Het proces te Novosibirsk Duikbootaanval op Spaansche oorlogsschepen Franco kan op Rome en Berlijn rekenen Blokkade van Barcelona? Het nieuws van heden Het monetair beleid BESCHULDIGDEN TER DOOD VEROORDEELD CER VANTES" DOOR EEN TORPEDO GETROFFEN Avenol spreekt te Oxford Represailles van Moskou DE BAROMETER VULPENHOUDERS^0* MET GARANTIE DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 23 NOVEMBER 1936 - AVONDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20271 Duitsche ambassadeur te Moskou protesteert tegen de veroor deeling van den Duitscher Stickling De onderzeeërs zouden van een vreemde nationaliteit zijn geweest Offensief der Witten in het zuiden van Madrid Vrees voor bombarde ment van Barcelona Zij zouden bereid zijn de Witten desnoods gewapenderhand te steunen Duitsch-Russisch incident Het Weer Over de taak van den Volkenbond Britsche ministers bestudeeren maatregelen om incidenten te voorkomen Heden verklaring van Eden verwacht Witten niet sterk genoeg voor een blokkade DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Nederland stemt in met de begin selen van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten Prinses Martha heeft een auto-ongeluk Rusland weigert visscherijverdrag met Japan te onderteekenen Verontwaardiging in de Duitsche pers Verkeersongelukken in België Veroorzaakt door den Duitschen gezant te Boekarest MOSKOU, 22 Nov. (D. N. B.) In het proces te Novosibirsk, waarbij negen personen als verdacht van sa menzwering tegen de veiligheid van den staat, onder wie de Duitsche »»»wvv^ IENGRQ5. D. BLAZER S METZ N.V R'DAMl NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regei 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kieine annonces „Omroepers" zie de rubriek. IJit Berlijn meldt Havas, dat de Duitsche bladen over het doodvonnis zeer veront waardigd zijn. Met groote opschriften wordt het vonnis gepubliceerd en in de commenta ren wordt gesproken over een op willekeur berustend vonnis, dat, volgens hen, tot een internationaal schandaal zal leiden. De „Montag" schrijft, dat deze uitspraak de houding van Duitschland tegen de Moskousche terroristen rechtvaardigt en de noodzakelijkheid bewijst van de oproepen, die tot de beschaafde wereld zijn gericht, ten einde tot de vorming van een anti-bolsjewistisch blok ter bescherming van den vrede te komen. 1. vermindering der bewapeningen; 2. eerbiediging van de territoriale onschend baarheid; 3. nieuw onderzoek naar de verdragen, die niet meer toe te passen zijn, en MOSKOU, 22 Nov. (Keuter). Als ver geldingsmaatregel voor het anti-commu nistisch verdrag, dat Japan met Duitsch land zou hebben gesloten, heeft de Sovjet- regeering geweigerd het visscherü-verdrag met Japan te onderteekenen. mijnbouwkundig ingenieur Stickling, hebben terecht gestaan, zijn allen ter dood veroordeeld. Dit vonnis moet als definitief wor den beschouwd. De eenige mogelijk heid is, dat de veroordeelden gratie zullen krijgen. MADRID, 23 Nov. (Reuter). In een officieel communiqué wordt me degedeeld, dat duikbooten, naar men veronderstelt van buitenlandsche na tionaliteit, Zondagochtend om ne gen uur een aanval hebben gedaan op Spaansche oorlogsschepen aan de monding van de haven van Car tagena. Een torpedo heeft den regeerings- kruiser „Cervantes" getroffen en be schadigd. Andere torpedo's gingen langs de torpedoboot „Mendez Nunez" zon der schade te veroorzaken. De Britsche admiraliteit deelde hedenoch tend mede, niets te hebben vernomen omtrent het incident in de haven van Cartagena, waar bij schepen van de regeering zouden zijn ge troffen door torpedo's van buitenlandsche on derzeeërs. De Duitsche regeering deelt mede, dat zich op het oogenblik geen enkele Duit sche onderzeeër