SPANJE, ZOOALS HET VECHT QUAKER HAVERMOUT Het anti-bolsjewistisch front Ti Plotselinge zenuwpijnen! Sloans Liniment è- TERCIO'S EN MAROCCO'S BESLISSEN EEN NIEUWE BROCHURE VAN DE N.S.B. VERKEERSONGEVALLEN IN 1935 GERUCHTEN OF WAARHEID? Is het noodig? DE VERGIFTIGING TE HERZOGENRATH WOENSDAG 18 NOVEMBER 1936 t Belangrijke beschouwing van prof. dr. L. H. Grondijs over zijn belevenissen in Spanje Bezoek bij linksch en rechtsch Nederl. vrijwilligers in Spanje Herinnering aan den held van Ignalada" Sloan's is hier een onschatbare hulp! Zacht betten, - en U voelt oogenblikkelijk verlichting! Frisch, nieuw bloed doorstroomt de pijnlijke plaats, en neemt de oorzaak van de pijnen weg! Prys 80 ct. - doodt pijnl De heer Wessels dient bij de justi tie een aanklacht wegens beleediging in Ruim 14.000 gewonden en 763 dooden Auto door electrischen trein gegrepen Ongeval op onbewaakten overweg te Heiloo, dat nog goed is afgeloopen de guitigste van de Canadeesche vijfling, verlangt naar haar QUAKER HAVERMOUT! Kapelaan Bijnen ernstig gewond Bij auto-ongeluk onder Maarssen Prof. Dr. L. BROEKEMA OVERLEDEN Winner van de Wilhelmina-tarwe Onderwi j sconcentr atie Een andere oplossing in voorbereiding De Kievit naar Indië vertrokken BUITENLANDSCH OVERZICHT Haken en oogen Niet te wijten aan het Neder landsche vleesch Kwak met Kerstmis naar Abessinië Bijzondere vlucht met Fransche passagiers en Duimelaar als gezagvoerder HET HUWELIJK VAN ONZE PRINSES Maatregelen voor de schooljeugd In het Universiteitsgebouw te Utrecht hield prof. dr. L. H. Grondijs, daartoe uit- genoodigd door de litterarische faculteit van het U.S.C., Dinsdagavond voor een groot gehoor een lezing over zijn indrukken betreffende den Spaanschen burgeroorlog. Spreker was in April van dit jaar naar Spanje getrokken met het doel, daar archeologische onderzoekingen te verrichten. Hierdoor is spr. zoowel in het „witte" als in het „roode" Spanje geweest en hij heeft hier vele indrukken opge daan. De Spaansche burgeroorlog bedreigt den geheelen Europeeschen vrede. Immmers, wan neer men bedenkt, dat de Russische wapen toevoer geschiedt door de Middellandsche Zee, welke door Italiaansche oorlogsschepen be- heerscht wordt, dan is dit zonder meer duide lijk. De Wederlandsche communisten en anar chisten zijn slechts flauwe copieën van hun Spaansche geestverwanten en een vergelijking hiermede is niet goed mogelijk. Het gaat thans in Spanje niet om iets wat men communisme zou kunnen noemen. De anarchie is er losge broken, naar de ideeën van Bakounin, de an archie, die geen regeering, geen onderschikking, leiding of gehoorzaamheid erkent. Spreker is met den trein naar Barcelona ge reisd. Aan de Spaansche grens werd zijn pas poort gecontroleerd door een arbeidersraad, be staande uit anarchisten en syndicalisten. In Barcelona aangekomen, bleek geneel het maatschappelijk leven gewoon zijn gang te gaan. Treinen en trams reden bijv. op tijd. Al leen zag men zcr veel gewapende arbeiders, allen met het geweer in de hand. Het geweer is het symbool van hun macht geworden en zij laten het dan ook maar zelden los. De geweren zijn den anarchistischen arbeiders in Juli verstrekt '"oor de Catalaansche regee ring. In een Engelsch pension, beschermd door de Engelsche vlag, had Prof. Grondijs zijn intrek genomen. Na 10 u'ir 's avndS mag niemand zich meer op straat vertoonen. 