Rijksbestuurder Horthy bij Z.H. den Paus De strijd om Madrid 100.000 mijlen onder zee FIRMA C. J. GUDE DE AUDIËNTIE DUURDE EEN HALF UUR WERKGEVERS RICHTEN ZICH TOT BLUM PROF. VENING ME1NESZ VERTELT Het nieuws van heden HUISHOUDSTER PLEEGDE DUBBELEN MOORD DE BAROMETER 5*5 'r- ryzen GARANTIE DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAAR NEST AD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 - AVONDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20279 Bij het ceremonieel der begroeting werd rekening gehouden met het feit, dat Horthy protestant is Kard. Pacelli brengt een tegenbezoek Het Weer Zij weigeren te blijven onderhan delen in den zin van de Ma- tignon-overeenkomst Van Zeelands bezoek aan Londen België wenscht verlaging der invoerrechten Nationalisten willen hun vooruit geschoven stellingen opgeven en een andere taktieh volgen Hevig bombardement van Cartagena De gevangen journalisten DE STUDENTENONLUSTEN IN POLEN De nieuwe tocht van den geleerde geldt gebergten onder den Atlantischen Oceaan Lof voor onze Marine Eerste tocht in 1923 100.000 mijl! I* Het Sovjet-congres Leiders der afzonderlijke repu blieken brengen rapport uit Gore door de Italianen bezet DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN 74 JORDENSSTRAAT, TEL. 13132, HAARLEM Het adres voor goed verzorgde maaltijden Diners van. f 1.25, f 1.45, f 1.65 Kleine Diners f 0.90, f 1.00, f 1.10 Dagelijks keuze uit 10 Vlees- en Groentensoorten De te Merkelbeek gearresteerde vrouw handelde uit wraak Thanksgivingday in de Ver. Staten Opstand in Paraguay? 4WI MET NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT IENORQ5. D. BLAZER» S MET2 N.V. R'OftM Onze Romeinsche correspondent seint ons: Met grooten luister is hedenmorgen de Hongaarsche Rijksbestuurder Hor thy ten Vaticane ontvangen. De Re gent en zijn echtgenoote waren verge zeld door minister president Daranyi en den minister van Buitenlandsche Zaken Kanya, den Hongaarschen ge zant bij den H. Stoel, diens echtgenoo te en dochter en een zestal andere hoogwaardigheidsbekleders. In zes Vaticaansche auto's werden de Regent en zijn gevolg van het Quirinaal afgehaald. Bü de Klokkenpcort op het St. Pietersplein bracht een afdeeling Zwitsers de eerbewijzen. Op het Damascusplein stond een eerekorps van de Palatijnsche eerewacht opgesteld wier muziek de Pauselijke Hymne en het Hongaar sche volkslied speelde. Het protocol van de ontvangst verschilde overigens weinig van dat voor koninklijke staatshoofden. In de Clemenszaal, waar de Zwitsers en de Nobelgarde stonden opgesteld begroette de Maestro di Camera den Regent en zijn gevolg en begeleidde den admiraal en prinses Hor thy naar de kleine troonzaal waar Z. H. de Paus hem tegemoet trad. Het ceremonieel der begroeting hield reke ning met het feit, dat Horthy protestant is. Prinses Horthy evenwel is katholiek. Haar vroomheid kwam ook bij dit officieele bezoek aan Rome tot uiting, daar zij tusschen de vele ceremonies en bezoeken door tijd heeft gevon- end voor het traditioneele bezoek aan de zeven kerken der eeuwige stad en de Apostelgraven. Nadat de prelaat zich had teruggetrok ken bleef de H. Vader met zijn bezoekers alleen in de troonzaal. Het onderhoud duurde ruim ene half uur. Daarna werden de leden van Horthy's gevolg aan den H. Vader voorgesteld. Nadat de H. Vader zich had teruggetrok ken begaf Horthy zich met gevolg naar den Kardinaal Staatssecretaris Pacelli, die hem met de hoofden der drie af deelingen van het staatssecretariaat Mgr. Pizzardo, Mgr. Tardi- ni en Mgr. Spada ontving. Bij het vertrek van den regent brachten de Pauselijke eerekorpsen opnieuw het militair eerbewijs. Daar Horthy protestant is bleef het bezoek aan den St. Pie- ter, dat katholieke staatshoofden plegen te brengen, achterwege. Admiraal Horthy begaf m Rijksbestuurder Horthy zich van het Vaticaan naar het Hongaarsche gezantschap bij den H. Stoel, waar hij terstond daarna het tegenbezoek van Kardinaal Pacelli ontving. Ofschoon de Regent zelf protestant is, is het bezoek ten Vaticane toch op te vatten als een hulde van het Katholieke Hongaarsche volK, welks