Heydt's LUX TOILET ZEEI Broek Heydt Haarlem, 27 Nov. &v/oKflR m Wie doodde 1 Marco Graffi? 1 De Jamboree Broeken Kort en volledig PHILIPS RftDlO K geslaagd^ geschenk VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 Eerst godsdienstig KAST Bestuursraad R.K. Volksbond R.K. werknemende Middenstand Een af deeling Haarlem opgericht Drukkers-Studiekring „Haarlem" Programma van de Haarl. Radio centrale op Zaterdag 28 Nov. BURGERLIJKE STAND TEGEN NACHTVORSTEN De heer Veraart spuit weer Bsirai AGENDA 28 November Bioscopen Bond van Woningbureauhouders Z. H. EXC. MGR. N. STAM Bezoek aan de St. Willibrordus- stichting te Heiloo Haarlem - Schoterweg 1 - Telefoon 16659 INSTELLINGEN ^jeef kennissen iets aparts! Verras ze met de frisse, fleurige Lux Toilet Zeep in feestkleed! 4 stukken LuxToiletZeep, sierlijk verpakt met een keurig shantung zakdoekje gratis er bij! En dit alles voor slechts 50 ets. Vraag Uw winkelier om de feestverpakking van SASSENHEIM RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN .(Wordt vervolgd) STAD uws Er komt nu teekening in de voorbereiding van de jamboree, w'elke in het volgende jaar te Vogelenzang zal worden gehouden. Het is een krachtige organisatie, die er ach ter zit. Dat blijkt uit de kranige manier, waaorp het kampeerterrein aan de Bekslaan in orde wordt gebracht, dat blijkt uit het feit, dat vele vreemdelingen uit alle deelen der wereld bijna dagelijks een kijkje komen nemen en een en al bewondering zijn over terrein en vordering der werkzaamheden, dat blijkt ook uit de reeds omvangrijke reclame, welke door de heele we reld gemaakt is. De propaganda-eommissie heeft tienduizen den folders en brochures en een paar millioen zegels verspreid. Tijdens de jamboree zullen dagelijks excursies met extra treinen door ons land worden georganiseerd en vele duizenden propagandaboeken over Nederland zullen aan de vreemdelingen worden uitgedeeld. Reeds nu komen er aanvragen in voor logeer- gelegenheid in Haarlem, zoodat aangenomen mag worden, dat de stroom van bezoekers naar Kennemerland groot zal worden. Intusschen hebben wij nog niet vernomen, dat er een nauw contact bestaat tusschen het landelijk jamboree-comité en de daarvoor in aanmerking komende Haarlemsche instanties, die het vreemdelingenverkeer in onze stad be vorderen. lïdien dit contact er van den begin af intensief zou zijn geweest, wat zou Haarlem dan hellicht op een goedkoope manier voor zich zelf een wereldpropaganda hebben kunnen ma- •ken door in de overal' verspreide reclame-bil jetten en op de zegels e.t.q. met een kleine bij voeging de aandacht op Haarlem te vestigen. Wij hebben al het propaganda-materiaal voor de jamboree nog niet gezien, maar wij hooren, dat de naam van onze stad daarin niet veel voorkomt. Veel kan er echter nog in orde komen. Maar dan wordt het toch wel hoog tijd, dat men in Haarlem begint met het maken en uitwerken van plannen! tholieke hoofdarbeiders, die van geen enkele standsorganisatie lid zijn, tot de nieuwe ver- eeniging te trekken. Spr. zette dan uiteen, dat het doel van de W. M. op de allereerste plaats is de beharti ging van de godsdienstig-zedelijke en cultu- reele belangen. Secundair ook de stoffelijke be langen. Vooral op deze volgorde moet gelet worden, want al menige organisatie is mislukt, omdat de stoffelijke belangen op den voorgrond stonden. Wel kan de W. M. stimuleerend wer ken voor de vakbelangen. Met een aansporing te trachten zich den „sen- sus catholicus" eigen te maken, besloot spr. zijn openingsrede. Daarna hield pater Alexander O. M. C. een prachtige en begeesterende toespraak, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van harmonie tusschen de standen, omdat wij allen bij el kaar behooren zooals de ledematen van hel lichaam. Spr. schetste de geestelijke ontredde ring der