Een imposant kaartenhuis? Noodweer bij Djember ,ekkere y Lederfabriek in vlammen WERKLOOZEN-PROBLEEM IN HET DERDE RIJK Twee mijnwerkers doodgevallen Sir H. Deterding treedt af Doodslag te Zeist Geen Wilhelmus Belangeloosheid DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 Duitschland telt officieel thans 16.6 werkloozen per 1000 in woners tegen 92.2 in 1933 De laatste loodjes eet» "ft *lJtl t li Vragen in 't Lagerhuis De zeeliedenstaking in Amerika De pogingen om tot een arbitrale regeling te komen Aangaande leveranties aan Spanje en over 't lot der krijgs gevangenen Italiaansch stoomschip vermist Vermoedelijk met man en muis in den storm vergaan Ontevreden reservisten EEN COMPLOT TEGEN DEN ONDERKONING VAN INDIË Door onweer en orkaan 121 woningen omgewaaid Bij het neerdalen in een schacht van de Oranje Nassau- mijn 3 gestort Kooi te vroeg opgetrokken? Nieuwe K.R.O.-studio te Hilversum De bouw reeds boven den grond Buitengewone aandeelhouders vergadering van de Kon. Shell -T,c griep dreigt- WYBtRT. als Neem reed nriep heeft. Uw boeman ^35.20*. WÏBERT-T^ 50 en 90 ct. De brandweer wist uitbreiding te voorkomen Tegen den dader zes jaar gevangenisstraf geëischt Garage in asch gelegd Een groot aantal auto's een prooi der vlammen STEEKPARTIJ TIJDENS DE KERMIS Twee jonge mannen gewond ONVOORZICHTIG DEN WEG OVERGESTOKEN Prins Bernhard Donderdag per vliegtuig van Soesterberg naar Waal haven en Schiphol Beëediging tot ritmeester R. K. HERSTELLINGSOORD „MGR. MUTSAERS" Jaarvergadering te Venlo gehouden (Van onzen Berlijnschen correspondent) Het was 30 Maart 1933, toen Adolf Hitler, bij de proclamatie van zijn eerste vier-jaren-plan, aankondigde, dat, wanneer dit vier-jaren-plan doorge voerd zou wezen, Duitschland zou hebben opgehouden een land met millioenen werk loozen te zijn. Een half jaar voor het verstrijken van den gestelden termijn, verklaarde de „Führer" zijn onderneming „geslaagd" en proclameerde hij een tweede vier-jaren- plan. Duitschland heeft officieel nog rond een millioen werkloozen. Wij verraden geen geheimen, wanneer wij zeggen, dat het nationaal-socialisme de zaak Wat al te rooskleurig zou voorstellen, indien het beweerde, meer dan vijf millioen werkloozen aan loonenden arbeid geholpen te hebben. Ge wapende partijformaties,j arbeidsdienst, het pas ingestelde „Robinson-jaar" voor de afge studeerde mannelijke schooljeugd en last not least het leger, het zijn factoren die de w'erk- loosheidsstatistieken minstens met anderhalf millioen hebben verminderd. Dit doet evenwel niets af aan het feit, dat men een kleine drie millioen arbeiders weer in het productieproces wist te betrekken. Ook al Zijn de loonen niet hoog, toch verdienen deze menschen gemiddeld vijf-en-tachtig mark meer in de maand dan zij aan steun ontvingen. Waar nog bij komt, dat er van het nederigste werk meer opvoedende kracht uitgaat dan van het slenteren langs de straat. De vrees, dat heel deze grootscheepsche werk verschaffing als een kaartenhuis ineen zal val len zoodra de herbewapening klaar is, bestaat ongeveer overal, doch niet in Duitschland zelf. Ook buiten de herbewapening is er genoeg te doen. Het nieuwe vier-jaren-plan, dat Duitsch land nagenoeg onafhankelijk moet maken van den invoer van buitenlandsche grondstoffen, opent den Duitschers geweldige perspectieven. Dat de arbeidsdienst binnen afzienbaren tijd gereed zou komen met zijn taak, gelooft men al evenmin, daar er dan wel weer nieuw ont ginningswerk te doen zal zijn in.... de Kolo niën! Enzoovoorts. Zoo groot