De Vrijdenkers-Radio-Omroep De middenstand in de opleving MAittlA-STICHTING Haarlem, 26 Nov. En het Bloemendaalsch Weekblad SCHOENEN VAN SMIT Kunsttanden en Gebitten Kort en volledig DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936 „De Lente-actie 1937 moet de nieuwe koopkracht naar de winkeliers leiden en is daarom zoo urgent" Haarlem voor de Haarlemmers Middenstanderspakt aan NED. R.K. REISVEREENIGING De heer Schiphorst over Parijs Vereeniging van Makelaars in Haarlem en omstreken „HAAR ANDERE MAN" Voor de l^leine Theresia-stichting FIETSER AANGEREDEN Met ernstige hersenschudding naar het ziekenhuis EEN BLOEIENDE VEREENIGING G. en W. kan geen nieuwe leden meer aannemen WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Pandpoort - Koningstraat IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK hebben goeden pasvorm en snit DE WERELDJAMBOREE Klacht van baron Krayenhoff niet tegen Bloemendaal Programma van de Haarl. Radio centrale op Vrijdag 27 Nov. Centrale Tandheelkundige Kliniek Ziekenfondstarief AGENDA Bioscopen 27 November Burgemeester benoemd VAN ONZE RECHTBANK Rijwieldiefstal Verduistering? Leerlingen-uitvoering der Toon kunst-Muziekschool BURGERLIJKE STAND STAD In de tuinzaal van het Gemeentelijk Con certgebouw is gisterenavond de groote mobili satie-vergadering gehouden voor de Midden standsweek 1937. De voorzitter van het hoofdcomité van uit voering, de heer Th. G. C. Hooy, drukte er zijn spijt over uit, dat de opkomst niet zoo groot was, als verwacht was, maar dat de as. St Nicolaas-drukte daaraan niet vreemd zal zijn. Wij mobiliseeren, aldus spr., om den strijd voor ons bestaan aan te binden. Deze strijd wordt veel te individualistisch gestreden, waardoor zeer veel krachten verloren gaan en omver Worden geloopen door de kapitalen van groot bedrijf en verbruikscoöperatie. De strijd moet gevoerd worden onder de leuze: middenstand, valt aan! Spr. zette daarna het nut van orga- niseeren uiteen en wees er op, dat uit de Mid denstandscentrale de lente-actie geboren is. De Crisis lóópt teneinde, ging de voorzitter voort, er moet op de puinhoopen opnieuw gebouwd worden en de middenstand moet een behoor lijke plaats veroveren. Een speciaal woord van welkom richtte spr. tot den inleider van den avond, den heer H. E. v. d. Brule, lid der Tweede Kamer en tot den heer P. J. M. van Tetering, aanwezig namens het Comité „Haarlems Bloei", met welke or ganisatie innig samengewerkt zal worden. Het doel van de Middenstandsweek werd daarna nog eens in finesses uiteengezet, eerst door den voorzitter, daarna door den initiatief nemer, den heer Sprenger. Deze legde er o.a. den nadruk op, dat er nog al te dikwijls in Amsterdam gekocht wordt, ter Wijl men in Haarlem alles kan krijgen, in even groote sorteering en tegen dezelfde prij zen. Door een demonstratie van het kunnen der Haarlemsche winkeliers zullen de oogen van velen open gaan. Men moet bij de middenstanders koopen, om dat het contact tusschen klant en de leiding van de zaak van niet te onderschatten be lang is. De vakpatroons zullen straks laten zien, waartoe zij in staat zijn, door shows in ver schillende stadsgedeelten. De defensieve doel stellingen staan onder het slagwoord „Haar lem voor de Haarlemmers", de offensieve vol trekken zich in het lokken van het publiek uit de provincie. De middenstandsweek zal in het teeken der bloemen staan, de victorie van de stengel-tulp zal gevierd worden met als hoogtepunt een ex positie in het Krelagehuis. Drukte in de straten is wel aardig, maar brengt geen geld in de kas. Er is dan ook een grootsche verkoop-actie ontworpen, die alle Haarlemmers zal moeten trekken. Er zullen zegels beschikbaar gesteld worden en er zal een loterij gehouden worden. Deze actie zal twaalf weken duren. De heer Sprenger besloot zijn uiteenzetting met een krachtigen oproep voor steun en me dewerking. den, niet te verwoesten, herlevenden midden stand! De heer Hooy sprak een dankwoord en ver klaarde den tip ten aanzien van het plaatselijk „chauvinisme" ter harte te zullen nemen. Naar aanleiding van eenige vragen deelde de voorzitter mede, dat er geen kermis-vermake- lijkheden in de actie-week georganiseerd wor den; voor de bloemententoonstelling zijn reeds eenige