's Nachts hoort men van tijd tot rijd de geweerschoten knal len en zoo vallen er per dag een 60 70 per sonen. De lijken van deze vermoorde lieden worden dan overdag op 'n bepaalde plaats ten toongesteld. Dit is dan een publieke vermake lijkheid. De anarchistenbonj verkoopt er kaart jes en het geheel wordt opgeluisterd door limo nadetentjes. Deze moorden berusten meestal niet op een soort klassenwraak, maar zijn meer een voldoen .an persoonlijke wraakgevoelens. Gezag en verantwoordelijkheid is er niet bij deze anarchie. Niemand heeft het recht eenige verantwoording te eischen. Wie zijn toch de .leiders" van deze moor denaars? Het is een merkwaardig feit, dat eV wel degelijk een band bestaat tusschen deze menschen en zekere groepen intellectueelen, voornamelijk dichters en hoogleeraren. Deze anarchistische moordenaarsbenden vormen overal een minderheid, maar zij hebben de macht in handen. De genoemde intellectueele leiders van deze benden zijn meer romantische idealisten. Het zijn autonome nationalisten, die van dezen strijd gebruik maken, om een onafhankelijk bestaan aan Catalonië te verzekeren. Toen de generaal Goded in Juli in Barcelona den opstand be gon, moesten deze intellectueelen de syndica listen en anarchisten wel wapenen, omdat an ders de kans voor een vrij Catalonië geheel ver keken zou zijn. Zij moesten tusschen twee kwa den het minste kiezen en beschouwden de roode revolutie als het minst gevaarlijk. In Barcelona zien wij dus de anarchie in de realiteit. De klassenstrijd heeft zich reeds ver der ontwikkeld en er komt hier een haat tegen de heerschende conjunctuur bij. Daarom wor den er noodeloos zooveel kunstschatten en kerken vernield, en daarom loopt iedereen op straat zonder boord en zonder hoed. Zoo was het voor spreker ook een merkwaardig ogen blik, toen hij in Barcelona een hoogen Neder- landschen diplomaat ontmoette, in het „uni form van het proletariaat". Al deze gewapende arbeiders voelen zich vol maakt gelukkig, maar zij hebben hun haat. Het feit priester te zijn is al genoeg om doodge slagen te worden. Zjj worden beschouwd als ongeneeslijk en als vertegenwoordigers van het oude regime. Het is ook hierom, dat de kerken verbrand worden. Het is een fabel te beweren, dat alleen die kerken verbrand zouden worden, waaruit de pastoors op de roode militie zou den hebben gescheten. Alle kerken worden vernield en dit is ook de opzet! Soms haalt men er eenige dagen tevoren eerst de waar devolle voorwerpen uit. Bij deze anarchie is er dus niemand ver antwoordelijk en hebben de leiders de zaak niet in de hand. Zoo bezit de z.g. Catalaansche generaliteit slechts een schijn van macht. Deze anarchie is hopeloos en volkomen onlogisch. Na de voltooiing van zijn onderzoekingen ging spreker per boot naar Frankrijk om van daaruit via St. Jean de Luz, het „Witte" Spanje te bereiken. De anarchistische olievlek van Cata lonië spreidt zich reeds over Zuid-Frankrijk uit en het Fransche gouvernement is hier de schuldige. In het meest zuidelijke deel van Frankrijk durven thans na 5 uur 's middags geen geestelijken zich meer op straat te vertoo nen, wijl ze gevaar loopen gedood te worden door de Franschen zelf. Vluchtende Spanjaar den worden door de roode militie tot 20 KIM. het land in achtervolgd, zonder dat er wordt ingegrepen. Er werd geen protest van het Fransche gouvernement gehoord, toen er in Barcelona een Fransche priester werd ver moord. De spoortreinen vertrekken uit Frank rijk wel naar het „roode" Spanje, maar niet naar het „witte". Om naar Burgos te komen, had spreker een visum noodig en dit kan men verkrijgen door een aanbeveling van de „Action Francaise' Hoewel men bij vertrek naar het „roode Spanje geen last heeft van de douanen, zijn dezen zeer lastig wanneer men naar Burgos wil. Het nationalistische Spanje is geen fascis tische staat. Het wordt niet beheerscht door een minderheid, waarin eenige generaals den toon aan zouden geven. In Februari van dit jaar werd Bela Kun uit Rusland naar Spanje gestuurd om daar den Sovjetstaat te organi seeren. Hoewel deze den anarchistischen