Haarlem, 19 Nov. Prins Bernhard op Schiphol Het huwelijk van onze Prinses MARIA-STICHTING C. ten Boom SCHOENEN VAN SMIT Kort en volledig v. Amerongen s N.V. Wed. Oosten Zoon's DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 Programma van de Haarl. Radio centrale op Vrijdag 20 Nov. Aanbesteding Kruiswegstaties voor de kapel van Huize Sint Bavo Gouden jubileum slagerij Kuyll*' De Commissaris-woning Besproken in de Tweede Kamer VANAF HEDEN Dameshoeden-Magazijnen Anegang 24, Frankestr. 3-5 hebben goeden pasvorm en snit Inbraak bij een weduwe f 6000.gestolen ZONNIG GEBOUW TE BLOEMEND AAL Publieke Werken eindelijk model gehuisvest liiPStP BURGERLIJKE STAND AGENDA 20 November DIEFSTALLEN BIJ N. Z. H. T. M. DE Behandeling voor de rechtbank Opdracht VOOR WOLLEN 1 DONZEN DEKENS WOLVULLING J COMPLETE WONINGINRICHTING BARTELJORISSTRAAT 13-17 Bezichtiging van de hoofd stedelijke luchthaven Militair escorte van de Kwak EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft de betref fende wetsontwerpen zonder debat en z.h.st. goed gekeurd IEDEREN MIDDAG VAM 2-3 UUR POLIKLINIEK STAD Met ingang van 1 Januari a.s. zal de heer C. ten Boom zijn functie van voorzitter der Christelijke Middenstandsvereeniging neerleg gen. Dat is niet alleen een verlies voor deze orga nisatie, maar voor den geheelen Haarlemschen Middenstand. Want ondanks zijn 77 jaren is de heer ten Boom vol belangstelling gebleven voor alle problemen, die het leven en den welstand van zijn standgenooten verzwaren en met fris- schen geest trachtte hij dan de oplossing na derbij te brengen. Alsof het een doodgewoon ontslag was, zoo staat het vermeld, maar groote bewondering en dankbaarheid verdient de heer ten Boom, omdat hij zich de beslommeringen van de open bare zaak heeft willen aantrekken tot een leeftijd, waarop bijna alle anderen een jubi leum nabij zijn voor wat betreft den tijd, dien zij in welverdiende ouderdomsrust doorbrengen. Hij deed dat uit pure opofferingsgezindheid, Uit plichtsbesef tegenover zijn mede-midden standers. En het is de vraag of de heer ten Boom ooit ten eigen bate geprofiteerd heeft van zijn ijveren voor de publieke zaak. Wel is heel veel malen de bel van zijn, uit een vak mansoogpunt zoo merkwaardigen, horlogewin kel in de Barteljorisstraat overgehaald door personen, die de belangen van den Haarlem schen Middenstand kwamen bepleiten. Man van groote bekwaamheid en werkkracht, heeft hij zijn geheele persoonlijkheid gegeven aan de behartiging van de middenstandsbelan- gen, in een tijd, dat deze hevige aanvallen had te doorstaan. Hij heeft een groot aandeel in de afweer genomen en met gelukkig gevolg in het bijzonder ook in Haarlem. Want was niet eenmaal de situatie van den Haarlemschen middenstand zóó, dat in den gemeenteraad met de belangen van de winkeliers geen rekening werd gehouden, omdat zij zelf niet voor hun rechten opkwamen? Dat werd niet onder stoelen of banken gestoken, maar openlijk in den gemeenteraad verkondigd. Sindsdien hebben de middenstanders zich laten gelden en de heer ten Boom was een dergenen, die hun eer en aanzien teruggaven. In hem waren alle eigenschappen van een goed bestuurder, van een goed voorzitter, van een leider belichaamd. Niet alleen toch het hanteeren van een voorzittershamer speelt daar bij een rol, maar ook tact, menschenkennis, so ciaal gevoel en een heerlijke bonhomie, die de meest uiteenloopende karakters bijeen wist te brengen en te houden tot het bereiken van één groot gemeenschappelijk doel. Wat de heer ten Boom is in zijn gelukkig huisgezin, het middelpunt, waaromheen het heele familieleven met al zijn kleine vreugden en verdrietelijkheden zich beweegt, dat was hij ook in het organisatieleven. Behalve de middenstandsbeweging waren er tal van kerkelijke instellingen, die zijn belang stelling hadden. Het zal den heer ten Boom zwaar vallen zijn Werk, dat hij met liefde en toewijding ver richtte aan anderen over te laten, maar hij moge overtuigd zijn, dat velen hem met waar deering zullen gedenken, dat hij „bene meruit de patria", zich voor zijn vaderstad groote ver diensten heeft verworven. Progr. l: Hilversum I (Huizen) Progf. 