Een groot Baskisch offensief in Noord-Spanje verwacht al De ontvangst van Horthy te Rome PROTECTOR" I Het nieuws van heden D'Ormoy vervangt Salengro GOEBBELS PROPAGEERT DEN VREDE INTELLECTUEELEN GAAN MADRID VERLATEN De Nobelprijs voor Ossietsky Hevige gevechten in Soei Joean DE BAROMETER I INBRAAK-VERZEKERING I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 25 NOVEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20274 Advertentieprijzen: Per lossen regel SI ct, Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Rouwzitting van de Fransche Kamer ter herdenking van den overleden minister Een toespraak tot de deelnemers aan het reclamecongres Geen Duitsch-Japansch accoord? Te Tokio wordt een dergelijk bondgenootschap ontkend Een geestdriftige menigte juicht den Hongaarschen rijks bestuurder toe Daranyi en de Kanya gehuldigd Horthy Zondag te Weenen Ji De inwoners van Sjanghai hebben Tsjang Kai Sjek tien moderne oorlogsvliegtui gen ten geschenke gegeven ter uitbreiding van de luchtvloot der Nanking-regeering Slechts sneeuw en regen schijnen een oorlog te kunnen bedwingen Een treinbotsing in Roemenië Geruchten over een val van Oviedo SAINT JEAN DE LUZ. 24 Nov. Het W eer iiiiiiiiiiii)jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| I Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën. Kloosters en Kerkelijke Instellingen Op 17 December 1915 werd de Duitsche torpedoboot „V 191" getorpedeerd. Thans, 21 jaar later, is uit de Elbe een reddingsboei van dit oorlogsschip opgevischt Mussolini is een liefhebber van schermen. Tijdens een bezoek van Duitsche journalisten gaf de Duce een vartiitie sabelschermen te aanschouwen met een van. zijn officieren Verontwaardiging in Duitschland Dialoogje „Heeft hij geld?" „Ja." „Heeft zij geld?" „Nee." Lichte verbazing. „Heeft zij geen „Nee." „Hé, ik dacht toch, dat „Nee, hij alléén heeft geld." Een oogenblik pauze. „Maar dan had hij toch een veel betere partij kunnen doen!" Beminnelijke lezeres en geachte le zer, u begrijpt nu wel dat het over een verloving gaat in dit dialoogje. En dat gij daarin de echo beluistert van hetgeen tallooze malen het hoofdbe standdeel vormt in de gesprekken of moeten wij een ander woord ge bruiken? welke een engagement pleegt gaande te maken. Maar nu de vraag: Is het in over eenstemming met de hoogheid van het huwelijk, dat men het „goede" van een partij en het „betere" van een partij, allereerst en allermeest laat bepalen door de omstandigheid, dat „hij", en vooral „zij" geld heeft!? 20 vliegtuigen uit Nanking zouden aan den strijd moeten deelnemen De militaire wetten in België De regeering vraagt spoed- behandeling -MIMDM- (jOEDl/fijPyA NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT PARIJS, 24 Nov. (Havas)Officieel wordt medegedeeld, dat dOrmoy tot minister van binnenlandsche zaken benoemd is in de plaats van den overleden minister Salengro. Te elf uur is heden de rouwzitting van de Kamer ter nagedachtenis van minister Sa lengro gehouden onder voorzitterschap van Herriot. De banken van de linkerzijde waren meer dan vol, doch geen enkele afgevaardigde van de rechterzijde was verschenen. Zwijgend verhieven de aanwezigen zich van hun zetels en met be wogen stem hield Herriot een toespraak, waar in hij hulde bracht aan de nagedachtenis van den op zoo tragische wijze om het leven geko men minister. Spreker laakte de lastercampagne en spoor de de Kamer aan dergelijke campagnes voor de toekomst onmogelijk te maken. De rede van Herriot werd herhaalde malen door applaus onderbroken. Vervolgens sprak minister-president Blum vanaf zijn plaats enkele woorden. „Ik dank de Kamer van ganscher harte. Ik wenschte, dat ik kon zeggen, de geheele Kamer", hierbij wees Blum op de leege banken der rechterzijde. Ten teeken van rouw werd de zitting hierna te half twaalf