stfoo- mingen niet de baas kon worden, wist hij toch in alle plaatsen kernen te vormen, vooral onder onderwijzers en bereidde hij een op, stand voor. De datum hiervan was bepaald op 25 Juli, maar Franco was vlugger en een week vroeger brak de nationalistische opstand uit. Deze opstand begint in Marokko onder lei ding van Franco en in Navarre onder leiding van de Carlisten. De z.g. phalanxisten sluiten er zich pas later bij aan. Een leger hadden de leidende generaals niet, behalve Franco. Dit alles moest georganiseerd worden. De opstand was een volksopstand van de kleinsten en de armsten en zij stelden zich onder militaire leiders. De Carlisten hebben hetzelfde pro gramma als in 1833, n.l. Spanje een katholiek koninkrijk. Hun leus is de strijd tegen de marxisten en de liberalen. Om deze leuze: „de strijd tegen de liberalen" te begrijpen, moeten wij de Spaansche politiek nader beschouwen. De meeste ministers van vóór den opstand waren liberaal en vrijmetselaar. Zij lieten het toe, dat eenige anarchisten in Madrid zeven kerken in brand staken, waarbij de woedende menigte, die de daders wilde straffen, door de staatspolitie in bedwang' werd gehouden. Aza- na, de minister-president, ook een vrijmetse laar, trok zich hier niets van aan en presi deerde op datzelfde oogenblik een literaire bij eenkomst. Tevens wapende Azana de anar chisten tegen de rechtschen. Spanje is een katholiek land. In het witte Spanje zijn de kerken propvol en in het roode deel ondergaat de bevolking de terreur. Bij de witten leeft het volk mee. Men heeft daar enthousiasme en hoop; dit ontbreekt bij de rooden, met hun internationalistische ten- denz. Het leger der witten is sterk door de Marocco's en de Tercio's, dat zijn de soldaten van het vreemdelingenlegioen. Zij beslissen overal den strijd en zij zijn steeds aanwezig op de bedreigde punten. Het overige deel van Franco's leger bestaat uit slecht geoefende burgers. Franco wordt door de Marokkanen zeer vereerd. Hij is een man, die steeds achting voor hun ras heeft getoond. Dit is tevens een bewijs voor het groote politieke inzicht van dezen 44-jarigen leider der opstandelingen. Aan de hand van vele en duidelijke licht beelden, verduidelijkte spreker zijn voordracht, die door de vele aanwezigen met groote aan dacht werd gevolgd. De Amsterdamsche jongeman, die in den Spaanschen burgeroorlog gesneuveld is en, als vrijwilliger in dienst getreden, onversaagd zijn leven offerde voor zijn overtuiging, is niet de eerste Nederlander, die op zulk een wijze den dood vond in het verre land. Ruim zestig jaren geleden was Spanje ook het tooneel van een burgeroorlog. Twee troon pretendenten stonden tegenover elkaar: de zoon van de in 1868 verdreven koningin Isa bella, die als Alfonso XII, den troon zou be stijgen, en de vader zou worden van den thans in ballingschap levenden Alfonso XIII en don Carlos, hoofd en leider der Carlistische partij, welke een jongen Nederlander, Ignace Wils, de meest rechtvaardige toescheen en in wier gelederen hij dan ook dienst nam. Hij was toen hij dit deed, eenige jaren ouder dan de thans gevallen Bob Dellemijn; maar hij had dan ook reeds elders zijne diensten gepresteerd. Eerst had hij, nog zeer jong zijnde, dienst genomen bij de Pauselijke Zouaven, daarmede het voorbeeld volgende van zijn ouderen broe der. Na de inname van Rome was hij naar Frankrijk getogen, waar hij eveneens had mee gestreden en vervolgens naar Spanje, om er zich te scharen onder de banier der Carlisten, die ook een aantal andere oud-zouaven had aangetrokken. Hij gaf blijken van groote dap perheid, zooals hij ook eerder gedaan had, en verkreeg een voor zijn leeftijd hoogen rang. Bij de bestorming van een barricade liet hij het leven, pas 24 jaren oud. En men noemde hem, naar zijn laatste krijgsverrichtingen „den held van Ignalada." De N. S. B. heeft thans een brochure uitge geven, getiteld: „De bloem der natie, nieuwe onthullingen", welk geschrift vooral gericht is tegen den heer F. W. Wessels te Utrecht, wiens brochure met onthullingen over de toestanden bij de N. S. B. zooveel opzien heeft gebaard. De nieuwe N. S. B.