kan in het buitenland het pessimisme niet wezen, of in Duitschland is het optimisme nog grooter. En dit optimisme is niet uitsluitend het officieel' gevoelen van regeering en pers. Ook het Duitsche volk, dat misschien meer armoede en ellende heeft ge kend dan onverschillig welk ander volk van Europa; dat al meermalen heel zijn kolossale en onstuitbare energie moest inspannen om weer op de been te komen; dat graag zijn noes te vlijt en zijn taaie werkkracht in dienst stelt van een leider, die het „herrlichen Zeiten entge- gen führt": het Duitsche volk heeft dejlaatste jaren al meer lucntkasteelen werkelijkheid zien worden. Het twijfelt in het algemeen niet ern stig aan hetgeen de leiding zich nog meer te bereiken voorstelt. Reeds nu koestert de man van de straat toekomstfantasieën over het nieu we vier-jaren-plan, welke herinneren aan de romans van Wells. En zoo is dan de „Kampf um die letzte Million" begonnen. De strijd is ont brand, die ten doel heeft, het millioen werkloozen dat Duitschland officieel nog telt, minstens uit de tabellen der statistie ken te doen verdwijnen. Want ook in het Derde Rijk heerscht de overtuiging, dat nu eenmaal geen enkele staat al zijn burgers loonenden arbeid kan verschaffen. Radicale stroomingen in de partij hebben daarnaar wel gestreefd. Het plan heeft bestaan en is in langdurige conferenties ernstig bespro ken, om het eerste vier-jaren-plan, bij wijze van spreken, plechtig te besluiten met de in- dienststelling van den laatsten werklooze. Doch ook hier weer stond de nuchtere cijferaar dr. Schacht pal. Hij rekende voor, dat het op den duur veel voordeeliger is, invaliden, a-sociale elementen en menschen-op-halve-kracht van staatswege te onderhouden, dan hen koste wat kost aan het werk te zetten. En zooals meer malen het geval is geweest, kreeg dr. Schacht ook in dezen gelijk. Waar het dalende werkloozencijfer steeds een belangrijke factor was in de propaganda der nationaal-socialistische regeering, ligt het ech ter voor de hand, dat men dit cijfer niet blij vend zou laten opdrijven door menschen, die minder werkloos, dan onmachtig tot werken zijn. Men is daarom begonnen met elk geval van werkloosheid afzonderlijk in oogenschouw te nemen. Alle Duitsche werkloozen moeten zich in den loop van November op de arbeidsbureaux waaronder zij ressorteeren, aanmelden. Invali den worden zonder meer als werkloozen ge schrapt. Zij vallen voortaan onder organisaties als ons armbestuur. Menschen-op-halve-kracht, die tengevolge van een ongeval of van een verwonding op het slagveld een pensioentje trekken, dat ontoereikend is, zullen alleen nog werkloozensteun ontvangen, voor zoover zij als arbeiders bruikbaar zijn. Anders gaan zij even eens over naar de „N. S. Volkswohlfahrt". Voor arbeidschuwen en andere a-sociale elementen is er in de werkloosheidsstatistieken eveneens geen plaats meer. Men schat, dat er na deze schifting nog on geveer negen-honderd-duizend werkloozen zul len overblijven. Dit cijfer zal nog worden ver laagd doordat een afzonderlijke lijst wordt aan gelegd voor „tijdelijk werkloozen". Van de 21 millioen Duitschers namelijk, die in loondienst werken, veranderen er maandelijks rond anderhaif millioen van betrekking. Deze menschen zijn verplicht, ook al duurt hun „werkloosheid" slechts enkele uren, daarvan aangifte te doen. Het ligt voor de hand, dat er op die manier geen werkloosheidscijfer gepu bliceerd kan worden, zonder dat daar menschen bij inbegrepen worden, die eigenlijk niet werk loos zijn. Intusschen is