OMTREK UIT DEN J. v. d. Haak - DE zaak Haarlem, 21 Nov. ÜÜr RADIO MOORSn.v. Kort en volledig St. Vincentiusbibliotheken ZATERDAG 21 NOVEMBER 1936 BLOEMENDAAL HAARLEMMERMEER Voor de meest voordeelige verwarming KL. HOUTSTR. 43 - TEL. 10896 AGENDA 23 November Apotheekdiensten VOOR DEN POLITIERECHTER Rennersgeneugten Drama in zakformaat Nerveus Comité van Katholieke Actie RADIO-DISTRIBUTIE - HAARLEM NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010 Programma van de Haarl. Radio centrale op Zondag 22 Nov. VRAGENBUS §üf HUURT UW PRIMO De Stofzuiger Centrale HAGEMAN BEVORDERING VAN HET VISCHGEBRUIK Wat ter bescherming van den vischstand is en moet worden gedaan Bestrijding werkloosheid in de Zaanstreek v Jonge dieven aangehouden Wouter Nijhoff VELSEN IJMUIDEN ZANDVOORT ZAANDAM Zijn zeventigste verjaardag VIJFHUIZEN STADSNIEUWS lem. Zij hadden dit alles ontvreemd uit en van een villa aan den Koeduinweg en nog andere woningen te Aerdenhout en laadden dit op een bakfiets. Beiden zijn te Aerdenhout ingesloten. Van G. heeft zich bovendien anderhalf jaar geleden nog schuldig gemaakt aan verduistering van geld ten nadeele van de familie G. te Bloemen- daal, waar hij als loopjongen in dienst was. Volkszang De afd. Bloemendaal van Volks zang heeft groote plannen voor Dinsdag 5 Januari. Aan den vooravond van het vorstelijk huwe lijk wil zij 'n grooten zangavond geven voor heel Bloemendaal in het Jeugdhuis en daarom roept het bestuur alle zanglustgen op om van a.s. Dins dag af te komen repeteeren Dit is noodig voor een goedgeslaagden avond. De heer P. de Nobel, de dirigent, heeft een programma van meer dan 20 mooie liederen samengesteld. Onze burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, heeft zich bereid verklaard zitting te nemen in het comité voor aanbeveling. Gebouw „St. Bavo": Gewone zittingen 4 en 7 uur; Geel Wit 6 uur. Gebouw „St. Bavo": R. k. Bevolkingsbureau, 8 uur; Haarlems Zanggenot, 8 uur. KONINGSTRAAT 27, TELEFOON 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Harddraverijen zijn bedoeld als een volksver maak en om de paardensport te bevorderen. In Engeland gaan zulke festiviteiten gepaard met gokkerij op groote schaal, welke in ons land of ficieel verboden is. Hoezeer echter dit kwaad ook in Nederland al verbreid is, bleek wel op de zitting van den Haarlemschen politierechter, waarop niet minder dan vijf zaken betreffende hazardspel op paardenrennen achter elkaar be handeld werden. En dit was nog maar een greep uit de vele, een bloemlezing. Men kreeg eten indruk dat het grootste deel van het publiek op paardenrennen komt om er te gokken op paarden! Drie Hagenaars en twee Amsterdammers moesten in de verdachtenbank plaats nemen en deze bank heeft zelden zoo deftig gekleede „be klaagden" moeten torsen als ditmaal. Het vijf tal behoorde dan ook behalve meestal tot de Joodsche origine tot den handelarenstand en Wel van zeer uiteenloopende soorten: een 51- jarige reiziger in koloniale waren uit Den Haag, een 26-jarige verkooper van een groot heeren modemagazijn te Den Haag, een 55-jarige Am- sterdamsche lijstenmaker, terwijl er een ver- sterdamsche lijstenmaker, terwijl er een verl stek liet gaan. Allen hadden óf op de harddraverij te Be verwijk op 20 Augustus j.l. óf op die te Heems kerk op 3 September luid het een en ander ge roepen, waaruit bleek, dat ze wel „spelen" wil den. Dat althans legde de dagvaarding hun ten raste. De heeren vonden het blijkbaar beter óf te ontkennen óf uitvluchten te bedenken. Het grappigste was echter hoe ze probeerden zich te ontdoen van de bookmakersboekjes, welke, met veel wisselgeld op hen bevonden waren. Voor den een dienden de boekjes als rekenin gen, voor den ander als kladpapier, kortom ieder had zoo een bestemming voor de boekjes klaar om ze den rechter te presenteeren. Die kende echter z'n pappenheimers! Als getuige trad een veldwachter op, die spe ciaal op de bookmakers op de rennen had gelet. Een der verdachten merkte op, dat hij slechts eenmaal iemand uit het publiek had uitgenoo- digd te wedden. Die iemand waseen veld wachter in burger geweest! Een andere verdachte erkende ronduit, dat hij in opdracht van anderen handelde. Op zijn roep om te spelen kreeg hij echter geen weder roep van andere spelers, klaagde hij. „Ja, u stond leelijk in uw hemd," merkte de rechter laconiek op. De Officier van Justitie wees er op, dat alle verdachten blijkbaar alleen om te spelen naai de rennen waren gekomen. Sommigen maken er zelfs een