besprekingen gevoerd, maar de sub commissie moet nog samengesteld worden. Nadat nog eenige andere moeilijkheden ge steld en ten deele opgelost waren, kreeg de heer Duyn het woord, om een opwekking uit te spreken voor den lichtstoet op den vorstelijken trouwdag, waarna de vergadering gesloten Ward. senkomst had geopend, kwamen eerst enkele punten van huishoudelijken aard aan de orde. De secretaris, de heer H. C. Sprenger, moest zijn functie neerleggen in verband met zeer drukke werkzaamheden elders, doch wel spe ciaal gezien zijn bemoeiingen in de aanstaande uddenstandsactie. De voorzitter dankte den heer Sprenger voor het vele werk dat hij voor de vereeniging heeft gepresteerd. Als blijvend aandenken werd hem een gouden vulpotlood aangeboden voor de onnavolgbare wijze waarop hij tal van jaren het secretariaat heeft waar genomen. Als secretaris werd aangewezen de heer P. H. Borghouts, Kruisweg 38. Bij het einde der vergadering deelde de voor zitter mede, dat het lid A. Th. Joosten zijn zil veren zakenjubileum viert. Op zeer waardee- rende wijze werd de jubilaris toegesproken, waarna de leden gelegenheid kregen den heer os ten te complimenteeren. Met een opwekking van den voorzitter op den ingeslagen weg voort te gaan, d. w. z. de makelaardij op een steeds hooger peil te bren gen, werd deze zeer geanimeerde vergadering gesloten. P' De heer H. E. van den Brule trok een ver gelijking tusschen zijn vaderstad Rotterdam en Haarlem en gaf de vergadering de verzekering, dat hier de middenstand bloeiend is, dat hier de winkelstand op een hoog peil staat. Het zelfbewust-zijn moet er bij de Haarlemmers komen „als wij maar w'illen, slagen onze plan nen". Op deze basis moet de lente-actie worden voorbereid. Uw voorzitter heeft gezegd, aldus spr., dat we aan het eind van de crisis zijn. Er kwam beroering in de zaal. Maar de crisis periode kan voorbij zijn, als het Nederlandsche volk de verandering in de monetaire situatie goed uitbuit. De aanpassingspolitiek beteekende voor den middenstand stelselmatigen terugloop van den verkoop en van den omzet, verstarring van het bedrijfsleven. Wat niet absoluut nood zakelijk was, werd nagelaten; zelfs waar koop kracht en behoefte waren, ontbrak koopzin. Nu zijn de bakens verzet en nu moet het pu bliek geanimeerd worden tot koopen, tot op drachten. Uw actie speelt dus een belangrijke rol in dezen nieuw geschapen toestand. De lente actie moet toeneming van kooplust animeeren, waardoor het economisch herstel in Nederland mede verkregen wordt. Wij zien momenteel herstel der industrie, van de scheepvaart; wij zien de prijzen aantrekken; kapitaalbezitters zullen door den dalenden rentestand weer lust kriigen in het beleggen in goederen, de lasten zullen verlaagd Worden, verdere afbrokkeling van loonen is gestuit; de arbeiders zullen weer loon inplaats van steun ontvangen en dus weer koopkracht krijgen. Al beschouwt men deze zienswijze met re serve, dan is het nog een plicht voor den mid denstander om zijn kans te wagen, om zijn plaats op te eischen. De lente-actie te Haarlem is niet een cam pagne voor een week, maar minstens voor een half jaar. Voortdurend moet nu reeds op de trommen geslagen worden, omdat de nieuwe koopkracht naar den winkelstand moet komen. De handen moeten aan den ploeg geslagen worden, er moet opnieuw getoond worden, dat er pit in den middenstand zit. Als eenigste opmerking op het actie-plan stelde spr. voor niet al te zeer te hameren op het koopen in eigen stad. Plaatselijk chauvinis me moet niet in de hand gewerkt worden, om dat de middenstand één geheel moet zijn. Plaatselijk moet getoond worden waartoe men in staat is, dan zal het heusch Wel goed gaan. Spr. bracht hulde aan den heer Van Tete ring, die de le Middenstandscentrale in Ne derland te Haarlem vestigde. We hebben el kaar brood- en broodnoodig en daarom is het in de komende dagen meer dan ooit noodza kelijk om te organiseeren, ieder in zijn eigen beweging, die tenslotte toch één is. De heer v. d. Brule besloot zijn enthousiaste reuë met een loflied op den energieken, durven- Parijs, de lichtstad, de droom van velen, die in hun leven minstens één keer in Parijs willen zijn geweest! Over deze stad, waarover men schier dagelijks leest, vertelde