Schepen door mist benauwd De processen in Rusland Mgr. J. v. Sambeek ZEELICHTER GEZONKEN Kerkelijk leven REPRESAILLE-POLITIEK Sukkelt Gij met Uw spijsvertering? M.S.S.-cachets Het gevaar MAANDAG 23 NOVEMBER 1936 S.s. Willemspleinwerd op Nieu wen Waterweg door loods- boot aangevaren Enkele menschenlevens te betreuren Zeelichter gezonken Het zinken van den zee lichter „Thames V" Nederlandsch motorschip gezonken OFFICIIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunvergoeding erwten en veldboonen Visschersboot overvaren Omhoog gevaren Indrapoera komt later Vier gewonden bij een auto-ongeluk Op den Koningsweg tusschen Utrecht en Bunnik een auto met volle kracht tegen een boom Een rtzine LIJK GEVONDEN OP DE SCH 68 Van den matroos Spaans, afkom stig van de Sch. 179 4 v - Nieuwe Apostolisch-Vicaris voor het vicariaat Tanganyika DEKEN B. M. J. VAN ROOY Eervol ontslag als deken van Gouda BENOEMINGEN In het Bisdom Haarlem MGR. SNOEYS 60 JAAR Boerderij door brand vernield BUITENLANDSCH OVERZICHT Waar is het einde? Van roode vakvereenigingen LEENING EINDHOVEN BOEKBESPREKING Nauwelijks is de scheepvaart beko men van de rampen, veroorzaakt door de jongste najaarsstormen, of de mist heeft weer nieuwe ongeval len op het water ten gevolge. De dikke nevel, die Zondag boven het Kanaal en de Noordzee hing, was oorzaak, dat tal van schepen de kluts kwijt raakten; aangevaren en zinken de schepen waren aan de orde van den dag. Gelukkig waren slechts bij Duinker ken eenige menschenlevens daarbij te betreuren. Zondagmiddag is tijdens een dikken mist het thuiskomende Nederlandsche stoomschip „Willemsplein" van de Scheepvaart Mij. „Millingen" te Rotterdam', in den Nieuwen Waterweg te Rotterdam, ter hoogte van den seinpost, in aanvaring gekomen met loods boot 16. Het stoomschip, dat water maakte en in zinkenden toestand verkeerde, is aan den Zuidwal aan den grond gezet. Voorloopig bestond er voor de bemanning geen gevaar. De sleepbooten „Hoek van Holland" en „Maas" van L. Smit en Co.'s Int. Sleepdienst zijn uit gevaren om het schip hulp te verleenen. De loodsboot is aan den voorsteven beschadigd. Nader vernemen wij, dat de „Willemsplein", welke binnenkwam van Lulea, wegens den mist nabij de berghaven te Hoek van Holland voor anker was gegaan. De loodsboot is toen tegen de Willemsplein opgevaren, waardoor deze een lek aan bakboord zijde bekwam. Het schip is tijdens hoog water aan den grond gezet, zoodat verwacht kan worden, dat het afsleepen geen gemakkelijk karwei zal zijn. De pompboot „Hoek van Hol land" van L. Smit en Co. was Zondagavond laat nog bezig met het leegpompen van het schip. Verder bevonden zich in de nabijheid van de Willemsplein de sleepbooten „Maas", de Oostzee en Blankenburg. De bemanning, welke geen enkel gevaar loopt, blijft aan boord van het schip. De Willemsplein, welke in 1910 gebouwd is, heeft een tonnenmaat van 5498 B.R.T. De loodsboot, welke slechts licht aan den voor steven werd beschadigd, kon de reis naar zee voortzetten. De Nederlandsche zeelichter „Thames 5", ko mende van Antwerpen en op Weg naar Londen, gesleept door de Engelsche sleepboot „Security", is Zondagnacht nabij Hansweert recht tegen over de haven „De roode tonnen kant" aange varen door het Amerikaansche ss. „Cran- ford", komende van Gent met bestemming Ant werpen. Door deze aanvaring is de „Thames 5" onmiddellijk gezonken, zoodat de bemanning, bestaande uit vier personen, geen tijd had de reddingsssloep te strijken. Alle vier opvarenden, n.l. de kapitein Driedijk, een stuurman en twee matrozen zijn door middel van touwen aan boord gehaald van de „Cranford". Later zijn zij aan boord van de „Thames 