De Tweede Sociale Kamer over Zaken FINANCIEN WIJ LUISTEREN NAAR Last met Uw stoelgang M.S.S cachets 1 JU Instantine DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936 MEER BEVOEGDHEID VOOR BEDRIJFSRADEN Pensioenaanspraken Te j Kerkelijk leven Dagfili f* Lmkcrwrm m Bezorgdheid over den toestand in de gezinnen van vele werkloozen Ondervoeding? Van verschillende zijden werd opnieuw krach Prijsstijging Huurbijslag 40-URIGE WERKWEEK IN DE GRAFISCHE BEDRIJVEN b'j kiespijn zenuwpijn ROODE KRUISHULP AAN SPANJE Lakens, chirurgische instrumenten en kind er kleeding voor beide partijen 1 CO-JARIGE OVERLEDEN Hij was de oudste inwoner van Baarn VREEMDELINGENARBEID Thans zijn voor alle beroepen vergunningen noodig GEREDDE MIJNWERKER OVERLEDEN EM.-PASTOOR VELTHUYSEN f Bekend Kerkhistoricus Rector H. J. I. M. Looymans t FOKKER-VLIEGTUIGEN NAAR ENGELAND HEYMANS EN SLUYTER OP DEN TERUGWEG EFFICIENCY-DAGEN TE 'S-GRAVENHAGE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 71e jaargang no. 9 VOETBAL DUITSCHLAND—NEDERLAND 70.000 toeschouwers te Düsseldorf Vrijdag 27November K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS Golflengten 1 □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□naDDDDDBBgnnnnnnni Blijkens het voorloopig verslag der Twee de Kamer over de begrooting van Sociale Zaken zullen naar het oordeel van ver scheidene leden de gewijzigde omstandig heden op monetair gebied ook op het ter rein der sociale bemoeiingen tot een zekere verlichting van financieele lasten leiden. Andere leden trokken niet in twijfel, dat voor eenig optimisme grond bestaat, doch zij waarschuwden tegen al te hooge ver wachtingen. Huns insziens zal men er reke ning mee moeten houden, dat ons land nog jarenlang honderdduizenden werkloo zen zal tellen. Het algemeen beleid van den minister had verscheidene leden, naar zij verklaarden, meer en meer teleurgesteld, omdat bij het nemen van belangrijke besluiten, in het bijzonder op het terrein van den werkloozensteun, huns insziens telkens weer is gebleken, dat deze onvoldoende waren doordacht en reeds spoedig herziening behoefden. Andere leden verklaarden deze cri- tiek niet te deelen. De klacht, dat de instelling van bedryfs- raden in een te langzaam tempo geschiedt, werd ook nu weer geuit. Er schijnt aldus sommige leden thans een periode in aantocht, waarin een goed en nauw contact tusschen de organi saties van werkgevers en werknemers voor het bedrijfsleven en daarmee voor het algemeen be lang van groot nut zal zijn. Daarom werd het betrachten van meer voortvarendheid bij de oprichting van bedrijfsraden aanbevolen. Van verschillende zijden werd voorts opnieuw de overtuiging uitgesproken, dat verruiming van de bevoegdheden der bedrijfsraden urgent Is. Naar het oordeel van deze leden is het nood zakelijk, dat aan de daarvoor in aanmerking komende bedrijfsraden verordende bevoegdheid wordt gegeven. Andere leden duchtten daarvan voor het be drijfsleven meer schade dan voordeel. Gevraagd werd of het in de bedoeling der regeering ligt, bij de verbindend- en onver- bindendverklaring van collectieve arbeids overeenkomsten een taak te geven aan de bedrijfsraden. Dit zouden verscheidene le den toejuichen. na' Enkele leden herinnerden er aan, dat inder- •wtijd aan een commissie-Kan opdracht is gege ven, een oordeel uit te spreken over de vraag, in hoeverre de loonen moesten worden aangepast aan de gewijzigde omstandigheden. Het resul taat was toen vrij poover. Niettemin meenden deze leden, dat instelling van een overeenkom stige commissie thans haar nut zou hebben. Verscheidene leden