Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen De Nobelprijs HAAGSCHE ZEDENZAAK DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 VOOR DEN KANTONRECHTER De wapenstok Merkwaardig devaluatiegevolg Roekelooze rijders Kwartetten-concours te Santpoort ANNEXATIE AMSTERDAM- SLOTEN Twee pensioenkwesties voor Ged. Staten De beslissing van Ged. Staten volgt later. R.C.H.Stormvogels ZANDVOQRT -J# Is er een moord gepleegd Een anonyme aanduiding De Valutamarkt Depreciatie van den gulden met ruim 2OY2 pCt. Een aanval op Taolin Na de ontploffing te Saint Chamas Een filmmagnaat bij Z.H. den Paus Papee gaat heen PROF. MENGELBERG TERUG GEKEERD Bericht over het verlies van partituren fantasie HET EXTRA-UITVOERRECHT Door het college van gedelegeer den aangenomen Nood-ordonnantie ZEEVISCHDISTRIBUTIE Koolvisch naar Limburg DUIVEN EN KIPPEN NAAR LONDEN Voor natuur- en schei kunde Een nadere mededeeling van minister van Schaik HET VORSTELIJK HUWELIJK De feestviering in de residentie Helers van goedkoope kaas Interimdividend Deli Mij. Kon. Holl. Lloyd In de Woensdag gehouden gewone vergadering van den Kon. Holl. Lloyd, zijn de jaarstukken van 1935 met algemeene stemmen goedgekeurd. lplllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllll!lllllllllllllll!IIII]llllllll!ltlIllllllllllllllilllllllllllllllIIIIIIIIUI fiiMiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiMiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT giiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiii!ti]ii!EiuiiE|]|irtiiiiniiiitiiiii[iiiiiEi!Eiitiiiifiiiii[i]iiriuitrniit[i[i!Li!iiitiiinniiiEiiiiriitirfiii!^ ^iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiii STAD Sedert eenige jaren is de Groote Houtstraat (en ook andere straten van Haarlem) zoowat dagelijks het terrein, waar personen van diverse schakeeringen allerlei politieke geschriften aan den man en de vrouw willen brengen. Wij mo gen ons in Haarlem gelukkig prijzen dat derge lijke colportage hier, op een hooge uitzondering na, zeer rustig geschiedt en geen Spaansche fu ries te zien geeft. Niettemin had een politieke colporteerder op 16 October jJ. in de Groote Houtstraat zijn „beroep" (voor velen is de col portage al zoo iets geworden!) uitgeoefend, ge wapend met een wapenstok. En daar hij hier voor geen vergunning van de politie had gekre gen, moest hij voor den kantonrechter terecht staan. De man, een 25-jarige loswerkman, be riep zich op de vele vechtpartijen, die in andere steden bij colportage de ru^T komen verstoren. De rechter vond echter, dat men dergelijke vechtpartijen slechts heftiger en bloediger maakt, als men daarbij wapens gebruikt, zoo- dat. hij de noodzaak van dat wapen niet aan wezig achtte. Conform den eisch werd de man dan ook tot 10 boete of 6 dagen hechtenis veroordeeld. Zooals gebruikelijk werd ook op deze Woens dagzitting weer een rits overtredingen van de Arbeidswet behandeld. Daarbij was ook een merkwaardig geval, een gevolg eigenlijk van de.... devaluatie. Een 42-jarige bedrijfsleider van een zaak in heerenkleeding in de Groote Houtstraat te Haarlem stond n.l. terecht omdat hü op een avond eind September zijn arbeiders zonder vergunning van de Arbeidsinspectie had laten overwerken. De man beriep zich op over macht. Door de devaluatie was n.l. de verkoop driedubbel gestegen en daarmede ook het werk geweldig, en wel zoodanig dat de Arbeidsbeurs hem geen arbeiders kon verschaffen in voldoend aantal om het werk overdag te kunnen afma ken. En dat in dezen tijd van enorme werk loosheid Noodgedwongen had de bedrijfsleider toen 7 arbeiders des avonds laten overwerken. De rechter hield met een en ander rekening en veroordeelde hem tot zeven geldboetes van 4 subs, zeven maal 2 dagen hechtenis. Als men zoo'n kantongerechtszitting bijwoont, dan staat men versteld over het aantal men- schen, dat er op den openbaren weg blijkbaar naar solliciteert om om zeep geholpen te wor den. De eene weggebruiker is nog roekeloozer dan de andere. Den weg plotseling oversteken zonder uit te kijken, naar rechts of links uitwij ken zonder teeken te geven, met 75 K.M. snel heid per auto op den gevaarlijken en drukken Heerenweg