2: Hilversum II Progr. 3: 8.05 Parijs Radio; 8.20 Diversen; 9.05, 9.20 Keulen; 11.20 Radio Danmark; 12.05, 12.35 Parijs Radio; 1.05, 1.20, 1.30, 1.50 Brussel VI.; 2.20 Diversen; 2.55, 3.50, 4.05, 4.20 Parijs Radio; 5.20 Keulen; 6.50, 8.05, 9.30, 9.40 Weenen; 10.20 Brussel VI.; 10.30, 11.05 Weenen. Progr. 4 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45, 9.00 Brussel VI.; 9.20 Div.; 10.35, 10.50, 11.05, 11.50 LoncTen Regional; 12.50, 1.35 Droitwich; 2.20, 3.05, 3.35 Londen Regional; 4.20, 5.35 Droitwich; 6.20 Diversen; 6.45, 7.20, 7.40 Droitwich; 8.30 Diver sen; 9.45, 10.20, 10.45 Londen Regional. Progr. 5 8.007.00 n.m. Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Jazz Muz. 1. Muchacha, Harry Roy 2. Porcupine Rag, Harry Roy 3. If Haflem came to Mayfair, Krakajax 4. Piano Madness, Harry Roy 5. The Lady in Red, Harry Roy 6. Limehouse Blues, Krakajax Tango 7. Poema, Orquestra Pesenti 8. Siempre, Bianco's Arg. orkest 9. El Tigre Millan, Canaro's Arg. orkest 10. Tahiti, Orquestra Pesenti 11. Plegaria, Bianco's Arg. orkest 12. Yo no se proque te Quiro, Canaro's Arg. orkest Vervolg jazz muziek 13. Someone stole Gabriels' Horn, Nat Gonella 14. Nagasaki, Nat Gonella 15. Old Man's River, Nat Gonella 16. Gershwin Foxtrot Medly, Ivor Moreton en Dave Kay 17. Tiger Rag, Nat Gonella 8.0012.00 Diversen. Het Provinciaal bestuur van Noord-Bolland heeft Donderdag te Haarlem aanbesteed: het vervangen van de bruggen 1, 2, 3 en 4 in den Weg 't SchouwPurmerend door betonnen brug gen met een dagwijdte van 3.30 M. met bijko mende werken in de gemeente Ilpendam en Landsmeer (bestek 192). Laagste inschrijver was J. P. Kooper te Enk huizen voor 37.777. Wij berichtten reeds, dat den heer Ant. Meyer hij diens 25-jarig jubileum als regent van Huize Sint Bavo en armmeester van de parochie van den H. Bavo een aantal kruiswegstaties waren toegezegd voor de kapel van Huize Sint Bavo. Raar wij vernemen is het geheele bedrag voor deze staties nu bijeengebracht. De uitvoering Van het werk is opgedragen aan den kunst schilder Adr. v. d. Plas te Hillegersberg. Vandaag is het vijftig jaar geleden, dat de heer L. Kuyk zich als slager te Haarlem vestig de. De stichter van deze zaak overleed toen zÜn jongens groot genoeg waren om de zaken, met hun moeder aan de zijde, te drijven. Een der zoons' begon later een eigen zaak en spoe dig daarna kwam het oorspronkelijke bedrijf °P naam van den heer Lucas Kuyk te staan, die met zijn vrouw hard werkte en door wijs hsleid groote resultaten verkreeg. In 1919 werd de slagerij overgeplaatst naar de Kruistocht- straat 11, waar zij thans nog gevestigd is, met dien verstande, dat in 1933 een duchtige mo derniseering de zaak tot een der mooiste van Haarlem maakte. Trots haar tachtig jaar kan mevrouw de wed. Kuyk' het gouden feest nog in gezondheid mee vieren en de zes zoons van den „jongen" Kuyk zullen vandaag nog eens een voorbeeld kunnen nemen aan de voorgeslachten. Vanmiddag recipieerde de familie en het spreekt vanzelf, dat de belangstelling en het aantal bloemstukken zeer groot was. Ook van de zijde der