De W ïtten zouden in Madrid tegen een Sovjet-leger strijden Groote brand te Angers GOUDEN HORLOGES UNIVERSITEITS WIJK NIET HEROVERD KARD. PACELLI'S reis Het nieuws van heden Uit Vaticaanstad LAM RIS DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 22 NOVEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20270 rv WT*a 1 HAT 1 1 |Het Weer iiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHiiiiiiiinB De autoriteiten in de hoofdstad hebben de oppervlakte van neutrale zone uitgebreid De bevolking verplicht de stad te ontruimen? Kabinetsraad dringt aan op discipline Spaansche regeering zal te Genève protesteeren Von Ribbentrop naar Berlijn vertrokken Duitsch ingenieur te Charkow gearresteerd Vier Duitsche torpedo booten te Brest Een der schepen had averij opgeloopen De tragische dood van Salengro Stoffelijk overschot in 't stadhuis opgebaard Staking te Toulouse 12.000 arbeiders er bij betrokken Magazijnen van het „Palais de Marchands" door het vuur vernield De schade bedraagt millioenen francs pntmiscHfyttt'Ks ihlnltcii üs Zijne Eminentie vertelt eenige indrukken van zyn bezoek aan de Ver. Staten Welkomstgeschenk van den Paus Een doode, vier gewonden Egyptische parlement geopend Voldoening over het verdrag met Engeland Een gunstig verschijnsel Doctor honoris causa Japansche officieren gevangen genomen Schmidt uit Berlijn vertrokken STEEDS HET NIEUWSTE DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN „Manque de conversation SPANNING TE BEYROETH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, tngex. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één £5 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. RABAT, 21 Nov. (Havas). Van middag om kwart voor twee heeft radio-Sevilla de berichten van radio- Espana over de bezetting door de regeeringstroepen van de universi- teitswijk van Madrid tegengespro ken: Deze is nog in handen der na tionalisten. Het paleis Moncloa is bezet. De Witten strijden thans in Ma drid niet meer tegen Madrileenen of Catalanen, maar tegen een Sovjet- leger. Ondanks het slechte weer in de hoofdstad en den sneeuwval in de bergen, hebben de luchtmacht, en de artillerie der nationalisten blijk gegeven van groote activiteit. Tijdens een tegenaanval der regeeringstroepen op de uni- versiteitswijk hebben de witten een comman dant gevangen genomen. Radio-Sevilla deelt verder mede, dat de in Bilbao ter dood veroordeelde consul van Oos tenrijk en Hongarije, alsmede een ambtenaar van Paraquay en een Italiaansch militair amb tenaar heden zijn terechtgesteld. De strijd rondom Madrid wordt, volgens Havas, verwoed voortgezet in alle sectoren, met inbegrip van het terrein tusschen Casa del Campo en het uiterste Noordelijke front. De nationalisten trachten met inspanning van alle krachten de verdediging te doorbreken, waartegen zij thans reeds bijna drie weken storm loopen. In het Casa del Campo hebben sterke af deelingen Marokkaansche legiona rissen een hevigen aanval gedaan op de eerste linies der regeeringstroepen, die hier gevormd worden door de internationale colonne. Er werd gedurende verscheidene uren fel gestre den. De regeeringstroepen hielden echter ver beten in hun stellingen stand en wisten den aanvalsschok zonder te wijken te weerstaan Tenslotte trokken de aanvallers, na zware verliezen te hebben geleden, terug, waarbij zij achtervolgd werden door de roode troepen, die op deze wijze hun stellingen konden verbe teren. In de Universiteitswijk duurt de moorddadige strijd zonder onderbreking voort. De regee ringstroepen hebben hun posities aanmerkelijk verbeterd en eenige stellingen ingenomen, die hun een voorsprong geven op de nationalisten. Ondanks koude en regen is het moreel der re- publikeinsche troepen uitstekend en in offi- cieele kringen neemt men er met vreugde nota van, dat op bijna alle punten van het front het initiatief in handen is van de rooden. Versterkingscolonnes trekken voortdurend door de hoofdstad. Donderdag j.l. is te Valencia een kabinets raad gehouden, waarin de regeering verklaar de de eenige verantwoordelijke autoriteit te zijn en waarin zij allen politieken- en vakorganisa ties verzocht