AKKERTJES WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN De weerstoestand Kerkelijk leven Eerherstel in Spanje Zij durfde bijna niets eten REDE VAN SCHUSCHNIGG Dagfilm Berlijn en Praag VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 Ruwe Huid I P T te O Ruwe Handen r Auto onder trein geraakt Ernstig ongeval op onbewaakten overweg Van verduistering verdacht Met f 14.000 er van doordoch thans aangehouden ONVOORZICHTIGHEID MET* DEN DOOD BEKOCHT Wielrijdster kruipt onder gesloten afsluitboomen door Zwerversleed DE WINTER LAAT ZICH NOG WACHTEN Is de kenteringstoestand een voor bereiding tot een periode van strenge vorst? HET VORSTELIJK HUWELIJK Geschenk der Baarnsche vrouwen Die schele Hoofdpijn die telkens Uw dag vergalt Mr. P. H. M. Hildebrand Benoemd tot burgemeester van Buitenzorg HET HUWELIJK VAN ONZE PRINSES Geschenk van het Corps Diplomatique Illuminatie Paleis LEENING PROVINCIE GELDERLAND Groote godsdienstige plechtig heden na de verovering van Madrid Kapelaan Hoogervorst herdacht Audiëntie Altijd indigestie totdat zij een ontdekking deed Nat.-socialisme en communisme zijn de twee vijanden van de Oostenrijksche politiek DRAISMA-van-VALKENBüRG'S-: a a Zaterdag 28 Nov. K.R. O. -PROGRAMMA ANDERE STATIONS s i i Zal binnenkort een non-agressie pact worden gesloten? Dr. J. M. H. v. d. LUGT Ruwe Lippen J Bij Apoth. en Drogist In den afgeloopen nacht te ongeveer één uur is op den onbewaakten overweg te Akkrum aan de spoorlijn Leeuwarden—Zwolle een personen auto onder een goederentrein geraakt met het gevolg, dat de bestuurder van den auto. de on geveer 24-jarige J. B. uit Leeuwarden, uit den wagen werd geslingerd en zeer ernstig werd ge wond. De auto werd met den trein meegesleurd en kwam in stukken en brokken langs de spoorlijn terecht. Een der te Akkrum gevestigde geneesheeren, die de eerste hulp verleende, heeft het slacht offer naar het ziekenhuis te Leeuwarden ver voerd. Op verzoek van de Amsterdamsche politie heeft Donderdag de recherche te IJmuiden aangehouden als verdacht van verduistering van ongeveer f14.000 ten nadeele van een fir ma te Amsterdam, den 26-jarigen v. K. die te IJmuiden debarkeerde van het Duitsche pas sagiersschip Cordilleras. v. K. is in den loop van den middag naar Amsterdam overgebracht. Aan den spoorwegovergang Clörath in het in de onmiddellijke nabijheid van de grens ge legen Neersen, gebeurde door een onbegrijpe lijke onvoorzichtigheid een ernstig ongeval. Toen Woensdag de 32-jarige mej. M. Heier uit Neer sen den overweg te Clörath wilde passeeren, bleken de sluitboomen gesloten, om een snel trein, komende uit de richting Krefeld, te laten passeeren.. Toen deze trein voorbij was en de sluitboomen gesloten bleven, kroop mej. H. met haar rijwiel onder de gesloten boomen door en wilde de spoorlijn passeeren. Op hetzelfde mo- mept werd zij gegrepen door een sneltrein, die uit de richting Vierssen kwam. Het slachtoffer werd op slag gedood. r' In een schuur van den tuinder B. van Straa- len aan den Maasdijk in de gemeente 's-Gra- venzande, komen vrij geregeld zwervers den nacht doorbrengen Dinsdagnacht brachten er weer twee zwervers den nacht door. Den volgenden ochtend bleek zekere P. ernstig ziek te zijn. Des middags reeds is de man overleden. De politie heeft het lijk naar het baarhuisje overgebracht. De