R.K. Slagerspatroonsvereeniging „St. Lucas", waarvan de jubilaris voorzitter is, liet men zich natuurlijk niet onbetuigd. Bte honderd jaar mogen straks voltooid wor den onder het devies: Vleesch van Kuyk Altijd puik! Bij de behandeling van de Begrooting voor Binnenlandsche Zaken in de Tweede Kamer heeft de heer Ch. L. van de Bilt o.a. de huis vesting van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland ter sprake gebracht. Blijkens de Handelingen zeide hij o.m.: „Een nieuwe post, naar het schijnt, is op de begrooting uitgetrokken voor huishuur nieuwe woning van den Commissaris der Koningin in Haarlem. In de toelichting tot de begrooting toch lees ik op blz. 19: „De huur van het nieuwe gebouw voor de ambtswoning van den Commissaris der Konin gin in Noordholland is f 200 meer dan de huur van de oude woning." Nieuw gebouw voor de ambtswoning? Oude woning? Dat blijft een vreemde geschiedenis. Op de ontwerp-begrooting 1934 kwam een post voor van f 80.000 voor een nieuwe ambtswoning voor den Commisaris der Koningin in Noord holland. In de pers (Handelsblad, Nieuwe Haarlemsche Courant) en ook in de Kamer werden ernstige bezwaren geopperd tegen dezen post. Niemand begreep het. De huidige woning van den Com missaris op de Nieuwe Gracht te Haarlem is een paleis, dat er zijn mag. Het ligt in een def tige omgeving en biedt voldoende ruimte, zoo was het oordeel algemeen. De Minister heeft den post indertijd terug genomen. Zeer verstandig, zou ik zeggen, in een tijd dat de uiterste zuinigheid moet worden be tracht, in een tijd, ook nu nog, dat kleine post jes moeten worden verminderd, dat loonaftrek moet plaats hebben voor de mindere ambtena ren, dat aan de bezoldiging der lagere amb tenaren zelfs moet worden getornd. Een paar maanden later vernam men uit de pers, dat een woning was gehuurd voor f 4200, n.l. het Zonnehuis, met het recht van koop voor f 60.000; andere berichten luidden: f 80.000. Dit Zonnehuis is een oude vervallen villa en het zal heel wat kosten om deze villa tot behoorlijke woning in te richten. Het geheel zal wel tegen den grond moeten. Wij krijgen dan een stukje bouwgrond voor dat geld en na tuurlijk een post voor nieuwbouw van een wo ning. De positie is thans zoo, dat de oude woning nog altijd wordt bewoond tegen f 4000 huur aan de provincie, aan wie de woning behoort, en dat daarnaast nog een woning is gehuurd. Ik begrijp er niets van. Zeker, ik weet, dat voor het huren van een huis de toestemming van de Staten-Generaal niet noodig is, wel voor aankoop, maar het gaat hier dan toch wel vreemd toe. Volgens den Minister heeft de provincie de huur van de woning aan de Nieuwe Gracht opgezegd. Dat wordt nog vreemder. De provincie heeft toch sedert de ingebruikneming van het Paviljoen ruimte genoeg, zou ik zeggen. De afstand van de woning van den Commis saris tot het gebouw der Provinciale Staten, tot de griffie, is te groot, zegt men. Ik denk: dit is nog geen kilometer. Maar er zijn toch meer plaatsen, waar de NASSAUSTRAAT 1, HAARLEM hoek Kruisstraat TEL. 13490 Commissaris niet in de onmiddellijke nabijheid der griffie woont. Hoe het ook zij, wij zullen gelegenheid krij gen op de zaak breeder in te gaan, zegt de Me morie van Antwoord. Er komt een aanvullings- begrooting. Er zal heel wat moeten gebeuren eer men mij en vele anderen tot de overtuiging brengt, dat hier geen onnoodige verspilling van geld gaat plaats grijpen. Ik heb mij in zeer zachte termen uitgedrukt. Ik moge den Minister aan bevelen, als stichtelijke lectuur, eens na te gaan hoe in de pers deze zaak beoordeeld wordt." Voor de Haarlemsche rechtbank heeft he