BLOOKER's WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN "The (EAPE£sie CACAO i Half elf - Blookertfjd De weerstoestand DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 Het vorstelijk huwelijk Een Oranje-Lippe-muts Vertrek ,Jndrapoera" uitgesteld Pure fantasie De Pers-commissie WERKTIJD VAN HET P.T.T.- PERSONEEL Verbeteringen worden thans aangebracht NACHTLUCHTPOSTDIENST OP KEULEN Nadeelig saldo van 69.500 kan worden verwacht Jonk-/rouwe E. G. Baronnesse van Ittersum overleden Gouverneur Swaab gaat heen I §0*^ Heerenhoed Steunuitkeering aan den tuinbouw Deze week f 4 millioen DIESELTRACTIE WORDT UITGEBREID 30 November op normaal peil ONDER WIJS-CONCENTRATIE Het rapport over de geheele linie afwijzend? De Haagsche zedenzaak Een goede gewoonte, die dagelijks meer ingang vindt! Storingen op Kootwij'k Technische voorzieningen in ver gevorderden staat van uitvoering Geen deugdelijk middel DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM Vergadering van het hoofdbestuur LEVENSMIDDELENPRIJZEN STIJGEN Indische begrooting Niet onbelangrijke verbetering van de budgetaire positie DE OPRICHTING VAN SCHIJNFIRMA'S Een rapport van de kantoor- bediendenbonden WEER BLIJFT VRIJ ZACHT Het minste tandbederf Bouw van een nieuwe tankboot Weer een opdracht van de Koninklijke Shell AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG iv' i BRAND IN OLIE-TANKS Bodem van een der tanks gescheurd Apothekers-assistent Woensdag 18 Nov. f Golflengten Dagfili m STEUNMAATREGELEN Voor schokkererwten en bruine boonen BOERDERIJ AFGEBRAND Een Nederlandsche onderneming heeft in ver band met het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard een baret ontworpen, te dra gen tijdens de aanstaande feestelijkheden. Deze baret heeft den naam Oranje-Lippe-muts ge kregen. De eerste exemplaren werden dezer dagen aan H. K. H. en Z. D. H. aangeboden, die dit ge schenk onder betuiging van bijzondere erken telijkheid hebben aanvaard. In verband met het huwelijk van Prinses Juliana op 7 Januari heeft de directie van den Rotterdamschen Lloyd besloten, het vertrek van het m.s. „Indrapoera" van Rotterdam en Marseille een dag uit te stellen en te doen plaats hebben op 31 December van Rotterdam en 9 Januari van Marseille. De voor dit mailschip geboekte passagiers, die gebruik maken van den in aansluiting op het vertrek van Marseille rijdenden specialen trein voor de passagiers, kunnen daardoor 24 uren later, dus op 8 Januari, uit Nederland vertrekken. De burgemeester van Vlissingen verzoekt ons te melden, dat het bericht over door hem ge dane mededeelingen in verband met een ver meend aanstaand bezoek van het prinselijk paar aan Walcheren, op pure fantasie berust en eiken grond van waarheid mist. De burgemeester heeft alleen in een verga dering met de vertegenwoordigers der buurt- commissies gewaarschuwd, zuinig te zijn met de ingekomen gelden, omdat, zooals genoopt mag worden, het Prinselijk Paar na de huwelijksreis een rondreis door het land zal maken en dan zeker wel ook Zeeland en daarmede Vlissingen een bezoek hoopt drachtig te worden. Maandagochtend heeft de heer D. Hans. voorzitter van den Nederlandschen Journalis tenkring, de commissie geïnstalleerd, die zich bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard zal belasten met de regeling der persaangelegenheden. De commissie zal, aldus spr., in hoofdzaak voor twee dingen hebben te zorgen: in de eer ste plaats voor de regeling en vergemakkelij king van den persarbeid en het uitreiken van perskaarten, en in de tweede plaats voor de ontvangst der