u Laatste Nieuws Waar de filmband rolt WK SITTE RS Kfl R Haarlem, 23 Nov. WITTOP KONING Kort en volledig ECHTE WALES-ANTHRACIET RADIO MAANDAG 23 NOVEMBER 1936 Het gebouw van den Protestantenbond MGR. N. STAM JUBILEERT Morgen pontificale H. en receptie Mis DE MIDDENSTANDSWEEK 1937 Oproep voor de mobilisatie vergadering R.K. Volksbond Herwonnen Levenskracht BURGERLIJKE stand o.a. a 2.25. V ogeltento ons teil ing Kapelaan Bijnen Haarlem - Schoterweg 1 - Telefoon 16659 Een honderdjarige te Eindhoven Onder overweldigende belang stelling is het eeuwfeest gevierd JAPY EEN HALF JAAR IN HET ZIEKENHUIS Toch nog vol goeden moed LICHTSTOET OP HUWELIJKS DAG „Koninginnedag" roept deel nemers op Programma van de Haarl. Radio- cenrale op Dinsdag 24 Nov. REMBRANDT-THEATER Charles Laughton in Rembrandt LUXOR-THEATER Komedie om geld PALACE-BIOSCOOP S'lolaccoord FRANS HALSTHEATER Chineesch Goud AGENDA 24 November Bioscopen INSTELLINGEN Aanbod tot lichten der Van der Wijck Schoonzoon van omgekomen echt paar wil een belofte nakomen De strijd om Madrid De stad opnieuw gebombardeerd DE OPSPORING VAN DEN GEHEIMEN ZENIDER Anarchist verdacht van opruiing Ongeval met doodelijken afloop STAD UWS In een naschrift op een ingezonden stuk van het Nationaal Jongerenverbond naar aanleiding van het verhuren van het gebouw van den Protestantenbond aan communistische organi saties wordt in ons blad van Donderdagavond door het bestuurslid van het gebouw, den heer Bethe, medegedeeld, dat om het gebouw van den Nederlandschen Protestantenbond te kun nen exploiteeren het niet alleen gebruikt wordt des Zondags voor Protestantsche godsdienst oefeningen, maar ook verhuurd wordt aan te goeder naam en faam bestaande vereenigingen, waaronder het bestuur niet bedoelt fascistische en communistische organisaties. Om zeker te zijn, aldus de heer Bethe, dat de vereenigingen, die het gebouw huren, ook inderdaad door den beugel kunnen, informeert de concierge van het gebouw hierover altijd vooraf bij de politie. Dit is ook gebeurd toen de communisten het ge bouw wilden huren. De Haarlemsche politie heeft ons haar be zwaar kenbaar gemaakt over het feit, dat haar eenige verantwoordelijkheid wordt toevertrouwd voor het verhuren van het gebouw van den Protestantenbond. Zij wenscht die niet te dra gen en kan die ook niet aanvaarden. Het eenige wat gebeurt is, dat de politie kennis krijgt van de vergaderingen, welke er zullen worden ge houden. Meer niet. Ook in het gewraakte geval heeft niets anders plaats gehad. Het bestuur draagt dus de volle verantwoordelijkheid voor zijn daden. Het standpunt der politie is natuurlijk volko men begrijpelijk en ook het eenig logische. Maar dan mag de vraag aan het bestuur van den Protestantenbond gesteld worden of het wel de noodige waakzaamheid bij het verhuren van de zaal toont. De klachten daarover da teeren niet van vandaag of gisteren, doch al van veel vroeger. Opmerkelijk was steeds, dat organisaties, die in de gemeentelijke concert zaal krachtens het standpunt van het Haar- lemsch gemeentebestuur geweigerd worden, bijna altijd onderdak kunnen vinden in het gebouw van den Protestantenbond. Men heeft daar vergaderingen kunnen bijwonen van or ganisaties, waarvan iedereen weet, dat het man telorganisaties van de Sovjet.zijn; men heeft er menschen kunnen hooren spreken als ds. Scher- merhorn en nog Donderdagavond werd er huisvesting verleend aan een comité van Actie, dat geheel onder leiding van de Dageraad staat. Dat komt niet te pas. En het bestuur van den Protestantenbond neme nu eindelijk eens een standpunt in, dat voor alle Haarlemmers be grijpelijk is. Wij weten wel, dat de Nederlandsche Protes tantenbond een vereeniging is van uiterst „vrijzinnige" menschen op godsdiensig gebied, maar wij hebben ze tot nu toch altijd als gods dienstig beschouwd. Zij erkent in alle geval het Godsbestaan. Hiermede is kwalijk te rijmen, dat in haar zaal het ongeloof door De Dageraad en de maatschappelijke wanorde door de communis ten wordt bevorderd. Meer toezicht, ook van de zijde van het be stuur, bij het verhuren van de zaal zal noodig zijn en waar in deze