LAATSTE NIEUWS KWIEK EN VIEF Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Kweekschoolwet van de baan De gevechten in Soei Joean Sport en spel DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936 gimiiniiiinuiiinniiiiniiiiiiiiiimiiimniiiimmnniiiiiiiNiiniiiniiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiH VOOR DEN KANTONRECHTER Zondagswet De gezellige broer CATHARINADAG IN HET R. K. LYCEUM Gevonden voorwerpen en dieren DAMMEN Haarl. R.K. Dambond UIT DEN OMTREK Gemeenteraad van Velsen De Burgemeester verdedigt zijn beleid - Sagen over V eiserbeek De voorzitter antwoordt V eiserbeek BLOEMENDAAL Burgerlijke stand DRIEHUIS VOGELENZANG HEEMSTEDE Minister Slotemaker de Bruine handhaaft zijn standpunt in zake de spelling Garantiefonds voor de wereld-jamboree ZAANDAM NOORDWIJKERHOUT De Chineesche troepen bezetten Pao Ling Miao De dubbele moord te Merkelbeek Engelsche sleutel gevonden, waar mede waarschijnlijk vrouw Send en hoofdwonden zijn toegebracht De toestand van de 83-jarige kunstenaresse na haar operatie PRINS BERNHARD BIJ LUCHT DOELARTILLERIE Krijgsverrichtingen in de om geving van Barneveld Tegen god en godsdienst De politie grijpt in op een com munistische propaganda- tentoonstelling VOETBAL ZWALUWEN A TEGEN B Weinig nieuwe gezichtspunten CRICKET CRICKET IN AUSTRALIË Esther de Boer v. Rijk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT |II!I1IIIII!IIIIIIII1II!]|I1III1IIIIIIIII!IIIIIIII!IIIIIIIIIII|||||||||!IIII1IIIIIIIII||||||||I!III|||||||||||||II1II1II1I![|||||||||||1III^ iiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii STAD iiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Een zeldzaam voorkomende rechtszaak werd Woensdag voor eten kantonrechter behandeld, n.l. een overtreding van de wet op de Zondags rust. Een 30-jarige smid en een bleeker, beiden uit Haarlem, waren op Zondagmorgen 11 Octo ber des morgens omstreeks half 10 boven op een plat dak van een perceel aan den Spaarn- damscheweg bezig geweest met het aansluiten van leidingen aan ketels van de in het huis gevestigde wasscherij. Beiden ontkenden. Ze be weerden dat ze op het dak van een ander huis, dan in de dagvaarding genoemd was, hadden gewerkt en ook andere werkzaamheden, dan in cte dagvaarding omschreven, hadden verricht. Het deed er niet veel toe. Ze waren nu eenmaal op Zondag zonder vergunning van de overheid aan het werk geweest en wel, zooals ze zelf ver klaarden, omdat ze op Zaterdag niet gereed konden komen en het werk toch afmoest. Een politie-agent zag het echter vanuit de Flores- straat en de beide mannen waren er bij. De eisch was 5 boete of 5 dagen hechtenis tegen iecter, het vonnis slechts 2 boete subs. 1 dag hechtenis. Twee broers reden op een nacht in October in een auto in de Nagtzaamstraat. Degene, die aan het stuur zat, een schipper, had geen rij- bewiji; en reed onder toezicht van den ander, die er wel een had. De schipper verkeerde ech ter heel erg onder den invloed van sterken drank en het ritje was dan ook allesbehalve een pretje, voor de andere weggebruikers niet alleen, maar ook voor den broer zelf. Deze wilde in verband met de dronkenschap van den schipper het stuur overnemen, doch de schipper zei: „Ik ben de baas" en bleef den auto besturen. Toen vond de broer het maar beter uit den auto te stappen, maar de schip per, die tevens zijn „baas" is, wilde niet stoppen en de auto reed te gevaarlijk en te snel om uit den auto te kunnen springen. Een voorbijrijden de automobilist waarschuwde echter de politie, die den auto aanhield en den dronken schipper in de cel ter ontnuchtering opsloot. De Ambtenaar van het O.M. vond het geval zeer ernstig en eischte 3 weken hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor een jaar. De schipper wees er