de heer F. X. M. Schiphorst, leider van het Centraal Bureau van de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken en een ander in een vlotte, met prachtige, zeer duide lijke lichtbeelden geïllustreerde causerie gister avond voor de afd. Haarlem van genoemde ver eeniging in hotel „De Leeuwerik". De heer Schiphorst heeft drie jaar in Parijs gewoond en van dien tijd een blijkbaar groote liefde voor en uitgebreide kennis van Parijs overgehouden. Parijs zal het volgend jaar door zijn grootsche tentoonstelling duizenden Nederlanders trekken en daarom was deze lezing in de wintermaan den worden immers de plannen voor de zomer reizen gemaakt ook zeer actueel. Over de stad kan men wel nooit uitgepraat raken, zeide spr. Parijs heeft immers allerlei merkwaardige wijken en stadskwartieren, die levende historie zijn. Men kan er in steenen realiteit de geheele wereldge schiedenis" van den Romeinschen tijd af terug vinden. Anders dan in Spanje, waar een commu nistische terreur de schoonheid van het land schijnt te vernietigen, hebben de vele revoluties in Parijs de monumentale schoonheid in kerken en gebouwen onaangetast gelaten en werd er iets moois vernield dan bouwden de Parijzenaars er nieuwe schoonheid voor in de plaats, zooals b.v. het stadhuis. Hoewel spr. in talrijke licht beelden bijna alle prachtige kerken, gebouwen, poorten enz. toonde en besprak, vroeg hij toch speciaal de aandacht voor de Koninklijke kapel, gebouwd in 1239 door Koning Lodewijk den Hei lige om er de Doornenkroon van Christus in te bewaren, den toren van St. Jacjues, waarvan de bijbehoorende kerk wegens bouwvalligheid werd afgebroken en natuurlijk de Basiliek van Notre Dame, den trots en glorie van iederen Pa- rijzenaar, of hij nu communist, radicaal of Ka tholiek is. Alle drie zijn het bouwwerken, wier schoonheid nauwelijks geëvenaard wordt. En ook het Louvre, 't grootste paleis en museum ter we reld, kreeg een speciale bespreking, evenals de paleizen van Versailles, waar Lodewijk XIV steeds kleinere paleizen liet bouwen om er uit te rusten van pleizante „vermoeienissen", in de grootere paleizen ondervonden en waar histori sche zalen zijn, die in de wereldgeschiedenis een groote rol hebben gespeeld. Tenslotte nam hij zijn toehoorders en toeschouwers die dezen avond wel héél gemakkelijk een verre en interessante reis maakten! mee naar de Riviera, het „Aardsch paradijs" geheeten door dichters, die de gelukzaligheid kunnen weten, doch waar toch in het romantische Monaco een prozaïsche speel bank staat. De aanwezigen schonken groote aandacht en belangstelling voor de causerie. De heer Schip horst wees er in de inleiding van zijn lezing op, dat de kunst van reizen gelijk is aan de kunst van lekker eten; beide hebben om er ten volle van te kunnen genieten, een goede voorbereiding noodig. De heer Pulles, die bij ontstentenis van den voorzitter een inleidings- en dankwoord na mens de vereeniging sprak, mocht er terecht aan herinneren, dat juist onder leiding van den heer Schiphorst de reizen van de N. R. v. K. uitste kend worden voorbereid, waardoor ze zoo goed slagen. Spr. knoopte hieraan een propaganda- woord voor de vereeniging vast. Nog werd medegedeeld dat de afdeeling op 10 December een feestavond en op 21 December een autotocht naar het versierde en feestelijk ver lichte Den Haag organiseert. Dinsdag kwam bovengenoemde vereeniging, afd. van den Nederl. Bond van Makelaars in onroerende goederen, hypotheken en assuran tiën, in najaarsvergadering in hotel „De Leeu werik" bijeen. Nadat de heer C. Kwak deze belangrijke bij- 't Was Woensdag een liefdadigheidsavond ten bate van de al zeer sympathieke stichting, die met haar tehuis voor onverzorgde zuigelingen een uitnemend stuk charitas beoefent. Geluk kig was de Stadsschouwburg aardig bezet, zoo dat we hopen mogen dat deze voorstelling, en het werk van de croquetten- en bonbon-ver koopsters in de pauze, den schamelen wiegjes' ten voordeel is geweest. Wie uit waardeering voor „De Kleine There sia-stichting" een kaart voor deze uitvoering nam was in ieder geval niet bekocht. Al enkele jaren ontmoeten we bij deze gelegenheid de Amsterdamsche Rederijkerskamer „Pius" en telkens weer valt de hernieuwde kennismaking mee. De gelukkige