Japansche misrekeningen in China De cycloon in Britsch-Indië NANKING ZELFBEWUSTER mm Defaitisme De winter komt Restaurant DORRIUS ZATERDAG 21 NOVEMBER 1936 De tijd van goedkoope over winningen voor Japan voorbij Indirecte pressie Luchtvaart Instituut te Utrecht Door den minister van Waterstaat geopend HET VORSTELIJK PAAR Naar de wintersport? Huwelijksgeschenk van de bloembollenkweekers De viering in de residentie IR. OTTEN ONDERSCHEIDEN Jhr. de Jonge aan de betere hand Boerenhofstede afgebrand Uit de mijnindustrie Geen bedrijfsraad gewenscht DE STAKING TE ALMELO DUURT VOORT Conferentie met directie zonder resultaat Een staking voorkomen LICHTEN VAN GEZONKEN SCHEPEN Een uitnoodiging van de Engelsche admiraliteit Mgr. W. Bouter deelt nadere bij zonderheden mede over de ramp, die zijn missiegebied heeft getroffen N. S. B.-leiders in Berlijn Dringend hulp noodig Vrijzinnig Democraten Jaarlijksche algemeene vergade ring te Amsterdam Redders onderscheiden Voor hun moedig gedrag bij scheepsrampen HET SPOORWEGONGELUK TE WOERDEN Schade op een millioen geschat DE Z.G. PAARDENSTAL BROCHURE Dagvaarding nietig verklaard Handelsvorderingen op Duitsche debiteuren De Kwak naar Indië vertrokken /WVIIEItT Fransche onderscheidingen Een dubbel jubileum (Van onzen correspondent te Nanking) Het is nog maar betrekkelijk kort geleden, dat Japan ter verwezenlijking van zijn militaire en politieke aspiraties in China volgens vrij eenvoudige recepten te werk kon gaan. De gebruikelijke methode, die gevolgd werd, kwam hierop neer, dat locale incidenten veroorzaakt werden voornamelijk in gebieden, waarin Japan „speciale belangen" meende te hebben. Die belangen moesten natuurlijk be schermd worden en voor dat doel werden dan van de locale of provinciale Chineesche autori teiten gewoonlijk verregaande concessies afge dwongen. Nanking zag zich meestal wel ge noodzaakt, de opeenvolgende „faits accom- plis" te slikken en gebeurde dit niet, dan wis ten Japansche agenten in andere deelen van China wel weer nieuwe incidenten te arran- geeren, om Nanking wat buigzamer te maken. Sedert langeren tijd tracht Japan de vijf Noord-Chineesche provincies Soeiyoean, Tsja- har, Shansi, Hopei en Shantoeng van Nanking los te scheuren. De Japansche intenties komen hier op neer, dat deze provincies autonomie krijgen, om ten slotte tot e,en door Japan ge- patroneerden bufferstaat samen te smelten, welke gelegen zou zijn tusschen Mandsjoekwo, Rusland en China. De desbetreffende plannen zijn van het begin af aan niet zeer voorspoedig verloopen. Alleen in Oost Hopei slaagde Japan er in een autonoom regiem van miniatuur afmetingen te vestigen. Een geweldige politieke krachtsinspanning zou uitkomst moeten bren gen. Japansche intrigues wisten dit jaar in Zuid-China, dat altijd min of meer onafhan kelijk geweest was van Nanking, een opstand tegen de Centrale Regeering te organiseeren. Deze opstand, die geen steun vond bij de bur gerij, werd in verrassend korten tijd zonder bloedvergieten onderdrukt en eindigde met de algeheele onderwerping van Zuid-China aan de Centrale Regeering. Geheel tegen de Japansche berekeningen in was daarmede de eenheid van China hersteld. En hiermede eindigde voor Japan de periode van goedkoope successen in China. Het herstel van de Chineesche een heid heeft het prestige van Tsjang Kai Tsjek ook in de Noordelijke provincies zeer sterk vergroot. Het bleek voor de Japanners niet meer zoo eenvoudig, locale Chineesche autoriteiten in Noord-China te intimidee- ren. Bovendien werd de stemming in Noord-China t.o.v. Japan steeds agressiever niet alleen onder de militairen, doch ook in de kringen der burgerij. De Japansche autoriteiten schijnen het in zicht gekregen te hebben, dat de nieuwe verhoudingen niet meer gunstig zijn voor „directe actie" in Noord-China. Onder deze omstandigheden zag Japan zich genoodzaakt terug te keeren naar den reeds lang niet meer bewandelden weg van diplomatieke onderhan delingen. De Japansche ambassadeur Shigeroe Kawagoe kreeg opdracht, om te trachten over den toestand in Noord-China met Tsjang Kai Tsjek in het reine te komen. Kawagoe diende een verlanglijst in, die overladen en voor China zelfs hier en daar beleedigend was. De voor naamste inhoud behelsde ongeveer het vol gende: 1. Onderdrukking van anti-Japansche acties. 