tijden alleen een krach tige, fiere houding eerbied afdwingt, zal het bestuur den moed moeten hebben alle bijeen komsten, die eenigszins verdacht zijn, te be letten. Transigeeren met het kwaad is in dit geval uit den booze. Bovenstaande was reeds geschreven, toen wij nog een schrijven ontvingen van het Nationaal Jongeren Verbond, waaraan wij de volgende bijzonderheden ontleenen. „Uit de mededeeling van het bestuur van den Protestandenbond zou men kunnen opmaken, dat wat thans gebeurd is, een hooge uitzonde ring vormt en dat in het algemeen nauwlettend wordt toegezien, dat geen ongewenschte groe pen hun bijeenkomsten in het gebouw van den Protestantenbond houden. Of het bestuur het inderdaad zoo bedoeld heeft, weten wij niet, maar een feit is, dat dergelijke vergaderingen van atheisten de laatste maanden niet een maal, doch zeer veelvuldig, om niet te zeggen geregeld, in genoemd gebouw plaats hadden, en eer regel dan uitzondering waren. Zoo notee- ren wij uit den allerlaatsten tijd enkele verga deringen der „Vereeniging van Vrienden der Sovjet-Unie" (volgens de Regeering een com munistische mantelorganisatie!), een vergade ring van de Revolutionnair-Socialistische Ar beiders Partij op 4 November j.l. en tenslotte een „protestvergadering" van het z.g. „Comité van Actie tegen Terreur", gehouden Donderdag 19 November. Hier traden als sprekers op mr. Simon de Jong, Albert de Jong (beiden communist), en de bekende leider der atheistenvereeniging „De Dageraad", de heer J. Hoving. Deze laatste voerde het woord over „De rol van Kerk en Priesterschap in Spanje". 9.20 Diversen; 10.35 London Regional; 10.50 id.; 11.05 idem; 11.50 idem; 12.50 Droitwich; 1.50 idem; 2.20 London Regional; 2.50 idem; 3.20 idem; 4.50 Droitwich; 5.05 idem; 5.35 idem; 6.20 Diversen; 6.45 Droitwich; 7.05 idem; 7.20 idem; 7.50 London Regional; 8.20 Droitwich; 8.50 id.; 9.20 Diversen; 9.40 Droitwich; 10.00 idem; 11.05 idem; 11.45 idem; 11.50 idem. Programma V: 8.007 00 Diversen: 7.008.00 Eigen gramofoonplatenKlassiek: 1. Peer Gynt Suite, New Light Symph. Orkest; 2. Eine kleine Nachtmusik, Staatskapel van Berlijn; 3. Suite Orientale, Odeon orkest; 4. 2e Hongaarsche Rhapsodie, Staatskapel van Berlijn; 5. Hon gaarsche dansen 5 6, Staatskapel van Berlijn; 6. Polonaise No. 1 van Chopin, idem; 8.00—12.00 Diversen. Wij herinneren eraan, dat het vijf en dertig jarig priesterfeest van Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apost. Vicaris van Kisumu, a.s. Dinsdag kerke lijk zal worden gevierd. Dinsdag zal Z. H. Excellentie des morgens om half tien uur een pontificale H. Mis uit dank baarheid, opdragen in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Kru- gerstraat. Talrijke H.H. geestelijken uit het bisdom Haarlem, oud-klasgenooten van den bisschop, zullen bij deze plechtigheid tegenwoordig zijn. Des middags van twee tot drie uur zal Z. H. Exc. Mgr. N. Stam in de pastorie aan de Paul Krugerstraat 43 recipieeren, teneinde allen die den missiebisschop hun gelukwenschen willen aanbieden, daartoe in de gelegenheid te stellen. In een oproep aan alle handeldrijvende en in- dustrieele middenstanders van Haarlem zet de hoofdcommissie van uitvoering voor de Mid denstandsweek 1937 nog eens de plannen en bedoelingen uiteen. Thans worden allen uitgenoodigd tot het bij wonen van een mobilisatievergadering op Woensdag 25 November, des avonds half negen, in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concert gebouw, waar het lid der Tweede Kamer H. E. van den Brule het woord zal voeren over het onderwerp; „Middenstanders, pakt aan!" Waarom het woord mobilisatie-vergadering? Omdat wij den middenstand in den letterlijken zin des woords willen mobiliseeren voor ons plan! Het moet een massa-vergadering worden. Zou dit niet lukken, dan zou onze Commissie ernstig moeten overwegen of zij haar werk wel zal voortzetten. Wij wenschen dit alleen te doen, wanneer wij de zekerheid hebben, dat de groote meerderheid der handeldrijvende en in- dustrieele middenstanders aan onze Lente-actie in Mei 1937 wii deelnemen. En dit zal op de vergadering van 25 November a.s. moeten