denmorgen terecht gestaan een 22-jarig los- werkman uit IJmuiden, verdacht van diefstal en inbraak bij de wed. v. d. Z. te Velsen aan den Stationsweg, in den nacht van 30 op 31 Mei j.l., waarbij een koffertje met f 6000 aan geld was gestolen. Subsidiair was hem ten laste gelegd dat hij f 1200, van diefstal afkomstig, ten geschenke had aangenomen. Als getuige werd gehoord een der beide andere inbrekers, een 26-jarige man, die vertelde dat ze gezamenlijk op het plan zijn gekomen om eens te zien of er wat te halen viel bij de weduwe, waarvan ze wisten dat ze er warmpjes in zat. Verdachte beweerde dat hij eerst toen hij bij het huis van de weduwe was, wist, dat zijn kameraden er wilden inbreken. Wel had hij geweten, dat ze gezamenlijk uitgingen om te stelen, en was hem een zeker deel van de op brengst beloofd. De inbrekers hebben het geheele huis door zocht en tenslotte hebben ze een koffertje met f 6000 gevonden. Verdachte deed ondertusschen niets en stond met zijn handen in zijn zakken er bij te kijken. Hij moest opletten dat er geen „onraad" kwam. Hij heeft na de inbraak in een naburig bosch een deel van het gestolen geld (f 1200) gekre gen en daarvoor een motorfiets gekocht. De 67-jarige weduwe vertelde dat ze het kof fertje des avonds goed had weggesloten in een linnenkast in de achterkamer. Den volgenden morgen (Pinksterzondag, „Ook een dag voor verrassingen"! merkte de president lachend op), bleek het geheele huis doorzocht te zijn en het koffertje gestolen. Zelf had ze niets bemerkt en rustig des nachts doorgeslapen! De andere inbreker, een 26-jarige tuinmans knecht uit IJmuiden (evenals zijn kameraad reeds terzake van deze inbraak veroordeeld), probeerde als getuige ook zooveel mogelijk ver dachte schoon te wasschen. Hij beweerde dat het koffertje „slechts" f 1400 ingehouden zou hebben. De president merkte op dat het toch wel merkwaardig is, dat verdachte niets gedaan heeft bij de inbraak en toch ruim f 1000 als „belooning" voor zijn medewerking heeft ge kregen De Officier van Justitie wees er op dat ieder der twee inbrekers reeds tot 2 jaar gevangenis straf is veroordeeld. Na de veroordeeling gingen er praatjes door IJmuiden, dat er nog een derde bij de inbraak betrokken was. Dank zij de ijverige naspeuringen van de politie is ook de derde opgespoord. Ook deze derde is reeds meer veroordeeld. Spr. achtte de subsidiair ten laste gelegde heling bewezen en eischte ook tegen dezen der den dader 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. L. G. v. Dam pleitte vrij spraak op juridische gronden. Uitspraak 3 December a.s. Ruim zestien jaar heeft de dienst van Pu blieke Werken te Bloemendaal den hinder on dervonden van verdeeldheid in de uitgebreide gemeente. Hier en daar stond een gebouwtje, waar een gedeelte van den dienst was onder gebracht, terwijl het materiaal overal ver spreid was. De administratie was gehuisvest in een houten gebouwtje aan den Bloemendaal- scheweg en daar was het zoo nauw, dat het personeel als haringen in een ton zat opge pakt. Aan dezen toestand is nu een einde gekomen, door de ingebruikneming van het nieuwe ge bouw nabij den Zeeweg. Vanmiddag is het eenigszins officieel geopend in het bijzijn van B. en W. en de raadsleden en vanmorgen wer den wij in de gelegenheid gesteld om de lokalen te bezichtigen, onder leiding van den directeur, den heer c!e Jong. De geheele dienst is nu gecentraliseerd en het spreekt vanzelf, dat het personeel zeer ver heugd is over deze eindelijke verbetering. De vlag was dan ook uitgestoken! Komende van Haarlem lijkt het of het ge bouw uit één verdieping bestaat, maar het