2. Verleening van autonomie aan de vijf Noordelijke Chineesche provincies. 3. Vorming van een Japansch-Chineesch anti-communistisch fropt, dat werkzaam zal zijn in alle Chineesche gebieden on®r van den Japanschen generalen staf. haaglijke positie heeft gebracht, waardoor Japan mogelijk weer grootere aandacht kan schenken aan zijn aspiraties in China. Tijdens en sectert het mislukken van onder handelingen tusschen Kawagoe en Tsjang Kai Tsjek hebben de Japanners zich wel is waar onthouden van rechtstreeksche militaire acties, doch wel hebben zij aanvallen van Mongool- sche en Mandsjoekwotroepen in de Noord Chi neesche provincie Soeiyoean georganiseerd, ken nelijk om druk op Nanking uit te oefenen. Doch ook hier hebben zij zich leelijk verre kend. De aanvallers moesten met groote ver liezen wijken en dit ging zoo spoedig in zijn werk, dat. zich het gerucht verspreidde, dat Tsjang Kai Tsjek zelf de operaties in Soeiyoean geleid heeft. Hiervan was echter geen sprake. De provinciale troepen van Soeiyoean hebben het varkentje zelf gewasschen en dit bewijst, dat ook in de afgelegen provincies van het Groote Rijk van het Midden veel doortasten der te werk wordt gegaan. N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam. PLATS OU JOUR EN A LA CARTE De minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude heeft vanmidddg te drie uur het Nederlandsch Luchtvaart Instituut te Utrecht officieel geopend. Deze plechtigheid geschiedde in „Pays Bas", dat naast het vroegere stedelijke gymnasium is gelegen, waarin thans het Nederlandsche Lucht vaart Instituut is ondergebracht. Het N. L. I. is voor de luchtvaart, wat zee vaartscholen zijn voor de scheepvaart: een in stituut, waar den jongen mannen, die hun ideaal in de luchtvaart zoeken, door een staf van prac tici de noodige kennis zal worden bijgebracht. Het lesprogramma bevat verschillende cursus sen, naar den aard van de voorafgaande studie en van de bestemming der leerlingen. Het in stituut leidt op voor radio-telegrafist, werktuig kundige en aanverwante vakken, geeft cursussen over speciale onderwerpen, terwijl sport- en zweefvliegers er het eerste inzicht in de ge heimen der luchtvaart kunnen opdoen. Het N.L.I, is in zijn soort eenig in den lande. Dat de autoriteiten vertrouwen hebben in het leerarencorps allen mannen uit de practijk bewijst wel het feit, dat de commandant van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg, kolonel P. W. Best en de commandant van het marine vliegkamp De Kooy, kapitein ter zee K. van Aller, beiden zitting hebben genomen in den raad van advies van het instituut. De snelle ontwikkeling van de luchtvaart eischt, dat het luchtvaartonderwijs daarmee gelijken tred houdt. De directeur, luitenant E. Visch, hoopt zulks in het N.L.I. te zullen be reiken. In dit licht kon de officieele opening van het Ned. Luchtvaart Instituut beschouwd wor den als een belangrijk gebeuren, dat ten volle de aandacht verdiende van het uitgelezen ge zelschap, dat hedenmiddag naast minister Van Lidth de Jeude in Pays Bas te Utrecht bijeen was. 4. Benoeming van Japansche adviseurs bij de centrale regeering en de provinciale auto riteiten. 5. Tariefsverlaging voor Japansche goederen en economische samenwerking tusschen Japan, China en Mandsjoekwo. 6. Vorming van een luchtroute tusschen de Japansche marinebasis Fukuoka en Shanghai. 