soort van vaste bijverdienste van en gebruikten er hun vacantiedagen voor. Spr. had geen illusie, dat dit spelen in de toekomst zal ophouden, want het zit dsn menschen in het bloed. Voor allen had de Officier een standaard- maat: ƒ75 boete of 30 dagen hechtenis. De rechter maakte verschil tusschen pasbe- ginnenden en meergevorderden, d.w.z. die al meer terzake van hazardspel veroordeeld wa ren. De eersten kregen 40 boete subs. 24 da gen hechtenis, de laatsten 50 boete subs. 30 dagen hechtenis. Alsof ze het onderling hadden afgesproken, zoo eensgezind waren ze in het afzien van hoo- ger beroepBlijkbaar vonden ze de straf dan nog al meegevallen! „Een drama in zakformaat" zoo karakteriseer de de Officier van Justitie, mr. Semeyns de Vries van Doesburgh hetgeen op 18 Augustus in een kapperij te Beverwijk afspeelde en later op de rol van des politierechters zitting als „mis handeling" kristalliseerde. En hij voegde hier een fijn-ironische beschrijving van hec drama aan toe. Een 20-jarige kappersbediende te Be- Verwijk had omgang gehad met een meisje, dat luisterde naar den naam van Betsy en reeds op den aanvalligen leeftijd van 14 jaar met den kap persbediende liep. Thans was ze 16 jaar oud, doch de verloving was uitIn den tijd van 4 weken had de jongeman zijn affecties n.l. overgebracht op een ander meisje, dat nu ook nog niet bepaald den kinderschoenen ontwas sen was! Op den fatalen 18 Augustus kwam Betsy niet temin heur wenkbrauwen laten scheren bij den kappersbediende. „Ik weet niet of ze toen smeekende oogen naar den bediende heeft op geslagen," zoo grapte de Officier, „maar in ieder geval werd er geen hartroerends verzoe ning bereikt." Haar broer trad toen als wreker van versmade liefde op en terwijl de bediende rustig met zijn nieuwe aangebedene had willen vrijen, stompte de broer hem een blauw oog, dat gebruikelijkerwijs pijnlijk was aangedaan en zelfs bloedde. De Officier vond dat, het den broer sierde, dat hij zoo voor zijn zuster in het krijt trad, maar het harde proza des levens eischt nu een maal dat men zijn handen thuis moet houden. De broer had de zaak philosophischer moeten bekijken en bedenken dat hij de liefde niet dwingen kan. Het blauwe oog wilde de Officier tenslotte gehonoreerd zien met 15 boete subs. 12 dagen hechtenis. Het vonnis was conform. Later werd nog zoo'n drama in zakformaat behandeld. Vier vrouwen verschenen in de rechtszaal, twee oudsre, twee jongere. Een van iedere groep was verdachte of getuige. De oudere en jongere, die in het verdachtenbankje Baten, waren bovendien moeder en dochter en Verkeerden, drie maanden na dato van het dra ma, nog in hoogst opgewonden toestand. Het bankje schudde en piepte onder hun zuchten en steunen en nauwelijks was de moeder naar haar naam gevraagd of ze stond meteen om te bezweren dat ze onschuldig was. „Maak je biet dik" adviseerde de rechter haar „dadelijk Bal je het nog bezwijmen als je zoo blijft stee hen!" De waarschuwing werd echter weinig ter harte genomen en zelfs met dreigement van hen Officier „dat ze er zoo uit zouden liggen als Be bleven doorgaan" hielp niet. De vrouw stond haar onschuld zonder ophouden bij interruptie te betuigen en het „nietwaar" kwam zelfs al °ver haar hppen voordat de getuigen een woord gezegd hadden! Deze vrouwelijke getuigen wa ren zoo clement mogelijk en lieten zelfs eenige van de scheldwoorden vallen, die de beide ver dachten aan een der getuigen zou toegevoegd hebben en die te onstichtelijk zijn om ze te herhalenZóó zelfs dat de Officier voor de moe der vrijspraak moest vragen, hetgeen ze ook Van den rechter kreeg. Haar nervositeit kreeg een aderlating toen Be dan mocht vertellen wat er gebeurd was op 20 Augustus. Ze haalde er een verklaring van de vorige aanstaande schoonmoeder van de be ledigde getuige bij en verhaalde dat deze ge tuige gek is op haar zoon. „Dat komt wel meer v°or," merkte de rechter op, Jawel, maar die getuige belt voortdurend haar zoon op in de Baak, waar hij werkzaam is, zoodat de zoon hans loopt zijn betrekking te verliezen. En om het meisje aan het verstand te brengen, dat ze dat moet laten, was ze naar haar toegegaan. Nou toen waren er vele woorden gezegd over en weer, maar geen beleedigingen dat wist ze positief zeker. De rechter vond, dat moeder als getrouwde vrouw wat bezadiger hacl moeten optreden. Met een briefkaartje had ze hetzelfde kunnen be reiken en bovendien had een vorige veroordee ling haar voorzichtiger moeten maken. Maar heiaas, den rechter speet