voorbij een reeks zijstraten suizen, plotseling op den weg staan blijven zoodat het achterop rijdend verkeer niet tijdig kan stop pen, rechts geen voorrang verleenen, met een bakfiets rijden, zóó hoog opgeladen, dat de be stuurder niet over de lading heen kan kijken en een kinderwagen aanrijdt, te dicht achter een voorgaanden auto rijden, het is slechts een bloemlezing van de dagelijks terugkeerende ver- keerszonden. Meestal loopt het gelukkig goed af, toevalligMaar een herinnering aan de ver keersovertreding behoudt men toch: de boeten, die meestal vrij hoog zijn! Ter gelegenheid van zijn 10-jarig bestaan, organiseert Santpoorts Gemengd Dubbel Kwar tet, directeur Henk Arisz, op Tweeden Kerstdag in „De Weyman" een concours voor kwartet ten. Te dien einde heeft zich een uitvoerend comité gevormd, bestaande uit de heeren G. J. Bienekamp, voorzitter, J. A. Vallentgced, secre- In een openbare zitting van Ged. Staten van Noord-Holland is Woensdagmiddag behandeld een beroep van den oud-burgemeester van Slo ten en een oud-commies en ambtenaar van den Burgerlijken Stand van de voormalige ge meente Sloten inzake toepassing van de annexa tiewet 1921, waarbij de gemeente Sloten door de gemeente Amsterdam werd geannexeerd. Eerst werd behandeld de zaak van den oud burgemeester jhr. v. Suchtelen van de Haeren, die meende aanspraak te mogen maken op een grooter bedrag aan pensioen, dan hem thans door de gemeente Amsterdam was toebedeeld, waarbij hij zich beriep op artikel 20 van de an nexatiewet. De gemeente Amsterdam zou zich n.l. niet gehouden hebben aan de bepaling vol gens welke oudere ambtenaren, die na de annexatie niet meer in aanmerking zouden kun nen komen voor herplaatsing, een hooger pen sioen zouden genieten dan jongere, die nog wel in een andere functie werkzaam zouden kun nen zijn. Amsterdam zou zich in zijn verweer hiertegen beroepen op enkele oude wetten; welke deze zijn, is volgens den oud-burgemeester nooit gebleken. Mr. I. Prins trad op namens de gemeente Am sterdam en zette uiteen, dat volgens het systeem van den oud-burgemeester deze eigenlijk le venslang zijn oud salaris zou behouden, hetgeen, zooals jhr. Van Suchtelen op een vraag van den voorzitter te kennen gaf, ook diens bedoe ling was. Daarna werd de zaak behandeld van den oud-commies en ambtenaar van den Burgerlij ken Stand, die na de annexatie van Sloten in dienst van de gemeente Amsterdam was getre den en uit dien hoofde thans ook pensioen ge niet. In zijn functie in Sloten genoot hij n.l. een salaris van 4950, doch in Amsterdam ƒ5200. Aangezien volgens de annexatiewet het pen sioen van een ambtenaar, die vroeger tot de ge annexeerde gemeente behoorde, moet worden berekend naar het hoogste salaris, dat hij in zijn laatste betrekking heeft genoten, meende dè oud-commies, dat dit pensioen berekend moest worden volgens een salaris van 5200, een en ander in verband met de bepalingen in de Pensioenwet. Mr. Prins voerde aan, dat de oud-commies een eigen systeem van billijkheid had ontworpen en dat de Pensioenwet hier geheel buiten staat: het pensioen moet worden berekend naar het hoogste salaris, dat de ambtenaar in zijn oude functie in Sloten heeft genoten. taris; A. H. de Graaf, penningmester; J. A. Westerhoven, S. J. Wittebrood en A. van Pel. Dit comité is reeds met een belangrijk deel van zijn werkzaamheden gereed gekomen. Om te beginnen heeft het een zeer deskun dige jury, bestaande uit de heeren Jos. de Klerk, uit Haarlem, Vranken uit Amsterdam, en Arisz, uit IJmuiden, bereid gevonden de prestaties der kwartetten te beoordeelen. Te beginnen met den wedstrijd tegen Storm vogels op Zondag a.s. zullen voortaan de wed strijden van R.C.H. weer om 2 uur aanvangen. Rond de begroeting 1937 We schreven reeds, dat het college van B. en W. bij het op maken van de begrooting 1937 geen gemakke lijke taak had, hetgeen allerduidelijkst blijkt uit de volgende factoren: Het nadeelig slot van het dienstjaar 1934 be droeg f 61.648.47. Hiervan werd f 35.000 ge plaatst op de begrootlng 1937. De rekening 1935 sluit met een nadeelig slot van f 64.529.73; de vermindering van de uitkeering uit het ge meentefonds moet