7. Onmiddellijke uitlevering van alle Korea- nen, die van anti-Japansche gevoelens verdacht worden en vooral van die Koreanen, die aan de Chineesche krijgsscholen studeeren. Deze brutale uitnoodiging aan China, om een Japansche kolonie te worden, werd met langs officieelen weg bekend, doch door middel van de Japansche pers. De evenbedoelde suggesties werden door de Chineesche openbare meening uiteraard met heftige verontwaardiging ont vangen. Het antwoord van Tsjang Kai Tsjek aan Kawagoe was een categorisch neen. En daar bleef het niet by. De Centrale Regeering ging voorwaarden stellen voor een hervatting der onderhandelingen. Zij eischte terugtrekking der Japansche vlooteenheden uit Shanghai en opheffing van het autonome door Japan gepa troneerde regiem in Oost Hopei. Met een bijna ongeloof elijke berusting heeft Japan de vast beraden houding van Nanking opgenomen. Nippons ambassadeur is niet hals over kop vertrokken; hij bleef in Nanking en zonder harakiri te plegen. De Japansche garnizoenen in Noord China bleven actieloos. Japan be paalde zich er toe, de voor onderlinge samen werking bepaalde prijzen belangrijk lager te stellen. Nippon wilde zich vergenoegen met „slechts" drie, later zelfs met twee autonome provincies in Noord China. En ook wat de andere evenvermelde punten betreft, werd veel water in den wijn gedaan. Niettemin bleven de Japan sche voorstellen voor China onaanvaardbaar en de zaak kwam geen stap verder. Tikio wilde niet zoo zeer oorlog met China als wel een goedkoope overwinning. Nu China vast besloten blijkt te zijn, om weerstand te bieden zal Japan een overwin ning moeten betalen ten koste van veel bloed en geweldige kapitalen. De financieele toestand van Japan is er niet op berekend, op dit oogen- blik geweldige kapitalen te riskeeren, temeer waar een oorlog ook cte groote kapitalen, die het reeds in Mandsjoerije en Noord China ge stoken heeft in de waagschaal zou stellen. Daarbij worden de tegenstellingen tusschen de Japansche financiers en de legerautoriteiten steeds grooter. Tot ergernis van de Japansche militaire leiders zijn de financiers er steeds moeilijker toe te brengen, nieuw kapitaal in Noord China te investeeren. Daarbij komt dan nog de controverse tusschen de leger- en ma rineautoriteiten, die veel meer gevoelen voor politieke en militaire machtsontplooiing in den Zuidelijken Pacific. Intusschen valt niet te ontkennen, dat de positie van Japan in Oost Azié zeer recentelijk weer sterker is geworden als gevolg van het „anti-communistische pact" dat met Duitschland tot stand gekomen is, hetgeen Sovjet-Rusland in een minder be- Tegenover de mededeeling in enkele bladen, dat Prinses Juliana en Prins Bemhard hun huwelijksreis naar Schotland zullen maken, spreekt men in welingelichte kringen van het voornemen van het prinselijke paar om zijn huwelijksreis naar een wintersportgebied te maken. Het ligt, naar wij vernemen, in de bedoeling, dat namens de organisaties in het bloembollen- vak als huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bemhard zal worden aangeboden een beplanting met bloembollen van de tuinen van het paleis Soestdijk, waar het vorstelijk bruids paar zich na de huwelijksvoltrekking zal vesti gen. Deze beplanting zal ondanks de, in verband met het vergevorderde jaargetijde, geslonken voorraden bloembollen, nog kunnen worden tot stand gebracht, doordat reeds eenige weken ge leden de afdeeling Hillegom der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur eenige harer leden bereid had gevonden een groot aantal bollen voor dit doel te reserveeren en ten geschenke aan te bieden voor het geval deze aanbieding zou kun nen worden gedaan en zou worden aanvaard. Dank zij dit initiatief is het Centraal bloem bollen-comité thans in staat om voor de be planting alle soorten bloembollen te bezigen, die voor een dergelijke beplanting noodig zijn. Teneinde degenen, die voor de feesten ter ge legenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, Den Haag wenschen te be zoeken behulpzaam te zijn bij het vinden van behoorlijk onderdak, is de plaatselijke V.V.V, (Lange Voorhout 102) genegen daarbij haar me dewerking te