op, dat hij nog nooit veroordeeld is en een huishouden heeft. „Dat had u moeten bedenken toen u in den auto reed' merkte de Ambtenaar op. De schipper beweerde voorts dat hij onder toezicht van zijn broer reed. „Mooi toezicht, op een dronkaard", spotte de Ambtenaar, die aankondigde den schipper ook nog wegens het rijden zonder rij bewijs te zullen vervolgen. Ten slotte beweerde de schipper, dat de slingeringen van den auto veroorzaakt waren door den wind, maar dat kon de kanton rechter moeilijk au serieux nemen. De schipper werd tot veertien dagen hechtenis veroordeeld met intrekking van het rijbewijs voor 6 maan den. Woensdag is op het R. K. Lyceum de feest dag van de H. Catharina, patrones van de stu die, gevierd. Des morgens werd in de Lyceumkapel een plechtige H. Mis opgedragen door den zeereerw. pater rector drs. N. Th. Vlaar geassisteerd door de zeereerw. paters Jansen en Ter Haar. Het Lyceumkoor zong o.l.v. pater Distel de wisse lende gezangen. Om tien uur werd in de gymnastiekzaal de jaarlijksche A.L.A.-vergadering gehouden. A.L.A. is de moedervereeniging van alle schoolvereeni- gingen. De afgevaardigden der verschillende vereenigingen hebben zitting in het bestuur. Tijdens de vrij slecht bezochte vergadering werden de diverse jaarverslagen voorgelezen. De voorzitter dankte tot slot de sprekers en pater conrector sprak een woord van aanmoediging tot de aanwezigen Spr. kondigde voor den mid dag de K.LM.-film aan, in aansluiting op de luchtvaartlessen, die veertien dagen geleden gegeven zijn. De traditioneele tooneelvoorstelling 's avonds is door bijzondere omstandigheden uitgesteld tot 12 Januari. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Handschoenen en cein turen: Politiebureau Smedestraat; Bril: Berk hout, Luzackstraat 9; Jongensblouse: Hofste, Oostvest 44; Duimstok: Staal, Uit den Bosch- straat 12; Etui: Breij, Busken Huetstraat 33; Gordijnen: v. Everdingen, Sillemstraat 17; Hond: Stienenbosch, Schoterveenstraat 2; idem: Groenveld, Begijnhof 27; idem: Mol, Ramplaan 54a; idem: Kesteren, Zuidpolderstraat 98; id.: van Kampen, Zuidpolderstraat 32; Hondenriem: v. d. Lubbe, Lange Annestr. 19; Dameshoed: Vrijda, Leidschestr. 24 rd; Halsband met hon- denketting: Kerkvliet, Leliestr. 12 rd; Jas: Tioole, Weverstraat 4; Kist met groenten: Lu- ding, Barendsestr. 27; Portemonnaie met inh.: Elskamp, Arnoldistraat 1; Idem Idem: v. Wijk, A. L. Dyserinckstraat 82; Idem Idem: Edmans, Zijlweg 23; Pet: Derks, Tulpenstr. 9rd; Rijwiel plaatje: v. Straalen, Bantamstr. 82; Idem: de Wijs, KI. Houtstr. 33; Schortje: Antonissen, Herculesstraat 4; Ring met sleutels; Booms, Dubbele Buurt 19zw.; Plattegrondteekening van schip: Haak, Anna v. Burenlaan 44. Maandagavond werd in café Bos, Soenda- plein, de wedstrijd H. R. K. D.Ontwikkeling gespeeld. Het was een zeer spannende strijd, die zoo goed als zeker door de Haarlemmers ge wonnen zal worden. De partij aan bord één werd afgebroken en zal waarschijnlijk remise worden. De gedetailleerde uitslag luidt: H.R.K.D.Ontwikkeling G. ZeeuweA. van Dijk x—x C. HeesakkersA. Turk 11 Jac. BosseJ. v. cl. Poel 20 J. LucasW. v. Velzen 02 W. HopstakenP. de Jeu 20 M. HerbenA. Leuven 20 E. BourgonjeP. v. d. Zwet 11 A. v. RossumL. v. Eijk 11 A. HerbenA. Meskens 02 W. v. WortJ. Janssen 11 voorl. uitslag 108 In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Velsen werden de alge- meene beschouwingen over de begrooting voor 1937 voortgezet. Nadat nog door den heer WARMENHOVEN een beschouwing was gehouden, was het woord aan het College. De VOORZITTER verklaarde allereerst, zeer getroffen te zijn door de uitdrukking van den heer Homburg: de voorzitter te paard, de raad te voet. Het is geen slechte leiding de debat ten te bekorten. Wanneer het tempo voor