wereld. Daarin verbetering te brengen kan slechts langs één weg: terug tot God. Dit nu is op de eerste plaats de taak van de stands organisatie. Nadat de heer de Vos eenige vragen had be antwoord, deelde hij mede, dat de statuten van de W. M. bisschoppelijk zijn goedgekeurd en over eenige weken ook Koninklijk goedgekeurd zullen worden. Dan kan een bestuur worden gekozen en het huishoudelijk Reglement wor den opgemaakt. of maak 'n plaatsje in Uw kelder vrij voor onze POMEROL 1955. Voor 9.60 hebt U 12 flesschen. Per flesch 0.85. Pomerol 1955 heeft een krachtig en vol karakter met 'n fijn bouquet.... juist de smaak die onsHollanders„ligt". Pomerol 1955 leent zich ook uitstekend om een of eenige jaren te „lageren WanneerUgeen ruimte heeft, stellen wij gaarne onze kelders gratis beschikbaar. Hoofdkantoor: KI. Houtstr. 57, Tel. 15676 WINKELS DOOR DE GEHEELE STAD. In het café-restaurant Gebr. Brinkmann is gisterenavond een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een afdeeling Haar lem van de R. K. Werknemende Middenstan- dersvereeniging, zooals die thans al landelijk bestaat. Na het welkomstwoord van den voorzitter van de Oprichtingscommissie, den heer Th. v. d. Wijden, sprak de heer J. de Vos uit Rotter dam, lid van het Diocesaan Bestuur van de Vereeniging. Spr. dankte het Oprichtingsco mité, speciaal de heeren P. F. M. Koster en Th. v. d. Wijden voor hun arbeid in dezen en bracht ook dank aan pater Alexander O. M. C., die zich spontaan bereid had verklaard om vanavond te spreken in de plaats van den aangckondigden spreker, den, door zijn be noeming tot deken van Gouda verhinderden rector Bots. Spr. huldigde rector Bots, den Geestelijk Adviseur van de Diocesane Vereeni ging en wekte de leden op het voorbeeld van rector Bots in de beoefening der naastenliefde en offervaardigheid na te volgen en overal via de R. K. Standsorganisatie te propageeren, (applaus). Wat wil de nieuwe vereeniging? Toetreden ertoe moet niet uit een opwelling, maar uit overtuiging geschieden. Het is ons niet op de eerste plaats om contribueerende leden te doen aldus spr., maar om leden, die bereid zijn onze idealen te steunen en ervoor offers te brengen. Spr. herinnerde eraan, dat vroeger alle standen in den R. K. Volksbond georga niseerd woren. Dit is in den loop der jaren veranderd en slechts weinig hoofdarbeiders bleven in den R. K. Volksbond. Thans is er voor hen een eigen standsorga nisatie. Het heeft wel lang geduurd en er zijn veel moeilijkheden te overwinnen geweest, maar sinds 1933 gaat het nu ook crescendo. Talrijke afdeelingen zijn opgericht (9 De cember volgt Amsterdam) er zijn diocesane ver banden en een landelijk verband. Er is wel een groot verschil, maar geen te genwerking tusschen de vak- en standsorgani saties. De vakorganisaties behartigen de vak belangen, de standsorganisaties zijn de Moe- dervereenigingen voor alle organisaties, die tot denzelfden stand behooren en geven eenheid aan het streven van alle standgenooten bij de behartiging van de belangen van hun stand. Tot de nieuwe vereeniging kunnen behooren zij, die maatschappelijk tot den middenstand behooren en hun levensonderhoud verdienen door hun geestesarbeid in dienst van anderen te stellen. De vereeniging wil zelf geen Vakcentrale worden, doch wel aangesloten worden bij de ééne Vakcentrale: het R. K. Werkliedenver bond. Zij, die van den R. K. Volksbond lid 'zijn, kunnen dat blijven als ze er zich thuis gevoelen. Ons streven is erop gericht de duizenden Ka- Mgr. Huibers, zoo deelde spr. mede, vond de oprichting van de afdeeling van het hoogste belang, omdat het zoo noodzakelijk is, naar het oordeel van den Bisschop, dat de stand zich als zoodanig organiseert, wil hij niet achter blijven. Mgr. had Zijn daadwerkelijke belang stelling voor de nieuwe afdeeling toegezegd. De