Ons Koninklijk Huis stamt af van St. Elisabeth DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL Landbouw en devaluatie in DOOS sutfitise! ÓK ÓK Adverteeren doet Verkoopen NIEUWSTE PHILIPS-RADIO RAMMELEN NIET POPPENWAGENS JAC. v. WEERT, GIERSTR. 20 en 23 BEWIJZEN UIT TWEE GESLACHTSLIJSTEN ST. NICOLAAS OP BEZOEK ST. NICOLAAS OP BEZOEK H.H. HUISEIGENAREN ST. NICOLAAS OP BEZOEK Ontstemming onder de boeren Kunstoogen f nu—mi |j| i 3 89 Techn. Installatiebureau J. G. Kaasenbrood op rubberblokjes ST-NICOLAAS' WEET'T ZATERDAG 21 NOVEMBER 1936 BILJARTEN OM HET KAMPIOENSCHAP Derde klasse groot biljart 275 T Coupon Flanel, ST- NICOLAAS WEET 7 Gezelligheid voorde lange winteravonden 195 ST-MICOLOAS' WEET'T Donderdag 26 Nov. a.s. 8.15 u. n.m. GROOTE OPENBARE VERGADERING in Café-Restaurant Brinkmann, Groote Markt, van de Afd. Haarlem van den Ned. Bond van Grond- en Huis eigenaren in NederlandHet Eigendom. DE PARTICULIERE HUIZEN-EXPLOITATIE INDE BRANDING Wij leveren U de in huurkoop vanaf 4.per maand ^Llleen de fabrikant van de aller beste warenkan blijven adverteeren. Koopt de goederen die hier regel matig worden geadverteerd. Verzekert U daardoor den waarborg van goede kwaliteit bij billijke prijzen. POEDERDOZEN en POEDERPOTTEN, aardige nou- Op den 17den November 1231 ging naar ge lukkiger oorden over de jonge vrouw, wier liefdevol leven en troostend lijden ons op den 19den van dezelfde maand door de Kerk in herinnering wordt gebracht. Slechts 24 jaar oud was zij, toen zij stierf. St. Elisabeth van Hongarije werd geboren in 1207 te Presburg. Erzebet of Erzi, zooals de Hongaren haar noemen, was het eerste kind van koning Andreas II van Hongarije, die re geerde van 1205 tot 1235 en van koningin Ger- trudis, uit 't geslacht der graven van Andesch of Meranië, die in 1213 door Hongaarsche edelen werd vermoord, omdat zij een Duitsche was. Ben zuster van deze Gertrudis was St. Hedwig, de echtgenoote van Hendrik I met den baard, her tog van Silezië. Behalve deze tante is er in Eli sabeth's familie nog een andere vrouwelijke heilige in de middeleeuwen: St. Isabeila van Portugal, de echtgenoote van den tyrannieken Portugeeschen koning Diniz. Deze Elisabeth, een achternicht van St. Elisabeth van Hongarije, stierf in 1336. In 1211 zond Herman I, de landgraaf van Thuringen, een gezantschap naar koning An dreas om voor zijn oudsten zoon Herman de kleine Elisabeth als toekomstige bruid te vra gen. Dit aanzoek werd gedaan met politieke bedoelingen, daar het huwelijk de draad moest zijn, welke het net van verbonden en afspraken rond Otto IV, den Welf, die met de Kerk ge twist had, steeds strakker zou aanhalen. Kort hierop reeds kwam het Hongaarsche meisje naar het Thuringsche hof om er samen met Herman en de andere kinderen van den land graaf te worden opgevoed. Het hof op den Wartburg, die bij Eisenach hoog en statig gelegen is op een heuvel in het Thuringer Woud, was in die dagen beroemd door de gulheid waarmee de landgraaf mini- streels en troubadours ontving en beschermde. Ondanks alle luchtigheid van leven, die zij met hun luiten en liedjes den burcht binnenbrach ten, groeide de kleine Elisabeth op tot een goed en godsdienstig meisje, met een sterke neiging tot gebed en versterving. Op den laatsten dag van 1216 stierf Herman haar toekomstige echtgenoot. Zij ging echter niet naar Hongarije terug, maar werd nu ver loofd met Lode wijk, den tweeden zoon van den landgraaf. Wat sommigen