Bombardementen op Madrid blijven in hevigheid toenemen Minister Salengro overleden De Salon de l'Aviation te Parijs Het nieuws van heden DE INZENDINGEN VAN DE AIR FRANCE OVERAL IN DE STAD WOEDEN BRANDEN DE STAKENDE ZEELUI WEIGEREN ARBITRAGE Een KEI P-bril DE BAROMETER x IMPill VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 18 NOVEMBER 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per preek 25 cent; per kwartaal f3.25; per post per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V, DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20263 Centaure II, een verkeersvliegtuig met zeer bijzonder comfort voor veertig passagiers Twee radiostations van Madrid zouden plotseling hun uit zendingen hebben gestaakt De aanvallen in de universiteitswijk De toestand in de havens is nog steeds niet veranderd Duitschland arresteert Vier jeugdige Elzassers opgesloten wegens samenzwering Enorme belangstelling van het publiek Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin| De Fransche minister van Binnen- landsche Zaken plotseling gestorven DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De Duitschers gaan liever meer jam eten Zwitsersche nota aan Duitschland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Inge* mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 55 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. waarvan Amerika en Engeland maar heel poo- vertjes. Ook hier zullen de algemeene Europee- sche toestanden wel hebben meegesproken. Tenslotte is slechts èèn enkele autogiro aanwe zig; watervliegtuigen ontbreken geheel. Frankrijk zelf heeft zijn inzendingen zoo volledig en uitmuntend mogelijk verzorgd. Buiten de officieele zendingen van het Minis terie van Luchtvaart, een afdeeling voor tech niek, voor verkeer, organisatie en de lucht vloot, zijn er geheel nieuwe afdeelingen waarin de volksluchtvaart en opvoeding der jeugd op het gebied der luchtvaart zijn ondergebracht. Te Jeruzalem is voor de eerste maal bijeengekomen de Koninklijke Engelsche Commissie ter bestudeering der urgente vraagstukken van Palestina, vooral de Joodsch-Arabische kwestie. De Hooge Commissaris voor Palestina, Sir Arthur Wanchope (achter de microfoon), installeert de commissie MADRID, 18 November (Havas). Het bombardement van Madrid door de rechtschen neemt steeds in hevig heid toe. Vooral werd thans de tele fooncentrale onder vuur genomen. Dit gebouw steekt met zijn 17 ver diepingen hoog boven Madrid uit. Verscheidene granaten ontploften bij het gebouw en beschadigden het ernstig. Een scherf vloog zelfs door een venster in een vertrek, terwijl in het vertrek daarnaast de buitenlandsche journalisten wachtten op tele foonverbindingen met hun bladen. Dit nieuwe bombardement eischte ver scheidene dooden en gewonden. Ook viel een bom op het Roode Kruis-hospitaal. Te tien uur in den avond streed de brandweer nog tegen de branden, welke overal in de stad woedden. Het verkeer op straat wordt met den dag gevaarlijker. Er zyn thans veel meer dan 200 dooden en 500 gewonden. De correspondent van de Seculo in Spanje deelt mede, dat de Montana-kazerne en de modelgevangenis te Madrid in brand zijn ge schoten. De radioclub te Lissabon deelt mede, dat gisterenavond 11.45 uur twee radiostations van Madrid, Union Radio en Radio Madrid, plotseling hun uitzending staakten. Het schijnt dat beide stations door het bom bardement zyn vernield. De rechtschen blijven aanvallen in de uni versiteitswijk. Zij drongen door in de richting van Quatre Caminos. Het resultaat van dezen aanval is nog niet bekend, doch het hoofdkwar tier van de nationalisten scheen tevreden over den gang van zaken. Radio-Oadix deelde gisteravond mede, diat sedert het begin van den aanval op Madrid 9000 man van de regeeringstroepen gewond werden. Zy konden niet meer aan den strijd deelnemen. Het hoofdkwartier der nationalisten te Sala manca heeft medegedeeld, dat de kolonne, welke den opmarsch naar Paseo del Parque del Oeste wilde stuiten, een internationale kolonne was. Geen enkele Spanjaard streed hierin mee. De kolonne werd op de vlucht gedreven en verloor eenige honderden dooden. Radio-Majorca heeft medegedeeld, dat de regeeringstroepen aan het front bij Escurial