ach- Ter gelegenheid van het 5e lustrum van Unitas Studiosorum Rheno Trajectina te Utrecht, werd Woensdagavond aan den rector magnificus, prof. Ringers, een serenade bij fakkellicht gebracht. Een groep uit den optocht terste gedeelte bestaat uit twee étages, omdat het geheel op de duinen gebouwd is. Er is thans ruimte voldoende en er is natuurlijk op uitbreiding gerekend. In het gebouw zijn ondergebracht de diensten voor wegen, reiniging, bouwtoezicht en plant soenen Boven bevinden zich aan de oostzijde de kan toorlokalen voor administratie en boekhouding, de kamer voor den directeur, typekamer, wacht kamer, de administratie voor Bouw- en Wo ningtoezicht en het kadaster. In het midden is de entree, toegang gevende tot een ruime hall en een lange gang, midden door het gebouw loopende van noord naar zuid. Achter deze gang komen de kamers voor boekhouding en algemeenen dienst, de gar derobe en de toiletten, de lokaliteiten voor uit breidingsplannen en teekenarchief. In de gang leidt een trap naar het sou terrain, waarin de centrale verwarming, een archief, W. C.'s en urinoirs, ruimten voor materialen, de rijwielbergplaatsen en wat meer tot dit soort ruimten behoort, zijn onderge bracht. De groote lichtramen nemen een belangrijk gedeelte van de muren in beslag. Omdat het gebouw midden in de vrije natuur ligt, is boven de ramen een goot van ongeveer anderhalven meter aangebracht, waardoor zonneschermen overbodig zijn. In den winter staat de zon laag en kan men ze hebben, in den zomer houdt de dakrand de felle stralen tegen. Brandge vaar is zoo goed als uitgesloten: overal betoh en metselwerk, ijzeren ramen, kasten en stalen meubilair. Daarenboven centrale oliestookver- warming. Dit is wel een enorm verschil met vroeger, toen overal gevaar voor brand te ver wachten was. Het gebouw heeft met meubilair f 53.000 ge kost, waarin begrepen f 10.000 loon, in werkver schaffing uitbetaald. Afzonderlijk dient vermeld te worden, dat oude Straatsteenen voor het metselwerk ge bruikt werden, dat in de benedenverdieping radiatoren uit oude scholen zijn overgebracht en dat ook een gedeelte van het meubilair uit het oude verblijf is. In alle lokalen is eenheid van kleur en van stoffeering toegepast. De wanden dienen nog wat opgesierd te wor den met gekleurde teekeningen in lijst. Tewerk gestelde meubelmakers en teekenaars zullen daar dezen winter voor zorgen. Tenslotte zij nog vermeld, dat de controle op buitenlandsch personeel ook in dit. gebouw gevestigd is. Getrouwd: 19 Nov. 1936: A. L. Krielen en J. M. W. van der Helm; R. Buurman en M. E. Lonzeck. Geboren. 19 Nov.; F. VroomSchweier, z: 18 Nov. C. Winnubstv. d. Gulik, d: E. M. Schmitz Kapitz, d; L. SernéGoor, z.; 19 Nov. B. PiersRiedstra, d. Overleden, 17 Nov.: T. W. Box, 63 j., Velser- straat; 18 Nov. L. Roetman, 88 j., Centaurus- Een dikke lucht, guur weer met hagel. Je jaagt geen hond de deur meer uit. Thuis brandt de kachel! WELKE KOLEN? Wel van PERQUIN Vertrouwd geluid! Een Haarlemsche dame heeft Woensdagmid dag vergeefsche pogingen in het werk gesteld om een rijbewijs te behalen. Vanuit de Gier straat wilde zij de Breestraat inrijden, toen zij via de trottoirs aan beide zijden van den rij weg tegen een melkfiets en een kolenauto op botste, die niets vermoedend aan de rechter zijde van de straat geparkeerd stonden. De kolenauto botste op zijn beurt weer tegen een groentewagen, waarop een kind was gezeten. Het kind viel op straat, maar kreeg gelukkig geen letsel. De auto van de onfortuinlijke dame werd licht gehavend. Een 17-jarige loopjongen heeft uit een sla gerswinkel, waar hij een boodschap