van het hof nog hadden ge meend met een schouderophalen te kunnen ver- waarloozen van een kind, dat zich verstervingen oplegt, wilden zij niet meer dulden van het op groeiend meisje, dat eens hun meesteres zou zijn. Lodewijk kwam echter voor zijn bruid op en beschermde haar tegen de hatelijkheden van her., die aan ongekunstelde vroomheid een hekel hadden. De landgraaf zelf geraakte door zijn politieke verwikkelingen in conflict met de Kerk, waardoor hij een excommunicatie beliep welke door een openlijke verzoening nooit is opgeheven. Toen in 1217 de oude landgraaf, die tegen het eind van zijn leven bovendien nog zijn verstand verloren had, het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, moest Lodewijk hem onder deze treurige omstandigheden opvolgen. In 1221 vereenigden Lodewijk en Elisabeth rich in het huwelijk, hoewel de bruid pas 14 en de bruidegom slechts 21 jaar oud was. Dit hu welijk is in alle opzichten uiterst gelukkig ge weest, een voorbeeld van onderlinge liefde en aanhankelijkheid voor alle tijden. Lodewijk nam zijn jonge vrouw in bescherming tegen de klein zielige geniepigheden, die tegen haar liefdewer ken en verstervingen werden uitgedacht en toonde zich zijn vrome vrouw geheel en al waardig. Menigmaal, zoo vertellen de kronieken met ingenomenheid, hield hij Elisabeth's han den in de zijne, als zij haar nachtwake hield en biddend voor zijn bed geknield lag. Lodewijk was daarbij een bekwaam regeerder en dapper soldaat, die zijn keizer diende met alle krachten, die in hem waren. Hoe hoog deze jonge edelman om zijn rechtschapenheid geacht werd, moge blijken uit de vereering, die hem in Duitschland gegeven is. Ook hem immers heeft men den eeretitel van heilige gegeven. Uit dit huwelijk zijn drie kinderen geboren: in 1222 Herman II, die reeds op jeugdigen leef tijd, 19 jaar oud, stierf; in 1224 Sophia, die Hendrik II, den hertog van Braband huwde, en in 1227, eenige weken na den dood van haar vader, Gertrudis, die later abdis zou worden van het klooster Aldenburg bij Wetzlar. Toen, in het voorjaar van 1226, Lodewijk den rijksdag van Cremona bijwoonde, teisterden wa tersnood, hongersnood en pest het land van Thuringen. Landgravinne Elisabeth trad in deze benarde tijden, terwijl haar echtgenoot ver weg en niet te bereiken was, resoluut op en hielp waar zij kon. 900 armen spijzigde zij dagelijks en zelf verzorgde zij de zieken. Bij zijn terugkomst keurde Lodewijk al haar liefdewer ken, hoe kostbaar ook, zonder meer goed. Haar hulpvaardigheid in dit rampjaar heeft Elisa beth voor immer patrones gemaakt van allen, die behoeftigen helpen. In 1227 ging Lodewijk met Frederik II op kruistocht naar het H. Land, maar stierf den elfden September te Otranto aan de pest. In October bereikte deze jobstijding Elisabeth. Zij was 20 jaar oud en moeder van drie kinderen. Wij zullen niet uitweiden over de heldhaftig heid, waarmee Elisabeth zich van toen af slechts moeite gaf de deugd te beoefenen, even min mengen wij ons in de strijdvraag of haar zwager Hendrik Raspe haar in den winter van 1227 dwong het kasteel van Marburg te ver laten. of dat zij vrijwillig ging, omdat Conrad van Marburg, haar geestelijke leider, haar op gedragen had, slechts voedsel te eten, dat op strikt rechtvaardige wijze verkregen was. Haar kinderen werden door anderen verzorgd en nadat zij weenend haar echtgenoot in den grafkelder van de Thuringsche landgraven in het klooster Reinhardsbrunn had