worden gesteld op f 11.273.24; de toenemende kosten van werkloozenzorg en de vermindering van de gewone bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds komen de ge meente in 1937 te staan op f 32.903.20; de min dere opbrengst van de personeele belasting wordt geraamd op f 11.600; de minder gunstige exploitatie-uitkomsten der gemeentebedrijven kost f 5.5S8.27; de aflossing van een in 1936 aangegane geldleening bedraagt f 9.000. Bij deze bedragen, welke in totaal beloopen 'n som van f 169.904.44 komen nog vier posten, te we ten meerdere uitgaaf van f 1700 aan het rijk wegens strandpacht; mindere inkomsten van de strandexploitatie f 4933; uitgaafpost voor ziekenfondspremie voor werkloozen moet wor den verhoogd met f 3100 en de subsidie aan den gemeentelijken dienst voor maatschappelijk hulpbetoon wordt f 1000 hooger. Er ontstond een begrootingstekort van totaal f 164.774.36. Ten slotte hebben B. en W. de begrooting sluitend gemaakt door, met gebruikmaking van de bepalingen van de werkloosheidssubsidie wet, te ramen een extra-bijdrage in de kosten van werkloozenzorg, groot f 90.031.20 en een be- lastingbijdrage groot f 74.743.16. Huurverlaging goedgekeurd Dinsdagmor gen is de goedkeuring afgekomen van Ged. Staten van het raadsbesluit, waarbij de wonin gen van „Eendracht Maakt Macht" worden verlaagd met 66 en 56 cent per week met in gang van 1 October 1936. Hierdoor zijn de huurprijzen geworden f 4.25 en f 4.50. Hetgeen dringend nocdig was Herhaalde lijk en reeds lang is er, ook in den raad, over geklaagd, dat de verlengde Haltestraat een onhoudbaar wegdek had. Daar deze weg eigen dom is van de Ned. Spoorwegen kon de ge meente niet anders dan aan deze instelling verzoeken verbetering aan te brengen. Dins dagmorgen werd het gemeentebestuur verblijd met de schriftelijke toezegging van de N.S. dat het wegdek van de verlengde Haltestraat spoe dig herbestraat zal worden. Aan het politiebureau Marnixstraat te Am sterdam is een eenigszins verward en onduide lijk schrijven ingekomen, waarin vage aandui dingen worden gegeven betreffende een roof moord, welke gepleegd zou zijn. De commissaris van dit bureau richt thans het verzoek tot de(n) anonymen briefschrijver (ster) om zich tot het geven van verdere in lichtingen met het bureau in verbinding te stellen. De valuta-markt toonde Woensdagochtend '11 onveranderlijk beeld. Het Pond Sterling bewoog zich n.l. op 9.049.05 tegen 9.04% het vorige slot en de Dollar op 1.851.85% (1.85%). Onder beurstijd waren eveneens fluctuaties uitgesloten. De Dollar noteerde officieel 1.85%, zoodat de waardevermindering van den gulden ruim 20% bedroeg. PEKING, 18 Nov. (Havas) Van Chineesche zijde wordt hedenochtend medegedeeld, dat dé Mandsjoekwo-Mongoolsche troepen een hevigen aanval hebben gedaan op Taolin. Zij werden hierbij gesteund door Japansche tanks en bom bardementsvliegtuigen. SAINT CHAMAS, 18 Nov. (Havas) Dit de mededeelingen van de ziekenhuizen, waar de slachtoffers van de ontploffing in de buskruit fabriek van Saint Chamas zijn ondergebracht, blijkt, dat over het algemeen een lichte ver betering is te bespeuren in den gezondheidstoe stand van de gewonden. Op 't terrein wordt de ruimingsarbeid voort gezet; men vreest, dat nog drie lijken onder het puin liggen. Het directie-gebouw is ingericht als „chapelle ardente" en zonder ophouden brengen er de in woners van Saint Chamas bloemen. LONDEN, 18 Nov. Z. H. de Paus heeft gisteren, naar de „Daily Telegraph" uit Vati caanstad meldt, den president van de Motion picture producers and distributors of America, Will Hays, in audiëntie ontvangen. Het onderhoud, dat Hays met Z. H. heeft gehad, duurde een half uur. Bij het verlaten van het Vaticaan verklaarde de filmmagnaat: „Mijn bezoek aan den Paus is het hoogtepunt van mijn loopbaan. Ik stond versteld over zijn kennis van de film en ik was aangenaam ver rast, hem zoo frisch van geest en uiterlijk aan te treffen, vooral na de geruchten, dat zijn ge zondheidstoestand te wenschen overliet. Wij hebben gesproken over films en hun techniek, hun moreele voor- en nadeelen. Z. H. verklaar de, dat hij sterk voor de ontwikkeling van de film was, zoolang