andere zwerver bleek zoodanig ontstoken voeten te hebben, dat doktershulp noodig whs. MUIIIIIJIII1M4JIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIJIIIIIIIIIIIIIIIIIIII mm limn, luim nn -• De algemeene weerstoestand is reeds sedert verscheidene dagen zoodanig, dat wij voortdu rend de mogelijke vorstkansen in het oog moe ten houden. Over het middelste gedeelte van Europa ligt een uitgestrekt gebied van hoogen druk, dat de meeste neiging heeft zijn zwaartepunt over het Oostzeegebied te houden. Binnen dat gebied is de lucht in hoofdzaak in rust. Er zijn geen sterke luchtdrukverschillen over Midden- Europa en dientengevolge zijn er geen sterke winden. In de rustige lucht heeft zich een enorme mistbank gevormd en bij gebfek aan sterken wind, die de lagere en hoogere lucht lagen dooreen roert, kan de mist niet goed op trekken. Over Z. W.-Europa is de luchtdruk den laat- sten tijd laag, hetgeen in samenwerking met den hoogen druk over Midden-Europa aldaar een Oost-West gerichten, doch zeer zwakken luchtstroom onderhoudt. De in Midden-Europa uit het Oosten komende lucht is koud, vandaar lichte vorst, die zich tot dicht bij ons land uit strekt. In het hooge Noorden trekken diepe depres sies voorbij, die nu en dan een uitlooper aan den Zuidkant meesleepen, welke dan over de Noord zee een geringe storing in den rustigen weers toestand brengt, hier en daar gepaard met een beetje regen. Het langs ons heen trekken van zco'n storing geeft dan een kleine tempera- tuursstijging, maar als de storing voorbij is breidt de lichte vorst zich weer naar het Wes ten uit. Deze toestand, die vrij stabiel is, draagt het karakter van een kenteringstoestand. Het is eigenlijk nog te vroeg voor sterke vorst. Het ontbreken van heldere nachten ls oorzaak, dar de lichte vorst zich des nachts niet versterxt. Een krachtige Oostelijke wind, die zeer koude lucht zou aanvoeren, is voorloopig niet te ver wachten. Het is trouwens in het Oosten ook nog niet zeer koud. Misschien is deze kenteringstoestand de voor bereiding tot een periode van sterke vorst. Deze zal zeker niet voor het einde der week invallen. Hoogstwaarschijnlijk zullen wy aan het einde der week en Zondag nog een temperatuur om het vriespunt hebben of zeer lichte vorst, zon der neerslag en nog met zeer zwakken wind uit een onvaste richting. In het algemeen is dus nog weinig verandering te wachten. Wel licht dat de mist tegen het einde der week op trekt. De winter zal zich dus nog laten wachten. (Nadruk verboden) Het comité, dat alhier gevormd is om na mens de Baarnsche vrouwen een geschenk te vervaardigen voor Prinses Juliana ter gelegen heid van haar huwelijk, heeft zich in verbinding gesteld met den architect, onder wiens leiding de veranderingen in het paleis Soestdijk zullen worden aangebracht. Zij hebben bericht ont vangen, dat het plan, het knoopen van een Smyrna tapijt, opgenomen is in de plannen van wijziging in het paleis zelve. Zoodra deze gereed zijn, zal hij zich in verbinding stellen met het Baarnsche Comité en met de ont werpster van het tapijt. zoo'n migraine, die U ongeschikt maakt voor Uw werk, die Uw geest versluiert en U het denken onmogelijk maakt, daar door behoeft Ge U niet te laten kwellen. Gebruik daarvoor nu eens één of twee "AKKERTJES" en dat ellendige gevoel zal optrekken als 'n grauwe mist voor de zon. Dan zult Ge U weer verjongd en als her boren gevoelen, vol werk- en levenslust. "AKKERTJES" bevatten een zeer bijzondere samenstelling van geneesmiddelen, bereid volgens recept van Apotheker Dumont en zijn onschadelijk. