De erkenning der regeering van generaal Franco De verschrikkingen te Madrid Het nieuws van heden ZULLEN OOSTENRIJK EN HONGARIJE VOLGEN? h 't koud oJf> ft at, JC&i&ti vatt Se „&paa\*ie4tad DE DUITSCH-JAPANSCHE OVEREENKOMST DE BAROMETER Na den dood van Salengro VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20265 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per De motiveering van het Duitsche besluit door de Völkische Beobachter Gevaren voor den vrede in Europa Parijs is niet verrast Het Weer iiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiijg Uit Vaticaanstad Protest van Madrid De zeeliedenstaking in Amerika Geen regeerings-schepen beschik baar voor Alaska Dr. Schacht te Ankara DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Italië interesseert zich levendig voor dit verbond ITALIË EN DE SANCTIES Marokkanen beheerschen achter een der toegangsioegen Voortdurend hebben ontploffingen plaats, terwyl nog overal de branden voortwoeden Nieuwe straten door de rechtschen bezet Brieven, die hij heeft achter gelaten voor Blum en zijn broer Henri haastig opgeworpen barricade een naar Madrid De Locarno-conferentie f - - Na den dood van Salengro HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één <5 cent pveek 25 cent; per kwartaal f3.25; per DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE KV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 regel. Bg contract sterk verlaagde prijzen, voo» post per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. WEENEN, 19 Nov. In politieke- kringen bevestigt men, volgens het agentschap Stefani, dat Oostenrijk en Hongarije, in navolging van het door Italië en Duitschland gegeven voor beeld, zich voorbereiden eveneens de regeering-Franco te erkennen. Over de erkenning der regeering van Franco door Duitschland, schrijft de Volk. Beob. o.m.: Het is niet in overeenstemming te brengen met de waarheid en de eenvoudigste nationale verplichtingen van een regeering, wanneer zij aan een systeem de handhaving van zijn er kenning naar buiten verschaft, terwijl het in werkelijkheid aan geen enkele vcrorwaarde meer voldoet voor een zoodanigen invloed. Duitschland heeft zich tegenover de z.g. Spaansche regeering van Caballero in deze positie geplaatst gezien en daaruit de conse quentie getrokken, welke volgens onze meening een zich van haar plicht bewuste regeering daaruit moet trekken. Niemand kan thans meer betwisten, dat de machtsbevoegdheden der regeering van Cabal lero, welke haar zetel reeds naar Valencia heeft moeten verplaatsen, thans zijn overge gaan op kracht, die op geen enkele wijze noch naar binnen, noch naar buiten bereid of in staat waren een verantwoordelijkheid op zich te nemen voor eenige gebeurtenis. Wanneer het zoover komt, dat tegen de toe zeggingen der regeeringsautoriteiten te Barce lona in, en in strijd met de verordeningen der haar overgebleven politiestrijdkrachten, anar chistische groepen wekenlang steeds opnieuw Duitsche bezitsrechten op de ergste wijze schenden, dan is dat het ondubbelzinnige be wijs er voor, dat verdere erkenning van een z.g. regeering niets anders meer is, dan de hand having van een schijn. De Duitsche regeering heeft zich genood zaakt gezien er de consequenties uit te trekken, dat de moord op vier Duitsche onderdanen te Barcelona gepleegd, nog niet is vergolden, dat het geval van het door zoeken van het Duitsche stoomschip Ka- merun in strijd met het Volkenrecht nog niet is afgehandeld, dat de bescherming der Duitsche ambassade te Madrid niet langer kan worden gewaarborgd, dat bureaux van organisaties, welke in zeer nauwe betrekking tot den Staat staan, werden verwoest, dat de wil tot vernietigen der communistische en