de meest strikte discipline in acht te nemen tegenover de beslissingen van de re geering en van de overheid. In kringen der anarchisten en van den vakbond valt een ster ke zwenking te bespeuren. Hun persorganen verkondigen de noodzaak van een eenhoofdi ge militaire leiding. Zij raden hun aanhangers aan de besluiten van het openbaar gezag te aanvaarden, als eenig middel om den oorlog te winnen. De autoriteiten hebben de Britsche regeering ervan in kennis gesteld, dat de zone in het Noord-Oosten van Madrid, welke zij beloofd hadden te eerbiedigen, opdat de burgerbevol king en de vreemdelingen aldaar hun toevlucht kunnen zoeken, door hen is uitgebreid, tenein de hierin te doen opnemen de ambassades van Engeland en Amerika, en eenige andere buiten- landsche diplomatieke missies. Deze uitbreiding brengt de oppervlakte van de neutrale zone op ongeveer een vierk. mijl. In officieele en vakvereenigingskringen is men van meening, dat Madrid moet worden ge ëvacueerd en dat alleen de strijders en de onontbeerlijke ambtenaren in dienst van de oorlogvoering achter mogen blijven. Reeds sinds lang heeft het comité van defensie alle faci liteiten verleend aan de evacuatie van vrou wen, kinderen en ouden van dagen. Toch zijn er nog duizenden personen te Madrid, die reeds zouden moeten zijn vertrokken en die weigeren zich te laten evacueereh. Men zal spoedig gedwongen zijn tot verplichte evacuatie over te gaan. Het comité van defensie zou zijn taak ten zeerste vergemakkelijkt zien, wanneer het zich slechts zou behoeven bezig te houden met strijders, ambtenaren en gemilitariseerde arbeiders. Naar verluidt is de Spaansche regeering Voornemens om, steunend op artikel II van het Volkenbondshandvest, te Genève te pro testeeren tegen de erkenning van de regeering- Franco door Duitschland en Italië. Bij dit protest zal de Spaansche regeering vermoedelijk niet den naam noemen van lan den, welke bijzonder aansprakelijk zijn voor het oorlogsgevaar, doch alleen erop wijzen, dat dit gevaar bestaat. Verder is het de opvatting van de Spaansche regeering ten aanzien van de bedreiging van Franco, dat blokkade onwettig is, aangezien de rechten van oorlogvoerenden niet zijn erkend, deze blokkade kan nooit doeltreffend- zijn als zij niet wordt gesteund door buitenlandsche oorlogsbodems. De junta van Madrid is zeer tevreden over den gang van zaken en is overtuigd, door haar numeriek overwicht Madrid te kun nen houden. De evacuatie van vrouwen en kinderen was slechts een voorzorg tegen het lucht-bombardement. De Spaansche regeering heeft een manifest gepubliceerd, waarin zij haar antwoord bekend maakt op de erkenning van de regeerin-Fran- co door Italië en Duitschland. Volgens dit manifest stelt deze erkenning de hulp in het licht, die sedert den aanvang van den burgeroorlog door deze beide staten aan de opstandelingen is verleend. Het staatsdepartement te Washington heeft medegedeeld, dat van den consul der Ver. Staten te Barcelona een telegram is ontvangen, waar in hij aankondigt, dat de Amerikaansche on derdanen in het gebied van Barcelona gewaar schuwd zijn onmiddellijk te vertrekken. De consul zal zijn post spoedig verlaten. In welingelichte kringen te Parijs weet men niets omtrent een waarschuwing van Franco aan Fransche en Russische schepen, dat alle schepen, welke wapenen naar Spanje vervos- ren vernietigd zullen worden, zooals een draad loos bericht van den zender Teneriffe meldde. ROME, 21 Nov. (Havas). Generaal Francoen Mussolini hebben telegrammen gewisseld naar aanleiding van de erkenning der Burgos-re geering door Italië. Tot zaakgelastigde van de Duitsche re geering bij de kortgeleden erkende regee ring-Franco is benoemd oud-generaal Faupel. Generaal Faupel was tot nu toe voorzitter van het Ibero-Amerikaansch instituut te Ber lijn. Tijdens den oorlog was hij stafofficier bij den staf van maarschalk von Hindenburg en ook heeft hij gestreden als leider van een vrijkorps tegen de Spartacisten. Commentaar leverend op het bericht, dat Franco dreigt de Sovjet-Russische en Fran sche schépen, welke wapenen naar Spanje ver voeren, tot zinken te brengen, verklaart een woordvoerder der