moest doen, een biljet van tien gulden gestolen. Toen hij werd aangehouden, had hij reeds de helft van het geld opgemaakt. De politie heeft een 47-jarigen man aange houden op de beschuldiging, dat hij in de Korte Heerenstraat uit een fietstasch een dames- taschje zou hebben gestolen. Een verpleegster vond het taschje op den hoek van het Kenau park en de Parklaan; de inhoud was nog com pleet. De man, die ontkent, wordt voor nader onderzoek in bewaring gehouden. Een Zandvoorter, die op het Spaarne een beurtschipper behulpzaam was, gleed uit over een ijzeren luik en viel in het laadruim. Met een gebroken been werd hij naar het Diakonessen- huis gebracht. Op den hoek Indische straat—Bantamstraat heeft Woensdagavond een 49-jarige man bij een val zijn been gebroken. De man, die oncter invloed van sterken drank verkeerde, is met een ziekenauto naar de St. Jan de Deo ver voerd. In de woningen van twee vrouwen heeft de Haarlemsche politie goederen in beslag geno men, die klaarblijkelijk van winkeldiefstal af komstig zijn. Een van de beide dames, cüe ont kent, is voor nader onderzoek in bewaring ge steld. Het echtpaar J. Schuurman—Aandekerk, Oranjeboomstraat 146, vierde onder groote be langstelling zijn gouden huwelijksfeest. Des morgens werd in de kathedraal een H. Mis van dankbaarheid opgedragen. Het feest werd be sloten met een serenade door het korps „Utile Dulci". De firma J. A. Boskamp te Overveen opent Zaterdag 21 November een jubileumtentoon stelling op het gebied van binnenhuis-architec tuur. De heer Paul Bromberg houdt bij die gelegenheid des middags om drie uur, een voor dracht over het onderwerp: Kunst'en kleur in het dagelijksche leven. De heer J. Post heeft bedankt als dirigent van de muziekvereeniging Voorwaarts. In zijn plaats zal optreden de heer A. Vermeer. Het optreden van het Russisch Nationaal Koor Boyar in den Stadsschouwburg zal Zon dagmiddag a.s. niet doorgaan. Morgen 20 November, zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer Mr. H. Ph. Berdenis van Ber- lekom te Aerdenhout, oud-bestuurslid van de Rijksverzekeringsbank, aan de Leidsche Uni versiteit promoveerde tot doctor in de rechten Voor het examen apothekers-assistent is ge slaagd mej. D. M. Adema uit Haarlem. De fa. J. A. Boskamp en Zonen te Overveen bestaat deze maand 50 jaar. Zaterdag 21 No vember, om 3 uur, wordt een jubileum-tentoon stelling geopend. De heer Bromberg zal bij deze gelegenheid een causerie houden over „kunst en kleur in het dagelijksch leven". Eenige maanden geleden verzocht de firma C. M. Vermolen en Zn. te Den Dolder in Haar lem een Lunapark te mogen houden. Zij was bereid daarvoor aan dq gemeente een bedrag van 11.000 te betalen. B. en W. hebben dit verzoek aan den gemeenteraad voorgelegd. Be sloten werd op het aanbod niet in te gaan, doch zich te verstaan met de besturen der omlig gende gemeenten, teneinde ook daar geen Lunapark te houden. Naar wij vernemen heb ben ook die gemeentebesturen een afwijzende houding aangenomen. In de week van 8 tot en met 14 November zijn te Zandvoort en Haarlemmermeer 2 geval len van roodvonk, te Haarlem en Lisse één ge val van roodvonk geconstateerd. Te Haarlem is tevens 1 geval van Dysenteria bacillaris en te Beverwijk één geval van diphterie voorge vallen. Bij K. B. van 16 November 1936 is tijdelijk be noemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Appinge- dam J. Dik, wonende te Haarlem. Gebouw „St. Bavo": R. K. Bevolkingsregister, 8 uur. Raadhuis Overveen: Gemeenteraad Bloemen daal, 2 uur. Gebouw „St. Bavo": R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. straat; T. T. J. Vos, 55 