deze ten doel had, de alge- meene levensomstandigheden van den mensch te verbeteren." WARSCHAU, 18 Nov. (Havas). Het schijnt thans vast te staan dat Papee, Poolsch com missaris te Danzig, zal worden benoemd tot gezant te Praag. Hij zou te Danzig worden op gevolgd door den officier van den generalen staf Chodacki, een vertrouwensman van Beek. Met den nachttrein uit Boedapest, welke pre cies op tijd te 9.45 uur aan het Centraal Station arriveerde, is prof. dr. Willem Mengelberg Woensdagmorgen in de hoofdstad terugge keerd. Ter begroeting waren er mevr. Mengel berg, dr. Rudolf Mengelberg en de heer Boisse- vain, de laatste namens het bestuur van het Concertgebouw. De lange, vermoeiende treinreis ten spijt, was prof. Mengelberg zeer opgewekt en bleek hij niet het minste bezwaar te hebben om, toen de verslaggever hem tegemoet trad, het een en ander te vertellen over zijn optreden in de Hon- gaarsche hoofdstad, waarbij en passant ook enkele zaken ter sprake kwamen. De eerste vraag gold uiteraard het in het te Eoedapest verschijnende blad „Magyorszag" ge publiceerde bericht, dat de dirigent een kof fertje was kwijtgeraakt, waarin de partituren geborgen waren, welke hij voor de uitvoering te Boedapest noodig had. Wel, daar is letterlijk geen woord van waar, antwoordde Mengelberg lachend. Inderdaad heb ik geen gevolg kunnen geven aan mijn voor nemen om in Boedapest Mahler en Bach te airigeeren, maar dat had een geheel andere oorzaak. De zaak was dat er niet voldoende tijd was om te repeteeren. En nu wij over Mahler spreken, aldus de dirigent, acht ik het goed dat u eens mededeelt, aat men in Duitschland geen principieel be zwaar heeft om een compositie van Mahler in het programma van een avond op te nemen en dat men mij er zelfs om verzocht heeft. Wij brachten het gesprek hierna even op het bericht, waarin mededeeling wordt gedaan van de vernieling van Mendelssohn's standbeeld te Leipzig. Geloof daar toch niets van, antwoordde prof. Mengelberg. Ik ben er van overtuigd, dat van dit bericht geen woord waar is. Na nog enkele kwesties te hebben behandeld, eindigden wij dit geanimeerde onderhoud. BATAVIA, 18 Nov. (Aneta) Gisteren en heden hield het college van gedelegeerden zich bezig met de voortzetting van de behandeling van de ontwerp-ordonnantie betreffende het extra-uitvoerrecht. Be ontwerp-ordonnantie werd met 11 stem men voor en 4 stemmen tegen aangenomen. Tevoren was een amendement aangenomen, om het uitvoerrecht op vier procent te stellen, terwijl een amendement, om den werkingsduur van vijftien maanden te schrappen met 8 stemmen voor en 6 stemmen tegen was aange nomen. BATAVIA, 18 Nov. (Aneta) De directeur van Financiën is voornemens de regeering voor te stellen de verdubbeling van het extra-uit voerrecht en de schrapping van den tijdsduur van vijftien maanden dezer ordonnantie niet over te nemen en, in verband met het spoed- eischend karakter, het ontwerp voor het extra- uitvoerrecht in den oorspronkelijken vorm, met toepassing van de korte conflicten-regeling, bij nood-ordonnantie af te kondigen. Indien de gouverneur-generaal dit voorstel aanvaardt, is binnen enkele dagen de afkondi ging van deze nood-ordonnantie te verwachten. Vanwege het departement van Sociale Zaken zijn Woensdag te IJmuiden aangekocht de vol gende hoeveelheden koolvisch, welke voor distri butie onder de werkloozen ter beschikking van de hierna te noemen gemeentebesturen zijn ge steld: Borgharen 100 kg., Brunssum 50 kg., Eist (G.) 100 kg., Eijgelshoven 50 kg., Gennep 50 kg., Gulpen 10O kg., Heerlen 300 kg., Kerkrade 600 kg., Meerssen 100 kg., Schaesberg 100 kg., Schin- nen 50 kg., Sittard 50 kg., Ubach over Worms 50 kg. Elf zendingen rasdülveh en krielkippen zijn Woensdag naar Londen gevlogen, bestemd voor de International Poultry Show in het Crystal Palace. Niet dat deze kippen zulke hoogvliegers waren, dat zij de vlucht van de lage landen naar Albions kust in een ruk konden volbren gen, maar zij zijn keurig in manden verpakt in de buik van den Jan van Gent van de K.L.M. van Schiphol en Waalhaven naar Croydon ge vlogen, in een uitgelezen gezelschap van Neer- lands edelste duivenrassen. Ons