minder tegenstand bieden en dat deze sector wel spoedig zal worden prijsgegeven. De regeering te Burgos heeft de buitenland sche regeeringen gewaarschuwd hun schepen uit de haven van Barcelona te verwijderen, ten einde deze schepen geen gevaar te doen loopen bij de maatregelen, welke genomen zullen wor den tegen het ontschepen van gas en oorlogs materiaal in deze haven. Naar de Spaansche ambassade te Washington mededeelt, zou het diplomatieke corps te Ma drid voornemens zyn door te dringen tot de li nies van de rechtschen om hun mede te deelen, dat het bombardement van Madrid het „wereld geweten heeft gewekt". De Britsche zaakgelas tigde en de ambassadeur van Mexico en Argen tinië willen dezen stap ondernemen. Volgens uit goede bron te Tanger ontvangen berichten gaan de leiders der rechtschen voort in de Spaansche zone van Marokko inheemsche recruten te werven, welke bestemd zijn voor de operaties in het moederland. Deze recruten worden afgericht door „Afri- kaansche jagers", die het kader vormen van de nieuwe eenheden. Algemeen schat men het aantal manschap pen, dat Franco op deze wijze op de been kan brengen, op 10.000. Tot nu toe zijn reeds 25.000 man de 'zee-engte overgestoken. De vredessterk- te blijft op 30.000 man gehandhaafd in de zone. Geruchten volgens welke Franco aan de in de Spaansche zone van Marokko wonende inboor lingen zelfbestuur zou hebben beloofd, zijn bij de stammen nog steeds in omloop, ondanks het onlangs door Queipo de Llano gegeven dementi. Men houdt staande, dat het kalifaat Tetoean zou worden gesticht in het sultanaat, dat geheel onslagen zal worden van iedere leenplichtigheid jegens den sultan. Spanje zou slechts de diplo matieke betrekkingen verzekeren en de bescher ming van het grondgebied waarborgen. WASHINGTON, 18 Nov. (Reuter) De sta kende zeelieden aan de Westkust hebben op de uitnoodiging der burgers om het geschil aan arbitrage te onderwerpen, ten antwoord gegeven, dat geen arbitrage mogelijk is over de fundamenteele beginselen, waarom ge streden wordt. De toestand in de havens is niet veranderd. De stakers hebben medegedeeld, dat zij het ver trek van de „Washington", die zee zou moeten kiezen naar Engeland, niet zullen toelaten. STRAATSBURG, 18 Nov. (Havas). Volgens te Straatsburg ontvangen berichten zouden vier jeugdige Elzassers te Karlsruhe worden vastgehouden door de Duitsche autoriteiten, wegens samenzwering tegen de veiligheid van den staat. Geen van vieren is ouder dan 20 jaar. De vier jongelui hadden zich naar Duitsch land begeven om vrienden te bezoeken en zou den bij de autoriteiten zijn aangebracht wegens tegen het Duitsche regiem vijandige uitlatin gen. Drie hunner zouden reeds sedert eenige weken gevangen zitten. De vierde is een jeug dig werkman van een bij Straatsburg, geves tigde automobielfabriek. De jongen is 17 jaar oud en zou zijn gearresteerd op aanwijzing van den vriend, dien hij een bezoek bracht. Hoezeer Nederland de Luchtvaartten toonstelling te Parijs mede tot een belangrijke gebeurtenis heeft gemaakt, werd reeds gisteren aangegeven, thans moge de aandacht gevestigd worden op hetgeen in hoofdzaak nader op deze expositie is te zien en te bewonderen. Vooraf dient te worden medegedeeld, dat door samenwerking van Air France en K. L. M. ver scheidene Nederlandsche bladen in de gele genheid worden gesteld de expositie te bezoe ken, en waartoe de reis naar Parijs werd ge maakt met de gloednieuwe Ibis, de Dou glas D. O. 3, van de K. L. M., dien wonderlij ken vogel met zijn ongeloofelijk comfort voor de passagiers. Na deze verrukkelijke luchtreis werd het Ne derlandsche gezelschap onder de aangename leiding van den heer Ages, chef van den pers dienst der K. L. M., en den vertegenwoordiger van de Air France op Schiphol, den heer Marti- noff, ontvangen te Le Bourget door den heer Robert, leider van den persdienst der Fran- sche Luchtvaart-maatschappij en den heer Mohr, den vertegenwoordiger van de K. L. M. te Le Bourget. Later werd nog kennis gemaakt met den directeur van den Franschen pers- en propagandadienst, den heer Chitry. Onvermoeid, van den middag van aankomst tot het uur van vertrek, met aanhoudende nauwlettendheid en toewijding, zonder een oogenblik