bijgezet, was zij vrij het ideaal van haar tijdgenoot St. Fran- ciscus van Assisi zoo volledig mogelijk te be leven, onder leiding van den uiterst strengen Conrad van Marburg. Wijzen wij er nog op, dat onze Prinses in de rechte lijn een wettige afstammelinge is van St Elisabeth van Thuringen. In het jaarboekje van Alberdingk Thijm van 1898, het Kroningsjaar van onze Koningin, heeft de zeereerw. heer Thus, die enkele jaren geleden als pastoor var. Sassenheim gestorven is, een geslachtslijst op gesteld, om deze afstamming te bewijzen, waar na Pater F. Strater S. J. in Studiën van het zelfde jaar nog twee andere wegen gewezen heeft om aan te toonen, dat Koningin en Prin ses de nakomelingen zijn van de heilige Elisa beth. Nemen wij de geslachtslijst, die Pater Strater geeft, dan blijkt, dat onze Prinses zoo wel door haar grootvader als door haar groot moeder van St. Elisabeth afstamt. In de opgaande lijn komt men, beginnend bü Willem III, bij Willem I, die gehuwd was met Frederica Louisa Wilhelmina, Prinses van Prui sen, die een dochter was van Frederik Willem II, koning van Pruisen en Frederica Louisa, Prinses van Hessen-Darmstadt. Deze was een dochter van Lodewijk IX, landgraaf van Hes sen-Darmstadt. Beginnend bij Koningin Emma krijgen wij de volgende opsomming: als ouders van Koningin Emma: Georg Victor, Vorst van Waldeck-Pyr- mont en Helena Wilhelmina, hertogin van Nas sau. Deze was een dochter van Willem Georg, hertog van Nassau en Paulina Frederica Maria, Prinses van Württemberg, die een dochter was van Paul Carel, Prins van Württemberg en Charlotte Georgina, Hertogin van Saksen-Al tenburg. Deze was een dochter van Frederik, Prins van Saksen-Hildburghausen en Charlotte Georgina, prinses van Mecklenburg-Strelitz, die een dochter was van Carel II, Lodewijk Frede rik, hertog van Mecklenburg-Strelitz en Frede rica Carolina van Hessen-Darmstadt, die een dochter was van Georg Willem van Hessen- Darmstadt, Deze Georg Willem en de reeds genoemde Lodewijk IX waren broers, zoodat wij nu den stamboom van dit huis naar boven kunnen volgen, waar wij als eersten landgraaf van Hes sen-Darmstadt Georg I vinden, gehuwd met Magdalena van de Lippe. Pastoor Thus gaat in zijn bewijsvoering aldus omhoog. Langs de mannelijke Oranjes komt hij tot Jan Willem Friso, den stadhouder van Fries land en Groningen, die gehuwd was met Maria Louise van Hessen-Kassei. Deze was een doch ter van Karei van Hessen-Kassei, die als eer sten landgraaf van Hessen-Kassei boven zich heeft, Willem IV den Wijzen, die een broer was van Georg I, den eersten landgraaf van Hessen- Darmstadt. De vertakkingen komen dus samen in den vader van deze twee, Philips I den Grootmoe- 'ABV»» i/.•^uuuwjjiumwii1 v .'uw- Een dag later kochten ze aan een karretje op 't strand een luchtballon en een banaan. „Weet je wat", zei Piet, „we binden de banaan aan den luchtballon, dat is veel gemakkelijker dra gen." Piet voegde de daad bij het woord en bond de banaan aan het touwtje van den ballon vast. Maar een aap, die langs den weg zat, had de banaan gezien en dacht: Dat is iets voor mij. De aap stoof er op af en rukte de banaan uit de hand. Maar nu gebeurde er iets vreeselijks. De luchtballon ging met aap en al de lucht in. Drein en Piet renden den vli egenden aap achterna maar toe vallig zat er aan den kant van een meertje een visscher, die juist met een ruk zijn hengel ophaalde enof het zoo moest zijn.... het hengelsnoer slingerde