WIJ LUISTEREN NAAR McnóMjftom: Dubbele moord te Merkelbeek VICKS Bij Ruwe handen P UROL^^ FINANCIEN 1000 gld. uitgeloofd De weerstoestand Dagfil m MAANDAG 23 NOVEMBER 1936 Oude landbouwer en diens schoon zuster in afgelegen boerderij vermoord aangetroffen Nadere bijzonderheden GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN Politieke uitzendingen te Enschede ten einde ONZE TUINBOUWEXPORT VERBETERDE Invloed der waardedaling van den gulden merkbaar Meisje onder de tram gedood Ondanks waarschuwingen van rijdenden wagen gesprongen HUWELIJKSGESCHENEKEN VOOR DE PRINSES CONTACT-COMMISSIE VOOR IJSELMEERVISSCHERS Leden door visscherijorganisaties aangewezen De regeering en de werk loosheid Rede van minister Slingenberg voor den Vrijz. Dem. Bond BOERDERIJ AFGEBRAND Zestien koeien in de vlammen omgekomen WVapoRub Mijnwerkers bedolven onder puin Na zes uur werden alle drie be vrijd; slechts één was gewond WANORDELIJKHEDEN TIJDENS VERGADERING N.S.B.-ers trachten bijeenkomst der Indische Kath. Partij te verstoren Politie-commissaris nam er aan deel Nevelig weer houdt aan Temperatuur om of onder het vriespunt Gepensionneerden bij den K.H.L. Zestig jaar kerkzanger Academische examens Examens verzacht er» geneest Dinsdag 24 Nov. K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS GODSDIENST ORGELBESPELING ORKESTCONCERTEN LICHTE MUZIEK G. Puccini's opera „La vie de Bohème", in verkorten vorm uitgevoerd, is Dinsdag te be luisteren in het gramofoonpla- tenprogramma van den K.R.O. (Hilversum II, 4.055.00 uur) GRAMOFOON KAMERMUZIEK SOLISTENCONCERTEN OPERA EN OPERETTE PERSBERICHTEN VARIA aitmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiimiinmiiiimii iiiimms Golflengten VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Op 27 November a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f6.000.000 4 pCt. obligatiën tot den koers van 100 pCt. ten laste van de gemeente Bandoeng. Houders van obligaties der 5 pCt. leening 1930 en van de 4K pCt. leening 1931 alsmede van de 5 pCt. leening 1918 genieten recht van voorkeur. De Nivas verkocht 5552 ton superieure suiker en 100 ton bruine suiker naar diverse bestemmingen. Voorts 235 ton superieur voor consumptie. Betreffende de suikercultuur op Java meldt het proefstation, dat de stand van den aanplant over het geheel goed tot zeer goed is. De finale aanaarding maakt goeden voortgang, ofschoon hier en daar door een te geringen regenval nog stagnatie optreedt. De goudprijs te Londen bleef op 142/2 on veranderd. £167.000 werd aan goud omgezet. De dagelijksche productie van petroleum in Roemenië is van 22.500 ton tot 23.000 ton gestegen. De ruw-olieprijzen en de prij zen van uitgevoerde producten zijn geste gen. De Astra Romana heeft op het Boldeshi- terrein een bron aangeboord met een pro ductie van 180 ton per dag en de Steana Romana boorde een bron aan van 70 ton per dag. De Uvirea, behoorende tot de Phoenix-groep, een bron met 180 ton per dag. Van het Engelsch crediet aan Frankrijk, groot 8 millioen, is het eerste gedeelte van 2 millioen afgelost. Vóór Kerstmis zal het geheele crediet worden afgelost. De goudproductie van Australië is in de eerste negen maanden met 30 pCt. gestegen en had een waarde van 7.216.114 Australi sche ponden, tegen 5.562.232 ponden in de zelfde periode van het vorig jaar. In deze periode werd 837.380 ounces fijn goud ge produceerd (vorig jaar 634.291 ounces). De Kunstzijde-productie in de Vereen. Staten bedroeg in de eerste negen maanden 203.8 millioen lb. tegen 188.2 millioen lb. in dezelfde periode van het vorig jaar. In Japan bedroeg de productie 186.5 millioen lb. tegen 146.1 millioen lb. en in Engeland 87.3 millioen lb. tegen 82.2 millioen lb. Volgens het oogstbureau van het Ameri- kaansche departement van Handel waren op 14 November reeds 10.766.000 balen ka toen ontkorreld tegen 8.440.000 balen op 14 November 1935, 8.637.000 balen op 14 Nov. 1934 en 8.568.000 balen op 18 October 1936. De Colgate Palmolive Peet Co. keert een extra kwartaal-dividend uit van 0.25. Ingaande 1 Januari a.s. hebben de groote producenten van stalen gereedschappen in Amerika een prijsverhooging aangekondigd van 20 a 50 per ton. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.03Vi9.04'A (vo rig slot 9.04); de Dollar op 1.845/s1.85 (vorig slot 1.84VS); de Frank op 8.58Vi— 8 60 (vorig slot 8.60); de Belga op 31.22Vi— 31.27Vi (vorig slot 31.25) en de Zwitsersche frank op 42.4542.50 (vorig slot 42.49). De witste tanden Schilderij aangekocht Zondagavond heeft men in het Lim- burgsche dorpje Merkelbeek een gru welijke ontdekking gedaan. In een af gelegen boerderij vond men de deerlijk verminkte lijken van den bejaarden landbouwer F. Buysers en diens schoon zuster D. Sender. De man vertoonde een afgesneden hals, terwijl de sche del van de vrouw was ingeslagen. Tegen zes uur hadden buren aan de deur van de boerderij geklopt om melk te halen, doch er werd niet open gedaan. Zij hebben toen on middellijk den rijksveldwachter gewaarschuwd, die op zijn beurt zich in verbinding stelde met de marechaussee te Brunssum en de gemeen tepolitie van Merkelbeek. Gezamenlijk drong men toen de woning binnen, waar de politiemannen twee oude menschen vermoord op den grond vond liggen. Beiden waren ongeveer zeventig jaar. Een zestigjarige huishoudster, die zich In de boerderij bleek te bevinden, is onmid dellijk in arrest gesteld. De vrouw vertelde, dat een gemaskerde onbekende den moord zou gepleegd hebben. Na verhoor meende de marechaussee haai echter toch te moeten arresteeren. Het was bekend, dat er ruzie was tusschen deze huishoudster en de twee andere bewo ners. De mogelijkheid acht men niet uitgeslo ten, dat de man en de vrouw uit wraak zijn gedood, doch het is ook mogelijk, dat hier van een roofmoord sprake is. Men heeft evenwel nog niet kunnen vaststellen of er eenig geld wordt vermist. Buysers en zijn schoonzuster, die zeer goed aangeschreven stonden, woonden reeds vele jaren samen in de boerderij. Zooals te begrijpen is, heeft het gebeurde groote ontsteltenis gewekt in het rustige plaatsje, waar op het oogenblik de kermis in vollen gang is. Het onderzoek staat onder leiding van den wachtmeester der marechaussee te Brunssum. Het parket te Maastricht wordt heden te Mer kelbeek verwacht. Omtrent het drama te Merkelbeek vernemen wij het volgende: Sedert jaren hebben de twee gebroeders Buysers op hun boerderij gewerkt, welke vrij eenzaam en verlaten ligt tusschen de weilan den. Bij den dood van een der gebroeders heeft diens vrouw, D. Sender, zich in Lutterade geves tigd, doch de vrouw kon de boerderij niet ver geten en meermalen bezocht zij haar vroeger woonhuis, waar zij een groot gedeelte van haar leven had doorgebracht» Zondag ging zij ook weer oo bezoek, nadat zij in de kerk van de" Paters Carmelieten de H. Mis had bijgewoond. Bij het binnentreden Vvan de boerenhoeve moet de vrouw 'zijn gedood. De overgebleven Frans Buysers had sinds eenige jaren een huishoudster, die in de om geving niet gunstig bekend stond. Velschil lende geheimzinnige inbraken waren in de boerenhoeve gepleegd, waarvan de huishoud ster werd verdacht. Fr. Buysers was van ver schillende kanten voor deze vrouw gewaar schuwd, doch hij hechtte geen geloof aan de praatjes. De verhouding tusschen de schoon zuster en de huishoudster was slecht. De ontdekking van den moord heeft zich als volgt toegedragen: Zondagmiddag om vijf uur is de huishoud ster bij een broer van de vermoorde vrouw ko men vertellen, dat zij Fr. Buysers vermoord had gevonden. De man snelde naar de boerde