buitenlandsche journalisten, welke ongetwijfeld bij het huwelijk hier te lande kunnen worden verwacht. Wat deze laatste aangelegenheid betreft, heeft het Kring- bestuur ook reeds contact gezocht meti het de partement van Buitenlandsche Zaken en is van den Regeeringspersdienst de toezegging voor volledige samenwerking ontvangen. Spr. gaf zijn erkentelijkheid te kennen over het feit, dat de Buitenlandsche Persvereeniging en de Katholieke Journalistenvereeniging in de commissie vertegenwoordigd zijn en uitte zijn beste wenschen voor haar arbeid, daarmee de leiding overdragend aan mr. J. J. van Bolhuis, voorzitter der Haagsche Journalistenvereeni ging. Bij de daarop gevolgde uitvoerige besprekin gen werden verschillende sub-commissies ge vormd. Heb Comité besloot zich te noemen: „Comité voor persbelangen." Zulks in onderscheiding van het andere pers-comité, dat, onder leiding van den heer Bothenius Brouwer, meer bepaald is gevormd voor de plaatselijke feesten te 's Gra- venhage. Het secretariaat der commissie is gevestigd: Schuytstraat 172, Den Haag. Overeenkomstig de toezegging, gedaan bij de mondelinge behandeling van de begrooting 1936 in de Tweede Kamer en in overeenstemming met de motie-IJsselmuiden, is reeds aan het eind van het vorig jaar in studie genomen de mogelijkheid van vermindering van het maxi mum van den gemiddelden werktijd per werk dag voor die personeelsgroepen bij net P.T.T.- bedrijf, voor wie dit maximum nog 8V2 uur be draagt, aldus minister De Wilde in zijn memo rie van antwoord op de P.T.T.-begrooting. De verschillende becijferingen, waarbij de bedoeling heeft voorgezeten, de verbeteringen te doen aanbrengen in die gevallen, waarin de regeling van den dienst voor het personeel het minst gunstig is en waarbij ook rekening is gehouden met het feit, dat de dienstvermindering niet te zware lasten oh net bedrijf mag leggen, hebben geleid tot een plan van uitvoering, dat den mi nister onlangs is voorgelegd en zijn instemming verwierf. Tot invoering van bedoelde maatrege len wordt thans overgegaan. Gevallen van overbelasting van het personeel zijn bij de bedrijfsleiding niet bekend. In de memorie van antwoord over de P.T.T.- begrooting wordt betreffende den nachtlucht postdienst AmsterdamRotterdamKeulen me degedeeld, dat de höoge raming voor luchtver voer en vervoer door de Spoorwegen voor een deel inderdaad het gevolg is van de uitvoering van bedoelden luchtdienst. Een nadeelig saldo van 69.500 kan worden verwacht. In den hoogen ouderdom van 85 jaar is Maandagavond te Den Haag overleden jonk- vrouwe E. G. baronnesse van Ittersum, geboren te Haarlem 3 Maart 1851. Op 18 October 1879 benoemd zijnde tot hof dame van H. M. Koningin Emma, trad zij op 1 Februari 1880 in haren dienst en heeft dezen onafgebroken mogen vervullen tot het over lijden van de Koningin-Moeder op 20 Maart 1934. In 1901 benoemde H. M. de Koningin haar tot dame du palais honoraire van haar Huis, waar op in 1905 volgde de benoeming tot eeredame van de Huisorde van Oranje. Bovendien was zij officier de l'Academie frangaise. BUITENZORG, i7 Nov. (Aneta). Met in gang van 18 December 1936 is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan clen heer J. L. M. Swaab, gouverneur van Celebes en onderhoo- righeden. onder dankbetuiging voor de. lang durige en goede diensten den lande bewezen. Deze week zal de htkeering geschieden van het derde voorschot op de steunverlening aan den tuinbouw over 1936. Naar we vernemen zal hiervoor een bedrag van bjjna vier millioen gulden beschikbaar zijn. Na deze uitkeering zal het