gaven opnieuw als hun oordeel te kennen, dat alle redelijke middelen, welke tot een betere verdeeling van den be schikbaren arbeid en daardoor tot een vermin dering van de ontzettende werkloosheid kunnen leiden, moeten worden aangegrepen. Alleen door dezelfde hoeveelheid werk over meer arbeiders te verdeelen, zal het mogelijk zijn om hen, die thans uit het productieproces worden uitgestooten, weer daarin op te nemen. Verscheidene leden drongen er met klem op aan, dat geen vergunningen meer gege ven zullen worden voor arbeid op Zondag ten behoeve van het doen verschijnen van Zondagavondbladen. Verscheidene leden achtten het een beden kelijk verschijnsel, dat het aantal overtredingen van de Arbeidswet de laatste jaren voortdurend toeneemt. Zij waren van oordeel, dat tegen dit euvel veel krachtiger moet worden opgetreden. Verscheidene leden verzochten den minister het geheele zand- en grindbaggerbedrijf onder de werking der Arbeidswet te brengen. Verscheidene leden drongen aan op spoedige Inwerkingtreding van de nieuwe veiligheidswet, ook voor het gedeelte, dat op den landbouw be trekking heeft. Ook werd er op gewezen, dat invoering van de nieuwe veiligheidswet ten aanzien van de binnenscheepvaart dringend noodig is. Verscheidene leden drongen aan op spoe dige indiening van een wetsontwerp tot wette lijke regeling der personeelfondsen. De aandacht werd erop gevestigd, dat ook omtrent andere fondsen dan dat van den Koninklijken Hollandschen Lloyd geruchten de ronde doen over gevaren voor de pen sioenaanspraken der verzekerden. De voorgenomen wijziging van de Ongeval lenwet, strekkende om uitvoering daarvan door bedrijfsvereenigingen mogelijk te maken, werd door verscheidene leden toegejuicht. Vele andere leden vreesden, dat door uitvoe ring van deze wet door bedrijfsvereenigingen de belangen der verzekerde arbeiders zullen wor den geschaad. Verscheidene leden gaven uiting aan hun bezorgdheid over den gezondheidstoestand in de gezinnen van vele werkloozen. Vooral wanneer de werkloosheid lang geduurd heeft, moet in deze gezinnen wel een zekere mate van ondervoeding, althans verzwak king, optreden, in het bijzonder bij kinde ren en jeugdige personen. Gaarne zou men vernemen, welke maatregelen de minister reeds heeft genomen of nog denkt te ne men, om een voldoenden voedingstoestand onder de werkloozen te waarborgen. Verscheidene leden drongen er bij de regee ring op aan, den bouw van goedkoope volks woningen met rijkssteun krachtig te blijven be vorderen. Andere leden waarschuwden tegen het uit breiden van den volkswoningbouw onder de huidige omstandigheden. tig aangedrongen op het instellen van woning commissies. Van verschillende zijden verzocht men den minister, het overheidssubsidie voor de werk- loozenkassen niet verder te beperken. Verscheidene leden hielden een pleidooi ten gunste van het nemen van maatregelen ten be hoeve van de werklooze onderwijzers. Deze wor den thans onvoldoende geholpen. Verscheidene leden verzochten den minister te willen voorkomen, dat de toestand der werk loozen door een eventueele prijsstijging ten ge volge van het loslaten van den gouden stan daard slechter wordt. Zij drongen er op aan. zoowel de steunuitkeeringen als de werkver- schaffingsloonen tijdig te verhoogen. Naast ruimere distributie van goedkoope le vensmiddelen achtten verscheidene leden ook ruimere verstrekking van schoeisel en dekking aan de werkloozen noodig. Ook drongen zij op nieuw aan op het geven van een uitlceering in eens aan hen, die reeds geruimen tijd werkloos zijn. Verscheidene leden waren van oordeel, dat na