de „Kampf um die letzte Mil lion" niet een kleine wijziging in de admi nistratie der bureaux van de dertien Duit sche „Landesarbeitsamtbezirken". Wanneer men er eenmaal in geslaagd is, de werkloozen- statistieken te bevrijden van hen, die daar geen plaats in verdienen, dan zal wel degelijk ge tracht worden, de overblijvende acht of negen honderd-duizend werkelijke werkloozen onder te brengen. Degenen, voor wie het betrekkelijk makkelijk zijn zal om een betrekking te vinden, zijn ds volleerde vaklui. Op de eerste plaats in de electriciteitsbedrijven en in den motorbouw, maar daarnaast ook in de metaalindustrie, is er meer vraag dan aanbod voor wat goede ambachtslieden betreft. Alleen zal het dikwijls noodzakelijk blijken, werklooze vaklui „over te planten" naar heel andere deelen van Duitsch land, terwijl men ook een oplossing zal moeten vinden voor het nijpende gebrek aan goede arbeiderswoningen. Voorts wil men trachten, de werkloozen, die in den chaos der na-oorlogsche Jaren er niet toe gekomen zijn om een ambacht te leerenof him vak. slechts half verstaan, voor zoover het e*eer lil ■s niet mogelijk is, hun alsnog een opleiding te geven of als sjouwerlui en hulparbeiders on der te brengen, in te deelen bij den landböuw, waar op het oogenblik werk te over is, ook voor menschen, die van het boerenbedrijf niets afweten. Ten slotte zal bijzondere zorg worden be steed aan het tragische vraagstuk der am bachtslieden, wier beroep in de snelle ont wikkeling van de techniek in de laatste jaren verloren ging. Aan den eenen kant denkt men er niet aan om hen ten eeuwigen dage als steuntrekkers te laten vegeteeren, terwijl men ze aan de andere zijde ook voor de vernede ring sparen wil van ergens ais „ongeschoold" het zwaarste werk te moeten opknappen. In de bedoeling ligt het, ze zooveel mogelijk in een aanverwant beroep te werk te stellen of en dit geldt natuurlijk vooral voor de jongeren 2)e alsnog de gelegenheid te geven, een ander ambacht te leeren. Duitschland telde officieel momenteel 16.6 werkloozen per 1000 inwoners, tegenover 92.2 in 1933. Dit cijfer geldt echter voor het heele land; in verschillende streken zijn de werk loosheid,«statistieken aanmerkelijk ongunstiger. Zoo tellen Breslau 55.7, Bottrop 52.6, Solingen 45.7, Dresden 45.4, Aken 44, Keulen 43.6, Essen 41 en Chemnitz 40.4 werkloozen per 1000 in woners. In de landbouwgebieden Oost-Pruisen, Nord- mark en Pommeren is de werkloosheid prac- tisch verdwenen. Brandenburg blijft nog on der het rijksgemiddelde, ondanks zijn groote steden, waaronder Berlijn met 30.8 werkloozen per 1000 inwoners. Het hoogst is het werkloosheidscijfer in de industriegebieden en mijnstreken Rijnland en Bessen, Saksen en Westphalen. HIET nu JA men kent ook Z'JM El&EM WAARDE U£T BESTE. DE 5RAAN5CUE QEGEQaiNG VIlDÊ NIÊ.TS WETEN VAN -T UITWISSELEN VAN GEVANGENEN OMDAT UET DEN WITTQN VOCDOEEUG ZOU ZUJN WASHINGTON, 17 Nov. De burgemeesters der havenplaatsen, welke door de zeeliedensta king worden getroffen, hebben den president verzocht in dit confüct tusschenbeide te komen. Roosevelt antwoordde, dat tusschen de sta king en de uitwerking welke zijn reis naar Z. Amerika op den wereldvrede kan hebben, een groot verschil bestaat. De wereldvrede is de belangrijkste van de twee. Roosevelt voegde hieraan toe, niettemin te hopen, dat reeders en stakers dat zullen erkennen en onderhandelin gen zullen aanknoopen. Na hun vertrek uit het Witte Huis hebben de burgemeesters een beroep gedaan op de bij het geschil betrokken partijen het