grootste gedeelte van het totaal uitgetrokken bedrag voor 1936, n.l. 12 millioen gulden, aan de kweekers zijn uitbetaald. Naar wij vernemen zal met ingang van 30 No vember a.s. de diesel-eleetrische tractie weder met tien procent worden uitgebreid. Het aantal te rijden treinstelkilometers is dan tot ongeveer 340.000 per maand opgevoerd. Hiermede is de dieseltractie op normaal peil gekomen. Op een vergadering van den Kamerkring Friesland van de C. H. U. heeft het Tweede Kamerlid J. Bakker medegedeeld, dat het rap port der staatscommissie betreffende de con centratie van het Bijzonder Onderwijs binnen korten tijd zal worden gepubliceerd. Spr. zeide te verwachten, dat het rapport over de geheele linie een afwijzend standpunt zal innemen, daar concentratie door het verschil in richting van onderwijs vrijwel onmogelijk is. Hedenochtend heeft de Officier van Justitie te Den Haag een exploit doen beteekenen aan mr. F., een der verdachten in de zedenzaak, waarbij deze buiten vervolging is gesteld. Het voordeeligste der voorname merken Toegegeven wordt, aldus minister De Wilde in zijn memorie van antwoord over de P. T. T.- begrooting, dat al waren 't aantal en de duur van de bedrijfsonderbrekingen betrekkelijk ge ring, de zender te Kootwijk meer dan die te Hilversum aan storing onderhevig is geweest. De oorzaak hiervan moet voor een groot deel gezocht worden in de omstandigheid, dat de zender te Kootwijk op maximum vermogen moet werken en daardoor meer kans op storingen heeft dan die te Hilversum, welke op half ver mogen werkt. Een technische voorziening, waar van verwacht mag worden, dat zij een gunsti- gen invloed op het aantal storingen heeft, is in ver gevorderden staat van uitvoering. Tegen de uitzendingen in het Nederlandsch door Russische zenders, welke uitzendingen door de regeering evenzeer worden betreurd, bestaat voor het tegenwoordige, daar het hier betreft een land, waarmede geen diplomatieke betrekkingen worden onderhouden, geen deug delijk middel. Dezer dagen kwam het hoofdbestuur van de Hanze in het Bisdom Haarlem in vergadering bijeen. Besloten werd een commissie in te stellen ter bevordering van meer verdieping en ontwikke ling der leden naar aanleiding van het voorstel van prof. Cleophas. Vervolgens werd een commissie benoemd ter voorbereiding en bestudeering van het vent- vraagstuk en van het vraagstuk van publieke veilingen en verkoopingen van meubelen, ta pijten enz. in café's, restaurants en zalen van publieke vermakelijkheid. Een dergelijke voor bereiding en studie achtte het hoofdbestuur noodig, alvorens een verzoek tot wettelijke maatregelen in te dienen. Naar aanleiding van de motie van den na- jaars-Centralen Raad betreffende een spoedige behandeling van de wet op de vestigingseischen en maatregelen betreffende wettelijke bescher ming van het kleinbedrijf tegen overwoekering van het grootbedrijf was een antwoord ingeko men van het dagelijksch bestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond, meldende, dat deze zich met den inhoud der motie volkomen kon vereenigen. Ter zake zal een adres tot de Twee de Kamer worden gericht. Een grondige bespreking werd gevoerd over de vraag, welke taak de diocesane en plaatse lijke standsorganisaties zullen hebben bij de practische verwezenlijking der vestigingseischen Het hoofdbestuur zal zich met eenige concrete wenschen ten deze richten tot den N.R.K.M. Daarna had de functieverdeeling van het hoofdbestuur plaats. Het secretariaat van den Centralen Bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties schrijft ons: Uit