Heilige Koning Stephanus reeds 1000 jaar geleden zijn kroon uit handen van den H. Va der wilde ontvangen. Een bijzondere beteekenis komt aan dit be zoek toe wegens de groote rol, die Hongarije heeft gespeeld en nog speelt in den strijd te gen het communistisch gevaar in Europa. Wat de betrekkingen tusschen den H. Stoel en Hongarije betreft is bij gelegenheid van dit be zoek, van Hongaarsche zijde opnieuw de verze kering gegeven, dat de Hongaarsche regeering het traditioneele anti-communistische karak ter en den kerkelijken volksaard van de natie in alle opzichten zal hoog houden. Van besprekingen aangaande een concordaat is echter geen sprake. Eerstens wordt van Hon gaarsche zijde een concordaat minder gewenscht geacht, omdat het een kerkelijke indeeling in diocesen in overeenstemming zal moeten bren gen met de huidige grenzen van Hongarije, welker rechtvaardigheid dit land niet wil er kennen. En ten tweede wordt dit concordaat overbodig geacht, omdat de kerkelijke belan gen in Hongarije steeds geregeld worden door de al-oude constituten van den H. Stephanus, volgens welke in kerkelijke zaken het Cano niek recht als geldend wordt erkend. Weliswaar is de Hongaarsche wetgeving in het liberale tijdperk op twee punten afgewe ken en wel vooral door de toelating van de echtscheiding en door de regeling van den godsdienst der kinderen bij een gemengd hu welijk. Op aandringen van breede Hongaarsche kringen bestudeert men thans de mogelijkheid om deze punten der wetgeving zoodanig te wij zigen, dat voor de kerkelijk gesloten huwelij ken alleen de kerkelijke wetten zullen gelden. Bij Horthy's bezoek aan het Vaticaan zijn ten aanzien van deze vraagstukken opnieuw posi tieve verzekeringen gegeven. M VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot H zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichte e §1 vorst. Hoogste barometerstand: 772.4 te Reval. ee Éi Laagste barometerstand: 750.8 te Jan Mayen. jf Zon op 7.43 - onder 3.52 - Licht op 4.22 |j Maan op n.m. 2.47 onder v.m. 6.07 Volle Maan 28 November iiiiiiliiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiii PARIJS, 27 Nov. (Havas) Gignoux, voor zitter van de algemeene conferentie van Fran- sche werkgevers, heeft gisteren een rede uitge sproken, waarin hij sprekende over het thema: „de Fransche werkgevers en de politieke en sociale crisis", om. zeide: in den tegenwoordi- gen stand van zaken moeten de Werkgevers in herinnering brengen, dat zij bestaan en dat zij niet voornemens zijn te verdwijnen; zij moeten zich organiseeren, daartoe hebben zij het recht op dezelfde gronden als de arbeiders. Zij hebben ook den plicht daartoe, want zij vormen een element van sociaal nut. Donderdagavond heeft Léon Blum een delegatie van werkgevers ontvangen. Gig noux overhandigde hem een brief, waarin het werkgeversverbond verklaart, dat er geen onderhandelingen in den zin van de Matignon-overeenkomst kunnen worden gevoerd, zoolang de reeds getroffen over eenkomsten niet worden opgevolgd en er werkplaatsen bezet worden. Léon Blum zal in den hedenmiddag te hou den kabinetsraad een uiteenzetting geven van den toestand als gevolg van het afbreken der onderhandelingen over de toepassing der over eenkomsten van Matignon. Men weet, dat de tekst, wtelke was opgesteld door de onder voorzitterschap van Jules Moch staande sub-commissie en was goedgekeurd door de vertegenwoordigers der arbeiders en vertegenwoordigers der regeering, terwijl de af gevaardigden der werkgevers hadden toegezegd het voorstel in hun kring te bepleiten, een ver zoeningsprocedure in drie phasen beoogde": Een conflict zou eerst voor de collectieve commissie moeten worden gebracht en indien geen overeenkomst werd bereikt, vervolgens voor de nationale beroepscommissie. Indien dan jeen accoord werd bereikt, zou het conflict moeten worden voorgelegd aan de nationale „interprofessioneele" commissie, welke zou moeten bestaan uit vertegenwoordigers van het vakverbond en van de werkgeversfederatie. De Spaansche minister Martinez Barrio is een bekend vrijmetselaar. Hierboven het insigne van de loge, waartoe hij