„Het Werkende Land" VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 Wonderlijke spelingen der natuur Een Siamee8che tweelingbroeder sterftde andere blijft vol komen gezond Het communisme in China Hoe bandieten huishielden in Kansu Weer die oude schulden Korte berichten Visscherij-accoord nief onderteekend Nog steeds geen rust in Abessinië DE SCHOENENFABRIEK TE SPAKENBURG Het Kamerlid v. d. Putt stelt vragen aan de Regeering OPCENTEN INVOERRECHTEN IN NED.-INDIË N.S.B.-practijken De leider wist van nietsmaar bleek later een der daders JEUGDIGE PASSAGIERS IN DE DJALAK Taxe-gedeelte consumptiemelk Invoerbeperking VERDUISTERING DOOR POST AMBTENAAR Hij had trouwplannen, doch kon van zijn salaris niet rondkomen Zes maanden MICA-PUZZLE 1936 STEUNVERLEENING IN ONZE OOST Reservekorps te Batavia R. K. Handelshoogeschool Apothekers-assistent Wiskunde L. O. Botemoteering AMER1K. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Radio-rede van minister Sling en- berg over hetgeen de Re geering heeft gedaan ter bestrijding van de werkloosheid Minister Slingenberg Jeugdwerkloosheid W erkverruiming Nabeurskoersen van 26 November MARKTNIEUWS FAILLISSEMENTEN Werken STOOMVAARTLIJNEN NEW-YORK, 26 November (Reuter). Met een Siameesche tweeling, twee broeders, die reeds 28 jaar oud waren en de Vereenigde Staten afreisden als variété-artisten, heeft een uiterst merkwaardige gebeurtenis plaats gehad. Van deze tweeling, Lucio en Simplicio Go- dina, was Lucio plotseling ziek geworden. Hij bleek longontsteking te hebben, zijn tempe ratuur steeg voortdurend en zijn toestand werd steeds gevaarlijker. Intusschen deed zich het merkwaardig verschijnsel voor, dat Simplicio zich in de beste gezondheid verheugde en een volkomen normale temperatuur bleef behouden. Tenslotte stierf Lucio zonder dat zijn twee lingbroeder daarvan eenigen hinder ondervond. Thans heeft men langs operatieven weg den overlevende van zijn gestorven broeder moeten scheiden. Volgens de rapporten der geneeshee- ren zou Simplicio het naar omstandigheden uitstekend maken. ROME, 26 Nov. (Agentia Fides). De commu nistische onlusten, die onlangs in Kansu zijn uitgebroken, moeten als een groot gevaar voor het Apostolisch Vicariaat van Tsinchow be schouwd worden. Het personeel der verschillende Missiestaties werd gedwongen om in allerijl voor de Roode Benden te- vluchten. Na langdurige en zeer avontuurlijke omzwervingen, hebben de meeste Missionarissen een onderdak gevonden in de twee hoofdstaties van Tienshui en Tsingshui; vier Paters en drie Zusters moesten buiten het Vicariaat in Hanchingfu-Shensi hun toevlucht zoeken. Daar het grootste gedeelte van het Vi cariaat door de Communisten bezet wordt ge houden en alle Missiestaties ongeveer verwoest zijn, is het Missiewerk der Duitsche Capucijnen totaal lamgelegd. Hoe de Rooden overal hebben huisgehouden, blijkt wel uit een bericht afkomstig uit Lan- chow, waar de Paters van Steyl hun Missie heb ben. Volgens dit bericht is de weg, waarlangs de roode troepen getrokken zijn, overal bezaaid met lijken van neergeschoten burgers. Overal waar de communisten kwamen, werden onmiddellijk de Middenstanders en welgestelde menschen ge vangen genomen en onder bedreiging met gloeiende staven werden zij gedwongen hun laatste centen af te geven. Typeerend voor de mentaliteit dezer roode ben den is wel, dat iedere devisie over een z.g. „Vrou wenregiment" beschikt, bestaande uit vrouwen en meisjes die overal zijn geroofd en die als moderne slavinnen geheel aan de beestachtigheid dezer roode troepen zijn overgeleverd. WASHINGTON, 26 Nov. (Havas) Het bericht, dat de Fransche regeering zou over gaan tot een nieuw onderzoek in de kwestie der oorlogsschulden is in de Vereenigde Staten met vreugde ontvangen. Verder wordt erkend, dat ook Engeland en Italië de kwestie opnieuw hebben bestudeerd. Vele