Zal Franco Barcelona kunnen blokkeeren? Eden geeft diplomatieke antwoorden De Witten vorderen slechts langzaam in Madrid I BHri Wat gebeurt er in Yemen? Het nieuws van heden K m LONDEN ACHT DE KANS NIET GROOT Ex-K.L.M. vliegtuig neergestort VRAGEN VAN ATTLEE IN HET LAGERHUIS NOG STEEDS GEVECHTEN IN HET NOORD- WESTEN De gevechten in Soeiyoean DE BAROMETER i H LAME RIS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1936 - OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20266 De Duitsche en Italiaansche onder danen te Barcelona zullen zoo snel mogelijk geëvacueerd worden De houding van Italië Wat doet Engeland? Italiaansche agenten zouden trach ten een burgeroorlog in het land te ontketenen Conflict verwacht als de Imam sterft Het Weer iiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiHimiiiimiiiiniiiii^ iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiuiu""""!"""'"""""^ De twee piloten gedood Guido Schmidt bij Von Neurath ,JEr zijn regeeringen welke meer te laken zijn dan die van Italië en Duitschland" Moskou verontwaardigd De Giornale d'Italia" over Franco's erkenning Een fel artikel van de Prawda De pers en de laster in Frankryk Regeering neemt maatregelen VERJAARDAG AARTSHERTOG OTTO Motta wenscht een neutrale zone in Madrid als vluchtoord voor de burgerbevolking De Fransch-Spaansche grens gesloten Vorst Teh roept de onafhankelijk heid uit van Binnen-Mongolië De stakingen te Ryssel Arbeiders in de metaal fabrieken eischen 15 pet. loonsverhooging De Locarno-kwestïe Nieuwe Britsche nota overhandigd TIMES, DAILY TEL. EN TEMPS IN BESLAG GENOMEN KLWVWV 7ba NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingei. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 19 Nov. (Havas) In officieele Britsche kringen heeft men, zooals wij in een deel van onze vorige oplaag reeds be richtten, van generaal Franco bericht ont vangen, dat hij voornemens is Barcelona te blokkeeren, LONDEN, 19 Nov. (Reuter). Uit inlichtingen, ingewonnen in Lon- densche maritieme kringen, blijkt, dat men er in dit milieu aan twijfelt of generaal Franco in staat zal zijn een blokkade van de haven van Barcelona door te voeren. Men is hier van meening, dat Franco om met eenige kans van slagen een der- gelijken maatregel in de practijk te kunnen brengen toch minstens mees ter moet zijn van de havens aan de Zuidoostkust van het schiereiland. Reuter te Marseille meent te weten, dat de Britsche maritieme autoriteiten door generaal Franco gewezen zijn op het gevaar dat buiten- landsche - schepen loopen in geval van mili taire operaties aan de Oostkust van het Spaan- sehe schiereiland. Zaterdag j.l. zou de mili taire gouverneur van Palma, op Majorca, den Britschen autoriteiten aldaar hebben medege deeld, dat de nationalisten bij militaire opera ties tegen Tarragona, Valencia of Cartagena, slechts zekere speciaal aangewezen wateren als ankerplaats kunnen garandeeren. Volgens mededeelingen van officieele Britsche zijde verlaten de consuls van Duitschland en Italië vandaag Barcelona. De Duitsche en Italiaansche onderdanen zullen zoo snel mogelijk geëvacueerd wor den. Te Rome spreekt men tegen, dat Italië voor nemens zou zijn, een blokkade in te stellen op de in handen van de regeering zijnde havens. Wel wordt gezegd, dat Italië draconische maat regelen zal nemen ter bescherming van de rechten en belangen van zijn onderdanen in Spanje. Italiaansche oorlogsschepen bevinden zich in de wateren van Barcelona en andere havens ter bescherming van Italiaansche belangen. Italië zal niet uit de niet-inmengingscom- missie treden. Grandi zal Maandag aan de eerstvolgende zitting van de non-interventie- eommissie deelnemen. In het Lagerhuis heeft afgevaardigde Alexan der, die eerste lord der admiraliteit was in de Labourregeering, de vraag gesteld, welke hou ding de regeering zou aannemen ingeval een blokkade van de Catalaansche kusten werd in gevoerd. Eden verklaarde daarop, dat de nor male regelen, die iedere internationale actie in dergelijke omstandigheden leiden, in acht ge nomen zuilen worden door de Britsche oorlogs