het oprecht was het optreden van de moeder, nu de getuigen zich zoo angstvallig de scheldwoorden niet meer konden herinneren, wel laakbaar, maar niet strafbaar, zoodat wel vrijspraak moest volgen. De dochter kreeg echter 5 boete of 15 dagen hechtenis, welk vonnis een enorme huilbui van het meisje en nieuwe bedreigingen aan haar rivale tengevolge haclKomen ze nog eens terug? Zondag 22 November 4 uur: Repetitie Orato- riumvereeniging bij Brinkmann, voor sopranen en alten, tenoren en bassen. Maandag bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Maandag 23 Nov. 2.30 uur: Bestuursvergade ring St. Marthavereeniging, in het Tehuis Bloemhofstraat 1. Dinsdag 24 Nov. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo. Wóensdag 25 Nov. 8.15 uur: Repetitie R.K. Oratoriumvereeniging voor het geheele koor bij Brinkmann; 8.30 uur: Lezing met lichtbeelden voor de R. K. Reisvereen. in de „Leeuwerik". Donderdag 26 November 8.15 uur: Cursus Es peranto „Abbé Richardson" bij Brinkmann. 8.30 uur: Bureauvergadering R. K. Reclas- seeringsvereening in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur: Repetitie R.K. Tooneelver. „Tha lia" in „Het Hof van Holland", Groote Markt. 9.15 uur: Conversatie-avond R.K. Esperan- tistenvereeniging „Abbé Richardson", bij Brink mann. Vrijdag 13 Nov. 8 uur: Repetitie Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Tooneelavond van Geloof en We tenschap in den Stadsschouwburg. Teneinde eikaars bezoek niet te verhinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereeni- gingen verzocht bij het uitschrijven van 'n ver gadering vooraf overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat, mejuffrouw W. van der Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Geen afbetaling en geen onderhoudskosten; alle belangrijk nieuws, alle belangrijke plechtig heden, alle belangrijke voordrachten en over vloed van de beste muziek. Verbinding met: Huizen, Hilversum, London, Droitwich, Keulen, Brussel, Parijs, Weenen, Beromtinster, Deutschlandsender, Rome, Tou louse, London-Regional, Milaan, Kalundborg, Langenberg, Boedapest, enz. Eiken avond eigen gramofoonplaten-concert, uitgebreider dan van elk ander uitzendstation. Een Radio-distributie-abonnement kost twee kwartjes per week of twee gulden per maand. Progr. I: Hilversum I (Huizen). Progr. II: Hilversum II. Progr. III: 8.35 Keulen, 9.05 en 9.20 Brussel Fransch, 9.50 Keulen, 11.00 Brussel Fransch, 11.20 Keulen, 12.20 en 1.20 Brussel Vlaamsch, 1.30, 1.50, 2.20. 2.50 en 3.20 Brussel Fransch, 5.20 Diversen, 5.35 Parijs «Radio, 7.20 Berlijn, 8.20 Keulen, 8.50 Straatsburg, 1050 en 11.20 Brussel Fransch. Progr. IV: 8.30, 8.40, 8.45, 9.00, 9.20, 9.25 en 10.20 Brussel Vlaamsch, 11.20 en 12.20 Parijs Radio. 12.50, 1.50, 2.20, 2.40, 3.20, 4.00 en 4.20 Droitwich, 5.20 Londen Regional, 5.40 Droit wich, 6.35 en 6.50 London Regional, 8.15 Pauze, 8.20 Droitwich, 9.05 Diversen, 9.25 Boedapest, 10.20 en 10.50 London Regional. 11.00 Weenen. Progr. V: 8.00—24.00 Diversen. Vraag: 15 September kwam bij mij een dame in pension (er bestaat geen contract). Zij be taalde een maand vooruit zoodat ze nu tot 15 November betaald heeft. 3 November is de dame overleden. Heb ik nu nog recht op een maand pension- of kamerhuur? Antw.: Ja, tot 15 December. Vraag: Hoeveel belasting moet ik betalen bij een zuiver inkomen van f 750.Lk woon in de gemeenta Haarlem. Antw.: 1 9. Vraag 1: Moet men een vischvergunning heb ben om visch te venten van de crisis-centrale of kan men vrij venten? 2. Waar moet men zich vervoegen en zijn daar nog kosten aan verbonden. 3. Kan eenieder een vergunning krijgen'! Antw.: Een vergunning van de crisis-centrale is niet noodig, echter wel dikwijls van het ge meentebestuur van de gemeente, waar u venten wilt. Informeer daar eens naar bij de politie. 2. Tot de politie. Of er kosten aan verbonden zijn hangt van de gemeente af. 3. Indien men van goed gedrag is, in den regel wel, maar niet iedereen krijgt een vergunning omdat de be doeling van de ventvergunningen gewoonlijk is dat het aantal venters niet te groot wordt. Vraag: Ben ik verplicht mijn werkster, die ik per keer betaal, nog een keer te betalen als ik haar opzeg? Antw.: U moet bij de opzegging den wette- lijken opzegtermijn in acht nemen. Aannemen de, dat de werkster per keer betaald wordt en elke week komt, dan is de wettelijke termijn acht dagen. In die acht dagen moeten twee betalingstermijnen liggen. Vraag: Vader, ziek en 67 jaar oud, heeft drie zoons