Een opzienbarende onthulling Het nieuwe verdrag tusschen Duitschland en Japan Twee tanks der Rooden wagen zich in het vijandelijk kamp v-i Stickling begenadigd Begeerige oogen op Oost-Indië Een overeenkomst, niet gericht tegen de U.R.S.S., doch uitsluitend tegen de Komintern De Nobelprijs van Ossietzky De rexisten en de zenders in Italië DE BETEEKENIS AAN DE PERS TOEGELICHT mmÊmm Het nieuws van heden %mÊm Overmoed, misverstand en verwarring VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post. per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20276 DOODSTRAF VERANDERD IN 10 JAAR GEVANGE NISSTRAF Zes andere beklaagden reeds gefusilleerd BERLIJN, 25 Nov. (D.N.B.) Volgens een officieele Sovjet- Russische mededeeling heeft de voorzitter van het centraal executief comité het verzoek om begenadigjng van den Duitschen onderdaan Stickling ingewilligd en de doodstraf veranderd in een gevangenis straf van 10 jaar. Eert Duitsche stap te Oslo Rome ontkent machtiging tot uit zending te hebben verleend Brand op het jacht van Marconi Discontoverlaging in Zwitserland Een geheim protocol, dat als annex toegevoegd zou zijn aan het nieuwe Duitsch-Japan- sche verdrag Indië ingedeeld in belangensferen Dit protocol, zoo schrijft hij, verdeelt Nederlandsch Oost-Indië in Japansche en Duitsche belangensferen en regelt de kwestie van de eilan den in den Stillen Oceaan, die hebben toebehoord aan Duitschland en geplaatst zijn onder Japansch mandaat. vmmm Madrid heeft ontzettend te lijden van den burgeroorlog. De verwoesting in een der straten. Op den vroor grond een brandende auto Ook andere staten zijn uitge- noodigd, tot deze overeen komst toe te treden Wantrouwen in Britsche diplomatieke kringen tr**»-» xgg In Berlijn is het Continentale-reclame-c ongres geopend, waaraan 110 buitenland sche vertegenjvoordigers deelnemen (Zie verder pag. 2). Brandende benzine en een regen van granaten maakten de tanks tot wrakstukken Zeven Russen terstond neergeschoten De noodtoestand te Madrid De strijd geconcentreerd om het Koninklijk Paleis - De Marokkanen spelen een belangrijke rol bij de bezetting van Madrid. Hier ziet men een verkennings patrouille op pad Het Weeriiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Voor liefhebbers van parachute-springen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SI et, tnges. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één £5 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. Naar gemeld wordt, is, behalve de Duitscher Stickling en twee andere beklaagden in het proces te Novo sibirsk, geen der zes andere beklaag den begenadigd. Dezen zijn inmid dels reeds gefusilleerd. BEBLUN, 25 Nov. (D. N. B.) De rijksmi nister van buitenlandsche zaken heeft den Duitschen gezant te Oslo telegraphisch op dracht gegeven, uiting te geven aan de uiterste bevreemding der Rijksregeering ten aanzien van het besluit van de Stortings commissie, betreffende de toekenning van den Nobelprijs voor den vrede. Ook al is de Noorsche regeering als zoodanig niet rechtstreeks bij dit besluit betrokken het gaat toch aan den anderen kant om een besluit van de Noorsche lands-vertegenwoordiging, dat een bewuste en beleedigende uitdaging van Duitschland vormt. De gezant heeft opdracht mede te deelen, dat de Duitsche regeering zich moet voorbehouden alle consequenties te trek ken uit dit voorval. Uit Berlijn wordt door Stefani bericht, dat men in politieke kringen gelooft, dat Hitier zal besluiten, dat in het vervolg geen Duitscher meer den Nobelprijs voor den vrede mag aannemen. ROME, 25 Nov. (Havas)Het ministerie van pers en propaganda spreekt formeel tegen, dat Italiaansche radiozenders mach tiging zouden hebben gekregen, mededeelin gen van den rexistischen leider Degrelle uit te zenden. De directie van den radio-omroep te Rome heeft nog geen enkele instructie ontvangen be treffende het beschikbaar stellen van zendtijd Voor de rexistische partij in België. Rexistische kringen te Brussel bevestigen hochtans, dat Degrelle een overeenkomst heeft aangegaan met een Italiaanschen zender, be treffende het eenmaal per week spreken voor de microfoon. Dit zou