afdeeling werd dan opgericht en bij ac clamatie werd op het voorstel van den heer De Vos het Oprichtingscomité tot voorloopig bestuur benoemd. De heer De Vos feliciteerde dan speciaal den heer Koster met het succes van den avond, waarop zich alle aanwezigen als lid van de nieuwe afdeeling hebben opgegeven. Zaterdag 28 November zal het 25 jaar gele den zijn, dat alhier werd opgericht de Druk kers-Studiekring Haarlem. Na een voorberei dende vergadering werd het bestuur gekozen, waarvan o. m. deel uitmaakten Joh. Vissers en C. A. Roest, die tot op heden nog zitting heb ben, Vissers als voorzitter, Roest als 2e voor zitter Het aantal kringleden was bij de oprich ting 40 en dat is tot op heden zoo ongeveer het getal gebleven. Het spreekt vanzelf, dat ve len gingen, doch ook velen kwamen en tracht ten in de wekelijksche bijeenkomst op Maan dagavond elkander voor te lichten en raad te verschaffen in de dagelijksche moeilijkheden, waaraan het typografen werk zoo rijk is. Lezin gen en excursies behooren mede tot het werk van den kring. Het mag den studiekring zeker als een verdienste worden aangerekend, dat hij steeds zorgt voor gezellen, die zich belasten met het onderwijs aan de Avond-Vakschool en dat al gedurende circa 15 jaar. Menig jong gezel is daar een goed vakman geworden. Het jubi leum wordt herdacht des Zaterdagsmiddags met een receptie en des avonds met een caba ret-avond voor leden en dames. Beide jubila rissen zal het zeker niet aan belangstelling ont breken. Programma I: Hilversum I (Huizen). Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.05 Parijs Radio; 8.20 id., 9.05 Keulen, 9.20 id., 9.50 Parijs Radio, 11.20 Keulen, 12.20 id., 12.35 id., 1.20 Vlaamsch Brus sel, 1.35 Keulen, 2.35 Fransch Brussel, 3.20 Keu len, 3.20 id., 5.25 id., 6.20 London Regional, 7.20 Keulen, 7.30 id., 8.20 Rome. Programma IV: 8.00 Vlaamsch Brussel, 8.20 id., 8.30 id., 8.40 id., 8.45 id., 9.00 id., 9.20 Diver- sen, 10.35 London Regional, 10.50 id., 11.05 id., 11.20 Droitwich, 11.50 id., 12.50 id., 1.20 id., 1.55 Droitwich, 2.20 London Regional, 2.50 id., 3.25 id., 4.05 id., 4.35 Droitwich, 5.35 id., 6.20 Diver- sen, 7.05 Droitwich, 7.50 id., 8.20 id., 8.35 id., 9.40 id., 10.45 London Regional. Programma V: 8.007.00 Diversen; 7.008.00 eigen gramofoonplatenconcert: Eigenaardige zang: 1. Nobody's Sweetheart, Dinah, Red Pepper Sam; 2. Practising the piano, On the good "ship Lollipop, Mae Questal; 3. Annamirl, Kuckuck, Minnah Reverelli; 4. The yodelling Mounteneer, The valley of Echoes, Andréany; 5. Lulu's back in town, Sweet and slow, Mills Brothers; 6. Mood Indigo, Louisiana Hayride, Boswell Sis ters; 7. Oua, oua, Tomi, tomi, Kanui Lula. Van 8.tot 12.00 Diversen. Geboren 24 November: d. van G. v. Dongen Drupsteen; 25 November: z. van F. F. W. Kas Visser; 26 November: d. van T. der Kinderen v. d. Putten; 27 November: d. van M. J. Klooster —de Vos. Overleden: 26 November: W., 4 mnd., z. van T. de Haan, Romolenstraat. Gisteravond had onder voorzitterschap van den heer J. Ph. H. Castricum de gewone maan- delijksche vergadering plaats van den be stuursraad van den R. K. Volksbond. Mededeeling werd gedaan, dat op 20 November door de diocesane commissie voor Jeugdwerkloozenzorg een werkkamp zal wor den opengesteld te Egmond-Binnen. Voor een 96-tal jonge werkloozen zal gele genheid worden geboden telkens voor den duur van 6 weken te werk te worden gesteld. De leiding van het kamp is toevertrouwd aan de Broeders van O. L. V. van Lourdes te Don gen. Voor de kapel in het werkkamp zullen sluit- zegels worden uitgegeven, die voor Haarlem te verkrijgen zijn bij den administrateur van St. Bavo. Medegedeeld werd, dat het Verbondsblad per 1 Januari verplichtend zal worden gesteld. Het thans bestaande zal gewijzigd worden. Behandeld werd het vraagstuk om