de resultaten van de prijsenquête van het economisch bureau van den bond over de week van 914 November blijkt, dat de prijsstijging bij levensmiddelen zich, zij het langzaam, toch steeds duidelijker begint af te teekenen. In de opeenvolgende weken sinds 26 September en telkens vergeleken met den toestand voor dien datum, was de gemiddelde prijs stijging voor 25 levensmiddelen bij een kleine 20 coöperaties resp. 0.18, 0.27, 0.58, 0.85, 1.02, 1.30 en 1.75 pet. De prijzen van bruine boonen, griesmeel, Goudsche kaas en eieren stegen met meer dan 6 pCt, en die van capucijners, groene erwten, vermicelli, tarwebloem en boter met 23.4 pCt. Van de overige artikelen bleven de prijzen ge lijk of nagenoeg gelijk. Het is in dit verband interessant om op te merken, dat, blijkens een mededeeling van het Centraal bureau voor de statistiek de groot- hanrielsprijzen van levensmiddelen van Septem ber op October met 5.6 pCt. gestegen zijn. Eerst naar LINKS, dan naar RECHTS uitkijken vóór u oversteekt, en,... even uw beurt af wachten. (Neem lie ver een latere tram dan., de auto van den „Eerste Hulp dienst".) Ingediend is de begrooting van Ned.-Indië voor 1937, aan welker toelichting het volgende is ontleend: Voor de uitkomsten van het dienstjaar 1936 moet voorloopig nog met een zeer globale schat ting worden volstaan. Naar deze schatting, waarbij uiteraard nog geen rekening is gehou den met de recente gebeurtenissen op monetair gebied, zal dit dienstjaar een tekort opleveren van 32.224.000 op den geheelen dienst. Uit een overzicht van de Indische schuld ge durende de crisisjaren blijkt, dat de totale schuld na 1934 regelmatig is afgenomen, het geen vrijwel uitsluitend te danken is aan de overname van teekenmunt door het moeder land 50.6 millioen) en aan het excedent van het restrictief uitvoerrecht op de bevolkings rubber, dat op 1 Januari 1936 reeds ƒ17.7 mil lioen bedroeg en sedert nog belangrijk is ge stegen. In verband met het voornemen, het toezicht op de arbeidstoestanden op Java te verscherpen, is de noodzaak gebleken, het aantal arbeids inspecteurs in dat gebied, thans drie in getal, met nog drie inspecteurs uit te breiden. Ter tegemoetkoming in de financieele moei lijkheden van de minst draagkrachtige catego rieën der ouders van leerlingen van verschil lende onderwijsinrichtingen heeft de Indische regeering verschillende maatregelen getroffen, waardoor een vermindering van de schoolgeld opbrengst van ongeveer 900.000 's jaars ver wacht wordt. De niet onbelangrijke verbetering van de budgetaire positie is voornamelijk te danken aan de betere verwachtingen, die ten aanzien van de opbrengst van sommige middelen kun nen worden gekoesterd. Intusschen is aan de ramingen voor de be grooting haar basis goeddeels ontvallen door de 27 September j.l. ingetreden wijziging in de monetaire politiek. Het zou op zijn minst genomen voorbarig zijn, zich thans in bespiegelingen te verdiepen omtrent den invloed van deze gebeurtenis op de ontwikkeling der Indische financiën. In de dezer dagen te Rotterdam gehouden najaarsvergadering van de Federatie van han dels- en kantoorbedienden vereenigingen in Ne derland werd het rapport eener commissie, be treffende de instelling van schijnfirma's ten behoeve van de ontwikkeling der vakbekwaam heid op administratief gebied behandeld. Overeenkomstig dit Tapport vereenigde "Ie vergadering zich eenstemmig met do volgende conclusie De schijnfirma is uitsluitend te beschouwen als een bruikbaar hulpmiddel, om rsuds verkre gen theoretische kennis op practische wijze toe te passen. Deze