moeilijkheden zijn te overwinnen, alvorens men tot een nieuw verdrag kan komen. De nieuwe regeling zou algemeen moeten zijn en zij veronderstelt een vastgestelde verhouding tusschen de valuta's, welke momenteel nog niet bestaat. Het nieuwe verdrag moet voorkomen, dat in de Vereenigde Staten grcote voorraden goud of vreemd kapitaal worden gevormd. Op het oogenblik zijn deze voorraden zoo groot, dat Roosevelt er een gevaar in ziet voor de finan- cieele stabilisatie van het land. Niettegenstaande de moeilijkheden acht men toch het openen van de onderhandelingen ge rechtvaardigd in verband met de internationale economische stabiliteit. Het district Fang Rjin nabij Peking wordt door droogte geteisterd. Ongeveer 30.000 per sonen lijden honger. De nieuwste eerste klasse Japansche torpedo jager Oemikaze is thans te water gelaten. De afmetingen van het schip zijn 102.24 M. lang, 9.67 M. breed, 2.77 M. diepgang, 1363 ton waterverplaatsing, snelheid 34 knoo- pen. De bewapening bestaat uit vijf 12 centi meter kanonnen, acht torpedolanceerbuizen. De machinerieën hebben een vermogen van 37000 PK. Aan boord v.m het schip „Scantic" is brand uitgebroken, terwijl het schip in het droogdok van New Orleans lag. Acht personen zijn levend verbrand, een negende werkman wordt vermist. Met ingang van 1 Januari 1937 zullen zestien gemotoriseerde gendarmerie-afdeelingen toe zicht houden op de Duitsche wegen. Op 1 April 1937 zal dit aantal op 46 worden gebracht. Pater Coughlin, de bekende „radio-priester", heeft zich vrijwillig op de Bermuda-eilanden teruggetrokken. Weizmann heeft voor de Koninklijke Com missie te Jeruzalem een krachtig beroep ge daan ten gunste van de Joodsche clausule. Hij zette uitvoerig uiteen, dat de Joden wel verre van de economische omstandigheden der Ara bieren geschaad te hebben, in Palestina veel goeds tot stand hebben gebracht. Tot president van het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag, werd ge kozen de heer J. G. Guerrero uit Salvador, die van 1931 af vice-president is van het Hof. De tegenwoordige president, sir Cecil J. B. Hurst (Engeland) werd tot vice-president ge kozen. De New-York Times meldt, dat geen onder handelingen gaande zijn over de regeling der oude oorlogsschulden van Italië en Frankrijk aan de Vereenigde Staten. Het blad is van meening, dat in ieder geval dergelijke bespre kingen zullen worden voorafgegaan door een AmerikaanschEngelsch accoord, dat tot voor beeld voor andere regelingen zou strekken, «ï/liil s*? 'IrJ fr Tot mijn spijt constateer ik de aanwezigheid van een aantal absenten, die vannacht genoteerd zijn. (Telegraph). MOSKOU, 26 Nov. (Reuter) Het eerste antwoord van Sovjet-Rusland op de Japansch- Duitsche anti-communistische overeenkomst is de weigering geweëst de visscherij-overeenkomst voor het Ve._e Oosten, welke onlangs is gepa rafeerd, te onderteekenen. DJIBOETI, 26 Nov. (Reuter) Het deta chement Sika's, dat de legatiewacht te Addis Abeba vormde en thans naar huis terugkeert, is nabij Caunale aan den spoorweg naar Addis Abeba opgehouden, doordat Abessiniërs de rails hadden weggebroken. Het R. K. Tweede Kamerlid Van der Putt heeft aan de Ministers van Waterstaat en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart gevraagd, of het hun bekend is dat de Schoenenfabriek te Bunschoten (Spakenburg) in staat van faillis sement is verklaard? Verder wordt gevraagd of de Ministers kun nen bevestigen dat er plannen bestaan om deze fabriek weer opnieuw in exploitatie te brengen met steun van de gemeente Bunschoten en met toepassing der Zuiderzeesteunwet? Zoo ja, achten de Ministers dezen steun toe laatbaar en willen de Ministers mededeelen of, voor het geval steun wordt verleend, tegelijker tijd afdoende waarborgen zullen worden ver kregen, dat deze schoenfabriek geen concur rentie zal aandoen aan de reeds bestaande Nederlandsche fabrieken? Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van de heffing van opcenten op de invoerrechten in Ned.-Indië voor het jaar 1937 en bekrachti ging van een door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië vastgestelde ordonnantie tot verlaging van invoerrechten. Het wetsontwerp heeft tweeërlei strekking: In de eerste plaats om de regeling van de opcentenheffing op de Indische invoerrechten voor het jaar 1937 aan te passen aan de ge nomen maatregelen en voorts om voor de or donnantie, waarbij die voorzieningen werden getroffen, de vereischte nadere bekrachtiging door de wet te eriangen. Van opcenten blijven vrijgesteld de invoer rechten op dezelfde goederen, die voorheen reeds uitgezonderd waren. Voor vrijstelling van op centen worden thans verder in aanmerking ge bracht de manufacturen, welke te voren aan de heffing van 20 opcenten waren onderworpen, zoomede de goederen, waarvan het invoerrecht bij noodordonnantie tijdelijk tot 6 pet. van de waarde werd verlaagd. Sedert eenigen tijd maakt een politieke par tij, met name de N. S. B., er gewoonte van stra ten en gebouwen met politieke leuzen te be smeuren. Gebeurde dit aanvankelijk met witsel, later gebruikte men hiervoor koolteer, een plak middel, dat niet te verwijderen is, zonder scha de toe te brengen aan de voorwerpen, waarop het gesmeerd werd. Om aan deze baldadigheden een einde te ma ken, stelde de commissaris van Politie zich in verbinding met den plaatsvervangend leider der N. S. B. in Arnhem, den heer W. B., met de vraag of deze kladderij geschiedde onder goed keuring der N. S. B.-leiding. De heer B. deelde mede, dat deze wijze van propaganda-maken niet van hem uitging en hij de aangelegenheid op de eerstvolgende vergadering van den kring zou bespreken. Inderdaad bleef het eenigen. tijd rustig, tot dat Zondagnacht j.l. werd geconstateerd, dat men het spoorwegviaduct op Mariëndaal en het huis van wethouder Rademakers met kool- teer had besmeurd. De politie stelde toen een ernstig onderzoek naar de daders in, en slaagde er spoedig in hen op te sporen. Zondagmiddag toch trof men op de Markt een auto, waarin sporen van koolteer aanwezig waren. In een nabij gelegen café werd de eige naar van dezen auto aangetroffen. Na onder vraagd te zijn bleek de politie inderdaad een der daders te pakken te hebben. Hoewel deze wei gerde de namen van medeplichtigen te noemen, wist de politie toch nog een achttal daders op te sporen. En nu bleek dat bij deze afkeurenswaardige wijze van propaganda-maken de reeds genoemde W. B. de leiding had, de man, die aan de poli tie verklaard had, dat hij van deze heele zaak niets afwist. Bedenkelijk is dat deze koolteerpropagandis- ten vooraanstaande menschen der N. S. B. zijn. Bij een bekend kolenhandelaar hier ter stede werd een pot koolteer in beslag genomen. De politie heeft tegen de daders proces-ver baal wegens zaakbeschadiging opgemaakt. De Djalak, die Donderdag omstreeks zes uur in den avond Schiphol bereikte, had behalve „gewone" passagiers, ook wat jong volk aan boord. In Karachi was een Engelsche familie ingestapt, die bestond uit man en vrouw en twee kinderen, van resp. twee jaar en vier maanden. Buiten dit „klein goed" vervoerde het Indië-vliegtuig het 10-jarig zoontje van den vertegenwoordiger der K.N.I.L.M. in Indië, den heer Nieuwenhuis. Mevr. Nieuwenhuis verge zelde haar zoon. f Nederlandsche Zuivelcentrale, taxe-gedeelte 6,25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk regeeringsminimumprijs 5,20 cent; af dracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2,50 cept. Ingediend is het wetsontwerp tot regeling van den invoer van sloten. IfRlSoil Wilt u m(jn cor- 'espondentie van 1 fovember tot I De- lember naar de ge- rangenis te Leeu- irarden sturen? (Dim. IU.i Voor de Haarlemsche rechtbank heeft een 27-jarige