6" gebracht. Scheepspapieren en andere artikelen gingen Verloren. De zeelichter was geladen met cokes en ijzer. Nader vernemen wij, dat de „Security" be halve de „Thames V" ook nog de „Thames 6" op sleeptouw had, aan boord waarvan de opva renden van de „Thames 5" later zijn gebracht. De „Thames 6", die evenals de andere zee lichter van de reederij Van der Eb is, heeft belangrijke schade opgeloopen. Het schip wacht thans nadere instructies af. De bemanning van de „Thames 5" heeft or der gekregen om naar Antwerpen terug te keeren. De kapitein is echter in Hansweert ge bleven. Het schip ligt zeer gevaarlijk voor de scheep vaart. Door den rijkswaterstaat zijn onmiddel lijk de noodige maatregelen getroffen, om het wrak te verlichten. Het te Groningen thuisbehoorend motorschip Schelde is op weg naar Jersey Zondag tijdens den dikken mist op de Paternosterrotseiland jes geloopen. De boeg bleef onder water. De op varenden brachten de reddingsboot uit, doch De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 9 November 1936 tot en met 14 November 1936 ƒ1.50 per 100 K.G. zal be dragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureerde groene erwten van de laagste klasse en an dere erwten zal die steunvergoeding 1.per 100 K.G. bedragen. De steunvergoeding voor veldboonen, welke Volgens de dateering van het dorschbrief je zijn gedorscht in het tijdvak van 9 November 1936 tot en met 14 November 1936 zal ƒ2.per 100 K.G. bedragen. 's-Gravenhage, 21 November 1936. deze zonk, toen zij de kust bereikten Een ho telhouder heeft hun onderdak verleend. Als gevolg van den mist heeft het uitgaande Spaansche stoomschip „Christina" een vis- schersvaartuig uit Ostende overvaren, dat in het midden geraakt werd en vrijwel onmiddel lijk zonk. m Slechts een der opvarenden kon worden op gepikt. Men veronderstelt, dat nog drie per sonen vermist worden. De naam van het ge zonken vaartuig is nog niet bekend. Tijdens dikken mist is Zondagmiddag nabij Saeftingen een zeeboot omhoog gevaren. De naam van deze boot is echter nog niet bekend. Het schip is blijven zitten. Sleepbooten zijn uitgevaren, om het schip tegen hoog water vlot te brengen. De Rotterdamsche Lloyd deelt mede, dat het m.s. Indrapoera niet Maandagmorgen, zooals aanvankelijk gemeld, doch eerst Dinsdagmor gen om acht uur te Rotterdam wordt verwacht. Zaterdagavond om ongeveer half elf heeft op den Koningsweg (even voorbij het Velox-ter- rein) tusschen Utrecht en Bunnik, een zeer ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij een luxe auto waarin zes personen zaten, met groote kracht tegen een langs den weg staandenboom reed en geheel vernield werd. Gebleken is, dat -de bestuurder een jonge man uit Zeist op een gegeven oogenblik zijn macht over den wagen kwijt was, met het ge volg, dat de auto eerst een scherpe bocht naar links en toen naar rechts maakte, waarbij hij tegen een boom opvloog. De schok moet vreeselijk zijn geweest. De voorzijde van den wagen werd geheel in elkaar gedrukt, terwijl de personen die achterin zaten bij de botsing met zulk een kracht omhoog wer den geworpen, dat zij met het hoofd door de kap heengingen. Vier der inzittenden werden ernstig verwond. Nadat dokter Brevee hun eerste hulp had ver leend, werden zij naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis overgebracht. Naar wij nader vernamen, zou degene die den auto bestuurde nog niet in het bezit van een rijbewijs zijn geweest. Ook zou, toen hij de macht over den wagen kwijt raakte, iemand die naast hem zat, nog gepoogd hebben het stuur over te nemen, echter zonder succes. Zondagmorgen hebben wij de plaats des on- heils bezocht en den