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle en prompte werking bij allerlei aandoeningen zooals Griep, Kou, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheu- matische pijnen, Lendenpijn, Migraine Vrouwenpijn, Kiespijn en Lusteloosheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumonf De heer mr. P. H. M. Hildebrand uit Utrecht, welbekend bij het R. K. Onderwijs, thans werk zaam bfj het Departement van Financiën te Batavia, is benoemd tot burgemeester van Bui tenzorg, de residentie van den Gouverneur- Generaal. De heer Hildebrand was eenige jaren wet houder der gemeente Batavia en een vooraan staand lid van de Indische Katholieke Party. Sedert het vorig jaar, na zy'n terugkomst van verlof naar het moederland, was de heer Hilde brand lid van den Ned.-Indischen Volksraad. Het Corps Diplomatique is naar wy verne men voornemens aan Prinses Juliana en Prins Bernhard ter gelegenheid van hun hu- weiyk een geschenk aan te bigden, bestaande uit een zilveren fruitschaal en twee zilveren candelabres. Dit geschenk wordt vervaardigd in de fabrie ken van Begeer van Kempen en Vos, te Voor schoten. Naar wij vernemen, zal aan het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te Den Haag ter ge legenheid van het huwelijk van de Prinses een electrische illuminatie worden aangebracht, wel ke met het ingaan der bruidsdagen gereed zal zyn. H. M. de Koningin heeft zelf op teekeningen van het Paleis aangegeven, op welke wyze zy de verlichting wenscht te zien uitgevoerd. De inschryving op f 5.162.000.— 3pCt. Obligatiën, 3 pCt. leening 1936, ten laste van de Provincie Gelderland, in stukken van no minaal f 1000.aan toonder, zal opengesteld zyn op Donderdag 3 December, te Amsterdam ten kantore van de Nederlandsche Handel- Maatschappij, Heeren Plerson Co., Neder- landsch-Indische Escompto Maatschappij; te Rotterdam ten kantore van de heeren R. Mees Zoonen, Nederlandsche Handel-Maat- schappij te 's-Gravenhage ten kantore van de Ne derlandsche Handel-Maatschappij, Nedei- landsch-Indische Escompto Maatschappij, Heeren R. Mees Zoonen; te jVrnhem ten kantore van de Nederland sche Handel-Maatschappij, tot den koers van 991/4 pCt. Houders van de per 1 Maart 1937 aflosbaar gestelde obligatiën van de i'A pCt. leening 1926, oorspronkeiyk groot f 3.000.000.en de t'A pCt. leening 1927, oorspronkeiyk groot f 2.260.000.ten laste van de provincie Gel derland, hebben recht van voorkeur en wel in dier voege, dat elke obligatie, als bovenbe doeld, voorzien van alle nog niet verschenen coupons, welke vóór sluiting der inschrij ving op dedaarvoor bestemde formulieren bij een der bovengenoemde kantoren is aangemeld, recht geeft op toewijzing van een gelijk nomi naal bedrag der onderhavige 3 pCt. leening Het na uitoefening van bedoeld voorkeurs recht overbiyvende gedeelte der leening is voor vrije inschryvingen beschikbaar. De voor uitoefening van het voorkeursrecht aangemelde obligatiën moeten, voorzien van alle nog niet vervallen coupons, op Dinsdag 5 Januari ten kantore, waar de inschryving is ge schied, worden