thans gedetineerde kantoorbediende uit Velsen terecht gestaan, dis als ambtenaar, belast met den zegelverkocp in het postkantoor te Beverwijk, in de jaren 19341935 en 1936 telkenmale geld verduisterde tot een totaal van bijna f 994. De waarnemende directeur van het post kantoor te Beverwijk, als getuige deskundige gehoord, verklaarde dat er vele klachten tegen verdachte waren ingekomen. Daar verdachte echter den gehelen kwitantiedienst in handen had, betaalde hij, zoodra er klachten binnen kwamen, gauw de achtergehouden kwitanties uit en verduisterde dan ander geld, zoodat hij het eene gat met het andere stopte. Op 20 Oc tober heeft getuige de kas van verdachte ge controleerd en een tekort van f 993 geconsta teerd. Verdachte is niet ontslagen, doch zal wel ontslagen worden. Hij heeft al het verduisterde geld terugbetaald. Verdachte bekende. Door middel van giro kwitanties heeft hij een reservepot gekweekt, waardoor hij telkens Ihet kastekort tijdelijk wist aan te zuiveren, zoodat bij de maandelijk- sche controle niets bemerkt werd. Verdachte kon van zijn salaris (f86f94 per maand) niet rondkomen Hij had trouwplannen en had daarom aankoopen voor zichzelf te doen. Daarvoor heeft hij zich aan de kas vergrepen. De Officier van Justitie wees er in zijn requi sitoir op, dat verdachte ook geknoeid heeft door valsche handteekeningen te plaatsen. Ver dachte is nog nooit veroordeeld en het reclas- seeringsrapport is zeer gunstig. Verdachte is geen opmaker, heeft geen schulden gemaakt, doch wel te royaal geleefd. Spr, eischte zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en op dracht aan de R.K. Reclasseeringsvereeniging, om toezicht op verdachte uit te oefenen. De verdediger, mr. H. O. Drilsma pleitte cle mentie en wenschte de onmiddellijke invrijheid stelling van verdachte. Na raadkamer wees de rechtbank dit af. Uitspraak 10 December. Verschenen is de uitslag van den prijs-puzzle wedstrijd Mica 1636. De jury, belast met het beoordeelen van de inzendingen en het toekennen van de door het landelijk uitvoerend comité „MICA 1936" uit geloofde prijzen, heeft het landhuis met f 1000 aan grond toegekend aan den heer I. C. Ka mer, Krugerlaan 54, Gouda; de Chevrolet Coach 1936-auto aan mej. A. v. Toren, Alphen aan den Rijn, Raadhuisstraat 38; en den vleu gel aan mej. A. M. Handgraaf, 's-Gravenhage, Vleerstraat 34. BATAVIA, 26 Nov. (Aneta). De regeering gaf toestemming, dat met ingang van 1 December a.s. de bij den overheidsdienst tewerkgestelde gesteunden boven hun steun een toelage ont vangen van 30 procent (tot een maximum van ƒ20) van het bruto-steunbedrag in plaats van het netto-steunbedrag. De nettosteun is de bru- tosteun na aftrek van eventueele eigen in komsten. BATAVIA, 26 Nov. (Aneta) De oprichting van het reserve-korps van oud-militairen te Batavia is geheel voltooid. Dit corps bestaat uit een compagnies-commandant, een sergeant-majoor, twee sectiecommandanten, en heeft een sterkte van zes brigades in totaal 118 leden. TILBURG. Propaedeutisch examen in de economische en sociale wetenschappen de hee- ren J. J. J. Heling te Helmond, A. J. A. Smul ders uit Goirle en F. J. A. Verberk te Den Bosch. AMSTERDAM. Geslaagd de dames L. W. F. Croes, te Den Haag en M. G. C. Konings, te Winterswijk UTRECHT. Geslaagd de heer J. C. Wessels, te Utrecht. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd; mej. M. J. van Ramshorst te Nij kerk en de heer Th. Baas te Waalwijk. De commissienoteering voor Nederland,sche boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, vastgesteld op f 0.70 per K.G. WINNIPEG, 26 Nov. 26 Nov. 25 Nov. 26 Nov. 25 Nov. Tarwe Gerst Oct. 106% 1057/8 -- Oct. Dec. lOSVs - - 1071/s Dee. 62% - - 62% - Juli 106% •- 106V* Mei 59% - - 59V2 -- Juli 57%-- 57% - Lijnzaad Oct. - - 791/8-- Dec l 6%-- 1563/g- Rogge Oct. - - Dec. 78», Mei 79 Haver 79 .