toepassing zal echter voorshands wel voornamelijk tot werk'ooze bedienden beperkt moeten blijven. Tenslotte werd de commissie uitgenoodigd, enkele algemeene richtlijnen te ontwerpen, waarnaar de uitvoering van het plan tot op richting van de schijnfnma's voor den handel mogelijk zou zijn. niiiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiimiiiiiiuiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiifiiniiiit» De Maandag ten Westen van Ierland ver schenen depressie heeft zich naar de Britsche eilanden verplaatst, maar nam in beteekenis af, evenals de hooge drukking in 't Zuiden, ter wijl de hooge druk in Scandinavië zich hand haafde en nu weer toeneemt. Ook op IJsland is de barometer blijven stijgen, zoodat thans een rug van hooge druk van de Azoren tot IJsland de Oceaandepressie van onze omgeving scheid:. Op de Britsche eilanden valt bijna overal regen bij krachtigen Zuidwestelijken wind aan het Kanaal en matigen Noordelijken wind aan de Wetkust. Frankrijk heeft zacht weer met regen in het Westen en zonnig weer, na een kouden nacht, in het Zuiden. In Duitschland valt nog regen in het Noord-Oosten en begint regen te vallen in het Zuid-Westen, In Scandinavië hield de matige vorst stand en valt hier en daar sneeuw. De hooge drukking in het Noorden en Noord-Oosten van Groenland en de barometer dalingen in het Zuid-Westen wijzen op de mo gelijkheid van Oostelijken wind en toenemende koude in Scandinavië. Wegens den grooten toe voer van vochtige warme lucht zal hier te lan de het weer vrij zacht blijven met kans op regen. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL De Kon. Shell heeft aan de Rotterdamsche Droogdok Mij. den bouw opgedragen van een dubbelschroeftankstoomschip van 3300 ton draagvermogen, met een machinevermogen van 2500 P.K. Het schip is bestemd om dienst te doen in Ned. West-Indië. Het êerechtshof te Den Bosch behandelde in hooger beroep de strafzaak tegen J. v. P., chauf feur te Rucphen, die door de rechtbank was vrijgesproken. Hij was te Rijsbergen op 23 April 1936 als be stuurder van een auto in aanrijding gekomen met een twaalfjarig" meisje, dat zoodanige ver wondingen bekwam, dat zij spoedig overleed. Het kind stond naast een melkwagentje om melk te nemen; waarschijnlijk heeft het voor den naderenden auto niet meer uit den weg kunnen gaan. Volgens den melkrijder had de vrachtauto langzaam gereden. Hij passeerde zeer dicht langs het melkwagentje; het meisje kreeg en klap van den laadboom tegen het hoofd. De advocaat-generaal was van oordeel, dat verdachte door onvoorzichtigheid schuld aan het gebeurde heeft, en eischte zeven dageh hechtenisstraf. Uitspraak 30 Nov. as /i j j -/ BATAVIA, 17 Nov. (Aneta) De noofdverte- genwoordiger van de B.P.M. deelde mede, dat Maandagavond te omstreeks half zeven in Ba- likpapan brand is uitgebroken in het tanken park nr. 3 en in de canning-tank van de blik- kenfabriek. De oorzaak van den brand was een scheur in den bodem van een der tanks. De brand was te half twaalf gebluscht. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. UTRECHT. Geslaagd mej. H. J. van Brakel te De Bilt; mej. E. M. Kosters te Deventer en mej. M. C. D. Rupert te Soest. 