de wijziging in de monetaire politiek de verruiming van de werkgelegenheid krachtig moet worden aangevat en dat daarbij by voorkeur dient te worden ver meden, aan den te verrichten arbeid het karakter van werkverschaffing te geven. Deze leden drongen er op aan, de activiteit van het Werkfonds zoo snel mogeiyk op te voeren. Van verschillende zijden werd ernstig critiek uitgeoefend op het beleid van den minister ten aanzien van de afschaffing van den huurbyslag en wat daarmede samenhangt. Deze leden drongen er by den minister op aan, den huurbijslag in zyn ouden vorm te her stellen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat een eventueele afschaffing van de overgangs toelage gepaard zal moeten gaan met voldoende compensatie op ander gebied; in elk geval moet naar hun meening worden voorkomen, dat de inkomsten der gesteunden dalen. Eindelijk werd tegen het beleid van den mi nister in deze aangelegenheidnog aangevoerd, dat de huurbijslag niet had mogen worden af geschaft vóórdat een wettelijke regeling ter voorkoming van onredelijke uitzetting tot stand was gekomen. Aangedrongen werd op intrekking der circu laire met betrekking tot het colporteeren door ondersteunde werkloozen. Zaterdag 21 November vergaderde het be stuur van de Chr. Internationale van Grafische Vakbonden. Besproken werd o.m. het punt; arbeidstijd verkorting. De groote werkloosheid in de gra fische industrie eischt maatregelen ter bestrij ding. Verkorting van den werktijd kan als een der middelen worden aanvaard, temeer, omdat [BAYER/ stilt en voorkomt pijnen! in enkele landen de verkorting van den werktyd tot 40 uur per week binnenkort in de wetten dier landen zal worden vastgelegd. Indien voor de verkorting naar 40 uren een lange overgangstermijn wordt vastgesteld, dan zal de maatregel niet tot gevolg hebben, dat het aantal werkenden belangryk toeneemt. Ook wanneer in de wetten, regelende den werktyd in de Grafische Industrie, niet wordt bepaald, dat de wetten voor alle'bedryfsgenooten van kracht zyn, zal het beoogde doel niet worden bereikt. Tenslotte werd het vertrouwen uitgesproken, dat na afkondiging der wetten, waarby even tueel de 40-uren-week zal worden vastgelegd, niet door zeer snelle verdere mechanisatie het effect van arbeidstydverkorting ten opzichte van vermindering der werkloosheid, zal worden te niet gedaan. Het hoofdbestuur van het Nederlandscne Roode Kruis heeft dezer dagen 500 beddelakens naar Spanje verzonden, ter tegemoetkoming in de hospitalen. Met de verdeeling daarvan zul len zich de gedelegeerden in Spanje van het Comité International de la Croix-Rouge be lasten, door wier goede zorgen eenigen tijd ge leden ook twee kisten met chirurgische instru menten, door het Nederlandsche Roode Kruis gezonden, geiykelijk onder de beide strijdende partijen werden verdeeld. Voorts heeft eenige weken geleden 't hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis een gift overgemaakt aan de Union Internationale de Secours aux enfants, ter ondersteuning van haar actie, om Spaansche kinderen, uit vacan- tiekolonies bijeengebracht, van warme kleeding te voorzien en langs veiligen weg naar hunne ouders terug te voeren. De oudste inwoner van Baarn, de heer N. Hornsveld, die 18 September j.l. zyn honderd sten verjaardag vierde, is in den afgeloopen nacht, na een korte ongesteldheid, overleden. Ingevolge het K. B. van 5 Juni 1936 is van 1 October j.l. af het vergunningsstelsel tot re geling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen toepasselijk op alle bedrijven en beroepen, behoudens ten aanzien van arbeid op