anarchistische groepen geen halt heeft gehouden voor Duitsche schoolgebouwen. Er zijn, aldus vervolgt de Völk. Beob., grenzen van zelfrespect, zoowel voor een individu als voor een staat. Deze grenzen zijn voor Duitschland bereikt, op het oogenblik, dat Duitsche menschen, Duit sche grond en Duitsch eigendom, ondanks of juist wegens uitdrukkelijke kenteekening, niet meer de behandeling genieten welke hun naar onze meening toekomt. In den zin van een politiek der feiten, heeft Duitschland uit de situatie in Spanje de con sequenties getrokken en die krachtsgroep er kend, welke alleen over een werkelijk gezag be schikt. Duitschland heeft een nieuwen zaakgelastigde naar Madrid gezonden, niet om eenige situatie ingewikkeld en nog moeilijker te maken, doch om voor zich klaarheid te scheppen in de over tuiging, daarmede op de beste wijze ook andere belangen te dienen. Te Parijs is geen verrassing gewekt. In feite wist men sinds langen tijd, dat de kabinetten te Rome en Berlijn dit voornemen hadden, dat zij overigens officieel bevestigden bij de be sprekingen van Ciano in Duitschland. Deze maatregel komt misschien wat vroeger dan verwacht werd, daar men dacht, dat Duitschland en Italië pas na de bezetting van Madrid tot erkenning zouden overgaan. Men vraagt zich af, of deze snelle beslissing geen verband houdt met het bericht van Burgos aangaande eventueele operaties vóór Barcelona, om de voorziening van Catalonië met oorlogs materiaal te verhinderen. Officieele kringen te Londen verklaren, dat hier een „practisch blijk van sympathie is, dat nimmer werd ontveinsd", met andere woorden en ondanks den onaangenamen indruk, welken het nieuws heeft gewekt, men wil gelooven, dat het niet van kwaadaardigen invloed op het stel sel der niet-inmenging zal zijn. Maar in feite vraagt de Engelsche openbare meening zich af of het Duitsche en Italiaan- sche gevaar welks gelijktijdigheid men on derstreept niet een wijziging van standpunt jegens de tot nu toe gevolgde politiek doet vreezen. Met eenig ongeduld wenscht men dan ook op dit punt de bedoelingen van Italië en Duitsch land te vernemen. Als gevolg van de erkenning der regeering van Franco, zal Attlee in het Lagerhuis vragen richten tot minister Eden met betrekking tot de houding der Engelsche regeering. Echo de Paris schrijft, ctat de nationalisten Voor Madrid groote moeilijkheden ondervinden. M VERWACHTING: Krachtig» tol matigen H Oostelijke tot Noord-Oostelijken wind, ge- S decltelijk bewolkt, aanvankelijk nog EE eenige kans op regen, later weinig of geen EE regen, iets kouder. M Geseind van De Bilt, hedenmorgen om EE 9.20 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede". Hoogst» barometerstand: EE 775.3 te Karlstadt. Laagst» barometerstand: EE 734.9 te Janmayen. EE Zon op v.m. 7.20 onder n.m. 4.01 uur. EE Licht op n.m. 4.31. Maan op v.m. 11.41 onder n.m. 8.37. Eerste kwartier 22 Nov. EE illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllillilllllllllli FR. VARKENMARKT 6-10 - TEL. 1-4-1-6-4 Zij zullen de stad binnendringen en bezetten doch tegen welken prijs? Zullen zij nog in staat zijn op te rukken naar Valencia en Barcelona? Deze vragen stelde men ook te Rome en Berlijn en als eerste maatregel scheen noodig den toe voer van wapenen door de Sovjets te verhin deren. Hitler en Mussolini zijn evenals Stalin bij Spanje betrokken en kunnen niet terug. De blokkade van Barcelona wordt een kruitvat in Europa. De laatste phase van den burgeroorlog levert zoo een grooter risico voor den vrede in Europa, grooter dan Europa sedert 1914 heeft geloopen. Gistermiddag werd te Salamanca bekend, dat Duitschland en Italië de regeering van Burgos hadden erkend. Omstreeks 6 uur ontving gene raal Franco den