rij, waar hij Buysers met een afgesneden hals in bed vond. „Waar is Dina?" informeerde hij. „Die heb ik vanmorgen nog niet gezien", ver luidde het antwoord van de huishoudster. Met bang voorgevoel doorzocht de man op deze mededeeling de hoeve en in een der ka mers ontdekte hij het lijk van vrouw Sender. Zij had de kleeren nog aan, waarmede zij ter kerke was gegaan. Haar hoofd was met een zwaar voorwerp ingeslagen en bovendien ver toonden zich wonden aan hals en handen. De huishoudster gaf als verklaring op, dat tusschen acht en negen uur 's morgens een man het huis was binnengedrongen, die bij het zien van de huishoudster, haar naar boven had ge jaagd. Deze man zou den tweevoudigen moord hebben gepleegd. De moordenaar zou tot in den namiddag in de woning zijn gebleven, waar door de huishoudster zooals zij verklaarde niet eerder naar beneden had kunnen komen. Uit latere mededeelingen is gebleken, dat een schoonzoon van de vermoorde vrouw te onge veer twee uur aan de deur van de boerderij is geweest. Op diens kloppen en tikken had de man geen gehoor gekregen. Hij kon het niet met zekerheid zeggen, maar hij meende, dat iemand hem van achter de gordijnen had aan gekeken. Het parket is ter plaatse en het onderzoek ls in vollen gang. Vast schijnt te staan, dat er geen belangrijk bedrag aan geld aanwezig is geweest. Reeds geruimen tijd werd door de politie te Enschede gezocht naar een geheimen zender, v/elke bij voorkeur op Zondagmorgen muziek en politieke redevoeringen van syndicalistische etrekking uitzond. Zondagmorgen is de politie, in samenwer king met een ambtenaar van de P. T. T., er in geslaagd den zender op te sporen, terwijl deze in werking was. De zender, die in beslag is genomen, bevond zich in de woning van zekeren T. in de Papaverstraat. Er is in de maand October een opmerkelijke verbetering in den tuinbouwexport gekomen, die zich vooral in het tweede gedeelte van de maand heeft doen gelden. Vooral de export van druiven is dit seizoen beter geweest, en Zweden heeft aan de vergrooting van den export veel bijgedragen. Waar het vorig jaar voor een bedrag van f 119.000 van dit product naar Zweden gezonden is, bedroeg dit thans niet minder dan f 267.000, dus meer dan het dubbele. Ook de totale export naar België is gunstiger dan het vorig jaar; er werd nu voor f 127.000 geëxporteerd tegen f 89.000 in het vorig jaar. Daarentegen heeft de export naar Duitsch- land vermindering ondergaan, waarbij vooral de druiven en appelen belangrijk minder wer den verzonden. Naar de meening van sommigen is de groote- re export van dit jaar beïnvloed door de depre ciatie van den gulden. Waar het vorig jaar in October voor een be drag van f 1.796.000 aan tuinbouwproducten werd geëxporteerd, bedroeg dit thans f 2.210.000. Zondagavond om half twaalf heeft een ongeveer 25-jarig meisje op het kruispunt WeteringschansSpiegelgracht te Amster dam de onvoorzichtigheid begaan, van een rijdende tram te springen. Zij kwam te val len en geraakte onder den bijwagen, met het noodlottig gevolg, dat de wielen haar over het lichaam gingen en zij vrijwel op slag werd gedood. De tram lijn 10 kwam uit de richting van het Leidscheplein en had by de halte nabij genoemd kruispunt, waar niet gestopt behoefde te worden, vaart verminderd, daar het ver keerslicht op rood stond doch toen de tram dit bereikte, mocht worden doorgereden, waar op de snelheid weer werd opgevoerd. Juist op dat moment sprong het meisje, dat zich op het achterbalcon van den motorwagen bevond, van de tram, hoew'el de conducteur en eenige pas sagiers haar nog hadden willen tegenhouden. De bijwagen moest worden opgevijzeld, waar na het slachtoffer kon worden bevrijd; doch de dood was toen al ingetreden. Het stoffelijk overschot is door den Geneeskundigen Dienst naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Ook de brandweer was gealarmeerd om astistentie te verleenen bij het opvijzelen van den tramwa gen, doch zij behoefde geen hulp meer te ver leenen. WILLEMSTAD, 23 Nov. (Aneta) De bevol king van het gebiedsdeel Curacao, dat uit zes eilanden bestaat, heeft voor het huwelijksge schenk voor Prinses Juliana en prins Bernhard reeds een bedrag van f 10.000.bijeengebracht. Zooals bekend, zal het gebiedsdeel Curagao aan het prinselijk paar een tapijt aanbieden, voorstellende de zes eilanden in den rand geweven en als centrale figuur een West- Indiê-vaarde;. BATAVIA, 23 Nov. (Aneta) Het Chinee- sche sub-comité voor het aanbieden van een geschenk bij het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard, heeft als cadeau twee kost bare tay-tjoe-vazen, uit de Kwangsi-dynastie, aangekocht. Deze vazen zullen 25 November per Poelau Roebia naar Nederland worden ge zonden en door tusschenkomst van dr. Meyer Ranneft aan het prinselijk paar worden aan geboden» Tot leden van de commissie van IJselmeer- visschers tot contact met den Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet zijn door de onderscheidene visschersorganisaties aange wezen: C. Westland, Huizen; C. Kes, Marken; P. Baas, Bunschoten; J. de Haan, Lemmer; j. D. Nentjes, Urk; J. Westerink Jzn., Hoorn; P. Visser, Laaxum; F. Kof man, Enkhuizen; 4- Schilder, Volendam; C. Klaassen, Harderwijk; A. Oldenhof, Vollenhove; H. Westerneng Kzn., Amsterdam en P. Snel, Medemblik. De eerstvolgende vergadering van de contact commissie zal gehouden worden Vrijdag 4 De cember e.k., op het bureau van den Rijksdienst te Amsterdam. In de te Amsterdam gehouden Zondagmiddag- vergadering van den Vrijz. Dem. Bond heeft mr. M. Slingenberg, minister van Sociale Zaken, een rede gehouden over het werkloosheidsvraag stuk, onder den titel „Het werkende land". Spr. gaf een overzicht over de werken, ter be strijding der werkloosheid, welke het Rijk in de laatste jaren tot stand gebracht heeft en die, welke nog op het programma staan. De regee ring heeft het niet in de hand het aantal werkloozen belangrijk te verminderen door de koorden van de beurs minder strak te houden. Tegenover de critiek van tegenstanders heeft de regeering besloten mede te werken aan de uitgave van een boekwerk, getiteld: „Het wer kende land", waarin de werken opgesomd staan, die in de laatste jaren van overheidswege tot stand zijn gebracht. Dit boek zal in den loop van deze week verschijnen. De schrijver is mr. van Balen. Spr. onderscheidde drie hoofdmomenten in de regeeringsbemoeiïngen met de bestrijding der werklopsheid: de openbare werken, op normale wijze uitgevoerd; de werkfondswerken, op spe ciale wijze uitgevoerd; en de werkverschaf fingen. Daarnaast staat het belangrijke werk van de commissie voor werkverruiming, welker actie niet in cijfers is uit te drukken, maar die er toch toe geleid heeft, dat ongetwijfeld duizen den arbeiders aan het werk zijn gebleven. Aan openbare werken hebben Rijk, provincie en gemeenten tusschen 1920 en 1936 laten uit voeren voor een gezamenlijk bedrag van 2.165 millioen gulden. Het bedrag, tot hetwelk thans openbare werken in volle uitvoering zijn be draagt 359 millioen gulden. Spr. deed vervolgens eenige mededeelingen over de werkverschaffing. Bij de belangrijke offers, welke de overheid zich hiervoor getroost, spreekt het vanzelf, dat ook van arbeiderszijde, in den vorm van lager loon, een offer moet worden gebracht. Sedert het optreden van het eerste kabinet- Ruys zijn 50 a 60.000 arbeiders regelmatig aan het werk gehouden. Daar werkverschaffing de overheid meer kost dan steun, moet het aantal objecten beperkt blijven. Een globale raming geeft een bedrag van 300 millioen gulden als in werkverschaffing