die evenals hij werkloos zijn. De vader gaat bij zijn dochter inwonen. Hebben nu de zoons recht op rijkssteun en hoeveel? En als zij bij hun vader in den kost gaan? Antw.: Do steun wordt gegeven naar gelang van de behoefte. Vaste regels bestaan daar voor niet, zoodat wij u op deze vraag geen af doend antwoord kunnen geven. Vraag: Hoe maakt men een bontkraag schoon? Antwoord: Stevig afborstelen met wasch- benzine, waarin u wat magnasia moet doen. Daarna afborstelen met enkel waschbenzine. Dan goed naspdelen en wasschen. Pas op voor vuur! Vraag 1: Hoeveel ben ik aan moederzorg ver plicht, als ik getrouwd ben en een salaris heb van f 27.56 in de week? Ik heb een broer en zuster in huis die geen betrekking hebben. Twee andere zusters betalen gezamenlijk f 4.50. Mijn getrouwde broer verdient f 32 per week, Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Jtw/m Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.75 per flacon. In het Teyler-museum te Haarlem wordt in November en December een tentoonstelling ge houden van portretten van bekende Nederland- sche vrouwen door mevr. E. L. H. Woutersen-v. Doesburgh en enkele portretteekeningen van bekende Nederlandsche mannen door wijlen prof. dr. Jan Veth. De Bond van Woningbureauhouders van Haarlem en Omstreken onder voorzitterschap van den heer J. A. Jaeger te Haarlem zal Dins dag 24 November des avonds 8 uur een feest avond te organiseeren in café-restaurant Lido te Haarlem, ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van den bond. De feestcommissie bestaat uit de heeren W. Drooger, B. Dernison en L. Jaeger, Secretariaat Indischestraat 28 te Haarlem. De Rederijkerskamer „Pius" uit Amsterdam zal dit jaar ten bate van de „Kleine Theresia- stichting" opvoeren „Haar andere Man", blij spel in drie bedrijven door Larry E. Johnson. Voor nadere bijzonderheden zie advertentie in dit blad. Tijdens den voetbalwedstrijd RCH—Storm vogels zullen morgenmiddag op het veld te Heemstede speldjes verkocht worden ten bate van „Snelverband". De rijwielhandel Verpoorten heeft heden een keurige nieuwe rijwielzaak geopend in de Bar- revoetestraat. Ongetwijfeld zal ze de noodige aandachi trekken. Zondag j.l. is alhier opgericht een Harmonie Muziek Vereeniging onder nen naam Tempo, met aanvankelijk 27 werkende en 8 adspirant- leden. Tot dirigent is benoemd de heer C. Speets. De repetities zullen worden gehouden iederen Donderdagavond om 8 uur in het ge bouw Olympia aan den Kinderhuissingel. Tijdens afwezigheid van de bewoners hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot een wo ning aan den Bleekersvaartweg te Heemstede. In de woning bleek alles overhoop te zijn ge haald. Vermist worden een gouden horloge met ketting, een gouden ring, oorbellen en een bro che, alsmede een klein bedrag aan geld. De heer C. F. Beekhuis van Til uit Laren (N.H.) zal voor de afdeeling Kennemerland van de Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt in Nederland een lezing houden in een der za len van Hotel Lion d'Or, Kruisweg 36 te Haar lem op Vrijdag 27 November a.s., des avonds 8 uur, over hbt onderwerp „Bijenrassen voor ons van belang". Het bestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft besloten de me dewerking in te roepen voor de uitvoering van het denkbeeld om door het Centraal Bloem bollen-Comité namens het Bloembollenvak aan te bieden een beplanting met bloembollen van tuinen van het Paleis Soestdijk als huwelijks geschenk aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard. Binnenkort zal er eindelijk gevolg worden ge geven aan het reeds lang bestaande voornemen een nieuwe brug te slaan over de Ringvaart tus schen Halfweg en Zwanenburg. voor 60 cent per week. ALLE REPARATIES VRIJ ALLE ONDERHOUD VRIJ ALLE SLIJTAGE VRIJ Geen waarborgsom GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 maar die betaalt momenteel niets. Hoeveel is hij nui verplicht te betalen? 