den raad te snel mocht zijn, wilde spr. daar reke ning mede houden, doch hij ontkende ten stel ligste. dat hij de agenda afraffelt. Ten opzichte van de politie handhaafde spr. het volgens hem eenig juiste standpunt, n.l. dat hij geen verantwoording tegenover den raad schuldig is. De raad wil zijn autonomie handhaven, de burgemeester ook. De gemeentelijke autonomie heeft een klap gekregen, doordat zooveel ge meentebesturen zich aan wanbeheer hebben schuldig gemaakt. Spr. achtte het voorts onjuist, om politie agenten uit eigen gemeente te kiezen. Hij be vindt zich hier in goed gezelschap. Londen b.v. doet het ook niet en vele gemeenten in ons land doen hetzelfde. Een wijziging van de kampeerverordening ten behoeve der kampeerders was van spr. niet te verwachten. Ook dacht hij er niet aan, twee agenten te blokkeeren voor het innen van kampeergelden. Over Velserbeek zijn inderdaad sagen in om loop. Het is volkomen juist, dat er bloemen weggegeven worden. Een of twee maal per week laat spr. bloemen brengen naar ziekenhuizen. Deze bloemen komen niet uit het park, waar gewandeld wordt. Ook worden er kalkoenen geslacht; ze zijn er om geslacht te worden en de opbrengst komt in de gemeentekas. Vroeger werden de konijnen uit Velserbeek verdeeld on der de raadsleden. Er is iets aan van het gezegde, dat de bur gemeester het park beschouwt als zijn eigen dom. Spr. heeft zooveel liefde voor Velserbeek, dat hij het vertroetelt alsof het van hem is. De dierenwereld in het park liet veel te wen- schen over en is op spr.'s kosten verbeterd. Hij heeft ook schadelijk en roofwild uitgeroeid, dat onheil sticht onder de bodembroeders, als nachtegalen, die vroeger in Velserbeek veel meer verdwenen dan thans. Velserbeek mag geen jachtterrein worden, maar als er opruiming gehouden moet worden, wordt dit in hoofdzaak door spr. gedaan. Spr. zette tenslotte het geval recht betreffen de het doodschieten van een hond, die drach tige herten belaagde. In verband met de door den heer Maas be sproken melkkwestle, verdedigde spr. het be leid van den geneeskundigen dienst en beant woordde vervolgens de door mevr. Barbiers Seelemeijer gedane opmerking om de kleinee- rende uitdrukking, welke spr. zich over de werkloozen veroorloofd zou hebben. Mevr. Bar biers heeft deze uitdrukking in een persoonlijk gesprek opgevangen. Wie hoort aan den wand, hoort zijn eigen verstand, aldus spr. Hij heeft deze uitdrukking inderdaad tegenover een ander gebezigd, maar dit had een bijzondere bedoeling. Mevr. Barbiers had spr. zelf om een verklaring moeten vragen. Hij zal dan ook* niet meer op opmerkingen van mevr. Barbiers ingaan, vooraleer zij hem hierover voldoening heeft gegeven. De werkloozen denken over spr. heel anders dan mevr. Barbiers meent. Hij zal dan ook niet toestaan, dat mevr. Barbiers een muur op werpt tusschen hem en de werkloozen. Doch tegenover werkloozen, die inkomens verzwijgen en aldus hun collega's benadeelen, zal spr. zon der pardon zijn. Spr. wilde trachten nauwer samenwerking bij de brandweer tot stand te brengen. Het ligt voorts niet op den weg van B. en W. en den raad, om zich te bemoeien met pogingen om in IJmuiden een groote zeesleepboot te verkrij gen. Wat de instelling van een psychiatrischen dienst betreft, spr. wilde dit liever niet in openbare zitting behandelen, doch was bereid een commissie in te stellen, bestaande uit de heeren A. de Geest, P. H. v. Rummelen en den directeur van den geneeskundigen dienst. Spr. kwam dan op het politiecorps en wees er op, dat het corps veel te klein is. Met ver schillende cijfers toonde spr. aan, dat uitbrei ding dringend noodig is. Een nieuw bureau van politie te IJmuiden is allereerst noodig. Voor de nieuwe leiding van het corps had spr. groote waardeering. Verschillende duistere misdrijven zijn opgehelderd. De zitting duurt voort. Geboren: d. van G. G. M. Faasevan Dam; z. van A. van de PavertHuurdeman; d. van F. BuimerTulp; z. van A. M. Haarmans Fussenecker. Ondertrouwd: W. van Heeringen en E. Ch. E. Tessmer; J. Zilver en G. Th. A. Helmers. Getrouwd: K. A. de Vries en S. Gorter; H. van Baak en E. F. E. Lohmann; G. A. van der Werff en J. W. Bruijnes; K'. J. van Duin en C. J. Lindhout. Overleden: A. j. Prins, 79 jaar. Oneerlijke zwerver. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in een wo ning aan de Vondellaan te Driehuis. Een mo- torjas werd hier ontvreemd. In de woning werd een papier van een brood winkel aan de Bellamystraat te Amsterdam aangetroffen, welk papier, waarin nog een tweetal stukken brood was, vermoedelijk door den dader is achtergelaten. Dengene, die dit brood, dat - waarschijnlijk belegd geweest is met kaas of worst, aan een zwerver heeft verstrekt, wordt verzocht hier van kennis te geven bij de politie te Driehuis of te Velsen. den, over: „Waarom verwachten wij het heil van onzen tijd van de Derde Orde?" R.K. Volksbond Maandagavond hield de plaatselijke afdeeling van den R.K. Volksbond een drukbezochte ledenvergadering in het Ver- eenigingsgebouw. Er werd o.a. besloten een kleine bijdrage te zenden voor den bouw van de kapel in het werkkamp voor jeugdige werkloozen. Met het doel aan behoeftigen en groote ge zinnen een Kerstgave te verstrekken werd een commissie ingesteld, waarin een negental per sonen zitting namen die het inzamelen van giften op zich zullen nemen. Vervolgens werd een voorstel ingediend om in samenwerking met de afdeeling Overveen ver laging van electriciteitstarieven te verkrijgen. De voorzitter zegde toe dit voorstel bij andere vereenigingen bekend te maken. Prijzen gas, duinwater en electriciteit. B. en W. schrijven aan den raad: In den loop van de laatste jaren zijn bij verschillende gas bedrijven snelloopende gasmeters in gebruik ge komen, welke aanleiding hebben gegeven tot een normalisatie van de gasmeters. Hierbij is een tweetal standaardmeters ingevoerd. Een ge volg van deze normalisatie is ook geweest, dat het ijktarief is gewijzigd, waarbij voor alle me ters tot en met 50-lichts een gelijk ijkloon ver schuldigd is. Er bestaat nu geen aanleiding meer om, ter besparing van ijkkosten, de me ters te doen ijken naar hun afmetingen, zoodat een gasmeter, die voorheen wegens de afme tingen een 5-lichtsmeter werd genoemd, thans wordt aangeduid met de werkelijke capaciteit van 20-lichts. Evenzoo wordt thans een meter met de afmetingen van een 20-lichtsmeter aan geduid met de werkelijke capaciteit van 40- lichtsmeter. De beide nieuwe meters worden aangeduid als standaardmeters no. 1 en no. 2. Het is nu noodzakelijk de meterhuur hier mede in overeenstemming te brengen, omdat anders een verbruiker, die thans meterhuur be taalt voor een 5-lichtsmeter, genoodzaakt zou zijn voor een standaardmeter, die als 20-lichts meter bekend staat, een hoogere meterhuur te gaan betalen. De meterhuur van 5 en 10-lichtsmeters kan thans gelijk gesteld worden met die van een standaardmeter no. 1, omdat deze overeenkomt met wat tot dusver een 5-lichtsmeter genoemd werd, zoodat de huur kan worden 0.25 per maand. De huur van 20, 30 en 50-lichtsmeters zou gelijk te stellen zijn met die van standaard meter no. 2 en aangezien deze overeenkomt met hetgeen tot dusver een 20-lichtsmeter is ge noemd, kan de huur hiervan bedragen 0.50 per maand. De huur van 20-, 30- en 50-lichtsmeters zou hierdoor geen wijziging van beteekenis onder gaan. Voor de hoogere meters kan het bestaan de tarief gehandhaafd blijven. In de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer inzake de Onderwijsbegrooting deelt minister