M.S.S - cachets WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN Last van verstopping Instantlne m XI WATERSTANDEN dt) bij Sport en spel Dagfilm DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 VERDACHT VAN MEINEED Valse he getuigenverklaringen voor het Haagsch kanton gerecht DE TRIBUNE BELEEDIGT Drukker voor den rechter De Van der Wijck-ramp Opdracht voor duik-onderzoek uitgevaardigd ONDER KUNSTMEST BEDOLVEN Arbeider om het leven gekomen GROOTE GELADEN ZANDBAK GEZONKEN Scheepvaart op de Vecht gestremd BESCHONKEN ACHTER HET STUUR Wilde achtervolging van een automobilist ZIJN MOND VOORBIJ GEPRAAT? JONGEN ONDER TANK-AUTO GERAAKT Hulpvaardigheid met den dood bekocht DE ONBEWAAKTE OVERWEG Inzittenden van doormidden ge- rukten auto ongedeerd GEKNOEI MET VEILINGBONS Drie verdachten krijgen elk zes maanden DE PRINSES JULIANA BINNENGEBRACHT OVERBEZETTING VAN DE DERDE KLASSE Salarisgrens voor klasse-instelling op mailbooten verlaagd WAARNEMEND BURGE MEESTER VAN BUITENZORG INBRAAK TE LEIDEN Kind verdronken hoofdpijn migraine WAT DOET DE BILT? Golf in Amerika in cijfers SCHAKEN Een schaaksleutel WIELRENNEN Alkema derde in Hamburg Stefan Veger-prijs op de Gentsche winterbaan Nederlandsche renners in Brussel Lezing prof. Van Everdingen Nationale Reclasseeringsdag ss 9 Z* 6 oioo a a a o Vrijdag 20November EXAMENS R.K. Universiteit R.K. Handelshoogeschool Academische examens Apothekers-assistent Om gezond le blijven, moet men geregeld dagelijks normale stoelgang hebben en als dat hapert, heeft dat dadelijk nare gevolgen. Uw eetlust vermindert, Gij hebt geen nut van Uw voedsel, Gij gaat er slecht uitzien, maar erger nog, in Uw lichaam hoopen zich slechte stoffen op, die Uw gestel ongun stig beïnvloeden. Wees daarom verstandig en grijp direct in» Maak Schoon Schip, neemt: Zij bevatten stoften die onmiddellijk zacht maar zeker Uw ingewanden bevrijden van de in ontbinding overgegane spijsresten. Zuiveren Uw bloed, verbeteren Uw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er éénl Wilt Gij snel Schoon Schip maken, dan twéé I 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gij proeft niets. tei koker van 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. Het Haagsche kantongerecht behandelde he den opnieuw de zaak tegen een caféhouder te Den Haag, die verleden week terecht stond wegens overtreding van de drankwet op 31 Juli jj. Na het sluitingsuur waren des nachts tegen half twee vier personen in de boven het café gelegen huiskamer van den verdachte aangetroffen, die daar sterken drank en bier gebruikten. De zaak was verleden week ge schorst, omdat verdenking was gerezen tegen de getuigenverklaring van twee van deze per sonen. De beide verbaliseerende politieagen ten hadden n.l. verklaard, dat zij op hun vraag of de twee getuigen voor het sluitingsuur ir, het café reeds de verteringen hadden betaald, die zij later in de huiskamer van verdachte ge bruikten, een bevestigend antwoord hadden verkregen. Verleden week ontkenden de beide getuigen, dat de agenten hun zelfs deze vraag gesteld hadden. De kantonrechter wilde de beide getuigen in de gelegenheid stellen, op deze verklaring,, die zij onder eede hadden afgelegd, terug te komen, gezien de ernstige gevolgen van een meineed, waarvan cte beide getuigen zich ver leden week blijkbaar niet bewust waren. Heden verklaarden zij dan ook inderdaad, dat de agaenten hun de bedoelde vraag had den gesteld, doch zij bleven ontkennen, dat zij