Duitschen gezant in Portugal, die als buitengewoon gezant van zijn regeering optrad. Hij deelde mede, dat de Duitsche regeering binnenkort Baron von Stchref zou zenden om haar te vertegenwoordigen. Ook deelde hij mede, dat de diplomatieke betrekkingen met de regeering te Valencia waren verbroken. De erkenning door Italië werd Franco mede gedeeld door de 'officieele vertegenwoordigers van de Italiaansche regeering te Burgos. Zij deelden mede, dat de Italiaansche regeering binnenkort een buitengewoon gezant naar Sa lamanca zal zenden. Het nieuws van de erkenning verwekte een groote vreugde in de stad. De Italianen en Duitschers. die herkend werden, werden op de schouders rondgedragen en 20.000 personen trokken in optocht naar het hoofdkwartier van Franco en riepen „Leve Franco", „Leve Musso lini", „Leve Hitier". Franco verscheen op het balcon en hield een toespraak, waarin hij o.a. zeide, dat deze erken ning door twee groote bevriende mogendheden het succes van de eerste etappe kenmerkt. Maishi, de Sowjetambassadeur te Londen, heeft onverwijld bijeenroeping van de n<Jh- interventie-commissie verzocht om de ge volgen van de erkenning van de regeering- Franco door Duitschland en Italië aan een onderzoek te onderwerpen. De radiozender van Valencia deelde he denochtend medé, dat de Spaansche regee ring voornemens is een scherp protest in te dienen bij den Volkenbond tegen het er kennen van de regeering-Franco door de regeeringen van Duitschland en Italië, WASHINGTON, 19 Nov. (D.N.B.) Het mi nisterie van binnenlandsche zaken deelde mede, dat de besprekingen, welke zijn gevoerd inzake het voorzien van Alaska van levensmiddelen en brandstof, hebben uitgewezen, dat geen doel matige regeeringsschepen beschikbaar zijn. Er zullen dus particuliere schepen gecharterd moe ten worden om Alaska, dat door de staking der zeelieden geheel afgesloten is, van voorraden te voorzien. Te Tampa hebben botsingen plaats gehad tusschen de politie en stakers. Hierbij werden verscheidene personen gekwetst. ANKARA, 19 Nov. (D.N.B.) De president van den Turkschen staat, Kemal Ataturk, heeft gisteren den president van de Duitsche rijks bank, dr. Schacht, in audiëntie ontvangen. Schacht overhandigde Ataturk een portret van Hitler met opdracht. Vervolgens ontving dr. Schacht de vertegen woordigers van de Turksche pers. Hij ver klaarde, dat hij naar Turkije is gekomen om een tegenbezoek te brengen aan de vele per sonen uit het Turksche bankwezen, die een be zoek hebben gebracht aan Berlijn. Hij is niet gekomen om kwesties van bijzondere beteekenis te bespreken. Van 29 November tot 5 December a.s. zal in het Vaticaansch paleis een retraite worden ge houden, waaraan Z.H. de Paus deelneemt. De gewone audiënties blijven gedurende deze re traite achterwege. Tot nuntius in Bolivia is benoemd mgr. Fe derico Lunari, tegenwoordig gezantschapsraad van de nuntiatuur in Brazilië. Op den onbewaakten overweg bij de Runxputte te Heiloo is een vrachtauto door een electnschen trein gegrepen en totaal verwoest. De bestuurder liep slechts lichte verwondingen op. Verschrikkingen van bombardementen, gevech ten, ontploffingen en branden blijven Madrid onverminderd teisteren; de strijd duurt zonder genade voort. Levendige interesse bij Italië voor de Duitsch- Japansche anti-communistische overeenkomst. De Völkischer Beobachter motiveert de Duitsche erkenning van de regeering van generaal Franco. Betoogingen te Parijs naar aanleiding van het overlijden van minister Salengro. Prins Bernhard vliegt van Soesterberg naar Waalhaven en Schiphol. Vrachtauto op onbewaakten overweg bij Meppél door trein gegrepen; inzittenden ongedeerd. Het in nood verkeerend motorschip „Prinses Ju liana" in de