aan loonen uitbetaald. Spr. meent aldus duidelijk te hebben ge maakt, dat de overheidslichamen tegenover de ramp der werkloosheid niet met de armen over elkaar zitten, maar integendeel, binnen de grenzen van het financieel en technisch moge lijke alles doen. Op dezen weg, besloot spr., zal de regeering doorgaan. In de huishoudelijke vergadering werd beslo ten voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen in vier groepen van kieskringen candidatenlijsten in te dienen, waarvan de eerste acht plaatsen door dezelfde personen zullen worden bezet, te weten: mr. P. J. Oud, mr. A. M. Joekes, mevr. mr. B. Bakker-Nort, F. E. H. Ebels, J. Schilt- huis, M. M. Cohen, mr. K. Bijlsma en dr. H. A. Zwijnenberg. Alle lijsten zullen worden ver bonden. Op voorstel van het hoofdbestuur nam de vergadering nog een motie aan, waarin betreurd werd, dat de concentratie van het Bijzonder Onderwijs geen voortgang vindt. Te Barendrecht is in den afgeloopen nacht brand uitgebroken in de boerderij, bewoond door den landbouwer J. A. Vrijlandt. Deze boerderij was de grootste van Barendrecht. De brandweer van Baréndrecht, die kort na het uitbreken van den brand aanwezig was, kon niet verhinderen, dat de geheele boerderij afbrandde, de woning wist zij echter met zeer veel moeite te behouden. Zestien koeien kwa men in de vlammen om, de geheele oogst met ongeveer 600 H.L. aardappelen ging verloren. De oorzaak van dan brand is onbekend. De schade, welke zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. De fabrikanten der vermaarde VICKS VAPORUB zalf zijn verlangend te weten, hoe en voor welke soort verkoudheden Vicks hoofdzakelijk wordt gebruikt. Geef Uw meening in maximum 30 woorden. Voor de over tuigendste antwoorden zijn uitgeloofd 1 bedrag van 1 >i 1 4 bedragen 30 ,i 80 fl. 25.. fl. 10.- fl. 5.- fl. 2.50 fl. 250.- fl. 100.- fl. 50.- fl. 100.- fl. 150.- fl. 150.- fl. 200.- 132 geldprijzen van totaal fl. 1000.- benevens 500 troostprijzen. Inschrijf formulieren voor gebruikers van Vicks VapoRub en Vicks Hoest- bonbons (tijdelijk 25 c. p. doosje) gratis bij Uw Apotheker of Drogist verkrljgb. Groote Pot (dubbele hoeveelheid) tijdelijk 90 cents (inplaats 1.25) Zaterdag is in de Oranje-Nassaumijn bij Heerlen in de 250-meter-verdieping het nog niet gestutte dak ingestort, waardoor drie mijnwer kers onder vallend gesteente werden bedolven. Het gelukte den reddingsploegen na urenlangen arbeid alle drie de slachtoffers levend boven den grond te brengen. Toen het ongeluk gebeurde werd een der drie slechts gedeeltelijk bedolven; hij wist zijn bee- nen los te werken en kwam zonder kwetsuren vrij. De brigade had echter zwaar werk met de andere twee, die geheel onder puin bedekt lagen. Na eenige uren wist men het tweede slachtoffer, den gehuwden mijnwerker Van Thon, met wien men voortdurend klopsignalen had gewisseld, vrij te maken. De man had een ernstige been breuk opgeloopen en moest terstond naar het St. Josephs ziekenhuis overgebracht worden. Zijn tóestand is redelijk. Eerst na zes uren arbeid kon de reddings ploeg het derde slachtoffer, den 23-jarigen Kretschma, bevrijden. Deze, die zich in een ruimte onder de schudgoot bevond, had geen letsel opgeloopen. Toch is hij ter observatie naar het ziekenhuis overgebracht. BATAVIA, 23 Nov. (Aneta.) Tijdens een openbare propaganda-vergadering van de I. K. P., waarop de heer P. Kerstens een rede hield, is deze rede verstoord door een groot aantal personen, dat uitriep: MusseTt wint en Hou zee. Deze personen waren N. S. B.