, de De la Reystraat, de Wester gracht, in het Amsterdamsche kwartier e. d.. die een tehuis vormen voor tal van katholieke jeugdvereenigingen. Te klagen valt er in Haar lem over het aantal zalen niet, maar wel over het aantal gelegenheden, waar men zich pret tig en gezellig thuis voelt. De tweede klacht betreft de huur, w'elke be dongen wordt. Wij willen sommige prijzen, welke worden gevraagd, niet in bescherming nemen, maar als de heer Smits aandringt op het beschikbaar stellen van den Stadsschouw burg voor 40 of van de gemeentelijke Con certzaal voor 20, dan vergeet hij toch wel een beetje de verhoudingen. Men dient toch te rekenen, dat de kosten voor verwarming een gulden of vijf per avond bedragen; voor licht zeven gulden; voor twee tooneelknechten 5; voor slijtage van de piano 2.50 (men verze kerde ons, dat de zalen om de twee jaar een nieuw instrument noodig hebben)dat er rente en aflossing van het gebouw moeten worden be taald, dat de gemeente enorme prijzen vraagt voor personeele belasting, voor de Gemeente lijke Concertzaal b.v. 3000 per jaar en het gebouw St. Bavo 1000 en dat de gebouwen niet alle avonden bezet zijn. In den zomer staan zij zelfs vier maanden geheel leeg. Wanneer de exploitanten dan ook niet op de winst van het buffet, de opbrengst van de garde-robe, en die van de plaatsbespreking rekenden, zouden de prijzen voor het verhuren van de zalen zeker veel en veel hooger moeten zijn. Zoo eenvoudig als vele menschen zich de zaak voorstellen is de oplossing van de zalenkw'astie zeker niet, maar dat de toestand in Haarlem verbetering kan velen, is zeker. IJ ws NASSAUSTRAAT 1, hoek Kruisstraat HAARLEM TEL. 13490 gegeven door op te merken: U bent natuurlijk nog steeds twintig jaarUiteraard tot zijn groote verbazing vertelde de juffrouw dat ze nu 21 jaar oud was. Een vergissing die spoedig hersteld werd. Iemand, die ontdekte, dat een goede buur inderdaad beter is dan een verre vriend, zelfs al is die vriend ie eigen zwager, was een 23- jarige bakkersknecht op de Bakenessergracht Diens wederwaardigheden in een Augustus nacht waren niet van aangenamen aard. Hij lag heel rustig in zijn bed te slapen toen er plotseling aan de voordeur werd gebeld, terwijl er tevens hard geroepen werd. Aan de stem hoorde hij dat da late bezoeker zijn zwager was, die schreeuwde dat hij eenige zaken met hem wilde bespreksn. Des nachts om een uur! Niet alleen vanwege dit late uur, maar veel meer ook omdat de verstandhouding tusschen beide zwagers niet bepaald rozengeur en mane schijn was, besloot de bakker de voordeur maar niet open te doen en zijn aangetrouwd familie lid daarbuiten in het nachtelijk duister (mis schien scheen de maan wel!) zijn hart te laten luchten. De zwager was echter niet gekomen om zijn philippica's voor een gesloten voordeur af te draaien en toen hij goedschiks geen toe gang tot het huis kreeg, verschafte hij zich kwaadschiks een opening door het raam van de voorkamer op te duwen en zoo het huis binnen te komen. Den man werd heel beleefd verzocht weer weg te gaan, doch hij had wei nig zin zijn hielen te lichten. In ieder geval ging hij als een razende te keer, sloeg een sa lontafeltje in stukken en beet als een men- scheneter in den duim van den bakker, die hem wilde tegenhouden, hetgeen met allerlei onheusche uitingen jegens den bakker gepaard ging. De politierechter had echter het laatste woord en