haven van Terschelling binnen gebracht. De machinist, die verantwoordelijk wordt ge steld voor het spoorwegongeluk te Woerden, gedegradeerd. O ROME, 19 Nov. (Havas). Het is onmoge lijk in bevoegde kringen te vernemen, in welke mate Italië deelneemt of zal deelne men aan de Duitsch-Japansche anti-com munistische overeenkomst. In politieke kringen verklaart men slechts, dat deze overeenkomst Italië levendig interes seert eh zij met groote aandacht gevolg wordt. Men erkent dat Italië ten aanzien van het vraagstuk van het communisme dezelfde op vatting heeft als Duitschland en Japan. De ambassadeur van Japan, Yotaro Sugimu- ra, is gastermiddag door graaf Ciano ontvan gen. ROME, 18 Nov. Vanmiddag te vijf uur is in alle Italiaansche gemeenten een gedenkplaat op de gevels der raadhuizen aangebracht, om de toekomstige generaties te herinneren aan het economisch beleg van Italië, dat een jaar geleden, naar aanleiding van den oorlog in Abessinië, begon. Stand op Donderdag 1 uur mm.: 766.4 Vorige stand: 766.3 RIJSSEL, 19 Nov. (Havas). Het blad .Grand Echo Nord deelt mede, dat het parket van Rijs- sel op verzoek van minister-president Blum in in te stellen naar de omstandigheden, welke overeenstemming met de familie van wijlen minister Salengro besloten heeft een onderzoek den dood van den minister vergezelden. Havas deelt ook mede. dat Salengro voor mi nister-president Blum een brief had achterge laten van den volgenden inhoud; „Rijssel, 16 November. Waarde Blum, Mijn vrouw is, het zal spoedig achttien maan den geleden zijn, gestorven door den laster, dien men haar niet heeft bespaard en waaron der zij zoozeer heeft geleden. Mijn moeder herstelt niet van de gevolgen van de operatie, die zij heeft ondergaan en de laster knaagt haar aan het hart. Wat mij betreft, ik heb dapper gestreden, maar ik ben öp. Nu zij er niet in geslaagd zijn mij te onteeren, zullen ze ten minste de verantwoordelijkheid voor mijn dood dragen, want ik ben geen deserteur en geen verrader. Mijn partij zal mijn vreugde en Hedenochtend half drie werd de stad weer door vliegtuigen van de rechtschen ge bombardeerd. Hevige ontploffingen werden gehoord, doch het is nog niet mogelijk na dere bijzonderheden te verschaffen. Het Madrileensche radiostation-Espana heeft medegedeeld, dat door een lichte beschadiging van de zender-installatie de uitzendingen van het station Union-radio zouden worden ge staakt. Radio Cadix heeft medegedeeld, dat van daag veel artillerie en tanks en alle troepen der colonne Sarron zijn getrokken over een in de Manzanares gelegde schipbrug. Ook de colonne Telia zal de rivier overtrekken. In den sector Robledo Chavela hebben de nationalisten de' regeeringstroepen verslagen, die 50 dooden en belangrijk materiaal moesten achterlaten. Ook zijn drie vliegtuigen der re geering omlaag geschoten. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft na een telefoongesprek met de autoriteiten te Madrid den journalisten een verklaring over handigd, volgens welke „de indruk over- hjerscht, dat de regeeringstroepen de opstan delingen in bedwang houden." De Zonnepoort in het centrum van Madrid gelegen, stond om twee uur gister middag in brand, nadat de rechtschen brandbommen uit vliegtuigen hadden ge worpen. Het bombardement was hevig. In de mate, waarin men er zich rekenschap van kan geven, is het onwaarschijnlijk, dat Madrid in de eerstvolgende dagen zal worden bezet. De strijd gaat zonder genade voort. De minister van Buitenlandsche Zaken van Paraguay heeft de regeering van Madrid ver zocht gratie te verleenen aan den consul van Paraguay te Bilbao, Arias Martinez, die kort geleden ter dood veroordeeld is. Het bestuur van de socialistische partij is gisteravond