daarop bevestigend geantwoord zouden heb ben. Beide agenten handhaafden hun verkla ring, terwijl de verdachte caféhouder eveneens ontkende, dat hij voor de in zijn woonkamer geschonken drank betaling had gekregen. De ambtenaar van het O. M. verzocht van de verklaringen der beide getuigen proces-verbaal op te maken en dit wegens verdenking van meineed ter hand te stellen van den Officier van Justitie om tot vervolging der beide ge tuigen over te gaan. In afwachting van een uitspraak van de .rechtbank in deze zaak werd de behandeling van de zaak tegen eten caféhouder opnieuw ge schorst. Voor de vijfde kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft zich de drukkerspatroon T. D te verantwoorden gehad, verdacht van beleedi- ging van het openbaar gezag. In de „Tribune" van 10 Maart j.l. heeft verd., die toen nog de leider van de drukkerij was, waar het communistische blad wordt gedrukt, een artikel .Hitler dreigt met oorlog" doen af drukken en verspreiden. Dit artikel bevat naar de meening van het O.M. uitlatingen in beleedigenden vorm over het openbaar gezag. Omdat degene op wiens last bedoeld artikel gedrukt was, noch bekend was, noch op de eerste aanmaning bekend was ge maakt, werd de drukker voor het artikel aan sprakelijk gesteld. De officier, mr. B. Kist requireerde een maand gevangenisstraf tegen verd., nadat hij zooals hij zeide aanvankelijk een straf liggende tus schen zes maanden en een jaar had overwogen, doch hij had hiervan afgezien, omdat daar verd. niet meer bij de drukkerij is betrokken herhaling niet te vreezen is. De verdediger, mr. S. de Jong, concludeerde tot vrijspraak. Vonnis 3 December. SOERABAJA, 19 Nov. (Aneta). Het marine etablissement ontving opdracht van den hoofd inspecteur voor de scheepvaart, om het beba- keningsvaartuig „Castor" gereed te maken voor duikonderzoek. Het schip zal 25 November uitvaren om een duikonderzoek te verrichten naar het wrak van de „Van der Wijck", hetgeen zal geschieden door duikers van de marine. Men verwacht, dat het werk geruimen tijd in beslag zal ne men, daar het schip op maximum-diepte ligt, waarop kan worden gedoken. Woensdagmiddag omstreeks vier uur is te Klazienaveen-Noord, waar de firma Beckering, uit Musselkanaal, een niet meer in werking zijnde kunstmestfabriek als opslagplaats ge bruikt, een ernstig ongeluk voorgevallen, waarbij de 23-jarige gehuwde arbeider W. G„ uit Zandberg, gemeente Odoorn, om het leven is gekomen. Een groep arbeiders van de firma Beckering, di« daartoe des morgens per autobus naar Klazienaveen was gekomen, was bezig met het los werken van een hard geworden partij kunstmest. Daarbij is plotseling een zwaar blok van dezen kunstmest omlaag gestort. Eenige arbeiders werden getroffen, waarbij G. het blok op het hoofd kreeg en vrijwel onmiddel lijk overleed. Een drietal doktoren uit de omgeving was zeer spoedig ter plaatse. Bij G. waren de le vensgeesten echter reeds geweken. De andere arbeiders bleken er goed te zijn afgekomen. Slechts een van hen had verwon dingen aan een been opgeloopen Hij is ter plaatse verbonden, waarna hij met de anderen is huiswaarts gekeerd. Hedennacht moest een sleep zandbakken, welke geladen waren aan de „Wijde Blik" te Korten- hoef, vervoerd worden naar het Merwedekanaal bij Loenersloot, alwaar grondverbetering noodig is, in verband met den bouw van een nieuwe brug over het kanaal. Toen de sleep de sluis „t Hemeltje" bij Nederhorst den Berg was ge passeerd en de sleepboot