2. Wanner ik in de kost ben en hetzelfde salaris verdien hoeveel moet ik dan betalen als il? f 10 kostgeld betaal? Ik betaal aan zieken fonds en begrafenisverzekering. Antwoord: Dat is zoo niet te zeggen. Bij het Vaststellen van dit bedrag wordt rekening ge houden met alle omstandigheden. In het uiter ste geval wordt het bedrag bepaald door den rechter. Vraag: Hoe maak ik bitterkoekjes? Antwoord: Pel 100 gram bittere en 200 gram zoete amandelen en maal ze tweemaal met 150 gram suiker door den amandelmolen fijn. Ver meng het dan nog met 450 gram suiker en ongeveer 1 eiwit tot een. vrij slap deeg. Spuit er dan door een boterspuit met gladden trechter op grauw papier kleine bolletjes van en sla die met een vochtigen doek eenigszins plat en bak ze in een tamelijk heeten oven met onder- warmte ongeveer y< uur lichtbruin en gaar. Laat ze bekoelen. Vraag: Hoe maak ik Deventer koek? Antwoord: 125 gram bloem; 125 gram don kerbruine suiker; 2 theelepels kaneel; i thee lepel gemberpoeder; 1 theelepel gemalen nagelen; 1 theelepel geraspte nootmuscaat; A theelepel witte peper en een snufje zout en 1 IA lepel water. Maak van al deze ingrediënten een stevig deeg en proef of de smaak goed is. Smeer een broodvorm goed met boter in; doe er het deeg in en laat het in een matig warmen oven met onderwarmte, onge veer een uur, bruin en gaar bakken. Vraag: Hoe is het recept voor het maken van cake? Antwoord: Benoodigd 250 gram tarwebloem; 2 theelepels bakpoeder; 125 gram suiker; 100 gram boter, 1 ei, 1 dL. melk, 50 gram rozijnen en 50 gram sucade (of alleen 100» gram rozij nen). Roer de boter met de suiker tot het mengsel zalfachtig is, meng er het el door en daarna afwisselend telkens een scheutje melk en een gedeelte van de met bakpoeder gezeefde bloem. Voeg er tenslotte! de rozijnen en de su cade aan toe en bak de cake ongeveer 1 uur. Vraag: Kunt u mij het recept geven voor het maken van borstplaat? Antwoord: Zet in een geëmailleerde pan lA liter water en laat dit aan de kook komen, los er dan 9 ons suiker in op. Laat onder gestadig roeren steeds door koken ongeveer 10 minuten en probeer dan of een druppel op een bordje gegoten stolt. Neem dan het pannetje van het vuur, laat een tikje bekoelen, giet er vlug 1 fleschje essence door en klop den inhoud tot hij dik wordt. Giet het dan in de vormen en Iaat het bekoelen. Voor chocolade-borstplaat neemt u b.v. 500 gram suiker, 30 gram beste cacao en VA deciliter water. Meng suiker en De commissie ter bevordering van het visch- gebruik in Nederland had in Thalia te IJmuiden een bijeenkomst belegd, welke zeer druk bezocht was. Vele autoriteiten waren aanwezig. Zoo waren er de heeren W. J. Janssens, directeur der Ne. derl. Visscherij Centrale, drs. J. van Dijk, secreta ris dezer instelling, C. Oud, directeur van het Staatsvisschersfcedrijf te IJmuiden, dr. A. J. Boosman, assistent van den directeur, M. M. Kwint, burgemeester en M. K. Hofstede ge. meente-secretaris van Velsen, A. J. Velt- kamp, afdeelingschef bij1 de Visscherij-cen trale, bestuursleden van de Reedersvereeni. ging, de beide vischhandelvereenigingen, enz. Dr. Tesch hield een lezing, geïllustreerd met lichtbeelden over verschillende vischsoorten. Ter bescherming van den vischstand heeft de Internationale Raad voor Visscherij-onder- zoek een bepaalde maaswijdte voor de netten vastgesteld. Engeland en Duitschland hebben dit gedaan. Daardoor gaan de kleine schelvis- schen en andere rondvisschen door de netten heen. Nederland en België zullen met deze mi nimum-maaswijdte moeten komen en ons land zal dit met 1 Januari doen. Er is echter ook noodig een minimum-lengte voor de te vangen visch. In Engeland en Duitschland is zulks het geval. Voor schelvisch is die maat te stellen op 24 c.M., voor schol op 13 tot 18 c.M., voor schar op 20 -,M„ voor tong op 23 c.M. Om den vischstand te beschermen zal Nederland dit ook moeten gaan doen en België eveneens. Gebeurt dit niet, dan zal En. geland er ook weder mee ophouden. De Engelsche regeering heeft die van ons land uitgenoodigd tot een bespreking, welke volgen de week zal worden gehouden en waarop de heer Janssens en spr. onze regeering zullen vertegen woordigen. Spr. uitte den wensch, dat men tot overeenstemming zal komen. De heer Meyering dankte dr. Tesch voor zijn belangrijke lezing en deelde vervolgens een en ander mede over het werk der commissie voor de vischpropaganda. Door tentoonstellingen, demonstraties, kook. boeken en reclamemateriaal hoopt men veel te bereiken. Na de pauze werden lichtbeelden vertoond met betrekking tot het visscherij bedrijf en den vischhandel en een film „Storm uit het Zuid- Westen te IJmuiden." Vrijdag is de hiertoe in het leven geroepen Commissie door burgemeester ter Laan ten ge- meéntehuize te Zaandam geïnstalleerd. Vertegenwoordigd waren de Zaangemeenten, de Kamer van Koophandel, de Maatschappij van Nijverheid en voorts de katholieke, chris telijke en moderne vakorganisaties. In verband met het spoedig te verwachten ontslag van burgemeester Ter Laan werd de heer A. Slager, burgemeester van