bijeengekomen en heeft een dag order opgesteld, waarin o.a. wordt gezegd, dat Salengro aan het einde van zijn kracht was door de lastercampagne en zelfmoord pleegde. Men heeft Salengro vermoord, zooals Jaures vermoord werd. De socialistische partij betreurt een man, die nooit in zijn plicht tekort schoot, een van haar beste strijders. De arbeiders moeten zich herinneren, dat Salengro 't laatste slachtoffer moet zijn van het fascisme. Om half elf gisteravond hebben twee groepen van betoogers, ieder voor het meerendeel be staande uit honderden jongelieden, met een kwartier tusschenpoos gemanifesteerd op de Champs-Elysées voor het gebouw van het dag blad „Le Figaro". Zjj uitten vijandige kreten en wierpen stee- nen tegen dén gevel van het gebouw. De politie heeft de betoogers snel verspreid. LONDEN, 19 Nov. (Havas). Volgens in par lementaire kringen ontvangen inlichtingen zou het Britsche kabinet gisteren den tekst hebben goedgekeurd van de nota, welke Groot-Brittan- nië binnenkort zal richten tot dé mogendheden van Locarno. De nota zou zekere opmerkingen formuleeren aangaande de antwoorden van Frankrijk, Duitschland, Italië en België op de Britsche voorstellen van 18 September. Het nieuwe document zou niet den datum vaststellen voor de conferentie, waarop de laatste nota doelt. De nota zou met name de opmerkingen for muleeren aangaande het verband tusschen een pact voor het Westen en het Volkenbondshand vest. TENERIFFE, 19 Nov. (Havas). De radioclub-Teneriffe deelt mede, dat de troepen van kolonel Asencio de calle Del General Ricardo en de calle Antonio Lopez hebben bezet. In den strijd van gisteren verloren de regee ringstroepen 3.000 man, waarvan 700 man van de internationale kolonne. mijn leven zijn geweest. Mijn liefde gaat uit naar de mijnen, mijn herdenken naar onze be weging, u allen ben ik dankbaar. Roger Salen gro." Nadat de journalisten weer waren toegelaten, overhandigde Blum, die zijn tranen den vrijen loop liet, hun den brief en verzocht Henri Sa lengro ook zijn brief voor te lezen, waartoe deze echter niet in staat was. Deze brief was aanvankelijk gedateerd 16 Mei, doch deze datum was geschrapt en ver vangen door 17 November. De tekst van den brief is als volgt: „Mijn beste Henri, Overwerkt te zijn en belasterd te worden, dat is te veel; dat en het verdriet hebben mij over wonnen. Groet moeder. Jeannette en de jouwen, ik keer nu naar Léonie terug. Roger." Voor zijn huishoudster, madame Renard, heeft Salengro een visitekaartje achtergelaten met de woorden: „Madame Renard, wilt u den last verontschuldigen, dien ik u veroorzaak." Het bestuur van de vakvereeniging van boek drukkers heeft het volgende communiqué ge publiceerd; „Gezien de opwinding, veroorzaakt door het overlijden van Roger Salengro, oudlid der federatie, die het slachtoffer is geworden van een hevige en afschuwelijke lastercampag ne, heeft het bestuur besloten de verschijning van het nummer van 20 November van „Grin- goire" te verhinderen." Gisteravond zijn bij het verkoopen van spe ciale uitgaven van de bladen van 't volksfront in verschillende wijken der stad optochten ge vormd. Onder het roepen van „Leve Blum" en „Wij zullen Salengro wreken" trokken de de monstranten door de straten. Incidenten deden zich niet voor. De radicaal-socialistische partij, de communisten en verscheidene vakvereeni- gingen hebben den SFIO hun leedwezen be tuigd met het overlijden van Salengro en zij verzochten de regeering maatregelen te nemen om dezen dood te wreken. Op de Parijsche luchtvaarttentoonstelling is o.a. deze Poolsche bommenwerper geëxposeerd. De lading bommen ka n bij dit toestel onder den romp worden meegevoerd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1