-brochure is geschreven door de vroegere echtgenoote van den heer Wessels, van wie hij echter gescheiden is. Daar de inhoud voor den heer Wessels zeer beleedigend is, heeft deze bij den Officier van Justitie te Utrecht een aanklacht wegens be leediging tegen de schrijfster ingediend. In het dezer dagen verschenen „statistisch overzicht verkeersongevallen 1935" publiceert het centraal bureau voor de statistiek uitvoerige gegevens omtrent de in ons land door de poli tie geconstateerde verkeersongevallen geduren de het jaar 1935. Hieraan zijn de volgende bij zonderheden ontleend: In totaal werden geconstateerd 43.043 (44.705 in 1934) verkeersongevallen, waarvan 13.437 (13.430) met lichamelijk letsel voor een of meer personen. Het aantal slachtoffers van de verkeers ongevallen beliep 14.901 (14.936), waarvan 385 (398) personen ter plaatse van het on geval zijn gedood. Bovendien zijn voor zoover is gebleken in 1935 tengevolge van de bekomen verwondingen nog 378 (346) personen overleden, waardoor het aantal gedoode slachtoffers is gestegen tot 763 (744) De oorzaken der verkeersongevallen waren blijkens de statistiek in resp. 77.2 en 7.7 pCt. der gevallen, fouten van bestuurders van vervoer middelen en fouten van voetgangers. Vanmorgen omstreeks half negen werd op den onbewaakten overweg te Kapel (Heiloo) de brandstoffenauto van B. L. te Heifoo ge grepen door een electrischen trein, komende uit de richting' Uitgeest. Eerst na ongeveer 100 Meter kwam de trein, die hier op volle snel heid reed, tot stilstand. De auto was totaal vernield, doch de bestuurder kwam er met lichte verwondingen af. Daar het spoor in beide richtingen versperd was, had ook de trein uit Alkmaar, die pas- seeren moest, eenige vertraging. Cécile is een van de beroemde vijf zusjes, die op 28 Mei 1934 té Callender (Canada) werden geboren. Het is een zeldzaamheid, dat deze vijfling in leven is gebleven. Flink, krachtig en gezond zijn ze nu. De geboorte van een vijfling is buiten gewoon zeldzaam en komt slechts 1 keer op 57 millioen geboorten voor. De Dionne vijfling mag daarom wel een wereldwonder heeten en al le eer komt toe aan den dokter, die hielp bij hun geboorte en aan de ver pleegsters, die de vijf ling met goe de zorgen omringden. QRATIS BESCHIKBAAR zoolang de voorraad strekt, vijf groote kleurenreproducties (elk 18 x 23 cm.) zonder eenige reclame- opdruk, van de Canadeeiche vijflïngen, tegen inzending van de uit 2 pakken geknipte Quaker- mannetjes. franco al» drukwerk met uw adres aan: Quaker, Postbua 905, Rotterdam. De voeding van de Dionne'tjes was na tuurlijk een van de moeilijkste problemen, welke door de doctoren moest worden op gelost. Zij bepaalden hun keus op het Quaker Havermout, dat reeds voor den eersten verjaardag van de vijfling voor hen werd voorgeschreven. Denk er eens aan, wat dit ook voor uw kinderen en uw geheele gezin beteekent. Quaker Havermout is bijzonder smakelijk, heeft een hooge voedingswaarde en is ge makkelijk verteerbaar. Geen ander ontbijt kan versch gekookt en warm opgediend Quaker Havermout vervangen. Quaker wordt uitsluitend in pakken met garantiezegel verkocht, opdat U het zuiver en in prima conditie ontvangt. Vraag naar vlugkokend Quaker en U kunt dit smakelijk ontbijt in een paar minuten bereiden. Wortd Copyright reserved Nodrvk verboden