keuze van het stuk, dat eenige uren van kostelijk amusement schenkt, is daaraan niet vreemd. „Haar andere man" van Larry E. Johnson moet bij een behoorlijke vertolking een bevre digend lachsucces opleveren. Het geeft het oude maar altijd nog vermakelijke geval van een rijken Amerikaanschen oom, die een jongge trouwd paar van de familie bezoekt en wien ter wille van de erfeniskansen de verhoudingen anders en „mooier" worden voorgesteld dan ze in werkelijkheid zijn. Het niet kwaad bedoelde bedrog leidt tot allerlei komische verwikkelin gen tot ten slotte de waarheid aan het licht komt en dan is de suikeroom steeds gul genoeg om de mystificatie door de vingers te zien en zich met de grap en haar bewerkers te ver zoenen. Inmiddels heeft dit blijspel op andere van dien aard toch wel wat voor. Het ls werkelijk geestig, maar vooral: het komt in zijn hoofd figuren met interessante typen voor den dag. Daar is allereerst Mary Marshall, het leuke jonge vrouwtje met haar ontembare filmachtige "fantasieën, de oorzaak vqn heel de intrige. Met haar voortdurend oplaaienden en tot het bittere einde volgehouden overdrijvingshartstocht roept zij de eene hachelijke situatie na de andere te voorschijn enonverdroten slaat zij zich dan door de ontstane moeilijkheden heen. Dat Leny Kleyböcker zóó vlot en luchtig die figuur deed leven bracht na het aarzelend begin de ver- eischte vaart in het stuk. Van haar radheid van tong en haar sterke spontaneïteit werd vol op genoten. Een andere uitstekende rol, niet minder voor treffelijk vertolkt, is die van den meegaanden echtgenoot Harvey. Een beter type dan Piet Raassen gaf, zou zeker al heel moeilijk te vin den zijn. Met zijn sterke mimiek en verzorgde dictie maakte hij er een overtuigend wezen van, dat bij alle kluchtigheid van het geval er de sfeer van het blijspel inhield. Wim Rademaker, eveneens een goede beken de, gaf den behulpzamen, met ondank beloon den Jerry in levendige actie weer; Elly Rotte veel zette de al even welwillende vriendin Syl via rustig en goed in dè .scène, en Jo Lobbes maakte van de bijdehande dienstbode een ka rakter, dat juist door het zuiver ingehouden spel vol echten humor was. Jan Meyer acteerde goed als Oom Elmer, maar hij had voor deze rol zijn figuur niet mee. Onder de kleinere rollen blonk Henk Wijstma uit door zijn sap pige uitbeelding van den politiebrigges. Het gezelschap voelde zich niet geheel thuis op het vreemde tooneel, waardoor zich een enkele maal een korte hapering of een verkeerd opkomen voordeed, maar overigens was de regie van Wim Rademaker niet zonder verdienste. Zeker was het geheel een daverend succes naar den komischen kant, met fijne trekjes in de uitbeelding', zoodat de avond werkelijk goed mocht heeten. Zelden ziet men zóó een grap ten volle genoten. Daarbij zorgde het „Ensem ble Nibbering" voor muzikale afwisseling ge durende de pauzes en ook die werd gewaar deerd. Ei- waren aan het slot bloemen voor de ver tolkster van de hoofdrol en gulle toejuichingen voor alle medewerkenden, die voldaan mogen zijn over hun aandeel in het welslagen van deze kostelijke voorstelling! H. B. v. d. S. „Jong geleerd, oud gedaan", denkt deze moeder, die haar dochtertje al op zeer jeugdigen leeftijd leert sparen De 29-jarige W. uit Haarlem werd Woensdag avond in de Duvenvoordestraat aangereden door een auto en moest met een zware hersen schudding naar het ziekenhuis van Sint Jan de Deo worden gebracht. In de brievenbus van een woning aan de Du venvoordestraat had hij een brief bezorgd, toen hij, terwijl hij weer op zijn rijwiel stapte, plot seling den rijksweg opzwenkte en door den auto werd gegrepen, die met een kalm gange tje achter hem aan kwam rijden. De chauffeur van den auto, de 22-jarige H. uit Heemstede, remde krachtig en bracht zijn wagen bijna on middellijk tot stilstand. Het ongeval was echter reeds geschied. W. tuimelde een paar keer over de straat en bleef bewusteloos liggen. De be handelende, geneesheer in het ziekenhuis con stateerde, dat de man een ernstige hersen schudding had opgeloopen, hoewel zijn toestand niet direct levensgevaarlijk was. Het schijnt, dat het ongeval geheel aan de onvoorzichtigheid van den wielrijder is te wijten. Het is een verheugend verschijnsel