ingeleverd, waartegen 3'/, pCt. obligatiën worden uitgereikt, onder vergoeding aan de inschrijvers van koersverschil en rente. De betaling der op de vrye inschrijvingen toe- Er bestaan plannen om in Madrid groote godsdienstige plechtigheden te houden, wan neer de nationalistische troepen de Spaan- sche hoofdstad hebben veroverd. In solemneele processie zal de Bisschop van Madrid het Allerheiligste door de straten voeren, begeleid door generaal Franco. Van uit het Zuiden zal deze stoet de stad binnen trekken. Achter den auto. waarin de Aarts bisschop van Madrid, die het H. Sacrament draagt, zal plaats nemen, zullen de overige generaals en hooge officieren van het natio nale leger, duizenden requetes, phalanxisten en andere afdeelingen der nationale strijd krachten volgen. Niet minder dan dertig muziekkorpsen zul len dezen schitterenden stoet begeleiden. De weg zal worden afgezet door dubbele ryen Marokkanen. Zoodra de stoet het koninkiyk paleis be reikt heeft, zal de Bisschop met het Allerhei ligste zich naar het balkon begeven om van daaruit den zegen te geven. De plechtigheden zullen door de radio worden uitgezonden, zoo dat alle steden en dorpen van het nationale Spanje in den geest deze ceremoniën kunnen volgen. Hedenmorgen is in de St. Nicolaaskerk te Rotterdam (Spangen) te tien uur een plech tige Requiemmis opgedragen voor de ziele- rust van kapelaan Ph. Hoogervorst, die op zoo tragische wyze 17 November j.l. by een auto-ongeval in de plaats zijner geboorte te Ter Aar verdronk. Kapelaan Hoogervorst, die in 1896 was ge boren en in 1923 priester gewijd, heeft van 1928 tot Augustus j.l. de zielzorg in de St. Nicolaas- parochie te Rotterdam uitgeoefend, waarna hy naar Haarlem werd overgeplaatst. Geen wonder dus, dat de parochianen van St. Nicolaas in groot getal waren opgekomen, om voor de zie- lerust van den priester een 'gebed te storten. Deputaties van alle vereenigingen en corpo raties, waaraan kapelaan Hoogervorst als gees- teiyk adviseur verbonden is geweest, waren met rouw omfloerste vaandels tegenwoordig. De kerk was tot de laatste plaats bezet. In weemoed her dachten allen den yverigen herder, die, na het opdragen der H. Mis, op den weg van kerk naar het ouderhuis door den dood werd gegrepen. Ook de familie van den overledene uit Ter Aar was by de plechtige Requiemmis tegen woordig. Zeer vele geloovigen naderden ter H. Tafel. De H. Mis werd opgedragen door den pastoor der jparochie, den zeereerw. heer H. G. Caarls, geassisteerd door kapelaan W. E. M. Bende als diaken en kapelaan W. E. Blok als sub-diaken. Kapelaan Th. J. Hilhorst had op het priester koor plaatsgenomen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Donderdag audiëntie verleenen. gewezen obligatiën moet geschieden op Dins dag 5 Januari ten kantore waar de inschrijving heeft plaats gehad met f 992.50 per obligatie van f 1000.vermeerderd met f 0.39 voor 4 dagen rente 3 y2 pCt., totaal derhalve met f 992.89, tegen inontvangstneming der obliga tiën. De leening is aflosbaar in 30 jaar. De jaar- lyksche aflossing heeft plaats op 1 Juli en wel voor het eerst op 1 Juli 1938. Vervroegde ge- heele of gedeeltelijke aflossing is te allen tyde voorbehouden. De obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche coupons, welke vervallen 2 Januari en 1 Juli. De