zich precies om de staart van den aap. Onder de leiders van onze boeren en tuinders zagen verschillenden reeds lang vóórdat Nederland daadwerkelijk den gouden standaard verliet in de de valuatie van den gulden een groot belang voor den landbouw. Zij verwachtten, dat door een dergelijken monetairen maatre gel de prijzen der landbouwproducten niet meer zooals tot dusverre langs kunstmati- gen doch langs natuurlijken weg een peil zouden bereiken, waarop een rendabele productie weer mogelijk zou zijn. De maatregelen echter, die de regeering onmiddellijk na het verlaten van den gou den standaard heeft genomen, sloegen den verwachtingen op eenige verbetering in de positie van den boerenstand zóó radicaal den bodem in, dat zich algemeen een groo- te ontstemming en bezorgdheid van de agrarische kringen meester maakten. Wat toch was het geval? De regeering drong twee richtingen uit: aan den eenen kant ging zij prijsver- Aoogingen zooveel mogelijk tegen; aan den anderen kant verlaagde zij on middellijk een aantal uitkeeringen uit het landbouwcrisisfonds. digen, na wiens dood in 1567 het aloude Hessen gesplitst werd in Hessen-Kassei en Hesen- Darmstadt. Van Philips I naar boven gaande komt men tot Hendrik I, het kind, den zoon van Sophia, de dochter van St. Elisabeth. Sophia had in den Thuringschen Successie-oorlog voor haar zoon Hendrik Hessen Verworven; Zij ik het tweede kind van Elisabeth en het eenige, dat kinderen gehad heeft. Door Elisabeth's kleinzoon Hen drik, die in zijn eerste huwelijk met Adelheid van Brunswijk acht kinderen had, zijn de mees te vorstenhuizen en vele aanzienlijke geslach ten van Europa aan de heilige Elisabeth ver want. In de lijst van Pastoor Thus is Prinses Juliana het 22ste geslacht, stammend van St. Elisa beth. In de lijst van Pater Strater is zij het 24ste. zoo men rekent langs Koningin Emma, en het 22ste zoo men rekent langs Willem III. Philips de Grootmoedige ging tot het Pro testantisme over. Hij maakte in 1539 een eind aan de bedevaarten naar het graf van St. Eli sabeth, door wederrechtelijk zich te bemoeien met de EHisabethskerk te Marburg, die aan de Duitsche orde hoorde, en door haar relieken met geweld weg te nemen. De uitkeering bijvoorbeeld voor de melk werd verlaagd van f 2.24 tot f 2.terwijl minister Deckers nog in Mei van dit jaar toezegde, dat de uitkeering ter bevordering van de melkproductie tegen den komenden winter zou worden verhoogd. Voor de eieren maakte de regeering een soortgelijke manoeuvre. De eierprijs is in ons land volkomen afhankelijk van den prijs, die op de Engelsche markt voor het product kan worden verkregen. Om daar nu te kunnen concurreeren keert de regee ring aan de boeren datgene uit, wat zij zelf voor de voedergranen aan steungelden, aan monopolierechten, zooals zij heeten, moeten bijdragen. Zij krijgen hun granen dus voor den wereldmarktprijs. De monopo- iierechten nu bedragen f 2.per 100 K.G. graan. Dat staat gelijk met een druk van ongeveer 85 ets. op de 100 stuks eieren. De ze 85 ets. werden ten volle gerestitueerd. De pluimveeteelt werd dus ontheven van de betaling der heffingen, die op den in ternationalen graanprijs rustten. Onmiddellijk na de devaluatie nu werd de uitkeering op de 100 stuks eieren ver laagd tot 60 cents. Terwijl de eierprijs in Nederland lager stond dan het jaar te vo ren moesten de boeren dus hun grondstof fen duurder inkoopen. Nog wonderlijker politiek werd gevolgd voor den afzet