zeeschepen en op vaartuigen, die den Rijn, de Lek en de Waal en haar uitmondingen in zee of andere internationale wateren bevaren. AUe werkgevers (behoudens in genoemde uitzonde ringen) die vreemdelingen in dienst hebben, moeten dus thans in het bezit zijn van een ver gunning van den directeur van den rijksdienst der werkioosheiclsyerzekering en arbeidsbemid deling tot het doen verrichten van arbeid door die vreemdelingen. Dit geldt ook voor alle huis- houdeiyk personeel. Indien men een vreemde ling in dienst wenscht te nemen, kan deze den arbeid niet aanvaarden, voorciat de vereischte vergunning is verkregen. Indien men omtrent een aanvrage om ver gunning mondelinge toelichting wenscht, wordt men daartoe in de gelegenheid gesteld eiken Vrijdagmiddag van 2—5 uur ten kantore van den ryksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, Bezuidenhoutscheweg 97, te Den Haag. Als Uw spijsvertering niet goed werkt, dan hoopen vergiften zich op in Uw lichaam, dan voelt Ge U ellendig, dan gaat Gy er grauw, groezelig uitzien, oud voor Uw tyd! Maak Schoon Schip, neemt; Zy bevatten 'n byzondere samenstelling, ge heel afwykend van andere laxeer-middelen. Zij bevatten bovendien stoffen om Uw bloed, Uw lever en Uw ingewanden te reinigen. Werken langzaam en voorzichtig, schaden Uw darmen niet en verbeteren Uw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er één! Wilt Gy snel en goed purgeeren, dan twéé Eenmaal geprobeerd, dan zijt gij overtuigde 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gy proeft niets. Per koker van 12 stuks 60 ct. Overal verkrijgbaar, De mijnwerker Kretschmer, die Zaterdag j.l. onder vallend puin in de Oranje-Nassaumijn werd bedolven en die eerst na zes uren arbeid kon worden gered, is Woensdag in het zieken huis te Heerlen overleden. K.'s toestand was, zooals wy berichtten, aanvankelijk gunstig, doch het schynt, dat de man de doorgestane emotie niet heeft kunnen overleven. In het R. K. ziekenhuis St. Liduina te Apel doorn is in den ouderdom van 84 jaar, na een korte ongesteldheid overleden de Hoogeerwaarde heer B. P. Velthuysen, -emeritus deken en pas toor van Sneek. Hij werd in 1852 te Laren (N.- H.) geboren. Op 15 Augustus 1874 werd hij te Utrecht door Mgr. Schaepman tot sub-diaken gewijd, op 17 Maart 1875 te Rijsenburg door Mgr. van Ewijk tot diaken, terwijl hy eveneens uit handen van Mgr. Schaepman op 15 Augustus 1875 de H. Priesterwijding ontving. De neomist werd aanvankelyk assistent te Wyk bij Duur stede, daarna te Hoonhorst (O.), waarna hij in Juli 1879 werd benoemd tot kapelaan te Kampen als opvolger van dr. J. G. W. Vermeulen. In Augustus 1895 werd hij benoemd tot pastoor van de parochie van den H. Stephanus te Herth- me, waarna in Jul 1905 zyn benoeming volgde tot pastoor te Sneek en deken van het gelijk namige dekenaat. Deken Velthuysen was van 1895 tot 1906 lid van de redactie van het archief voor de geschie denis van het Aartsbisdom Utrecht en van zijn hand verschenen belangrijke artikelen in dit pe riodiek, o.a. Aanteekeningen op Lindeborn's His- toria Episcopatis Daventriensis, welk artikel door verschillende kerkhistorici algemeen werd geprezen. Nadat hij voor den 17den jaargang van het archief „Florentius van Vianen, pastoor te La nen" had geschreven, volgde o.a. nog voor den 21sten jaargang. „Een vormreis door Zalland in de 17de eeuw." Vrijdag a.s. wordt zyn stoffelijk overschot op de R. K. begraafplaats te Apeldoorn ter aarde besteld. In het Liefdegesticht te Breda is in den ouderdom van 57 jaar overleden de zeereerw. heer H. J. I. M. Looymans, rector van dat ge