veroordeelde den zwager bij verstek wegens huisvredebreuk (de breuk van het tafeltje en de duim werden dus op clen koop toe genomen) conform clsn eisch tot 14 dagen gevangenis straf. Tijd genoeg dus voor den zwager om zijn zonden te beweenen! Verdachte merkte schuchter op dat hij in zich zelf had gepraat. „Hardop denken is zeer gevaarlijk" oordeelde de rechter laconiek en ook verdachte erkende, dat hij beter gedaar. had zijn hartgrondige op merking achterwege te laten. Er bleek dat er alleen maar een politie-agent had gestaan, voor wien het scheldwoord be stemd kon zijn geweest én bovendien had ver dachte tegen den politie-agent gezegd, dat de beleediging diens eigen schuld was, want dan had de agent de fiets maar niet in beslag moe ten nemen! „Een blad voor uw mond houden voortaan", adviseerde de rechter, die overeenkomstig den eisch 10 boete voor de onvriendelijke en on voorzichtige uitlating des letterzetters oplegde. Aan controle van rijwielbelastingmerken zal menigeen wel een broertje dood hebben! Het valt dan ook niet mee, dat je, rustig rijdende met wie weet wat voor pleizierige gedachten, plotseling te worden herinnerd aan den plicht het gebruikelijk offer voor je fiets aan den fiscus gebracht te moeten hebben. Hoevele verzuchtin gen (euphemistisch uitgedrukt!) zullen inwen dig wel niet geuit zijn door aangehouden fiet sers, wier karretje (dat dikwijls een deel van hen zelf geworden is) in beslag genomen is. Een 46-jarige letterzetter had zijn boosheid echter wat al te luid en in al te onparlementaire termen geuit, toen hij op 5 September j.l. de belastingcontrole op de Gasthuisvest wat al te duidelijk, dan prettig voor hem was, moest be merken. Voor den politierechter ontkende hij den daar geposteerden en de belastingambtenaren as- sisteerenden politie-agent te hebben willen be- leedigen. „Wie heeft u dan willen uitschelden?" vroeg de rechter, „de musschen in de boomen mis schien of de in beslag genomen fiets?" De actieve straatvereeniging, der Kleine Houtstraat N. Z. (van Anegang tot Ged. Oude Gracht) zal evenals vorig jaar haar straat wederom doen veranderen in „Oud-Haarlem". Deze reclame, welke zal worden gehouden van 20 November tot 7 December a.s. zal bestaan uit het zooveel mogelijk terugbrengen van de perceelen in Oud-Hollandschen stijl, terwijl aan beide zijden der straat een poort zal worden geplaatst, geheel nagebootst, zooals die vroe ger was. Voorts zal 'n leegstaand perceel in een Raadhuis worden omgebouwd, waarvan de voor gevel een imitatie zal zijn van ons eigen mooie Stadhuis op de Groote Markt. De verlichting van het geheel zal geschieden door aan de lui fels van de perceelen bevestigde antieke lan taarns, hetgeen ongetwijfeld een fantastischen aanblik zal opleveren. Een omroeper in Oud- Hollandsche kleederdracht zal Woensdag en Vrijdag a.s. de stad doorkruisen met bekken slag, om de Haarlemsche bevolking mededee- ling te doen, dat „Oud-Haarlem" weder is op- Een eerzame, 50-jarige loswerkman uit Half weg wandelde met zijn vrouw op den avond van Koninginnedag j.l. oo de Groote Markt te Haar lem, waar de' feestviering in vollen gang was. Zonder eenige reden of aanleiding kwam plot seling een hem totaal onbekende, 28-jarige stoffeerder uit Haarlem op hem af en gaf hem pardoes een vuistslag tegen het hoof cl. Het zal je gebeuren! Als een herinnering aan dit onwelkom en on gebruikelijk medeleven