in de Middellandsche Zee ophoudt. land en Italië georganiseerd waren en waaraan hij heeft deelgenomen, heeft ge neraal Queipo de Llano Zondagavond zeer laat het woord gevoerd voor de radio te Sevilla. Hij sprak de radioberichten der regee ring tegen, die verklaarden, dat aanhan gers van het volksfront in Sevilla tegen Queipo de Llano in opstand zouden zijn gekomen. Alle door de regeeringstroepen medegedeelde berichten sprak de generaal eveneens tegen. Met name zeide hy: het is thans een poosje kalm. Het slechte weer houdt aan. Bij de Casa del Campo hebben wij een vijandelijken aanval afgeslagen. De vijand moest honderden dooden en ge wonden alsmede een hoeveelheid materiaal achterlaten. Ook aan het front van Aragon hebben wij den vijand teruggeslagen die vijf dooden en vele kisten met Russische munitie achterliet. Aan het Soriafront werd een vijan delijk offensief bij Latosa door een hevigen tegenaanval afgeslagen. Wij gingen onmiddellijk tot een nieuwen opmarsch over en veroverden een mitrailleur en dertig geweren. De vijand liet vele dooden op het slagveld achter. Aan het front van Madrid vond geen enkele operatie plaats. Wij verstevigden slechts de veroverde stellingen. In den sector van Monoloa werd een poging tot een aanval gemakkelijk afgeslagen. Volgens uit Barcelona afkomstige berichten zijn de Duitsche en Italiaansche winkels aldaar in verband met de erkenning van de regee ring-Franco door Duitschland en Italië ge plunderd. Talrijke reizigers, die te Perpignan uit Bar celona zijn aangekomen, deelen mede, dat men daar bevreesd is, dat de stad binnenkort door de oorlogsschepen der nationalisten zal wor den gebombardeerd. Reuter meldt, dat Fransche oorlogsschepen de haven van Barcelona verlaten hebben en thans buiten de drie-mijls-zöne kruisen, doch officieele kringen te Parijs verklaren volgens Havas, dat dit bericht in dezen vorm onjuist is, en waarschijnlijk zijn oorzaak vindt in het feit, dat eenige oorlogsschepen in de haven vervangen zijn door andere. Direct na het bekend worden van het von nis heeft de Duitsche ambassadeur te Moskou stappen gedaan bij de Sovjet-regeering. Hij wees daarbij op de „ongeloofwaardigheid der tegen Stickling ingebrachte beschuldiging" en eischte als eersten maatregel, dat tijdig zorg zal worden gedragen, dat gratie kan worden verleend. LONDEN, 23 Nov. (Havas) De „Daily Mail" publiceert een telegram van zijn cor respondent te Berlijn, Ward Price, dat als volgt luidt: „Uit een onderhoud, dat ik gehad heb met een der hoogst geplaatste staatslieden in Duitschland heb ik zonder aarzelen kun nen afleiden, dat de erkenning van de re geering-Franco insluit een garantie tot steun van Italië en Duitschland aan de nationale beweging. Indien deze met mis lukken zou worden bedreigd door het le veren van wapenen en versterking, welke de roode regeering uit Rusland en elders ontvangt, zouden Duitschland en Italië zelfs niet aarzelen, liever dan West- Europa bloot te stellen aan een bolsjewisti sche besmetting door een communistische overwinning in Spanje, de nationale zaak met hun wapenen te steunen." Generaal Franco heeft den stichter van het Spaansche vreemdelingenlegioen, generaal Mi lan Astray, belast met de leiding van alle bui tenlandsche zaken van Spanje, alsmede van alle pers- en propagandazaken der nationa listen. De radioclub-Teneriffe heeft medegedeeld, dat de hevige regenval de militaire operaties te Madrid gisteren heeft stil gelegd. De regee ringstroepen hebben in den ochtend aan het front van Carabanchel getracht een tegenaan val te ondernemen, welke door tanks werd ge steund. Deze werd onmiddellijk afgeslagen. Varela heeft aan journalisten verklaard, dat op het oogenblik gevochten wordt in de om