van varkens. Aanstonds na de devaluatie liep de prijs van de var kens op tot 22 ets. per pond. Deze prijsver- hooging stond niet met de devaluatie in verband. Op de verschillende markten in het buitenland immers was het varkens- vleesch gecontingenteerd. Een verhooging van den uitvoer, een verbetering van de afzetpositie was dus niet te wachten. On danks dat ging de regeering niet mee met deze prijsverhooging. Voor de baconvarkens die de varkenscentrale afneemt werd niet méér betaald en bovendien werd opgehou den met het uit de markt nemen van var kens, die ingeblikt werden voor de werk- loozen. Dit niet uit de markt nemen van varkens, voor inblikken bestemd, beteeken- de een aanzienlijke vermindering van de vraag, juist in een tijd, waarin de boer met het oog op den datum, waarop zijn pacht en rente moeten worden betaald, in grooten getale zijn varkens moet aanbieden. Het onmiddellijk gevolg was, dat de varkens- prijs weer terug liep tot 19 ets. Daarnaast plaatse men dan de uitspraak van minister Deckers, die eenigen tijd ge leden verklaarde, dat zelfs met de vigee- rende steunmaatregelen boeren en tuinders nóg géén behoorlijk bestaan kunnen vin den. De regeering heeft deze politiek moeten prijsgeven. Binnen vier weken heeft zij stuk voor stuk deze beslissingen weer on gedaan gemaakt. De uitkeering voor de melk werd van f 2.op f 2.40 gebracht; de restitutie der graanrechten voor de eieren kwam weer op 85 ets. per 100 stuks. De baconprijs werd met 3 ets. verhoogd en er werden door de varkenscentrale weer varkens uit de markt genomen. Men vraagt zich af: waartoe nu de ontstemming, die toch reeds onder de boeren heerschte, door zul ke maatregelen nog versterkt? Waarom al les op alles gezet om hem, die door de de valuatie al een gulden per 100 K.G. voe dergranen méér moet betalen dan voor heen, nog minder voor zijn product te doen innen? Oud-Minister Steenberghe heeft in de laatste aflevering van het maandschrift „Economie" zeer duidelijk dezelfde opmer king aldus geformuleerd: „Dagelijks lezen wij van incidenteele maat regelen; vermindering van heffingen, toesla gen, restituties enz. En met dit al wordt de landbouwstand ontevreden en neemt het ge vaar toe van maatregelen in de verkeerde richting. Het is dringend noodzakelijk, dat dit mistgordijn van incidenteele maatregelen worde opgetrokken en de landbouwcrisismaat regelen over de geheele lijn prin cipieel bezien worden in het licht van de nieuwe omstandigheden. Men versta mij goed! Ik wensch niet te be- hooren tot degenen, die thans roepen om op heffing van den landbouwsteun. De landbouwer zal, evenals in het jongste verleden, een behoorlijken prijs voor zijn pro ducten moeten kunnen bedingen en daarvoor zullen ook nu Regeeringsmaatregelen noodig zijn." Zoo is inderdaad de toestand. De positie van den boer is nog bij lange na niet van dien aard, dat men een, twee, drie de cri sismaatregelen kan opheffen. Er kan nog weinig veranderen. Ook thans moet men constateeren, dat de prijzen der veredelingsproducten van dien aard blijven, dat de boeren, die melk, eieren en varkens produceeren, met verlies blij ven werken. De vraag dient dan ook te worden gesteld op welke wijze men zich in het algemeen voorstelt op zeer korten ter mijn zoodanige maatregelen te nemen, dat de verbruikers van voedergranen in hun eindproduct de hoogere kosten van hun vee voeder kunnen verdisconteeren. Zonder dat kan er geen sprake zijn van boeren, die