f Zoekt gij betrouwbaar Personeel I Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen 4 pCt. PANDBRIEVEN VLIEGENDE KARDINAAL w Kerk en techniek ZATERDAG 21 NOVEMBER 1936 Kleine Houtstraat- vereeniging Officieele opening van Oud Haerlem" PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Automatische vastrecht muntmeters Ph. Hoogervorst De Jamboree 1937 Zal het gaan als met groote ten toonstellingen: alles de laatste maand? R. K. OPENBARE LEESZAAL Lijst van nieuwe aanwinsten MISSIELOTERIJ MGR. STAM Aanrijding R. K. S. V. Onze Gezellen H. R. C. Excelsior Gevonden dieren en voorwerpen N.V. DE HAARLEMSCHE HYPOTHEEKBANK WEDER VERKRIJGBAAR tegen den koers van 99% BILJARTEN Om het kampioenschap van Lisse ROMAN DIE NIET VERSCHIJNT Rechtbank beveelt vernietiging Tuindersvakbond L.T.B. Auto van Prins Bernhard beschadigd Duizendkoppige menigte te Zeist verbrak het politie-cordon Meisjes in staking Uit protest tegen wijze van rationalisatie Het Int. Eucharistisch Congres 1938 Boedapest zal worden uitgekozen na Manilla in 1937 De Valutamarkt Depreciatie van den gutden met 201/2 pCt. VALSCHE OBLIGATIES UITGEGEVEN Tot een jaar veroordeeld ^iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiii^ iiiiuinininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiI NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD In het tijdelijke raadhuis van de „oude" stad werd gisterenavond „Oud Haerlem" officieel geopend, waaronder men te verstaan heeft de verandering van de Kleine Houtstraat N. Z. in een middeleeuwsche straat met alle bekoorlijk heden daaraan verbonden: de gezellige luifel- tjes, de kleine „glas-in-lood" ramen, de ma jestueuze poorten, en de antieke verlichting. De opening had plaats in de Raadzaal van het Raadhuis, welks voorgevel een getrouwe weergave is van het stadhuis aan de Groote Markt. De voorzitter van de Kleine Houtstraatver. N. Zde heer J. J. v. d. Linden, heette allen van harte welkom, in het bijzonder wethouder W. Roodenburg, en de vertegenwoordigers van de Middenstandscentrale, en van de straatver- eenigingen. Ondanks de minder rooskleurige tijdsomstandigheden, heeft de KI. Houtstraat- ver. toch gemeend, door 'n grootsche reclame den bestaanden toestand op peil te moeten houden. Daar „de kost voor de baat" gaat, zjjn kosten noch moeiten gespaard, en spr. hoopte dan ook dat de vereeniging in haar op zet mag slagen, en dat de reclame voor de winkeliers een succes mag worden. In navol ging van steden als Utrecht en Den Bosch is de kelder van het raadhuis omgebouwd in een raadskelder, waartoe een ieder kosteloos toe gang heeft, evenals tot de tentoonstelling op de bovenverdieping. De heer v. d. Linden dankte allen, die mede werkten om deze reclame mogelijk te maken, in het bijzonder den secretaris van de vereeni ging, den heer W. Hart, wiens echtgenoote een bloemenmand aangeboden werd. Wethouder Roodenburg verzekerde, dat het geen de Kleine Houtstraatver. in het belang van den middenstand doet, de volledige be langstelling heeft van B. en W. Hij sprak de hoop uit, dat de devaluatie gunstig zal werken en dat de Kleine Houtstraat daar als een der eerste van zal mogen profiteeren. Namens de Middenstandscentrale sprak de heer Th. Hooi) in eenige optimistische bewoor dingen over de toekomst. Ook uitte hij den wensch dat de saamhoorigheid zooals die in den gildentijd en nu weer te constateeren was, ook thans veel baat mag brengen aan den mid denstand. Hierna ging de heer Hooij over tot uitreiking der prijzen van den etalagewedstrijd. De eer ste prijs werd toegekend aan den brandstoffen- handel