geving van de modelgevangenis, die in de asch werd gelegd. De nationalisten bepalen zich tot nu toe tot de bezetting van verschillende hui zen. Sterke zoeklichten werden in de gevechts zone opgesteld, teneinde te voorkomen, dat de tanks over de Manzanares trekken. Tijdens de operaties van de afgeloopen dagen zijn aan beide zyden de verliezen zeer aanzienlijk ge weest. De branden te Madrid duren voort. Wegens de feestelijkheden, die ter eere van de vertegenwoordigers van Duitsch- Op den Koningsioeg tusschen Utrecht en Bunnik reed een auto met volle kracht tegen een boom. Vier der inzittenden werden ernstig gewond Over het verloop van het proces meldt het Russische agentschap Tass nog het volgende: De getuige Chestof verklaarde dat Piatakof hem o.a. belast had met de taak, daden van terreur en sabotage te plegen in het Koesnetsk- bekken. In het najaar 1934 bereidde de groep een aanslag op Molotof voor, dde eveniwel mis lukte. Chestof had de leiding over de Trotzki- isten in het Koesnetsk-bekken, die in verbinding stonden met een fascistische organisatie onder leiding van Stroilof, welke relaties onderhield met de Duitsche fascisten. In 1935 bracht Piata kof aan Drobnis verslag uit over een te Berlijn gehouden bespreking, waaraan werd deelgeno men door Piatakof, Smirnof en Sedof, en waar gesproken werd over daden van terreur tegen Stalin en andere leidende persoonlijkheden van party en regeering en over de te voeren activiteit. Bij zijn aankomst te Kemerowo nam Drobnis de leiding van de sabotage. De rechtbank ging vervolgens over tot het verhoor van den beklaagde Stickling, die volgens de verklaringen van andere beklaagden feitelijk de leider van hun con tra-revolutionnaire groep was. Stickling bekende, dat hij naar de Sovjet-Unie geko men was voor het plegen van sabotage en dat hy zulks deed volgens een vooraf op gesteld plan, meenende aldus het fascisme te steunen. Verwachting: meest zwakke, Oostelijke tot Zuid-Oostelijken wind, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. Hoogste barometerstand 772.0 te Krakau. Laagste barometerstand 753.2 te Anda- Zon op 7.37 - onder 3.56 - Licht op 4.26 3 Maan op n.m. 1.05 onder v.m. 0.27 5 Volle Maan 28 November lillllllllllillllllllllllilllllllllllllillllllllllllllflIlllllllllllillllilMllllilillfö OXFORD, 23 Nov. (Havas). Joseph Avenol, de secretaris-generaal van den Volkenbond heeft bij bezoeken aan de universiteiten van Oxford en Cambridge in een redevoering er op gewezen, dat het Volkenbondspact voldoet aan de noodzakeiykheid van een ideologie, welke gebaseerd is op het respect van aange gane verplichtingen. Ei- aan herinnerende, dat ten tijde van de op stelling van het pact de openbare meening de voornaamste drijfkracht moest zijn, constateerde Avenol, dat de bron der tegenwoordige moeilijk heden berust op het verschil tusschen staten, welke aan geen enkele critiek zijn blootgesteld, en staten, welke nu gebonden zijn aan de vrye meeningsuiting. Avenol zeide van meening te zijn, dat hoe meer de openbare meening geconcentreerd en exclusief schünt, hoe noodzakeiyker het is, dat een organisme van internationale samenwerking, zooals de Volkenbond optreedt om zekere stroo mingen in de openbare meening, welke tot een oorlog zouden kunnen leiden, van richting te doen veranderen. Gevangen genomen soldaten van de regeeringstroepen bij Quatro Vientos, worden door de nationalisten van het gevechtsfront weggevoerd LONDEN, 23 November. Reuter verneemt, dat Zondagmiddag in Downingstreet een bijeenkomst is gehouden, welke werd bijge woond door Baldwin, Neville Chamberlain, Eden. Sir John Simon, Sir Samuel Hoare en Inskip. De ministers hebben tijdens hun byeen- komst in Downingstreet de methodes bestu