en een allerprettigste gewaarwording voor 't volijverige bestuur van de Vereeniging Geloof en Weten schap te Haarlem, dat de belangstelling voor het winterprogramma zóó groot is, dat nieuwe leden niet meer mogen worden aangenomen. Men zou op het eerste hooren wellicht kun nen opmerken „hoe meer zielen, hoe meer vreugde", maar men met ook rekening houden met het aantal plaatsen in den Stadsschouw burg, waar de meeste avonden gegeven worden. Achthonderd leden zijn genoteerd en verder mag niet gegaan worden, ter voorkoming van moeilijkheden. Adspirant-leden kunnen nu op een wachtlijst geplaatst worden. Het is een zeer gunstig teeken, dat de Katho lieken in onze stad zich dermate voor G. en W. interesseeren. Wie heeft nog een mantel, Een pak of een jas, 'n Japon of een blouse? 't Komt alles te pas. Bel dus op zonder dralen, Wij laten het halen. Telefoon 11855. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten 10./5 per flacon. Onderstaand stukje werd uit het weekblad „Het Kleverpark", een nevenuitgave van het Bloemendaalsch Weekblad, geknipt: „De V. R. O." Onze minister van Bin- nenlandsche Zaken is een krachtig man. Een bewindsman in velerlei zin. Omdat wij daar voor dankbaar zijn, betreuren wij het, dat de minister zich heeft laten verleiden den Vrijdenkers-Radio-Omroep, een intellectua listisch instituut, dat den mensch wil hel pen bij het nadenken over wereld en leven, officieel tegen te werken. Het is ons niet bekend, welke geestelijke raadslieden de minister daarbij heeft gehad, maar zijne politieke instiganten (aandrijvers) tot dezen maatregel, zijn ongetwijfeld te vinden aan den N.S.B.-kant, die werkt met wat zij noemt „voltreffers" dat zijn vragen in het parlement gesteld, waarmee een mi nister wiens zetel op bepaalde partijverhou dingen steunt, opzettelijk in de war wordt gebracht. Wanneer het waar is (en alleen de waar heid zal ons, volgens het Schriftwoord, vrij maken), dat God is het onkenbare mys terie. boven waarheid en denken verheven en dus ook hoog verheven boven, ja, onbe reikbaar voor het louter naturalistisch en realistisch denken als van „De Dageraad", dan blijft niettemin alle dogmatisme de vijand van denken en leven, omdat weten schap en kennis geen starre vastigheden zijn, maar levende veranderende werkelijkheid. Zei niet reeds Allard Pierson iets in dezen geest: de waarheid is een steeds zich ver nieuwende, een zich steeds ontwikkelende zienswijze? En dan riekt het naar Dunkel- mannerei, gelijkt het op dompersgeest, het enkel naturalistisch en realistisch, dus door het moderne waarheidsbesef reeds lang overwonnen denken eenvoudig te verbieden, te beletten, dat het aan het woord komt. Het zoo te noeïnen Dageraadsdenken (men herinnere zich Multatuli's Ideeën) is een ver- frisschende losmakende kracht, tegen alle verstard denken, dat eigenlijk geen denken meer is, maar slechts geloovend napraten. Te trachten deze kracht uit te schakelen uit het vrije maatschappelijk verkeer is even weinig mogelijk, als het zin heeft aan de na turalistische en realistische zienswijzen, door onverdraagzaamheid, een martelaarsjas aan te meten. Het maatschappelijk verkeer zelf onvrijer te maken dan voor de openbare orde noodig is, is onprotestantsch en niet in overeenstemming met de groote gedachten onzer staatsregeling. Wij hopen, dat de minister zich alsnog over zijn maatregel met bevoegde d.z. vol doende in de ontwikkeling der wijsbegeerte geschoolde theologen zal verstaan en dat hij dan zijn maatregel zal herzien." In bovenstaand citaat meenen wij de penne- vrucht te proeven van een bekend advocaat, wiens artikelen jaren geleden Het Bloemen daalsch Weekblad 'n zekere befaamdheid gaven en niet zelden noopten tot, soms vinnig, verweer. Ook de hierboven aangehaalde, van een fou tieve vooropstelling uitgaande, redeneering staat op zóó gespannen voet met de klare rede, dat men er zich over moet verbazen, dat een chris telijk denkend mensch (aangenomen, dat de bovenbedoelde rechtsgeleerde inderdaad de schrijver is) dat een christelijk denkend mensch, hij zij philosoof of niet, een dergelijk sophisme kan opzetten. De kennis van het Godsbestaan toch is met een zich vernieuwende waarheid, zooals de schrijver vooropzet, niet een zich steeds