v. d. Haak, de 2e aan den heer Poch, kleermakerij, de derde aan den heer Bart, en de vierde aan „De Vooruitgang", terwijl tevens nog 6 eervolle vermeldingen werden uit gereikt. Bij dezen etalagewedstrijd werd op dé eerste plaats gelet op de verkoopkracht van de etalage, op de tweede plaats op de beschikbare middelen, (het eene artikel leent zich beter tot etaleeren dan het andere), en op de derde plaats op de smaakvolle afwerking, op de „aesthetica" van de etalage. De drukte in „Oud Haerlem" was gisteren avond al zeer bevredigend. Het belangstellend publiek verdrong zich voor de feestelijke eta lages, en vooral voor den door twee in middel eeuwsche kleederen getooide lieden, bewaakten ingang van het Raadhuis, en velen zullen gis terenavond al bijna hun hoofd hebben gestoo- ten aan de antieke lantaarn, hangend boven de trap, die naar den gezelligen raadskelder leidt. Een bezoek aan de Kleine Houtstraat mag niemand gedurende de feestdagen verzuimen! In de vergadering van 29 November 1935 heb ben Ged. Staten, naar aanleiding van een motie-L. Seegers cs„ toegezegd de mogelijk heid van invoering van automatische vast recht-muntmeters nogmaals te zullen over wegen. Ged. Staten berichten nu, dat zij daarin geen voordeel zien. Echter adviseeren zij tot invoe ring van een z.g. incasseer-apparaat. Het doel is hetzelfde als dat van den vast recht-muntmeter, nX een gemakkelijker beta lingswijze voor den afnemer mogelijk te maken. In tegenstelling met den vastrecht-muntmeter is de afstelling ter betaling van vastrecht, me- terhuur en stroom bij het incasseerapparaat niet op een cent nauwkeurig. Het incasseer-apparaat is op de gemiddelde maand- en weekkosten ingesteld, zoodat het kan voorkomen, dat er te veel of te weinig geld in aanwezig is. Veel kan het verschil nim mer zijn, want bij toenemend verbruik wordt er voor gezorgd, dat een pen wordt bijgezet. Per twee maanden wordt op de gewone wijze per kwitantie met den verbruiker afgerékend. Is er meer geld aanwezig dan voor de verreke ning noodig is, dan wordt dat in het incasseer apparaat teruggestort, is er te weinig (in ver band met meer verbruik) dan wordt bijbetaald. Aan het einde van het jaar vindt teruggave plaats van het op dat oogenblik te veel in het apparaat aanwezige geld. Dit zal, gelijk reeds opgemerkt, in het algemeen niet meer dan een klein bedrag kunnen wezen. De toepassing van het incasseer-apparaat is een succes gebleken De huur van het apparaat bedraagt 0.20 en. met de huur van den enkeltariefmeter, 0.55 per maand, hetgeen zeer zeker niet hoog te noemen is. Gelet op de ervaring, dat het goedkoopere incasseer-apparaat goed blijkt te voldoen, meenen Ged. Staten, dat invoering van den op de aangegeven gronden zoowel in aanschaffing, doch vooral in gebruik duur- deren automatischen vastrecht-muntmeter moet worden ontraden. Donderdag 26 November, des morgens om 8 uur zal in de parochiekerk van de H. Liduina aan de Zaanenstraat een plechtige Requiem mis woTden opgedragen voor de zielerust van den zoo tragisch om het leven gekomen kape laan Ph. Hoogervorst. gens om half elf in het St. Josephsgezellen- gebouw in de Jansstraat te Haarlem een alge- meene vergadering, waarop o. a. bestuursver kiezing aan de orde zal komen wegens perio diek aftreden van de herkiesbare bestuursle den Jac. Groen te Zuid-Scharwoude, J. D. de Kok te Loosduinen en N. Vendel te Heemskerk. Voorts zullen de ingekomen voorstellen be handeld worden. Wanneer men de mededeelingen, die in den loop van het jaar door het Hoofdcomité van de Wereldjamboree 1937 te Vogelenzang verstrekt