behoort LONDEN, 27 Nov. De Belgische premier Van Zeeland is gisterente Londen aangeko men. Het doel van zijn bezoek zal in de eerste plaats zijn te trachten voor Belgische produc ten lagere invoerrechten te verkrijgen. Tijdens zijn bezoek aan Londen zullen waar schijnlijk ook internationale kwesties ter sprake komen. LISSABON, 27 Nov. (Reuter). De „Diario de Lisboa" verneemt van geloofwaardige zijde, dat de natio nalisten besloten hebben hun voor uitgeschoven stellingen in Madrid op te geven en een andere taktiek te gaan volgen. Zy willen de ver bindingswegen naar Madrid door- snijden en hierby beginnen met den weg naar Valencia. Het blad bericht verder, dat de regeerings- troepen met 2.000 mitrailleurs de strategische punten, welke de toegangswegen tot Madrid beheerschen, bezet houden. De nationalisten in de universiteitswijk worden letterlijk belegerd, zonder levensmiddelen en water bieden zij hardnekkigen tegenstand onder onophoudelijk vuur van de regeeringstroepen. Gisteren hebben 12 vliegtuigen van de re geering den geheelen dag door met tusschen- poozen de stellingen van de nationalisten met mitrailleurvuur bestookt. De radioclub-Teneriffe deelt mede, dat de luchtmacht der nationalisten met suc ces Cartagena heeft gebombardeerd. Het marine-arsenaal en verscheidene schepen in de haven werden ernstig beschadigd. Een aantal schepen vluchtte en werd door kruisers van de Witten achtervolgd. Uit Talavera wordt gemeld, dat de voor naamste actie aan het front voor Madrid gis terochtend plaats had juist voor Cuatro Cami- nos. Een afdeeling nationalisten maakte zich meester van de huizen langs het Toroplein, dat den weg naar Sierra beheerscht. De artillerie van de nationalisten zet het bombardement van de wijk Arguelles voort. De vijandelijke batterijen, welke achter het natio nale paleis waren opgesteld, werden tot zwijgen gebracht. Een aantal overloopers van de regeerings troepen meldden zich bü de nationalisten. Een van hen deelde mede, dat de Russische gene raal Kleber werd vervangen door een ander generaal, ook een Rus. In den middag scheen het aan het front voor Madrid weer levendiger te worden. De verdedigingsraad van Madrid heeft een telegram ontvangen van den Amerikaanschen zaakgelastigde, waarin deze aan generaal Miaja meedeelt, dat hij zich te Valencia heeft ge vestigd. De Noorsche regeering heeft bij de junta van Burgos er tegen geprotesteerd, dat een oorlogs schip der nationalisten op 15 November een Noorsch stoomschip, de „Lisken" heeft aange houden, dat van Dundee met pootaardappelen op weg was naar Valencia, doch dat gedwongen werd naar Vigo te gaan, waar de lading werd verbeurd verklaard. De journalisten, die door de regeeringstroe pen bij het dorp Humera gevangen zijn geno men, waaronder de Urugueesche journalist Sciutto, worden nog steeds door den verdedi gingsraad bewaakt. Zij hebben een bezoek moe ten brengen aan het kerkhof en het lijkenhuis, waar de vrouwen en kinderen, die het slacht offer werden van het bombardement der na tionalisten, liggen opgebaard. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de regeerings- troapen de stellingen, welke zij in vorige dagen bezetten, versterkten. De artillerie der recht- schen bestookte voortdurend de stellingen der regeeringstroepen, doch dit vuur werd door de artillerie der regeeringstroepen doeltreffend be antwoord. Talrijke vliegtuigen der nationalisten bom bardeerden de linies der regeeringstroepen en eenige dorpen. Een moeder werd met haar drie kinderen door een bom gedood. De bevolking is hierdoor verontwaardigd, doch het resultaat is, dat het moreel der strijders wordt verhoogd. POSEN, 27 Nov. De studenten houden het universiteitsgebouw nog steeds' bezet. De rec tor der universiteit heeft de colleges tijdelijk doen staken. De senaat van de universiteit heeft besloten, de universiteit tijdelijk te slui ten, indien de studenten niet voor 30 dezer weder aan den arbeid zijn gegaan. De universiteit te Krakau is tot nader order gesloten. Uit Warschau wordt gemeld, dat de schade, die door de studenten tijdens de bezetting van de universiteit is aangericht, wordt geschat op 20.000 zloty. V Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. 