de zware zandbakken verder zou trekken, kantelde door het onstui. mige water eensklaps een der bakken, met het gevolg, dat deze zonk en dwars in de Vecht kwam te liggen, zoodat de scheepvaart aldaar gestremd werd. De schipper van de sleepboot voer door naar het Merwedekanaal bij Loenersloot, om den opzichter met zijn ploeg arbeiders met -het ge beurde in kennis te stellen, aangezien voor de zen nacht het storten van zand moest worden stopgezet. Bij de gemeentepolitie ten Raadhuize te Halfweg werd door den heer de B. uit Heem stede aangifte gedaan, dat hij op den Rijksweg tusschen Halfweg en Haarlem ter hoogte van da voormalige Haarlemmermeerspoorlijn was aangereden door een auto, welke uit de richting Haarlem kwam en die zig-zagsgewijze over den weg reed, zoodat hij vermoedde, dat de bestuur der dronken was. Aangezien de aanrijding slechts van lichten aard was geweest, keerde de heer de B. on middellijk zijn auto en begon den slingerenden wagen te achtervolgen. Door een eindweegs over het rijwielpad te rijden, kon hij dezen wagen tenslotte voorbij rijden om zoodoende zijn aangifte bij de politie te doen. Direct begaven twee gemeente-veldwachters zich op den weg en het duurde niet lang, of zij zagen den ruto naderen. Zij sommeerden om te stoppen, aan welke sommatie echter geen gevolg werd gegeven, waarna één der veldwachters twee revolverschoten op den vluchtenden wagen loste, welke beide in de onderzijde van het vbertuig doel troffen. Desondanks reed de auto door, doch men had nog juist gelegenheid om lettër en nummer op te nemen, waarna de bei de politie-mannen vermoedden hier te doen te hebben met den landbouwer A. N. v. d. B„ wo nende in den Grooten IJpolder onder de ge meente Amsterdam. Met den auto van den heer de B., waarin één der veldwachters had plaats genomen, begon toen een wilde achtervolging door den Grooten IJpolder, waarbij niet weinig werd gevergd van de stuurmanskunst van den heer de B. Deze achtervolging eindigde niet, voordat men den vluchteling vlak bij zijn boerderij had in gehaald en de veldwachter hem kon arres teeren. Hierbij bleek, dat het inderdaad de land bouwer v. d. B. was, die in volkomen staat van dronkenschap achter het stuurwiel zat. Hij werd overgebracht naar het Raadhuis, te Halfweg, waar hij werd ingesloten, waarna proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Aneta bericht uit Batavia: Naar aanleiding van Reuterberichten van 17 November over sa menwerking in deze gewesten tusschen Enge land ,en Nederland in eenig geval van oorlog, deelt de commandant der Zeemacht in Indlë mede, dat de eskader-commandant geen be voegdheid had interviews te verleenen en even min gerechtigd of gemachtigd was besprekingen te voeren over defensie-zaken met Britsche autoriteiten. Een dertienjarige jongen te Rotterdam heeft Woensdagavond zijn hulpvaardigheid met den dood moeten bekoopen. Op den Mathenesserweg was een tank-auto, afkomstig uit Purmerend, defect geraakt. Om een einde te maken aan de ernstige verkeers stremming, die hierdoor was ontstaan, trachtte men den wagen aan den kant van den weg te zetten. Hiertoe verleenden verschillende voorbij gangers hun medewerking, o. a. een paar jongens. Op een gegeven moment geraakte de dertienjarige F. D., wonende in de Groote Visscherijstraat. te Rotterdam, onder een der wielen en werd hierbij zoo ernstig gewond, dat hij kdtt daarop overleed. Het stoffelijk overschot van het slachtoffertje