schepen, met het oog op de verdediging der wettige Britsche belangen. De Fransche ministers van Buitenlandsche Zaken en Marine hebben gisteren de even- tueele maatregelen besproken, welke Frankrijk moet nemen bij een blokkade van Barcelona door de nationalisten. Voor het oogenblik zal geen wijziging worden gebracht in de Fransche houding, de kruiser „Dupleix" en de torpedo jager „Albatros" zullen voor de Catalaansche kust blijven kruisen. Verder wordt gemeld, dat zich geen enkel Fransch koopvaardijschip in de haven van Bar celona bevindt. LONDEN, 19 Nov. De „Daily Herald" maakt melding van Italiaansche activiteit in het koninkrijk Vemen, dat gelegen is aan de Roode Zee tegenover de Italiaansche be zittingen in Afrika, Italiaansche agenten doen volgens het La- bour-blad hun best daar een burgeroorlog te ontketenen en nieuwe rivaliteit tusschen de drie zonen van den bejaarden Imam te schep pen. Indien er een burgeroorlog zou uitbreken, zou Italië zeker de gelegenheid aangrijpen om door het zenden van troepen over de Roode Zee tusschenbeide te komen. Wanneer Italië heer en meester in Vemen zou zijn, zou het in de Roode Zee in een do- mineerende positie verkeeren, en zou de belang rijkheid van Aden aanzienlijk verminderd zijn. De krachten van den Imam worden als ge volg van zijn hoogen leeftijd minder. Zijn oud ste zoon, prins Sef el Islam Ahmad, is een man met een heerschersnatuur, en hij ligt overhoop met zijn jongere broeders. Het leger is den troonopvolger gunstig gezind, doch de stam men geven de voorkeur aan de jongere prin sen, die zachtaardiger zijn. Wanneer de Imam overlijdt, schijnt een conflict tusschen den troonopvolger en het leger aan den eenen kant en de jongere prinsen, die gesteund worden door het volk, onvermijdelijk, in verband met de activiteit, die de Italiaansche agenten in het land voeren. Prins Sef el Islam Ahmad schijnt Mussolini in de kaart te willen spelen. De prins is een bewonderaar van Mussolini, en ingeval van een burgeroorlog zou hem Italiaansche interventie te zijnen gunste niet onwelkom zijn. Men gelooft in Egypte, zoo schrijft de „Daily Herald" verder, dat Italië tegelijkertijd links en rechts in dit gebied wapens uitdeelt, zoodat, wanneer er een botsing mocht komen, deze zoo uitgebreid zou zijn, dat het zenden van troepen over de Roode Zee door Italië om aan de slach ting een eind te maken, gerechtvaardigd schijnt. Er hebben geruchten de ronde gedaan, dat de jongere prinsen onlangs door hun ouderen broeder gevangen genomen waren, doch dit acht men onwaarschijnlijk, daar de Imam, ofschoon hij reeds zeer bejaard is, de hoogste macht in het land vertegenwoordigt en een der gelijk gedrag van zijn opvolger niet zou dulden. H VERWACHTING: Meest matige Oostelijke g tot Noordoostelijken wind, licht bewolkt, E droog weer in het Noorden, in het Zuiden zz gedeeltelijk bewolkt met weinig of geen E H neerslag, temperatuur om het vriespunt. I VERDERE VOORUITZICHTEN: Lichte vorst des nachts. 1 STORM WAARSCHUWINGSDIENST g De Bilt seinde Donderdagavond te 19.50 E E uur aan alle posten: Attentiesein neer. LONDEN, 19 Nov. (Reuter). De British Airways deelen officieel mede dat twee pi loten, Hattersly en Bredenkamp, gedood werden bij een vliegongeluk met het toe stel, dat de post meevoert van Scandinavië naar Engeland. De machine stortte vannacht te 3.58 uur neer bij Crawley (Eng.). Er bevonden zich geen pas sagiers aan boord. De marconist en de boord werktuigkundige zijn slechts licht gewond. De oorzaak is onbekend. De post bleef intact en werd per trein naar Londen vervoerd. Naar wij vernemen is het toestel, waar van hier sprake is, de oude FHA ID ,,Dnif", welke eenige weken geleden door de K.L.M. aan de British Airways is verkocht. Gemeld wordt, dat het ongeluk vermoedelijk te wijten is aan mist. Het vliegtuig was Croy don tot op enkele minuten genaderd. BERLIJN, 19 Nov. (Havas.) De Oostenrijk- sche minister Guido Schmidt heeft vanmorgen een langdurig onderhoud gehad met Von Neu rath. Na een intiem dejeuner ten huize van den Oostenrijkschen gezant Tauschitz heeft Guido Schmidt vanmiddag het tegenbezoek van Von Neurath gekregen. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken overhandigde hem de orde van het Roode Kruis, de hoogste Duit' «che onderscheiding. Nationalisten bij het wrak van een bommenwerper, welken zij bij de belegering van-Madrid hebben neergeschoten LONDEN, 19 Nov. (Reuter). In het La gerhuis heeft minister Eden vandaag ver klaringen afgelegd ten aanzien van de Spaansehe aangelegenheid. Op een vraag van den* leider der Labour- partij, Attlee, antwoordde hij, dat de hou ding der Engelsche regeering blijft, zooals die tevoren is gedefinieerd. Toen Attlee daarop vroeg of er van den kant der En gelsche regeering eenig voornemen bestond om de regeeringFranco te erkennen, antwoordde Eden: het Lagerhuis zal zich er rekenschap van geven, dat er een on derscheid bestaat tusschen de erkenning van een belligerent en de erkenning van de eene partij of de andere als regeering van Spanje en wat dat aangaat, heb ik niets toe te voegen aan hetgeen ik gezegd heb. In antwoord op de vraag, of de verklaring van Duitschland en Italië geen weloverwogen schending vormt van het nietinmengingsac- coord zeide Eden: het is mogelijk een niet- inmengingspolitiek te voeren ten aanzien van de wapenlevering met gelijktijdige erkenning van de regeering der eene of der andere par tij. Dat is, wat alle naties tot dusverre hebben gedaan met de erkenning van de Spaansehe regeering. Wat de niet-inmenging aangaat, verklaar ik categorisch, dat ik van meening ben, dat er andere regeeringen zijn, die meer zijn te laken dan die van Duitschland en Italië. Vervolgens werd Eden de vraag gesteld, of hij zich in verbinding zou stellen met de re geeringen van Duitschland en Italië, teneinde van haar de verzekering te krijgen, dat deze erkenning niet beteekent, dat zij zich vrij zul len gaan beschouwen om wapens te leveren. Eden antwoordde hierop, dat hij dit zeker doen zou. Ons geheele doel is de niet-inmenging te doen functionneeren en te dien einde rekenen wij op de medewerking van alle belanghebben- ln Berlijn is een tentoonstel ling georganiseerd van oude wapenen. Hier ziet men het eerste achterlader-kanon, dat honderd jaar geleden werd uitgevonden. De loop is met een sterke veer omspan nen om den schok te breken de regeeringen, onafhankelijk van hun ideolo gieën. Naar aanleiding van het feit, dat een der Britsche bladen in de erkenning der Franco- regeering door Italië een nieuwe schending van artikel 10 van het Volkenbondshandvest ziet, schrijft de „Giornale dTtalia", dat Italië zich in het vervolg in het geheel niet meer in teresseert voor hetgeen te Genève gedaan of gezegd wordt, men kan er slechts aan herin neren, dat dit artikel 10 betreffende de eerbie diging van de politieke en nationale integriteit der staten het ernstigst wordt geschonden door Rusland, waar men, tegen den wil van het Spaansehe volk hetgeen volgens het blad thans zonneklaar is gebleken een roode in vasie in Spanje voorbereidt. De erkenning door Berlijn en Rome verdui delijkt de positie van Spanje en zijn wettig bewind op het internationale plan, ook ten aanzien van de niet-inmengingscommissie te Londen. De erkenning is niet een daad van partijdigheid, maar van gerechtigheid, het ge volg is geen complicatie, maar opheldering, al dus besluit het Italiaansche blad. Reuter meldt, dat men in welingelichte krinr gen te Berlijn algemeen van oordeel is, dat Duitschland ghet niet noodig zal achten de houding, welke tot nu toe ten aanzien van Spanje is aangenomen, te wijzigen. Indien evenwel de arbeid van de non-interventie-com- missie onvruchtbaar blijft, zal Hitier niet aar zelen opnieuw den toestand onder de oogen te zien. De militaire leiders blijven gereserveerd. De „Prawda" schrijft over de officieele er kenning van de regeering-Franco door Duitsch land en Italië: De nieuwe daad van inmenging, die de Duit sche en Italiaansche fascisten cynisch en on beschaamd verrichten, formuleert slechts de sedert het begin van den opstand en reeds daar voor bestaande nauwe samenwerking tusschen de opstandelingen en de