deerd, welke het geschiktst zijn om incidenten te voorkomen, welke zich zouden kunnen voor doen in de Middellandsche Zee tengevolge van de dreiging van Franco om Barcelona te blok- keeren en de haven te bombardeeren. Eden zal waarschynlyk vandaag in het Lagerhuis aankondigen tot welke conclusie de Engelsche regeering is gekomen. Politieke kringen herinneren er aan, dat er theoretisch twee methodes zijn: 1 Een waarschuwing aan generaal Franco, dat Engeland niet zal dulden dat schepen, welke de Britsche vlag voeren aan een onder zoek zullen worden onderworpen. 2 De methode van de erkenning der auto riteiten te Burgos als strijdende party, dus het recht op visitatie toe te staan. Volgens goedingelichte kringen zou Eden heden mededeelen, dat de Britsche regeering, welke op dit punt in voortdurend contact met de Fransche regeering heeft gestaan, voor het oogenblik niet tot de tweede oplossing zal neigen. Zonder de hoedanigheid van strydende party aan beide partyen toe te kennen, zal de Britsche regeering zich er toe bepalen, eenige practische maatregelen te nemen, om even tueel te vreezen incidenten onmogelijk te maken. De „Times" schryft, dat de nationalisten op het oogenblik niet sterk genoeg zijn ter zee om Barcelona of een andere haven aan de Oost kust van Spanje te blokkeeren. Een ernstige toestand zou evenwel ontstaan, als schepen of vliegtuigen der nationalisten optraden tegen Britsche schepen in volle zee. Het feit, dat geen uitvoervergunningen voor wapenen door de Brit sche regeering worden verstrekt, versterkt de positie van de Britsche schepen tegen inmen ging van beide partijen. Naar de „Daily Mail" bericht zou Eden gisteren na den buitengewonen ministerraad nieuwe in structies hebben gezonden aan den Britschen ambassadeur in Spanje, Sir Henry Chilton, die momenteel te Hendaye vertoeft. Hij zou opnieuw in contact moeten treden met de autoriteiten te Burgos en opheldering moeten vragen over de blokkade, welke de vloot der nationalisten voor nemens is uit te oefenen op de havens van Ca- talonië. Duikbootaanval op Spaansche oorlogsschepen. De Cervantes getroffen. De duikbooten ver moedelijk van vreemde nationaliteit. Britsche regeering bestudeert de te nemen maatregelen voor het geval Franco tot de blokkade van Barcelona zou overgaan. Avenol houdt een rede over de taak van den Volkenbond voor de studenten van Oxford en Cambridge. De begrafenis van Salengro. Reusachtige me nigte op de been. Rede van minister-president Blum.. Toenemende spanning tusschen Rusland en Japan. Rusland weigert het visscheryverdrag met Japan te onderteekenen. Alle negen beschuldigden bij het proces te Novosibirsk ter dood veroordeeld. Duitsche am bassadeur protesteert. Zondag zijn in heel Polen groote betoogingen gehouden ten gunste van koloniën. Tot Apostolisch Vicaris van het Vicariaat Tanganyika in Midden-Afrika is benoemd de Hoogeerw. Pater J. van Sambeek. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Moord op twee oude menschen te Merkelbeek. Tengevolge van den mist werden Zondag vele schepen aangevaren. Eenige menschenlevens zijn te betreuren. De Nederlandsche regeering heeft de vol gende verklaringen doen afleggen bij de re geeringen te Parijs, Londen en Washington: „De Nederlandsche regeering draagt kennis van de verklaringen, waarbij de regeeringen van Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika haar voornemens te kennen hebben gegeven met betrekking tot haar monetaire beleid en stemt in met de algemeene beginselen, neergelegd n haar driezijdige verklaring van 25 September 1936". Aan het bovenstaande kan worden toegevoegd, dat het noodige verricht wordt om te geraken tot een technische samenwerking met de monetaire autoriteiten in de