-Mei 1611/4-- 161 -- Oct. 453/8 .- 443A-- Juli 43%-- Dec. 45% 45%-- gedaan en laten t bieden nominaal 441/a— Donderdagavond om 7.45 heeft de minis ter van Sociale Zaken, Mr. M. Slingenberg, over de beide zenders het dezer dagen ver schenen boekwerk „Het Werkende Land" besproken. De minister sprak als volgt: Ik wensch een kort woord tot u te spreken naar aanleiding van een dezer dagen ver schenen boekwerk. Gij zult op het eerste gehoor u de vraag stellen: is boekbespreking voor den minister van Sociale Zaken niet een terrein, vol voet angels en klemmen? Bij nadere beschouwing zult ge echter wel met mij tot de conclusie ko men, dat de inhoud van dit boek alleszins wet tigt, dat de minister van Sociale Zaken hier voor zeer groote belangstelling aan den dag legt. Immers het boek dat getiteld is „Het Wer kende Land" en dat geschreven is door mr. W. J. van Balen, terwijl het is uitgegeven door de firma H. D. Tjeenk Willink en Zn. te Haarlem beschrijft in levendigen en boeienden stijl alles wat er in de laatste jaren in Nederland is ge schied, teneinde aan arbeiders werkgelegen heid te verschaffen. Het boek demonstreert met foto's, tabellen, statistieken, welk een enorme arbeid er is ge presteerd, welke enorme kapitalen er van overheidswege voor dit doel beschikbaar ge steld zijn. Het boek is tot stand gekomen met finan- cieelen en met daadwerkelijken steun van de regeering. Dientengevolge kan het fraai uitge voerde boekwerk voor den zeer lagen prijs van 2.50 beschikbaar gesteld worden. Waarom is de regeering er toe overgegaan om de uitgave van dit boek te bevorderen? De reden hiervan is hierin gelegen, dat het de regeering gebleken is, dat zoo weinig Neder landers bekend zijn met den omvang van de door of met steun van de overheid geopende werkgelegenheid. Dikwijls wordt in vergaderingen en in som mige persorganen verkondigd, dat de Nederland sche regeering niet voldoende werkgelegenheid schept; dat er veel meer werklooze arbeiders aan het werk gezet zouden kunnen worden, in dien de regeering de koorden van de beurs maar zou willen ontsluiten, hiermede voor den niet ingewijde den schijn wekkende, alsof er zoo weinig tot dit doel gebeurt. In het door mü aangekondigde boek nu wordt met voorbeelden, met cijfers en met afbeeldin gen gedemonstreerd, welke enorme kapitalen van overheidswege voor dit doel besteed zijn, welk een omvangrijke arbeid in alle deelen des lands verricht geworden is. Zuiderzeewerken, kanalenaanleg en -verbete ring, wegenbouw, overbrugging van onze groote rivieren, woningbouw, electriciteits- en spoor- wegwerken, openbare werken van diversen aard, dit alles heeft groote aandacht gevraagd. Dit boek heeft ten doel, in dit opzicht aan het Nederlandsche volk objectieve voorlichting te geven, waaruit elk en een iegelijk zijn con clusie kan trekken ten aanzien van de vraag, of de regeering ten deze haar plicht gedaan heeft. Van meer dan één zijde, nagenoeg van alle kanten, wordt de regeering ook aangespoord, om thans vooral, in de naaste toekomst, open bare werken op groote schaal uit te voeren, teneinde werkgelegenheid te scheppen, werk loosheid te bestrijden. In dit boek wordt aangegeven, welke groote werken thans in uitvoering, nagenoeg in uit voering en in voorbereiding zijn, waaruit ten duidelijkste blijkt, dat deze aansporing niet aan doovemansooren geuit wordt, ja, dat ze met belangstelling en instemming wordt aangehoord, doch strikt genomen overbodig is. Noord-Oostpolder 164 millioen gulden, kanaal AmsterdamBoven-Rijn 60 mil lioen gulden, andere kanalen 40 millioen gulden, bruggen 25 millioen gulden, spoor- wegwerken te Amsterdam, te Utrecht en van diversen aard 70 millioen gulden, ver schillende kleinere werken 22 millioen gul den, totaal 381 millioen gulden. Daarboven komen nog de werkfondswer- ken, waarvan het bekend is, dat er wel voor 80 