blij ken. De Middenstandsweek heeft tot doel: le. Haarlem als koopstad propageeren, voor al tegenover Amsterdam, waar nog te veel Haarlemmers koopen; 2e. de Haarlemmers er toe te brengen te koopen bij den Haarlemschen Middenstand; 3e. den vakpatroons gelegenheid geven te laten zien, wat zij op hun terrein pres- teeren; 4e. het publiek uit de provincie naar Haarlem lokken. Wij willen de stad aantrekkelijk maken, be sluit de oproep, o.a. door van Haarlem een werkelijke Bloemenstad te maken, maar voor al: het koopen in de Haarlemsche zaken wil len wij stimuleeren! Restaurant „Bolwerk", Kennemerplein 5, een tentoonstelling van Binnen- en Buitenlandsche Vogels, Bastaarden, Vorm- en Kleurkanaries. Aangezien deze vereeniging op dit gebied reeds een goeden naam heeft verworven, twijfe len wij er niet aan, of deze expositie zal ook weer een succes worden. Liefhebbers kunnen aan het secretariaat Lin- denstraat 36, Haarlem, een vraagprogramma be komen, hetwelk hun gratis wordt toegezonden. Donderdag 26 November des avonds acht uur zal de R.K. Volksbond in het gebouw St. Bavo 'n bestuursraadsvergadering houden, w.o. aan de orde komt begrooting R.K. Volksbond en St. Bavo en tevens uitbreiding kring Haarlem- Noord. Het bestuur doet een beroep op de leden om medewerking door 't geregeld betalen van de contributie, om de financieele moeilijke omstan digheden van den Volksbond te helpen ver lichten. Het plaatselijk comité van Herwonnen Levens kracht maakt bekend dat Dinsdag 17 November j.l. de trekking der nationale loterij heeft plaats gevonden. Dit jaar zijn er te Haarlem een groot aantal verkocht. Daarom heeft het plaatselijs; comité besloten de trekkingslijsten ter inzage te leggen en wel bij de volgende heeren: P. Dijt, Leidschestraat 103; B. Reijnders, Zomervaart 134; J. W. de Graaf, Grebberstraat 2; J. Rei- nerie, Teyerplein 25; S. v. d. Zanden, Dennen straat 12 en A. J. Zommers, Bisschop Otto- straat 33. Geboren 19 Nov.: C. J. v. d. Berg—Barkel z.; J. v. WeerenVersterre z. 20 Nov.; A. A. M. KramersLageweg d.; N. de KlerkRinkel d. 21 Nov.; S. M. v. d. BergeGeijer <3. 22 Nov.; E. KleistLindeman z. 23 Nov.; G. Sminkv. Berloo z. Overleden 20 Nov.: J. P. "Wafelbakker 81 j., Rijksstraatweg 21 Nov.: S. M. de R,uijter 63 j„ Prinsessekade. 22 Nov.: C. G. Louisse 32 j., Kamperlaan; K. J. Ros, 34 j„ K. Margaretha- straat. 23 Nov.: H. C. v. Waveren 57 j., Kam perlaan. Haarlem - Harmenjansweg 67a - Tel. 16100 Naar wij vernemen houdt de club van Volière houders en Vogelvrienden „Onderling Genoegen" te Haarlem gedurende de Kerstdagen in Café- Als opvolger van den heer C. ten Boom ia tot voorzitter van de Christelijke Middenstands- vereer.igingi „Boaz" gekozen de heer L. Lam, directeur van den Middenstandsdienst en Con trole. De heer Lam werd 3 Februari 1889 te Soest geboren. Van den heer ten Boom is in een vergadering van de Chr. Middenstandsver- eeniging op hartelijke wijze afscheid genomen. De traditioneele Novemberbetalingen in het Bloembollenvak verloopen dit jaar uitstekend en veroorzaken geen moeilijkheden. De bekende oud-wielrenner Dorls Nijland heeft voor „Excelsior" een lezing gehouden over het wielrennen. Van dte week houdt de Haarlemsche Speel tuinfederatie een zoogenaamde oliebollenweek om de ka,s der federatie te stijven. De verkoop geschiedt in zakjes inhoudende 3 stuks olie bollen, die tegen den minimum-prijs van 10 ct. per zakje van de hand worden ysdaan. Zaterdag viert de vereeniging „De Oosthoek" haar negenjarig bestaan. In de tuinzaal van het Concertgebouw zal de tooneelclub opvoeren „Jan Ongeluk". Tijdens afwezigheid van de bewoners heeft men zich Zaterdagavond toegang verschaft tot een woning aan de Ben Viljoenstraat. Uit een buffet werd een bankbiljet van f 25, een gou den horlogeketting en een geldkistje met eenig zilvergeld gestolen. Eenzelfde lot trof Zondag avond een woning aan de Jan Huygensstraat, waar een spaarpot met dertig stuivertjes en een gouden horloge werd buitgemaakt. In beide ge vallen bleek de deur niet op het nachtslot te zijn geweest. Een 16-jarige fietsjongen werd Zaterdag avond aangereden in de