land zal met 51 duiven en kippen te Lon den op deze internationale tentoonstelling ver tegenwoordigd zijn. Dank zij de medewerking van den bekenden duivenfokker, den heer R. J. Templeton, werd de K.L.M. toestemming verleend inzendingen voor internationale tentoonstellingen zonder heffing van invoerrechten naar Engeland te vervoeren. Als mijlpalen, die den weg markeeren waar langs de wetenschap voortschrijdt zijn de namen der Nobelprijswinnaars tevens getuigen van het diepste wezen van onze cul tuur. Daartoe behoort de waardeering der natuurwetenschappen als uitdrukking van den wil de wereld door verstandelijk kennen aan den mensch te onderwerpen. Hier is het ideaal van 'n werkelijken vooruitgang in den loop der jaren tastbaar verwezenlijkt en voeren ervaring en denken niet alleen tot een grooter kennis bezit maar tot een dieper indringen in de ge heimen van wat ons als stoffelijk verschijnsel in ruimte en tijd tegemoet treedt. Wat een maal huiveringwekkend raadsel was voor den alchemist der middeleeuwen, voor den astro loog van het Oosten en voor den Griekschen wijsgeer schijnt zijn oplossing te benaderen. Dit jaar is het prof. Peter Debije, die voor de chemie en de geleerden prof. Victor Hess en prof. David Anderson die voor de natuurkunde uitverkoren werden. In de toe kenning van den Nobelprijs eert men in deze mannen hun geijfalen arbeid en demonstreert men het verst voortgeschreden punt in den vooruitgang van de menschelijke kennis. De wetenschap is internationaal zooals alle groote cultuurgoederen het zijn en juist de moderne physica, astronomie en chemie hebben getoond hoezeer samenwerking en arbeidsverdeeling over de geheele wereld noodig zijn om den voor uitgang te verzekeren. In dezen donkeren tijd van opstand der lagere levensdriften tegen de zuiverheid van den geest is het een troost en een bemoediging, dat eerlijke en belangelooze dienst aan een gemeenschappelijke taak ge leerden van alle naties en ras,sen vereenigd houdt. In de vreugde om het jaarlijksch eerbe wijs aan de geleerden gebracht staat dan ook het gevoel van nationalen trots op den ach tergrond. Maar toch ook dit heeft een goed recht. Ieder mensch is immers ook een lid van de volksgemeenschap, waarin hij geboren werd en die door hare historie, haar bescha vingspeil, maar bovenal door hare zedelijke be ginselen zijn persoonlijke ontwikkeling de mo gelijkheden bereidde. Peter J. W. Debye is Nederlander. Hij werd in 1884 te Maastricht in een R.K. eenvoudig gezin geboren. Als bij zoovele groote geleerden werd de eerste ontwikkeling van den van God gegeven aanleg in goede banen geleid door de degelijkheid van zijn milieu en de liefde en zorg van ouders en vrienden. Helderheid van verstand verzekert nog niet een succesvolle geleerdenlooobaan. Het denken behoeft de stuwkracht der liefde tot werkelijk heid en waarheid, de geest de bescherming der nederigheid en eenvoud en de persoonlijkheid de kinderlijke zonnigheid en onbezorgdheid om een verdienstelijk talent tot een vruchtbaar genie te vormen. Debye bezocht de H.B.S. in Maastricht, deed in 1901 eindexamen, studeerde in Aken aan de technische hoogescnool, waar hij reeds in 1905 het ingenieursdiploma verwierf. Dan gaat het snel voorwaarts. Na zijn knappe promotie in München, zien wij Debye in 1910 aldaar als lector en het volgend jaar in Zürich als bui tengewoon hoogleeraar de natuurkunde docee- ren. In 1912, op 28-jarigen leeftijd, wordt hij te Utrecht tot hoogleeraar benoemd en wie het annuarium der R.K. studenten van 1914 op slaat vindt daar de bewondering en genegen heid van zijn leerlingen voor den vriendelijken geleerde uitgedrukt. Debye's taak is echter niet aan Nederland gebonden. Nog in 1914 gaat hij naar Göttin- gen, het centrum van wiskundig en natuur kundig denken; in 1919 is hij in Zürich als hoogleeraar terug en dan later in Berlijn waar hij thans aan het Kaiser Wilhelminstitut für Physik een vrije werkplaats bezit. Toen in October 1935 prof. Kramers aan Debye de Lorentzmedaille in de Koninklijke Academie voor Wetenschappen uitreikte werd uitvoerig de verdienste van het werk van dezen physicus geschetst. Uit deze schets bleek hoe