Slotemaker de Bruine mede, dat hij op behandeling van het ontwerp-kweekschool- wet geen prijs stelt. Daargelaten, hoe hij oor deelt over de grondgedachten van het ont werp het staat voor hem vast, dat de uit voering van deze wet in de naaste of in een verdere toekomst nieuwe en belangrijke lasten zou leggen op de overheidskas. Naar zijn over tuiging kan daarvan voorshands geen sprake zijn. Ten aanzien van den overgang van het lager tot het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs wint de minister thans het oordeel in van den Onderwijsraad. Hij vertrouwt, dat reeds bij de toelating in 1937 een regeling zal kunnen gelden, die meer bevredigend geacht wordt dan de tegenwoordige. De minister is niet voornemens een wetsont werp tot bescherming van den titel en het beroep van architect bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. De minister en zijn ambtgenoot van Land- Verder is bij de invoering van moderne vleu gelrad-watermeters het onderscheid tusschen 3/8en 1/2meters vervallen. Zoodra een vernieuwing van den watermeter noodig is, wordt' thans 1/2" meter tusschengeschakeld. In verband daarmede is het echter billijk, dac de meterhuur voor die verbruikers, die voor heen water betrokken over een 3/8meter, niet meer zal bedragen dan 0.15 per maand. Commissie van Toezicht op het Lager Onder wijs. b. en W. bieden aan den raad de vol gende aanbeveling voor lid van de Commissie van Plaatselijk Toezicht op het Lager Onder wijs in de gemeente Heemstede aan; 1. mej. J. H. Lageweg (aftr.)2. D. J. van der Stam. Burgerlijke Stand. Geboren: Margaretha, d. van N. Bakker en en S. Wijnstok; Tineke, d. van J. Westerbroek en M. Koelemeij; Kathari- na Hendrika Johanna, d. van J. Veddeler en H. Peters; Dick Cornells, z. van D. Tel en G. Kerkhoven; Teunis Pieter, z. van A. Doets en G. de Graaf; Rob, z. van P. H. Mathlener en J. de Haas; Johannes Gerardus, z. van T. Ho- hensteijn en M. Looze; Christiaan, z. van A. Baaijens en H. Thie; Jan, z. van A. Koops en M. Kossen. Ondertrouwd: B. Duijs en G. van Santé; G. Michies en J. F. A. Pape; J. van der Steen en J. A. Spannenberg. Gehuwd: J. Tromp met K. Spil; G. A. C. de Groot met H. M. Pranger; P. B. Heijmen met H. C. van Stiphout; J. Sopjes met L. Schenk; C. Hooijboer met W. Kronenburg; C. Busch met A. A. Jacobsen. Overleden: Neeltje Muusse, 45 j., geh. met C. Swartsenburg; Trijntje Janneman, 77 j., geh. met P. Alders; Jannetje de Wit, 23 j., geh. met A. Buntsma (won. te Krommenie)Marinus de Vos, 80 j., weduwnaar van C. Franse; Veronica Stevens, 77 j., weduwe van G. Gras; Petrus Ste- phanus Bakker, 90 j., weduwnaar van M. W. Mollee; Anna Everdina Bekouw, 84 j., weduwe van A. Kummer. En toch valt die boeman mee! In 't dagelijksch leven zelfs een aange naam mensch, maar op den weg Zoo zijn er meer! Fietsers, motor rijders, automobilisten evengoed als gezoolde weggebruikers, die te veel aan zichzelf denken en te weinig rekening houden met anderen op den weg. En zoodoende wordt het verkeer stroef enönveilig! Nar bouw en Visscherij zijn in onderling overleg getreden over den inhoud, die aan een ontwerp- Natuurbeschermingswet te geven ware. Voor invoering der speIling-1936 in de officieele stukken zal de minister het voor stel doen, zoodra hij het ©ogenblik daartoe gekomen acht. Dit is thans nog niet het geval. Voorts deelt de minister mede, dat hij zich, overeenkomstig zijn voornemen, onlangs ge wend heeft tot de Koninklijke Akademie van Wetenschappen met het verzoek een voorstel te mogen ontvangen omtrent de beste wijze, waarop het vraagstuk van de geslachten en hetgeen daarmede samenhangt, zou kunnen be handeld worden, en omtrent samenstelling en taak-omschrijving van een commissie ad hoe. Het verzoek is bij de Akademie in