zijn, aan cte praktijk zou gaan toetsen, moest men, als outsider, tot de conclusie komen, dat de voorbereidingen op de terreinen niet hard opschieten. Men ziet er een paar menschen werken maar zichtbare veranderingen zijn er nog niet. Onze verwondering was echter wel bijzonder groot, toen wij van den heer de Jong, directeur van Publieke Werken te Bloemendaal, verna men, dat hij niets meer van het Comité hoort. Men heeft indertijd allerlei plannen met hem besproken, hij heeft toezeggingen gedaan, maar hij voorziet toch, dat het ook in dit geval dreigt te gaan als met groote tentoonstellingen: de laatste twee maanden moet er op een ongezond hoog tempo gewerkt worden om klaar te ko men. Als het waar is, dat we een flinken vrieswinter krijgen, worden de omstandigheden voor een goede terreinbewerking zeer ongun stig. B. en W. van Bloemendaal hebben voor cte Jamboree op de begrooting 1S37 slechts pro memorie-posten geplaatst. Daarbij wordt de volgende toelichting gegeven: De gemeente ontvangt 10 pCt. der entreegelden van bezoe kers der Jamboree, echter met dien verstande, dat voor zoover de gemeente in verband met de financieele uitkomsten der Jamboree meer mocht ontvangen dan uitgèven dit meer dere ter beschikking van de vereeniging „De Nederlandsche Padvinders" zal worden ge steld. Per saldo kan de gemeentebegrooting 1937 dus niet in gunstigen zin worden beïn vloed. Het tegenovergestelde is echter wel mo gelijk. De gemeente toch zal in de eerste plaats algemeene opkosten hebben te maken, verband houdende met de Jamboree. Daarenboven is in het garantiefonds deel genomen voor f 20.000, zoodat een eventueele betaling mogelijk is. Ten derde heeft de gemeente f 5000 uitgetrokken voor de kosten van barakken of loodsen, ten behoeve van het voortrekkerskamp. Ontvang sten en uitgaven zijn dus pro memorie geraamd. Mocht blijken, dat de totale uitgaven meer zullen hebben bedragen dan de totale ontvang sten, dan zal het van de grootte van het na- deelig verschil afhangen, of dat verschil geheel of gedeeltelijk uit den post „Onvoorziene Uit gaven" zal kunnen worden bestreden, of dat andere maatregelen zullen moeten worden ge troffen. Dit laatste zal wel licht het geval zijn, indien de gemeente het garantiebedrag geheel of voor een groot gedeelte zal moeten aanzui veren. Schurmann, C. W. A., De afbetalingshandel. Fumet, S., Mission de Leon Bloy. Lauvriêre, E., Le genie morbide d'Edgar Poe. Daireaux, M., Villiers de l'Isle Adam. Masefield, J., Klipperschepen jagen naar Londen. Doolaard, A. den, De groote verwildering. Schnitler, G., De wereldoorlog. Belloc, H., The hedge and the horse. Hobart, A. T., Olie voor China's lampen. Port, G. von le De paus uit het Ghetto. Gibbs, P. Cities of refuge. Klaassen, J. G. De successiewet. Boer, G. de, Beknopte Italiaansche spraak kunst. Man, H. de, Scheepswerf de Kroonprinces. HoogstratenSchoch, A. v., De vrouw met het eene talent. Corsari, W., De weg naar Scutari. Duinkerken, A. van Hart van Brabant. Brom, G., Schaepman. Glilck, G., De schilderingen van Pieter Brueghel. Hauptmann, G., De verdronken klok. Goethe, W. von, Egmond. Broers, H. J., Historische wandelingen door Utrecht. Maurice, F. Het leven van Jesus. Coolen, A., De drie gebroeders. Eliot, E. C., Zieleloutering. Mauriac, F., Zwarte engelen. Gulbranssen, T., De weg tot elkander. Servaes, A., Kinderzaal. AmmersKüller, J., De sansculotten. Poortenaar, J. Rembrandt. Dijt, M. D., Conjunctuurbeheersching cteor goederenschappen. Ruhl, A., Vom Wirtschaftsgeist in Amerika. Buchberger, M., Lexikon für Theologie. Groenen, P. G., Algemeene