Wormerveer tot voorzitter benoemd. Verder werden in het dagelijksch bestuur be noemd de heeren K. Kan Kz., wethouder, als vertegenwoordiger der grootste gemeente, C. J. Honig namens de patroons en Jac. Groen, di recteur van de Arbeidsbeurs, secretaris. Na langdurige besprekingen werd besloten te streven naar werkverruiming. Vrijdag heeft de politie van Bloemendaal te Haarlem aangehouden den 21-jarigen slager v. H. uit Haarlem-Noord, die een hond had mee gelokt. Het dier werd aan den eigenaar terug- gegven. Proces-verbaal is tegen den slager op gegeven. Wou hij van het dier hondenworst maken? Voorts zijn terzake van diefstal van looden Pijpen, zinken en ijzeren platen, koperen kra nen enz., aangehouden de 16-jarige D. H. en de 17-jarige j. v. G„ beiden wonende te Haar- cacao goed dooreen en zorg dat er geen kluitjes in blijven. Giet dan het water er op en laat inkoken tot de vereischte dikte verkre gen is. Wat de fondant-borstplaat betreft, het geheim daarvan zit in het toevoegen van wat witte stroop, ook bekend als glucosestroop of confiseursstroop, waarmee eerst een hoeveel heid fondant wordt bereid. Tegelijk met de suiker en het water wordt ook deze stroop mee aan de kook gebracht. Voor roomborstplaat neemt u op 100 gram gezeefde poedersuiker 1 eetlepel room en ongeveer A eetlepel water, welke bestanddeelen met 1 theelepel essence flink door elk aar worden gewerkt tot een deeg achtige massa, desnoods een ietsje room of water toevoegende, als het mengsel al te droog mocht zijn. Het pannetje met borstplaatdeeg wordt tot bijna aan de kook gebracht en in de vormen gegoten. Vraag: 1. Hoa verwijdert men beitsvlekken uit een licht groen zijden japon? 2. Bestaat er ook gelegenheid voor uitzending van chauffeurs naai Zuid-Afrika? Antw.: 1. Beitsvlekken zijn met ammonia te verwijderen, maar mahoniebeits moeilijker dan eiken- of notenbeits. Als ammonia dus niet helpt, bet dan de ammonia met water er uit. Daarna voegt gij bij vier deelen water 1 deel zuiver zoutzuur; bet daarmede, maar maak de stof niet te nat. Laat dat eenige minuten in werken en bet dan het zoutzuur met water er uit. Zoo noodig nog eens herhalen. 2. Wendt u tot het Emigratiebureau, Bezuidenhoutscheweg 97, Den Haag. Vraag: Ik heb een post oude schuld over genomen van den eigenaar, zijn inventaris, die in kopcontract is vastgelegd en wederom m huurcontract in huur afgestaan. Het is gere gistreerd 29 September 1936. Wanneer de oude eigenaar, die meerdere schulden heeft, nu door een faillissement wordt getroffen, hoeveel da gen moet het koopcontract dan van kracht zijn? Antw.: In het algemeen is dat wat vóór het faillissement door den gefailleerde wordt ver richt voor den curator in het faillissement bin dend. Hij kan echter ten behoeve van den boe del nietigheid inroepen van voor het faillisse ment verrichte handelingen, mits hij kan be wijzen, dat bij het verrichten der handeling zoowel de failliet verklaarde als degene met wie deze handelde, wist, dat van die handeling een benadeeling der schuldeischers een gevolg zou zijn. Vraag: Hoe luidt het adres van de Aan bestedingscourant? Antw.: Gedempte Oude Gracht 138, Haar lem, Vraag: Hoe luidt het adres van den Amster dammer, die in Spanje gesneuveld is? Antv?.: H. F. W. Dellemijn, Valeriusstraat 238, Nationaal huwelijksgeschenk. in het hotel „De Beurs" te Hoofddorp heeft de burgemees ter een vergadering gehouden om te komen tot het oprichten van een plaatselijk comité voor de viering van feesten, in verband met het ko mende huwelijk van Prinses Juliana. In December zal een algemeene collecte wor den gehouden, zoowel voor het Nationaal huwe lijksgeschenk als voor het bestrijden van de kosten van de feestviering in eigen omgeving. Teneinde te voorkomen, dat tweemaal zal moeten worden gecollecteerd, wil men het zoo regelen, dat 25 pet. van de opbrengst geacht zal worden bestemd te zijn als bijdrage voor het nationaal huwelijksgeschenk en het restant voor het bestrijden van de kosten der feestelijkheden ten behoeve van schoolkinderen en oudere per sonen in eigen omgeving. In de verschillende dorpen zullen allerlei feestelijkheden worden georganiseerd in de week van 48 Januari. Op alle scholen zal aan de kinderen worden verteld over ons Vorstenhuis en een klein ge schenk met eenige tractaties worden uitgedeeld. Indien mogelijk, zullen de kinderen in de ge legenheid worden gesteld een filmvoorstelling bij te wonen, waarbij voornamelijk beelden uit de geschiedenis van het Vorstelijk