conflict aan een scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen, Wanneer zij van beide partijen de verzekering zullen ontvangen, dat de arbitrale beslissing zal worden aanvaard, zullen de burgemeesters Roo sevelt direct verzoeken een scheidsgerecht voor het gebied van den Stillen Oceaan en een voor het gebied van den Atlantischen Oceaan en de Golf van Mexico te benoemen. Twee arbeidersafgevaardigden en een liberaal hebben gisteren in het Lagerhuis vragen ge steld nopens de voorziening van généraal Fran, co's troepen met munitie, tanks en vliegtuigen door Italië en Duitschland. Eden antwoordde dat alle mededeelingen van dezen aard, nadat zij op hun betrouwbaarheid onderzocht waren aan Lord Plymouth en zijn non-interventie-commissie ter verdere behan deling werden doorgegeven. Meer kon de regee ring op het oogenblik niet doen. Op een nadere vraag, of er eenig bewijs was dat de Spaansche nationalisten gasbommen uit Rome geleverd hadden gekregen, antwoordde de minister dat zoover hij wist hiervoor geen bewijzen voorhanden waren. Een andere afgevaardigde vroeg of de regee ring generaal Franco wilde verzoeken een on derzoek toe te staan naar de bevinding van de Spaansche krijgsgevangenen die in de kampen van La Linea, Sevilla, Cadiz en Ronda bijeen gebracht waren. Eden antwoordde dat het Engelsche voorstel tot uitwisseling van gevangenen, naar men wist, bij beide strijdende partijen niet in goede aarde was gevallen. De regeering van Burgos had toe. stemming willen verleenen tot het doen be zoeken van haar gevangenen door officieele Britsche gedelegeerden, maar uit een oogpunt van onpartijdigheid had de regeering niet nader in deze toestemming willen treden. Het Engel sche voorstel bleef echter gehandhaafd en zoo dra beide partijen het over een of anderen vorm van Engelsche interventie tot humaniseering van den burgeroorlog eens konden worden, zou de regeering haar diensten weer onmiddellijk ter beschikking stellen. Naar wij vernemen, ls.de vrees gegrond, dat het Italiaansche stoomschip „Dignitas" gedurende een der jongste stormen met man en muis is vergaan. Het stoomschip, dat toebehoorde aan de ree- derij Ravano te Genua, voer in time-charter voor de Italiaansche regeering met een lading ijzererts, bestemd voor het hoogovenbedrijf te IJmuiden. Volgens Lloyds is het stoomschip 3 November j.l. Gibraltar gepasseerd. Sindsdien is van het schip niets meer vernomen. De afstand van Gibraltar naar IJmuiden be draagt 1400 mijl, welke dus in ongeveer zeven dagen door het schip kon worden gestoomd. Op 10 November ongeveer had de „Dignitas" in IJmuiden moeten binnenkomen. Dit is niet geschied en evenmin is bericht ontvangen, dat het schip in een of andere vluchthaven is bin- nengeloopen. Daar het intusschen reeds 17 November is, moet men aannemen, dat de „Dignitas" is ver gaan. Het schip meet 5376 br. reg. ton en had een bemanning van 38 koppen. LONDEN, 17 Nov. (DNB) Te Southamp ton weigerden 200 uit Palestina teruggekeerde reservisten te gehoorzamen om nog den nacht op het transportschip door te brengen. Zij ver lieten het schip en demonstreerden op de kade tegen het feit, dat men hun betrekkingen niet open heeft gehouden, zoodat zij thans werk loos zijn Een deel van de reservisten wilde het haven emplacement verlaten, doch de politie verhin derde dit. Ten slotte wist men de mannen te overreden weer aan boord terug te keeren. LONDEN, 17 Nov. (D.N.B.) News Chroni cle deelt mede, dat de politie bij Lahore een complot tegen den onderkoning, Lord Linlithgow