met de algemeene feest vreugde heeft de loswerkman een tiental dagen met een „ernstig beschadigde" wang geloopen! De stoffeerder moest Maandag rekenschap en verantwoording van zijn hardhandigheid voor den politierechter afleggen, doch zijn eenigste excuus voor zijn onbetamelijk optreden was, dat hij „een beetje" dronken was geweest en niet meer wist wat hij deed. „U bent zeker brood dronken geweest," merkte de rechter, die gis teren goed op dreef was, op. „Heeft u wellicht een Oranjebitter gedronken?" Het bleek, dat hier slechts doodgewone jenever zijn werk had gedaan en 'smans geest niet weinig had be neveld. Als de wijn is in den man De Officier van Justitie vond het gedrag van verdachte een vreemde uiting van feestvieren, niet alleen ongewoon, doch ook zeer gevaarlijk. Iedereen had tenslotte den klap kunnen oploo- pen. Toevallig was nu de loswerkman het slachtoffer geweest. Als je zoo'n klap oploopt, dan ben je niet bepaald voor je genoegen uit geweest De eisch was 25 boete of 12 dagen hechte nis. De jongeman putte zich uit om toch maar zijn vredelievende gezindheid te bewijzen. „Ik loop liever een straatje om dan ruzie met iemand te maken," zeide hij. Jammer dat hij dat ook op Koninginnedag niet gedaan heeft. Dat straatje-om was een gezonde wandeling voor hem geweest en had hem tevens 15 boete bespaard, die de rechter hem nu oplegde! Een goede buur is beter dan een verre vriend, zegt een spreekwoord. Maar „uitzonderingen be vestigen den regel" is er ook een! Dat onder vond een 25-jarige schilder, wiens vrouw op 24 Augustus ruzie kreeg met de echtgenoote van zijn buurman. De schilder wilde als vredes engel optreden, hetgeen met een bloedneus be loond werd! De ruzie werd gisteren door den politierechter beslecht, die de vechtersbazen, den buurman en zjjn vrouw ieder niet 15 boete bestrafte. De schilder deelde o.a. mede, dat hij nu ver huisd was en sedert dien weer vriendschap met zijn vroegeren buurman had gesloten. Een verre vriend schijnt,dus voor hem beter te zijn dan een goede buur! En passant deed zich nog het grappige geval voor, dat een vrouwelijke getuige in een paar minuten een jaar ouder werd. Meestal worden vrouwen boven de twintig hoe langer hoe jon ger naarmate de tijd meer vordert. De juffrouw, die in twee zaken na elkaar als getuige moest optreden en in de eene als haar leeftijd 20 jaar had opgegeven, bleek bij het verhoor in de vol gende ineens een jaar ouder te zijn geworden. En dan had de rechter nog wel zoo heel zeker, toen hij haar voor den tweeden keer vroeg: Hoe oud bent u? zelf het antwoord op deze vraag gebouwd. Het werk wordt weer uitgevoerd door de firma Misset. Wat betreft de inrichting van het Raadhuis het volgende: Voorin bevindt zich een hal voor ontvangst, daarachter is de Raadzaal gelegen, terwijl de groote kelder, welke zich in het perceel bevindt, als Raadskelder zal dienen. De bovenverdieping wordt ingericht voor het tentoonstellen van allerlei producten van Nederlandsch fabrikaat, waarvoor vele fabrikanten hun medewerking reeds hebben toegezegd. Het Raadhuis is voor iederen bezoeker van Oud-Haarlem'" vrij toe gankelijk. Voorts is aan deze reclame, waaraan nagenoeg alle winkeliers deelnemen, een étalagewedstrijd verbonden voor de winkeliers onderling. Hier voor zullen als jury fungeeren de heeren Th. Hooy, H. C. Sprenger en B. W. Lasschuit. In dezen wedstrijd zal het niet zoozeer gaan om het maken van een extra étalage, doch in hoofdzaak rekening worden gehouden met de verkoopbare étalage. Genoemde jury zal bij de openng van „Oud-Haarlem" op Vrijdag 20 November a.s. in het Raadhuis den uitslag me- dedeelen en de prijzen uitreiken. De laatste kolenkit staat klaar. 