behandeling. Naast den aandrang om tot de spelling-1934 terug te keeren, staat die om terug te keeren tot de spelling-De Vries en Te Winkel, zooals deze thans in gebruik is. Noch aan het een, noch aan het ander kan de minister voldoen De stichting van een tweeden leerstoel voor de geneesmiddelen, aan de rijksuniversiteit te Utrecht, stuit o.a. op financieele bezwaren. Uitbreiding van het aantal ambachtsscholen zal, indien financieel al mogelijk, naar de mi nister meent, met groote omzichtigheid dienen te geschieden, en alleen dan, wanneer duur zame behoefte daaraan overtuigend kan wor den vastgesteld. Voor het voorloopig stopzetten van het exa men voor de hoofdacte acht de minister geen redenen aanwezig. Het is een onjuiste bewering, dat de deel neming in het garantiefonds voor de wereld jamboree ten koste van de jeugdorganisaties zou gaan. De beslissing om de rijksbijdragen aan deze organisaties te doen vervallen, is ge nomen onafhankelijk van het besluit inzake het garantiefonds. PEIPING, 25 Nov. Bevestigd wordt, dat de troepen der Chineesche regeering zich hebben meester gemaakt van Pao Ling Miao. De Mon- goolsehe aanvallers lieten driehonderd dooden en groote hoeveelheden munitie achter. Bij het bezetten van Pao Ling Miao voerde de cavalerie van de Chineesche troepen een flank beweging uit op de Mongoolsche troepen, die van Pao Ling Miao oprukten naar Woe Tsjoean. De verdedigers van de stad werden verrast. Te gelijkertijd viel een andere Chineesche afdee ling de Mongoolsche strijdkrachten bij Woe Tsjoean aan. Deze overwinning heeft bij de Chineezen de hoop gewekt, de aanvallers niet alleen uit Soei Joean, doch ook uit Tsjahar te verdrijven. Een derde van Tsjahar is sedert een jaar door Mandsjoekwo-troepen bezet. Ofschoon mevrouw de Boer van Rijk nog ver blijft in het Portugeesch Israëlletisch Zieken huis te Amsterdam, waar zij een lichte operatie heeft ondergaan, welke een zeer gelukkig ver loop heeft gehad, bestaat er een gegronde hoop op een volledig herstel. Het was haar medespelenden in de laatste dagen opgevallen, dat haar het spreken moei lijker werd en op aandrang der haren heeft de kunstenaresse zich toen onder dokters behan deling gesteld. Het bleek te zijn een spieraan- doening bij den slokdarm, waardoor gebruik van gewoon voedsel moeilijk was. Zij had dit voor haar huisgenooten zooveel mogelijk verzwegen en had de laatste dagen weinig voedsel tot zich genomen. Daardoor was zij onwillekeurig verzwakt. Een kleine operatie is noodig geweest om de spierfunctionneering weer normaal te doen plaatsvinden. Inmiddels werd de zieke kunstmatig gevoed. De operatie is schitterend verloopen. Z)ij toont een groote opgewektheid. Voorloo pig worden haar rollen door mevrouw Aaf Bouber overgenomen, maar zelf hoopt ze bin nen niet al te langen tijd weer te kunnen op treden. Al haar vereerders hopen dat met haar. De koude, grauwe Novemberdag van heden, die het Geldersche landschap in zware nevels gevangen hield, is de oorzaak geweest, dat tij dens de oefeningen van het corps luchtdoel artillerie uit Utrecht oefeningen, welke ge houden werden in de omgeving van Barneveld het geronk van vliegtuigmotoren niet werd gehoord. De legermachines, die, ware de lucht minder gesloten geweest, in het kader van de oefeningen het haar toegewezen gedeelte tot het welslagen van het geheel zouden hebben uitgevoerd, bleven thans te Soesterberg. Niet temin is het bezoek, dat Prins Bernhard in de ochtenduren aan het te velde zijnde corps heeft gebracht, alleszins een succes geworden, waartoe de intensieve belangstelling van den Prins voor al hetgeen hem weid getoond niet weinig heeft bijgedragen. Na de reeds vermelde aankomst van den hoogen bezoeker in het ge hucht Terschuur, nam nadat de korte plech tigheid