j„ Borneostraat; S. W. Hoekstra, 62 j., Oosterhoutlaan: W. Bauer, 41 j., Oudeweg: W. G. Bogaerts, 67 j., Hazepaters- laan. Gedurende Augustus en September van dit jaar zijn des nachts voortdurend olie, benzine, afgekeurde autobanden, remkabels, bladveeren, autolampjes enz. uit de garages van de N.Z.H. T.M. aan de Leidschevaart te Haarlem gestolen. De politie heeft eenige malen gepost en kon toen de dieven op heeterdaad betrappen. Vandaag hebben terzake van dezen diefstal vier personen voor de Haarlemsche rechtbank terecht gestaan. Als eerste stond terecht de 31-jarige monteur uit Zandvoort, die in dienst van de tramweg maatschappij is geweest. De man bekende, doch hij beweerde uit medelijden met zijn zwager, die op zwart zaad zat en geen benzine, olie enz. voor zijn garage kon koopen, gehandeld te heb ben. De Officier van Justitie merkte op, dat verdachte vijftien jaar in dienst van de maat schappij is geweest en het volste vertrouwen genoot, dat hij echter schandelijk misbruikt heeft! Op grond van het goede reclasseerings- rapport eischte spr. acht maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. L. G. van Dam, merkte op, dat verdachte een goede, vaste positie had en op het punt stond bevorderd te worden. Thans is hij ontslagen. Alleen om zijn zwager te helpen heeft hij gestolen; zelf heeft hij er geen profijt van gehad. Spr. concludeerde tot clementie. Dan stond terecht een 29-jarige Haarlemmer als medeplichtige. Hij was ook in dienst geweest van de tramwegmaatschappij en heeft in Sep tember j.l. een bus olie en vijf liter benzine uit de N.Z.H.T.M.-garage gestolen. Het voorbeeld van zijn onmiddellijken chef. den vorigen ver dachte, dreef hem ertoe. De olie gebruikte hij voor zijn motor. Ook hij is thans ontslagen. De Officier van Justitie eischte, omdat het reclas- seeringsrapport eveneens goed luidde, drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaren. De volgende verdachte was de heler, een 34-jarige Zandvoorter, zwager van den monteur, die de gestolen olie, benzine enz. had gekregen of gekocht. Totaal was er ongeveer zestig liter benzine en veertig liter olie gestolen beweerde hij nu. Vroeger had hij aan de politie 250 liter benzine en 60 liter olie opgegeven. De monteur was nu getuige en vertelde, dat de diefstal be gonnen was met de remkabels, bladveeren enz. en eerst later voortgezet met de olie en ben zine, overgebleven in de tanks van de autobus sen, die den vorigen dag hadden dienst ge daan. Hij heeft eenvoudig des nachts ettelijke ma len een autobus vol met bussen benzine, auto banden enz. naar zijn zwager in Zandvoort ge reden. Ook het reclasseeringsrapport over dezen verdachte was goed. De eisch luidde zes maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaren proeftijd. De verdediger, mr. B. W. Stomps, pleitte clementie. Hij wees erop, dat als de controle bij de N.Z.H.T.M. intensiever was geweest, deze diefstallen nooit konden gebeu ren. De vierde verdachte was een 38-jarige Vel- senaar, die twee autobanden van den monteur had gekocht en een Varta-accu daarbij had ca deau gekregen. Daar niet kwam vast te staan of verdachte geweten had, dat de banden en 'de accu van diefstal afkomstig waren, verzocht de Officier van Justitie de zaak terug te wijzen naar den rechtercommissaris voor een nader onderzoek. De rechtbank stond dit na raad kamer niet toe. De Officier vroeg toen vrijspraak, omdat hij het wettig bewijs voor heling niet geleverd achtte. De verdediger mr. J. G. Bettink sloot zich hierbij aan. Uitspraak in al deze zaken op 3 December a.s. Het verbouwen van een perceel aan den Drie- huizerkerkweg