9 9 9 9 iiiiiiMiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiii ui iiiiiiiiiiiiiiiiitiiimiiiiiiiiiiii in immuun mm mi illinium mi mi if ui mi mm! Hm in mi mi immuun minimum imiiiiiiiiiiiiiiiiiiijui GODSDIENST 8.00 Hilversum II (NCRV Schrift lezing en meditatie) 10.30 Hilversum II (NCRV morgen dienst) ORGELBESPELING 9.50 Hamburg 11.00 Hilversum II (harmonium' mmv sopraan) 11.05 Droitwich Quentin Mac Lean) 12.00 Hilversum I (Cor Steyn) 5.30 Hilversum I (orgel m. zang) 6.20 Berlijn 9.50 Duit6Chlandsender ORKESTCONCERTEN 11.20 11.20 11.20 12.05 12.25 2.25 2.50 3.20 3.50 6.20 7.05 "7.40 7.50 8.20 8.20 8.20 835 8.45 8.15 8.35 8.50 8.55 9.35 9.45 9.50 9.50 9.50 10.50 Langenberg (Symphonie-ork.) Deutschlandsender Hamburg (Symphonie-ork.) Droitwich Langenberg (Symphonie-ork.) Luxemburg Parijs I Droitwich Beromünster Langenberg Luxemburg Boedapest (opera-orkest) Deutschlandsender Brussel II Brussel I (symphonle-orkest) Parijs I Milaan (symphonie-concert) Toulouse (symphonle-oonc.) Hamburg (solisten, koor, ork.) mmv cello) Droitwich (symphonie-orkest) Luxemburg Parijs II Brussel I (symphonie-orkest) Kalundborg Langenberg Berlijn Hamburg Luxemburg (solisten en ork.) LICHTE MUZIEK 8.35 Luxemburg 12.05 Kalundborg 12.20 Luxemburg 12.30 Hilversum I (Flierefluiters) 12.50 Brussel I (dansmuziek) 12.50 Brussel II 1.15 Hilversum I (Flierefluiters) 1.20 Deutschlandsender. 1.20 Droitwich I.30 Brussel I (populair concert) 1.30 Brussel II (dansmuziek) 2.10 Kalundborg 3.20 Deutschlandsender 3.20 Langenberg 4.35 Rome 4.55 Beromünster 5.35 Luxemburg 5.35 Droitwich (dansorkest olv Henry Hall) 6.20 Hilversum I (Ramblers) 6.35 Luxemburg 6.35 Brussel I 7.20 Luxemburg 8.30 Toulouse 8.40 Parijs II 9.00 Toulouse (dansmuziek) 9.15 Weenen 9.20 Luxemburg 9.40 Weenen 10.05 Toulouse 10.20 Rome (dansmuziek) 10.20 Kalundborg (dansmuziek) 10.25 Boedapest 10.30 Weenen 10.30 Brussel I (dansmuziek) 10.35 Milaan (dansmuziek) II.00 Toulouse (jazzmuziek) 11.20 Droitwich (dansmuziek) 11.20 Parijs I (dansmuziek) 11.35 Toulouse 12.40 Toulouse (militaire muziek) GRAMOFOON 8.00 8.15 8.20 8.20 9.20 11.35 12.15 12.15 12.20 12.25 12.50 1.00 1.30 1.45 1.50 1.50 2.00 5.20 5.30 5.35 5.50 6.00 6.05 Hilversum I Hilversum II Brussel I Brussel II Langenberg Droitwich Hilvërsum II Brussel I Brussel II Parijs II Droitwich Hilversum I Hilversum II Luxemburg Brussel I Brussel II Hilversum I Berlijn Brussel I Luxemburg Deutschlandsender Hilversum I Hamburg BerliozSymphonie phantasti- que op. 14 is Woensdagavond te beluisteren in het program ma van den Deutschland sender (7.209.20 uur 6.05 Luxemburg 6,20 Brussel II 6.35 Berlija 6.40 Parijs II 7.20 Brussel I 7.30 Hilversum II 8.05 Kalundborg 9.25 Luxemburg 9.30 Hilversum II (Bach-progr.) 9.35 Boedapest 10.05 Hilversum I 10.20 Deutschlandsender 10.30 Brussel II 10.40 Luxemburg 10.45 Hilversum II 10.50 Parijs II 11.05 Weenen 11.30 Hilversum I KAMERMUZIEK 10.50 Deutschlandsender 11.20 Parijs I (kamerorkest) 12.30 Hilversum II (kwintet) 12.35 Parijs I (kamerorkest) 2.00 Hilversum II (kwintet) 4.15 Beromünster (kamermuziek) 5.10 Droitwich (kwintet) 5.50 Parijs I kamerorkest) 6.35 Beromünster (clthertrio) 7.20 Berlijn 7.20 Kalundborg (viool-piano) 7.20 Beromünster (viool en piano) 7.20 Langenberg kamerorkest) 7.35 Droitwich (kwintet) 8.20 Berlijn (klein orkest) 8.20 Hamburg 10.30 Droitwich (kwintet mmv bas) SOLISTENCONCERTEN 10.50 Langenberg (pianorecital) 2.20 Hamburg (alt, viool, pie.no- beg.) 3.00 Kalundborg (cello-soli) 3.00 Hilversum II (cellorecital) 3.50 Droitwich (pianorecital) 4.00 Hilversum II 4.35 Milaan (planorecital) 5.20 Deutschlandsender (piano recital) 5.20 Kalundborg (zangvoordracht) 6.20 Boedapest (zang) 6.45 Hamburg (piano-études naar Paganini v. Liszt) 7.00 Droitwich (zang) 7.20 Brussel II zang-voordracht) 10.15 Hilversum II (piano-recital) 11.20 Toulouse (zang). OPERA EN OPERETTE 6.45 Weenen („La Bohème", opera van Puccini) 8.00 Rome („S/S Equator", ope rette v. Papanti) 10.35 Toulouse (operafragmeniten) TOONEEL 9.00 Hilversum I („Drama in volle zee", hoorspel.) 