7 Jan. n/d Huwelijksplechtigh. t/den Haag. Nog eenige raam- en tribunezitplaatsen disponibel, prachtzicht. Reisbur. Pullman, Gr. Houtstr. 48, Tel. 11008 en J. ter Wal, Rozenstr. 124 rd., Tel. 12203, Haarlem. De vele luchtaanvallen op Madrid hebben in talrijke wijken groote verwoestingen aangericht. Het zoeken naar slachtoffers In „De Brem berg", zijn prachtig gelegen woning aan de Potgieterlaan te Amersfoort, heeft prof. dr. ir. F. A. Vte.ning Meinesz een onzer correspondenten het een en ander verteld naar aanleiding van den tocht, dien hij met Hr. Ms O. XVI in de eerste maan den van het nieuwe jaar op den Atlanti schen Oceaan zal maken. Gezeten in zijn ruime studeerkamer, welke uitziet op de Geldersche vallei, heeft de ge leerde een overzicht gegeven van de reizen, die hij aan boord van onderzeeërs in de afgeloopen jaren in dienst van de wetenschap heeft onder nomen en bovendien enkele bijzonderheden medegedeeld over zijn wetenschappelijken ar beid. „Uw hoeveelste reis wordt dit, professor?" Een glimlach. „Dat kan ik niet zoo dadelijk zeggen. Maar laat eens kijken: in 1923 ben ik met m'n „on derwatertochten" begonnen. U moet weten, dat het uiterst bezwaarlijk is, zwaartekracht-onder zoekingen te land te verrichten. Dat geldt in het bijzonder voor een groot deel van Neder land, waar de bodem daarvoor te „slap" is en te veel beweegt. Gewone schepen zijn er even min toe geschikt, omdat zij eveneens te zeer aan beweging onderhevig zijn. Bij een onder zeeboot vervalt dit bezwaar weliswaar niet ge heel, maar dan toch voor een groot deel. Van daar, dat ik de laatste jaren steeds van duik- booten gebruik heb gemaakt." „Maar om op mijn zeereizen terug te komen. In 1923 trok ik er op uit met de K. H, waar van destijds gezagvoerder was kolonel Door man, de tegenwoordige commandant van den onderzeedien,vt. De commandant van de O XVI, luitenant ter zee C. J. W. M. Waning, was toen jongste officier op de K. II. De boot was op de uitreis naar Indië en de tocht heeft waardevolle resultaten opgeleverd." „Enkele jaren later was er een nieuw toestel voor zwaartekrachtmetingen geconstrueerd en de marine-autoriteiten verklaarden zich dade lijk bereid, mij in de gelegenheid te stellen, het te beproeven. Dat gebeurde in 1925, op de K. XI, die ook op de uitreis naar onze Oost was. Dien tocht maakte ik echter slechts mee tot Port Said." „Een jaar later ging ik met de K. XIII via het Panamakanaal naar Indië. Niet minder dan 6 V. maand duurde de reis." „In 1928 onderzocht ik, op uitnoodiging v£tn het Carnegie Institution, aan boord van een Amerikaanschen onderzeeër, de S. XXI, de West-Indische wateren. In 1929 en 1930 maakte ik drie reizen door onze Oost, in 1931 ging ik met de O. XII de Noordzee op en in de eerste maanden van het volgende jaar met de S. XLVIH, weer een Amerikansche „schuit", naar West-Indië. In den zomer van 1932 ging het met de C. XIII nar de Azoren, Madeira, enz. en in den winter van 1933 met een Fran sche boot naar de Middellandsche Zee. Dezen laatsten tocht maakte ik mee om een collega in te werken. En toen kwam de tocht met de K. XVIII, waarover ik u wel niet veel meer zal behoeven te vertellen." „Het toestel, professor, dat u gebruikte „Dat was een slingerapparaat. Maar niet zoo een als men vroeger had, met een enkeier. slinger, maar met meer slingers, waardoor alle bijkomstige effecten worden geëlimineerd. U begrijpt, hoe noodzakelijk dat is, want de slingeringen zijn vaak buitengewoon gering." Het apparaat, waarvan hier sprake is, is door prof. Vening Meinesz zelf ontworpen en ver vaardigd door den chef-instrumentmaker Van Rest, van het Meteorologisch Instituut te de Bilt. „Hoeveel mijlen hebt u zoo ongeveer al ge varen, professor?" „Dat heeft juist dezer dagen een kennis voor me uitgerekend: ais ilt deze reis achter den rag heb, dan zal ik er zoo'n 100.000 mijl op hebben zitten: 4maai om de aarde." De hoogleeraar was, als steeds, vol lof over de Marine. Prof. Vening Meinesz „De medewerking, die ik van hoog tot laag heb