verdaagd tot Donderdagochtend half tien, wanneer het fiscale wetsontwerp zal worden behandeld. BERLIJN, 24 Nov. (D.N.B.). Vanmiddag zijn de deelnemers aan het continentale reclamecongres op uitnoodiging van den rjjkspropagandaminister, dr. Goebbels, op het ministerie van propaganda bijeengekomen. Dr. Goebbels, die bij deze gelegenheid het Woord voerde, zeide o.a. het is niet waar, dat de volkeren den oorlog willen. Zij willen hem slechts, wanneer de openbare meening hen tot oorlog ophitst. Zij zijn vredelievend, wanneer de regeeringen hen voor den vrede opvoeden. Laat men den blik eens over Europa rond gaan, en hoort men dan 18 jaar na het einde van den grooten oorlog weder het onver antwoordelijke geklets over den „komenden oorlog", dan zou men aan de toekomst van dit werelddeel kunnen twijfelen. Ik hoop, dat de deelnemers aan dit congres zullen medewerken om dit tegen te gaan en de goede verstandhouding onder de volkeren te bevorderen. Wanneer zij dit als den eigenlijken zin en doel van dit congres beschouwen, zullen zij zich voor het geluk en den welstand van alle naties hoogst verdienstelijk maken. TOKIO 24 Nov De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft buitenlandschen journalisten medegedeeld, dat de in het buitenland verspreide berichten over een Japansch-Duitsch bondgenootschap be rusten op valsche geruchten en misverstand, die binnenkort uit den weg zuilen worden ge ruimd. Japan verlangt een goede verstandhou ding met alle mogendheden. De woordvoerder verklaarde verder, dat te Nanking Japansch- Chineesche besprekingen over een gemeen schappelijke actie tegen het communisme wor den gevoerd. Dat met andere staten dergelijke onderhandelingen gaande zijn, was hem niet bekend. Ook met Italië wordt niet onderhan deld, ROME, 24 Nov. (Stefani). Rome heeft den Hongaarschen rijksbestuurder, admiraal Horthy, ontvangen met prachtig zonnig weer. Overal wapperden de Hongaarsche en de Italiaansche kleuren. Geruimen tijd voor de trein met het hooge bezoek was binnengeloopen, verdrong zich reeds 'n tal rijke menigte in de straten, waar door een uitgebreide politiemacht en troepen in pa- rade-uniform de orde gehandhaafd werd. Aan het station bevonden zich de hoogste autoriteiten van Staat en leger. Om 15 uur 45 reed de trein binnen en zette de muziek het Hongaarsche volkslied in. Hartelijk begroetten admiraal Horthy en zijn vrouw het ter verwel koming aanwezige Italiaansche vorstenpaar, waarna Horthy de eere-compagnie grenadiers de revue passeerde, begeleid door den Koning, ^e Koningin en Mussolini. In den koninklijken salon werden vervolgens verschillende persoonlijkheden aan den Hon gaarschen rijksbestuurder voorgesteld. Buiten het station juichte een zeer groote menigte de gasten geestdriftig toe. Geëscorteerd door eskadrons kurassiers en troepen begaf de stoet zich naar het Esedra- plein, waar prins Colonna, de gouverneur van Rome, Horthy welkom heette in de Italiaan sche hoofdstad. Voortdurend toegejuicht door het langs den weg geschaarde publiek, reed de stoet hierop naar het Quirinaal. Ook voor dit paleis stond een ontzaglijke menigte opeengepakt, die, zwaaiende met vlaggetjes in de Hongaarsche kleuren de gasten luidkeels toejuichte, en nog bleef juichen, toen het gezelschap reeds het paleis was binnengegaan, zoodat Horthy, zijn vrouw, de Koning en de Koningin, op het bal kon verschenen om de menigte voor deze be tooging dank te zeggen, hetgeen verscheidene malen herhaald moest worden. Intusschen was Mussolini, in gezelschap van den Hongaarschen minister-president Daranyi, den minister van Buitenlandsche Zaken, de Kanya, en gevolg, van het station naar het Grand Hotel vertrokken, waar de genoemde gasten verblijf zullen houden tijdens hun op onthoud in Rome. Ook deze stoet werd door een talrijk publiek geestdriftig