verleenen, waartoe zij verschillen de maatregelen heeft genomen. Ir. P. F. S. Otten, directeur van de N.V. Phi lips' gloeilampenfabrieken te Eindhoven, is be noemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. De onderscheiding werd hem namens de Koningin dóór minister Gelissen, in het. bijzijn van minister Deckers, persoonlijk overhandigd. Jhr. De Jonge, de afgetreden gouverneur-ge neraal van Ned. Oost-Indië, heeft zich na het ondergaan van een operatie in een ziekenhuis te Rotterdam weer op zijn buitengoed ,,De Bee- le", te Voorst, gevestigd. De toestand van den oud-gouvemeur-generaal is vooruitgaande. En kele uren per dag begeeft hij zich naar buiten of naar zijn orchideeën-kassen, welke een bij zondere liefhebberij van Jhr. de Jonge vormen In de eerstvolgende maanden zal hij zich ech ter nog zeer in acht moeten nemen. In den afgeloopen nacht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerenhofstede van den heer G. Roozendaal te Zijpesluis bij Krabbendam. De „plaats" is tot den grond toe afgebrand. De bewoners konden zich slecht» met moeite in veilighèid stellen. Het vee is ge red. In de Vrijdag te 's Gravenhage gehouden ver gadering van de commissie ex-art. 8 van de Be- drijfsradenwet, waarin aan de regeering advies moet worden uitgebracht inzake de instelling van een bedrijfsraad voor de mijnindustrie, hebben de directies van de particuliere mijnen zich naar wij vernemen bü monde van mr. Haex tegen de instelling van een bedrijfs raad verklaard. Men baseerde deze afwijzende houding op de meening, dat, door de instelling van een bedrijfsraad, de autonomie van de on derneming wordt aangetast en dat de onderne ming zich geen super-directie kan laten welge vallen. Daarenboven was men van meening, dat de contactcommissie alles biedt, wat men wenscht. De toestand bij de N.V. Bendien's confectie fabrieken te Almelo, waar, zooals gemeld, een groot aantal meisjes in staking is gegaan, was hedenmorgen nog onveranderd. Een conferentie met de directie is Vrijdagavond zonder resul taat gebleven. Er hebben zich geen ongeregeld heden voorgedaan. De rijksbemiddelaar in het 3de district, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, heeft zich om inlich. tingen gewend tot de betrokken partijen bij het arbeidsconflict in de textielfabrieken der firma Bendien te Almelo. Ongeveer 800 meisjes hebben het werk neergelegd. Bij de N. V. L. van Heek en Zn. te Losser was tegen aanstaanden Maandag een staking aange kondigd. De directie heeft echter inmiddels toezeggin gen gedaan, in verband waarmede de arbeiders op advies der vakvereenigingsbesturen hebben besloten, het gestelde ultimatum in te trekken. Kapitein Drukker, de promotor van Geerligs machine, de uitvinding tot het lichten van ge zonken schepen op elke diepte, zonder de hulp van duikers, heeft van de Engelsche admirali teit een uitnoodiging ontvangen om de plannen en teekeningen dezer machine naar Londen op te zenden, om na bestudeering daarvan door de admiraliteit zelf naar Londen te gaan voor nadere besprekingen. Indien de machine voldoet, bestaat het plan vergunning te vragen ze toe te passen op de New Hampshire en de Lusitania. Vrijdagavond is een vergadering van de groep Berlijn der N.S.B. gehouden, waarin ir. Mussert en ds. Van Duyl het woord hebben gevoerd. Father B. Vlasveld ontving pér luchtpost het volgende schrijven van Mgr. W. Bouter, Bis schop van Nellore: „Bishop's House, Nellore (Br. India) November 7th. 1936. De missie van het Bisdom Nellore werd op 28 October geteisterd door een hevigen cycloon, die in het district van Guntur groote schade aanrichtte aan kerken, scholen, pastorieën en kloosters van onze Indische zusters. Een van onze grootere kerken stortte heelemaal in; van andere kerken werden dak, ramen en deuren vernield; zestig dorpskapellen zijn met den grond gelijk gemaakt. Onze arme menschen hebben op vele plaatsen hun huis, vee en per soonlijke goederen verloren, terwijl de rijpende