verongelukten auto in oogenschouw genomen. Deze leverde een aller- treurigsten aanblik op. In de cabine was alles verbogen en versplinterd; de ruiten waren aan scherven en op eenige der op den grond ver spreid liggende stukken glas kleefde bloed, even als op den kap van den motor en aan het voor ste portier. De wagenkap was geheel aan flarden. Zooals bekend, waren de wegen Zaterdagavond niet zonder gevaar. Per radio werden de auto mobilisten reeds attent gemaakt op de mogelijk heid van verraderlijken ijzelaanslag op schijn baar geheel droge wegen, terwijl mistvorming tot overmaat van ramp het gevaar nog kwam vermeerderen. Toen het personeel van Van der Tak's Ber gingsbedrijf Zaterdagmiddag, nadat men den gelichten logger Sch 68 in de berghaven te IJmuiden had gebracht, het dek opruimde, vond men onder een kluwen netwerk nog een lijk van een der opvarenden. Het werd naar het lijkenhuisje op de begraaf, plaats overgebracht. Zondag zijn familieleden van de beide opva renden. waarvan men de stoffelijke omhulsels nog niet heeft gevonden, naar IJmuiden ge komen om het lijk te identificeeren. Het lijk bleek afkomstig te zijn van een der opvarenden van de „Sch. 179", n.l. van den matroos L. Spaans, wonende te Scheveningen. Dat men den geheelen Zondag noodig had, om het lijk te identificeeren, kwam doordat men natuurlijk in de veronderstelling was, dat het van een der opvarenden van de Sch. 68 was. Een verlovingsring heeft ten slotte uit gewezen, met wiens stoffelijk overschot men te doen had. Koning Edward VIII "bezocht dezer dagen het gebied van Zuid-Wales en over tuigde zich persoonlijk van de noodlijdendheid der bevolking Dr. Guido Schmidt, de Oostenrijksche staatssecretaris werd Don der door Hitier ter conferentie ontvangen Naar wij van de zijde der Procure der Witte Paters van kardinaal Lavigerie verne men, is de hoogeerwaarde pater J. van Sam beek benoemd tot Apostolisch Vicaris van het Vicariaat Tanganyika (Tanganyika Ter ritory) in Midden Afrika. Mgr. J. van Sam beek is thans overste der missie sui juris Lwangwa. De nieuw benoemde missie-bisschop werd ge boren te Veldhoven (N.-B.) den 23sten April 1885. Zijn lagere studies maakte hij op het Klein seminarie te St. Michiels-Gestel, waarna hij trad in de Sociëteit der Witte Paters van kar dinaal Lavigerie. 29 Juni 1911 volgde zijn pries terwijding te Carthago. Na zijn priesterwijding keerde hij naar zijn vaderland terug en was in 1911 tot 1919 profes sor te Boxel (St. Charles). In 1919 werd hij naar het Apostolisch Vicariaat van Bangweolo gezon den, waar hij o.a. de hooge functie van Mgr. Vicaris-Generalis en Administrator vervulde. Eind September 1931 repatrieerde deze missio naris naar Nederland, om in September-van het volgende jaar naar het nieuwe missiegebied Tu- kuyn te vertrekken om daar voornamelijk de organisatie ter hand te nemen. Toen twee jaren later het missiegebied Lwang wa gesticht werd, was het Mgr. van Sambeek, die tot missie-overste werd benoemd. Ne#.r wij voorts vernemen, volgt Mgr. J. van Sambeek Z. H. Exc. Mgr. Birraux als Apostolisch Vicaris op, welke laatste tot algemeen overste der Sociëteit der Witte Paters eenigen tijd ge leden benoemd was. Het is nog niet zeker, of Mgr. de Bisschopswij ding in Nederland zal ontvangen. den Weleerw. Heer H. J. Kuyper, thans Ka pelaan te Rotterdam (H. Barbara) tot Pastoor te Maasland den Weleerw. Heer J. M. Halkes, thans Rector van het Weeshuis te Rotterdam; tot Algemeen Adviseur der Sociale Vereeni- gingen te Amsterdam: den Weleerw. Zeergel. Heer dr. A. A. Olierook; tot Algemeen Adviseur der Sociale Vereent gingen te Rotterdam: den Weleerw. Heer H. J. Kuyper. Aan deken