is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. Woensdagavond elf uur is op den onbewaak ten overweg te Tweelo (bij Meppel) een vracht auto van het Algemeen bevrachtingskantoor Albeka to Groningen door een goederentrein uit Meppel doormidden gerukt. Het achter gedeelte werd volkomen vernield. De beide in zittenden, T. J. Dertien en A. Roggen, beiden uit Groningen, bleven ongedeerd. Do bestuurder van den vrachtauto had den trein to laat opgemerkt. De trein had twintig minuten vertraging. De Haagsche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen de drie verdachten, M. M., L. van W., en S. A. W., die terecht hebben gestaan wegens vervalsching van bons, waardoor ver schillende veilingen zijn benadeeld, en ter zake waarvan door het O. M. tegen ieder eter ver dachten een jaar voorwaardelijk met drie jaar proeftijd is geëischt. Het vonnis luidde voor allen zes maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Woensdagavond is het in nood verkeerende motorschip „Prinses Juliana" door de sleep boot „Holland" van de firma Doeksen, in de haven van Terschelling binnengebracht. BATAVIA, 19 Nov. (Aneta) Naar verluidt, is de salarisgrens voor reizen van gouverne mentspassagiers per mailboot in de tweede klasse, van 1 December verlaagd van 330 tot 275, ten einde tegemoet te komen aan het euvel van overbezetting in de derde klasse. BUITENZORG, 19 November (Aneta) Met de waarneming van de betrekking van burge meester van Buitenzorg is tijdelijk belast mr. Ph. M. Hildebrand, adj.-inspecteur van Finan ciën. De heer Hildebrand was reeds eerder wet houder van de gemeente Batavia. Hij is een van da vooraanstaande leden van de Indische Katholieke Partij, tevens lid van den Volks raad. Tijdens afwezigheid der bewoners is Woens dagavond tusschen half acht en negen uur in gebroken ten huize van de familie A. J. A. in de Oegstgeesterlaan te Leiden. De dieven heb ben zich toegang verschaft door het forceeren van de keukendeur aan de achterzijde der woning. Het geheele huis werd door de dieven door zocht. Uit een geldkistje stalen zij voor ongeveer duizend gulden aan geldswaardige papieren. Voorts werd een aantal gouden sieraden mee genomen. De politie stelt een onderzoek in. Woensdagavond is het vijfjarig zoontje van den heer Van Marrewijk te Kwintsheul, nabij de ouderlijke woning aan de Holle Watering, al spelende in een sloot geraakt en verdronken. I stilt en voorkomt pijnen Als bewijs van de populariteit van golf in de Vereenigde Staten kunnen de volgende statis tische cijfers dienen: Gedurende het laatste seizoen hebben 1.365.000 personen het golfspel beoefend, 861.000 op par ticuliere en 504.000 op publieke links. Gedurende het seizoen werden niet minder dan 58.194.632 rounds gespeeld op 5631 links, terwijl ook de golfballenleveranciers niet te klagen hadden. Zij hebben n.l. niet minder dan 10.934.304 ballen aan de spelers verkocht. Daar het aantal beoefenaren toenam, nam ook het aantal links toe. Vijf en zeventig nieuwe links werden aangelegd, welke tezamen het somme tje van bijna tien millioen gulden hebben ge kost.. De meer geoefende schaker, die niet tevreden is met een beperkt openings-program, verliest veel kostbaren tijd met het snuffelen in tour- nooi- en theorie-boeken om een openingssysteem samen te stellen. Hij kan thans zijn moeiten ondervangen door zich voor enkele dubbeltjes den schaaksleutel aan te schaffen, die Fine en Landau samenstelden voor de uitgeverij Witt- kowski te Amsterdam. Op dezen