fascistische interven' ten, en is slechts een nieuwe schakel in het uitgebreide plan van daden van inmenging, die door de Italiaansche en Duitsche fascisten in verband met den versterkten tegenstand van het republikeinsche Spanje zijn uitgewerkt. De erkenning van Franco beteekent tegelij kertijd de erkenning van het feit der inmen ging in Spanje door de fascisten zelf. Deze nieuwe onbeschaamde streek van de fascisti sche usurpatoren is het directe gevolg van de atmosfeer van straffeloosheid, waarin zij optre den, de atmosfeer, die door de politieke be gunstiging en het niet beletten van agressie is geschapen. De nieuwe phase in de fascistische interventie in Spanje toont dat Italië en Duitschland vastbesloten zijn, voor geen mid delen terug' te deinzen om hun doel te berei ken. Dit moet een dreigende waarschuwing zijn voor hen, die de schuld dragen voor het scheppen van de atmosfeer van straffeloos heid, die de fascistische interventen in staat gesteld heeft, hun plannen voor het ontketenen van een nieuwen oorlog openlijk tot uitvoe ring te brengen. PARIJS, 19 Nov. (Havas.) Dinsdag as. zal de regeering bij het bureau van de Kamer een wetsontwerp indienen op de pers. Hierin zal met name een nieuwe procedure worden opge nomen ten aanzien van den laster. De regee ring zal de Kamer verzoeken dit ontwerp bin nen zoo kort mogelijken tijd in behandeling te nemen. Minister-president Blum heeft besloten zelf het ministerie van Binnenlandsche Zaken ad interim waar te nemen. Donderdag is voor het eerst te Weenen en omgeving de verjaardag gevierd van Aarts hertog Otto, den troonpretendent der Habs- burgers, die vandaag 24 jaar oud is geworden. LISSABON, 19 Nov. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat ruim 100 ton bommen en springstof fen in de laatste 48 uur op Madrid zijn geworpen, aldus meldt de cor respondent van de ,,Diario de Lis boa" te Laganez. De Carcel Modelo en de kazerne La Montana zijn nog steeds niet in handen der recht- schen gevallen, ondanks de ononder broken aanvallen, die sedert twee da gen op beide gebouwen gericht wor den. Wel staan zij in brand. De Verdedigingsraad van Madrid heeft he denmiddag een communiqué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat gisteren den geheelen dag hevig is gestreden in dat deel van de universiteits-wijk, waar de nationalis ten vasten voet hebben verkregen. Gedurende deze gevechten heroverden de regeeringstroe- pen vele gebouwen, welke door de Marokkanen waren bezet. Met succes werd een nieuwe tegenaanval gedaan bij Carabanchel. Casa Velasquez, waar zich een detachement Marokkanen heeft ge nesteld, werd ernstig beschadigd. Het Zwitsersch telegraaf-agentschap meldt uit Bern, dat Motta zich uit naam van den Bondsraad naar aanleiding van de verwoesting van Madrid gewend heeft tot het internationaal Roode Kruis-comité met het voorstel zonder verwijl den strij denden te verzoeken in Madrid zelf een neutrale zone in het leven te roepen, waar de burgerbevolking de wijk zou kun nen nemen. Onder voorzitterschap van den deken, den ambassadeur van Chili, vergaderde heden het corps diplomatique van Madrid. Algemeen was men van oordeel, dat de burgeroorlog een punt heeft bereikt, waarop men de voornaam ste wetten van de menschelijkheid uit het oog heeft verloren. De diplomaten betreuren niets anders te kunnen doen dan communiqué's te verstrekken aan de pers om deze betreurens waardige toestanden te doen ophouden, Uit Hendaye wordt gemeld dat om niet me degedeelde redenen, welke waarschijnlijk in verband staan met de militaire operaties in het Baskenland, de rechtsche autoriteiten be sloten hebben de Spaansehe grens gedurende twee weken te sluiten. De speciale verslaggever van de „Intransi- geant" te Barcelona meldt, dat een kruiser der nationalisten, waarschijnlijk de „Gadaria" vannacht tweemaal Barcelona gebombardeerd heeft. De schade schijnt echter niet ernstig te zijn. De bevolking zou van het bombarde ment niets bemerkt hebben daar juist een he vig onweder woedde. Twee trawlers van de regeering hebben averij opgeloopen in een gevecht