sticht. De plechtige uitvaart heeft plaats a.s. Zater dag te 10 uur op de begraafplaats Zuilen te Breda. Opnieuw heeft de K. L. M. twee vliegtuigen van de oude Fokker-vloot verkocht, en wederom naar Engeland aan de Britsch Air ways. Het zyn de PH-A F en de PH- beide van het type F 8, die tot voor kort voorname- lyk op de Zeelandlijn werden gebruikt. BATAVIA, 26 Nov. (Aneta) De Amsterdam- sche sportvliegers, de heeren Heymans en Sluy- ter, vertrokken hedenmorgen om 7.10 uur van het vliegveld Tjililitan voor hun retourvlucht naar Nederland. Indien de reis verloopt volgens het door hen opgestelde schema, hopen zij na tien dagen op Schiphol aan te komen. Onder voorzitterschap van mr. J. L. C. van Meerwyk is vanochtend in de ridderzaal te Den Haag geopend een tweedaagsch congres, onder den naam „Efficiency-dagen", van het Ned. Instituut voor Efficiency en het Ned. Instituut voor documentatie en registratuur. Na de opening sprak mr. dr. van Rhijn een inleidend woord namens den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Daarop werden de uitgebrachte prae-advie- zen besproken. 't Is een kittig poppenmoedertje kleuren reproductie van een aquarel van André Ver horst dat dit nummer opent. Wat de pop voor het kind kan en moet beteekenen blykt uit het volgende artikel, dat besluit met: De pop lééft, en leve de pop! Bloemenliefhebbers worden onthaald op een beschouwing over be gonia's in den winter. Het uitstapje door eigen land brengt ons ditmaal in Venlo, de kijk in het buitenland, natuurlijk, in het ongelukkige Spanje. De interessante artikelenreeks „De nood kreet der marconisten" wordt voortgezet, en dan komen we met een enkelen forschen stap terecht in Schotland, waar het blijkens tekst en platen zeer vroolijk kan toegaan. Van de film „O. K. Mr. Deeds!" is de overgang naar Beauraing, op den vierden verjaardag der ver schijningen, niet gering, maar het bewijst te vens, dat in de K.I., geheel in den geest van den tyd, naar sterke afwisseling wordt gestreefd. Ook achter in het nummer vinden we weer een kleurplaat: „Sleeperspaarden" van Jan Din- german, en dan vragen handwerken en Sin terklaasgeschenken voor de dames de aandacht. Ook by de verhalen ontbreekt de variatie niet. In „Verraderlijk licht" schetst Jonathan Norton het gewetensconflict van een paar ge wezen zeeschuimers; C. Friso geeft een onge wone liefdesgeschiedenis onder den ongewonen titel „Artikel 99 Faillissementswet"; Perrydon Cleene verhaalt de tragische historie van „De bronzen korenaar". En de beide romans worden natuurlyk „vervolgd". „De Narrenkap" komt zonder ophef, maar met veel geest, met een dierennummer uit. Ook hier zijn naast de humoristen in lyn en rijm de vertellers weer present. „Okki" ziet er naar uit om het hart van de jeugd te stelen en zoo kunnen we samenvattend zeggen, dat de K. I. van deze week weer als immer een koste- lyke tractatie voor het geheele gezin vormt. Nog ongeveer twee maanden scheiden ons van den landenwedstrijd Duitschland-Nederland en reeds thans blykt dat de belangstelling voor deze ontmoeting zeer groot belooft te wor den. Hoewel men met de uitgifte van kaarten nog géén begin heeft gemaakt, komen nu reeds aanvragen te Düsseldorf voor toegangsbewijzen binnen. Dit laatste vindt ook zyn oorzaak in het feit, dat na de ontmoeting tegen Italië, waar 105.000 toeschouwers de tribunes van het Olym pisch Stadion vulden, men in Duitschland zeer benieuwd is hoe het nationale elftal het er te gen Nederland zal afbrengen. Er zyn overigens reeds besprekingen gaande om te trachten het aantal plaatsen in het Rynstadion van 