YLUGKOnEND JmJ In de gevaarlijke bocht bij de hofstede „Het Slijk" te Maarssen raakte Dinsdagmiddag een luxe auto, uit de richting Amsterdam komend, in botsing met een tegenligger. De bestuurder van eerstgenoemden wagen, kapelaan Bijnen uit 's Hertogenbosch, raakte door den schok zijn beheer over het stuur kwijt, waardoor de auto tegen een boom botste. Kapelaan Bijnen werd hierbij zeer ernstig gewond. Men vreesde voor zijn leven. Door Dr. Eijma en Dr. Hartog werd aan het slachtoffer de eerste hulp vex-leend. Waar de aard der verwondingen zoo ernstig was, werd deze voorloopige behandeling zeer omvangrijk, waarbij de diepe hoofdwonden op niet minder dan 25 plaatsen gehecht moesten worden. De verwondingen bestonden behalve uit vele inwendige kneuzingen, ook uit enkele gebroken ribben. Kapelaan Bijnen, wiens toestand zeer zorg wekkend is, was na het ongeval geen enkel oogenblik buiten bewustzijn. Waar echter voor zijn leven gevreesd werd, zijn hem ter plaatse de laatste H.H. Sacramenten toegediend. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar het St. Antoniusgasthuis te Utrecht overgebracht. Naar ons aldaar hedenmorgen werd medege deeld, is de behandelende, geneesheer tevreden, hoewel de toestand over het algemeen zeer twij felachtig genoemd moet worden. De nacht is rustig verloopen. Te Wageningen is Dinsdagavond na een lang durig ziekbed op bijna 86-jarigen leeftijd over leden prof. dr. Luitje Broekema, oud-hooglee- raar aan de Landbouwhoogeschool aldaar. De overledene bewoog zich in hoofdzaak op het gebied van veredeling van landbouwgewas sen. Het meest bekende resultaat hiervan is het winnen van een uitstekende nieuwe tarwe- variëteit, de bekende Wilhelmina-tarwe, welke thans algemeen in ons land wordt gebruikt. In de pers circuleert een bericht, als zoude het Christ.-Hist. Kamerlid J. Bakker in een vergadering van den Kamerkring Friesland van de Chr. Hist. Unie medegedeeld hebben, dat het rapport der Staatscommissie betreffende de concentratie van het Bijzonder Onderwijs bin nenkort zal worden gepubliceerd en dat het rapport over de geheele linie van afwijzende strekking zal zijn; op gezag van „Ons Noorden" wordt hieraan nog toegevoegd, dat men zou af zien van de door de regeering geëischte concen tratie van het bijzonder onderwijs, doch dat dan ook voor een zeer belangrijk deel zou worden teruggekomen op de bij het openbaar onderwijs reeds doorgevoerde concentratie. Naar wij echter uit goede bron vernemen, zijn deze berichten van a tot z onjuist en zal er zeer binnenkort van een andere oplossing blijken. Hedenmorgen om 7.27 uur is het K.L.M.-vlieg- tuig „Kievit" van Schiphol naar Indië vertrok ken. Voor deze reis hebben geboekt drie passagiers voor Singapore, een voor Bagdad, een voor Bangkok en een voor Batavia. Onderweg stap pen vier passagiers in, n.l. een passagier Bag dadBatavia, een MedanBatavia en twee passagiers MedanSingapore. oen Adolf Hitler op den partijdag te Neurenberg een oproep deed om een anti- bolsjewistisch front te vormen, wekte dit aanvankelijk Weinig weerklank buiten Duitsch- land. In Duitschland zelf reageerde de bis schopsconferentie van Fulda met een herder lijk schrijven, waarin de Duitsche bisschoppen er op wezen, dat de Katholieke Kerk reeds lang vóór het nationaal-socialisme het com munisme had bestreden en dientengevolge door Moskou en zijn trawanten ook als hun ergste vijand werd beschouwd. Het Duitsche Episco paat voerde de afschuwelijke gewelddaden in Spanje door communisten en anarchisten tegen geestelijken, kloosters en kerken gepleegd aan als het zichtbare bewijs van de juistheid dezer stellingen, bracht den nationaal-socialisten onder het oog, dat juist terwille van het gemeen schappelijke