Wilhelminastraat door den bestuurder van een driewielige personen auto. De jongen werd aan beide beenen ver wond, terwijl zijn fiets geheel werd vernield. De automobilist reed na het- ongeval onmiddel lijk met gedoofde lichten door, zoodat de politie den man niet kon aanhouden. Getuigen van deze aanrijding worden verzocht zich aan het politiebureau te willen melden. Bij de Groote Houtbrug reed de chauffeur van een bestelauto tegen een personenauto op. De aangereden wagen werd aan de linkerzijde deerlijk vernield. Tegen den chauffeur van den bestelwagen, die geen voorrang had verleend, werd proces-verbaal opgemaakt. Een 9-jarige jongen vond enkele dagen ge leden in de Groote Houtstraat een niet onaan zienlijk bedrag aan bankpapier. Daar nog steeds niemand kwam opdagen om zijn eigendom te rug te halen, verzoekt de politie ons nogmaals te willen melden, dat de rechthebbende het geld terug kan krijgen op het politiebureau. De heer G. Schmidt, de oud-fluitist van de H.O.V., die sterk getroffen is geworden door de overstelpende blijken van belangstelling, die bij zijn afscheid als orkestlid zijn gegeven, roept onze tusschenkomst in om allen, die daartoe bij droegen zijn hartelijken dank te betuigen. De vereeniging „Koninginnedag" heeft zich op verzoek der besturen van de beide opgerichte Oranjevereenigingen in het Leidsche kwartier bereid verklaard een fusie te bewerkstelligen, zoodat er maar één Oranjevereeniging zal zijn. Morgenavond wordt daartoe een vergadering gehouden in het Krelagehuis. Maandag 16 Nov. heeft de Vereeniging „Kin dervoeding" een lokaal in de Kamperstraat in gebruik genomen, zoodat nu in 5 verschillende zalen warm eten verstrekt wordt aan school gaande kinderen. Voor de leerlingen der 3 scho len voor Buitengew. L. O. wordt het voedsel aan de school bezorgd. In de afgeloopen week reikte „Kindervoeding" dagelijks ongeveer 1140 porties eten uit. Een 35.jarige zaakwaarnemer heeft aan de politie bekend, dat hij ten nadeele van een Haarlemschen slager verschillende bedragen heeft ontvreemd, tot een totaal van ruim f 400. De politie heeft tegen vijf automobilisten pro ces-verbaal opgemaakt, omdat zij zonder hooge noodzaak „des nachts" na tien uur geluidssig nalen hadden gegeven. De Muziekschool van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, afd. Haarlem, geeft op Woensdag 25 November om half acht in het Kennemer Lyceum te Overveen een voordracht avond door de leerlingen der school ten bate van het Studiefonds. In de vacature-ten Boom is tot voorzitter van de Chr. Middenstandsvereeniging te Haarlem be noemd de heer L. Lam, die dus tevens bestuurs lid van de Middenstandscentrale zal worden. De heer ten Boom werd tot eere-voorzitter van de vereeniging benoemd. De toestand van kapelaan J. Bijnen uit den Bosch, die verpleegd wordt in het St. Antonius- gesticht te Utrecht, is vooruitgaande. Zooals men weet heeft kapelaan Bijnen vorige week een auto-ongeluk gehad bij Maarssen, waarbij hij toen ernstig werd gewond. ALLE MODELLEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Overweldigend groot was de belangstelling, vertelt de Maandagmorgen, bij de viering van het eeuwfeest van den 100-jarigen Pietje van den Broek, te Eindhoven. Een lange feeststoet begeleidde Zondagmor gen den 100-jarige, die nog zeer kras is en nog in het volle bezit van zijn zintuigen, naar de St. Theresiakerk, die voor deze gelegenheid prachtig versierd was. De kerk was stampvol. Pastoor Mooren droeg de plechtige Hoogmis op. welke Pietje met zijn 90-jarige zuster en zijn 72-jarige dochter bijwoonde. De drie Strijpsche kerkkoren zongen de H. Mis. Onder de H. Mis hield de pastoor een feest- predicatie, waarbij hij den krassen eeuwling feliciteerde. Na de H. Mis plantte Pietje zelf een pulpen- boom ter eere van dit feest. Daarbij bracht hem de schooljeugd hulde. Om één uur volgde een zeer druk bezochte receptie, waarbij de Philips' harmonie een sere nade bracht. Burgemeester Verdijk hield een toespraak. Minister Deckers sprak hem toe en bood hem een onderscheiding aan van H.M. de Koningin. Ook pastoor Mooren sprak hier en bood hem een geschenk