toegejuicht. Om vijf uur heeft Mussolini zich naar het Quirinaal begeven, teneinde admiraal Horthy zijn opwachting te maken. Vervolgens had Daranyi in het Palazzo Ve- nezia een onderhoud met Mussolini. De bladen wijden geheele pagina's aan Hon garije en het bezoek van het Hongaarsche Staatshoofd aan Rome. Rijksbestuurder Horthy, die Zondagmorgen te Weenen zal aankomen, zal aan 't station wor den, verwelkomd door bondspresident Miklas. Van t station tot 't hotel waar hij zijn intrek zal nemen, zullen troepen langs den weg opgesteld staan, die hem de eerbewijzen zullen brengen. Zondagavond zullen in het kasteel Schoen- brunn een banket en een groote receptie plaats vinden. Maandagavond zal Horthy in de opera een galavoorstelling bijwonen. «i* BOEKAREST, 24 Nov. (Stefani) Vanmor gen is de expresstrein van Warschau bij 't Roe- meensche station Ghigavoda op een locomotief geloopen. Zeven personen zijn ernstig gewond. (Havas). Volgens aan de grens ont vangen berichten kan spoedig een offensief der Baskische troepen wor den verwacht. De militietroepen te Bilbao, die aan dit of fensief zullen deelnemen, bestaan uit ver scheidene duizenden manschappen, gewapend met mitrailleurs en kanonnen van ieder kaliber. Reeds hebben vliegtuigen verscheidene spoor lijnen met bommen bestookt en vernield. De autoriteiten der rechtschen in Guipuzcoa blijven weigerachtig de meeste vreemdelingen uit Spanje te laten vertrekken. Men wijt deze houding aan hun vrees verschillende militaire operaties, die in deze streek plaats hebben ge vonden, bekend te zien worden. Hedenmiddag deelde de verdedigingsraad van Madrid mede, dat aan alle fronten voor Madrid rust heerscht. Sneeuw en regen be- Verwachting: meest zwakke wind uit Zui- jË delijke richtingen nevelig of betrokken, weinig of geen neerslag, temperatuur om Ëj het vriespunt. Ëj Ëj Verdere vooruitzichten: weinig verande- ring. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii I ONDERL. VERZEKERING MIJ. DAMRAK GO AMSTERDAM-C. i Tel. 45014 en 45016 Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN iMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï lemmeren de militaire actie. In de univer- siteitswijk zijn de rechtschen geblokkeerd bij de gebouwen, welke zij bij een aanval van de regeeringstroepen moesten prijsgeven. De verdedigers besloten de troepen te doen rusten en de burgerbevolking te evacueeren. Personeel en de instrumenten van de belangrijk ste wetenschappelijke instituten worden in vei ligheid gebracht, teneinde niet het risico van een nieuw bombardement te loopen. Radio-Sevilla deelde mede, dat door de be zetting van oMeloa de rechtsche troepen in het noorden van Madrid doelmatig gedekt worden en zonder gevaar de Manzanares kunnen over steken. Hun ravitailleering is verzekerd. Het rechtsche opperbevel beoordeelt den militairen toestand zeer gunstig. Vanmiddag hebben een dertigtal regeerings- vliegtuigen, jacht-, verkennings- en bombarde- mentstoestellen, geruimen tijd boven de hoofd stad gecirkeld, ondanks de laag hangende be wolking. Waarschijnlijk gold het hier een ten toonspreiden van optimisme ten behoeve van de bevolking, maar het is ook mogelijk, dat ver schillende loyale vliegtuigescaders later een vlucht gemaakt hebben boven de linies der rechtschen om die te bestoken. In overeenstemming met het comité van ver dediging heeft de generale staf van het vijfde regiment militietroepen de verantwoordelijkheid op zich genomen van de evacuatie uit Madrid van de mannen, die de Spaansche intellectueele elite vertegenwoordigen, teneinde hen te redden van het vuur der rechtschen. Het eerste contingent schrijvers en geleerden is per auto naar Valencia vertrokken. Onder hen bevinden zich de schrijvers Antonio Ma- chado, Duperiel, Henriquez Moles, Hortega, An tonio Madinaveitia, Sacristan, Sanchez