inleiding tot de H. Schrift. Paap, W„ Anton Bruckner. Wodehouse, P. G., Laughing gas. Betanië, Verre reizen. Price, F., Weeldekind. Bernanos, G., Journal d'un curé de campagne. De trekking van de loterij ten bate van dc noodlijdende missie van Z. H. Exc. Mgr. N. Stam is thans definitief bepaald op aanstaan den Vrijdag, des morgens te half tien uur, ten overstaan van notaris R. C. A. van Cranen- burgh. Wie tot een der driehonderd gelukkigen wenscht te behooren, die met St. Nicolaas een fraaien prijs zullen ontvangen, spcede zich om de laatste lootjes te koopen bij de dames J. en A. Stam aan de Paul Krugerstraat 19, of naar het secretariaat van het Missie-comité Jan van den Berg, Paul Krugerstraat 60. Het giro-nummer van Mgr. N. Stam is 285248. Vrijdagavond omstreeks half elf is een 25- jarige wielrijder op den hoek van de Kruis straat en de Nassaustraat gegrepen aoor een uit de richting van den Kruisweg komenden auto. De wielrijder wilde de straat oversteken om de Ridderstraat in te rijden, doch hij lette niet voldoende op het verkeer. Hij werd aangereden, viel en brak zijn rechter been. Per ziekenauto is hij naar een der ziekenhuizen overgebracht. Den automobilist treft geen schuld. Van Onze Gezellenzijde verzoekt men ons het navolgende ter kennis te brengen. In verband met de H. Missie, welke in onze stad wordt gehóuden heeft het béstuur, na ge pleegd overleg met den Geestelijken Adviseur, besloten alle wedstrijden voor onze senioren-, junioren- en adspirantenelftallen voor a.s. Za terdag en Zondag uit te stellen, zo octet ieder Onze Gezellenlid de volle gelegenheid heeft de geestelijke oefeningen in de parochiekerken bij te wonen. Het bestuur spreekt 't vertrouwen uit, dat alle leden van deze gelegenheid gebruik zullen maken. Mr. A. H. J. van den Biesen te Amsterdam gehuldigd op zijn veertig-jarig jubileum als advocaat een procureur in de hoofdstad Bovengenoemde vereeniging houdt Zondag as. haar laatsten recordrit om de Wijnands en Rensen-bekers Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het Politiebureau Smedestraat, uitsluitend tus- schen 11 en 13 uur. Handschoenen en ceinturen, Politiebureau, Smedestraat; armband, Witkamp, Lange Be gijnestraat S>0; Armband, Tabak, Nachtzaam- plein 17; Bankbiljetten, Politiebureau, Smede straat; Brief, Leeuwenburg, Vijverlaan 4; Etui met inhoud, Bilars, Hasselaarsplein 27; Etui, inhoudende lorgnet, Moerkerk, Lange Poellaan 2; Dameshoed, Harman, Van Olststraat 7; Hond, Stut, Muiderslotweg 133; Hond, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; 'Katten, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; Portemonnaie met inhoud, Wiegman, Bosb. Toussaintlaan 19, Heemstede; Idem, Van Donkelaar, Bilderdijkstraat 4; Idem, Van 't Hoff, Esschilderstraat 20; Idem, v. d. Meeren, Glasblazersstraat 27; Parapluie. Heere mans, Popelingstraat 13; Portefeuile met in houd, Oldemark, Jansstraat 44; Rozenkrans, Bouma. Scheldestraat 29; Rijwielplaatje, Fosthuma, Brederodelaan 39 te Bloemendaal; Rijwielplaatje, Flik, Kleverparkweg 238; Vul potlood, Bosman, Gierstraat 85; Vaarboom. Hartendorp, Klopoersingel 175; Zweep, Smit, Reguliersstraat 28; Autoped, Politiebureau. Smedestraat; Broche, Vroom en Dreesmann, Gr. Houtstraat; Broche, Balm, Kamperstraat 32; Brillen, Politiebureau, Smedestraat; Doosje met haakgereedschap, Adelaar, Diederikstraat 20; Geldstuk, Kemps, Timorstraat 93; Honden Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; Hond, Velt huis, Kastanjestraat 30; Bond, Slot, Kleinp Houtstraat 55 rood; Hond, Scheen, Teijlerstraat 60; Halsband