op het spoor is gekomen. Een aanslag op den trein van den onderkoning werd tijdig verijdeld, verscheidene verdachtenzii n gearresteerd. DJEMBER, 17 Nov. (Aneta). Gister middag is in het onderdistrict Bangsalsari (in de omgeving van Djember) een onweer, dat gepaard ging met een orkaan, losge barsten. In de desa's Tocgoesari en Tjoerahkalong zijn 121 woningen omgewaaid. Ook aan de inibber- en tabaks-aanplantingen werd schade toegebracht. Er kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. Het binnenlandsch bestuur verleent aan de daklooze bevolking hulp. Maandagavond om tien uur is op de Oranje-Nassaumijn 3, te Heerlerheide, een ernstig ongeluk gebeurd. Door tot nu toe onbekende oorzaak zijn twee ongehuwde arbeiders, de 25-jarige S. J. Meens en de 29-jarige A. Tecovich, bij het neerdalen in een schacht gevallen. Beiden waren op slag dood. Omtrent het ongeluk op de Oranje-Nassau mijn te Heerlerheide, vernemen wü nader: Bij het uitstappen uit de kooi van de 250 M. verdieping van de nachtploeg, welke om tien uur aanving en het gelijktijdig uitstappen van de dagploeg, is het sein voor het optrekken der kooi door den betrokken seingever waarschijn lijk gegeven op het oogenblik, dat de laatste arbeider, de Italiaan Tecovich» die de kooi wilde verlaten, slechts gedeeltelijk was uitge stapt. Door het optrekken der kooi werd deze arbeider naar boven getrokken. Hij is hierbij in de schachtopening gevallen. Verondersteld wordt dat hij bij zijn val den arbeider Meens, die belast was met het bedie nen van de kooi. heeft gegrepen en meege sleurd. Ook deze arbeider is tegelijk met den Italiaan naar beneden gestort. Tecovich was woonachtig te Heerlerheide en de andere verongelukte arbeider te Hoensbroek. De bouw van de nieuwe studio voor den Ka tholieken Radio Omroep te Hilversum vordert, ondanks de zeer slechte weersomstandigheden, in vlot tempo. In de laatste weken is men met den onder bouw in zooverre reeds gereed gekomen, dat de wijze van bouw duidelijk is omlijnd. Vooral de groote studio schiet omhoog. Een beschrijving van het nieuwe studiocom plex gaven wij reeds bij een vorige gelegenheid. En onlangs heeft men in een prettige radio reportage via de K.R.O.-microfoon kunnen ver nemen, dat men ook in de kringen van den omroep zeiven best tevreden is. Wanneer men van achter de schuttingen de steenen muren hooger zal zien rijzen en dat zal nog wel enkele maanden duren komen we op den bouw van dit boeiende complex na der terug. Intusschen kan men er verzekerd van zijn, dat vele nijvere handen naarstig werken om den K.R.O. spoedig een waardig en goed studiogebouw te doen bezitten! Hedenmorgen is te Amsterdam een buitenge wone aandeelhoudersvergadering gehouden van de „Kon. Shell", in verband met het aftreden als directeur-generaal van dr. H. W. A. Deter ding. Voor den aanvang van. de agenda hield de pres.-comm. jhr. H. Loudon een redo naar aanleiding van dit afscheid. Ik behoef u wel niet to zeggen, aldui spi., dat wfj, die hem zoo- vele jaren aio den grooten leider van ons bedrijf gekend en be wonderd hebben, door zijn heengaan diep zijn getroffen. Dr. Deterding, dio gedurende meer dan veertig jaren aan onzo zaak verbonden ia en reedt op zeer jeugdi gen leeftijd na het overlijden van den heer J. B. A. Kessler tot directeur werd benoemd, is ontegenzeglijk de man die door zijn genialen blik op commercieel gebied en zijn groot orga nisatorisch talent, de schepper was van de K.P. M. in haar tegenwoordigen vorm. Talloos waren de moeilijkheden, die hij op