ongeorga niseerden R. K. werkloozen de gelegenheid te geven te teekenen in het gebouw St. Bavo. Medewerking werd gevraagd om bij verhui zing van de leden de juiste adressen op te wil len geven om eventueele teleurstellingen te voorkomen. Vervolgens werd ernstig gewaar schuwd tegen buurtvereenigingen met een extremistische strekking. Hierna had de behandeling plaats van de begrooting voor het jaar 1937 van het R. K. Werkliedenverbond afd. Haarlem, welke sluit met een bedrag van 12.640. De begrooting van de sociëteit St. Bavo sluit met 15.000. Ondanks de slechte tijdsomstandigheden blijft het ledental zich handhaven. Hulde werd gebracht aan de commissie, welke zich had belast met de inwendige restauratie van het gebouw. Verder werd besproken het welvaarts peil van de minstdraagkrachtigen in verband met de monetaire politiek van de Regeering. In bespreking kwam een eventueele uitbrei ding van den kring Haarlem-Noord. De voor zitter gaf een overzicht van de tot stand- koming en doelstelling van bovengenoemden kring. De aangelegenheid zal nog nader wor den bezien. Een woord van dank werd uitgesproken jegens de commissie, belast met de verzorging van de geestelijke belangen jegens allen, die hun medewerking verleenden bij de herden king van de overleden leden op Zondag 8 November 1.1. en jegens den geestelijk adviseur, kapelaan Poppen, voor de gedachtenisrede in de kerk en op het kerkhof. Het hoofdbestuur heeft tot deken Bots een schrijven gericht, waarin de groote voldoening te kennen wordt gegeven voor de benoeming tot Deken en Pastoor te Gouda. Dankbaar herdenkt het bestuur de groote verdiensten, die de deken voor de katholieke arbeidersbeweging in den loop der jaren heeft verricht, daarbij den wensch uitsprekende, dat deze eervolle benoeming tot groote voldoe ning en vreugde moge strekken en een goede gezondheid en vruchtbaar herderschap in zich moge dragen. „Moge Gods rijkste zegen in ruime mate op uw arbeid rusten", besluit dit schrijven. men te werken, teneinde te komen tot een snelle verhuring van huizen, wat voordeelig is voor de huiseigenaren en de woningbureauhou ders, die ook nog de beschikking hebben over een rechtskundigen adviseur. Door deze onder linge samenwerking is er in het afgeloopen jaar een belangrijke schakel in de keten ge vormd, welke beide irartijen bindt. Spr. wekte belanghebbenden, die nog niet aangesloten zijn op, om als lid toe te treden. Het cabaret- en muziekgezelschap Jack Fun ny zorgde voor de noodige afwisseling, terwijl het kienen de prettige stemming flink ver hoogde. Vrijdagmiddag van 2—4 uur heeft de be kende „regenmaker", de heer Veraart uit Rijs wijk, weer een aantal kubieke meters water in de lucht laten spuiten. Voor het eerst werd dit ietwat koude! spuitjes zijn op twee plaatsen tegelijk gehouden, n.l. op een ge meentelijk bouwterrein aan den Orionweg bij de Delftlaan te Haarlem-Noord door de Haar lemsche brandweer en in „Groenendaal" bij het molentje te Heemstede door den Heem- steedsche brandweer. Verschillende autori teiten, o.a. de burgemeester van Heemsteden, de heer v. Oldenburgh, directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf, de bekende vlieger Smirnoff, waren uitgenoodigd de wate rige demonstratie in oogenschouw te komen nemen. De bedoeling was het watergehalte van de lucht te vergrooten, waardoor de wolken vorming wordt bevorderd. Wolken houden n.l. de warmteuitstraling van de aarde des nachts tegen en voorkomen daardoor indirect de nachtvorsten. Dit was de laatste waterspuiting van het seizoen. De volgende zal eens weer in Maart geschieden. St. Willibrordusstichting ten deel viel en het valt voor buitenstaanders maar moeilijk te begrijpen, hoezeer dit door de E. E. Broeders en niet min der ook door de patiënten werd gewaardeerd. Het terrein alsook de kapel waren