Huis zullen worden vertoond. Verder ligt het in de bedoeling, dat elke Oranjevereeniging op eigen gelegenheid des avonds met medewerking van plaatselijke ver- eenigingen een bioscoopavond zal organiseeren, waarbij het programma kan worden afgewisseld door zang, muziek, tooneel en gymnastiek. Op den trouwdag zelf worden geen feestelijk heden gehouden, teneinde iedereen in de gele genheid te stellen aan de radio te luisteren. Woensdag 2 December zal een nieuwe ver gadering worden gehouden, teneinde den gang van zaken verder te bespreken. De Zondag- en avonddiensten der apothekers worden van 21 tot en met 27 November waar genomen door fa. Duyn en Keur, Keizerstraat 6; fa. Begemann en Sneltjens, Kruisweg 30 en Marnixapotheek, Marnixstraat '65. Boeken voor alle leeftijden. INSCHRIJFGELD 10 CT. LEESGELD 3 CT. N. Groenmarkt 22, geopend: Woensdagsmiddags 34 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8-9, Vrijdagsavonds 89 uur. Hagestraat 49, geopend: Woensdagsmiddags 23.30 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 7.30—8.30, Vrijdagsavond^ 7.30—8.30 uur. Klarenbeekstraat 60, geopend: Woensdagsmiddags 1.302.30 u. (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8-9, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Gen. de la Reystraat 17, geopend: Woensdagsmiddags 3.305 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8.309.30, Vrijdagsavonds 8.309.30 uur. Rijksstraatweg 304, geopend: Woensdagsmiddags 2.303.30 u. (voor de kinderen), Dinsdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 89 uur. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodora Ma ria Catharina, d. van N. P. J. Olsthoorn en A. A. Stokman; Dirk, z. van C. van der Tang en J. Knoppert; Elly Hermien, d. van H. M. A. van Kuipers en M. E. Gerritsen; Barbara Arike, d. van G. van Tol en J. Noordijk; Geertje Cor nelia, d. van W. C. Kamer en J. Roos; Cornelis Adrianus Zeger, z. van D. J. Vermeulen en J. C. Zaal-, Pieternella Marie, d. van O. van der Maat en J. Keessen, Ondertrouwd: Pieter Cornelis Baartman, 24 j. en Willempje Agterdenbos, 23 j; Pieter Adriaan Kroon, 28 j. en Petronella Verkuijl, 25 j. Getrouwd: Hendrikus Petrus Bakker, 32 j. en Johanna Petronella Reekers, 22 j; Bastiaan van der Peet, 43 j. en Maria Vermeeren, 30 j; Leo nard us Adrianus van Steijn, 28 j. en Lusia Pe tronella Stokman, 27 jNicolaas Simon van der Aar, 36 j. en Apolonia Anna Munsterman, 35 j; Johannes Balk, 28 j. en Roelofje Wierda, 21 j; Pieter Roos. 25 j. en Anna den Daas, 23 j. Overleden: Jaantje van Liempt, 57 j., geh. met J van Bentem; Lena van Iperen, 82 j., wed. van A. van Rijn. Subsidies B. en W. stellen voor voor 1937 de volgende subsidies te verleenen: Velser Burgerwacht f 1200.Vereen, tot bestrijding der T.B.C. f 9000.Katholieke kinderuitzending, Centrale Commissie voor uitzending van kinderen en Centr. Gen. voor Kinderherst. en Vacantiekolonies f 1120.te verdeelen onder de hiervoren genoemde ver- eenigingen; Het Wit-Gele Kruis f 1450.Het Witte Kruis f 7200.Ver. voor Nijverheids onderwijs f 25.653.30; Ver. voor Zwakzinnigen zorg f 3000. Voorgesteld wordt op de verzoeken om sub sidie van het Centr. Drankweercomité en de Gew. Landstormcommissie „Kennemerland", te Haarlem, afwijzend te beschikken. Gemeentelijke Visscherijsehool. Voor het diploma radio-telefonist zijn geslaagd de heeren Ph. B. Stal en J. M. Schroevers. St. Josephgezellenvereeniging IJm. I. Zon dag herdenkt de St. Josephgezellenvereeniging haar zesde Stichtingsfeest. 's Avonds is er een feestelijke bijeenkomst voor de leden. Zondag 20 December zal een groote Kerst avond gehouden worden voor ouders en genoo- digden. Eerste uitvoering van de R.K. Tooneelvereeni- ging De R.K. gem. tooneelvereeniging „Utile JDulci" zal op Zondag 22 November a.s. haar eerste uitvoering geven in het patronaatsgebouw aan de Groote Krocht, des avonds te 8 uur. Onder regie van den heer H. L. Dhooge zal wor den opgevoerd: Haar laatste Wil, spel in drie bedrijven van J. W. van der Heiden en Henk Bakker. R.K. Staatspartij Voor de afdeeling Zand- voort van de R.K. Staatspartij zal de heer Chr. van de Bilt, lid van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, op Woensdag 25 November a.s. in het patronaatsgebouw komen spreken. Als onderwerp van zijn rede heeft spreker gekozen: Hoe staan de zaken? Tot deze groote demon stratieve bijeenkomst worden niet alleen de partijleden, doch en vooral de nog niet aange slotenen van de afdeeling Zandvoort uitgenoo digd. Daar de groote zaal is afgehuurd, verwacht het bestuur een massale opkomst, waartoe alle katholieken dringend worden uitgenoodigd, ook de jongeren van 18—25 jaar. Het volledige programma voor de VVZ-elf- tallen voor a.s. Zondag luidt als volgt: EMM IVVZ I, vertrek per auto 12 uur kerk; Wilskracht 4VVZ 4, 12 uur, vertrek per auto 11 uur kerk; VVZ 5—SDE 2. 