met penning, Kauling, Voorhelm straat 40 rd.; Heerenhoed, Visser, Warmoes straat 18; Kruisje van rozenkrans, Bouwens, Van Rechtdrenstraat 5; Damesilaajrs, Zwart, GEVESTIGD TE HAARLEM De Directie: A. E. THIERRY DE BYE DOLLEMAN Mr. A. E. C. DE GROOT VAN EMBDEN Iordenstraat 57; Muts, Politiebureau, Smede straat; Muts, Vroom en Dreesmann, Gr. Hout straat; Oorbel, Van Rodenburg, Amsterdam- schevaart 36 zw.; Pak met rekeningen, Van Agmond, Joh. Verhulstweg 32 te Bloemen daal; Parapluie, Van Beek, Pijlslaan 98 (spoor- huis)Rijwielplaatje, Hamer, Duven.voordestr. 42; Ring met sleutels, v. d. Ven, Steenbokstr. 22; Boodschappentasch, Vroom en Dreesmann, Gr. Boutstraat; Kinderhandtasch met inhoud, Van Loevenzijn, Da Costastraat 65. De verdere uitslagen luiden: pnt. brt. h.s. gem. M. van Dijk 150 55 14 2.72 Th. Duivenvoorden 131 55 17 2.37 C. Th. Duivenvoorden 150 24 24 6.25 P. Duivenvoorden Sr. 72 24 18 3 P. Duivenvoorden Jr. 150 37 28 4.54 A. EUfering 84 37 15 2.29 S. v. Rijn 150 49 10 3.61 J. v. Kampen 142 49 13 2 50 C. Kortekaas 150 55 16 2.72 P. Halfschepel 147 55 15 2.68 B. Elfering 150 43 15 3.48 M. v. Dijk 124 43 13 2.88 De vierde kamer der Amsterdamsche Recht bank veroordeelde Vrijdag een nog jeugdigen kantoorbediende wegens poging tot afpersing tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Voorts werd hij veroordeeld tot betaling van f 150 aan de civiele partij, terwijl de rechtbank last gaf tot vernietging van het manuscript. Deze zaak hield nauw verband met een vorige strafzaak tegen verd., die gepoogd heeft een levensverzekering op te lichten, door te doen alsof hij met een auto in het water was gereden en verdronken. Tijdens zijn straftijd schreef hij een roman over zijn leven en in het bijzonder over zijn meisje, de pleegdochter van een Zwitsersche fa milie. De jongen stuurde 't manuscript naar de familie en tenslotte werden er onderhandelingen gevoerd over verkoop van het auteursrecht aan de Zwitsersche familie, die zich door den inhoud zeer gekrenkt voelde De R. K. Diocesane Tuindersvakbond van den L. T. B. houdt Zaterdag 28 November des mor- Er zijn niet-Katholieken, die aan de Kerk gaarne verwijten dat zij nog maar zeer weinig vertoont van den eenvoud der eerste Christengemeenten. „Als de H. Petrus in onze dagen naar Rome terugkeerde," zoo zeggen zij, „zou hij zich binnen de marmeren paleizen op den Vaticaanschen heuvel als arme leerling van den Gekruiste volstrekt niet op zijn plaats gevoelen. Hij zou zich daarvan vol verontwaardiging afwenden, en ergens in een of andere volksbuurt het geloof gaan prediken onder de menschen, die nog niet verblind waren door de schittering van wereldsche pracht en rijkdom." Anderen zijn er, die liefst een verwijt laten hooren dat juist een tegenovergestelde strek king vertoont. Zij smalen op de onbeholpen heid der geestelijken, vooral der bewoners onzer kloosters, die leven in een sfeer, welke als verouderd moet worden gebrandmerkt. „Al deze menschen," zoo beweert dan de bewonde raar van moderne beschaving en techniek, „begrijpen niet dat de wereld ondanks hun ideeën een geweldigen vooruitgang heeft door gemaakt. En daarom zullen zij steeds meer achterblijven en uitsterven, terwijl de moderne tijd dan zijn eigen religie zal weten te schep pen." Men ziet: de verwijten zijn tegenstrijdig. Nie mand minder dan Chesterton heeft destijds op rake wijze aangetoond dat de Kerk blij mag zijn wanneer de oppositie aldus van ver schillende kanten komt. Want daaruit blijkt telkens weer opnieuw dat zij den ..gecompli- ceerden sleutel" bezit, die past op alle