't Komt in orde. Vijf mud BESTE Binnen 'n uur is 't voor mekaar! Zaterdag j.l. sprak de Hongaarsche schrijver J. Baghy voor de Esperantisten. Spreker bracht vooral het groote belang van de Esperanto- literatuur naar voren. Volgens hem zouden er zonder de Esp. literatuur geen personen zijn, die Esperanto zouden spreken. Zeer duidelijk behandelde spr. in het kort achtereenvolgens de Esp.-poëzie, waarvan hij eenige voorbeelden declameerde en het proza. De wereldoorlog bracht grooten vooruitgang in de Esp.-literatuur. Na den oorlog ontstond ook Literatura Mondo in Budapest, waarvan spr. directeur is. Volgens hem hebben de Esperantisten 3 taken te vervullen t.a.v. de Esp.-literatuur, n.l. Ie deze te vergrooten, 2e deze internationaal te ver breiden en 3e vooral de kwaliteit ervan omhoog te brengen. Op geestige wijze toonde spr. aan, dat er zoo dikwijls Esperantisten zijn, die in waarheid geen Esperantisten zijn, omdat ze niet behoor lijk kunnen praten. Het gaat bij hen ook niet om de kwantiteit, maar om de kwaliteit. Na een slotwoord van den voorzitter van het Comité was deze internationale avond, de eer ste van het nieuwe seizoen, weer ten einde. Door „Abbé Richardson" wordt deze week, in verband met de Missie, geen esperanto-cursus gegeven. 't Is herfst nu, en 't is somber, Het duister valt vroeg in, En zoo is 't ook heel donker Voor menig huisgezin. Maar wie den toestand zóó beziet, Vergeet „Weldadigheid" zeker niet. Postgiro No. 212793, telefoon 11855 Vijf en twintig paters Redemptoristen, die in Haarlem de H. Missie prediken, zijn Maandag avond in een audiëntie door Z. H. Exc. Mgr. P. J. Huibers, Bisschop van Haarlem, ontvan gen in de Bisschoppelijke woning aan de Nieu we Gracht te Haarlem. De Hoogeerw. Pater Dr. B. Lijdsman, waar nemend Provinciaal van de Nederlandsche Provincie der Redemptoristen hield daarbij een toespraak, waarin hij de blijdschap der Missio narissen vertolkte Mgr. te mogen begroeten en hulde bracht aan den Bisschop ter gelegenheid van diens verjaardag. De Redemptoristen zul len door hun gebed en ijver bij de Apostolische Oefeningen de uiterst moeilijke taak van het Onus Episcopatus in deze zorgvolle tijden trachten te steunen. In onderdanigheid aan Mgr. willen de Missionarissen in Zijn geest werkën, aldus de Hoogeerw. spreker Onze oud stadgenoot, de weleerw. pater W. Jonckbloedt C.S.S.R. voerde dan het woord als algemeen leider van de H. Missie in zijn ge boortestad en gaf aan den Bisschop enkele in lichtingen over de Apostolische taak der Mis sionarissen in de Bisschopsstad. Geen ander doel stond ons voor oogen, aldus spr., dan deze H. Missie te preeken volgens het heerlijke, diep zielkundige systeem, ons geschonken door on zen H. Vader Alfonsus, den Kerkleeraar. Dit systeem heeft de proef van twee eeuwen schit terend doorstaan tot op den dag van heden toe en dankbaar blijven wij gedenken den onver- getelijken pater Bernard, die het heeft inge voerd als eerste Nederlandsche Redemptorist in deze Noordelijke landen. Wij mochten het aanpassen voor deze uiterst moeilijke tijden aan al de moderne eischen en na