eerste coupon vervalt 1 Juli 1937. De couponbelasting komt ten laste van obliga tiehouders. (Ingezonden Mededeeling) „Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen, want ik leed langen tyd aan indigestie; op 't laatst durfde ik bijna niets meer te eten. Eenige maanden geleden begon ik Kruschen Salts te nemen, niet meer dan eiken ochtend een beetje in zyn eersten kop thee, en dit bleek wérkelijk een prachtige kuur te zijn. Ik ga door met Kruschen Salts en heb nu geen indigestie meer, ik kan weer gewoon mee eten en voel my veel beter". Mej. A. P. te S. Indien Uw voedsel niet snel en geregeld door Uw inwendige organen wordt verwerkt, begint het te gisten, er onstaan gassen en zuren, welke maagpijnen of onpasseiykheid e.d. veroorzaken, zoodat elke voeding een bron van ellende wordt. Bovendien hoopen zich afvalstoffen in Uw lichaam op, welke de algeheele gezondheid schaden. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, hebben de eigenschap Uw inwendige organen aan te spo ren tot snelle en geregelde werking. De afval stoffen zullen zich daardoor niet meer kunnen ophoopen en worden geregeld verwijderd. Zoo doende wordt ook de oorzaak van Uw onpas selijkheid en Uw maagbezwaren weggenomen. Slechte de kleine dagelijksche dosis in Uw eer sten kop thee of koffie op de nuchtere maag, en alle spijsverteringsklachten behooren tot het verleden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbe grepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. WEENEN, 27 Nov. (Havas) Gister avond heeft Bondskanselier Schuschnigg te Klagenfurt een rede gehouden, waarin hij het communisme en het nationaal-socialis- me de twee vijanden van de Oostenrijksche politiek noemde. De eerste plaats onder onze vijanden, aldus Schuschnigg. neemt het communisme in. Deze beweging moet nauwkeurig worden gadegesla gen. Drie elementen verhinderen het commu nisme vasten voet in Oostenrijk te krijgen; de vaderlandsliefde, het religieus gevoel en het hooge intellectueele peil van de bevolking. Wij zien in het communisme het meest kenmerken de en het meest gevaarlijke kenteeken van on zen tijd. Onze tweede vyand is het nationaal-socialis- rne. wy zyn niet anti-Duitsch, doch we zyn vandaag zoowel als gisteren, de onvermurwbare pioniers van de Oostenrijksche onafhankelyk- neid. De overeenkomst van 11 Juli bevat geen enkele dubbelzinnigheid. Wij volgen de door Dollfuss-aangegeven lyn. Wy zullen geen iota aan het program van Dollfuss veranderen. Dit weet men in Oostenryk, men weet het ook in Duitschland. De Bondskanselier noemde vervolgens als derden vyand van Oostenryk het défaitisme. Hy verklaarde, dat Oostenrijk vooruitgaat. ZACHT VAN SMAAK - PRUS 70 ct 11 iiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiimiiiiiuiii Minimi 1111 mi mi iiiiiiiiiiiiiiimiiii nun mi 1 inn 111 iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 11111 minimi nu mi Minimi mini 11 iiiiiiiiuiiMiiii 8.00 Morgengebed en gewijde gra- mofoonmuziek 8.15 Gramofoonmuziek concert) (Morgen- 9.1510.00 Geen uitzending van den KRO 10.00 Gramofoonmuziek (Muziek- uitzending voor fabrieken) 10.30 Gramofoonmuziek (werken van Dvorak) 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin O.P., ingeleid en Besloten door ge wijde gramofoonmuziek 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-Melodlsten