opdringerig te zyn, heeft de geroemde Fransche gastvrijheid zich door deze heeren geuit in een bijna over dadige verzorging en behulpzaamheid, waar voor de gasten niet anders dan hoogst erkente lijk kunnen zijn. Van deze Franschen zou de K. L. M. haar gastvrijheid en bezorgdheid ge leerd kunnen hebben, indien zij niet die eigen schappen reeds practisch bezeten had vóór zij met de Air France haar samenwerking begon. Onder deze omstandigheden bestond de mo gelijkheid een uitnemenden indruk van de Pa- rijsche expositie te krijgen. De belangstelling voor de tentoonstelling van de zijde van het publiek is overwel digend. Van luchtvaart-belanghebbenden mag men niet anders verwachten, doch dat het Fran sche publiek zóó „air-minded" is, dat de ten toonstelling thans reeds door duizenden en duizenden personen is bezocht, alleen Zondag kwamen ruim 100.000 bezoekers, zal ons Hol landers, jammer genoeg, nog verbazen. Neder land heeft, op het gebied van belangstelling voor de luchtvaart alleen reeds, nog heel wat te leeren, of liever te verbeteren. In de groote zaal van het Grand Palais, thans een enorme luxe-hangar, staan tallooze vliegtoestellen bijeen en toch is deze expositie incompleet. Het militaire element, er werd reeds gisteren op gewezen, overheerscht; een waarschuwend teeken van dezen tijd. Toch wordt daar zijn redenen voor natuurlijk op dit gebied niet alles getoond, wat bereikt is. Overigens is de tentoonstelling internationaal, helaas niet internationaal genoeg; Frankrijk, Nederland, Rusland, Engeland, Polen, Tsjecho- Slowakye en Amerika zijn vertegenwoordigd, j§ VEI»WACHTING: Matigo tot krach- IË tigen, later afnemende Noordelijke tot S Oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, EE aanvankelijk nog kans op regen, kouder. EE Hoogste barometerstand 7G9.8 te Haparanda en Thorshavn. S Laagste barometerstand: EE 750.0 te Isafjord. EE EE Stormwaarschuwingsdienst: Geseind he- EE den te 10.35 aan de posten van Delfzijl EE tot Hoek van Holland: Wordt verwacht EE EE storm uit het Noord-Oosten. EE Zon op v.m. 7.28 onder n.m. 4.02 uur. EE Licht op n.m. 4.32. Maan op v.m. 11.11 onder n.m. 7.26. Eerste kwartier 22 Nov. President Lebrun op zijn rondgang door den Salon de l'aviation te Parijs, gezelsghap bij de door Rusland ten toon gestelde vliegtuigen Het Voortreffelijke inzendingen van sport-, race- en zweefvliegtuigen zijn te bewonderen in alle types en uitvoeringen. Op aanschouwelijke wij ze geeft Frankrijk in een prachtigen stand de veiligheid aan van het verkeer in de lucht, welke inderdaad heel wat belangrijker is dan men oppervlakkig zou meenen en veel grooter is dan de veiligheid met verkeersmiddelen op den vasten bodem. Een enkel bewijs daar- De Air France legde in 1935 met haar vlieg tuigen een afstand van 9.981.504 K.M. af en vervoerde 68.985 personen zonder dat eenig on geval plaats vond. Voor 1936 valt tot nu toe hetzelfde resultaat te vermelden. Voor alle andere landen zou een dergelijke schitterende statistiek zijn te maken, zoodat inderdaad het luchtvaartverkeer als buitengewoon veilig mag voorgesteld worden. Intusschen valt in den grooten stand van de Air France nog bijzonder op, hoezeer de Fran sche luchtvaartmaatschappij haar bereidwillig heid tot samenwerking met buitenlandsche luchtverkeersmaatschappijen naar voren brengt op de meest sympathieke en overtuigende wijze. Dit streven naar samenwerking werd ook met nadruk bepleit door den heer Schneider, den secretaris-generaal van de Air France, aan de lunch door de maatschappij na het bezoek aan de tentoonstelling aan de buitenlandsche jour nalisten aangeboden. Deze houding kan niet anders dan worden toegejuicht en zal bij haar verwerkelijking leiden tot nog grooter comfort in het luchtverkeer en niet minder tot nog grootere veiligheid. „La pièce de resistance", de hoofdschotel in het tentoonstellingsmenu, wordt gevormd door de aanwezigheid van het binnen af- zienbaren tijd in dienst te stellen vliegtuig, Centaure II, de nieuw'ste verbetering van de Centaure I, welke het record behaalde voor den snelsten overtocht over den Zui delijken Oceaan en waarmede de langste verkeerslijn ter wereld door Frankrijk werd onderhouden. In heel zyn kolossale grootheid