dan de zender van Turijn en niet die van Rome zijn. Over veertien dagen zou Degrelle voor de eerste maal spreken, maar later, om heen en weer reizen te voorkomen, zou hij de rede voor gramofoonplaten uitspre ken, die dan voor den zender zouden worden af gedraaid. ROME, 25 Nov. (Stefani). Te Civita Vecchia is aan boord van het jacht van Marconi, Elettra, Waar de uitvinder proefnemingen deed met de z.g. micro-golven, brand uitgebroken. De brand weer slaagde er eerst na eenige uren in het vuur te blusschen. Marconi was aan t_ord, toen de brand uitbrak. Men hoopt, dat hij zijn proef nemingen zal kunnen voortzetten. BERN, 25 Nov. (Z.T.A.) De directie van de Zwitsersche nationale bank heeft besloten tot verlaging van het disconto van 2 procent tot 1J4 procent. Het disconto op beleeningen is ver laagd van 3 procent tot 2Vz procent. LONDEN, 25 Nov. (Havas). De diplomatieke redacteur van de „Evening Standard" beweert uit goede bron bijzonderheden te heb ben vernomen over een geheim pro tocol, dat als annex zou zijn toege voegd aan het nieuwe Japansch- Duitsche verdrag. Duitschland zou afzien van alle rechten op de Mariannen, de Carolinen en de Marshal eilanden, d.w.z. op alle gebieden in den Stillen Oceaan, die gelegen zijn ten Noord-Westen van een lijn, die loopt door de Java-, de Soen- da-, de Banda- en de Arafoera-zee. Deze lijn moet dan ook de respec tieve economische belangensferen van Japan en Duitschland in Neder landsch Oost-Indië aangeven, waar bij Borneo en Celebes door het pro tocol als onder Japanschen invloed liggende erkend worden en Sumatra en Java onder Duitschlands invloed worden verklaard. In hetzelfde artikel wordt er de nadruk op gelegd, dat de door Nederland gevoerde open deur-politiek in Nederlandsch Oost-Indië alle vrijheid laat voor buitenlandsche penetratie. De „Evening Standard" maakt verder be kend, dat Schacht een plan zou hebben opge steld, waarin voorzien wordt in de economische penetratie door middel van Duitsche firma's, die te Amsterdam werken in overeenstemming met het Nederlandsche recht en die rubber plantages exploiteeren voor Duitschland, ter wijl in dit plan ook voorzien zou worden in het instellen van Duitsche kolonisatiecentra. Het blad schrijft tenslotte, dat de natio- naal-socialistische propaganda zeer actief is onder de Nederlandsche bevolking in Indië, teneinde haar voor te bereiden op een eventueele Duitsche overheersching. Naar aanleiding van dit bericht wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat het Londensche blad deel uitmaakt van de sensatie-pers van lord Beaverbrook, in Nederland beter bekend door de „Daily Express", waarvan de „Evening Standard" de avond-editie is. Zooals men weet, voert lord Beaver brook een imperiale politiek op eigen hand, waarin stemming-makende ge ruchten als deze passen. Mèèr dan de gebruikelijke reserve tegenover dit soort berichten is in elk geval geboden. BERLIJN, 25 Nov. (Havas). Op de confe rentie voor de buitenlandsche pers heeft Boetticher, de chef van den persdienst van von Ribbentrop, mededeeling gedaan van het sluiten van een Duitsch-Japansch ac- coord tegen het communisme. De overeenkomst heeft den volgenden tekst: „De regeering van het Duitsche Rijk en de Keizerlijk-Japansche regeering, inziende, dat het doel der communistische internationale, Ko mintern genaamd, de vernietiging en overweldi ging der bestaande staten met alle beschik bare middelen is, in de overtuiging, dat het dul den van een inmenging der communistische in ternationale in de binnenlandsche aangelegen heden der naties niet alleen den binnenland- schen vrede en de sociale welvaart dier staten in gevaar brengt, maar ook den wereldvrede in het algemeen bedreigt, zijn, in den wensch ge meenschappelijk op te treden ter verdediging tegen de communistische ondermijning, het vol gende overeengekomen: Artikel 1. De verdragspartijen komen over een, elkaar op de hoogte te houden van de actie der communistische internationale, te overleggen over de noodzakelijke afweer- maatregelen en die maatregelen in nauwe samenwerking ten uitvoer te leggen. Artikel 2. De partijen zullen derde staten, welker