veel studie en gebed mochten wij het ook voor de orde der oefeningen steken in een nieuw gewaad. Tien volle dagen prediken wij nu in zes kerken van Haarlem: de oude kathedraal St. Joseph, de kerk van den H. Rozenkrans aan het Spaame, in de nieuwere parochies St. Joannes den Dooper in de Amsterdamstraat en St. Li- duina aan den Rijksstraatweg. Ook in Overveen en in de parochie van St. Bavo te Heemstede werden wij door de pastoors geroepen. Tien 'volle dagen! Waar het een algemeene gewoonte is in het buitenland nooit een H. Missie korter dan drie weken of een volle maand te laten duren, daar hebben wij Re demptoristen ons verplicht gevoeld in deze groote stadsparochies zeker niet minder dan tien volle dagen te arbeiden. We moeten toch rekening houden met honderden, ja duizenden tragen, die dan eerst naar de Missie komen als deze heeft ingeslagen en reeds een heel eind is gevorderd. Hun grondige bekeering ook voor de toekomst valt niet te verzekeren als we heen gaan juist op het oogenblik, waarop ze in goede stemming tot ons gekomen zijn. We hebben dan nog tot taak den zielen de goede ideeen en vermaningen bij te brengen over het prac- tische katholieke leven in Christus. Eerst als we allen Katholieken de boete hebben gepreekt en Gods oneindige ontferming, hopen we hen tot verdieping te brengen in het zuivere lief deleven voor God en voor elkander; eerst dan zijn we in staat hen allen te winnen en te begeesteren voor het echte sociale en maat schappelijke leven volgens de heerlijke ency clieken van ons aller Vader Paus Pius XI. Spr. herinnerde er dan aan, dat de H. Mis sie reeds wekenlang zorgvuldig en Ijverig is De N.V. Vermaat's Bakkerijen heeft aan de Paul Krugerkade in Haarlem-N. een moderne bakkerij geopend, welke werkt volgens het z.g. semi-automatische systeem. Het kneden en af wegen van het deeg geschiedt geheel machinaal, zoodat een aanmerkelijke besparing van ar beidskracht is verkregen. Voornamer is echter de wijze, waarop het brood bij de klanten wordt thuisbezorgd. Dit geschiedt volgens een geheel nieuwe methode, die in Haarlem voor het eerst wordt toegepast. In plaats van de vroegere handkarretjes zijn enkele rijdende winkels in dienst gesteld, die zijn ingericht met etalage en toonbank en een groote hoeveelheid winkelwaar kunnen vervoeren. Elke wagen wordt bediend door een chauffeur en twee meisjes. Zoo rijden de wagens van wijk tot wijk. Wie den broodauto in de buurt ziet, komt naar buiten en koopt aan den auto wat hij noodig heeft. De klanten moe ten zich deze moeite getroosten: de bakker komt niet meer aan de deur, maar eiken dag, op dezelfde plaats en op denzelfden tijd houdt de auto stil om alle liefhebbers te gerieven. Hoe groot dit gerief is, blijkt aanstonds uit het feit, dat de broodprijs op deze wijze kan worden ver laagd. De exploitanten zijn van deze redeneering uit gegaan hoewel het bezorgsysteem voor de klan ten zeer geriefelijk is, heeft deze wijze van doer, het groote nadeel, dat zij zeer kostbaar is. Een groot bezwaar is, dat de rayons der verschil lende bakkerijen zoo chaotisch zijn verdeeld. Het is geen zeldzaamheid, dat in een en dezelfde straat bezorgers van 15 a 20 bakkerijen hun brood verkoopen. Het verschil van exploitatieprijs tusschen de oude en nieuwe manier zal door de N.V. Ver maat's Bakkerijen in den broodprijs worden ver rekend. Deze zal lager zijn dan vroeger, zonder dat