der begroeting was geschied de Prins met den Commandant van het Veldleger, lui tenant-generaal jhr. W. Röell plaats in den auto van laatstgenoemde. Terwijl het publiek dofcr rijksveldwachters achter de afzetting werd gehouden, leidde lui tenant-generaal Röell den Prins naar het wei land tegenover de boerderij, waar een afdee ling van de luchtdoelartillerie, waarvan de manschappen den stormhelm droegen, was op gesteld. Over den drassigen bodem, waarin de voeten soms tot de enkels wegzakten een ongemak, dat Prins Bernhard niet in het minst deerde begaf het gezelschap zich naar het materiaal, dat bij de oefening werd gebruikt. Het „uit stelling gaan" van de zuidelijke bat terij geschiedde op correcte en vlotte wijze en men kon waarnemen dat Prins Bern aard wien verscheidene officieren van voorlichting dien den, bewondering had voor de snelle uitvoering door de manschappen van de nun aoor de of ficieren gegeven bevelen. Voor het uit stelling gaan was de werking van de batterij en de samenwerking tusschen de commandogroep en de manschappen, die de kanonnen bedienden, gedemonstreerd, waarbij in 't bijzonder overste Maas den Prins over de verschillende onderdeelen inlichtte. Na deze oefening gaf de Prins gaarne gevolg aan het voorstel van luitenant-generaal jhr. Röell, nog een kort bezoek te brengen aan het remonte-depót te Millingen, waarna werd terug gereden naar een punt, op twee kilometer ten westen van Terschuur gelegen, waar Prins Bernhard met groote belangstelling de ver richtingen van het in stelling komen van een reeds verplaatste batterij gadesloeg. In hotel De Witte te Amersfoort beeft Prins Bernhard tenslotte, als gast van den comman dant van het Veldleger het noenmaal gebruikt, bestaande uit een eenvoudige Utrechtsche kof fietafel, waaraan ook de andere militaire auto riteiten, die de oefening hadden bijgewoond, deelgenomen hebben. Op de tentoonstelling „Rusland, voorheen en thans", welke te Amsterdam in de Plantage Middenlaan wordt gehouden, en waar ook god- loochenaarspropaganda wordt gevoerd, werden door de politie-autoriteiten eenige afbeeldin gen ongeschikt verklaard voor openbare ver tooning. Op het V.U.C.-terrein te 'sGravenhage werd Woensdagavond een wedstrijd gespeeld tusschen twee Zwaluwen-elftallen, ter samenstelling van het Zwauwen-elftal, dat op 9 December te Brussel tegen de Roode Duivels zal uitkomen. We kunnen al direct zeggen, dat de wedstrijd zeer weinig nieuwe gezichtspunten heeft op geleverd. De deelnemende spelers, die tot dus verre in hun club in goeden vorm waren, be vestigden dezen vorm en uitblinkers waren er over het algemeen niet, behoudens enkele uit zonderingen. Het A-elftal vormde over het algemeen een beter sluitend geheel, waar tegenover de B- ploeg een tikje meer enthousiasme stelde. Het A-elftal won met 51. De elftallen waren als volgt samengesteld: A-elftal: Dijkstra (ZFC), van Asten (Velox) en v. d. Hoven (Longa) achter; de la Mar (Haarlem), van Kuylen (Hengelo) en van Gooi (Haarlem) midden; Stam (Ajax), Engelsman (Quick N.), van Houtum (Longa), Heetjans (PEC) en Bergman (Bl.-Wit) voor. De andere partij was als volgt: Jaarsma (Heracles), v. d. Luur (HW), de Bruyne (Meteoor), Verschoor (Emma) en van Walsum (RFC) voor; Bool (HW), Faber (Quick N), v. d. Burg (Coal) midden; van Eys- den (ODS) en Cuyten (NEC) achter en Mij- ling (Tubantia) doel. De wedstrijd Austr. XIM. C. C. te Sydney gespeeld eindigde Dinsdagavond in een draw, een resultaat dat uitsluitend aan Leyland's schitterende batten te danken is. De Yorks hire-lefthander hield 4 uren stand zonder een enkele kans te geven. Hij nam hoegenaamd geen risico's en was den Australischen aanval, uit Chipperfield, Ebeling en Gregory bestaan de, volkomen meester. Fishlock opende ditmaal