60.000 tot 70.000 te vergrooten; Valt slechts te hopen, dat ondanks de te verwachten enorme toe schouwersmassa voor Duitschland-Nederland de organisatie op 31 Januari ook uitstekend zal ver- loopen. jc—- t ;"1','ifi ji of uw linker-richtingaan- wijzer steekt u natuurlijk altoos tijdig uit, voor u 'n bocht naar links neemi Weet u, dat zoo'n teeken geen tooverstaf is? En., dat u dus uw beurt moet afwachten 9 9 i ii ii i ii 11111111 ii iiiiiiiiiiiiiniii 8.00 Morgengebed en gewijde gTa- mofoonmuziek 8.15 Morgenconcert op gramofoon- platen 9.1510.00 Geen uitzending voor den K.R.O. 10.00 Gramofoonnr. (uitz. voor fa brieken) 10.30 Gramofoon (Negende Sympho- nie van Beethoven) 11.30 Grepen uit de geschiedenis van het Oude en Nieuwe Tes tament dor pastoor L. H. Per- quin 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-Orkest o.l.v. Marinus v. 't Woud. 1.00 Gramofoon („Hoffmann's Er- zahlungen") 1.20 KRO-Orkest O.I.V. Marinus v. 't Woud. 2.00 Gramofoon 2.30 KRO-Melodlsten o.l.v. Piet Lustenhouwer, refreizang Al- bert Klein Jr. 3.05 Orgelconcert door Evert Haak 4.15 Gramofoon (uit Verdi's ope ra's) 5.15 KRO-Melodistera o.l.v. Piet Lustenhouwer 6.00 Land- en tuinbouwcauserie d. Th. Arts 6.20 KRO-Boys o.l.v. Piet Lusten houwer 7.00 Politieberichten 7.15 „Van lompen en hout tot pa pier" door H. v. d. Hart 7.35 Gramofoon (Musica Catho- lica) 8.00 Nieuwsberichten 8.10 Reportage: Hoe worden wollen en andere stoffen geweven. 8.50 Gramofoonmuziak. 9.00 „Carmen", opera van Bizet m. inleiding van Willy d'Ablaing 10.15 Het KRO-Kamerorkest o.l.v. Pierre Relnards m.m.v. het Haarlemsch Bfachkoor o.l.v. Jan Boode 11.00 Nieuwsberichten 11.05 Concert door de Golden Band uit Weenen. 11.45 Gramofoonmuziek ORGELBESPELING 12.10 Droitwich 4.25 Beromünster 9.30 Rome 10.05 12.35 1.30 3.50 4.20 4.50 4.50 5.15 5.15 5.35 6.50 6.50 7.30 8.00 8.20 8.20 8.20 8.45 9.30 10.05 11.20 11.35 11.20 11.20 11.30 12.00 12.20 12.50 12.150 12.50 1.00 1.05 1.20 1.30 1.30 3.20 3.20 3.20 4.35 5.20 5.20 5.30 6.20 6.50 7.00 ORKESTCONCERTEN Hamburg Langenberg Hilversum I Beromünster Droitwich (orkest en zang) Beromünster Hamburg Langenberg Brussel II Droitwich Boedapest Weenen Kalundborg Rome Hamburg Brussel I Brussel II Beromünster (Zwitsersche componiste Brussel I (koorwerken) Parijs I Kalundborg Parijs I LICHTE MTJZIEK Langenberg Kalundboifg Hamburg Hiversum I (Palladians) Luxemburg Brussel I *m"sel EO Droitwich (Henry Hall) Parijs I Deutschlandsender Kalundborg Brussel II Hamburg Rome Hilversum I (AVRO dans- orkest) Deutschlandsender Milaan Langenberg Hamburg Hilversum I Brussel II Weenen Beromünster (Melody circle) Vrijdagavond wordt in het pro gramma van den K.R.o. een causerie gehouden over de fabricage van papier (Hilversum II, 7.157.35 uur) 7.40 Droitwich 8.00 Toulouse 9.00 Hilversum I (gevarieerd pro gramma) 9.50 Boedapest (Zigeunerorkest) 9.50 Toulouse 10.00 Rome 10.30 Kalundborg 11.35 Droitwich (dansmuz.) 12.40 Toulouse GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 8.10 Luxemburg 8.20 Parijs I 8.20 Brussel I 8.20 Brussel II 10.40 Hilversum I schen) 11.30 Hilversum I 12.10 Luxemburg 12.15 Brussel I 12.15 Brussel II (geharde men- 12.25 Parijs II 12.35 Parijs I 1.00 Hilversum I 1.50 Brussel II 1.50 Parijs I 2.40 Hamburg 2.50 Parijs I 4.00 Hilversum I 5.15 Brussel I 6.20 Parijs II 6.35 Brussel I 6.55 Hilversum I 7.20 Hilversum I (plano) 7.26 Par(js II 7.30 Deutschlandsender 10.20 Boedapest 10.30 Brussel I 10.30 Brussel II 10.40 Weenen 11.00 Hilversum I (jazz) 11.30 Hilversum I 11.50 Droitwich KAMERMUZIEK 1.30 Brussel I (klein orkest) 1.35 Droitwich (strijkkwartet) 3.20 Rome (kwartet) 4.20 Parijs I (trio) 5.50 Parijs I 7.20 Brussel II 8.05 Beromünster (cello en piano) 9.50 Langenberg (kwintet) 9.50 Deutschlandsender (fluit en piano) 10.20 Deutschlandsender 10.50 Droitwich (kwintet) SOLISTENCONCERTEN 1.35 Parijs I (zang) 1.50 Brussel I (ziang) 3.20 Parijs I (zang) 5.10 Deutschlandsender (piano recital) 5120 Kalundborg (Zweedsche liedjes) 6.45 Droitwich (viool-recital) 6.50 Brussel I (piano-recital) 7.35 Brussel I (zang) 9.55 Kalundborg (banjo-muziek) OPERA EN OPERETTE 8.00 Milaan („La Rondine", opera v. Puccini) 9.15 Parjjs II („Un petit bout de femme", operette v. Norman) 10.00 Weenen (fragm. uit: „Axol an der Himmelstür", van Benatzky) PERSBERICHTEN 7.30 8.00 10.20 10.2O 10.20 10.30 11.00 10.20 11.15 3.00 5.00 6.35 7.00 Hilversum I Hilversum II Berlijn Brussel I Brussel II Hilversum I Hilversum II Hilversum I Hilversum I Hilversum I November") Hilversum I Hilversum I journaal) Hilversum I VAJgfA (voordracht) (voordracht) („De tuin in (Na schooltijd) (Politiek radio („opvoeding tot gemeenschapszin' jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIHIIK BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II 356.7 M. H 539.6 M. 459.5 M I 483.9 M. 321.9 M. DEUTSCHE. SENDER 1571 M. 1500 M. 331.9 M 301.5 M 1875 M. 455.9 M. f 1304 M. 368.6 M. 1648 M. 312.8 M. 420.8 M. 328.6 M. 506.8 M. Üiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimimiiiic DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM n (KRO en NCRV) LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS II ROME TOULOUSE WEENEN VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De inschrijvingen op de 3 K pet. leening 1936 der gemeente Dordrecht zullen ten volle worden toegewezen. De gemeente Batavia is voornemens, een conversieleening aan te gaan van f 22.550-OOG met een looptijd tot 1 Juli 1965, onder voor behoud van het recht tot versterkte of alge- heele aflossing na 1 October 1940. De koers zal 99 petzijn bij een rente van 4 pet. en tenminste 95 pet. bij een rente van 3% pet. De Nederl. Indische Handelsbank zal een agentschap openen te Djambi (Sumatra) De Nivas verkocht 2818 ton superieure suiker voor export en 225 ton superieur voor consumptie. Hierna 1373 ton superieur voor export en 868 ton superieur en 185 ton brui ne suiker voor consumptie. De overneming van het bedrijf van de Glasfabriek „Leerdam" door de N.V. Neder landsche Glasfabriek Leerdamkan ge schieden, nu de ministerieele goedkeuring is afgekomenVan het kapitaal van f 180.000 is f 100.000 geplaatst en volgestort. Voorts worden 5 winstbewijzen uitgereikt met een inkoopwaarde van elk f 10.000. De gemeente Rotterdam is voornemens, bij de Rotterdamsche Bank en de-Amster- damsche Bank een 4 pet. leening aan te gaan van f7.500.000, aflosbaar in 40 jaar- lijksche termijnenDe opbrengst zal dienen voor consolidatie van vlottende schuld. Volgens een bericht uit Buenos-Aires is een volledige overeenstemming bereikt tusschen Engeland en Argentinië over het sluiten van een nieuw handelsverdrag tus schen beide landen. De goudprijs te Londen steeg met 2% d. tot 142/1. £136.000 werd aan goud omgezet. Als gevolg van de aangekondigde verlen ging van het tin-restrictieplan, zijn toon aangevende Engelsche tinmijen besloten, tot fusie over te gaan. De Kunstzijde-productie in Engeland be droeg in October 13.49 mill, lb., tegen 13.24 mill. lb. in September en 12.52 mill. lb. in October 1935. In de eerste tien maanden 122.6 milllb. tegen 102.01 mill. lb. in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Montgomery Wardt keert