de kwaliteit van het brood er schade van zal lijden. Haarlem met zijn lage huizen en uitgestrekte woonwijken is het eerst voor deze nieuwigheid uitgekozen. Men meent, dat men hier het best kans van slagen heeft. Hedenmorgen zijn de rij dende winkels voor het eerst op het pad gegaan. voorbereid door de parochiegeestelijkheid met haar leekenapostelen, door de Kath. pers, door huisbezoek en verspreiding van vlugschriften, door een ernstige novene. Duizenden kinderen werden aan het bidden gezet, zieken willen al hun lijden voor deze dagen offeren en menige schoone brief moch ten de Missionarissen ontvangen uit de slot kloosters van Redemptoristinnen en Claris sen, waarin alle geestelijke hulp werd toegezegd. Spr. verzocht tenslotte den Bisschoppelijken Ze gen en verklaarde plechtig namens alle aan wezige Missionarissen, dat zij in de Bisschops stad zullen werken met al hun krachten en talenten, met geheel hun persoon. Moge de Missiekoningin Onze Lieve Vrouw van Altljdd- Bijstand ons werk voltooien! besloot spr. Daarna sprak Z. H. Exc. Mgr. Huibers de Missionarissen toe. Mgr. verheugde zich er over zooveel zonen van St. Alfonsus om zich heen te zien. Lachend merkte Mgr. op, dat hij bij het binnenkomen even geschrokken was van zoo veel mannen Gods, die toch met hen allen ze ker den duivel aan het schrikken zullen bren gen! Het deed Mgr. een groot genoegen, dat de Redemptoristen in zes kerken van de stad de H. Missie preeken en dat zij dat doen in den geest van den H. Alfonsus, voor wien Mgr. al tijd zoo'n grooten eerbied heeft gekoesterd. Als pastoor had Mgr. zoo dikwijls ondervonden hoe heilzaam dit Missiesysteem werkte. Mgr. bad O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand om Zegen over het werk. In het bijzonder legde Mgr. den nadruk op het bekeeringswerk voor zoovelen, die in vertwijfeling waren gekomen door de stoffelijke nooden en daardoor reeds met den godsdienst hadden afgerekend, terwijl toch de godsdienst de eenigste troost hier op aarde is. Nadat Mgr. zich nog met de Missionarissen persoonlijk had onderhouden over hun zegen' rijken en zoo loffelijken arbeid in Haarlem en nadere details over hun werksysteem, gaf hij aan allen Zijn Bisschoppelijken Zegen, waar mede de audiëntie geëindigd was. Nu het nieuwe gebouw voor Publieke Werken van Bloemendaal aan de Brouwerskolksteeg in gebruik is genomen, is het oude aan den Bloemendaalschen weg overbodig geworden, 't Staat als een doodgewoon arbeidershuisje „aan de plank", t Is leeggehaald, als geen an der verlaten huis. Zelfs de radiatoren van de centrale verwarming zijn er uit gesloopt en triest en hol en verlaten staat 't nóg op z'n oude plaats. Veel en nuttig werk is er binnen z'n muren verricht: hersen- en papierwerk. Werden daar niet de plannen ontworpen voor een nieuw gemeente-centrum, met een nieuw raadhuis van zooveel ton, een nieuw politiebu reau en een openbare school, een H. B. S., een wandel- en een sportpark, een gebouw voor P. W. en de rest? Werden daar de teekeningen niet gemaakt voor het Nieuwe Bloemendaal, voor de groote veranderingen elders in de ge meente voor de nieuwe openbare gebouwen, voor de uitbreidingsplannen, voorenfin voor alles, waaraan het teekenbord en de tee- kenhaak te pas moeten komen? Leek dat klei ne gebouwtje niet op zoo'n echt ouderwetsch zakenkantoortje, waarin, in weerwil van z'n bekrompenheid, voor kapitalen werd