verhou dingen in de gecompliceerde samenleving. Want al is het juist, dat het ware door eenvoud ge kenmerkt moet zijn, deze eenvoud dient vooral een eenvoud van beginselen te zijn en mag nooit ontaarden in een negeeren van een werkelijk bestaanden vooruitgang der bescha ving. Een katholiek verwacht dan ook van een predikant terecht dat hij door woord en voor beeld den eenvoud en de soberheid aanprijst, maar niet dat hij zou fulmineeren tegen radiogolven en vliegtuigen, die evenzeer tot nut als tot- nadeel van den mensch kunnen dienen. Al is het echter niet moeilijk de theoretisch- juiste oplossing aan te geven, in de practijk dei- eeuwen zien wij vaak, daér waar leden der Kerk te weinig de eischen van hun tijd begrijpen, of waar zij omgekeerd de waarde van het uiter lijk overschatten, tragische conflicten ontstaan. Om maar één voorbeeld te noemen: terwijl in de elfde en twaalfde eeuw de congregatie der Benedictijnen van Cluny een machtigen be schavingsfactor vormde in een nog half-bar- baarsch Europa werd er anderzijds over ge klaagd dat deze monniken zich op den duur te veel hadden „aangepast" aan de gewoonten der rijke edellieden. Niemand minder dan de B Bernardus trekt daartegen in zijn preeken en brieven te velde, en veroordeelt het streng dat sommige abten uitrijden met een hofstoet, die weinig aan een volgeling van Christus past. Waar hij werkelijk verslapping van den Evan- gelischen geest zag, sprak de „honingzoete Leeraar" woorden, waarvan de scherpte den lezer nu nog verbaast. Maar anderzijds lijkt het ons niet onmogelijk, dat dezelfde heilige, als hij in onze dagen wéér een kruistocht zou moeten prediken, om zijn kostbaren tijd te kunnen uitbuiten, van de groote luchtlijnen gebruik zou maken, en dat meer dan eens de radio-toestellen zouden trillen wanneer zijn machtig geluid tot den heiligen strijd aan spoorde. Deze gedachten schoten ons te binnen toen wij in een weekblad (The Universe) enkele berichten aantroffen, die bewijzen, dat de Kerk onzen eigen tijd weet te begrijpen, maar die ook voor een of anderen verzuurden kriti- kaster in roode of bruine plunje want som mige tegenstanders toonen in zulke zaken graag een eensgezindheid, die hun verwant schap bewijst tóch nog aanleiding tot af keurende woorden zouden kunnen werden. Het eerste bericht: Kardinaal Pacelli maakte een „vacantie-reis" door Amerika. Hij ging daarbij in zes dagen van de Atlantische kust naar die der Stille Zuidzee en terug, en legde per vliegtuig bijna 10.000 kilometer af. Overal werd hij met de grootste eer ontvangen. Al vorens weer te vertrekken ontving hij het eere-doctoraat in de Rechtswetenschappen van Fordham Universtity te New York. Te Hyde Park gebruikte hij de lunch met President Roosevelt, vlak nadat deze zijn groote politieke overwinning had behaald. Daarna scheepte hij zich in op de Conté di Savoia, een der luxueuze Oceaanreuzen, die hun zilveren spoor trekken tusschen Oude en Nieuwe Wereld. En toen deze op 14 November te Napels aankwam aldus berichtte de pers stonden aan boord van de Italiaansche oorlogsschepen de manschappen op het dek aangetreden en speelde de muziek de Pauselijke hymne. Welk een uitgezocht materiaal voor een of anderen papenhater om te gebruiken tot het opstellen van een pakkende vergelijking tus schen dezen prelaat en den Man, Die geen steen bezat om Zijn hoofd op ter ruste te leggen! Eerlijkheidshalve zouden zij er dan echter óók moeten bijvoegen, dat de Kardinaal- Staatssecretaris op zijn reis ook keukenzusters opzocht en in hun moedertaal het Duitsch met hen praatte; dat hij