B. M. J. van Rooy te Gouda id wegens gezondheidsredenen ontslag verleend als zoodanig. Deken B. M. J. van Rooy was tot deken be noemd 19 Augustus 1929. Ruim zeven jaren heeft hij daar gearbeid en zich door zijn vrien delijkheid zeer bemind gemaakt. Onder zijn bestuur werden de H. Sacramentskerk en het St. Josephspaviljoen voltooid, terwijl twee jaren geleden een grootsche missie-actie ontplooid werd. Deken van Rooy is 55 jaar oud. Hij werd op 27 December 1880 te Rotterdam geboren en 21 December 1904 priester gewijd. Na achtereen volgens kapelaan te zijn geweest te Waddinx veen en Lisse, volgde zijn benoeming op 3 September 1910 tot kapelaan van de kerk van de H. Willibrordus binnen de Veste te Amster dam. Hier richtte hij een nieuw vereenigings- gebouw voor militairen op. In 1922 werd hij benoemd tot pastoor te Wieringen, waar hij zeer bevriend was met den Duitschen kroonprins, die daar verbleef. Na zijn benoeming tot pastoor te Halfweg, waar hij een nieuwe kerk bouwde, werd hij' in Augustus 1929 benoemd tot- deken van Gouda en pastoor van de parochiekerk van O. L. Vrouw Hemel vaart te Gouda. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Deken van het District Gouda en tot Pastoor te Gouda (O. L. Vr. Hem.) den Zeer- eerw. Heer J. F. A. Bots; tot Rector te Amsterdam (St. Bernardus-ge- sticht) den Weleerw. Zeergel. Heer dr. A. A. Olierook, thans kapelaan te Rotterdam (H. Franc, van Ass.) tot Pastoor te Schoonhoven den Weleerw. Heer J. W. Brouwers; tot Pastoor te Spanbroek den Weleerw. Heer E. Mathot; tot Pastoor te Oud-Beijerland den Weleerw. Heer J. P. Bik, thans Kapelaan te 'sGraven- hage (H. Liduina) tot Pastoor te Nïeuwveen den Weleerw. Heer G. M. Mol; tot Rector te Rotterdam (Sacramentskapel) Mgr. Snoeys, de onvermoeide Missionaris in Noorwegen, die 26 November a.s. zijn 60sten verjaardag viert, werd geboren te Terheijden in Brabant en priester gewijd in 's Bosch in 1901; hetzelfde jaar vertrok hij naar de Noor sche Missie, waar hij langen tijd als pastoor en leeraar van het stedelijk gymnasium te Tromsö werkzaam was. Overgeplaatst naar het meer Zuidelijk gelegen Bergen, bouwde hij daar een school, verfraaide de kerk en be stuurde als Directeur de St. Franciscuscon- gregatie der Zusters, die in Bussum haar No viciaat hebben. Onder zijn leiding werden eenige klinieken geopend en werd begonnen met den bouw van een nieuw groot hospitaal. Mgr. Snoeys beschikt over een vaardige pen, die hij vaak ter verdediging der Kerk met succes hanteerde. Zondagochtend is de boerderij van K. Bos te Rotsterhaule (Fr.) in vlammen opgegaan. Hoewel de motorspuit uit Joure spoedig ter plaatse was, viel er niets meer te redden. Al leen het vee kon in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van den brand kon niet worden nagegaan. Verzekering dekt de schade. Zoodra er wrijving ontstaat tusschen de Sovjet-Unie en een ander land, kan men ervan verzekerd zijn, dat er in Rusland massale processen geënsceneerd worden tegen staatsburgers van dat andere land, die op het gebied der Sovjet-Unie werkzaam zijn en zich binnen het bereik van den machtsgreep van de geheime staatspolitie bevinden. Toen de tot standkoming van een Engelsch-Russisch han delsverdrag niet wilde vlotten de betrekkingen tusschen Londen en Moskou voor Londen veel te klagen en voor Moskou veel te wenschen overlieten, werd te Moskou het groote Vickers- Armstrong-proces gearrangeeerd, waarbij de in geheime verhooren tot weinig overtuigende be kentenissen gebrachte Britsche ingenieurs ter nauwernood aan de dood ontsnapten. Dit proces heeft indertijd veel stof opgejaagd en dreigde zelfs het aanknoopen van officieele