-ers, die na deze demonstratie, op sommatie van den voorzitter, de zaal verlieten, waarna de verga dering ongestoord kon worden voortgezet. Dit incident heeft zich thans scherper geac centueerd door schriftelijke vragen van den heer Kerstens aan de regeering. In deze vragen is medegedeeld, dat aan deze demonstratie is deelgenomen door een com missaris van politie der eerste klasse, die een leidende functie bekleedt bij de veldpolitie. In zijn vragen dringt de heer Kerstens aan op strenge correctie van dezen demonstrant met hét verzoek waarborgen in het leven te roepen, dergelijke gedragingen van politie dienaren voortaan te voorkomen. Het lang gerekte, strookvormig gebied van hoogen luchtdruk van Centraal Europa tot benoorden de Azoren, houdt stand. Het ver toont thans een neiging, om zich over Scan dinavië uit te breiden. Ten Noorden van dit gebied ligt een diepe depressie, die Zondag door het Noorden trok en thans opvult. Langs den Zuidrand bewegen zich ondiepe minima, uit het Middellandsche Zee-gebied af komstig, die een strooming van zomersche warmte teweeg brengen uit het Zuid-Oosten over de Alpen en Centraal-Europa. In de on derste lagen condenseert de vochtigheid èn groote gedeelten van het vasteland van Enge land zijn overdekt met een koude mistlaag, met temperaturen beneden of nabij het vriespunt. Ten Westen van Ierland ligt een weinig be- teekenende depressie; alleen aan de randen van het waarnemingsgebied viel neerslag. Op de Al penstations is de temperatuur zomersch hoog (Jungfraujoch minus vijf graden Celsius, Santis nu! graden), bij groote droogte. Het is te verwachten, dat de wind voorloopig zwak zal blijven en uit het Zuid-Oosten en dat het nevelige weer zal aanhouden, met mis schien korte opklaringen overdag en met tem peraturen om of onder het vriespunt. Een negental werknemersorganisaties heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin de medewerking van dit college wordt vrzocht om aan de onzekerheid van de gepen sionneerden van den Kon. Holl. Lloyd een ein de te maken door er bij de regeering op aan te dringen dat vast wordt gesteld, welke uitkee- ring alsnog zal worden gedaan, boven hetgeen waarop gedupeerden als crediteur aanspraak hebben. Een zeldzaam voorkomend jubileum heeft Zondag de heer Th. Schraven te Overlangel (N.Br.) gevierd. Niet minder dan 60 jaren lahg heeft hij zijn krachten gewijd aan den kerk zang in de parochiekerk van den H. Antonius Abt te Overlangel. Zondag is het jubileum al daar op feestelijke wijze gevierd. De dag begon met een H. Mis van dankbaarheid, opgedragen door Pastoor van Iersel. Van vele zijden ge werden den jubilaris felicitaties in verschillen den vorm. LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen ge schiedenis mej. A. M. P. Mollema; candidaats examen klassieke letteren de heer A. P. C. Kreemer. AMSTERDAM. Doctoraal examen in de Eco nomische Wetenschappen de heer W. L. van Rijnberk. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor Staatsin- rlchtffifr M*. O.: F. deVries te Schiedam.. Geslaagd Voor Wiskunde L. O. R. Oppewal te Oudega. Doos 30. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten, 9 9 9 mini 8.00 8.15 9.15- 10.00 10.30 11.30 12.00 12.15 1.00 1.20 2.00 3.05 4.05 5.00 5.45 6.00 6.40 7.00 7.15 7.35 8.00 8.10 8.25 8.35 8.50 9.00 9.25 9.35 9.45 10.30 10.35 Morgengebed en gewijde gra mofoonmuziek Morgenconcert op gramofoon- platen uitzending van voor fabrieken Mozartprogram- halfuurtje door 10.00 Geen den KRO Uitzending (gramofoon) Gramofoon ma) Godsdienstig pastoor L. H. Perquin Politieberichten KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud Gramofoon Het KRO-Orkest o. 1. v. Mari nus van 't Woud Vrouwenuurtje: „De bloem vaas" door mevr. J. V. d. SchootMulder „Kooken" door mevr. N. Schutte Modecursus door mevr. H. CuppensGeurs „La vie de Bohème", opera van Puccini (gramofoon) KRO-Melodisten o. 1. v. Piet Lustenhouwer De KRO op felicitatiebezoek KRO-Melodisten Esperantocursus door P. Heil- ker Politieberichten „Wat deze tijd leert" door