seminaries, kloosters en colleges bezocht ondanks zijn overbelaste, vermoeiende dagtaak, en dat hij evenals de Paus, die hem uitzond en geheel het Pauselijke hof vanaf 22 November een week lang zaï besteden aan gebed en overweging, om daarbij te kunnen onderzoeken of het verkeer met de moderne wereld niet geschaad heeft aan het „éénig noodzakelijke". En nu een ander bericht, waaruit men con clusies zou kunnen trekken aangaande het gemis aan practischen zin bij hen. die zich ge heel aan den dienst der Kerk hebben gegeven. Wij bedoelen niet het verhaal, dat een Engelsch hooggeplaatst geestelijke een ernstige been breuk opliep, omdat de religieuzen, die hij bezocht een vloer tot de gladheid van een ijsspiegel hadden opgeboend. Deze methode is te onpractisch, maar zij zal wel moeilijk tot antipapisme kunnen leiden! Abt Hunter Blair herinnerde aan een voorval ergens in Enge land, waar een zuster werd beboet. Zij had een verkeersovertreding begaan, zooiets als het niet letten op een verkeerssein. „Wat doen zulke menschen ook in de straten van onze steden," hebben wellicht velen gezegd, toen zij dit be richt lazen. Maar de Benedictijner-abt wijst er op hoe de klooster-zusters óók een uitgebreide actie wisten te organiseeren voor het ophalen van overgebleven voedsel in de groote Londensche hotels. Vroeger gebeurde dat met paard en wagen, maar in de laatste jaren in gesloten auto's. De cordon bleu van Carlton Hotel, monsieur Escoffier, vertelde hem dat hij dez.e moderne Martha's altijd graag zag komen, en hen hielp om weer te kunnen vertrekken, hun groote manden gevuld met kostelijke eetbaar heden, die dan al gauw hun weg vonden naar hulpelooze oude mannen en vrouwen, of de vele verlaten kinderen, die zij opvoeden. En daarnaast kennen de zusterkes der armen gelukkig ook nog de oude methode van aalmoezen verzamelen. Twee aan twee trekken zij door het Engelsche heuvelland, over de heidevelden en door de romantische schoon heid der Schotsche bergen. Dat zijn dan soms echte afstandsmarschen, en het resultaat is niet altijd evenredig aan de gegeven moeite. Afwijzende en ruwe woorden mogen echter haar volharding en haar goed humeur niet verminderen. Maar er is dan gelukkig óók succes, niet het minst door de geestelijke milddadigheid, welke deze onvermoeide, opge wekte, bescheiden figuren beoefenen. Niet het minst dodr de vele Onze Vaders en Wees Gegroeten, die zij, in stilte voorttrekkend, met elkaar bidden. De abt verhaalt dan verder hoe zijn broer eens twee zusters op bedeltocht slechts met de groot ste moeite wist te overreden om van zijn auto gebruik te maken, teneinde een wandeling van twee uur naar het station te kunnen vermijden. Tenslotte stemden zij toe, en beloofden met de andere zusters een novene voor dezen wel doener te houden. Deze laatste, hoewel eerst meenende dat het om een soort cake ging, was zeer ontroerd toen hij later vernam, dat zijn kleine dienst zóó overvloedig zou worden beloond. Intusschen zou de een of ander hier kunnen opmerken dat het veel meer met de eischen der „efficiency" zou overeenstemmen als de zusters voor hun verre tochten zelf een auto trachtten te verkrijgen, waardoor zij dan tevens hun medemenschen niet meer „lastig zouden behoeven te vallen." Ik geloof echter dat onze wereld zich gelukkig mag noemen, omdat deze vorm van „Middeleeuwsche onbeholpenheid" nog niet dood is. Vanuit een hooger licht be zien verdient zij evenveel eerbied als een vlie gende Kardinaal! Vrijdagmiddag om kwart voor vijf brachten Prins Bernhard en Prinses Juliana een onver wacht bezoek aan Zeist, teneinde