binnenlandsche vrede bedreigd wordt door den ondermijningsarbeid der commu nistische internationale, gemeenschappelijk uitnoodigen, afweermaatregelen in den geest van deze overeenkomst te treffen of aan deze overeenkomst deel te nemen. Artikel 3. Voor dit accoord gelden zoowel de Duitsche als de Japansche tekst als oor spronkelijk. Het treedt in werking op den dag van onderteekening en geldt voor vijf jaar. De partijen zullen een redelijken tijd voor verloop van dezen termijn overleg ple gen over de verdere organisatie harer sa menwerking. De gevolmachtigden van beide staten heb ben nog het volgende aanvullende protocol ge sloten: De bevoegde autoriteiten van beide staten zul len ten aanzien van de uitwisseling van infor maties over de actie der internationale, alsmede ten aanzien van de onderzoekingen en afweer maatregelen nauw samenwerken. De bevoegde autoriteiten der beide staten zullen in het kader der bestaande wetgevingen strenge maatregelen nemen tegen degenen, die in binnen of buitenland direct of indirect ar beiden in dienst der communistische interna tionale of den ondermijningsarbeid dier inter nationale begunstigen. Ter vergemakkelijking van de samenwerking der bevoegde autoriteiten zal een permanente commissie benoemd worden. In deze commissie zullen de verdere noodzakelijke afweermaat regelen ter bestrijding van den ondermijnings arbeid der communistische internationale over wogen worden." Na het voorlezen van het document zeide Boetticher: ,,De tekst is duidelijk genoeg, zoo dat ik geen lange uiteenzetting behoef te ge ven. De strijd van het nationaal-soeialisme te gen het bolsjewisme is niet nieuw en gij weet, met hoeveel energie wij dien strijd gevoerd heb ben, maar de verschrikkelijke gebeurtenissen in Spanje laten niet toe, dat wij wachten, tot onze pogingen om de publieke opinie der we reld voor te lichten vrucht dragen. Het heden geteekende accoord heeft ten doel, de Europeesche cultuur en beschaving te redden. Op het zevende congres der derde in ternationale te Moskou zijn omlijnde plannen besproken, die van Spanje een Sovjet-republiek moesten maken en in andere staten een volks- frontregeering moesten tot stand brengen. De derde internationale heeft allen staten den oorlog verklaard." Toen een der journalisten vroeg, waarom juist von Ribbentrop het accoord had ge- teekend, antwoordde Boetticher. „Von Ribbentrop strijdt als alle Duitschers tegen het bolsjewisme en hij heeft namens den Fuehrer de onderhandelingen met Japan gevoerd." Woensdagavond om 10 uur heeft te Tokio het ministerie van buitenlandsche zaken den tekst gepubliceerd van het Duitsch-Japan- sche verdrag tegen het communisme. Tegelijkertijd werd een communi qué uitgegeven, waarin er de nadruk op gelegd wordt, dat het accoord niet gericht is tegen de U.R.S.S., maar uitsluitend tegen de Komin tern, „welke slechts internationale maatregelen doelmatig kunnen be strijden." Het communiqué voegt hieraan toe, dat Duitschland en Japan thans in een gelijke po sitie verkeeren ten aanzien van de Komintern, welker bedrijvigheid verdubbeld is in de beide landen na het zevende congres van de Kom intern in Moskou in 1935. Het communiqué beschuldigt de Komintern vervolgens den wereldvrede te bedreigen, in welk verband melding gemaakt wordt van de gebeurtenissen in Spanje en van de inmenging der Komintern in de binnenlandsche aangele genheden van alle landen. FRONT VAN MADRID, 25 Nov. Christopher Holme, de speciale correspondent van Reuter bij de Nationalisten, die momenteel in het Casa de Campo aanwezig is, verhaalt het vol gende sensationeele voorval, dat hij bij den strijd aldaar heeft beleefd: Een ongewoon geval van aan zelf moord grenzenden overmoed heeft dezer dagen schrik en verwarring verspreid in het nationalistische kamp in het Casa de Campo, het zoozeer omstreden park in het Westen van Madrid. Twee tanks der regeeringstroepen verschenen plotseling dicht voor de linies der rechtsche troepen, die ten slotte slechts met groote moeite de tanks konden overmeesteren. De tanks kwamen langzaam het Casa de Campo binnenrollen door een gat in de muren. Doch in plaats van door een hevig