oogst weggevaagd is, of hopeloos beschadigd. Terwijl ik dit korte briefje in allerhaast schrijf, komen nog meerdere jobstijdingen bin nen met nadere bijzonderheden omtrent den cy cloon van verafgelegen dorpen en verlengen daarbij de litanie van ellende die we reeds heb ben. Van vele ver afgelegen plaatsen hebben ons nog geen berichten bereikt, omdat de spoor lijn op meerdere plaatsen verwoest of geblok keerd is; door gevallen boomen en de lijken van vee zijn de wegen niet te passeeren en daarom vreezen wij dat nog veel meer kapellen ver woest zijn door den vreeselijken storm en den sterken regenvloed die er mee gepaard ging. Wij danken God van ganscner harte dat nie mand van onze priesters of zusters om het le ven is gekomen, maar wel vrees ik dat meer dere van onze arme Katholieken gedood zijn door den cycloon en ook door de vloedgolf, die drie kilometer ver het" land binnendrong en meerdere dorpen verzwolgen heeft. Met welk een verwoedheid de zee zich gedurende deze vloedgolf op het arme land heeft geworpen kan men afleiden uit het feit dat na het terugtrek ken van den vloed de lijken van schapen wer den aangetroffen in de toppen der boomen. Sommige dorpen waren met man en muis ver dwenen. De rijstvelc&n zijn door het zeewater voor minstens drie jaar onvruchtbaar gemaakt en andere akkers zijn voor een tijd nutteloos geworden door een dikke laag zand, er door de zea op geworpen. In meerdere van onze hoofdstaties en bij staties zijn honderden huisjes en hutjes ver nield; er heerscht veel ellende en gebrek voor al onder de verdrukte klassen, de pariahs, waarvan duizenden Katholiek zijn. De wellen en putten en vijvers, dus de eenige bronnen van drinkwater, zijn besmet door doode lichamen van menschen en lijken van vee, zoodat er het grootste gevaar heerscht voor het uitbreken van de cholera juist in de streek reeds zoo zwaar door den cycloon getroffen. In Nellore zelf was er wel geen storm, maar gedurende vele dagen viel er een stortregen aan een zondvloed gelijk, zoodat de straten onder in de verbinding tusschen Nieuwediep en de Marinehaven if 1/u.uoon.on. inoaw&inoy w lrMU/1 t/tC/tltOL/t U&ÏL LI wordt een nieuwe sluis gebouwd. Een Joto van de werkzaamheden Helder Hedenochtend is in hotel „Krasnapolsky", te Amsterdam, de tweedaagsche jaarlijksche alge meene vergadering van den Vrijzinnig Demo- cratischen bond begonnen onder voorzitterschap van prof. mr. Kranenburg. Deze herdacht in zijn openingsrede allereerst de vele trouwe medestrijders, die den bond door den dood ontvallen zijn, in het bijzonder den veteraan Ketelaar, die zoolang in de voorste ge lederen stond, rusteloos werkzaam, steeds waak zaam. Het is een diep-weemoedige gedachte, dat hü, reeds ziek en koortsig, slechts weinige dagen voor zijn dood de laatste hand legde aan het hoogst belangrijke en omvangrijke rapport over het onderwijs, waarvan wij straks de con clusies zullen gaan behandelen. Ook het thans voorbijgegane jaar was weder om een onrustig, een moeilijk jaar, een jaar vol onverwachte gebeurtenissen, en meestal niet van aangenamen aard. Er was één lichtpunt, één gebeurtenis, die alom in onze Nederland sche gemeenschap vreugde, voldoening' en hoop heeft gebracht, de verloving van onze troon opvolgster. Maar verder heeft het voorbijgegane jaar ons niet veel vreugdevols doen beleven. In de staat kunde wordt met steeds cynischer openhartig heid de verheerlijking van de macht aJs alleen zaligmakend beginsel verkondigd. Onze Nederlandsche S.D.A.P. studeert nog vlijtig, maar de uitingen van haar voormannen en haar pers doen steeds meer vermoeden, dat ook zij de harde feiten wel onder de oogen zal zien en de onvermijdelijke conclusies voor haar practische politiek zal trekken. Wat de binnenlandsche staatkunde betreft, staan wij thans aan het einde eener parlemen taire periode en voor de nieuwe verkiezingen. Men ziet veelal over het hoofd, dat de macht der regeering maar een zeer beperkte