feestelijk ver sierd toen Mgr. klokslag half tien z'n intocht deed. Onmiddellijk daarna begon de Pontificale H. Mis. Als Presbyter assistens fungeerde de Hoogeerw. Deken E. Rengs van Alkmaar, als troondiakens de Zeereerw. heeren rector J. Boon en pater P. W. Eken van Egmond aan Zee. Dia ken en subdiaken waren resp. kapelaan J. van den Hoek en kapelaan K. Herzbergen, terwijl pater J. de Groot als ceremoniarius fungeerde. De lagere functies werden door de E. E. Broe ders vervuld. Het koor zong onder leiding van broeder Boni- fatius een driestemmige Mis van Don Lorenzo Perosi, terwijl na de H. Mis op verdienstelijke wijze het „Tu es Petrus" van M. Halier werd ge zongen door een vierstemmig broederkoor. On der doodsche stilte volgden de patiënten met volle aandacht de indrukwekkende plechtigheid. Nadat Mgr. met de assistenten in het Recto raat de koffie had gebruikt begon om twaalf uur de receptie in de recreatiezaal der E. E. broe ders waar den bisschop het ,,Ecce Sacerdos mag- nus" van Phil. Loots werd toegezongen. De Zeereerw. heer Rector alsmede de Zeereerw. broeder-overste Junianus vonden hier de gele genheid, Mgr. dank te brengen voor zijn komst alsmede hem geluk te wenschen met zijn 35-jarig priesterjubileum in Haarlem gevierd. De Zeer eerw. overste overhandigde Mgr. een gift voor zijn Missie. De Hoogeerwaarde Deken Rengs, oud klasge noot van MgT. zorgde voor een geestige levens schets, terwijl dokter J. Barnhoorn, geneesheer directeur, de gevoelens vertolkte namens zijn mede-doktoren en in het bijzonder namens alle patiënten. Een zeer bijzondere weldaad bewees Mgr. den patiënten door een rondgang door de paviljoens, waar hij zich op de hem kenmerkende eenvou dige wijze met velen onderhield. Weken lang zullen de hier verpleegden spreken over dit bezoek, van wie sommigen moesten ge tuigen, nog nimmer het geluk te hebben gehad een bisschop zoo van nabij te hebben gezien. Tot ongeveer zes uur bleef Mgr. in intiemen kring met de broeders bijeen. Door gezamenlijke medewerking waren ook deze laatste uren van dien aard, dat deze glorieuze dag er een is ge worden van bijzondere beteekenis, voor de pa tiënten een troost in hun lijden, voor de E. E. broeders een kracht bij hun zware taak in de stichting en zooals Mgr. zeide: „Voor mü een, waarvan ik den indruk zal medenemen naar mijn Missiegebied in Afrika". Een van 4A AN EGA NI G AA Speciaalzaak in broeken Gebouw „St. Bavo": Samenwerkende kleer makers, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg; Gezelschap Jan Musch voert voor de Vereeniging „Geloof en Weten schapop: „De Vrek" van Molière, kwart over 8. Hotel Lion d'Ur; Bijenteelt, 8 uur. Ver. tot bevordering der Gebouw „St. Bavo". Geel-Wit 6 uur; Gewone zittingen 4 en 7 uur. St. Joscphsgezcllengebouw (Jansstraat)Tuin dersvakbond L. T. B., half 11. Teyler's Stichting: Voordracht prof. dr. A. Fokker, 3 uur. Het eenjarig bestaan van den Bond van Wo ningbureauhouders is in café Lido gevierd. De voorzitter, de heer J. A. Jaeger, hield een toespraak, waarin hij het doel van den bond uiteenzette, n.l. om mqt de huiseigenaren sa- Het, was Woensdag voor alle inwoners der St. Willibrordusstichting te Heiloo een bijzondere dag. Zooals alle jaren wordt op dien dag het feest gevierd van den Zeereerw. heer Glorieux, den hoogvereerden stichter van de Congregatie van de E. E. Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes, wiens werk zoowel in Nederland en België als in de verre Missielanden een steeds bloeienden omvang neemt. Wie ooit een blik mocht slaan binnen de muren van de verschil lende paviljoens der St. Willibrordusstichting zou daar de opofferende naastenliefde kunnen be wonderen, welke de stichter aan honderden van zijn volgelingen ingaf. Steeds omvangrijker werd ook de arbeid in de Heiloosche stichting die juist ook op 25 November zeven jaren geleden met haar werk begon. De feesteljjke stemming, die altijd op dezen dag binnen de muren der stichting heerscht, werd dit jaar niet weinig verhoogd door de komst van den Apostolischen Vicaris van Kisu- mu, Z. Exc. Mgr. N. Stam, die een Pontificale H. Mis van dankbaarheid zou opdragen Het was de eerste maal dat deze eer aan de De clubwedstrijd tusschen de Bloemendaal- sche Schaakclub en de Haarlemsche Schaak club heeft tot resultaat gehad, dat Bloemendaal won met 12 tegen 8. Het aantal deelnemers be droeg 20. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau de heer H. D. Tjeenk Willink te Haarlem. De onderscheidene werd 1872 te Haarlem ge boren en trad in 1897 in de door zijn vader, dr. H. D. Tjeenk Willink opgerichte uitgevers firma. Hij heeft eenige vooraanstaande posities in de Doopsgezinde Gemeente en was geruimen tijd voorzitter van de Vereeniging tot Bevorde ring van de Belangen van den Boekhandel. In het ingezonden stuk „Rijdende Brood winkels", opgenomen in ons blad van gisteren avond, staat „alhoewel bakker van beroep", dit moet zijn „alhoewel geen bakker van beroep Jan Rap is in den afgeloopen nacht door een W.C.-raampje een bakkerij aan den Rijks straatweg binnengedrongen. In den bakkers winkel brak hij de leege kassa open en uit het dressoir in de huiskamer stal hij een doosje, waarin zich f 13.aan wisselgeld bevond. In den prillen ochtend is de politie reeds van een en ander in kennis gesteld. Frans Halstheater: Kay Francis in „De witte Engel".2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „De zwarte kamer" en „Het recht van den sterkste" 2.30, 7 en 9.15 uur. Jtembrandt-theater: „Der Bettelstudent", met Johan Meesters 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Ch. Laughton en Fred. March in „De ellendigen" 7 en 9.15 uur. Palace-Filmac: 115 uur. ALLE MODELLEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR Vincentius vraagt Wat V niet meer draagt. Help veel nood te keeren Met uw gebruikte kleeren. N. Groenmarkt 22 of telef. 11018 St. Elisabeth vereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 u"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken verpleging, Wijkverpleging en Magazijn Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen, in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10—5 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 24, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. LTS 103-0161H LTS 103 .*0161H R.K. Vrouwenbond Maandagavond zal er voor de leden van bovengenoemde vereeniging een filmvoorstelling worden gegeven door de Maggi-fabrieken. R.K. Blindenbond Om bekendheid te geven aan de R.K. Blindenzorg voor Zuid-Holland zal Zondag 20 Dec. in het K.S.A.-gebouw een z.g. Blindenavond worden gehouden. IJMUIDEN, 27 Nov. Rijksvischafslag. Tarbot per K.G. 1.15—1.—, Griet per 50 K.G. 28—14, Tor.g per K.G. 0.940.76, Groote Schol per 50 K.G. 26, Middel Schol per 50 K.G. 1918, Zet Schol per 50 K.G. 22.50—17.50, Kleine Schol per 50 K.G. 16.505.Schar 7.1.70, Gullen per 50 K.G. 13.5.50, Wijting per 50 K.G. 3.101.30. Ver- sche Haring per kist 6.554.90. van de 27 Nov. aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Reiger 105 manden f 13.80: Utrecht 450 manden 2200; Loggers: VI. 27 970; VI. 208 2120; Kw 45 980 Kw 43 1390. Sch 130 3020, Sch 25o 820, Sch 19 300 25 „Dat wou ik zeggen," zei Wirlescombe. „Het was een vreemd geval, toen; ik kan het me nög best herinneren, al heb ik er sindsdien nog wel vreemdere meegemaakt. O, ja, ik weet er nog alles van dat avontuur van u, en de moord op den ouden Graffi, en de verdwijning van dat meisje en Shipps, die handelaar in afge dragen kleeren en dat we toen dat lijk in dat leege huis hebben gevonden. Zeker, dat was een heel vreemd geval." ,3ent u ooit te weten