hun brood verdienen en worden zij als con sumenten, afnemers van industrieele pro ducten en klanten van den middenstand, niet weer ingeschakeld. X In het Vrijdagmiddag voortgezette tournooi om het kampioenschap van Nederland derde klasse groot biljart werden allereerst de par tijen Metz-Scholten en Lammes-Schmidt ge speeld. Schmidt liet zien, waartoe hij in staat is en speelde een mooie partij biljart. Hij won zeer gemakkelijk van zijn tegenstander. Daarna traden van Lochem-Buitenkant en Beekhof-Scholten tegen elkaar in het strijdperk. Van Lochem wist een moyenne van 9.09 te be halen, het hoogste tot nu toe in dit tournooi. De resultaten waren: Scholten Metz Schmidt Lammes Van Lochem Buitenkant Beekhof Scholten Onder zeer groote belangstelling werden bo vengenoemde wedstrijden Vrijdagavond voort gezet, De resultaten waren: pnt. 200 120 brt. 24 24 h.s. 44 40 gem. 8.33 5.40 200 133 24 24 36 25 8.33 5.54 200 136 200 186 22 22 38 38 44 24 25 31 9.09 6.59 5.26 4.89 Metz 200 21 60 9.52 Kleerekooper 104 21 42 4.95 Lammes 200 39 24 5.12 Scholten 151 39 38 3.87 Beekhof 200 31 28 6.45 Schmidt 162 31 24 5.22 Van Lochem 200 21 49 9.52 Metz 98 21 21 4.66 maken wij natuurge trouw voor onze pa tiënten. F. Ad. MUller Söhne, Wiesbaden. In Amsterdam: Centraal Gebouw der A. M. V. J.. Leidsche Boschje op 30 Nov. en I Deeembe^ Coupon voor Japon, 4 Mtr fantasie ruitstof, verpakt in luxe doos.. Een nuttig geschenk. Coupon zwarte stof, 3 Mtr, voor dienstbodejapon' ver- pakt in luxe doos 4.90. J u Coupon voor Japon, 3 Mtr 130 c.M. .breed' wollen stof, zeer flatteus in mof luxe doos «J Coupon voor Japon, 3 Mtr 130 c.M. breed wollen japonstof, diverse genres, mooie effen stoffen in 'eer m luxueuse doos verpakt Q25 Coupon Zijde, 4 Mtr zijde voor japon, mooie effen kleuren, verpakt mqc in -doos Coupon voor Japon, '3 Mtr 130 c.M breed prima Angora stof, prachtige m luxe doce verpakking Z^9CJ voor dames pyjama's, of nacht hemd. 5' Mtr effen- en Mtr fantasie flanel v. g&r- m nering in doos' 185, 150 J, 1 ff) Coupon Flanel, voor Iïere'n pyjama, verpakt in luxe doos, 3.1/2 Mtr. gé- m streept flanel 1.95, 1)65 A «20 DAM-, SCHAAK- en TRI KTR AKBORDEN irr diverse uitvoe- a -e ring.. 3.90, 2.90, Grote sortering SCHAAK STUKKEN en DAMSTENEN 1.90, 125, REI S NTi CESSAIRE met prima inhoud v. dames en heren 3.90, 2.90, COMPLEET DAM- EN SCHAAKBORD, inhoud damschijven en g\ mj schaakstukken«J 2 AARDIGE GEZELSCHAPS SPELEN in verschillende prijzen. BOB het buitengewoon interessante kamerspel voor 2, 3, 4 per- mm sonen 8.90, 90 Eiken en beukenhouten SJOELBAKKEN met 30 schijven v. groot ««ca en klein 4.90, 3.50 TURNAPPARATEN, rek stok, schommel en ringen oom- <f Qrk pleet 3.60, 2.90, J. FIETS KAPPEN, leerdoek, prima kwaliteit met flanel ge- V|C voerd 1.25, 977/2, Hrw De WelEd. Heer L. Klaver, Hoofdred. van ons Bondsblad, spreekt over: Toegang Vrü GROOTE HOUTSTRAAT 131, hoek Cornelissteeg - TELEF. 10271 VAPORISATEURS met en zonder kwast, alle m gy kl... 1.25, 97y2, 74, GESLEPEN TOILETGAKIV TUREN in alle moderne kleuren, 3 en 4 de- lig 3.90 2.90, KAPDOZEN en KAP STELLEN grote sor tering 1.95, w m 1.45, 971/2, MANICUURDOZEN prima inhoud, zeer voordelig. aardige modellen, z. apart 1.25, 49 VEAUTé's, ringen, colliers, armbanden en broches. KINDERSPELDJES en ARMBANDEN, diverse prijzen. Ruime keuze in SIGARETTEN-KO KERS, PIJPJES en AANSTEKERS voor dames en heren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 7