van Mgr. Diepen aan. Nog tal van sprekers voerden het woord. Na den middag hield men een grootschen optocht, waaraan vele gilden deelnamen. Deze optocht trok enorme belangstelling. Pietje reed in een open koets mee en na den optocht bracht zijn gilde, dat van St. Cathrien, hem hulde. Het bood hem een fraai geschilderd por tret aan. Ook daarbij werd hartelijk gespeecht, mede namens den gildenbond Kring Kempen, want Pietje is de oudste gildebroeder van het land. Des avonds bracht envele harmonies serena des. Voor de woning en in de straat van den honderdjarige was een keurige ser,siering aan gebracht. De aviateur Japy is in het Universiteits-zie- kenhuis te Poekoeoa opgenomen. Vermoedelijk zal hü over twee of drie weken geopereerd kun nen worden. De dokter is evenwel van oordeel, dat het wel een half jaar zal duren eer hij weer geheel hersteld zal zijn. Japy zelf heeft den moed niet verloren. Hij vertelde aan journalisten, dat zijn machine goed heeft gewerkt tot Hongkong. Toen hü de Chineesche zee overstak bemerkte hü, dat hij nog slechts voor een uur brandstof bezat. Hij wilde bü Foekoeoka landen doch mist en regen maakten het onmogelijk een landingsplaats te zoeken. Hij cirkelde eenige malen rond en ein- 'delijk stiet zün toestel tegen een rots, waardoor hij omlaag stortte. Een half uur later werd hij door behulpzame boeren gevonden. Het Centrum-Comité der Vereeniging „Ko ninginnedag" heeft het plan opgevat om op Donderdag 7 Januari as., ter gelegenheid van het prinselük huwelijk een lichtstoet door Haarlem te laten trekken. Door de ontwerpers is het volgende gedacht. De stoet zal in drie categoriën te verdeelen zün, n.l. een historisch gedeelte, een actueele en humoristische afdeeling en een reclame af- deeling. Het historische zal zooveel mogelijk moeten doen denken aan het verleden en heden van ons vorstelijk huis. Daaraan kun nen deelnemen tooneel-, muziek- en zang verenigingen, sportverenigingen, middelbare scholieren, vakverenigingen en groepen met voorstelling der ambachten etc. De jeugdverenigingen zouden" voor het tweede gedeelte van den stoet kunnen zorgen, terwijl de reclame-afdeeling voor zichzelf spreekt. Men kan zich nu reeds opgeven en nadere inlichtingen ontvangen bij den leider van den stoet, den heer F. Duyn, Jansstraat 16, tel. 11658. Programma I: Hilversum I (Huizen) Programma II; Hilversum II Programma IH: 8.05 Parüs Radio; 8.20 idem; 9.05 Keulen; 9.20 idem; 9.50 idem; 11.20 Dan- mark Radio; 12.20 Vlaamsch Brussel; 12.50 id.; 1.20 idem; 1.30 idem; 1.50 idem; 2.20 Diversen; 2.55 Parijs-Radio; 3.50 idem; 4.05 idem: 4.20 idem; 5.20 Vlaamsch Brussel; 6.05 idem; 6.50 Fransch Brussel; 7.20 Weenen; 9.05 Boedapest; 9.35 Fransch Brussel; 10.20 Vlaamsch Brussel; 10.30 Berlijn; 11.20 Weenen. Programma IV: 8.00 Vlaamsch Brussel; 8.20 idem; 8.30 idem; 8-40 idem; 8.45 idem; 9.00 id.; Met een geslaagde gala-voorstelling werd de aanwezigheid van Rembrandt in het naar hem genoemde theater begonnen. Nauwelüks twee weken in Holland is de ver tooning van dit nieuwste product van Alexander Korda reeds in Haarlem, wat ongetwijfeld door al degenen die met belangstelling naar deze film hebben uitgezien bijzonder op prijs zal worden gesteld. Een groote roep is deze film voorafge gaan en terecht. De figuur van Rembrandt is een der meest gewaardeerde van de geheele wereld en het kon niet anders of een film van zün leven moest en moet iedereen be langstelling in boezemen. Nu kan men zich afvragen of het buitenland wel in eerste instantie aangewezen was, om dit specifiek Hollandsche gegeven te verfilmen, maar aangezien de Nederlandsche outillage en vakmanschap nog niet van dien aard zün, dat er een alleszins behoorlijk werk van eigen hand kon verwacht worden, dienen we voorloopig nog met deze Rembrandt-film genoegen te nemen. En al mag de soms goed getroffen sfeer en de voortreffelijk getypeerde Rembrandt-figuur door Charles Laughton een beetje eigenaardig aan leunen tegen de Engelsche klanken en woor den, die de spelers uitstooten, het blüft een feit, dat met zeer royale hand de film geënsce neerd werd en met groote zorgvuldigheid