behalve een verhoogd kwartaal-dividend van 0.20 tot 0.50 per aandeel een extra-dividend uit van 2.90. Tevens zullen nieuwe aandeelen worden uitgegeven a $40, welke in verhou ding van één nieuw aandeel op 7 oude aan aandeelhouders worden aangeboden. De Bethlehem Steel Corporation laat binnenkort nieuwe inrichtingen bouwen voor de productie van koud en warm ge walst bandstaai. Hiermede zal 15 miliioen gepaard gaan. De American Can keert een extra-divi dend uit van 1 per aandeel. De Conventie van de American Fed. of Labour heeft besloten, dat tien febelleeren- de vakvereenigingen, onder leiding van Lewis, zullen blijven geroyeerd. De Greene Cananea Copper behaalde in de eerste negen maanden een winst van 624.736 of 1.25 per aandeel. De Chile Cop per 3.966.034 of 0.90 per aandeel en de Andes Copper 532.518 of 0.15 per aandeel. Alle dochtermijen van de Anaconda Copper. De Good Year Tire and Rubber Co. keert op de nieuwe 5 pet. pref. aandeelen een di vidend uit van $4.25. Proctor and Gamble verhoogt de loonen met 7% a 10 pet. en keert tevens een tan tième uit van 4 pet. op de jaarloonen. De verkoopen van zeep en spijsolie zijn grooter dan de productie. De groote afnemers wor den gerantsoeneerd en ontvangen slechts een gedeelte van de bestelde goederen. De Union Pacific keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van $1.50 per aan deel. De netto-bedrijfsontvangsten bedroe gen in October 4.82 mill, tegen 4.09 mill, in October 1935. In de eerste tien maanden $17.8 mill, tegen 14.6 mill, in dezelfde pe riode van het vorig jaar. De Southern Railr. boekte in October aan netto-ontvangsten $2.27 mill., tegen $1.85 mill, in October 1935. In de eerste tien maanden $15.62 mill, tegen $10.94 mill, in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. De Amerikaansche staalproductie bedroeg in het midden der week 74.5 pet. der capa citeit tegen 74 pet. de vorige week. De staal- prijzen voor aflevering in het eerste kwar taal 1937 worden, ingaande 1 December a.s., met 1 a $4 per ton verhoogd. Omvangrijke staalaankoopen worden verwacht De spoor wegen zullen waarschijnlijk 5Ó0.000 ton staal koopen, vóór de prijsverhoogina ingaat. De Republic Steel zal te Cleveland nieuwe walsfabrieken oprichten, waarvoor 1.5 mil iioen noodig is. De Inland Steel zal nieuwe hoogovens laten bouwen voor 2'yi miliioen. Het groothandels-indexcijfer van het mi nisterie van Arbeid te Washington bedroeg in de week per 21 November 82.4 tegen 81.9 de vorige week. Dit cijfer is het hoogste sedert 6 jaren. De benzine-v\orraden bij de Amerikaan sche raffinaderijen bedroegen aan het ein de der afgeloopen week 31.005.000 vaten, tegen 32.156.000 vaten in de voorafgaande week en de voorraden benzine en stookolie te zamen 111.700.000 vaten tegen 112.841.000 vaten. De New York Central Rrd. bestelde bij de Ingram Steel Co 32.750 ton spoorwegmate riaal, bij de Carnegie Illinois Steel 38.500 ton, bij de Inland Steel 5.900 ton en bij de Algema Steel of Canada 5000 ton. De be stelling van locomotieven is de grootste, die sedert 1929 door een spoorwegmij in Ame rika werd gedaan. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.029.03% (v. slot 9.03%); de Dollar op 1.84%—1.845/ (1.84%); de Frank op 8.588.59% (8.59); de Belga op 31.15—31.20 (31.18%) en de Zwit sersche Frank op 42.3542.42% (42.44). De gemeente Utrecht stelt op 1 Januari a.s. de restanten van de 4 pet. leeningen 1907 en 1908, beide oorspronkelijk groot f 1.000.000 aflosbaar. Deze restanten bedra gen thans respect, f 274.000 en f 198.000,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6