is, althans de scheppende macht, tot vernietiging' is haar macht bijna onbeperkt. Het beeld van bet schip van staat met de regeering als kapitein is mis leidend. Het beeld van het schip roept de voorstelling op van het beloofde land, waarheen wij zouden kunnen varen, als de kapitein maar wilde, en de goede navigatie toepaste, ook als er hoogo golven staan en de wind ongunstig is. Zulk een beloofd land is er echter niet voor ons. Hoe wei nig ruimte hier is gelaten aan de Nederlandsche regeering is wel gebleken uit de plotselinge ver andering der regeeringspolitiek met betrekking tot de waarde van den gulden. Er is wel geen twijfel mogelijk, dat de regeering met den grootsten tegenzin tot het losmaken van den gulden van het goud is overgegaan. Dat is ook begrijpelijk, omdat de minister-president bij het weder-optreden van het kabinet onder eei» nieuw etiket in Juli 1935 met bijzonderen na druk de verdediging van onze muntpariteit als de eerste taak van de regeering had gesteld. Maar de maatregelen van andere landen lieten geen anderen uitweg meer open. Dit is een treffend voorbeeld, maar over de geheele lijn van het economische leven is het niet anders, al treedt het niet steeds zóó duide lijk aan het licht. De Vrijz. Dem. stonden in het verweer en aan de partijgencoten, die niets dan nadeel zien van het aanvaarden der regeeringsverantwoordelijk- heid zou spr. willen vragen of ze er zeker van zijn, dat bij de grondwetswijzigingsvoorstellen anders geen voorstel tot beperking der druk persvrijheid zou zijn geweesj? Natuurlijk zijn er ook debetposten. Met name de politiek met be trekking tot de concentratie van het lager on derwijs is een reden tot groote teleurstelling. Hier heeft regeerkracht ontbroken, de regeering gedraagt zich als den mandataris der rechtsclic Kamerfracties. geloopen zijn en vele woonplaatsen van onze arme menschen verwoest. De rivier die in de onmiddellijke nabijheid van Nellore is gelegen rijst hooger en hooger, zoodat er groote vrees bestaat dat de dijken 't niet zullen kunnen houden. Mijn priesters en mijn Katholieken smeeken mij om hulp, maar zelf kan ik hun geheel geen of slechts een zeer geringe geldelijke hulp toe zenden. Missie-Bisschop te zijn brengt vele en groote zorgen en angsten met zich mee, en daarbij heeft zich thans dit zware kruis gevoegd. Gods Heilige Wil geschiede, en met van smart be vende stem bidden wij: de Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de Naam des Heeren zij gezegend. Helpt ons in den Naam van God in dezen grooten nood en onbeschrijfelijke ellende, om ons aldus in staat te stellen ter hulp te komen aan onze gebrek lijdende menschen, waarvan de meesten behooren tot de armsten der ar men. Helpt ons om de verwoeste kapellen te herbouwen. Zestig van die dorpskapellen, met zooveel moeite gebouwd, zijn reeds verwoest, en we vreezen dat verdere tijdingen dit droeve cijfer nog grooter zullen maken. Honderd gulden zal ons in staat stellen weer een tijdelijke kapel in een buitenstatie op te richten. Ik bid dat God edelmoedige weldoeners moge bewegen om ons ter hulp te komen. Hij immers laat zich nooit in edelmoedigheid overtreffen. En honderdvoud zal Hij u loonen voor wat ge doet voor de „minsten" der zijnen. Giften mogen worden toegezonden aan mij direct (Bishop's House, Nellore, Br. India) of wel aan mijn Secretaris met verlof in Holland verblijvend, father B. Vlasveld, Lage Rijndijk 40, Leiden, gironummer 292664). Uw U toegenegen in Christus, W. BOUTER, Bisschop van Nellore. Het bestuur der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij heeft besloten aan S Wielenga, schipper der motor-reddingboot .,C. A. den Tex" van station Harlingen, de bron zen medaille der NZHRM met getuigschrift toe te kennen voor de kranige redding op 27 October jX van drie man, een vrouw en twee zeer jonge kinderen van de motorsleepboot „Harlingen" en de rijnaak „Marie". Aan de bemanning van de „C. A. den