2 uur; WZ 6—ZP C 4, 12 uur; USV Jun. A—VVZ Jun. A, 12.30 uur. vertrek per fiets 11 uur; PCSK Jun. A— VVZ Jun. B, 12.30 uur; Vitesse Jun. B—VVZ Jun. C, 12.30 uur, vertrek 11.30 uur per auto, kerk; WSV Jun. B—VVZ Jun. D, 12.30 uur, vertrek per fiets, 11.15 kerk Dezer dagen vierde een merkwaardig Neder lander een verjaardag, die hem meer dan me nig ander recht geeft hier in 't openbaar ge huldigd te worden. Deze Hagenaar is zooal niet de oprichter dan toch de ziel en de bestierder, de maker van het machtige huis Martinus Nijhoff. In het oude Den Haag kent ieder Hollander de deftige promenade, het Lange Voorhout, met de meest oude gebouwen, waarlangs men wan delt tot vóór het paleis van wijlen Koningin Emma. Op no. 9 is een moderne maar smaakvolle gevel met de noodigend openstaande deuren tusschen rechts en links de breede ramen, waarachter slechts de weter een drukke boe- kendoening vermag te vermoeden. Ter rechter hand van de breede marmeren vestibule is de „nieuwe" boekhandel, ter linkerhand de toon- kamer hoe stijlvol en met welke schatten voorzien! van het antiquariaat. Dit zfjn de domeinen, die de bezoeker betreden mag. En welk speurder naar nieuwe of oude uitgaven zou hier niet liefst dagelijks zijn speurtocht houden naar altijd weer iets wetenswaardigs of begeerlijks? Maar men wete tevens, dat achter èn boven èn onder dit publiek terrein een groot bedrijf werkt, dat als zeer weinig andere een wereld vermaardheid geniet. Er is geen boekhandel en geen liefhebber van boeken in de vijf wereld- deelen denkbaar, wien de naam Nijhoff onbe kend zou zijn. Deze uitgever en antiquair doet zaken niet alleen maar kan er tevens onderne men, die geen ander vermag, omdat zijn naam niet enkel bekend maar bovendien een waar borg is. De aard van zijn uitgaven wordt hiermede tevens bepaald: het zijn meest wetenschappe lijke of publicaties van wereld-instellingen als het Hof van Internationale Justitie, de vele organen van den Volkenbond anderszins. Maar daarnaast zijn bekende Nederlandsche uitgaven te noemen, onder vele andere bij voorbeeld het voortreffelijke tijdschrift Het Boek, de monumentale uitgaven van de Lin- schoten-vereeniging en het overbekende Wie is dat?, waarin ieder landgenoot van eenige vermaardheid zoo gaarne zijn naam vindt. Zou een en ander te kort geresumeerd! voldoende zijn den thans 70-jarigen huldigend te gedenken, van hem mag daarenboven nog lovend getuigd worden als verzamelaar en uit nemend publicist. Onlangs nog werd volledig de uitgave der „Nedierlandsche Houtsneden, 15001550", een unieke verzameling van reproducties in de oor spronkelijke grootte die Wouter Nijhoff samen stelde tot een monument van wat tot Neder lands trots diende te behooren. Reeds eerder verschenen de beide banden van het standaarwerk „L'Art typographique dans les Pays-Bas, pendant les années 1500 a 1540." Dit is een wondere verzameling van precies 2108 afbeeldingen van letters, drukkersmerken, houtsneden en houtgravures, ornamenten, enz., die voordien verspreid en meest ontoegankelijk voor de belanghebbenden waren. Mannen van dit voornaam en voortreffelijk soort worden schaarsch in een tijd, die weinig meer gelegen laat liggen aan den adel van een edel vak of beroep. Het is daarom, dat wij deze uitzonderlijke fi guur met den zoo markanten kop op dezen dag even wilden belichten en er van harte den wensch aan toevoegen, dat hij nog lange jaren voor zijn machtig huis en waardevol werk moge behouden blijven. De Nederlandsche boekhandel zou zijn per soon als sierende kroon noode kunnen missen. C. N. R. K. Staatspartij. De afdeeling Vijfhuizen organiseerde Woensdagavond een z.g. praat avond. Allereerst kwam ter tafel een klacht die in katholieke kringen in de gemeente Haar lemmermeer niet nieuw is, n.l. de achterstelling van katholieken in gemeentedienst en bij den polder. Als de beschikbare gegevens juist en volledig waren, dan is er inderdaad reden tot ontevredenheid. Tevens werd de politiek in den gemeenteraad besproken. Na den avond vol ge praat te hebben, is besloten om nog eenige van deze avonden te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5