de Rembrandt-karakteristieken werden gecopiëeerd. Zij, die vreezen voor dit „historisch document" kunnen we geruststellen, want dat is het in geen enkel opzicht. De film had evengoed; De lot gevallen van een miskend genie" kunnen hee- ten, en dan zou men na afloop ervan hebben gezegd; Dat is precies het leven van Rem brandt. Want behoudens de wereldberoemde Nachtwacht herinnert geen enkel ander schil derij van dezen grooten meester aan diens aan wezigheid. Evenals bij Hendrik VIII zün het voorname lijk de liefdes-ongemakken, waarmede Rem brandt sukkelde, welke in beeld werden ge bracht, terwül daarnaast ook de noodige aan dacht aan zün geldelijke moeilükheden wordt besteed. Is het geheel dus een gedistingeerde speelfilm, met alle bekoorlükheden daarvan, daarnaast verricht ze ondanks alles toch nog een min of meer instructieve taak. Hoevelen zullen er zijn, die van dezen grootsten aller schilders iets meer af weten, dan dat hij bestaan heeft en dat hij de Nachtwacht geschilderd heeft? En daarom is ons inziens ieder middel, dat er, met onverschil lig welk doel naar streeft aan zün leven en werken meer bekendheid te verschaffen zeer prijzenswaardig en kan niet genoeg worden aan bevolen. Ware deze film als een documentaire film be doeld er zou misschien veel op aan te merken zijn, maar aangezien zü nergens als zoodanig is aangekondigd en zü kennelük uitsluitend als amusementsfilm wordt gelanceerd, kunnen we iederen volwassene aanbevelen haar te gaan zien en nota te gaan nemen van de sublieme creatie welke de groote karakterspeler Laughton van onzen Rembrandt gemaakt heeft. De gebruikelüke afwisselingen zooals de jour naals en de kleurenteekenfilm gaan vooraf, waaronder echter als extra attractie om het zoo maar eens te noemen een buitengewone Walter Ruttmann-film is, welke het reddingswezen ter zee behandelt, wat in het bü'zonder voor ons Hollanders de belangstelling kan hebben. Vol gens alle regelen der film-raffinesse is zü ge maakt en daardoor een film-epos van het zui verste water geworden. „Dit is een komedie om geld, geacht publiek, geld dat recht maakt wat krom is en krom maakt wat recht is." Met deze inleiding brengt de man ons meteen in de vereischte stemming voor dit Holland sche product, dat er zün mag, dat rük is aan vondsten en dat ernst en vakmanschap ver raadt. De nar introduceert en becommentarieert het volgende: De geschiedenis vertelt van een banklooper, die een kapitaal uit zijn tasch verliest, vrijge sproken wordt, doch niettemin zonder werk blijft omdat men hem blijft verdenken. Tot een groote financieele instelling hem tot direc teur bombardeert in de veronderstelling, dat de man het kapitaal op intelligente wüze heeft verduisterd. Hij wordt directeur, verdient geld, ziet een toekomst voor zich, doch breekt met zijn opdrachtgevers als dezen definitief het kapitaal opeischen, bedrinkt zich met zijn zwierigen zwager en komt in een keldergat te recht, waar het geld wordt gevonden. Hij brengt het terug enwordt tot een jaar veroordeeld, waarna de spreker zün filosofische conclusie trekt, dat de man die van oneerlijk heid verdacht wordt, gemakkelüker zün kansen in het leven krügt, terwül de eerlüke man niet altüd de gevangenis kan ontgaan. De oorzaak van al dit kwaad is eigenlijk een hongerige knaap, die in het begin van de film de geld- tasch van den kaslooper had stuk gesneden in de hoop er iets eetbaars in te zullen vinden. Door zün bekentenis redt hü den veroordeelde en ook zijn dochter, die toestemming krijgt om te trouwen met den jongen waarvan zü houdt, doch die voor den „rüken pa" voornaam ge noeg was. De productie van deze film stond onder lei ding van Will Tuschinsky, terwijl Max Tak de muzikale illustratie verzorgde. Overigens begroeten we uitnemend camera werk van Schufftan, zeer verdienstelüke pres taties van Bouber en Cor Sluys en Mathieu van Eysden (in tegenstelling met de zwakke figuur van Rini Otte, die vrij wat beter in de natuur van „Jonge Harten" paste), alsmede een soms zeer goede regie der tafreelen en een handig gebruik van de mogelükheden, die de spreker bood. Een Nederlandsche film, die