Eovisa en José Moreno Villa. In 'n pantserauto is een groot deel van hun wetenschappelijk materiaal en hun boeken naar Valencia gestuurd. Het blad Intransigeant publiceert een tele gram van den volgenden inhoud uit Gibraltar: „De radiopost van Malaga heeft medegedeeld, dat de regeeringstroepen zich zonder slag of stoot zouden hebben meester gemaakt van Oviedo, dank zij een tunnel van twee K.M. lengte, die door de genie was aangelegd en die het centrum van de stad in de lucht zou hebber: doen vliegen." De redactie van het agentschap Havas tee- kende hierbij Dinsdagmiddag om 5 uur aan, dat op het oogenblik nog geen berichten uit Spanje waren ontvangen, noch van regeerings-, noch van andere zijde, die melding maakten van een innemen van Oviedo door de regee- rignstroepen of die Heten vermoeden, dat dit zou kunnen geschieden. De Britsche regeering heeft Franco verzocht, zijn oorlogsschepen in kennis te stellen van de gisteren door Eden in het Lagerhuis afgelegde verklaring, waarvan de tekst met een schema der voorgenomen wetgeving op dit punt aan de Franco-regeering is medegedeeld. De Britsche ambassadeur, die zich te Hen- daye bevindt, heeft opdracht gekregen, nog maals te Burgos aan te dringen op de aanwij zing van een neutrale zone te Barcelona, daar het antwoord van Franco geen enkele nauw keurige mededeeling daarover bevat. Ten aanzien van het incident te Cartagena hoort men thans in diplomatieke kringen te Londen de stelling verdedigen, dat de kruiser is aangevaUen door een duikboot, welke sedert drie weken door de Madrileensche regeering vermist wordt. Dit vaartuig, dat bij de straat van Gibraltar moest kruisen/is niet naar zijn basis teruggekeerd. Men acht het mogelijk, dat de bemanning naar de rechtschen is overge- loopen. Admiraal Magaz, de vertegenwoordiger van Burgos te Rome, heeft de Messagero naar aan leiding van het bericht als zou de regeerings- kruiser Cervantes door een duikboot van een buitenlandsche mogendheid getorpedeerd zijn, medegedeeld, dat dit bericht onjuist is en be doelt de meening te verspreiden, dat buiten landsche duikbooten ten dienste van het bewind te Burgos staan en dat de neutraliteit ter zee ersntig geschonden wordt. Magaz zeide verder, dat in den loop van den oorlog verscheidene duikbooten der Madrileensche regeering zich bij de strijdkrachten der rechtschen gevoegd heb ben. Onlangs nog aldus Magaz passeerden eenige rechtsche duikbooten de straat van Gi braltar, een dezer schepen heeft de Cervantes getorpedeerd. jv Carl von Ossietzky wordt op het oogenblik behandeld in het Westend-Krankenhaus in Charlottenburg. Vandaag zijn eenige bezoekers bij hem toegelaten. Ossietzky is gebogen en mager geworden. Zijn haren zijn wit, al is hij pas 48 jaar. De schrijver wist reeds, dat hem de Nobel prijs voor den vrede was toegekend en zeide: „Ik verheugd mij over deze onderscheiding, maar ik ben een poëtiek schrijver en ik hoop; dat deze daad van het Nobelcomité geen on aangename reacties voor Noorwegen zal heb ben". Op de vraag of hij naar Oslo zou gaan, om den prijs in ontvangst te nemen verklaarde Ossietzky, dat hij daarop niet kon antwoorden. De behandelende geneesheer toonde zich zeer gereserveerd en verklaarde, dat de zieke nog de grootste zorgen noodig heeft. Het Duitsche nieuwsbureau schrijft: Met Carl von Ossietzky is de Nobelprijs voor den vrede voor de eerste maal ten deel geval len aan een door het hoogste gerechtshof van zijn land veroordeelden landsverrader. Carl von Ossietzky is op 23 November 1931, derhalve in den tijd van de November-republiek, door den vierden strafsenaat van het rijksgerechtshof wegens landsverraad tot een gevangenisstraf van VA jaar veroordeeld. Een verzoek om be genadiging aan den rijkspresident, generaal veldmaarschalk von Hindenburg, werd door de zen afgewezen. Ossietzky