rec tor S. J. Morel Sporthalfuurtje hoff Nieuwsberichten KRO-Melodisten Lustenhouwer De twee Hodlars (accordeon virtuozen) KRO-Melodisten De 2 Hodlars Jenö Farkas en zijn beroemd Hongaarsch orkest Cellorecital door Gerard Hek- king „Weldadigheidszegels" door Ir. M. H. Damme Sollstenconcert door het KRO- Symphonle-orkest o. 1. v. Wil lem van Otterloo m. m. v. Ge rard Hekklng. cello Nieu wsberichten Gramofoonmuziek door P. Olt- o. 1. v. Piet 10.45 Het KRO-Symphonie-orkest (U.S.O.) o. 1. v. Willem van Otterloo 11.15 Gramofoonmuziek 10.00 Hilversum I (AVRO. Morgen wijding) 10.30 Hilversum I (Pierre Palla) 10.30 Langenberg (bioscooporgel) 7.20 Droitwich (Reginald Dixon) 11.20 11.20 11.40 12.10 12.15 12.50 2.05 3.20 3.20 4.35 5.15 5.20 6.00 6.45 7.20 7.20 7.30 7.35 8.00 8.20 9.00 9.35 9.35 11.35 11.20 11.20 11.30 12.35 12.35 12.50 12.50 1.05 1.20 1.30 1.30 1.50 3.50 4.40 Deutschlandsender Langenberg Hamburg Droitwich Hilversum I Droitwich Kalundborg Deutschlandsender Hamburg Rome Brussel II Hamburg Langenberg Brussel I Boedapest Brussel II Berlijn Beromünster Milaan Brussel I Toulouse Brussel I Brussel II Toulouse Kalundborg Langenberg Hilversum I (Kovacs Lajos) Parijs I Langenberg Brussel I Brussel II Deut-schlandsend er Hamburg Brussel II Brussel I Droitwich Berlijn (Hans Bund) Droitwich 5.20 Beromünster 5.30 Hilversum I (Aeolian-orkest) 5.35 Droitwich 6.35 Hilversum I (AVRO-dansork.) 6.50 Brussel II 7.30 Langenberg 8.20 Droitwich 8.30 Hilversum I 8.30 Toulouse 9.00 Boedapest 9.35 Kalundborg 9.50 Hamburg 10.15 Hilversum I (AVRO. Dansor- kest) 10.20 Boedapest (Zigeunerorkest) 10.20 Deutschlandsender (dansmuz. 10.40 Weenen (jazz-orkest) 10.50 Milaan 11.05 Parijs I 11.45 Droitwich 12.50 Touloüse (militaire muziek) 8.00 Hilversum I 8.20 Brussel I 8.20 Brussel II 9.00 Hilversum I (Saint Saëns- progr.) 10.15 Hilversum I (gew. muz.) 11.20 Droitwich 12.20 Brussel I 12.20 Brussel II 12.25 Parijs II 1.50 Brussel I 1.50 Brussel II 2.50 Parijs I 3.05 Deutschlandsender 4.30 Langenberg 4.35 Milaan 5.10 Rome 6.20 Deutschlandsender 6.35 Brussel I 6.37 Parijs II 7.35 Brussel II 8.10 Hilversum I 8.37 Parijs II 9.05 Kalundborg 10.00 Hilversum I 10.30 Brussel I 10.30 Brussel II 10.35 Langenberg 11.10 Hilversum I 11.50 Droitwich 11.20 Parijs I 2.15 Hilversum I (Lyra-trio) 2.20 Hamburg (viool en plano) 3.35 Langenberg (kwartet en zang) 5.50 Parijs I (kamerorkest) 6.35 Berlijn 7.20 Kalundborg (strijkkwartet in e kl. t. op. 59, Beethoven) 9.50 Deutschlandsender (strljkork.) 2.40 Kalundborg (zangvoordracht) 4.00 Hilversum I (pianomuziek van Chopin) 5.20 Kalundborg (marimba-soli) 5.20 Brussel I (zang) 6.30 Beromünster (pianorecital) 8.50 Droitwich (pianorecital) 9.20 Brussel II (zangvoordracht) 9.50 Weenen (zang) 10.05 Brussel II (zang) 8.00 Rome („La rondlne", opera v. Puccini) 10.05 Droitwich („La foire de So- roschinsky", opera v. Mous- sorgsky) 10.35 Toulouse (fragm. uit „Le grand-mogol", opera v. Audran) 8.00 Hilversum I 8.00 Hilversum II 10.20 Berlijn 10.20 Brussel I 10.20 Brussel II 10.20 Hilversum II 11.00 Hilversum I 11.Q0 Hilversum I (Wenken voor de huishouding) 3.00 Hilversum I (begin knipcur sus) 4.30 Hilversum I (Radio-Kinder koorzang) 5.00 Hilversum I (Kinderhalfuur) 7.05 Hilversum I (schoolliederen) 7.30 Hilversum X (Engelsche les voor beginners) BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II 356.7 539.6 459.5 483.9 331.9 DEUTSCHL. SENDER 1571 M. M. M M. RL M Rt M M. DROITWICH 1500 HAMBURG 331.9 HILVERSUM I 301.5 (AVRO en VARAj 5 HILVERSUM II 1875 M. f (KRO en NCRV) f LANGENBERG 455.9 M. 1 LUXEMBURG 1304 RL MILAAN 368.6 RL PARIJS I 1648 RL I PARIJS II 312.8 M. ROME 420.8 M. TOULOUSE 328.0 M. WEENEN 506.8 M. f ÖiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimtiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiB ~TT indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct IVOROL OVer: LOON EN STEUN IN DUITSCHLAND Geachte Redactie, Vergun mij s.v.p. enkele regels in uw geacht blad en wél naar aanleiding van een zinsnede, voorkomende ln het artikel van uw Berlljnschen correspondent van Dinsdagavond j.l. Bedoelde zinsnede luidt: „Dit* doet evenwel niets af aan het feit, dat men een kleine drie millioen arbeiders weer in het productieproces wist te betrekken. Ook al zijn de loonen niet hoog, toch verdienen deze menschen gemiddeld vijf en tachtig mark meer in de maand dan zij aan steun ontvingen." Tegenover het door mij onderstreepte moge ik het volgende plaatsen: Bij de behandeling van het wetsontwerp: me chanisatie sigarenindustrie in de 2de Kamer zei de anti-rev. afgevaardigde Smeenk een ernstig man, nietwaar? op Dinsdag 26 Mei J.l. het volgende: „Men heeft zich wel eens beroepen op het ra dicale verbod, dat nu een paar jaar geleden ln „Duitschland is afgekondigd, maar men roeme „daar niet al te zeer op. want uit een circulaire, „die de leider van het Duitsche arbeidsfront „heeft doen uitgaan, blijkt, dat hij als een ideaal „beschouwde, dat een volwassen sigarenmaker „kwam aan een loon, dat lag ln Nederlandsche „munt. Iets boven de f 8.40 per week. De loonen „in Duitschland zijn zóó laag. dat Invoering van „machines Inderdaad niet economisch wordt." Een volwassen sigarenmaker verdient dus in Duitschland f 8.40 per week, dat is 6o mark per maand. Een mijnwerker, een beroep uitoefenend, dat, volgens de in Duitschland geldende verdiensten, goed bezoldigd kan worden genoemd, verdient circa 1500 mark per jaar. alzoo 125 mark per maand en zou derhalve bij werkloosheid 125 mark. verminderd met'de bewuste 85 mark van uw correspondent, dat is 40 mark per maand aan steun ontvangen of iets meer dan 9 mark per week, terwijl men allicht in een eenigszins groote plaats 8 a 10 mark aan huur betalen, moet. Welnu,, M. de R., hoe ongelooflijk laag moet dan wel in Duitschland de steun zijn- In ver schillende beroepen toch komt men niet eens cf ternauwernood in verdienste aan de bewuste 85 mark (ls f 51.— per maand of f 12.per week). Ofschoon ik vrij geregeld Duitsche dagbladen lees, heb ik nog nimmer iets positiefs aangaande dien steun kunnen gewaar worden. Zou daarom uw B£,rlijnsche correspondent UW lezers niiet een£ wat nader aangaande dien steun op de hoogte willen brengen? Wel weet ik uit de loonstatistieken, dat men gerust beweren kan, dat, ln 't algemeen, het loon ln Duitschland in vele gevallen lager 18 dan de steun hier in Amsterdam. Laat mij hierbij nog opmerken, dat de prijzen voor verschillende levensmiddelen o.a. groen ten, vleesch, vet in Duitschland beduidend hooger zijn dan hier. Levensmiddelen en dage lijksche gebruiksartikelen (als schoenen, klee ren), welke daarginds lager dan hier noteeren, zijn mij momenteel niet bekend, doch misschien wil uw correspondent, speciaal ook wat het brood betreft, den lezers hieromtrent ook nog wel een weinig nader inlichten. Wij zouden er, geloof ik, wat loon en steun betreft, niet weinig op verslechteren, indien het in dit opzicht hier ging als in Duitschland. Ln wat de cultureële en godsdienstige belan gen betreft, men leze slechts den omzendbrief Bisschoppen van de Keulsche en Paderborn- sche Kerkprovincies van j.l. Zondag en onwille keurig zal men dan den wensch in zich voelen opkomen: God beware ons voor zulke ver schrikkelijke toestanden. Intusschen, onder beleefden dank. Uw getrouwe lezer K. Op de tentoonstelling in het stedelijk Van Abbe-museum te Eindhoven heeft de commissie een schilderij getiteld „Amaryllis" van Piet van Wüngaerdt aangekocht ter plaatsing in genoemd museum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6