relaties tusschen Moskou en Washington nadeelig te beïnvloeden. Sovjet-Rusland herinnerde de snel vergetende wereld er weer eens aan, dat het zich nog steeds niet tot een rechtsstaat heeft weten op te werken, hoe netjes en burgerlijk liet zich ook in het internationale milieu tracht voor te doen. Op het oogenblik staan er in de Sovjet-Unie een aantal processen tegen buiten landers, hoofdzakelijk Duitschers op het pro gram, en in Nowosibirsk is zoo juist het eerste van de komende reeks beëindigd met de ter- doodveroordeeling Van alle negen verdachten, onder Wie de Duitsche mijn-ingenieur Stickling de meest bekende is. Zooals gewoonlijk hebben de beklaagden hun schuld beleden, maar zelfs de openbare aanklager en de Sovjet-regeering zullen evenmin als zij zelve aan de oprechtheid van deze „confiteors" gelooven. De beruchte Sovjet-politie doet in geen enkel bedenkelijk opzicht onder voor de vroegere Tsaristische Ochrana en andere geheime staatspolities, welke alle werken met hetzelfde systeem, maar voor verschillende doeleinden. Deze processen tegen Duitsche „saboteurs en spionnen", die in verbinding zouden hebben gestaan met de Duitsche Gestapo en een „fascistisch" complot zouden hebben gesmeed om Sovjet-kopstukken te vermoorden en het industrieele leven der Sovjet-Unie te ontwrichten, zijn behoorlijk aangekondigd, toen de justitioneele tragedie a grand spectacle van het Zinovjew-proces werd opgevoerd. Im mers tijdens deze vertooning, welke moest lei den tot de massale afslachting van alle zgn. Trotskistische tegenstanders van de opportu nistische en weinig communistisch principieele politiek van Stalin, hadden verschillende getui gen verklaard, dat Zinovjew en Kamenew c.s. met de Duitsche Gestapo hadden samenge spannen, en deze verklaringen waren een vol doende aanwijzing voor hetgeen verwacht kon worden en thans ook geschiedt. Duitschland en Sovjet-Rusland voeren ten opzichte van elkan der een represaille-duel, waarvan de afloop nog niet te voorzien en waarvan de omvang moeilijk te overzien is. Duitschland ging her bewapenen, niet alleen om zijn rechtsgelijkheid te herstellen en zijn militairen achterstand in te halen, maar ook om eventueel met kans op succes toe te kunnen geven aan zijn „Drang nach dem Osten", en sloot een vriendschaps verdrag met Polen, dat met Sovjet-Rusland reeds een non-agressie-pact had tot stand ge bracht. Sovjet-Rusland, dat zich zoowel door Japan als door Duitschland bedreigd voelde, joeg niet alleen zijn weerbaarheid op, maar trad toe tot den Volkenbond en ging bondgenoot schappen aan met Frankrijk en Tsjecho-Slo- wakije. Deze bondgenootschappen werden in Duitschland uitgelegd als een poging tot om singeling, waaraan Berlijn weer een steekhou dend argument meende te kunnen ontleenen om het Locarno-verdrag op te zeggen en het Rijnland te remilitariseeren. Daarop verlaagde Sovjet-Rusland den dienstplichtigen leeftijd tot 18 jaar, hetgeen weer ten gevolge had, dat Duitschland den twee-jarigen diensttijd in stelde. Toen brak de burger-oorlog in Spanje uit. Moskou koos party voor de rooden, Duitsch land en Italië voor de witten. Op den partij dag te Nürnberg predikte Hitier den anti-bol- sjewistischen kruistocht, mede naar aanleiding van de felle anti-Duitsche radio-campagne, welke van Moskou uit werd gevoerd. Het ant woord bleef Sovjet-Rusland niet lang schuldig, want toen na veel geharrewar de non-inter ventie-commissie te Londen bijeen kwam om uitvoering te geven aan de door Léon Blum geïnitieerde niet-inmengingspolitiek ten op zichte van den Spaanschen burgerkrijg, klaag de Sovjet-Rusland via Portugal Duitscjiland en Italië aan wegens actieve