gekomen, wiens lijk dat was?" vroeg Graye. „Nooit, mijnheer, nooit. Hij is begraven hls een onbekende en onbekend is hij gebleven." „En het meisje? Van haar nog ooit iets gehoord." „Niets. Neen," vervolgde de detective, „geen taal of teeken. Ziet u, mijnheer Graye, we heb ben nooit een foto van dat meisje kunnen ver spreiden. Niemand weet eigenlijk hoe zij er uit zag. We hadden alleen uw beschrijving van haar en die van den concierge en zijn vrouw. En hoe nauwkeurig een beschrijving ook zijn kan, als 't er op aan komt, haalt het niet bij een foto." „Natuurlijk," antwoordde Graye. „En men stelt er zeker nu niet veel belang meer in?" vroeg hij onverschillig. „O, niet in 't minst. Lieve hemel, ik zou wel eens willen weten, of er nog een half dozijn menschen zijn, die er zich nog iets van herin neren! Er zijn sindsdien al weer zoo'n hoop sensationeele gevallen geweest. Misschien hebt u er niet van gehoord, omdat u al dien tijd weg bent geweest. O, die Graffi-zaak is al lang vergeten een van de duizenden onopgeloste mysteries." Toen Graye van den detective afscheid nam was hij weer heel wat opgemonterd. Maar toch stelde hij zich van tijd tot tijd vragen, die hij maar niet kon beantwoorden. En Lady War- grave zelf dan? Wist ze iets van den moord op haar grootvader, of niet? Wat was er dien nacht van den moord met haar gebeurd? Waar was ze geweest in den tijd, die verloopen was tus schen haar vlucht en haar huwelijk met Sir Robert Wargrave? En hoe beter zij elkaar leer den kennen en vrijer met elkaar begonnen, te spreken, hoe meer deze vragen bij hem opkwa men. Ze sprak altijd over Londen, als had ze het nooit van te voren gezien. Nu en dan vertelde ze iets van landen en plaatsen, waar ze met haar echtgenoot was geweest. Maar over iets anders sprak ze nooit. „Ik heb me dikwijls afgevraagd, of ze me nog ooit herkennen zal," zei hij eens in een vertrouwelijke bui, toen Herbert op 'n keer in de stad was en ze bij Lady Wargrave gedineerd hadden. „Je hebt haar nu van avond gezien, Jack, en natuurlijk op haar gelet. Ze is zoo: aardig voor me, als ze maar kan zijn; omdat ik nu toevallig het leven van dat kleine schooier' tje van haar heb kunnen redden. Maar ik hoop altijd, dat er nog eens een vage herinnering bij haar op zal komen, weet je ik heb altijd het gevoel alsof ik haar eens wakker zou moe ten schudden en zeggen: „Ken je me niet meer? Herinner je je me niet meer? Ben je dien nacht van den dikken mist dan vergeten? Ze wist toen toch, hoe ik heette. Maar toen ze mijn naam hoorde in Ashendijke zei het haar niets niets." „Neen, ze heeft je vergeten," zei Herbert peinzend. „En ik vraag me af, hoe het komt, dat ze je vergeten heeft. Ik vraag me af Hij zweeg en bleef zoolang zwijgen, dat Graye ongeduldig werd. „Wat vraag je je af wat?" vroeg hij op zijn bruuske manier. „Vooruit, Jack!" „Ik vraag me af, of er nadat ze dien nacht Uit het Austerlitz flatgebouw gevlucht is, iets gebeurd zou kunnen zijn, dat haar haar ge heugen heeft doen verliezen," antwoordde Her- bert. „Dat zou natuurlijk mogelijk zijn. Ze kan wel alles over zichzelf en over haar verleden vergeten zijn. Het kan door een ongeluk geko men zijn een slag op het hoofd bijvoorbeeld. Ze weet misschien zelfs niet, dat ze ooit met haar grootvader in het Austerlitz Flatgebouw heeft gewoond: misschien weet ze zelfs niet meer, dat ze Gemma Graffi heet." Graye staarde hem met groote oogen aan. „Hemel," zei hij met een plotselingen nadruk, daar is 'n heeleboel van waar, Jack! Daar heb ik nooit aan gedacht. Natuurlijk, dat zou alles verklaren, alles. Je hoort zoo'n hoop van derge lijke gevallen. Ik ben blij, dat je daar aan ge dacht hebt. Ik ben nooit op dat idee gekomen, omdat volgens mü, als je ooit iemand onder vreemdsoortige omstandigheden ontmoet, al is het maar voor een paar minuten, je