een visite te maken bij de familie van Jhr. Mr. F. v. d. Poll, waar de Prinses verscheidene malen een kort bezoek aflegde en den laatsten tijd ook freule Van de Poll verblijft, die voorheen hof dame was bij wijlen Koningin Emma. Al was het hooge bezoek slechts aan enkelen bekend, toch verspreidde het nieuws zich spoe dig door Zeist met als gevolg, dat al gauw wel een drieduizend menschen aanwezig waren, om het prinselijk paar te kunnen zien. De aanwezige politiemacht zag zich voor de uiterst moeilijke taak geplaatst, om voor huize „Beek en Royen" aan de Dorpsstraat behoor lijk ruimte vrij te houden. En toen tenslotte de grijze two-seater, komende van Soestdijk, en bestuurd door Prins Bernhard, kwam aanrij den, was er geen houden meer aan. Ook door handreiking konden de agenten de opdringende menigte niet langer tegenhouden, zoodat de kleine auto, die dank zij de groote stuurmans kunst van den Prins nog net kon voorrijden, in een oogwenk door het publiek was ingesloten. Terwjjl de Prinses en de Prins binnenshuis waren, gelukte het, zij het met moeite, een open ruimte vrij te maken, maar het publiek groeide geregeld aan en gaf door het zingen van het Wilhelmus duidelijk blijk van zijn geest driftige belangstelling. Het verkeer moest dan ook stop gezet worden, daar van verplaatsing der menigte geen sprake meer was. Nauwelijks had de politie haar doel be reikt, of het bezoek aan „Beek en Royen" was al weer beëindigd en opnieuw verbrak de menigte in haar geweldig enthousiasme de niet vol te houden afzetting. Men drong en werd gedrongen tot rond den auto, die eenige krassen opliep, terwijl het nummer bord werd verbogen en een flard van een regenjas aan een treeplank hing. De politie deed het mogelijke, maar kon geen resultaat meer bereiken. Bij de N.V. Bendien's confectiefabrieken te Al melo zijn Vrijdag tusschen zes- en zevenhonderd meisjes, uit de naaierij, in staking gegaan uit protest tegen de wijze van rationalisatie aan den z.g. loopenden band en wegens een loonkwestie. Vrijdagmiddag had een deputatie van meis jes een onderhoud met de directie. De ontevredenheid zou zich voornamelijk richten tegen eenige ingenieurs, die de rationali satie leiden. Vrijdagmiddag is 'n bespreking met de arbei dersorganisaties gehouden. Het permanent comité van de Int. Eucharis tische Congressen heeft in vergadering te Pa rijs besloten het Int. Euch. Congres 1938 te Boedapest in de maand Mei te doen plaats hebben. Mgr. Heylen zal dit besluit aan Z. H. den Paus ter goedkeuring voordragen. In het valuta verkeer bleef Vrijdagochtend de gulden ten opzichte van het Pond Sterling on veranderd en was de stemming ten opzichte van den Dollar iets vaster. Het Pond bewoog zich namelijk op 9.049.04)4 (9.04)4) en de Dollar op 1.8434—1.85 (1.85 1/16). Onder beurstijd bleef eveneens alles onver anderd. De Dollar noteerde officieel 184 7/8, zoodat de waardevermindering van den gulden 20)4 pet. bedraagt. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde een 47-jarigen koopman, die een aantal obli gaties van een R. K. Kerkbestuur had laten nadrukken en verkocht, tot een jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. De Officier had een jaar en vier maanden gevorderd met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdachte had de valsche obligaties ver kocht aan effectenmakelaars. Deze malversaties zette hij eenige jaren voort en op deze wijze bracht hij voor een bedrag van 40 tot 50 dui zend gulden aan vervalschte obligaties in om loop. Verdachte bekende volledig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4