veelzijdig de arbeid van Debye geweest is, maar ook hoe daarin experimenteele vindingrijkheid en theoretische doordenking vereenigd waren. Een eigen weg is deze geleefde gegaan, on afhankelijk en blijvend gericht op een verdie ping van de kennis der moleculen, waaruit de materie is opgebouwd. Zijn proefnemingen over de buiging van het licht, de electrische geleiding in vloeistoffen, de interferentieverschijnselen bij den doorgang van Röntgenstralen door vloeistoffen en gas sen, zijn theorieën over de soortelijke warmte, de structuur van vloeistoffen, sterke electrolie- ten hebben de scheikunde in geheel nieuwe banen geleid. De scheikunde, de wetenschap der eigen schappen en gedragingen der verschillende stoffen was oorspronkelijk een zuivere erva ringskennis. Reeds kwam er logische orde in deze kennis door de ontdekking van het systeem der elementen, de leer der valenties enz., maar sinds onzen landgenoot van 't Hoff in 1901 de Nobelprijs voor chemie werd toege kend is deze wetenschap steeds meer met de physica verbonden. Zoo verstaat men, dat de physicus Debye thans 35 jaar later geëerd wordt als de meest verdienstelijke geleerde voor de scheikunde, omdat hij door zijn natuurkun digen arbeid het inzicht in den bouw der mole culen heeft verdiept en daarmede de grondbe ginselen voor de scheikunde hechter heeft ge maakt. Debye heeft in alle deelen van de wereld tezamen met andere geleerden gewerkt. Zijn invloed is Veelzijdig ook op gebieden waarop hü zelf niet experimenteerde. Hetmeest be kende voorbeeld is wel zijn in 1926 theoretisch afgeleide methode om door middel van hetont- magnetiseeren van paramagnetische zouten dichter bij het absolute nulpunt te geraken. Deze methode werd in het koude laborato rium ^e Leiden met succes toegepast, waardoor prof. de Haas in 1935 een temperatuur van 0,0047 graden absoluut kon bereiken. Zoo wer den door Debye's onderzoekingen vele nieuwe vraagstellingen mogelijk. Een populair artikel van zijn hand in de Umschau van Januari 1936 verschenen besluit Debye aldus: „Alleen reeds het feit, dat nieuwe vragen nu mogelijk ge worden zijn, is van groote beteekenis en ook de buitenstaander zal de voldoening en vreug de van den natuurkundige kunnen meevoelen, voor wie zich wederom nieuwe jachtvelden ontsloten hebben." Inderdaad het werk van Debye is een jacht naar het edelste, wat de geest najagen kan, namelijk naar de waarheid. Debye werd onlangs door den Paus tot lid van de nieuwe Pauselijke Academie der We tenschappen benoemd. Voor dezen geleerde geldt wel in het bijzonder wat de Paus in Zijn Motu proprio schreef: „Wij hopen derhalve en wenschen vurig, dat de Academici Pontifici door middel van hun en Ons Instituut, altijd meer en altijd beter de wetenschappen zullen bevorderen. Iets anders vragen wij niet, want in de vervulling van die edelste taak bestaat de dienst, dien Wij ten gunste van de Waar heid van hen verwachten." Nadat wij uitvoeriger stilstonden bij den per soon en het werk van onzen katholieken land genoot, moge thans onze aandacht tot de Nobelprijswinnaars voor de natuurkunde uit gaan. Ook hun arbeid bracht de kennis der stof een groote schrede voorwaarts en opent nieuwe perspectieven. Prof. Victor Hess is Oostenrijker, in 1883 geboren en thans hoogleeraar te Innsbruck en directeur van het instituut voor stralenstudie. Hij was het die in 1912 door metingen in een ballon op 5,3 K.M. hoogte vaststelde, dat van uit het heelal stralen in onze atmospheer door dringen en aan een aantal luchtmoleculen een electrische lading (ionen) geven. Hess is dus de ontdekker van de cosmische stralen en zijn onderzoekingen evenals die van anderen heb ben aangetoond, dat deze stralen wel van een zelfde soort zijn ais die door de radio-actieve stoffen uitgezonden, maar o.a. hierin ervan verschillen, dat zij een veel grooter doordrin gingsvermogen bezitten. De radiumstralen wor den door 1015 cM. dikke loodlagen tegenge houden, de cosmische stralen dringen nog door 50 meter lood heen. Deze stralen bestaan niet uit golven, maar uit electrische deeltjes, die met een snelheid bijna gelijk aan die van het licht zich voortbewegen. Deze deeltjes