9.05 Parijs I („Daddy-long-legs", spel van J. Webster) PERSBERICHTEN 7.50 Brussel II 8.00 Hilversum II 8.03 Hilversum I 9.20 Berlijn 9.20 Deutschlandsender 9.55 Hilversum II 10.00 Hilversum I 10,20 Brussel II VARIA 9j30 Hilversum I (Onze keuken, door P. Kers Jr.) 10.20 Hilversum I (Uitzending voor arbeiders in continubedrijv.) 11.30 Hilversum I (Uitzending voor werkloozen) 12.00 Hilversum II (Politieber.) 2.30 Hilversum I (v. de vrouwen) 2.30 Hilversum II (voor jeugdige postzegelverzamelaars 3.00 Hilversum (voor de kinderen m.m.v. Varatooneel) 5.00 Hilversum II (kinderuur) 6.00 Hilversum II (landb.halfuur) 6.30 Hilversum II (Op last van den minister afgestaan) 7.00 Hilversum II (Politieber.) 7.15 Hilversum II (causerie voor slechthoorenden) 7.15 Hilversum I (Kun je nog zin gen olv P. Tlggers) 7.40 Hilversum I (causerie over democratie) 7.45 Hilversum II (radioreportage) 8.00 Hilversum I (SOS-berichtenj 8.15 Hilversum II (herdenkings dienst voor Jacob Revius mmv koor) 8.40 Kalundborg (zangkoor en mannenkoor) SPORT 7.00 Hilversum I (causerie over korfbal) 10.00 Hilversum II (schaakcursus d. H. Smitskamp) ülllllllllliiiiiiiiiiniiiiiiiiiiliitiiiiiiiiiini minuut BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II DEUTSCHL SENDER DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM n (KRO"en NCRV) LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS II ROME TOULOUSE WEENEN 356.7 M. 539.6 M. 459.5 M 483.9 M 321.9 M. 1571 M 1500 M. 331.9 M 301.5 M 1875 M 455.9 M 1304 M. 368.6 M. f 1648 AL 3122 M. 420.8 M. 328.6 M. 506.8 M. rmimmiiiiimiinmiimuiiinniiiiniiiiiiimmnn VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De invoer van Java en Madoera bedroeg in October f 14.800.000 tegen 16.300.000 in September en 15.000.000 in October 1935. In het tijdvak Januari-October f 141.200.000 tegen f 147.300.000 in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De cultuur Mij. „Goalpara" kondigt een interim-dividend aan van 6 pet. tegen 5 pet. het vorig jaar. Het totaal dividend over 1935 bedroeg 13 pet. De Engelsche minister van landbouw ver klaarde, dat, wanneer de monetaire ver houdingen tusschen de landen weer nor maal zullen worden, de Britsche regeering voornemens is, de maatregelen op te hef fen, met betrekking tot de tarieven en eontingenteeringen. Engeland zal het mo gelijke doen, om tot herstel van den han del bij te dragen. De ontvangsten van Frankrijk bedroegen in de eerste negen maanden fr. 322.266 mil lioen en de uitgaven fr. 317.397 mill. Het overschot bedraagt derhalve fr. 3.869 mill. In kringen van de Londensche City is men van oordeel, dat Roosevelt's bedrei ging omtrent de controle op de buitenland sche aankoopen van Amerikaansche fond sen niet al te tragisch moet worden op gevat. De geheele aangelegenheid is nog pas in het stadium van onderzoek. Men ge looft, dat het nog wel eenige maanden zal duren, voor het wetsvoorstel tot wet zal worden verheven. De mogelijkheid voor een hausse acht men niet uitgesloten, wanneer de buitenlandsche beleggers nog snel voor de beperkingsmaatregelen te New York zouden investeeren. De goudprijs te Londen daalde met 1 d tot 142/3'A. 233.000 werd aan goud om gezet. De rubberprijs te Londen steeg met 1/32 tot 8 21/32 per lb. De rubbervoorraden te Londen zijn in de afgeloopen week met 335 ton tot 39.510 ton gedaald en de voorraden te Liverpool .net 608 ton tot 5368 ton. De Carnegie Illinois Steel Corp., de groot ste dochtermij. van de U. S. Steel