met vaartui gen van de nationalisten. De schepen kondeD evenwel Bilbao nog bereiken. Verder wordt vernomen, dat pogingen in het werk worden gesteld, om de troepen van de regeering te Santander en Bilbao te ver eenigen om een aanval te doen op Vittoria. PEKING, 19 Nov. (Havas.) Volgens be richten uit Chineesche bron worden de gevechten tusschen Chineezen en Mongolen in de streek van Taol in, welke zich nog steeds in handen bevindt van de troepen van Soeiyoean, doch thans belegerd wordt, voortgezet. Een Mandsjoe-Mongoolsch leger heeft van daag Hsingho aangevallen, waarbij het ge steund werd door luchtstrijdkrachten. De Mon golen, die zich kort geleden in Pai Ling Miau hebben geconcentreerd, zouden in de nabijheid van Oetsjoean, op 45 K.M. ten Noorden van Koei Hoa zijn aangekomen. De Chineesche bladen verwachten over twee of drie dagen den algemeenen aanval. Chinee sche waarnemers wijzen in dit verband op de numerieke meerderheid der Chineesche troe pen. Zij zijn van meening, dat de Nankingre- geering vastbesloten is met alle middelen steun te verleenen aan de regeeringen van Sjansi en Soeiyoean. Uit Chineesche bron verluidt, dat vorst Teh officieel de onafhankelijkheid heeft uitgeroe pen van Binnen-Mongolië en dat hij zijn voor nemen te kennen heeft gegeven de vijf Ooste lijke districten van Soeiyoean te veroveren, wel ke vroeger deel uitmaakten van het Mongool- sche gebied. RIJSSEL, 19 Nov. (Havas). De gisteren in de fabriek Fives te Rijssel uitgebroken staking er werken hier 2500 arbeiders is in den loop van vandaag overgeslagen naar de meeste be langrijke metaalfabrieken van Rijssel en om geving. Reeds zijn 7000 arbeiders van de 12000, die bij de vakbeweging zijn aangesloten, insta king. De arbeiders eischen o.m. een verhooging hunner loonen met 15 procent. Vanmorgen is een staking uitgebroken in de Clarence-mijnen. De oorzaak van het conflict is de weigering der directie om drie arbeiders, die lid waren van den Christelijken vakbonden weigerden toe te treden tot de confédération generale de travail, te ontslaan. De staking omvat 1200 mijnwerkers. LONDEN, 19 Nov. (Reuter). De nieuwe Brit sche nota ten aanzien van het Locarno-vraag- stuk is vanavond op het Foreign Office over handigd aan de Fransche, Duitsche en Belgi sche ambassadeurs en aan den Italiaanschen zaakgelastigde. De nota bevat voorstellen ter overbrugging van de meeningsverschillen, zoo als die bestaan volgens de verschillende ant woorden op de Britsche nota van 18 September. Zal Franco wel in staat zijn de haven van Barcelona te blokkeeren? Eden beantwoordt in het Lagerhuis eenigt vragen naar aanleiding van de erkenning der Franco.regeering door Italië en Duitschland, De nationalisten in Madrid schijnen slechts langzaam te vorderen. Er wordt nog steeds in het N. W. hevig gestreden. Fransche regeering zal een wetsontwerp indie nen tegen den laster in de pers. Ex-K. L. M.-vliegtuig „De Duif" nabij Croydon neergestort. Twee piloten gedood. Stakingen in de metaalindustrie te RipseL Italiaansche activiteit in Yemen. Hevige gevechten tusschen Chineezen en Mon golen in Soeiyoean. Vorst Teh verklaart Binnen- Mongolië onafhankelijk. Britsche nota aan Frankrijk, Duitschland, België en Italië inzake de Locamo-kwestie. Commissie ingesteld, die de wenschelijkheid en mogelijkheid van verlaging der accijnzen op bier en gedistilleerd zal onderzoeken, Bespreking der Haagsche „zedenzaak" in de Tweede Kamer. Het N. S. B.-dagblad geplaatst op de lijst van geschriften, welke op oorlogsvaartuigen en in de kazernes worden geweerd. New-Yorksche beurs: Reactie als gevolg van de ongunstige berichten over den poütieken toe stand in Europa; koersverlies voor de meeste fondsen. O BERLIJN, 19 Nov. (Havas) De Engelsche dagbladen „Times" en „Daily Telegraph" van 18 November en het Fransche blad „Le Temps" van 19 November zijn door de politie in beslag genomen. UIJRWERKHANDEL EEID5CHE5TPA.4T 18 •10 II12 1 ■X 7 fi 5 O 1 ■bhbhbhw Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 765.5 Vorige stand: 766.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1