Sovjet-regeering: „de ban diet die zich nationalist noemt, maar zijn eigen hoofdstad verwoest, is met de hulp van Italië en Duitschland tot alles in staat." Hij voegt eraan toe, dat hij de bedreiging eerder tegen Frankrijk dan tegen Sovjet-Rus land gericht acht, omdat immers op het oogenblik zich geen enkel Russisch vaartuig in de Spaansche wateren bevindt. LONDEN, 21 Nov. (Havas). Vernomen wordt dat von Ribbentrop met een particulier vliegtuig naar Berlijn is vertrokken. Hij zal in het be gin van de yolgende week naar Londen terug- keeren. De bedoeling van zijn bezoek aan Berlijn zou zijn om met de Duitsche leiders het Spaansche probleem en de kwestie van het Westelijk pact te bespreken, waarop de nota betrekking heeft door Groot-Brittannië aan de onderteekenaars van het verdrag van Locarno ter hand gesteld. BERLIJN, 21 Nov. Te Charkow is in den nacht van 16 op 17 November j.l. de Duitsche ingenieur Hans Wicklein gearresteerd onder beschuldiging van spionnage. Het Duitsche ge zantschap te Moskou heeft protest aangetee- kend en de onmiddellijke vrijlating van Wick lein geëischt. Verwachting: Meest zwakke wind uit Oostelijke tot Zuidelijke richtingen, licht j= tot half bewolkt, droog weer, lichte vorst H des nachts, lichte dooi overdag. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirB PARIJS, 21 Nov. (Havas). Het ministerie van Marine deelt mede: een eskader van vier Duit sche torpedobooten, de Wolf, de Tiger, de litis en de Jaguar, is op de reede van Brest ver schenen, even na vier uur vanmiddag. De Wolf, die buiten de Bretonsche kust averij had opgeloopen, moest worden gesieept door twee schepen van het eskader. De Duitsche am bassade had vergunning verzocht voor de Duit sche schepen Brest binnen te'loopen om er de noodige herstellingswerkzaamheden te verrich ten. De vergunning werd terstond verleend. RIJSSEL, 21 November (Havas). De overbren ging van het stoffelijk overschot van Salengro naar het stadhuis is geschied in aanwezigheid van den voltalligen gemeenteraad. Het lijk is opgebaard in een chapelle ardente en wordt be waakt door familieleden en verscheidene ge meenteraadsleden. Vanmiddag om 2 uur nam het défilé van de bevolking een aanvang. TOULOUSE, 21 Nov. (Havas) Wegens een geschil, dat is ontstaan tusschen de directie en het personeel van de tricotagefabriek Arieges over het ontslag van een arbeider, is het per soneel in staking gegaan. De stakers bleven op de terreinen van de fabriek. Ongeveer 12.000 werklieden zijn hierbij betrokken. Door de troepen van Franco zouden eenige tanks veroverd zijn van Russisch fabri kaat en waarin kogels met Russische opschriften, als bovenstaand, voorradig waren ANGERS, 21 Nov.' (Havas). Hedenmiddag zijn de magazijnen, genaamd „Palais de Marchands", welke een oppervlakte beslaan van 8.000 vierk. meter, door brand vernield. Het vuur breidde zich snel uit tot de hui zen in de aangrenzende straten. In allerijl heeft men de prachtige wandbekleedingen van het bisschoppelijk museum in veilig heid gebracht. De schade wordt op verscheidene mil lioenen francs geschat. Men weet niet of er slachtoffers te betreuren zijn. De „Intransigeant" meldde vanavond om- In de omgeving van Londen werden dezer dagen nachtelijke oefeningen met luchtafweergeschut gehouden Door de Fransche regeering worden vier weldadigheidsze gels uitgegeven ten bate der werklooze intellectueelen. De zegels dragen (van links bo ven naar rechts onder) de beeltenissen van den schil der Gallot, den musicus Ber lioz, den dichter Hugo en den chemicus Pasteur ffeANCA&g 3 Onze Rom. correspondent schrijft ons: In het tijdsbestek van juist een maand, dat kardinaal Facelli van 7 October tot 7 No vember in de Vereenigde Staten doorbracht, heeft hij twaalf van de zestien kerkprovincies bezocht en de vier Amerikaansche kardinalen en negen en zeventig bisschoppen kunnen ont moeten. De bezoeken aan kerkelijke instituten en seminaries waren talloos. Vier universitei ten boden hem het eere-doctoraat aan. Auto en trein waren niet snel genoeg voor dezen overal verlangden bezoeker; de kardinaal heeft in deze ééne maand 15.000 K.M. gevlogen. Overal waar hij kon, celebreerde