bolsjewistische gevaar een bevre digende regeling tusschen den nationaal-socia- listischen staat en de Katholieke Kerk getrof fen diende te worden, opdat zich een sterke eenheid zou kunnen stellen tegenover de ideëele en materieele bedreiging vanuit Moskou met zijn verraderlijke Komintern. Ondanks alle andersluidende supposities schijnt deze bis schoppelijke brief tot nu toe nog niet de ge- wenschte uitwerking te hebben gehad op de nationaal-socialistische leiders in het Derde Rijk. Het beroep van Hitier op Europa en de wereld om een anti-bolsjewistisch blok te vor men had buiten Duitschland weinig succes, omdat de verhoudingen daar mede tengevolge van de Duitsche internationale politiek, Welke door verschillende mogendheden met zóó groot wantrouwen wordt bezien, dat deze mogend heden het bolsjewistische gevaar geringer ach ten dan het nationaal-socialistische, buitenge woon verwikkeld zijn. Frankrijk, dat zich uit angst voor Duitschland met Sovjet-Rusland verbond in een eng bondgenootschap, be schouwde Hitler's oproep als een poging om dit bondgenootschap te „sprengen". De Fran sche Volksfront-regeering, die in Sovjet-Rus land een onmisbaren partner tegen den Duit- schen potentieelen aanvaller ziet, heeft geen afschuw van het communisme, ook al oefent het in Frankrijk een meer dan pijnlijke pressie op haar uit. Engeland, dat vóór alles den vrede wil handhaven, dat een bolwerk der democra tie tegen het hand-over-hand toenemende autoritarisme wil blijven, dat den Volkenbond, waarin Sovjet-Rusland thans een der mach tigste leden is, trouw heeft gezworen, en niets voor een uiteenvallen van Europa in een com munistisch en fascistisch front voelt, liet na tuurlijk de woorden van den Führer wegWaaien op den wind. Maar ook Italië, dat evenals Duitschland met Sovjet-Rusland nog altijd niet onbelangrijke handelsbetrekkingen onderhoudt en een der eersten is geweest, die de Sovjet- regeering officieel erkenden iets wat het democratische Nederland tot op den dag van vandaag nog steeds geweigerd heeft te doen scheen aanvankelijk weinig lust te gevoelen in deze met Duitschland mee te gaan. Een ideëele kruistocht tegen het communisme in eigen land heeft noch voor Duitschland noch voor Italië" zin, want het communisme heet daar volledig overwonnen. Een politieke kruistocht tegen de Sovjet-Unie is echter een andere zaak, waar voor tenslotte alleen Duitschland met zijn „Drang nach dem Osten" zich oprecht warm maakt. Sinds de bezoeken van den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Mussolini's jeugdigen schoonzoon Ciano aan Berlijn, Weenen en Boedapest, heet er een wijziging in het Italiaansche standpunt geko men te zijn. Italië zou thans bereid zijn met Duitschland samen te gaan in zijn strijd tegen het wereld-bolsjewisme en ook Oostenrijk en Hongarije zouden zich met zulk een strijd prin cipieel accoord hebben verklaard. Deze strijd is voor Italië veel aantrekkelijker geworden, sedert de opheffing van de demilitarisatie van de Dardanellen, waardoor de Sovjet-Unie met behulp van het met haar bevriende Turkije tot een Middellandsche Zee-mogendheid van voor Italië ongewenschte beteekenis kan wor den, en sedert den burgeroorlog in Spanje, wel ke bij een overwinning der Witten kan uitloo- pen op een aanzienlijke versterking van Italië's positie in de Middellandsche Zee. Hongarije is altijd vehement anti-communistisch geweest, omdat het aan den lijve heeft ervaren, wat een roode terreur beteekent, en het autoritaire ka tholieke Oostenrijk gaat gaarne den weg, die door Duitschland en Italië, welke elkaar heb ben gevonden, in de internationale politiek wordt gewenscht en gewezen. Op het oogen blik doen steeds meer gepreciseerde berichten