te Velsen, waarin een bakkerij zal worden gevestigd, is opgedragen aan de fa. N. Cobelens en Zn. te Haarlem. Komende van Waalhaven is Z. D. H. Prins Bernhard hedenmiddag tegen één uur op Schiphol aangekomen. De Douglas-vogel Kwak, aan boord waarvan Z. D. H. zich be vond, werd op zijn vlucht naar de hoofd stedelijke luchthaven begeleid door twee escadrilles van de J. A. V. A., onder leiding van Overste van Weerden Poelman, bestaan de uit 12 machines, waarvan het daverend lawaai der motoren velen in 't restaurant naar buiten deed loopen. De militaire toe stellen landden kort na elkander op het eigen terrein, de Kwak verdween weer spoe dig in het grauwe wolkendek, dat boven de luchthaven hing, teneinde zooals ons werd medegedeeld nog een vlucht boven de wolken te maken. Te 12.57 was de Douglas weer boven het veld en na een vlotte landing van gezagvoerder Frijns reed de machine door naar het platform tegenover het stationsgebouw, voor welks in gang vijf vlaggen waren geheschen: naast el kander die van de K. L. M., van Lippe-Det- mold, het rood-wit-blauw, het oranje, en de vlag met het Amsterdamsche wapen. Ter begroeting van den voornamen bezoeker waren op het gedeelte voor het stationsgebouw, dat voor de ontvangst was vrij gehouden ojn. aanwezig de heeren mr. D. Crena de Iongh, pre sident van de Ned. Handel Maatschappij, B. Guilonard, onder-directeur van de K. L. M., I. A. Aler, chef van den vliegtechnischen dienst, en A. S. Thomson, stationschef van Schiphol, terwijl hier mede de vliegers van de escadril les, die den Prins hadden vergezeld, stonden opgesteld. Jhr. Röell, secretaris van den Prins, was de eerste, die de Kwak verliet, onmiddellijk gevolgd door Prins Bernhard, sportief blootshoofds ondanks den guren wind, welke over 't veld woei. De andere passagiers van de machine waren de heeren A. Ples- man, directeur van de K. L. M„ zoomede de directeur van de K. N. I. L. M., Jhr. K. H. Rendorp. Nadat de heer Crena de Iongh de ter ont vangst aanwezigen aan Z. D. H. had voorge steld, onderhield de Prins zich een oogenblik met Overste van Weerden Poelman, wien hij dank zegde voor het escorte der militaire ma chines, waarna hij elk der vliegers de hand drukte. Prins Bernhard liep daarna naar de Kwak terug, waar hij met een hartelijken handdruk afscheid nam van de bemanning: gezagvoerder Frijns, radio-telegrafist Van der Molen, boord werktuigkundige de Jong, zoomede van de ste- wardesse mej. Bongertman. Ondanks het feit dat aan het voorname be zoek geen algemeene bekendheid was gegeven, was er vrij veel publiek. Vooral in de bovenzaal van het nieuwe restau rant, waar Z. D. H., voor de bezichtiging van de luchthaven* met een klein gezelschap de lunch gebruikte, waren vrijwel alle tafeltjes besproken. Aan de lunch zaten mede aan de heeren Jhr. Röell, Crena de Iongh, Plesman, Rendorp, Guillonard, Aler en Thomson. De Prins was aan deze lunch gast van de Ned. Handelmaat schappij. De Eerste Kamer heeft heden middag zonder debat en z.h.st. de volgende wetsontwerpen aanvaard: 1. Goedkeuring van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en regeling van de toelating van getui gen bij de voltrekking van dit huwe lijk, alsmede van eenige gevolgen van deze echtverbintenis. 2. Naturalisatie van Z. D. H. Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter van Lippe-Biesterfeld en regeling van eenige gevolgen van die natu ralisatie. De Eerste Kamer heeft hierna nog een groot aantal andere wetsontwerpen, eveneens zonder debat en z.h.st. goedgekeurd, waarna de ver gadering werd gesloten. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5