prijkt dit toestel op deze show en beheerscht het mid dengedeelte daarvan volkomen. Duizenden bezoekers gaan in onafgebroken rij langs een hooge trap het toestel ook in wendig bewonderen en verlaten het dan aan de andere zijde om door steeds nieuwe belangstel lenden te worden vervangen. Dit vliegtuig heeft een lengte van ruim 23 meter, de spanwijdte van de vleugels bedraagt 36 meter. Getallen dus, welke voor zich spre ken. Het enorme gevaarte heeft tweemaal twee achter elkander gebouwde motoren van elk 800 P.K., het weegt een 17 ton en kan een snelheid van 300 K.M. per uur bereiken. Veertig reizigers en vijf personen als beman ning k*i dit reuzentoestel vervoeren buiten post, bagage en vracht. De kajuit is ingedeeld in verschillende com-' partimenten, zelfs een rook-afdeeling en een kleine bar zijn aanwezig. Doordat de cockpit niet in den neus van het toestel, doch boven de kajuit is aangebracht, wtordt ook dit voorste gedeelte benut voor de reizigers en is het gemaakt tot een schitteren den salon, wiaar natuurlijk het uitzicht ongekend prachtig móet zijn. Is het wonder, dat de Air France met opvallenden trots deze nieuwste aan winst voor haar luchtvloot toont en haar gasten daarin overal en zoo lang als zij maar willen, laat rondkijken, overtuigd van de voor treffelijkheden van dit indrukwekkend ver- keerstoestel? Rusland is eveneens met een reuzen-machine vertegenwoordigd, waarnaast zijn tien-per soonsvliegtuig en de „jager" slechts klein schij nen. Die machine is de A.N.T. 25, het type waarmede eenige maanden terug de opmerke lijke non-stopvlucht over de Poolstreken is ge maakt. Een vlucht van ongeveer 10.000 K.M., van Moskou naar Kamtsjatka, zonder tusschen- landing. Rusland is niet origineel in zijn vliegtuigbouw, hoorden we bewteren, alles is imitatie en overname van vindingen van ande ren. Het zij zoo, doch een feit is, dat Rusland buitengewoon veel presteert in kwantiteit van vliegtuigen en kwaliteit van piloten, en daar mede dient niet minder rekening te moeten worden gehouden. Buiten al deze en nog zoovele andere vlieg tuigen, wordt de expositie vervolledigd door honderden stands yan aanverwante producten en onderdeelen, waarbij die der motoren een zeer voorname plaats innemen en de Gnome- Rhone 18 cylinder-motor met 1400 P.K. en de Hispano Suiza 12 cylinder-motor met 850 P.K. tot de opmerkelijkste inzendingen behooren. De 15e Salon de l'aviation is derhalve, niettegenstaande de tekortkomingen als hierboven aangegeven, in zijn geheel een zeer belangrijke expositie geworden. Belanghebbenden vinden enkele hoogst merk waardige nieuwigheden, belangstellenden een ongekende hoeveelheid interessante beziens waardigheden, waaruit steeds duidelijker en overtuigender naar voren treedt: Het verkeer door de lucht is snel, rustig, comfortabel, schit terend mooi, doch voor alles veilig. De consequenties van een steeds alge- meener inzicht van deze feiten en, in ver band daarmede, dus in de eerste plaats de stijging van het aantal reizigers, zullen noodzakelijk leiden tot een nog snellere ontwikkeling en verbetering van het lucht verkeer in elk opzicht, hetgeen niet anders is dan het directe grootste belang voor deze reizigers zelf. Graaf Ciano is in Hongarije op jacht. Op onze foto kijkt de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken (links) belang stellend toe, hoe het rijpaard van den Hongaarschen Rijksbestuurder Horthy een suikerklontje uit diens hand eet PARIJS. 18 Nov. (Havas). De Fransche minister van Binnenland- sche Zaken, Roger Salengro, is heden plotseling overleden. De thans zoo schielijk overleden staatsman was Minister van Binnenlandsche Zaken in het kabinet-Blum. De bewindsman stond in de laatste maanden in het middenpunt van een door het rechtsche weekblad „Gringoire" gevoerde campagne. Het genoemde orgaan be schuldigde hem ervan tijdens den wereldoorlog voor het front der troepen gedeserteerd te zijn, om in Duitsche krijgsgevangenschap te ge raken. De beschuldiging was zóó positief en werd zóó hardnekkig wekelijks herhaald, dat de regeering-Blum deze zeer ernstige beschuldi ging aan het adres van een harer leden niet op zich kon laten zitten. De minister-president Blum en Daladier, Minister van