zijn weg vond, doch dank zij zijn bijzonderen gaven en ook vooral omdat hij het vertrouwen wist te winnen van de vele concurrenten, heeft hij de K.P.M. gemaakt tot de belangrijkste der Nederlandsche industrieele ondernemingen, tot een wereldconcern, dat in bijna alle landen ver tegenwoordigd is. Wij verheugen ons er intusschen in, dat de heer Deterding zich bereid heeft verklaard, in het college van commissarissen zitting te ne men. Wij zullen daardoor, naar wij vertrouwen, gedurende vele jaren op zijn krachtigen steun en zijn waardevolle adviezen mogen rekenen. Ik ben overtuigd ook uit naam van de aan deelhouders te spreken, wanneer ik hem onzen .oprechtendaalt hgjtujg voor. hglgggruhij sQor V/YBERT-S1Roor a '^==-=;^ Maandagavond omstreeks negen uur brak door nog onbekende oorzaak brand uit in het magazijn van de N.V. Lederfabriek van de Gebr. Van der Steen, gelegen aan de Gil lesstraat te Rijen. De brandweren van Rijen en Tilburg waren spoedig ter plaatse. Zij konden echter niet verhinderen dat het vuur, dat intusschen ook de fabriek had aangetast, het geheele gebouw vernielde. De brandweer moest zich tenslotte beperken tot het nat houden van de omliggen» de gebouwen, welke veel waterschade kregen. De burgemeester van Rijen, Dr. J. C. M. Sweens, was op het terrein van den brand aan wezig en leidde het blusschingswerk. De schade wordt door verzekering gedekt. Zooals men zich nog uit de dagbladberich- ten zal kunnen herinneren werd dezen zomer onder Bosch-en-Duin te Zeist in de bosschen het lijk gevonden van een dienstmeisje, dat daar in den omtrek diende. Een medisch on derzoek constateerde een hartverlamming, weshalve aan misdrijf niet meer werd gedacht. Eenige weken later meldde zich bij de Utrechtsche politie een 26-jarige man A., die bekende het meisje, Dientje S. genaamd, toen zfj des avonds door de bosschen fietste, over vallen en van haar fiets gesleurd te hebben. Toen zij begon te gillen, heeft hij haar zoo vast de keel dichtgesnoerd, dat zij gewurgd werd. Dinsdagmorgen werd de strafzaak tegen den man met gesloten deuren behandeld. Als ver dediger trad op mr. Wieringa. De eisch van den officier luidde zes jaar ge vangenisstraf, waarna ter beschikkingstelling van de regeering zal volgen. Hedenmorgen te ongeveer half vijf heeft een surveilleerend agent van politie brand ontdekt in de garage „De oude kerk", de vroegere gerefor meerde kerk, gelegen aan de Wijngaardstraat te Goes. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist, zij het dan ook met groote moeite, de belendende perceelen te behouden. De garage is geheel uit gebrand. Het gebouw was verzekerd. In de garage stonden veertien of vijftien auto's. Het is niet bekend of de eigenaars allen hun wagens verzekerd hadden. De oorzaak van den brand is onbekend onze maatschappij, die zijn levenswerk was, tot stand bracht. Sir Deterding dankte met enkele woorden voor deze blijken van waardeering en voor het vertrouwen, dat de aandeelhouders jarenlang in hem hebben gesteld. Vervolgens werd de heer Deterding met alge- meene stemmen tot commissaris gekozen. De heeren J. M. de Booy en M. J. C. van Panthaleon baron van Eek werden met groote meerderheid tot directeur benoemd. Mr. R. J. G. Boissevain richtte nog een af scheidswoord tot den scheidenden directeur- generaal namens de aandeelhouders. H(j zeide dat van Deterding een machtige bezieling uitstraalde op de groote groepen om hem heen. De aandeelhouders gevoelen hoeveel zij aan hem verplicht zijn en zij zijn dus zijn schuldenaren. Wat