Corpo ration, heeft de loonen van al haar arbei ders verhoogd, waarmede 100.000 ge moeid gaat. Op het Amerikaansche ministerie van financiën is men, naar uit Washington icordt gemeld, geheel niet verontrust door de aankoopen van Amerikaansche effecten door het buitenland. Men overtuigt zich er van, dat de regeering over voldoende mid delen beschikt, om. den dollar, te bescher men tegen de gevolgen van dergelijke ka pitaal-bewegingen. Door 14 Amerikaansche mijen werd in November tot dusver de dividend-uitdeeling hervat, terwijl 24 achterstallige dividenden op preferente aandeélen werden uitgekeerd. Voorts verhoogden 24 mijen haar dividend, terwijl 66 extra-dividenden werden gede clareerd. De Amerikaansche staalproductie bedroeg in het begin der week 74.1 pet. der capaci teit, tegen 74 pet. de vorige week, 74.2 pet. een maand geleden, 53.7 pet. in de over*- eenkomstige week van het vorig jaar, 22.6 pet. twee jaar geleden en 26.9 pet. drie jaar geleden. De Chesapeake and Ohio zal waarschijn lijk in 1936 een winst behalen van s 5.15 per aandeel, waardoor een extra-dividend mogelijk zou zijn. De Kennecott Copper zal over 1936 waar schijnlijk een winst bepalen van 1.90 per aandeel, waardoor een extra-dividend zou- mogelijk zijn. De Phillips Petroleum Comp. boekte in het derde kwartaal een netto-bedrijfswinst van 9.37 millioen, tegen 8.63 mill, in het derde kwartaal van 1935. De netto-winst beliep 5.49 mill, tegen 4.83 mill. In de eerste negen maanden bedroeg de netto winst 12.83 mill, tegen 9.85 mill, in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. Naar raming zullen de netto-ontvangsten der Amerikaansche Spoorwegen der eerste klasse in 1936 150 millioen bedragen te gen slechts 287.000 in 1935. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.04%9.05'A (p. slot 9.05ys), de Dollar op 1.851.85% (1.85), de Frank op 8.608.6IV1 (8.61), de Belga op 31.27%—31.35 (31.29) en de Zwitsersche Frank op 42.5542.65 (42.57Vz). 1 De Nivas verkocht 704 tons superieure suiker voor diverse bestemmingen en 5000 tons bruine suiker voor Japan. Voorts 1025 tons superieure en 136 tons bruine suiker voor consumptie. Op 31 Juli j.l. werd medegedeeld, dat de Ne derlandsche Akkerbouwcentrale de bevoegdheid zou verkrijgen, tot steun van de markt schok kererwten en bruine boonen tegen richtprijs te koopen van daarvoor in aanmerking komende georganiseerden. De prijzen van schokkererwten en bruine boo nen waren echter tot nu toe op een zoodanige hoc-gte, dat het niet noodig geweest is, van die bevoegdheid gebruik te maken, daar de telers de gelegenheid hadden tegen een voldoend hoo gen prijs op de vrije markt te verkoopen. Indien de markttoestand tot 27 November a.s. zoodanig zal blijven, dat ingrijpen niet nood zakelijk wordt, dan zal, van dien datum af, de toezegging dat bij lage prijzen maatregelen zul len worden getroffen om de richtprijzen te be reiken, niet meer van kracht zijn. De telers dienen er dus rekening mede te houden, dat dan, onafhankelijk van het ver dere prijsverloop, hun voorraden op de vrije markt zullen moeten worden geplaatst. Vannacht omstreeks twee uur is brand ont staan in een der schuren van de boerenbehui- zing van H. Uiler.kade in de Buurtschap Lon- neker-, onder de gemeente Enschede. De brand nam weldra zulk een omvang aan, dat aan blusschen niet te denken viel. De Doerai 0 brandde geheel uit. Vijf kalveren zijn in de vlammen omgekomen, terwijl vijftig voer hooi verloren ging. Ook van de gereedschappen en inboedel kon niets worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6