is Kerstmis 1932 op grond van een algemeene amnestie in vrijheid gesteld. In tegenstelling tot den Sovjet-staat, die iederen poMtieken tegenstander tegen den muur laat zetten, heeft het nationaal-socialistische Duitschland zich ertoe bepaald Ossietzky op 28 Februari 1933 in verzekerde bewaring te doen stellen Ossietzky is geruimen tijd geleden uit deze hechtenis ontslagen en bevindt zich in vrijheid. De toekenning van den Nobelprijs aan een als zoodanig bekend staanden landsverrader is een zoo onbeschaamde uitdaging en beleediging van het nieuwe Duitschland, dat daarop een dien overeenkomstig duidelijk antwoord zal volgen. Omtrent den levensloop van Carl von Os sietsky deelt Havas mede, dat hij sedert 1926 de leiding had van het politieke weekblad „Die Weltbuehne", dat gesticht is door Siegfried Jacobson als litterair blad. In 1928 werd het een politiek blad. Tijdens het regime van Wei- mar vestigde Von Ossietsky voortdurend de aandacht op de gevaren, welke het regiem en den vrede bedreigden. Vanaf 1930 deed hy felle aanvallen op de nationaal-socialisten en in zijn blad spoorde hij alle democraten aan zich in een Hnksch front aaneen te sluiten tegen de aanvallen van het fascisme. In 1931 werd hij op aanklacht van de Reichs- wehr veroordeeld tot 18 maanden gevangenis straf, omdat hfj in zijn blad onthullingen had gedaan over de geheime militaire begrooting van Duitschland. Zes maanden zat hij in de gevangenis, waarna hy volgens de amnestie bepalingen van 1932 in vrijheid werd gesteld. In de binnenlandsche politiek verdedigde Von Ossietsky steeds krachtig het liberaai-republi- keinsche Ideaal en in de buitenlandsche poli tiek bestreed hy elk imperialisme en wees hy op het gevaar van een nieuwen wereld-oorlog. In Maart 1933 werd hy, omdat hü weigerde het land te verlaten, zonder vonnis opgesloten in het concentratiekamp Oranienburg. Later werd hy overgebracht naar het concentratie kamp Rapenburg, Groot Baskisch offensief verwacht in Noord- Spanje; intellectueelen gaan Madrid verlaten; geruchten over een val van Oviedo. Geestdriftige ontvangst van den Hongaarschen ryksbestnurder Horthy te Rome. Hevige gevechten in het Noorden van Soei Joean tusschen Chineesche en Mongoolsche troepen. D'Ormoy benoemd als opvolger van Salengro; de Kamer houdt een rouwzitting ter nagedach tenis van den overleden minister. Goebbels spreekt over den vrede op het reclame congres te Berlijn. De Tweede Kamer heeft de Justitie-begrooting z. h. st. aangenomen; met 58 tegen 25 stem men werd verworpen het voorstel K. ter Laan c.s. tot wijziging der Leerplichtwet. Nadere uiteenzetting van Minister van Schaik in de Tweede Kamer over de Haagsche zeden zaak. Vergoeding voorgesteld aan het Landbouw crisisfonds van de uitgaven, veroorzaakt door den aanvoer van Java-suiker hier te lande. De ramp van de Scheveningsche loggers; on derzoek door den Raad voor de scheepvaart. Vaste grondstemming ter New-Yorksche Beurs. PEIPING, 24 Nov. (Havas) In de streek van Woetsjnag Hoeyang, in het Noorden van Soei Joean, werden hevige gevechten geleverd tusschen de Chineesche en Mongoolsche troepen. Dit Chineesche bron wordt vernomen, dat 20 vliegtuigen uit Nanking te Kweithoa, de hoofdstad van Soei Joean, zouden zyn aan gekomen. zy zouden de opdracht nebben, on- middeliyk aan den stryd deel te nemen. BRUSSEL, 24 Nov. (Havas) De minister raad heeft besloten het parlement te verzoe ken, dat het militaire wetsontwerp met spoed behandeld wordt. De regeering zal voorstellen morgen met de debatten te beginnen, opdat de stemmingen over het ontwerp voor 1 De cember zyn geschied. Vanmiddag wordt het rapport by de Kamer ingediend. t wwwuwuumii u n i /t Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 760.6. yorige stand 763.8,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1