dr. Deterding aan het huidige geslacht heeft gegeven, wordt voor het nageslacht be waard als een rijke bron van welvaart en geluk. Nadat nog eenige andere sprekers het woord hadden gevoerd, werd de vergadering gesloten. Maandagnacht heeft tijdens cle kermis te Beilen (Dr.) een ernstige steekpartij plaats ge had. Tusschen eenige jongelui uit de buurt schap Hijkerdijk bestond al eenigen tijd een gespannen verhouding, waarvan een meisje de oorzaak was. In een café werd het onderwerp ter sprake gebracht en bij de ruzie noodigde men elkaar uit, om even mee naar buiten te gaan, waar de zaak in het duister verder zou worden afgehandeld. Weldra kwamen hierbij de messen te voorschijn, waarbij de 20-jarige G. Fokkens bij het afweren van een aanval een slag met een mes over de hand kreeg, waarbij enkele pezen werden doorgesneden. Hij werd door Dr. Gortes voorloopig verbon den en daarna per auto naar het Wilhelmina- ziekenhuis te Assen overgebracht. Ook de ver moedelijke dader, de 22-jarige E. H. uit Hijker dijk, die bij de vechtpartij eveneens een wond aan de hand had opgeloopen, waarbij pezen waren geraakt, werd na voorloopig te zijn ver bonden naar hetzelfde ziekenhuis vervoerd. Vanmorgen om ongeveer acht uur is op den Rijksweg te 't Zand voor de melkfabriek Hol- landia een ernstig ongeluk gebeurd. De zeventienjarige dochter van den heer Rens, wonende aan den Ruigeweg onder de gemeente Zijpe, was op weg naar dr. Boerma, om dezen te waarschuwen voor haar vader, die ernstig ziek was. Op den terugweg bij de fabriek Hollandia ge komen, stak zij, naar een ooggetuige ons mede deelde, onvoorzichtig den weg over, juist op het moment, toen uit de richting Alkmaar een luxe-auto met groote snelheid naderde. Een aanrijding was onvermijdelijk. Het meisje werd door den auto gegrepen en met haar fiets over de motorkap geslingerd, waarna zij drie meter verder op den weg terecht kwam. Met een zware hersenschudding, een ernstige kaakfractuur en vele zware hoofdwonden droeg men haar bewusteloos de fabriek Hollandia binnen. Met een ziekenauto werd het slacht offer naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Haar toestand is zeer ernstig. Den bestuurder van den auto, die onmid dellijk heeft gestopt, treft zeer waarschijnlijk geen schuld, v Wel het Pionierslied Aan een der jongste nummers van De Sociaal Democraat ontleenden we reeds de bekentenis van den heer- schenden onwil in den linkervleugel der S. D. A. P. om een meer nationale houding te volgen. In de sociaal-democratische vakvereeni- ging maakt men ook van zijn hart geen moordkuil. Het jongste nummer van het orgaan, waarin de Alg. Ned. Typografenbond zijn belangen bespreekt geeft tenminste den heer Albarda te verstaan, dat het niets van de poging moet hebben, om het Wilhelmus binnen te smokkelen, „het lied aan Oranje gewijd, waarvan men den zegen verwacht." Al „doet dat lied weer opgang", in geen ge val moet een klassestrijder daar zijn over tuiging aan verkwanselen. We hebben ons eigen vaandellied vol strijdgevoel, schrijft een medewerker aan het hoofd van het blad, en „we zullen het vertikken". Hij be sluit: „Neen, maats, voor ons slechts het lied van de vlag, het hooglied van de pio nieren!" De geesten zijn nog niet bezworen! En politieke actie Volk en Vaderland gaat voort, op de R.K. Staatspartij af te geven. On langs zijn de voormannen der R.K. Staatspartij uitgekleed, die aan hun „baan tje" zooveel geld zouden verdienen. Het is goed, naar voren te brengen, wat de Hoogeerw. Deken van Groningen hier te