ondervonden, is eenvoudig niet te schet sen. Soms werd het heelemaal aan my overge laten, de route te bepalen en meermalen is het ook voorgekomen, dat de marine-autoriteiten de route om mijnentwil veranderden. Ook in dit opzicht heeft het kleine Nederland aan tal van andere landen een voorbeeld gegeven." De route van de O. XVI is in hoofdzaak door prof. Vening Meinesz zelf ontworpen; alleen de havens zijn door de Marine aangegeven. Het gedeelte van den Atlantischen Oceaan rondom de Azoren is op vorige tochten reeds „verkend". De route van de O. XVI gaat ook over dit ge bied. Men treft er hier en daar „gaten" van 6000 a 6500 M. diepte aan, waaromtrent nog niet veel bekend is. Prof. Vening Meinesz hoopt thans te onderzoeken, of de middel-Atlantische rug een plooiing,sgebergte is, zooals de Andes, de Himalaya, de Alpen of een zuiver vulkanisch gebied. Daarnaast zal men zich bezig houden met loodingen. Wij merkten tenslotte nog op, dat het voor den professor wel „kort dag" was, nu de offi cieele toestemming voor het meemaken van de reis met de O. XVI eerst dezer dagen is ver leend, terwijl de tocht, naar men weet, 11 Januari reeds aanvangt. „Inderdaad. Er moet nog heel wat werk wor den verzet voor m'n vertrek. Maar en wijst u daar vooral op dat alles wordt mij veel vergemakkelijkt door de enorme medewerking, die de Marine mij verleent. Mijn dankbaarheid daarvoor, èn voor haar medtewerking bij vroe gere gelegenheden, is werkelijk niet in woorden uit te drukken." MOSKOU, 27 Nov. (Tass) Op 26 November hebben op het Sovjetcongres bij de debatten over het rapport van Stalin de vertegenwoor digers der afzonderlijke republieken, gouwen, ge bieden, Staciianof-lieden, arbeiders en leiders van collectieve bedrijven het woord gevoerd. De sprekers waren enthousiast over de nieu we grondwet, welke zij goedkeurden. Zij brach ten voorts rapport uit over de buitengewone economische, politieke en andere prestaties in hun republieken, gouwen, gebieden e.d. Verschillende sprekers gaven hun bereidheid te kennen op ieder gewenscht oogenblik hun leven in de waagschaal te stellen voor de be scherming der Sovjet-Unie. ROME, 27 November (Reuter) De Italiaan- sche troepen in Abessinië hebben de stad Gore bezet. Zooals bekend, heeft de Negus steeds beweerd, dat te Gore in West-Abessinië nog een Abessi- nische regeering bestond. De Hongaarsche Rijksbestuurder Horthy door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. Nationalisten zouden van plan zijn een andere taktiek in den strijd aan het front van Madrid te gaan toepassen. De Italianen bezetten Gore. Werkgevers in Frankrijk weigeren langer te blyven onderhandelen. Schrijven aan Léon Blum overhandigd. 109 slachtoffers van Thanksgivingday in de Ver. Staten. Schuschnigg noemt het nationaal-socialisme en het communisme de twee vijanden der Oos- Venrijksche politiek. Opstand in Paraguay? Een onderhoud met prof. Vening Meinesz naar aanleiding van zijn nieuwen tocht. Op den onbewaakten overweg onder Akkrum is een auto door een trein gegrepen; de chauf feur ernstig gewond. Jaarvergadering van het R. K. Verbond De Jonge Werkman. De dubbele moord te Merkelbeek; de gearres teerde huishoudster heeft een volledige beken tenis afgelegd. O Hedenmorgen heeft vrouw J. M. V., huishoudster bij een der slacht offers, die gearresteerd was in ver band met den Zondag gepleegden dubbelen moord te Merkelbeek, een volledige bekentenis afgelegd. De vrouw was Donderdag naar Maastricht overgebracht. Zij deelde mede den moord uit wraak gepleegd te hebben. Zy heeft hierbij gebruik gemaakt van een scheermes en een centrifu- gaal-sleutel. NEW YORK, 27 November. (Reuter.) Op den Thanksgivingday, welke gisteren in de Ver- eenigde Staten werd gevierd, zijn 109 personen om het leven gekomen, meest door verkeers ongevallen. BUENOS AIRES, 27 Nov. (Havas). Het ge rucht gaat, dat in Paraguay een poging is on dernomen een revolutie te ontketenen. Alle verbindingen zijn verbroken. De censuur is in gesteld. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 762J Vorige stand; 762.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1