draaibaren sleutel kan hij veertig moderne openingen 20 x e4 en 20 x d4) vinden, in totaal 116 variaties, waarmee hij zich in één slag een ruime ope- ningskenniï kan verwerven. In de Hanseaten-hal te Hamburg, werden wielerwedstrijden gehouden, waarbij onze land genoot Alkema uitkwam in een stayerswedstrijd ever 80 K.M., die door Moelier werd ge wonnen. Hille werd tweede op 610 meter, terwijl onze Nederlandsche kampioen Alkema met 650 meter achterstand de derde plaats bezette. Zondag a.s. worden op de Gentsche winter baan verschillende belangwekkende wedstrijden gehouden. Het programma vermeldt o.m. een omnium tusschen Jef Scherens en Karei Kaers, bëstaande uit een sprintwedstijcl óver één run de, een tijdrace over 500 meter en een achter- volgings-raee. Een tweede belangrijk nummer is een 50 K.M. koppelwedstijd om den Stefan Veger-prijs met als deelnemende koppels o.a. Danneels-Hermle, Billiet-Capriaux, Deneef-Meerschaert en Buysse- Alexander. Ale 3e nummer zullen achtervolgingswedstijden over 10 K.M. voor juniores worden verreden. De finale over 20 K.M. zal bestaan uit de vijf eerst geplaatsten van de series. Zaterdagavond a.s. zal in het Antwerpsche Sportpaleis een internationale koppelwedstrijd verreden worden, waaraan de beste Europee- sche renners zullen deelnemen, o.a. de win naars van de eerste Rotterdamsche Zesdaag- sche: Pijnenburg ditmaal met Slaats als kop- pelgenoot en Wals met Jan van Kempen. Verder zullen de volgende koppels deelne men: R. Lapébie-Dayen (Frankrijk); Lemoine- Rossi (Franki'ijk-Italië)Merkens-Hürtgen (Duitschland)Falck Hansen-Christensen (De nemarken) Loncke-Albert Buysse (België) Billlet-De Kuysscher (België)Danneels-Ga- luwe (België); Charlier-De Pauw (België); van Hout-Ch. Bogaert (Holland)Deneef-De Bruyc- ker (België)van Schjjndel-van den Broeck (Holland)Hüybrechts-Haesendonckx (België) Verreycken-Meerschaert (België)Bruneau- Bertin (België). Als extra-attractie staat op het programma een poging van den jongen Belg Jef Somers om het wereld-uur-record te verbeteren. Voor den Amsterdamschen weer- en sterre- kundigen kring heeft prof. dr. E. van Ever- dingen, hoofddirecteur van het Koninklijk Ne- derlandsch Meteorologisch Instituut in de aula van het Amsterdamsche Lyceum een voordracht met lichtbeelden over het werk van deze in stelling gehouden. Spr. behandelde achtereenvolgens de techni sche inrichting van het instituut, den weer- dienst, het onderzoek naar de mogelijkheid van seizoensverwachtingen, de waarnemingen van onweders en optische verschijnselen in den dampkring. Spr. deelde mede, dat de klimatologie van Nederland door dr. Braak, die voortbouwt op het werk van dr. Hartkamp, bijna voltooid is. Voorts besprak prof. Van Everdingen de waarnemingen ter zee, waarin het jaar 1929 met 220.000 series de kroon spande. Inmiddels zijn reeds de atlassen van den Indischen en Atlantischen Oceaan, die luchtdruk, tempera tuur, wind en stroom met allerlei wetenswaar digheden in beeld brengen, volledig verschenen; de Chineesche Zee is bijna gereed, dan volgen de zeeën om Australië. Wat het diepzee-onderzoek in Nederlandsch- Indië betreft, hierover zijn reeds zes deelen ver schenen. Verder noemde spr. het onderzoek naar het aardmagnetisme De Bilt is het centrum voor het bepalen van het magnetisch karakter, waaraan 40 tot 50 observatoria medewerken. De seculaire variatie is vooral van belang voor de scheepvaart (miswijzing van het kompas) en voor de mijnen. De instrumenten voor het registreeren van aardbevingen vergrooten de uiterst kleine bo dembeweging (bij zware aardbevingen uit het buitenland 1 tot 3. m.m.) tot duidelijke optee- keningen. De Nationale Reclasseeringsdag zal in 1937 gehouden worden op 5 Juni. DONDERDAG 19 Nov. Waar- nemingspunten <u co o 7 N H SCSI 3 O 5 s C& 00 Sedert Gisteren 39.24 10.95 8.65 3.62 8.60 1.76 9.18 3.08 0.20 41.65 41.30 9.75 5.35 5.70 Keulen 6 u. Lobith Nijmegen St. An dr. W. Arnhem Vreesw. 