hem nooit meer vergeet. Misschien in 't eerst wel, maar vroeger of later komt de herinnering toch weer terug. Daarom heb ik er nooit iets van be grepen." „Meestal," zei Herbert. „Meestal is het zoo. Maar het is geen vaste regel. En er is nog iets, waaraan ik gedacht heb, Adrian. Weet jij on der welke omstandigheden Lady Wargrave met wijlen haar echtgenoot getrouwd is?" „Hoe zou ik? Ik weet niets, dan wat ik van haar heb gehoord," antwoordde Graye. „Wat weet jij er van?" „Ik weet alleen, wat iedereen in Ashendijke weet," antwoordde Herbert. „En dat is slechts, dat wijlen Sir Robert spoedig nadat hij voor den laatsten keer op reis is gegaan, getrouwd is; dat hij achttien maanden geleden in Sicilië ziek is geworden; dat zijn advokaat en een vriend toen naar hem toe gereisd zijn; en dat hü op zijn doodsbed zijn vrouw aan dezen heeft voorgesteld en dat het kind toen pas een paar maanden oud was. Dat is alles. Maar Is het nooit in je opgekomen, om eens na te gaan, onder welken naam zij met hem getrouwd is?" Onder welken naam? Dat begrijp ik niet! Onder haar eigen naam natuurlijk!" Herbert haalde een enveloppe uit zijn bin nenzak, „Heb je ooit een brief van Lady War-, grave gekregen?" vroeg hij. „Heb je ooit haar handteekening gezien?" „Neen, nooit," antwoordde Graye. Herbert nam een gevouwen briefje uit de enveloppe. „Dit is een briefje van Lady War grave, waarbij ze me een chèque stuurde voor een paar menschen in Ashendijke, die het hard te verantwoorden hebben," zei hij, terwijl hij hem het briefje overhandigde. „Kijk maar eens naar de onderteekening." Graye's vingers beefden, toen hij het gepar fumeerde velletje aannam. Slechts even keek hij naar den onderkant van het briefje, waar in sierlijke Italiaansche lettertjes geschreven stond: Leonora Wargrave. „Groote genade!" riep hij in groote verbazing uit. „Wat kan dat beteekenen?" ,,Ze zullen hier in het hotel wel een „Who's Who" hebben. Laat die even halen. Dan kun nen we eens zien, wat daarin staat." De kellner, die het boek binnenbracht, maakte zijn excuses; het boek was twee jaar oud maar een latere uitgave hadden ze niet. ,Daar zullen we het wel mee kunnen doen," zei Herbert, toen ze weer alleen waren. „Nu, laat eens kijken! Wargrave, Sir Robert. Daar hebben we hem. Hij was nog niet dood, zie je, toen deze editie uitkwam. Hier is het." Hij wees naar een korte aanteekening aan het eind van een opsomming van de afstam ming, bezittingen, en bezigheden van den zevenden baron. GETR. in Palermo, Sicilië. 25 April j 19—, Met Leonora Cambertini. Uit dit J huwelijk: een zoon Robert Francis, geb. 4 Jan. 19 Herbert sloeg het boek met een klap dicht. Hij keek Graye aan. Op diens gezicht stonden slechts verwondering en verbazing te lezen. Plotseling lachte hij weer zijn ouden uitdagen- den lach. ,,'t Kan me niet schelen," zei hij. „Ze kan wel getrouwd zijn als Leonora, en ze kan wel teekenen als Leonora, Gemma blijft Ze toch." ,,Heel waarschijnlijk", zei Herbert. „Maar daar gaat het niet om. De vraag is: wat is de oplossing van het geheim van die verdwij ning?" En Graye wist, dat Herbert gelijk had. En hij begon zich weer opnieuw af te vragen, hoe hij ooit de waarheid zou kunnen ontdekken. Een paar dagen achter elkaar was hij verhin derd om naar Lady Wargrave toe te gaan; toen voelde hü op een avond, dat hij niet langer weg kon blijven, en ging hij onder voorwendsel, zijn kleinen patiënt op te komen zoeken, naar haar toe. Toen hü van South Street Park Lane in draaide, zag hij plotseling een gracieuze ge stalte, in het zwart gekleed, en met een zwaren sluier' om, op een paar meters afstand in een taxi stappen, en hij had bij zich zelf willen zweren, dat het Lady Wargrave was Geen andere vrouw in Londen had een dergelijk figuur

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5