genoemde landen. OSLO, 22 Nov. (Reuter.) Prinses Martha met haar beide dochtertjes Ragnhild en Astrid heeft vandaag tijdens den mist een auto ongeluk gehad by Oslo. De hofauto sloeg over den kop. De inzittenden bleven ongedeerd. Slechts de chauffeur liep een onbeteekenende wonde op. Met een toespeling op de hervorming van het pact sprak Avenol als zijn meening uit, dat niet het pact veranderd moet worden, doch veeleer de vier voornaamste principes, waarop het berust, t.w.: 4. de verplichtingen der Volkenbondsleden, in geval van Oorlog, tegenover de bepalingen van het pact. Avenol zeide tenslotte dat het mogelijk is van den Volkenbond een haardstede te maken van de collectieve openbare meening tot eerbiediging der verplichtingen, indien de in den Volkenbond vertegenwoordigde staten en met name de groote mogendheden, die als gidsen kunnen dienen, het bewijs'leveren van moed en vastberadenheid. Het visscheryverdrag, dat reeds geparafeerd was, zou gisteren onderteekend zijn geworden. In diplomatieke kringen houdt men ernstig rekening met de mogelijkheid van andere te genmaatregelen, zooals het afbreken der on derhandelingen met Tokio voor de instelling van een Mandsjoekwosch-Sovjet-Russische grcnscommissie of de intrekking van de on langs verleende concessie voor de olie-exploi tatie op Sachalin. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 766.1 Vorige stand: 776.9 De correspondent van Havas meldt uit Avila: De linkervleugel van generaal Varela's troe pen, bestaande uit twee colonnes, heeft gis terochtend het offensief geopend in het Zuiden van Madrid bij de Princesa-brug in de richting van de Las Delicias-wijk. Aan dit of fensief was een heftig bombardement vooraf gegaan. Naar hedenmiddag te vier uur werd vernomen heeft dit offensief zich met succes ontwikkeld. In de Casa del Campo hebben de regee ringstroepen een journalist uit Uruguay ge arresteerd, alsmede twee fotografen en een directeur en een redacteur van het te Sara- gossa verschijnende dagblad „Heraldo de Ara gon". Dezen waren tydens een bezoek aan de linies der nationalisten verdwaald. Zy deelden mede dat luitenant-kolonel Yague, die het be vel voerde over een gedeelte der troepen, die Madrid aanvallen, drie dagen geleden gevan gen is genomen, en dat luitenant-kolonel Castejon opnieuw gewond zou zijn. ROME, 23 November (Havas) De Itali aansche regeering ontkent officieel, dat de onderzeeërs, welke oorlogsbodems van de Spaansche regeering te Cartagena aanvielen, Italiaansche schepen zyn geweest. BRUSSEL, 23 Nov. Bij een botsing tus schen een vrachtauto en een personenauto te Begijnendijk, nabij Mechelen, zyn 3 personen gedood. Te Bergen is een tram ontspoord en, na met een muur in botsing te zyn gekomen, omge slagen. Zes passagiers werden ernstig gewond. LONDEN, 23 Nov. (ANP) Tydens een bijeen komst te Boekarest waar verschillende leden van de society tegenwoordig waren, heeft zich tusschen den Duitschen gezant te Boekarest, von Fabritius, en den Russischen gezant, Ostroffski, een incident voorgedaan, dat in po litieke kringen sensatie heeft gewekt, aldus meldt de Daily Telegraph. Toen Ostroffski op den Duitschen gezant toekwam, om dezen de hand te drukken, keerde Fabritius zijn Russi schen collega den rug toe. Later verklaarde hy: ik wil den vertegenwoordiger van een land, dat Duitschers vermoordt, geen hand ge ven. In diplomatieke kringen worden thans stappen ondernomen, om Fabritius te bewegen, zyn verontschuldigingen aan te bieden. Generaal O'Duffy, de leider der Iersche blauwhemden, is met eenige aanhangers naar Spanje vertrokken om de nationalisten te steunen. O'Duffy (in het midden) bij het vertrek uit Liverpool

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1