genover stelde op den Katholieken Landdag aldaar. Er is de jongste weken een ander boekje over de leiders der N. S. B. opengedaan, zeide hij. Ze verrijken zich met groote in komsten ten koste der beweging, die ze zeg gen te dienen. Onder daverend applaus van den Land dag merkte de Hoogeerw. spreker op, dat onze leiders geen 12.000 en zelfs geen 7000 uit de beweging kloppen, gelijk in de N. S. B. geschiedt, maar dat ze werken ter liefde van het beginsel en voor ons volk. Daarom is het noodzakelijk deze vergif ti gers van ons volk, die het vertrouwen in de katholieke leiders trachten te ondermij nen, openlijk te weerstaan en te wijzen op de practijken, die ze anderen aanwrijven: „Daarom mag er wel eens op gewezen worden, dat iemand als de heer Goseling, die behoort tot een der knapste juristen en meest bekwame mannen, die wij in ons land hebben, een onnoemelijke hoeveelheid werk, niet alleen in de Kamer, maar ook voor de Partij verzet, zonder één cent ver goeding. Indien hij den tijd, dien hij op die wijze aan de gemeenschap wijdt, bijv. zou geven aan zijn advocaten-praktijk, dan zou hij ongetwijfeld een rijke broodwinning verdienen. Dat is het groote verschil tus schen een leider van de R.K. Staatspartij en die van de N. S. B. En zoo is de geheele geest van de Kath. Staatspartij. Reeds ja ren bestaat de bepaling, dat de sprekers voor onze politieke vergaderingen niet an ders mogen ontvangen dan een sobere ver goeding voor reis- en verblijfkosten." Naar wij vernemen, zal Prins Bemhard Donderdagochtend a.s. een bezoek bren gen aan het vliegveld te Soesterberg. Van daar zal de Prins met een K. L. M.-vlieg- tuig weder vertrekken, eerst naar Waal haven en vervolgens naar Schiphol. Op deze vlucht zal de Prins geëscorteerd worden door twee escadrilles van vijf mili taire vliegtuigen, onder commando van kapitein Van Weerden Poelman. Volgens de Telegraaf zal de beëediging van Z. H. Prins Bemhard tot ritmeester a la suite bij de Blauwe Huzaren zeer waarschijnlijk ge schieden op 7 December as. Zondag is te Venlo de jaarvergadering ge houden van de R. K. Herstellingsoord Veree- niging „Mgr. Mutsaers", welke werd geleid door den heer J. Hellemons 'uit Tilburg, die de ver keerd gevormde ideeën recht zette betreffen de de in gang zijnde actie, welke een propa gandistisch en een financieel doel nastreeft. De inkrimping en afvloeiing van het spoor wegpersoneel hebben haar invloed doen gelden op het ledental der H. O. V., terwijl ander zijds een stijging van het aantal verpleegdagen valt te constateeren. Voor ongerustheid over den gang van zaken bestaat hoegenaamd geen reden. Een gezamenlijk gebed werd gestort voor het herstel van den voorzitter, den heer F. H. Tim- mermans uit Utrecht. Hierna vond de bestuursverkiezing plaats. Aangezien geen tegencandidaten waren inge komen werden de aftredende bestuursleden, n.I. de heeren C. van den Broek, den Haag, N. C. de Jong, Nijmegen en G. J. Prüst, Utrecht, her kozen. De begrooting 1937 tot een bedrag ad f 36.260 kon de goedkeuring der vergadering erlangen. Bij de behandeling der ingekomen voorstel len werd een voorstel om de contributie der gepensionneerden te verlagen aangehouden, terwijl verworpen werd een voorstel om een maandblad of periodiek uit te geven in den geest als dat der zustervereenigingen. Na een propagandistisch woord van pastoor Mutsaerts, werd de jaarbijeenkomst, waar 117 afdeelingen waren vertegenwoordigd, met een dankwoord door den heer Hellemons gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9