Tex" t.w. J. Jager, D. Koning en P. Huizinga, zal het getuigschrift der NZHRM worden uitge reikt. Voorts zullen uit het „Berlinfonds", dat- on der beheer is van de NZHRM belooningen wor den toegekend aan den kapitein en bemanning van de sleepboot „Nestor" van bureau Wijs muller te IJmuiden, voor hun beleidvol en moedig gedrag op den 27sten October 1936, ten gevolge waarvan negen opvarenden van de „Sch. 68" werden gered. Aan den kapitein M. de Koe zal een gouden horloge met inscriptie en het getuigschrift van de NZHRM worden uit gereikt. en aan de bemanning, t.w. J. H. Stol A. Broek, M. A. de Visser, J. v. d. Graaf en A. C. Blinkhoff, een zilveren horloge met inscrip tie en het getuigschrift. De vernieuwing van de hoofdsporen, signalen en wissels, welke bij het spoorwegongeluk te Woerden geheel vernield werden, is, naar we in het „Utrechtsch Nieuwsblad" lezen, j.l. Woensdag volkomen gereed gekomen. Behalve nieuwe hoofdsignalen zijn ook alle signalen weer geplaatst en in dienst gesteld. De afstand tusschen de herplaatste signalen is echter korter geworden, terwijl de wissel, waarop het ongeluk plaats had, door een zwaarderen, een zg. Engelschen wissel, is vervangen. Ook de te legraafpalen, die bij het ongeluk sneuvelden, zijn door nieuwe vervangen en het telegraaf- verkeer is over die lijn geheel hersteld. De seinbrug, die bij het ongeluk werd mede genomen, zal niet meer terugkeeren. Hiervoor zhn nieuwe signalen geplaatst. De schade van het ongeluk wordt door deskundigen op niet minder dan 1 millioen gulden geschat. De rechtbank te Zutphen heeft Vrijdag de dagvaarding tegen A. G. Kr., kringleider der N.S.B. te Barneveld, die terecht stond wegens het tentoonstellen in een openbare vergade ring te Apeldóorn van brochures, welke gods lasteringen bevatten, nietig verklaard. Het be trof hier de z.g. paardenstal-brochure. De eisch was f 40 boete of veertig dagen hechtenis. In de week van 1621 November heeft de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks RM. 400.000 van de op haar Sonder- konto bij de Deutsche Verrechnungskasse uit staande vorderingen met de begunstigden afge rekend. De nummers van deze posten liepen van 9589596272. Het Sonderkonto is thans geheel afgewikkeld. Aan Treuhaenderkontoposten heeft de Ne derlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer RM. 450.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volgnummer was 33402/453. Het totale bedrag van de op het Treuhaender- konto Niederlande uitstaande vorderingen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks RM. 5.9 millioen. Nu het Sonderkonto geheel is afgewikkeld, zullen de gelden, die uit de Nederlandsch- Duitsche clearing beschikbaar komen voor de afwikkeling der achterstallige handelsvorderin gen op Duitsche debiteuren, tot nader bericht in hun geheel worden aangewend voor de af wikkeling van het Treuhaenderkonto-Nieder- lande. Hedenmorgen te half acht is het K.L.M.- vliegtuig Kwak van Schiphol vertrokken voor den tocht naar Indië. Aan boord bevinden zich zes passagiers. ill VERZORG uw STEM! VERZORG uw KEEL! WYBERT-TAB LET TEN: het wereldbe kende middel voor regelmatige ver- EttTI/ Ml B zorging van keel en stemorganenl WYBERT-SIROOP tegen verkoud heid, griep, bron chitis, kinkhoest! 'Flacons 4 i J.aO en 90 c(. De stembus is nog ver, maar reeds zijn er onder ons, ze waren er immer die, zwaartillend van aard als zij zijn, zich veel zorg maken over het issul- taat, dat zij zal opleveren, en aan die be zigheid ook te pas en te onpas, te onpas vooral, uiting geven. Er bestaat, naar onze vaste overtuiging, voor deze sombere gevoelens in 't geheel geen reden. Maar ook indien zij wèl bestond, dan zou toch niets meer geëigend wezen, om daar aan steun te geven, en tot het gevreesde re sultaat mede te werken, dan zulk een alar- meerende zwartgalligheid. Pessimisten hebben nog nooit iets be reikt, en onnooaige en voorbarige onge- luks-profetieën zijn de gevaarlijkste vorm van défaitisme. Men