steunverleeningen aan Franco en zijn troepen. Deze aanklacht werd door den Britschen voorzitter niet be wijsbaar geacht. Rusland verklaarde, dat het zich in den Spaanschen strijd niet méér ge bonden achtte dan de andere mogendheden en sindsdien bereiken Russische schepen met oor logstuig de Spaansche gebieden, welke zich nog in handen der rooden bevinden. De Dardanellen-overeenkomst heeft onbe doeld daartoe een gemakkelijke gelegenheid geopend. Duitschland, Italië en Japan, mitsgaders Oostenrijk en Hongarije hebben zich tot een anti-communistische combinatie, waarvan het doel niet duidelijk omschreven schijnt, veree- nigd, en in Sovjet-Rusland zijn nu de proces sen tegen de Duitsche staatsburgers in Russi- schen dienst op gang gebracht, terwijl Moskou geweigerd heeft de met Japan gesloten vis- scherij-overeenkomst, welke reeds geparafeerd was, te teekenen. Men ziet het causale verband Represaille tegen represaille. Communisme tegen fascisme en imperialisme, en de demo cratie angstig zwalkend tusschen deze Scylla en Charybdis, nu eens tegen de een dan weer tegen de ander botsend, wel beschadigd, maar nog steeds niet vergaan of reddeloos verloren. Het is geenszins te verwonderen, dat de Duitsche perscommentaren op de doodvonnissen van Nowosibirsk zeer scherp zijn en met groote verontwaardiging spreken van op willekeur berustende uitspraken, welke tot een internationaal schandaal zullen leiden en in deze vonnissen een rechtvaardiging zien voor de vorming van een anti-bolsjewis tisch blok ter bescherming van den vrede. Het is echter de vraag, of het nationaal-socialisti- sche Duitschland wel de meest gerechtigde is om zich over ongebruikelijke en ietwat wille keurig aandoende proces-voeringen en -prac- tij ken te beklagen en of de vorming van een anti-bolsjewistisch blok, dat behalve de be strijding van de communistische ideologie ook de verspreiding van de fascistische en natio- naal-socialistische leerstellingen zou beoogen, den vrede in Europa en de wereld wezenlijk van dienst zal zijn. Beslagen long? Beladen gevoel? Gebrek aan eetlust Last van bloedaandrang Hoofdpijn Warm hoofd Ziet Gij er daar door slecht uit? Lusteloos, geen werklust en reeds 's morgens bij het opstaan moe? Maak Schoon Schip, neemt: Zij bewerken een wonder, Al Uw klachten verdwijnen en Gij voelt U weldra een ander mensch Opgewekt, vroolijk, als verjongd. Uw eetlust keert weer terug. M.S.S.-Cachets werken langzaam laxeerend en afvoerend. Iedereen kan ze goed ver dragen. Wilt Gij snel ineens „Schoon Schip maken", neem er dan gerust twee tegelijk. 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Ge proeft niets. Per koker van IS ituki 60 cent. Overal verkrijgbaar. Roode vakvereenigingen zijn in de po litiek gedrenkt. Welke gevaren zij op leveren werd bij de revolutie tegen Dollfuss in Weenen bewezen, waar zij in huizenblokken versterkte steunpunten hadden gebouwd en in militairen dril deelnamen aan de barricadengevechten. Ook het volkshuis te Madrid heeft bij de revoluties in Spanje steeds als een cen trum van de zwaar bewapende sociaal democratie een rol gespeeld. De socialisten hebben thans de leiding moeten overge ven aan de communisten gelijk Deutsch die thans naar Barcelona is vertrokken om evenals Kiès de roode miliciens te hel pen opleiden het bij zijn vlucht uit Weenen moest doen. Wat onder Caballero de gevaren van de roode vakvereenigingen zijn, toont een correspondentie uit Madrid in het liberale Vaderland: Tot eenige jaren geleden deed de groote massa van de bevolking van Madrid niet aan de politiek. Later is men den arbeiders echter gaan bijbrengen, van welk belang hun stem bij de verkiezingen