omgezet? Hoe knus zaten daar de verschillende ambtena ren, teekenaars, opzichters enz. niet bij elkaar. Twee stappen en je was bij je collega, wien je iets te vragen had. Drie stappen en je was bij den baas, wien je iets te zeggen had. Wat een schoone gelegenheid voor innige samenwer king! Alles went, zelfs 't werken in een ideale omgeving. Maar de eerste dagen zullen de ambtenaren zich in 't nieuwe gebouw toch onwennig gevoeld hebben. Mogelijk, dat de „Groene tent" binnenkort verdwijnt. Een ledige plaats zal zij zeker ach terlaten. Maar geheel vergeten zal zij niet wor den. Want in 't nieuwe gebouw is zij in ver kleind formaat teruggekomen in den v*rm van een gebrandschilderd glas-in-lood-raam, aan gebracht in het front boven den hoofdingang. En telkens, als de ambtenaren het nieuwe ge bouw betreden, zullen zij herinnerd worden aan het nietige gebouwtje, waar zij een stuk van hun leven hebben verarbeid. Programma 1: Hilversum I (Huizen). Programma 2: Hilversum II. Programma 3: 8.05 en 8.20 Parijs Radio; 8.50 Diversen; 9.20 en 10.30 Keulen; 10.50 Deutschl. sender; 11.20, 12.20 en 12.25 Keulen; 1.20, 1.30 en 1.50 Vlaamsch Brussel; 2.20 Diversen; 2.50 Parijs Radio; 4.20 Keulen; 5.20 London Regio nal; 6.45, 9.15, 9.30, 9.40, 10.20, 10.30 en 11.05 Weenen. Programma 4 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45 en 9.00 Vlaamsch Brussel; 9.20 Diversen; 10.35, 10.50, 11.05 en 11.35 Droitwich; 11.50 London Regional; 12.50 en 1.20 Droitwich; 2.20, 3.20 en 3.35 Lon don Regional; 4.20, 5.10 en 5.35 Droitwich; 6.20 Diversen; 7.00 en 7.35 Droitwich; 8.20 London Regional; 8.35, 9.25, 9.45, 10.30 en 11.20 Droit wich. Programma 5 8.00—7.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplaten (verzoekprogramma): 1. Rheinlander Potpourri, Blaasorkest; 2. L'étoile d'amour, Lucienne Boyer; 3. Its my mothers birthday today, Joe Peterson; 4. Sailor Beware, Bing Crosby; 5. I've got a feelin' your fooling, Conni Boswell; 6. Die ganze Welt dreht zich um Liebe, Marta Eggerth; 7. Liza, A1 Johnson; 8. A Portrait of a Lady, Joe Peterson; 9. Erst eine Walzernacht, Marta Eggerth; 10. J'ai rêvé de t'aimer, Lucienne Boyer; 11. One sweet kiss, A1 Johnson; 12. My heart and I, Bing Crosby; 13. Ein Stern fallt vom Himmel, Joseph Schmidt; 14. You are my lucky star, Conni Bos well; 15. Schau mich an, sei mir gut, Marta Eggerth; 16. Mandulinata di Napoli, Joseph Schmidt; 17. Iich bin heut' so froh, Marta Eggerth; 8.00—12.00 Diversen. Hedenmorgen is de nieuwbenoemde rechter, Mr. L. Vliegenthart, tot dusver subst. griffier van de Haagsche Rechtbank, in een buitenge wone zitting van de Haarlemsche rechtbank ge ïnstalleerd in tegenwoordigheid van vele rech ters, officieren van Justitie, griffiers, advocaten en griffiepersoneel. Nadat de Officier van Justitie, Mr. L. H. Roe- ters van Lennep, de installatie had verricht en de griffier, Baron Sloet, de acte van beëediging had voorgelezen, hield de president Mr. G. Sluis een installatie-toespraak, waarin hij den nieuw- benoemden rechter gelukwenschte met zijn be noeming en de hoop uitsprak, dat Mr. Vlie genthart tot zijn voldoening hier werkzaam zal zijn. Daarna was er gelegenheid om met den nieu wen rechter kennis te maken. MET LUIDSPREKER VRAAGT POLIS VOOR 2 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN Gebouw „St. Bavo" R.K. Rechtskundig Bu reau, 8 uur. St. Elisabeth vereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 u"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 10—4 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken verpleging, Wijkverpleging en Magazijn Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplégingsartikelen, in schrijven lidmaatschap inlichtingen allo werkdagen van 105 uw. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. Iederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Te Halfweg hebben wederom twee autobot singen plaats gehad. Op de terreinen van de Suikerfabriek „Hol land" kwam de jeugdige arbeider A. T. uit Zwanenburg ernstig te vallen. De jongen werd met den ziekenauto naar de woning van Dr. Baumann vervoerd. Na aldaar te zijn verbon den, moest hij per ziekenauto naar Zwanenburg worden overgebracht. Toen de bestuurder van dezen auto het Plein te Halfweg overstak om de Haarlemmermeer straat in te rijden, zag hij plotseling uit de richting Amsterdam met groote snelheid een luxe-auto naderen. De bestuurder van den zie kenauto gooide nog het stuur naar rechts om een aanrijding te voorkomen, doch het mocht niet baten; de auto's kwamen met elkaar in botsing, waarbij de ziekenauto aan één zijde zwaar Werd beschadigd, terwijl ook de luxe auto ernstige averij opliep. Gelukkig werden hierbij geen personen ge wond. De politie maakte proces-verbaal op. Later slipte voor de Suikerfabriek een luxe auto, welke in het hek voor de Suikerfabriek terecht kwam. Ook hierbij deden zich geen per soonlijke ongelukken voor en bleef het ongeluk beperkt tot materieele schade. De Haarlemsche Rechtbank heeft hedenmor gen gehomologeerd 't accoord van 3 pet., aan geboden in de surcéance van betaling van den heer M. C. v. d. Wal, directeur der Haarlem sche Brockway Bus Maatschappij. Het accoord van de Brockway (5 pet.) is zoo als gemeld, eveneens aanvaard. De Vereeniging van kanarievrienden „Ons Genoegen" houdt op 5 en 6 December een ten toonstelling van zang- en kleurkanaries in café „Spoorzicht" aan het Stationsplein. Ten bate der vogelbescherming wordt een' loterij gehou den met vogels en luxe voorwerpen als prijzen. 24 November hoopt het echtpaar J. de Zeuw, wonende Leliestraat 19, alhier, zijn 50-jarige bruiloft te vieren. De bruidegom maakte zich in Haarlem voor vele vereenigingen verdienste lijk, in het bijzonder voor de vereeniging tot het redden van drenkelingen. Eiken dag gaat hij de reddingshaken op de bruggen nog controlee ren. De R. K. Harmonie „St. Caecilia" zal op den feestdag, des avonds om half 9, een serenade brengen. Uit de consumptietent op het „Haarlem"-ter- rein zijn 30 a 40 koppen en een aantal melk kannetjes gestolen. Voor de eerste klasse speelde te Noord wij- kerhout Amicitia tegen H.R.K.D. Ook ditmaal in 't den nieuwen eersten-klassers niet gelukt een overwinning te behalen. Speciaal de kopbor- den stelden ditmaal teleur. De uitslagen luiden: Amicitia H. R. K. D. Th. JansenG. Eeeuwte L. TöthC. Heesakkers E. BrougJac. Bosse N. v. d. Klauw—J. Lucas Th. SomersW. Hopstaken H. Bakker—M. Herben J. v. Gaaien—Th. Bandsma P. de Raad—E. Bourgonje C. VerderG. Kraak K. Hillenaar—J. v. Dam Totaal 0—2 0—2 0—2 1—1 0—2 0—2 0—2 1—1 2—0 2—0 6—14 „Och, waren alle menschen wijs.." (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het sKjir maar n Iclein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn!)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5