ont- wikkelende zienswijze, waaraan te twijfelen of te jderlijke Waarheid, waaraan te twijfelen of te 'tornen den nietigen Mensch allerminst past. 1 God moge, zooals schrijver zegt, onkenbaar mys- terie zijn, Hij staat niet boven de waarheid ver heven, doch is de Waarheid Zelve en Zijn Be staan te ontkennen is een onduldbare Godslas tering. Daarom van tweeën één: of men gelooft niet aan God en dan zal men de Godloochening ver dedigen; öf men gelooft wel aan God in dat geval verkeert de Christelijke Regeering van een Christelijk land en dan kan men niet goedvinden, dat het bestaan van God ontkend wordt door wien of waar ook. Dat Minister de Wilde zich als vertegenwoordiger der Overheid tegen den V. R. O. keerde, is volkomen logisch, en was zijn plicht. Want God is wel onbereikbaar voor het den ken van „De Dageraad", zooals concretiseerend de schrijver het uitdrukt, maar Hij laat Zijn schepselen niet vrij Hem te beleedigen door Zijn bestaan te ontkennen. En het is de taak der door God gestelde Overheid dit te verhin deren. Bovendien is de kans, dat godsdienstige ra dioluisteraars hun geloof aan God verliezen niet denkbeeldig. Welnu, het eenig doel van den mensch is God te dienen op aarde en Hem eeuwig te aan schouwen in den Hemel en het door God ge stelde Gezag heeft geen andere taak dan den mensch in staat te stellen dit levensdoel te bereiken en hem daartoe aan te zetten. Met deze overheidstaak is kwalijk te rijmen het ge ven van vrijheid aan den V. R. O. om proselieten te maken. De schrijver van het geciteerde stukje vergist zich dan ook, wanneer hij veronderstelt, dat het de N. S. B. is, die den Minister tot zijn maat regel heeft bewogen. De christelijke partijen mogen zich een dergelijke taak niet uit de han den laten nemen. Het zal iedereen duidelijk zijn, dat dit door de verhouding van den mensch tot God ingege ven standpunt niets te maken heeft met on verdraagzaamheid. Een propageeren b.v. van de stelling, dat God niet bestaat of dat het niet zeker is, dat Hij bestaat, is in strijd met de hoogste belangen en hoogste plichten van den mensch. Het is geen onverdraagzaamheid zulks niet goed te keuren en met alle ten dienste staande middelen te verhinderen. De abonné, die ons het uitknipseltje uit „Het Kleverpark" toezond deelde daarbij mede, dat hij de administratie van het blad verzocht had bij hem geen exemplaren van die wijkkrant meer in de bus te doen. Inderdaad moet men toege ven, dat een voorlichting als door ons gesigna leerd, in een katholiek huisgezin uiterst ge vaarlijk is. NASSAUSTRAAT 1, HAARLEM hoek Kruisstraat TEL. 13490 Baron Krayenhoff heeft dezer dagen in Den Haag medegedeeld, dat hij alle medewerking van de Ned. Spoorwegen heeft, maar dat van andere instanties eerder tegenwerking wordt ondervonden. Hij wilde als voorzitter der A.N.V.V. deze grieven zoo scherp stellen, dat hij de mogelijk heid van terugtrekken uit de Jamboree-com missie overweegt. Wij hebben den gemeente-secretaris van Bloe mendaal gevraagd, of er soms moeilijkheden met deze gemeente zijn. Mr. dr. Veeren verze kerde ons, dat deze uitlating niet voor Bloe mendaal bedoeld kan zijn, omdat alle medewer king, al is die den laatsten tijd niet veel ge vraagd, tenvolle gegeven is en zal worden. Wellicht is ze voor hoogere colleges ter waar schuwing gegeven. Progr. I: Hilversum I (Huizen). Progr. II: Hilversum II. Progr. III: 8.05 Parijs Radio, 8.20 Diversen, 9.05 Keulen, 11.20 Danmark Radio, 12.05 en 12.35 Parijs Radio, 1.05, 1.20, 1.30 en 1.50 Brus sel Vlaamsch, 2.20 Diversen, 2.55 en 3.2o Parijs Radio, 3.50 Diversen, 4.20 Parijs Radio, 5.20 Keulen, 7.05 London Regional, 7.20 en 7.50 Weenen, 10.20 Brussel Vlaamsch, 10.30 Brussel Fransch, 10.45 en 11.10 Weenen. Progr. IV: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45 en 9.00 Brussel Vlaamsch, 9.20 Diversen, 10.35, 10.50, 11.05 en 11.50 London Regional. 12.10 en 12.50 Droitwich, 1.35, 2.05, 3.05 en 3.35 London Regio nal, 4.20 en 5.35 Droitwich, 6.20 Diversen, 6.45, 7.20, 7.40 en 8.20 Droitwich. 9.20 Diversen. 10.45 London Regional. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Verzoekprogramma, 1. Voorwaartsmarsch Kees Pruis 2. Kinderliedjes Uuo Hofmann 3. Scharesliep, Als 't bruine veld Die domme kippen, Langbeen en de Groen rokken W. Hespe's Kinderkoor 4. Oome Piet Als je voor 'n dubbeltje geboren bent Louis Davids 5 Mv tango dream Geraldo and his Gaucho Prisionero Orchestra 6. The Apache dance La Paloma Scott Wood en zijn orkest 7. Reine du Muzette Les Triolettes Emile Vacher 8 Geschichten aus dem Wienerwald Berl. Lehrer Gesang Verein 8.00—12.00 Diversen. KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 9-11 en 1-2, Dinsdagav. 6.30-8.30. In de week van 15 tot en met 21 November zijn te Haarlem 3 gevallen van roodvonk te Heemstede 2, te Hillegom 1 en Noordwijker- hout 1 geval van roodvonk geconstateerd. Te Haarlem is tevens 1 geval van diphtene voorgevallen. De heer dr. J. Kunst, musicoloog, zal op Maandag 30 November, des avonds om 8 uur in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw, voor de Kon. Ver. „Oost en West" een lezing houden met lichtbeelden en muzikale de monstratie over „Zang en dans in den Indi- schen Archipel". De Nederlandsche Smalfilmliga, afd. Haar lem houdt haar maandelijksche vergadering op Vrijdag 27 November in de sociëteit „Veree niging". Op dezen avond zullen 'n film vertoond worden, ingezonden voor den wedstrijd „Kin deren" en een film van een Indischen amateur. Het eerste concert van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" zal plaats hebben Vrij dag 18 December. 10 December a.s. zal de bekende dirigent componist Fred. J. Roeske het feit herdenken, dat hij 40 jaren leider zal zijn van de Kon. Zangvereeniging „Apollo" te Amsterdam. De heer Henk van den Berg, o.a. directeur van de Kon. Mannenzangvereeniging „Ceci lia" in Den Haag, herdacht dezer dagen zijn 25-jarig toonkunstenaarschap. De volgende afgestudeerden van de Middel bare Technische School te Haarlem werden in de navolgende betrekkingen geplaatst: Afd. Werktuigbouwkunde: G. Hazejager als werkplaatschef bij het Ned. Inst. Fabr. Nedifa; H. Laban, als bedrijfsleider bij den héér Bas van Pelt, binnenhuisarchitect voor het filiaal tc Maastricht; F. J. Mulders als teekenaar bij ae Rotterdamsche Droogdok Mij.; J. Pijper als employé bij de Caribian Petroleum Cy. in W.- Indië; D. Reyneveld en A. J. F. Wiesman als assistent bij de N. V. Philips' Gloeilampenfa brieken te Eindhoven; W. J. van der Worff, als chef-teekenaar op de werkplaats der Stalenramenfabrieken der Firma Schmidt van Norden te Lier. Afd. Electrotechniek: C. W. van Heyningen als e. t. a. bij de P. T. T. te 's Gravenhage; P. N. Kuiper als assistent op het Radiolampen- laboratorium, en E. P. Striezenou, H. van der Waals en P. Zijp als assistent op het appara- tenlaboratorium der N. V. Philips' Gloeilam penfabrieken te Eindhoven; J. Lennings als teekenaar bij de Nederlandsche Seintoestellen- fabriek te Hilversum; W. P. Spaan als teeke naar bij de Electrotechnische Industrie te Slik kerveer; J. R. IJzer, als bedrijfsleider der Ne derlandsche Zekeringenfabriek te Bunnik. De 84-jarige vrouw, die op 14 November j.l. op de Koudenhorn door een vrachtauto werd aangereden en met verwondingen aan het hoofd naar het Groote Gasthuis werd gebracht, is aan de gevolgen van deze aanrijding over leden. In de Tuinwijklaan is een onverlaat aan de achterzijde een woning binnengedrongen en heeft er twee tasschen buitgemaakt, waarin zich een klein bedrag aan geld en wat snuiste rijen bevonden. Door verbreking van een glas- in-lood raam heeft hij het venster weten te openen. Het dienstmeisje, dat in de keuken werkzaam was, hoorde den man bezig, maar durfde niet naar binnen te gaan. Gebouw „St. Bavo": R.K. Bevolkingsbureau 8 uur; Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Fede ratie groenten- en fruithandelaren, 8 uur; Be stuursraad R.K, Volksbond, 8 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann: Ver. voor huis- en grondeigenaars en bouwondernemers, kwart over 8; R.K. Standsorganisatie voor den Werknemenden Middenstand, half 9. Stadsschouwburg: Jan Musch in „Baron Tip", kwart over 8. Cinema Palace: „Slotaccoord", 7 en 9.15 uur. Palace-filmac, 115 uur. Rembrandt-theater: „Rembrandt", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Chineesch goud", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Komedie om geld", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw »»St. Bavo'': Samenwerkende kleer makers, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg; Gezelschap Jan Musch voert voor de Vereeniging „Geloof en Weten schap" op: „De Vrek" van Molière, kwart over 8. Hotel Lion d'Or; Ver. tot bevordering der Bijenteelt, 8 uur. Tachtig jaar! Geen koude beenen, In den winter. Curieus? Neen! De oudjes stoken KOLEN Van PERQUIN de beste keus!!! Bij K. B. is met ingang van 15 December 1936 benoemd tot burgemeester eter gemeente Dwingeloo de heer W. A. Stork. De heer W. A. Stork is in 1893 geboren en is thans volontair ter gemeente-secretarie van Bennebroek. Een 29-jarige landarbeider uit Hoofddorp werd verdacht van verduistering van een bak fiets en een rijwiel, welke hij in September j.l. van een 26-jarigen rijwielhandelaar te Hoofd dorp gehuurd had. In dezelfde maand had de man in Hillegom een rijwiel gestolen. Eisch was een jaar gevangenisstraf. De uitspraak 6 maanden. Tegen den heler van de fietsen, een 32- jarigen caféhouder te Bennebroek, werd 4 maanden gevangenisstraf geëischt. De man werd vanmorgen vrijgesproken. Een 47-jarige directeur van een Naamlooze Vennootschap uit Beverwijk heeft terecht ge staan, verdacht van verduistering van machines en meubelen, welke hij in huur en gebruik had. De Officier van Justitie eisch te 8 maanden i: gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde verdachte con form. In de aula van het Kennemer-lyceum te Overveen vond gisterenavond een leerlingen uitvoering plaats van leerlingen der Toonkunst- Muziekschool aan de Nieuwe Gracht. We hadden eenige moeite en we zijn toch allesbehalve breed om ons te persen in de kleine leunstoeltjes der aula, maar eenmaal ge zeten, hebben we genoten van het aardige spel en den zang, door jongere en reeds meergevor derde leerlingen ten beste gegeven aan het niet zeer talrijke auditorium. Het is zeer goed gezien van de directie der Muziekschool om de leerlingen ook eens een proeve van Bekwaamheid te laten afleggen voor een minder talrijk gehoor. Dat kweekt moed en zelfverzekerdheid bij het optreden. De piano-leeraressen, de dames Bekkers en Korteweg, lieten haar leerlingetjes optreden met de bekende w'erkjes van Carroll en Kirk- by, Lack en anderen, waarvan de aantrekkelijke titels wel heel in de verte iets verraden van den inhoud, maar waarvan toch de methodiek bij het onderwijs gevolgd, de grondslagen bij de oefening gelegd het voornaamste zijn. Zoo is het ook met de vioolliteratuur, waarin we van een leerlingetje van den heer Althuizen de alleraardigste Oud-Hollandsche Boerenlied- jes en Contradansen van J. Röntgen hoorden. Verder traden nog op piano-leerlingen van den heer Zwaan, met stukjes van Voormolen en Tansman, van de heeren Lürsen en Vincent, De Jong en directeur De Vogel zelf, en telkens ïïïeer bleek uit de geleverde prestaties in klas sieke werken van Haydn en Mozart en Beet hoven, hoe de leiding der piano-studie in uit stekende handen berust. De vioolleerlingen van den heer De Clerck kwamen evenals de zangleerlingen van mejuf frouw Broekmann met een goede beurt voor den dag, en de belangstellenden hebben eens te meer den besten indruk van het onderwijs dat op de Muziekschool voor Toonkunst wordt gegeven, mee naar huis kunnen nemen. Geboren: 25 Nov: M E den Hartogh—Ne- lissen, d; 26 Nov: E Bakker—Hagedoorn d; C M v d Rest—Steffers, d; 25 Nov: P Zeg- waartKossen, d; 24 Nov: G. SmitVledder, d; 26 Nov: J v d Veldt—Teeuwen, d; A v DeursenJansen, z. Ondertrouwd: 25 November 1936: N P Kerk hof en M Duk; H J Kok en A J C M Hage- biken. Getrouwd: 26 November 1936: J P Posthuma en C M A E Kipp; A H F Saeijs en J J Mo lenaar; P M de Nijs en C C M Stoete. Overleden: 24 Nov: R Frank, schoolmeester, 65 j, Gr Heiligland; M J Eijer—v d Velden, 70 j', R Anslostraat; 25 Nov: H B, 10 mpd, zoon van J Langeveld, Kamperlaan; M M Schefferde Haas, 82 j, Harmenjansweg; 24 Nov: J M Faber—Koelemeijer, 60 j, Spaarn- wouderstraat; 25 Nov: A Lucieer—Bakker, 49 j, J v Lenneplaan. Ij Vincentius vraagt. De nood is hoog. Is uwe hulp nabij? Goede j| 1 gedragen kleeren hebben wij erg |j noodig. N. Groenmarkt 22 of 3 tefeloon 1101S illlllll»HI«IHIIIHIIWWttlllHilttHWmHHHIIIIIHIIIIH«fHlimttl^>ï

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5