bezitten door hun snelheid een enorme energie. Als maat hiervoor neemt men de spanning in volts, die aan het deeltje een gelijke snelheid zou geven. In deze maat uitgedrukt zijn er deeltjes, die 18 milliard volt energie bezitten. Een groote vooruitgang in de bestudeering der cosmische stralen werd gegeven door de z.g. Wilsonkamer. In deze kamer kan men n.l. de baan der electrisch geladen deeltjes zichtbaar maken, doordat men de ionen, welke door de cosmische straling-deeltjes ontstaan, als con- densatiekernen in een oververzadigde^ water damp gebruikt. Door photographie van deze waterdruppeltjes ziet men als een nevelstreep het spoor van de baan, die het stralingspar tikel beschreef. Een geladen deeltje wordt nu door een magneet uit zijn baan getrokken, en uit de kromming van de nevellijnen in de Wil sonkamer kon men de snelheid en lading van het partikel bepalen. Het is nu de verdienste van den tweeden Nobelprijswinnaar voor de natuurkunde in dit jaar, n.l. C. D. Anderson geweest, door proefnemingen met de Wilsonkamer het be staan van positief geladen electronen in de cosmische stralen te hebben aangetoond. Tot voor 1932 kende men als oer-bestand- deelen van de atomen (de kleinste deeltjes dei elementen) het negatief geladen „electron" en het positief geladen „proton". Dit laatste vormt de kern van het atoom en is 1800 maal grooter dan het electron. Het electron is dus het kleinst bekende deeltje. Uit de richting van de baankromming in de nevelkamer van Wilson had men nu gevonden, dat in de cosmische stralen ook positieve deeltjes voorkomen. Door Anderson, die in Pasadena (Californië) werkte werd in de Wilson-kamer een loodplaat gebracht. De deeltjes sloegen hier doorheen en verloren daardoor aan bewegingsenergie. Door de vermindering in snelheid werd dan de kromming van de baan in het magnetisch veld sterker. Uit de waarnemingen bleek nu, dat deze positief geladen deeltjes niet protonen konden zijn en zoo kon Anderson het zekere bewijs leveren, dat er behalve (negatieve) electronen en protonen nog een andere bouw steen der materie bestond. Deze bouwsteen werd het „positron" genoemd. Deze belangrijke ontdekking is het uitgangs punt geweest voor onderzoekingen over de transformatie van electromagnetische golven in materieele deeltjes (electronen) en omge keerd. Men noemt dit thans materialisatie en dematerialisatie van stralingsenergie. Het is uit den aard der zaak natuurlijk niet mogelijk in een kort bestek den omvang en diepte, den historischen samenhang en het toe komstperspectief der ontdekkingen en theore tische beschouwingen van de Nobelprijswin naars Debye, Hess en Anderson te schetsen. De buitenstaander beschouwt den gang der wetenschap als een beweging in een bepaalde richting en ziet hoe natuur- en scheikunde steeds weer in het wezen der stoffelijke ver schijnselen doordringen. Naarmate daarbij zich het inzicht verdiept, verdwijnen vroegere opvattingen en problemen. De groote verandering in het physische wereld beeld heeft dan ook op het wijsgeerig denken van onzen tijd belangrijken - invloed uitge oefend. In een nota naar aanleiding van het ver slag betreffende hoofdstuk 4 (Justitie) der rijks- begrooting 1937, deelt de minister van Justitie ten aanzien van de zaak R. het volgende mede: Terwijl de Minister moet blijven bij zijn standpunt, dat hij in dezen niet in bespreking van de zaak zelf kan treden, wil hij geen over wegend bezwaar maken om op de beide alge meen gehouden vragen alsnog het navolgende mede te deelen: De voorstelling van zaken, dat de geheele aanklacht tegen den in het verslag bedoelden verdachte steunde op de verklaring van een minderjarigen getuige, is onjuist. Er was tegen dezen verdachte verschillend ander belastend materiaal aanwezig. Voor wat de vraag betreft, samenhangend met de betrouwbaarheid van dezen getuige, zij me degedeeld, dat de politie van het eerste verhoor af rekening heeft gehouden met de omstandig heid, dat op grond van ook aan haar bekende feiten, ten aanzien van dezen getuige bijzondere omzichtigheid vereischt was. Ofschoon de plannen van het comité voor de luisterrijke viering te 's Gravenhage