was. Thans, nu de arbeiders georganiseerd zijn in vak vereenigingen, vinden zij zich gevangen in een machine, welke een diepere beteekenis heeft dan velen van hen kunnen begrij pen; het politieke belang van den strijd om Spanje in Madrid is zoo groot, dat de oogen van de geheele wereld op deze stad zijn gevestigd. Men zou. in stoute beeldspraak kunnen zeggen, dat Madrid het grootste proefko nijn is, dat het communisme in West- Europa ooit gefokt heeft. De communis tische minister van Onderwijs ziet er op toe, dat de geheele stad bedolven is on der communistische aanplakbiljetten. Alle muren in de stad zijn beplakt met uit Moskou afkomstige plakkaten, waarover de Spaansche vertaling der teksten is ge plakt en de bioscopen geven eindelooze se-b ries van communistische films. Dat het, resultaat daarvan zeer suggestief is, i$ eenige dagen geleden bewezen door een lid van de milicia, die Vier tanks met dy namiet onschadelijk maakte op de wijze, zooals dat te aanschouwen was in de film: „De matroos van Kroonstad". In ons land gaan de moderne vakbon den in het N.V.V. dezelfde richting uit als de SD.A.P. Wat de nauwe samenwerking dier twee beteekent heeft men weer bij het uitgeven der internationale manifesten kunnen zien. Het was trouwens bekend uit de spoorwegstaking van 1903 en uit de agitatie om den greep naar de macht in 1918. De inschrijving op f 2.000.000 4 pCt. Obli- gatiën ten laste der gemeente Eindhoven tot den koers van 100 pCt. zal zijn opengesteld op Donderdag 26 November te Amsterdam ten kantore van de Nederlandsche Landbouwbank N.V., ten kantore van de heeren Vermeer Co.; te 's-Hertogenbosch ten kantore van de hee ren Lentjes Drossaerts; te Eindhoven ten kantore van de Nederlandsche Landbouw bank N.V. en voorts bij de bijkantoren der Ne derlandsche Landbouwbank N.V. te Alkmaar, Breda, 's-Gravenhage, Hoorn, Purmerend, Roer mond, Roosendaal en Venray. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden op 10 December ten kantore van inschrijving tegen in ontvangstname van de definitieve stukken, resp. van recepissen, welke zoo spoedig mogelijk kosteloos tegen definitie ve stukken zullen worden verwisseld. Het stor- tingjsbedrag 100 pCt., met inbegrip van 9 dagen rente 4 pCt., bedraagt: per obligatie van f 1000.f 1001.per obligatie van f 500.— f 500.50. Het zegelrecht ad 1.2 %o op de nota van toe wijzing komt ten laste van de inschrijvers. De couponbelasting komt ten laste van obligatie houders. De leening is h pari aflosbaar van 1937 af, in 40 jaarlijksche termijnen van f 50.000. Versterkte of algeheele vervroegde aflossing is te allen tijde voorbehouden. De coupons zijn betaalbaar per 1 Juni en 1 December. De opbrengst dezer leening zal dienen voor aflossing van opgenomen kasgeldleeningen op korten termijn, welke werden gesloten voor de navolgende doeleinden: f 1.000.000.voor het Stratenbedrijf; f 700.000.voor het Grondbe drijf; f 300.000.voor het Woningbedrijf. Door deze geldleening wordt de schuld der gemeente derhalve niet vergroot. Zenuwzwakte. Voorkoming en behandeling, door dr. med. J. Voorhove. 4e druk. La Rivière en Voorhoeve. Zwolle. De auteur geeft in dit boekje een lange reeks van verstandige voorschriften en raadgevingen, vooral wat betreft dieet en levenswijze. Daarbij treft vooral de gematigdheid en het gezond verstand. De psychologische behandeling wordt echter ten onrechte niet vermeld, en in zijn aanprijzing van de homoeopathie kunnen wij den schrijver niet volgen. Overigens verdient het werkje zeker aanbeveling. Dr. Th. H. SCHLICHTING Men zie ook de annonce in het ochtendblad van morgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 13