1. w. Westervoort Deventer Kampen Maastr. Ha. 1) Borgh Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Lith beneden de sluis De waterhoogte te Keulen waargenomen te 7 uur des voormiddags. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bij geopende stuw. AMSTERDAM 39.61 12.70 10.14 4.70 9.98 1.48 10.56 4.71 0.24 43.66 13.98 13.42 8^62 2.52 0.12 0.14 0.09 0.04 0.08 0.00 0.08 0.26 0.00 0*29 0.88 0.79 0^73 0.30 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.07 0.00 0.00 0.11 0.00 0.00 0.00 0.00 Kanaalwater Amstel water 8 u 0.25AP 8 u 0.25— AP 12 u 0.32- AP 12 u 0.32— AP 2 u 0.37- AP 2 u 0.37- AP Stadswater IJselm. water 8 u 0.25— AP 8 u 0.48- AP 12 u 0.32— AP 12 u 0.31+ AP 2 u 0.37— AP 2 u 0.27+ AP WATERSTAND OP DEN RIJN 19 Nov. 18 Nov. 19 Nov. 18 Nov. Rheinf. 2.46 2.50 Caub 3.02 2.99 Breisach 1.55 1.57 Ems Kehl 2.85 2.92 Coblenz 3^30 3.27 Maxau 4.66 4.69 Trier 2.06 1.90 Dieciesh. Keulen 3.67 3.55 Maanh. 3.95 3.86 Dusseld. 3.13 3.00 Lohr 2.10 2.00 Ruhrort 2.64 2.48 Mainz 1.65 1.56 Wesel 2.64 2.46 Bingen 2.61 2.56 Emmerik 3.73 3.60 QQ □□□□□DDEH3 11 n 11L i ii 111 li 11111111111111M1111111111111111111111 u 111111111111111 u i u M111111111111111111 ii 11 m 1111 li 1111 li 1111111 i 11 li 1111111111111111111111111111111111111111111111 li i tl i n 1111 n 1111M11111111111111111 GODSDIENST 8.00 Hilversum II (NCRV. Schrift lezing en meditatie) 10.30 Hilversum II (NCRV. Morgen dienst) ORGELBESPELING 12.10 Droitwlch 5.30 Hilversum II ORKESTCONCERTEN 12.50 Brussel II 3.50 Beromünster 4.20 Droitwlch 4.30 Beromünster 7.50 Berlijn 8.15 Hilversum II 9.00 Kalundborg 9.25 Boedapest 9.30 Hilversum II 10.30 Droitwlch 11.20 Parijs I LICHTE MUZIEK 11.20 Kalundborg 11.20 Langenberg 12.00 Hilversum X (Kovacs Lajos) 12.35 Langenberg 12.50 Brussel I 12.50 Droitwlch 1.00 Hilversum II 1.05 Deutschlandsender 1.30 Brussel II 1.30 Brussel I 2.10 Kalundborg 2.30 Hilversum I 3.15 Hilversum I (AVRO-dansork.) 3.20 Deutschlandsender De symphonie „Reformation" van Mendelssohn, uitgevoerd door kamerorkest, is Vrijdag te Toeluisteren in het programma van Parijs II 6.507.50 uur) (Flierefluiters) e) 4.30 Hilversum I 5.30 Hilversum I (Melody Circle) 5.35 Droitwlch 6.20 Brussel II 7.10 Beromünster 7.20 Brussel II 7.40 Droitwlch 8.20 Brussel I 9.00 Hilversum I (Ramblers e.a.) 9.40 Weenen 10.25 Kalundborg 10.25 Boedapest (Zigeunerkapel) 10.30 Brussel II (dansmuz.) 10.35 Milaan 11.00 Toulouse 11.35 Droitwlch (dansmuz.) 11.35 Toulouse GRAMOFOON 8.00 8.15 8.20 8.20 10.40 11.30 12.15 12.20 12.20 12.25 1.35 1.50 1.50 2.50 3.50 4.00 4.00 5.00 5.10 5.50 6.00 6.20 6.20 6.35 6.40 6.50 7.20 7.20 7.30 7.30 10.20 10.35 11.00 11.50 Hilversum I Hilversum II Brussel I Brussel II Hilversum I Hilversum I Hilversum II Brussel I Brussel II Parüs II Parijs n Brussel I Brussel II Parijs I Berlijn Hilversum I Milaan Hilversum II Rome Deutschlandsender Hilversum I Deutschlandsender Hilversum I Brussel I Berlijn Hilversum Hilversum Parys II Berlijn Hamburg Brussel I Hilversum II