van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bem- hard nog niet in alle onderdeelen zijn vastge steld, kan reeds het volgende daaromtrent wor den medegedeeld: Het comité zal een sluitzegel uitgeven, die in het geheele land binnen enkele dagen verkrijg baar zal zijn. en waarvan de opbrengst mede zal strekken 'ter bestrijding van de onkosten van dit comité. Namens de Haagsche burgerij zal het vor stelijk bruidspaar een gouden veder worden aangeboden, uitsluitend bestemd voor het on derteekenen van de akte van aangifte van het voorgenomen huwelijk en van de huwelijksakte. Onmiddellijk na het aanteekenen zal aan het Vorstelijk paar worden aangeboden het album, waarin alle leden van de vereenigingen, die bij het comité zijn aangesloten, hun handtee- kening hebben geplaatst. Tal van vereenigin gen hebben opdrachten en versieringen in het album aangebracht. Na het aanteekenen zullen 400 schoolkinde ren op het plein voor het paleis het Vorstelijk bruidspaar toezingen. Het ligt in de bedoeling, dat de Kon. Militaire Kapel zich eveneens zal doen hooren. Daarna zal door de verschillende vereeni gingen het jonge paar een vaandelgroet wor den gebracht, waartoe uitsluitend de banier dragers van verschillende vereenigingen zul len worden tóegelaten. Herauten te paard zullen in de verschillende stadswijken den volke kond doen van de blijde mare. Het ligt in de bedoeling, dat sa luutschoten en klokkengebeier de heuglijke tijding eveneens zullen uitdragen. Na afloop van den vaandelgroet zal een korte wandeling gemaakt worden door de stad, terwijl op ver schillende punten muziekuitvoeringen zullen worden gegeven. Gedurende de bruidsdagen zullen verschil lende tooneel- en andere voorstellingen plaats vinden. Er zullen verschillende kinderfeesten worden georganiseerd. Zoo zal er op 24 Decem ber, des middags in de zaal van den Dieren tuin een zanguitvoering plaats vinden, waar o.a. zal worden uitgevoerd de Oranje-Nassau- cantate van Cath. van Rennes, met tekst van den heer van Dokkum, uit Wageningen. Er zullen liederen worden gezongen uit alle pro vinciën des lands en ook enkele Indische lie deren. Ook zal zich een koor van jongens, onder leiding van den heer van Elferen, doen hooren. Voor de weeskinderen en ouden van dagen zul len speciale voorstellingen gegeven worden. Op een der laatste dagen van December zul len de bij het comité aangesloten vereenigin gen, ten getale van 418, met haar leden op een nader aan te geven plaats worden opgesteld. H. M. de Koningin en het vorstelijk paar zul len aan de vereenigingen voorbijgaan, waar door de vereenigingen op deze wijze kunnen ge tuigen van haar eerbiedige hulde voor de Koninklijke Familie. In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen zal een eere-avond worden gegeven, welken de Kon. Familie en haar gasten zullen bijwonen. Het Residentie-orkesJ> heeft zich welwillend be reid verklaard zijn medewerking te verleenen. De avond zal besloten worden met 'n apotheose, onder leiding van den heer J. H. van Masten broek. Wat de verlichting betreft kan worden mede gedeeld, dat van Rijkswege reeds toezegging is ontvangen enkele gebouwen te verlichten. Het comité zal ook in de ziekenhuizen ver schillende muziek- en zanguitvoeringen geven, terwijl ook de armen in de feestvreugde zullen deelen. De politie te Monster hield cle vorige week een knecht van den graanhandelaar S. aldaar aan, wegens verduistering van groote hoeveel heden granen, die hij in den loop der jaren aan verschillende personen had verkocht. Het is thans gebleken, dat de knecht ook in kaas handelde, en daarvoor bijzonder een af zetgebied in 's Gravenzande vond. De man verkocht dit product tegen een zeer lagen prijs; terwijl de koopers wel vermoed zullen hebben, waar de kaas van afkomstig was. De politie heeft nu tegen een aantal van deze personen proces-verbaal opgemaakt, we gens heling. De Deli-maatschappij zal van 20 November as. af een interimdividend van 5 pet. betaal baar stellen. -Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immer» vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter, <Hen balk en vw 009?-) t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4