de innings met Worthington, doch zag op den 3den bal van den 2den over reeds zijn wicket vallen. Op 50 waren Worthington (25), Fagg (17) en Fishlock (2) verdwenen, doch dan zijn het wederom Leyland en Ames die stand hou den en 68 voor het 4de wicket bijeenbrengen, waarvan Ames een goede 37. Hardstaff is de derde jonge Engelsche batsman die wederom faalt en Robins, de Engelsche captain, toont zijne kwaliteiten door het met Leyland tot 202 te brengen, op welk totaal Robins voor 33 ge vangen wordt. Farnes wordt door Ebeling ge bowld, nadat eerst Verity gestumped is ge worden. Voce komt met nog een half uur speeltijd voor den boeg Leyland steun verlee- nen. De fastbowler scoort in dien tijd slechts 2 runs en als met de score op 2458 de tijd van den 4den en laatsten speeldag verstreken is blijft Leyland met 118 not out en eindigt de strijd in een draw. Het overwicht van de Australiërs was niettemin groot. Duckworth, de 1ste Engelsche wicketkeeper, speelde voor het eerst na zijn onfortuinlijk be gin te Perth weer mede, doch is al direct weer voor eenige weken uitgeschakeld, doordat hij op een harden bal van Farnes wederom een zijner vingers brak. is onze „Omroeper" Eiken avond weer opnieuw spreekt hij in 80.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 cfe. per regel. ParticuMere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden# ct. per regel. Uitvoering. De tooneelvereeniging D. V. V. heeft in het Patronaatsgebouw der St. Victor parochie eer. goed geslaagde uitvoering gegeven ten bate van het Jeugdwerk dier Parochie. Op gevoerd were) de klucht in drie bedrijven: ,,'t Kan nou lije". Gemeenteraad. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. De gemeenterekening dienst 1937 wordt vastgesteld voor den gewonen dienst in ontvangst op f 312.599.18, in uitgaaf op f 380.314.47, alzoo met een nadeelig slot van f 67.615.29 en voor eten kapitaaldienst in ont vangst op f 801.290.16 in uitgaaf op f 784.291.52, alzoo met een batig slot van f 16.998.64. De begrooting van het Grondbedrijf voor het dienstjaar 1937 wordt vastgesteld. Vervolgens komt de behandeling van de ge- meentebegrooting dienst 1937 aan de orde. Al leen de heer Brugman houdt algemeene be schouwingen Na enkele beschouwingen over diverse arti kelen wordt de begrooting bij acclamatie vast gesteld. Na de aangebrachte wijzigingen zal deze in ontvangst en uitgaaf ongeveer f385.000 bedragen. Het onderzoek inzake den dubbelen moord te Merkelbeek in de boerderij Het Vogelke ge pleegd is nog in vollen gang. Bij het in de boerderij ingestelde onderzoek is onder een schaafbank een Engelsche sleu tel van groot formaat gevonden, waarmede waarschijnlijk de hoofdwonden van vrouw Sen- den zijn veroorzaakt. De sleutel is in beslag ge nomen. Verder zijn in een handtaschje van de ver moorde vrouw bloedsporen gevonden. Het be treft slechts eenige kleine veegjes, vermoedelijk veroorzaakt door een met bloed besmeurde hand, die in het handtaschje is geweest. Deze veegjes komen voor aan de buitenzijde van het taschje, aan de puntjes van een zakdoek en aan een portemonnaie. In de portemonnaie zaten nog slechts eenige centen. Het vermoeden, dat geld gestolen zou zijn, vindt hierin tamelijk vasten grond. De asch uit de kachel, welke Zondagmiddag, toen het parket uit Maastricht de kamer bin nenkwam stond te branden, als ware zij bijzon der opgestookt, is eveneens in beslag genomen, omdat het niet uitgesloten is, dat het vuur is gebruikt om eventueele schuldbewijzende voor werpen te vernietigen. De huishoudster, die nog steeds blijft ontken nen, zal heden naar Maastricht worden over gebracht. De slachtoffers van den moord worden heden ochtend half tien te Merkelbeek begraven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4