speelt er de tegenpartij mee in de kaart, terwijl men de eigen menschen ont moedigt, en de moeilijkheid vergroot, om, indien er werkelijk verlies geleden wordt, dit naderhand te herstellen. Na een verloren verkiezings-campagne, die een scherp verloop had gehad en onder zeer ongewone omstandigheden v/as ge voerd, telegrafeerde dr. Schaepman aan de redactie van het blad, dat onveranderlijk aan zijn zijde had gestaan: „Prudence, pa tience, courage." Het was op deze drie voorwaarden, dat het verloren terrein kon worden herwon nen. En het wérd herwonnen. De groote optimist, die Schaepman was, wist ook daartoe den weg te vinden. En van niets was hij meer afkeerig, dan van een ontijdig jammeren, en een even verslappend, als ontzenuwend vreezen van den strijd. P. S. Wanneer wij de internationale weerberichten en cis jongste veranderingen in den algemeenen weerstoestand in Europa nagaan, moeten wij tot de slotsom komen, dat de eerste voorteekenen van den naderenden winter zich thans onmis kenbaar duidelijk vertoonen. Vooreerst zijn het de lage temperaturen in Oost-Europa, welke de aandacht trekken. In het Oosten komen n.l. reeds morgentemperatu- ren van 5 tot 8 graden C onder nul voor. De sterke vorst, die in Midden-Zweden voorkomt heeft in dezen zin geen bijzondere beteekenis, omdat hierbij plaatselijke invloeden in het spel zijn. Verder trekt het de aandacht, dat m Polen reeds veel sneeuw is gevallen. Indien deze sneeuw kan blijven liggen heeft dit later groote beteekenis bij denzelfden algemeenen weers toestand, die thans heerscht. Blijven n.l. Oos telijke en Noord-Oostelijke winden waaien, dan zullen deze lucht aanvoeren, die des te kouder is naarmate een sneeuwdek in Oost-Europa de aardwarmte verhindert zich aan de lucht mede te deelen. Strenge winters in West-Europa kunnen alleen dan voorkomen wanneer ten minste voldaan is aan de voorwaarde, dat in het Oosten een ^3ik sneeuwdek ligt zonder het welk in onze streken nooit sterke vorst voor komt. In de derde maar eigenlijk voornaamste plaats is de ontwikkeling van een krachtig ge bied van hoogen druk over Centraal-Europa, zooals wij dat in de laatste dagen hebben kun nen waarnemen, van groote beteekenis. Het strekt zich eigenlijk uit van de Azoren over Ierland, Engeland, de Noordzee en Skandinavië naar Finland en heeft zijn zwaartepunt in dit laatste land. Deze nieuwe en voor den tijd van het jaar vrijwel normale luchtdrukverdeeling heeft ten gevolge, dat een Noordoostelijke luchtstroom over het middelste gedeelte van Europa waait, die de koude lucht uit het Oos ten aanvoert. Deze lucht is ook vrij droog, we hebben dus kans op heldere nachten met lichte vorst. De geheele weerstoestand gelijkt veel op dien welke voorkomt in zeer koude winters en het zou zeker sterk vriezen indien het nu reeds twee maanden verder was. Deze omstandigheden voorspellen niets om trent den aard van den winter, die nadert. Alles kan nog geheel veranderen, maar wij moeten toch op de verdere ontwikkeling let ten. (Nadruk verboden).. Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het genootschap „Nederland-Frankrijk" benoemde de Fransche regeering mr. W. C. Bosman, oprichter en voorzitter van de afdee ling Alkmaar, tot officier, jhr. F. J. E. van Lennep, te Amsterdam, vice-voorzitter van het hoofdbestuur, tot ridder van het Legioen van eer, en den heer S. Elte, gedelegeerde van het hoofdbestuur, alsmede de dames mevrouw van Taacktra Kranenvan der Eist en mej. L. Ort, bestuursleden van de afdeeling Den Haag, tot officier d'Academie. Op 30 November a.s. zal in de kringen van Patrimonium een dubbel jubileum gevierd worden, n.l. van het orgaan en van den redac teur. Het was 5 November j.l. vijftig jaar geleden, dat het eerste nummer van „Patrimonium" verscheen. 30 November is het 25 jaar geleden, dat het blad officieel uitkwam met den naam van den heer C. Smeenk als redacteur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 10