vuur te worden bestookt, trokken zij onge moeid verder, daar de nationalisten blijk baar geloofden, dat de binnenkomende tanks tot hun eigen leger behoorden. De manschappen in de tanks toonden uiter aard geen neiging, dit misverstand uit de we reld te helpen, en zoo kon het gebeuren, dat de beide tanks op ongeveer 50 meter van de artilleriebatterijen plotseling een vernielend mitrailleurvuur openden. De batterij-commandant was uiterst ver wonderd,-, midden tusschen zijn eigen troe pen twee tanks der tegenpartij te ontdek ken, zoodat hij eenvoudig vergat zijn beve len te geven, en de Mooren, veilig ver schanst in hun loopgraven, konden het hoofd niet boven den grond uitsteken, zon der door een mitrailleurkogel te worden ge troffen. Dit duurde totdat een Moorsche patrouille van de rechterflank te hulp kwam, de tanks onder een regen van handgranaten bedolf, en bussen benzine over de voertuigen uitstortte. Hiertegen waren deze niet bestand en spoe dig waren de tanks in wrakken herschapen, en gaven de bemanningen zich over. Plotseling sprong een man uit een der tanks met den uitroep: „Schiet niet op mij, ik ben een Spanjaard; de anderen zijn Rus sen". Bij onderzoek bleek dit inderdaad het geval te zijn. In de eerste tank zaten drie Russen, in de andere vier, die allen werden geëxecuteerd. Dit was het einde van een avontuurlijken tocht, die door de wijze waarop hij werd uit gevoerd, duidelijk bleek van te voren zorgvul dig te zijn overlegd en op nauwkeurige infor matie te berusten. De vandaag uit Spanje te Londen ont vangen telegrammen geven aan, dat, of schoon zich geen enkele feitelijke wijziging heeft voorgedaan in de positie van Madrid, de wijk van Calle de Valle Hermoso in het Westen van de hoofdstad, zoo zwaar gebom bardeerd is door de artillerie, dat zij geheel verlaten is. De noodtoestand zou voor de burgerbevolking toenemen. Een derde deel van de non-combattante inwoners zou thans zijn vertrokken. Volgens geloofwaardige berichten van een uit Madrid teruggekeerden officier der regulares, hebben de rechtsche troepen, na de bezetting van de z.g. modelgevangenis, alle huizenblokken van de Calle Prin- cesa veroverd en zijn zij thans door gedrongen tot de Plaza Espanan en de Plaza Oriente. De strijd gaat thans hoofdzakelijk om het in een ves ting veranderde Koninklijk paleis. Burgos heeft nog steeds niet geantwoord op de Engelsche vragen betreffende de afbakening van een neutrale zone bij Barcelona. In offi cieele kringen wordt verklaard, dat de Britsche ambassadeur, die op het oogenblik te Hendaye verblijft, nieuwe pogingen in het werk stelt om zoo spoedig mogelijk een antwoord te ver krijgen. N Verwachting: Zwakke tot matigen, Oos- telijke tot Zuidelijken wind, nevelig of jË betrokken, weinig of geen neerslag, tem- peratuur om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. H illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIMIIHIIIIIIli PARIJS, 25 Nov. (Havas). De commissie voor de financiën, welke heden de credieten van de begrooting voor de luchtmacht behan delde, gaf uiting aan haar verlangen, dat tij dens de wereldtentoonstelling 1937 een para chute-toren zou worden opgericht, zooals die reeds in andere landen bestaan, opdat diegenen die dat wenschen, zich kunnen oefenen in parachute-springen of hun „lucht-gevoel" kun nen .onderzoeken. Een geheim protocol, toegevoegd aan *t nieuwe Japansch-Duitsche verdrag, zou Nederlandsch- Indië in Duitsche en Japansche belangensferen indeelen. De Duitscher Stickling door de Sovjet-Unie begenadigd. De tekst van het nieuw Duitsch-Japansche accoord; indrukken in Engeland, Frankrijk en China; nadere uiteenzetting door Duitsche en Japansche autoriteiten van het doel der over eenkomst. Twee tanks der Rooden drongen 6et kamp der Nationalisten bij Madrid binnen; de noodtoe stand in de hoofdstad stijgt; de strijd geconcen treerd om het Koninklijk Paleis. De begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in de Tweede Kamer verder be sproken. Vaste stemming ter New ïorksche Beurze kon zich niet handhaven; beperkte handel op lager koersniveau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1