de ronde, dat het tusschen Duitschland en Ja pan tot een anti-bolsjewistische overeenkomst zou zijn gekomen. Ofschoon deze berichten ook worden tegengesproken, vallen er verschillende argumenten aan te voeren, welke zulk een over komst gepaard met een intensiveering van de economische betrekkingen tusschen Duitsch land en Japan meer dan waarschijnlijk maken. Japan is zoowel om ideologische als om poli tieke redenen de groote vijand en concurrent van Sovjet-Rusland in het Verre Oosten. Sov jet-Rusland heeft zjjn enorme bewapening en weerbaarheid altijd gemotiveerd met het ge vaar, dat zoowel in het Westen van Duitschland als in het Oosten van Japan dreigt. In de „Giomale d'Italia" heeft de vaak door Mus solini geïnspireerde journalist Virginio Gayda onlangs een lofrede gehouden op Japan als be schermer van de beschaving in het Verre Oos ten tegen het bolsjewisme, ofschoon nauwelijks twee jaar geleden de Duce persoonlijk de alarmklok heeft geluid tegen 't „Gele gevaar" van het imperialistische Japan, dat de Euro- peesche cultuur in het nauw bracht. Japan heeft tot nu toe zonder veel succes gepoogd China voor een anti-communistische en anti-Sovjet-politiek te winnen. Maarschalk Tsjang Kai Sjek wenscht zich echter niet van den regen in den drup te begeven door China's onafhankelijkheid op het spel te zetten terwille van een openlijken strijd tegen de Sovjet-Unie. Zoowel het bolsjewisme als het slokopperig Ja- pansche imperialisme tracht deze tacticus van China's reeds geschonden lijf te houden door beide concurrenten tegen elkaar uit te spelen. Het staat nog niet vast of er een sterke over eenkomst en zeker niet of er een militaire over eenkomst tusschen Duitschland en Japan is totstandgekomen, maar zeker is dat groote be langen van beide mogendheden parallel loopen voor zoover deze de bestrijding'van 't commu nisme en de groeiende macht van de Sovjet- Unie betreffen. De vorming van een anti-bol sjewistisch front zou onverdeelde instemming verdienen, indien daarbij het gevaar voor een suprematie van de dictatoriaal geregeerde mo gendheden kon worden uitgesloten. Aan de vorming van zulk een front zitten echter veel haken en oogen, vooral in verband met de po sitie, invloed en tendenz van Engeland, dat een maal Japans bondgenoot is geweest, maar thans in China een economisch actieve rol te gen den Japanschen indringer speelt, en dat wel niet de minste sympathie voor Sovjet-Rus land voelt, maar de Sovjet-Unie toch een bui tengewoon tegenwicht acht in de Britsche in ternationale evenwichtspolitiek. Is het noodig tegen de stroomingen en verschijnselen van dezen tijd, welke men een gevaar acht voor de vrijheid en den vrede in Staat en Maatschappij, af zonderlijke organisaties op te richten? Het kan zijn, dat deze noodzakelijkheid zich doet gevoelen voor anderen, voor be paalde kringen, of bepaalde groepen, en voor geheel op zich-zelf staande personen, die geen vereenigingsleven kennen. Maar dat die noodzakelijkheid er ook zou zijn voor ons, katholieken, meenen wij te mogen en te moeten betwijfelen. Meer nog: wij gelooven, dat hier een ont kenning het juiste antwoord is. Wij hebben onze eigen partij en wij heb ben onze veelvuldige organisaties. Wij hebben onze beginselen en wij kun nen daaruit ons standpunt bepalen, óók ten aanzien van stroomingen en verschijn selen als de bovenbedoelde. Onze taak is een universeele, die den gang van het leven en de ontwikkeling der dingen omvat in hun gehéél. Het belijden en beleven onzer beginselen in staatkunde en maatschappijleer is de beste verdediging tegen welke bedreiging ook, en tevens de zekerste waarborg voor een gezonde vernieuwing en hervorming, waar, wanneer en voor zoover die noodig is. En een