Hilversum I Droitwlch I I KAMERMUZIEK 11.30 Hamburg (trio) I.35 Droitwich (strijkorkest) 2.50 Hamburg (trio) 4.00 Hilversum II (trio) &.15 Brussel II 7.30 Deutschlandsender 8.05 Weenen (kwartet) 8.55 Berlijn (kwartet) 9.35 Brussel II (kwartet) 9.50 Deutschlandsender (trio) 10.00 Droitwich (Fransche koormu ziek) SOLIS TEN CON CE R TEN 11.00 Hilversum II (zangrecital) II.40 Droitwich (pianorecital) 12.40 Brussel I (zang) 1.50 Brussel I (zang) 3.00 Hilversum II (cellorecital) 5.10 Kalundborg (harmonica) 5.50 Brussel I (accordeon) 6.45 Droitwich (vioolrecital) 7.35 Brussel I (zang) 8.10 Boedapest (gitaarconcert) 9.55 Kalundborg (gitaarmuziek) OPERA EN OPERETTE 9.05 Parijs I („Les canards manda rins", operette v. L. Beyds) PERSBERICHTEN 8.00 10.20 10.20 10.20 10.30 10.30 Hilversum II Brussel II Brussel I Berlijn Hilversum II Hilversum I 5.00 Hilversum I (Na schooltijd) 6.30 Hilversum I (politiek radio journaal) 6.30 Hilversum II (over tuinplan ten) 7.00 Hilversum I („opvoeding en gemeenschapszin") Hilversum II (P 7.00 7.15' Hilversum uurtje) 7.45 Hilversum II (kwartier radio reportage) 9.00 Hilversum II diplomaat") (Politieber.) II (litterair half- („De parasiet als -iiMiiiiiuiiiimiiiiuniiinuiiiimiiiiimiiiiimmfi Golflengten VARIA 10.20 Hilversum I (voordracht) 11.15 Hilversum I (voordracht) 12.00 Hilversum II (Politieber.) 2.00 Hilversum I (Een Engelsch schrijfster over Java) 2.30 Hilversum II (lezen v. Chr. lectuur) BERLIJN 336.7 M BEROMÜNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 459.5 M BRÜSSEL I 483.9 M. BRUSSEL II 321.9 M. DEUTSCHL. SENDER 1571 M DROITWICH 1500 M HAMBURG 331.9 M HILVERSUM 1 301.5 M (AVRO en VARA) HILVERSUM n 1875 M. (KRO en NCRV) LANGENBERG 455.9 M LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M. PARIJS I 1648 M. parijs n 812.8 M. ROME 420.8 M. TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 806.8 M. aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiniiiï VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Het hijzonder uitvoerrecht voor Ned. Indische bevolkingsrubber is, ingaande he den, opnieuw verhoogd n.l. tot f 57 per 100 K G. Sedert begin November bedraagt de verhooging van dit recht f 5 per 10Ö K.G. Op het concessie-terrein van de Perlak Petroleum Mij. is een nieuwe bron aange boord met een productie van 70 kubieke Meter watervrije olie per etmaal. Volgens Symington en Wilson leggen de Europeesche verbruikers van rubber een bijna onverzadigende vraag aan den dag voor spoedige levering. De invoer van Frankrijk bedroeg in Oc tober fr. 2.247.1 millioen tegen jr. 1.723.3 mill, in October 1935. De 'uitvoer beliep fr. 1.459.9 mill, tegen fr. 1.352.9 mill. De invoer bedroeg in de eerste tien maanden fr. 19.677.6 mill, tegen fr. 17.246.5 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar en de uitvoer fr. 12.096. 9 mill, tegen fr. 12.779.3 millioen. De goudprijs te Londen steeg met 1 d. tot 142/3. 380.000 werd aan goud omgezet. De American Enka heeft het regelmatige dividend van 0.25 per aandeel aangekon digd en buitendien een extra-dividend van 3.50 per aandeel. In September werd een extra-dividend gedeclareerd van 0.50. De Federal Advisory Council zou, naar in Wallstreet verluidt, aan de Federal Reserve Board hebben voorgesteld een verminde ring der surplus-reserves van de member- banks, door geen verlenging toe te staan van de wissels, gedisconteerd bij de Fede rale Reserve Banken en op 15 December vervallende. De Baltimore and Ohio