millioen gulden een bestemming is ge geven, maar waarvan het ook bekend is, dat nog slechts 6 a 7 millioen tot uitvoering kwam. Het restant, ongeveer 70 millioen gulden, kan gevoegd worden bij de in de allernaas te toekomst op het programma staande werkverruiming. In het boek worden u voorts geschetst wezen en oorsprong van de werkgelegenheid in Ne derland, werkverruiming, werkverschaffing en de uitwerking van dit alles op de volksgemeen schap. De feitelijke gegevens zijn verstrekt door hoofdambtenaren van verschillende departe menten. Er wordt ook een uiteenzetting gegeven van al hetgeen in Nederland gedaan wordt om de- gevolgen van de werkloosheid te lenigen. Er wordt in dit verband gerelateerd, hoe de werkloosheidsverzekering haar nuttige taak heeft verricht, hoe de arbeidsbemiddeling in ons land zich een belangrijke plaats heeft ver overd, hoe verder de Nederlandsche werkloos- heidsraad zijn taak heeft vervuld om voorts in het kort uiteen te zetten in melken omvang de geldelijke steunverleening de nooden der werkloozen verlicht heeft: Aan het zoo belangrijke vraagstuk van de werkverschaffing en aan hetgeen op dit gebied in ons land verricht is, zijn vele bladzijden ge wijd. Tal van werken worden in dit verband nader belicht en de beteekenis ervan wordt den lezer voor oogen gesteld. Teneinde u eenig inzicht te geven omtrent de beteekenis en den omvang van deze werken, die dus reeds op dit oogenblik en in de eerst komende maanden zullen strekken tot effectie ve vermeerdering van overheidswege, volgt een zeer globale specificatie, Het spreekt wel vanzelf, dat in dit kader ook wordt behandeld de arbeid voor de werklooze jeugd; foto's en beschrijvingen van de werkkampen voor de jongeren ma ken den lezer duidelijk, hoe getracht wordt de jeugd aan nuttigen arbeid te helpen en hoe de jongeren daarbij verzorgd worden. Ieder, die belang stelt in dit zoo gewich tige onderdeel van het regeeringsbeleid, zal verstandig handelen, dit boek te lezen. In deze korte radiorede heb ik u uiteraard slechts zeer oppervlakkig een schets kunnen geven. Ik meen het Nederlandsche volk dit boek ter lezing te mogen aanbevelen, opdat het zich een objectief en juist oordeel zal kunnen vormen van al datgene, wat opeenvolgende regeeringen in moeilijke tijden hebben gedaan tot bestrij ding van de werkloosheid in Nederland. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Unilever A.K.U. Philips 387%389 159' 261 -5/s AMSTERDAM, 26 Nov. Visch. Aangevoerd door 3 motorbotters, benevens consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gemeente Vischhal de Ruyter- kade, Amsterdam. Besomming der botters 174 376, handschol 1112, kleine schol 8.5010.00, schar 2.503.40, puffcliol 4.506.00, wijting 2.80 —3.10, alles p. kist. Kabeljauw per stuk 0.701.40, koolvisch per 10 stuks 1.402.50. leng per stuk 0.501.00, tarbot per kg. 0.85, schelvisch per 10 stuks 1.404.50, groote tongen per kg. 0.850.90, middeltongen per kg. 0.85—0.90, kleine tongen per kg. 0.750.85, spiering per pond 712 ct. karper 1214, snoekbaars 1215, baars 1017 ct. per pond. Uit de hand verkocht op het huiten- terrein: Aal 2635 ct., bot 1624 ct. per pond. Versche bokking 1.752.25, harder hokking 2.00 —2.25 per 100 stuks. Garnalen per kistje van 15 kg. 1.502.25. Baars per pond 10—18 cent. gest. makreel p. p. 1415 ct. AMSTERDAM, 26 Nov. Eierveiling. Hoogste prij.s 6, middeiprijs 4.205.30, kleine eieren 3.25 4.00. Totaal aanvoer 100.000 stuks, dagaanvoer 70.000 stuks. Handel gewoon. AMSTERDAM, 26 Nov. Aardappelen. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 443.000 kg. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard 25 Nov.: J. Franken, vennoot van de vennoot schap o.a. Fa. Gebr. Franken, ZwartebroeK, gem. Barneveld. N. Franken, vennoot van de vennootschap o.d. Fa. Gebr. Franken, Zwartebroek, gem. Bar neveld. De Venn. o.d. Fa. Gebr. Franken, gevestigd te Terschuur gem. Barneveld. J. M. Nienhuis, Utrecht, Nieuwe Keizers gracht 42 bis. Th. Dix, Utrecht, Bankastraat 15. Fr. Blaauwendraat, Maarsbergen, Centrale Broederij Haarweg. N.V. Sierkunstfabr. Ties, Zeist, Hoogeweg 28. H. W. van Doorn, koopman, IJselstein, Wal- kade 46. J. H. A. Goenee, Utrecht, Amsterdamsche- straatweg 246 bis. N.V. Eerste Ned. Looi-Extractfabr. v.h. J. Wicherson Zn. aan het Diep, Steenwfjk. N.V. Plikart, Mij. tot Expl. van Opvouwbare Briefkaarten, Den Bosch, May weg 1. A. J. van Loopik, Dussen N.-Br. Theodoras Rooyakkers, steenkolenhandelaar, Eindhoven, Torenstraat 18. Fa. H. Blom Zn„ H. Blom Jr. en H. Blom Sr., aannemers, Aalst, Poederooyen. J. W. Massop, sigarenfabrikant, Eindhoven, Anjelierstraat 11. H. A. Halman, broodbakker, Hengelo, Del- denschestraat 169. J. J. Oolderlnk, schoen en zadelmaker, Bor- nerbroek gem. Borne. J. Tulier, schilder, Nijverdal (gem. Hellen- doorn). Fabrieksstraat 24. H. W. R. O. Blafferd, firmant Twentsche Verw. Industrie, Enschede, Goudenregenstr. 37. W. Tastove, firmant Twentsche Verw. In dustrie, Enschede, Goudenregenstraat 37. Handelsvenn. o.d. Fa. Twentsche Verwar- mings Industrie, Enschede, Goudenregenstraat 37. P. M. Nissen, meubelmaker, Naarden, Kloos terstraat 64 A. G. Nissen, meubelmaker, Bussum, Lammert Majoorlaan 22. M. C. Berkman, weduwe van H. D. Waan, zonder beroep, Amsterdam, Witte de Withstr. 8 I. A. Verburg, winkelier, handelende onder de Fa. J. Verburg Asm., Amstelveen, Amsterdamsche- weg 15. A. Helt, Amsterdam, Schipbeekstraat 10. G. Nieuwenhuis, schilder, ook handelende onder den naam Fa. G. Nieuwenhuis en J. J. Kem- ming, Amsterdam, Hoofdweg 441 hs. J. P. Bladergroen, Weesp, Heerengracht 6. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van: H. van Bop, Nootdorp; P. Otto, Aalsmeer: J. F. Lindeman, Bloemendaal; J. Huy- bregts, Purmerend. Werken, en te kunnen werken, is een vreugde. En men behoeft daarbij niet eens te denken aan den arbeid in hoogeren sin; aan een Rembrandt, die de Nachtwacht" schiep, aan een Beethoven, die de wereld verrijkte met zijn Vijfde en zijn Negende; aan een Pasteur, die door zijn geniale vindin gen tal van menschenlevens redde. Neen, reeds het gewone werk, het een voudige werk, het werk van eiken dag in zijn veelsoortige verscheidenheid, is een steeds wellende bron van le vensblijheid. Wie werken kan, wie er de gelegen heid en de capaciteiten voor heeft, en het niet doet, is öf ziek, öf lui. In het eerste geval kan geen grief hem tref fen. In het tweede geval wèl, en een zéér groote grief. Hij laat zich, naar des dichters woord, het „kostelijkst van al" ontglippen; den tijd, die hem gegeven werd, om er, naar de mate zijner krachten en vermogens, goed mede te doen. Hij stelt zich bloot aan velerlei kwaad. En hij onthoudt zich moedwillig de voldoening en de vreug de, welke God, in Zijne oneindige en onnaspeurlijke genade, verbonden heeft aan de straf, door de zonde over de wereld gebracht. BINNENLAND SCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 24 Nov.: Adellen, 6., Antwerpen. Vertrokken 24 Nov.: Britanica, s., Londen; Kuznetz Lesov, m.s.. Hamburg; Borthwick, s., Leith; Tarakan, m.s., Java vla Antwerpen; Per seus, s., Vigo; IJstroom, m.s., Huil; Leeuwarden, s., Londen; Escaut, m.s., Parijs. Aangekomen 26 Nov.; Cordillera, m.s., W.-Indlë (lost te IJmuiden); Gudur, s., Londen. Vertrokken 26 Nov.: Arete, s., Britonferry; Cor dillera, mk, Hamburg. Aangekomen 26 Nov.: Hontestroom, s., Lon den; Kalinin, s., Archangel (voor Velsen); Anna W., m'-s., Fowey; Joma, m.s., Londen (voor Zaan dam). AMSTERDAM. Aangekomen 24 Nov.: Adellen, Antwerpen, ledig. Ned. Dok, Ruys Co. Aangekomen 26 No».: Hontestroom, Londen, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomib. Mij.; Anna W., Fowey, klei, Rietlanden, idem. KON. HOLL. LLOYD MONTFERLAND, uitreis, pass. 24 Nov. Madeira. WATERLAND, thuisreis, was 25 Nov. 9 uur 55 v.m. 170 mijlen Z.W. van Lands End. SALLAND, uitreis, 26 Nov. te Rio Janeiro. MONTFERLAND, uitreis, 25 Nov. n.m. 9 uur van Las Palmas. KON. PAKETV. MIJ. RANTAUP AND JANG, 25 Nov. van Lorenzo Mar ques naar Saigon. SWARTENHGNDT, 25 Nov. van Reunion naar Durban. BONTEKOE, 25 Nov. van Bat. n. Mauritius. STAGEN, 24 Nov. van Singapore te Saigon. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJTKEMBANG, 24 Nov. van Shanghae te Bat. TJINEGARA, 24 Nov. van Hongkong n. Manilla. TJISAROEA, 25 Nov. van Shanghae n. Keelung. KON. NED. SXOOMB. MIJ. IRIS, 23 Nov. van Kingston (J) naar Belize. OBSRON, Amst. naar Middl. Zee, pass. 25 Nov. Dungeness. MEDEA, 24 Nov. van W.-Indië te New-York. NEREUS, 24. Nov. van Halmstad n. Gothenburg. IRENE, 24 Nov. van Danzig naar Kopenhagen. MEROPE, 24 Nov. van Kopenhagen n. Gdynia. PERSEUS, 24 Nov. van Amst. naar Vigo. BAARN, 26 Nov. van R'dam naar Hamburg. STUYVESANT, uitreis, 23 Nov. te Curacao GANYMEDES, Panderm'a naar Hamburg, pass. 26 Nov. n.m. 1 uur Lydd. JUNO, 26 Nov. van R'dam te Lissabon. BERENICE, 26 Nov. tan Malaga n. Lissabon. TRAJANUS, 24 Nov. van PPalermo naar Cadix. MIJ. NEDERLAND TABIAN, thuisreis, 24 Nov. te Belawan. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuisreis, 26 Nov. te Suez. SIMALOER, thuisreis, 26 Nov. te Londen. TARAKAN, 24 Nov. van Amst. via Antwerpen naar Java. SIMALOER, thuisreis, 24 Nov. te Havre. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN MAPIA, 24 Nov. van Cebu naar Los Angeles. HOLLAND-AMERIKA LIJN BTtEEDIJK, 24 Nov. van R'dam te New Orleans. BOSCHDIJK, uitreis, was 25 Nov. 12 uur 10 n.m. 60 mijlen O. van Niton. VEENDAM, R'dam naar New-York, 26 Nov. uit den N. Waterweg. HALCYON LIJN STAD SCHIEDAM, naar Londen, was 25 Nov. 9 uur 55 v.m. 100 mijlen Z.W. van Niton. KOTT. LLOYD TAFANOELI, 26 Nov. van Java te R'dam. DJAMBI, thuisreis, pass. 26 Nov. Sagres. KOTA BAROE, thuisreis, pass. 26 Nov. Kaap del Armi. INDRAPOERA, 24 Nov. van Batavia te R'dam. TAPANOELI, thuisreis, pass. 24 Nov. Dover. SIBAJAK, uitreis, 24 Nov. te Singapore. JAVA-NEW-YORK LIJN KOTA GEDE, 26 Nov. n.m .3 uur van Sabang naar New-York. TALISSE, 23 Nov. van Batavia n. New-York. MIJ. OCEAAN ALCINOUS, Java n. Amst., 23 Nov. v. Marseille. MELAMPUS, 24 Nov. van Java te Amst. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN MAASKERK, 24 Nov. van Lagos naar Port Har- court. REGGESTROOM, 24 Nov. van Takoradl naar Grandi Bassam. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN RANDFONTEIN, thuisreis, 23 Nov. te Duin kerken. HOLLAND-BRITSCH INDIE LIJN STREEFKERK, thuisreis, 23 Nov. te Colombo. HOLLAND-O. AZIE LIJN GROOTEKERK, 26 Nov. Van Antwerpen naar Hamburg. SEROOSKERK, uitreis, 25 Nov. te Yokohama. DIVERSE SCHEPEN HAULER WIJK, 25 Nov. van Ibrail te Londen. ORANJEPOLDER, 25 Nov. van R'dam te Londen. REGINA, naar Falmouth, pass. 24 Nov. Lizard. HENNIE, 25 Nov. van Dublin te Shields. MAMURA, 24 Nov. van Curacao te Dakar. JONGE ANTHONY, 24 Nov. van Algiers n. Tunis. JONGE JACOBUS, 24 Nov. van Emden te Al giers. KATENDRECHT, 25 Nov. V. Rouaan te Houston MARK, Pitea naar R'dam, pass. 25 Nov. Bruns- buttel. VECHT, 25 Nov. van Norrkönïng te Stugsund: BATAVIER VII, 26 Nov. vaai Rotterdam te Middlesbro. HOOGLAND, 25 Nov. van R'dam te Leith. MAASHAVEN, 26 Nov. van Bremen te Hamburg. RIJN, Hernosand naar R'dam, 25 Nov. van Bransbuttel. Scheepsbouw. Het m.s. „Ardjoeno", gebouwd op de werf van Gebr. Nle3tern te Delfzijl, voor rekening van ka pitein A. Noë te Delfzijl, heeft een goed geslaag den proeftocht gehouden. Het schip meet bruto 213 ton en is voorzien van een Bronsm'otor, met een capaciteit van 200 P.K. Iedere automobilist kan a dadelijk vartellen, hoeveel kilometer per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2