vasten leidraad vinden wij daar toe in de onderrichtingen van het- hoogste geestelijke Gezag, dat bestaat. Waarom dan nog een afzonderlijke orga nisatie, een gemengde organisatie, wier werkzaamheid uiteraard vooral negatief zou zijn? Wij zullen het nut en de wenschelijk- heid daarvan voor anderen niet ontkennen. Zij mogen dat voor zich-zelven uitmaken. Maar voor de katholieken bestaat, naar onze meening, deze behoefte niet. P. S. Vanwege het staatstoezicht op de Volksge zondheid wordt het volgende medegedeeld: Het vermoeden rees, dat de besmettingsbron gezocht zou moeten worden in de stoffen, die in het St. Jozefklooster te Herzogenrath voor de bereiding van het vleesch tot gehakt hier aan waren toegevoegd. Het deskundig onderzoek, dat van medische zoowel als van veterinaire zijde is ingesteld, heeft dit vermoeden bevestigd en als ziekte oorzaak vastgesteld het gebruik van besmette eendeneieren. De betrokken Duitsche autoriteiten, zoowel de bestuursautoriteiten als de medische en vete rinaire, hebben er prijs op gesteld,..tegenover, den inspecteur van de volksgezondheid te Sit- tard, die o.m. belast is met het toezicht op de naleving van de vleeschkeuringswet in Lim burg, met nadruk te verklaren, dat het uit de Nederlandsche gemeente afkomstige vleesch „einwandfrei" d.i. volkomen deugdelijk geweest is en dat het optreden van de gesignaleerde ziektegevallen niet aan het gebruik daarvan mag worden toegeschreven. Het is thans zeker, dat een week voor Kerstmis de Douglas DC2 Kwak, met den heer Duimelaar als gezagvoerder, van de Parijsche luchthaven Le Bourget zal star ten voor een vlucht naar Abessinië. Een Fransche bankdirecteur heeft het toestel gecharterd voor deze reis, die ongeveer een maand zal duren. Het gezelschap zal uit zes personen bestaan, waaronder een filmoperateur. De route is als volgt: Parijs (vanwaar den 17den December ge start wordt), Marseille, Rome, Athene, Rhodos, Alexandrië, Cairo, Luxor, Assoean, Port Soedan, Massaou, Assab, Djiboeti, Addis Abeba, Asmara, vanwaar de terugreis ondernomen wordt via Port Soedan, Wadi Haifa, Cairo, Merza Matroe, Bengazi, Tripoli, Catania, Rome, Marseille, Pa rijs. Er bestaat echter een mogelijkheid, dat op de thuisvlucht niet langs den Nijl zal worden gevlogen, doch de reis van Port Soedan over de Golf van Akaba via Rhodos naar Rome, Mar seille en Parijs gaat. De gezagvoerder van het toestel, de bekende Indiëvlieger de heer Duimelaar, heeft al 12.000 vlieguren in den dienst der K.L.M. achter den rug; overigens zal de bemanning bestaan uit de heeren Van Montfoort, tweeden bestuurder, Bies heuvel, werktuigkundige en Hoogland, marco nist. De K.L.M. heeft in den loop der jaren al zoo vele bijzondere vluchten uitgevoerd, dat zij met deze laatste opdracht voor Abessinië wel tot een specialiste gestempeld kan worden in het maken van moderne kruistochten. Wij denken aan van Lear Black's roemrijke vluchten met Geysendorffer en Scholte, aan Scholte's reis naar Indo-China, aan Frijns' vlucht met mevr. Moore naar het Heilige Land, aan de tochten, welke Lord Beaverbrook met de K.L.M. maakte en thans weer aan de voorgenomen Abessinië- vlucht. BATAVIA, 18 Nov. (Aneta) In verband met de a.s. huwelijksfeesten is besloten de Kerst- vacantie voor alle scholen in Ned.-Indië drie dagen eerder te doen aanvangen en deze drie dagen eerder te laten eindigen, zoodat de kin deren weer tijdig op school zijn, om deel te nemen aan de voorbereidingen voor de feesten ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Omtrent de sluiting der scholen op de feest dagen is nog niets definitiefs bepaald, doch ver moedelijk zullen de scholen 7, 8 en 9 Januari gesloten zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2