Rw. behaalde in de eerste negen maanden een netto-winst van 0.42 per preferent aandeel, tegen een verlies van 3.334.021 in dezelfde periode van het vorig jaar. De Erie Raïbr. boekte in October een be drijfswinst van 1.98 millioen tegen 2.03 mill, in October 1925. In Wallstreetkringen is men van mee ning, dat de koersdaling sterker zou zijn geweest, indien de markt niet werd ge steund door de vele extra-dividenden. Professor Kemmerer, een bekend finan cieel deskundige verklaarde voor de Ameri can Finance-Conference, te verwachten, dat Amerika een langdurige periode tege moet gaat van stijgende goederenprijzen. Morgenthau verklaarde, dat binnen een week een overzicht zal worden gepubliceerd van de kapitalen, welke tusschen 1 Januari 1935 en einde September 1936 naar de Ver een. Staten zijn gevloeid. Hij zou het toe juichen, indien het Congres de volmachten van den president inzake den dollar zou verlengen. De staalproductie in Amerika bedraagt thans 74 pet. der capaciteit tegen 74Vt pet. de vorige week. De Continental Oil keert een extra-divi dend uit van 0.25 per aandeel. Dit is met het gewoon dividend de vijfde uitkeering van 0.25 in 1936. •r De Southern Pacific boekte in October aan bruto-ontvangsten 19.91 mill, of 3.28 mill, meer dan in October 1935. De netto's beliepen 4.56 mill, of 1.09 mill. meer. In de eerste tien maanden bedroegen de netto's 23.28 mill., hetgeen een stijging aangeeft van 8.18 mill, ten opzichte van dezelfde periode in het vorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 9.049.05 (v. slot 9.043/4), de Dollar op 1.851.85M (1.85ys), de Frank op 8.598.61 <8.60Vz), de Belga op 31.2531.32V» (31.30) en de Zwitsersche frank op 42.52'A42.57'Ai (42.56). De American Tel and Tel keert een on veranderd kwartaal-dividend uit van $2.25 per aandeel. De Nivas verkocht 275 tons superieure suiker voor diverse bestemmingen en 1498 tons superieur voor consumptie. De fusie van de Tidewater Oil en der Associated Oil met de Tidewater Associated Oil is met meerderheid van stemmen in de vergadering van de Tidewater Associated Oil Comp. aangenomen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor Staathuis houdkunde en Statistiek M. O.: E. L. van der Moolen, Amsterdam. Geslaagd voor derde stuurman groote vaart: J. v. d. Bergh, J. Roos. Geslaagd voor het theoretisch gedeelte van diplcma B voor Machinisten: L. P. van Krim pen te Rotterdam; J. Hagesteyn te Dordrecht. Geslaagd voor wiskunde L. O.; Jaej. M. C. V. H. Snel, te Kerkrade; A. J. Nuijten, te Groningen. Geslaagd voor M. O. akte K 1 (wiskunde): mej. A. C. Schoone te Zaltbommel, W. Lies veld te Rotterdam. NIJMEGEN. Doctoraal examen in de rech ten de heer L. J. A. Wittkampf, te Schiedam. NIJMEGEN. Geslaagd voor het examen van de theologisch maatschappelijke afdeeling mej. Ja. Ca. Ma. Heynen uit Antwerpen. TILBURG. Geslaagd voor het Doctoraal examen in de economische en sociale weten schappen mej. M. J. C. Cobben te Breda en R. E. G. Vissers te Wessum. AMSTERDAM. Candidaats-examen Wis- en Natuurkunde mej. C. de Ruiter en de heeren J. F. Arens en J. Hoogschagen. LEIDEN. Candidaatsexamen wis- en natuur kunde, letter L, de heer H. A. Weber. AMSTERDAM, 18 November. Geslaagd M. E. Smit te Rotterdam, en A. H. J. M. Hofmann te Bussum. LEIDEN. Geslaagd de dames C. Valkis, den Haag; M. A. Groot, den Haag en de heer U. Meijer, Leiden. UTRECHT. Geslaagd mej. H. C. de Groot, Utrecht,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6