de bezoeker liturgische plechtigheden; dikwijls hield hij meerdere malen op een dag een preek of een toespraak. Kardinaal Pacelli heeft, zoo getui gen de Amerikanen, overal waar hij ging een lichtend spoor van sympathie en bewondering achtergelaten, en dat zoowel bij de hoogste autoriteiten op elk gebied als bij de eenvou dige menschen, die met hem in aanraking kwamen. Aan den hoofdredacteur van de „Osser- vatore Romano" heeft kardinaal Pacelli eenige indrukken meegedeeld van deze voorspoedige reis. De kardinaal sprak zijn bewondering uit over het Amerikaansche katholicisme in zijn verscheidene uitingen, van het bloeiende pa rochieleven tot de moderne vormen van actie en organisatie, over hun energie en klaar in zicht in de moderne behoeften. Na gewaagd te hebben van de actie van het Legion of Decency, sprak hij in het bijzonder over de roeping der Amerikaansche katholie ken: te werken voor sociale rechtvaardigheid. „Gelukkig het volk waar men, in bewuste een dracht tusschen regeerders en geregeerden, vastbesloten en ten- koste van offers en ont zeggingen, den koninklijken weg der rechtvaar digheid gaat. Aan zijn horizont zullen nimmer de vlammen van dien verschrikkelijken brand verschijnen, die in andere landen is uitgebro- Z. Fm. Kardinaal Pacelli ken. De vrede is een vrucht der rechtvaardig heid." Op 5 November, terstond na de verkiezing, was kardinaal Pacelli de gast van president Roosevelt. Een speciale trein was hem ter be schikking gesteld om den president in zijn fa miliekring in zijn 200 K.M. buiten New York gelegen landhuis te bezoeken. De kardinaal herdenkt in het interview van de Oss. Rom. het aangename onderhoud, dat hij met den president had en herinnert eraan, dat deze steeds groote waardeering getoond heeft voor het werk der katholieken en de zedelijke waar de der katholieke leer, en dat de Amerikaan sche senaat onder Roosevelts presidentschap besloot om de encycliek „Quadragesimo Anno" onder de officieele acten van deft senaat .op te nemen. In het bijzonder vermeldde de kar dinaal Roosevelts hooge waardeering voor het vredeswerk des Pausen. Met genoegen her innerde de kardinaal aan een lunch, die de persclub te Washington te zijner eere aan bood en waaraan 500 journalisten deelnamen. De Paus heeft aan zijn staatssecretaris een welkomstgeschenk aangeboden, dat den kar dinaal op den avond van zijn terugkeer in het Vaticaan is overhandigd. Het is een portret van den H. Vader in een kostbare lijst met de volgende eigenhandig geschreven en ka rakteristieke toewijdingswoorden: „Pius PP XI Carissimo Cardinal! Suo Transatlantico- Panamericano Eugenio Pacelli feliciter redeunti 14. XI. 1936".. trent den brand in Angers, dat deze zeer fel om zich heen greep en dat tal van perceelen moesten worden ontruimd. Zelfs de kathedraal, een historisch bouwwerk, dateerend uit de twaalfde en dertiende eeuw, vatte vlam. Er werd toen een beroep gedaan op de brandweercorpsen der omliggende steden, die onmiddellijk te hulp kwamen. De schade aan de kathedraal, die men tenslotte voor verdere vernieling kon behouden is van dien aard, dat herstel mogelijk is. Nader wordt nog gemeld, dat in totaal 40 perceelen in de Rue Baudrière door het vuur zijn beschadigd. Verscheidene gebou wen zijn totaal vernield. Tegen zeven uur vanavond was men er in geslaagd uitbrei ding van het vuur te verhinderen. Tijdens den brand in de Rue Baudrière is een vrouw om het leven gekomen door een val van een brandweerladder. Vier personen moesten met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen worden. Men is er zooals gemeld, in geslaagd uitbrei ding van het vuur tegen te gaan, nog voor het de kathedraal en het museum had aangetast. Vliegende vonken en brokstukken hebben echter schade veroorzaakt aan deze gebouwen. Ook een tehuis voor oude dames is zwaar ge teisterd. CAIRO, 21 Nov. (Reuter). Vanmorgen is of ficieel de parlementszitting geopend. Vooral werd in de openingsrede uiting gegeven aan de voldoening over het tot standkomen van het Britsch-Egyptische verdrag. Er zullen terstond maatregelen genomen worden ter voorbereiding van het toetreden van Egypte tot den Volken