Oorlog, stel den het geheele dossier over Salengro, dat in de archieven voorhanden was, ter hand aan een commissie, waarvan de chef van den Ge- neralen Staf het voorzitterschap bekleedde, ter onderzoeking der beschuldiging. Inderdaad was tijdens den oorlog Salengro voor een krijgsraad gedaagd wegens verdenking van desertie. Hij werd echter vrijgesproken. Dit vrijsprekende vonnis was des te opmerkelijker, daar Salengro voor den krijgsraad niet was verschenen. De reden van dit niet-verschynen was gelegen in het feit, dat Salengro in Duitsche gevangen schap was. In Duitschland werd hij tot twee jaren dwangarbeid veroordeeld, omdat hij (en door hem zijn medegevangenen) weigerde te werken in munitiefabrieken, wier producten bestemd waren tegen zyn vaderland te worden gebruikt. Verleden week werd het geval- Salengro in de Fransche Kamer behandeld. HU werd daar op grond van het onderzoek der commissie met groote meerderheid (niet alleen door leden van het Volksfront) gerehabiliteerd. De zaak scheen daarmede afgedaan. Salengro was 30 Mei 1890 in Rijssel geboren. Na zyn universiteitsstudiën sloot hij zich aan bij de socialistische partij. Toen de wereldoor log uitbrak meldde hij zich als vrijwilliger voor het front. Na den oorlog werd hij gemeente raadslid en later burgemeester van Rijssel. Als lid der socialistische partij (S.F.I.O.) kwam hij in 1928 in het parlement. Op 4 Juni 1936 be riep Blum hem als Minister van Binnenland sche zaken in zyn Kabinet. Omtrent het overlijden van minister Salengro wordt nader gemeld, dat hy heden ochtend 9 uur in zyn woning te Rijssel is overleden. Hij leed aan een ontsteking van de aorta. Minister-president Blum zal vanmiddag naar Rijssel gaan om een laatsten groet te brengen aan het stoffelijk overschot van zijn medewer ker. Een broeder van Salengro zou verklaard heb ben, dat deze, zeer getroffen door verscheidene sterfgevallen in zijn familie, o.a. dat zijner echt- genoote, alsmede door de jongste aanvallen te gen zijn persoon gericht, zelfmoord heeft ge pleegd. ZIT PRETTIGER! K E I P Groote Houtstraat 137 De bombardementen op Madrid nemen steeds in hevigheid toe, overal in de stad woedden branden. Te Tokio wordt de totstandkoming van een Japansch-Duitsch militair bondgenootschap tegengesproken. De Fransche minister Salengro plotseling over leden. De stakende zeelieden in Amerika weigeren arbitrage. De Tweede Kamer over de begrootingen van Landbouw en Visscherij en van het Landbouw crisisfonds. Binnenlandsche Zaken aan de orde in de Tweede Kamer. In 1935 eischte het verkeer 763 dooden en ruim 14.000 gewonden. De vergiftiging te Herzogenrath is niet te wij ten aan het Nederlandsche vleesch. Auto door electrischen trein gegrepen op onbe- waakten overweg te Heiloo; bestuurder licht ge wond. O BERLIJN, 18 Nov. (Reuter). De Duitschers moeten meer jam eten. De overheid heeft een groote campagne ingezet om de bevolking te animeeren jam inplaats van boter op het brood te smeren. Op deze wijze zou vet worden bespaart. Vierhonderd fabrieken zullen groote hoe veelheden jam gaan leveren. Naar schatting zullen in de volgende twaalf maanden meer dan 100 millioen K.G. jam worden geprodu ceerd, d.w.z. een toeneming van 75 millioen K.G. vergeleken met de overeenkomstige pe riode van 1932-'33. In hoofdzaak zullen prui men en appelen tot jam worden verwerkt. De Duitschers vinden dat heelemaal niet zoo'n prettig vooruitzicht. Velen herinneren zich daarbij de oorlogsjaren toen jam bijna ge heel de plaats van boter innam. Enkele bladen maken dan ook hierop voorzichtige toespelin gen. BERN, 18 Nov. (D.N.B.) De Bondsraad heeft het rapport van Motta over de Duitsche opzegging der scheepvaartbepalingen van Ver sailles en over de bespreking met den Fran schen diplomatieken vertegenwoordiger aange hoord. Het politieke departement is opgedragen, den Bondsraad Vrijclag een ontwerpnota aan Duitschland voor te leggen, waarin opheldering over de Duitsche bedoelingen gevraagd wordt. In welingelichte kringen verklaart men, dat de Bondsraad in de eerste plaats vrije scheepvaart op den Rijn wenscht. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 754.8 Vorige stand; 753.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1