men niet mag missen! Slotaccoord is de geschiedenis van een be roemden dirigent, getrouwd met een vrouw, die voor muziek niets voelt en zich daardoor niet één kan voelen met haar man, voor wien juist de muziek alles is. Hadden we maar een kind! roept de compo nist uit, misschien zou het dan beter gaan. Maar een kind is er niet en de vrouw ver vreemdt meer en meer van haar man en brengt bezoeken aan een astroloog, die een alles be halve goeden invloed op haar heeft. Dan komt het kind, een aangenomen jon gen uit een weeshuis, en alles verandert. Nu echter heeft de vrouw voortdurend te lüden onder de chantage van den astroloog, die ten slotte haar dood tengevolge heeft. Intusschen is voor den aangenomen jongen een juffrouw aangenomen, die de werkelijke moeder is van den jongen, maar dit niet mag laten blüken, omdat ze op het eenmaal door anderen wettelijk aangenomen kind geen rech ten meer kan laten gelden. Bü ons zou een dergelüke verwikkeling niet mogelük zün, in het buitenland bestaan evenwel wetten, die den ouders in zoo'n geval alle recht op hun kin deren ontnemen. Zü is voor den jongen „als een moeder voor onzen jongen" zegt de componist, die niet weet, dat zü werkelük de moeder is. Na den dood van zün vrouw vinden dan de componist en de kinderjuffrouw elkaar en de echte moeder krijgt door een vereeniging haar moederrechten terug. Willy Birgel speelt op meesterlüke wüze de rol van den componist, terwijl Lil Dagover de haar man liefhebbende, zich niettemin verve lende en naar de verlokkingen van een ander luisterende vrouw eveneens uitstekend uitbeeldt. Voor muziekliefhebbers is de film bovendien nog aantrekkelük door de goede muziek, die zü er in te hooren krijgen, o. a. de „negende" van Beethoven. In het voorprogramma een aardige teeken film, waarin ditmaal eens een kangoeroe de hoofdrol vervult en de verschillende journaals. Het rampzalige China is, precies als een zeker aantal Europeesche landen, nog altijd overgeleverd aan den machtswellust der ge neraals. In China maken ze het ouder gewoonte al heel erg. Zü brandschatten en plunderen heele provincies. Tegen de generaals van hier staan altüd weer op de generaals van daar. En het resultaat van hun edel handwerk is een volmaakte chaos. De Europeanen en vooral de Amerikanen zenden hun spionnen en wapen handelaars om den volmaakten chaos tot in de overtreffende trap op te voeren. Gary Cooper, een Amerikaan, staat in dienst van een combinatie tegen een generaal, Chang geheeten, die een of andere provincie door zijn bloeddaden en afpersingen tot een hel op de gele aarde maakt. Hü wil dien boosdoener on- schadeiük maken door diens tegen-generaal van geld te voorzien ter aankooping van oor logstuig. HÜ moet daarvoor een gevaarlüken tocht maken en wordt op dien tocht hoe zou het anders kunnen, om er een draaglijk verhaal van te maken? verstrikt in de netten van een vrouw. Deze voortreffelijk spelende vrouw is Madeleine Carroll. Haar tegenspeler Gary Cooper weet uitmuntend te secondeeren en prachtig levend spel te geven. Uit de ver strikking van wapenhandelaarsagent en spion ne ontstaat van zelf sprekend de ongeloofelijk- ste diepe liefde op den eersten blik. Maar daar mede is de film nog lang niet uit. Integendeel, daarmede begint zij pas. Want de reeksen moeilijkheden, misverstanden, welke moeten overwonnen worden, zün eenvoudig niet te tel len. Door heel dit gefilm knallen de revolvers, w'erken de knock-outs, sterven de menschen bij bosjes door moordaanslagen en allerlei helsch tuig. Dit alles wordt vertoond en gedaan onder het geheimzinnige strakke Chineesche masker, onder allerlei mysterieuze en raadselachtige omstandigheden. De gebeurtenissen, de eene nog feller dan de andere, volgen elkander bliksem snel op, zoodat het geheel adembeklemmend werkt. En het meest opmerkelijke is, dat men zich over dit alles eigenlijk niet verbaast, om dat de geschiedenis van onzen tüd en dag ons leert, dat dit alles werkelijk in sommige gedeel ten van China mogelijk is. De film is door haar hevigheid nog al zenuwsloopend en daarom al leen voor zenuwen van volwassenen geschikt. Gebouw „St. Bavo": R. K. Bevolkingsbureab, 8 uur; Haarlems Zanggenot, 8 uur. Gebouw „St. Bavo": Rechtskundig bureau 8 uur; Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café en Res taurant geëmployeerden „St. Antonius", Vak cursus van 24 uur. Kunstzaal Reeker: Wagenweg, Tentoonstel lingen, 105 uur. Café-restaurant „Lido": Feestavond Bond van Woningbureauhouders, 8 uur. Cinema Palace: „Slotaccoord", 7 en 9.15 uur. Palace-filmac, 115 uur. Rembrandt-theater: „Rembrandt", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Chineesch goud", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Komedie om geld", 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabeth vereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 U"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. BATAVIA, 23 Nov. (Aneta) Naar het Bat. Nieuwsblad verneemt, heeft de eerste luite nant van de genie, de heer Vervoren, een schoonzoon van het echtpaar Carli, dat om gekomen is bij de Van der Wück-ramp, aange boden, de Van der Wück geheel op zün kosten te laten lichten. Luitentnt Vervooren was eenig erfgenaam van de gefortuneerde Carli's en had zün schoonouders plechtig beloofd, hun stoffehjk overschot bü te zetten in het familiegraf te Bandoeng, naast hun zoon. K4j acht het een eerezaak deze belofte na te komen, ook al zou het hem de geheele erfe nis kosten. Een duiker-onderzoek zal uitmaken of de Van der Wück te lichten is. MADRID, 23 November (Havas). Hedenoch tend, even voor zes uur, heeft een vliegutig van de Opstandelingen zes of zeven bommen op Madrid geworpen. Een hiervan kwam terecht op een binnenplaats van het Ministerie van Oor log, waar twee wagens in brand volgen. Door een andere bom werd een jongetje gedood. De overige projectielen vielen in het Noorde lijk deel der stad. Op het eerste gezicht schijnt de schade niet belangrijk en men hoopt, dat het aantal slachtoffers niet zoo groo is, als bij het bombardement in de eerste dagen van de vo rige week. De bijzondere cosserpondent van Reuter bij de Opstandelingen bericht, dat de Opstandelingen, die strüden om het bezot van de Universiteits- wijk, heftigen tegenstand ontmoeen van het „Proletarische Vreemdenlegioen", dat aan de züde der regeering vecht. Deze mannen worden gedreven door de overtuiging, dat zij het wereld- prelatriaat verdedigen tegen het Fascisme en strijden met fanatieken moed. Gisteren rukten de Opstandelingen hier op, huis voor huis veroverend. Zü moeten zelfs ver dieping voor verdieping veroveren. Natuurlük zijn de verliezen bij deze wijze van oorlogvoeren zeer groot. De ongeoefende troepen van de Re geering vooral lijden geweldige verliezen en de Opstandelingen veroverden de Universiteit en andere gebouwen ten koste van de helft hunner mannen. Minder geoefende en volhardende troe pen zouden misschien nog grooter verliezen heb ben geleden. De nieuwe Russische Vickers.-tanks, waarvan de regeering een vijftigtal zou bezitten, worden nog geregeld gebruikt, doch blijkbaar niet met het succes, dat men hiervan verwachtte. De „Glowwurm", de Britsche torpedojager, welke voor Carthagena ligt, deelde mede, dat gisterochtend omstreeks 9 uur een ontploffing werd waargenomen aan boord van den Spaan- schen kruiser „Miguel Cervantes". Het schip helde een weinig over en werd naar de haven ge sleept. In verband met de opsporing van een ge- hemien zender te Enschede kan nog worden gemeld, dat de politie den bekenden anarchist B. H. L. heeft aangehouden, verdacht van op ruiing met dien geheimen zender. L. is reeds vroeger door de Almeloeche recht bank wegens opruiing veroordeeld. Zaterdag is de 22-jarige E. W. van der Horstfc uit de Zwaanhals op den hoek van de Tocht- straat en de Wilgenstraat te Rotterdam, waar hü fietste, aangereden door een uie tegenover- geselde richting naderenden auto, bestuurd door den 23-jarigen C. B. De jongeman klaagde over pijn in den buik en is toen naar het zieken huis aan den Bergweg vervoerd, waar hü is opgenomen. In den afgeloopen nacht is hü aan de ge volgen van de bekomen ernstige inwendige kneuzingen overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5