bond, het bijeenroepen van een conferentie der capitulaire mogendheden met het oog op de afschaffing van het regime der capitulaties en ten slotte voor het instellen van een overgangs systeem in plaats van de gemengde rechtspraak, in afwachting van de afschaffing daarvan. In een rapport, uitgebracht door de Ameri kaansche Kamer van Koophandel, wordt mede gedeeld, dat sedert Maart 1933 8 Mi millioen werkloozen weer werk hebben gevonden. Het totaal aantal werkloozen wordt op het oogen blik geraamd op minder dan 4 millioen. Zaterdagmiddag is den secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, te Oxford het docto raat honoris causa verleend in het burgerlijk recht. Volgens een Reuterbericht uit Sjanhaikwan bevonden zich onder degenen, die bij het inci dent van Tsjangli gevangen werden genomen, vijf Japansche officieren, onder wie de com mandant van het Japansche garnizoen te Sjan haikwan. Voorts werden tien andere Japanners ontvoerd. Men heeft geen bevestiging ontvangen van het bericht, dat de Chineesche muiters hun Japansche gevangenen hebben vrijgelaten. De Oostenrijksche staatssecretaris, dr. Guido Schmidt, is Zaterdagmiddag met een speciaal vliegtuig uit Berlijn vertrokken. maar steeds goed BRILLEN VAN KEIP GROOTE HOUTSTRAAT - naast Luxor. Volgens Radio-Sevilla zouden de nationalisten in Madrid tegen een Sovjet-leger hebben te strijden; neutraliteitszone uitgebreid. Groote brand te Angers. Duitsch ingenieur te Charkow gearresteerd. Het Egyptische parlement geopend. Pleidooien voor het Haagsche Hof in de proce dure betreffende de Rotterdamsche dollarleening met goudclausule. Rede van minister Oud over de aanpassings politiek. New Yorksche beurs: stemming vaster. O Lasteren is een kwaad, waarvan de gemeenheid niet sterk genoeg kan worden benadrukt en gebrandmerkt. Maar ook het kwaadspreken, het roe keloos spelen met andermans goeden naam, is een misselijk en onverant woordelijk bedrijf. In de meeste ge vallen vergist men zich, daargelaten nog de ellendige gewoonte, om aan te dikken, en met heele of halve insi nuaties erger dan het is voor te stel len, wat men ten ongunste van deze of gene hoorde verluiden. En wie be zit den moed eerlijk, ruiterlijk, open lijk de moreele schade te herstellen, welke hij op die wijze aanrichtte, ook wanneer hij beter is ingelicht? "Voor zoovelen van ons, voor ons allen wellicht, bestaat hier reden tot zelfverwijt, reden ook om het euvel zoo krachtig mogelijk te be strijden, te beginnen bij ons zeiven. Het is een eisch van christenplicht. Waarbij indien dit voor sommigen nog niet genoeg mocht wezen! zich de overweging laat voegen, dat de gewoonte, om anderen te bekladden, ook doorgaans een bewijs is van ge mis aan kennis en beschaving, een „manque de conversation", zooals een fijnbesnaard en hoogstaand man het eens uitdrukte. Wie peen behoorlijke stof voor conversatie heeft, wie geen gesprek weet te voeren dat eenigszins op peil staat, vergrijpt zich maar al te gemakkelijk aan andermans eer. Geen grooter kwaadsprekers, dan de leeghoofden, de nietsweters, de menschen zonder ontwikkeling, zon der geest en zonder hart. De Ritencongregatie heeft in haar laatste zitting twee nieuwe zaligverklaringsprocessen in behandeling genomen, nl. dat van den martelaar Raphael Captier, van de Congregatie van St. Dominicus, met zijn twaalf gezellen, en dat van den Dienaar Gods Adolphe Petit S. J. Tevens heeft de Ritencongregatie zich bezig gehouden met de revisie der geschriften van den Trinitariër P. Dominicus van het Allerh. Sacrament, de Dominikanes Zr. Margaretha Eb- ner, en de stichteres der Dienaressen der H. Drievuldigheid, Zr. Eleonora Ramirez de Mon- talvo. Tenslotte werd het Officie goedgekeurd van de zalige martelaren G. Cornelio, Hugo Gree en Gezellen. BEYROETh, 21 November (Havas) De po gingen om de muiters achter ae barricaden in het centrum van Tripoli tot overgave te be wegen zijn mislukt. Eenige schoten werden ge wisseld. Vanochtend zijn nieuwe onderhandelingen aangeknoopt. UIJRWERKHfvNDEL LEIOSCHESTRAAT 10 (Adv.l O Stand op Zondag 1 uur vjn.: 776.9 Vorige stand: 776.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1