o. 1. v. Piet Lustenhouwer 1.00 Gramofoonmuziek 1.20 ICRO-Melodisten o. 1. v. Plet Lustenhouwer 2.00 Halfuur voor de rijpere jeugd. P. Fouwels over handenar beid. 2.30 KRO-Kamerorkest o. 1. V. Pierre Reinards 3.00 Kinderuur, verzorgd door mevr. S. Nuwenhulsv. d. Rijst 4.05 KRO-Kamerorkest o. 1. v. Pier re Reinards 4.45 Gramofoonmuziek (werken van Richard Strauss) 6.00 KRO-Kamerorkest o. 1. v. Pier re Reinards 5.30 Esperantonleuws door P. Heil- ker 5.45 KRO-Nachtegaaltjes o. 1. v. Jac. de Jong 6.15 Gramofoonmuziek 6.20 Journalistiek weekoverzicht 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 Politieberichten 7.15 Dr. L. Veeger ever voeding en hygiëne. Kath. Radio Volks universiteit. 7.35 Actueele aetherflitsen 8.00 Nieuwsberichten en KRO-me- dedeelingen 8.10 Lichtbakens, tlen-minuten- overpeinzing door Henri de Greeve, pr.. geëncadreerd met gramofoonmuziek 8.30 Een abonné geniet voor twee 8.45 KRO-Melodisten o. 1. v. Piet Lustenhouwer 9.30 Limburgsch uurtje 10.30 Nieuwsberichten 10.35 Uit de wereld van de film door A. van Domburg 10.50 KRO-Boys o. 1. v. Piet Lus tenhouwer 11.20 Gramofoonmuziek GODSDIENST 6.20 Pri'IJs II (Actualiteiten voor katholieken) ORGELBESPELING 11.20 Droitwlch (Fredric Bayco) 6.00 Hilversum I (Cor Steyn) 6.20 Langenberg (orgel m. m. v. bariton) ORKESTCONCERTEN 10.20 Hamburg (symphonle-orkest) 1.25 Deutschlandsender (sympho- nie-orkest 2.05 Kalundborg 2.20 Brussel I 3.20 Droitwlch 3.30 Hilversum I Orkest m. viool) 3.50 Beromünster (orkest m. m. v. viool en cello) 4.50 Hilversum I (R'damsch Philh. Orkest) 5.15 Brussel II 7.30 Hamburg 7.55 Boedapest 8.15 Hilversum 8.20 Brussel I 8 20 Brussel II 8.35 Droitwlch 9.05 Parijs I (solisten, koor en or kest) 10.05 Hilversum I Vara-orkest) 12.40 Toulouse (phllharm. orkest) (R'damsch Philh. m. v. piano en symphonle-orkest I (Vara-orkest) 11.2Q 11.20 11.20 11.30 12.50 1.05 1.20 2.25 3.20 3.35 4.20 4.35 4.35 5.20 5.20 5.35 5.35 6.20 6.20 6.20 7.00 7.05 7.30 7.30 8.05 8.05 8.37 8.50 9.15 9.30 9.35 9.40 9.50 9.50 10.20 10.30 10.35 10.35 10.35 11.05 11.20 11.20 11.35 12.00 12.25 8.00 8.10 8.10 8.20 8.20 12.00 12.20 12.20 12.25 LICHTE MUZIEK Langenberg Deutschlandsender (dansmu ziek) Kalundborg Hamburg Brussel II Deutschlandsender Hamburg Droitwlch Langenberg Brussel II Deutschlandsender Milaan (dansmuziek) Rome Hamburg Deutschlandsender Brussel I (dansmuziek) Droitwlch Idansorkest o. I. Henry Hall) Boedapest Deutschlandsender Hamburg Beromünster Droitwlch Berlijn Langenberg Kalundborg Toulouse Parijs II Toulouse Hilversum I (Ramblers) Beromünster Kalundborg (dansmuziek) Droitwlch Milaan (dansmuziek) Hamburg (dansmuziek) Deutschlandsender (dansmuz.) Boedapest Kalundborg (dansmuziek) Toulouse Milaan (dansmuziek) Hilversum I (Ramblers) Berlijn (dansmuziek) Parijs I (dansmuziek) Droitwlch (dansmuziek) Toulouse Toulouse GRAMOFOON Hilversum I Parijs II Luxemburg Brussel I Brussel II Hilversum I Brussel I Brussel II Parijs II 1.20 1.35 1.50 1.50 1.50 2.00 2.25 2.50 2.50 3.05 3.20 3.20 4.35 4.50 5.35 6.20 6.50 7.25 9.40 10.30 10.40 10.50 11.20 11.30 (Cubaansche Droltwich Langenberg Brussel 1 Brussel II Parijs I Hilversum dansmuziek) Brussel II Hilversum I Parijs I Hilversum I Deutschlandsender Brussel I Brussel I Brussel II Berlijn Parijs II Parijs I Rome Boedapest Brussel I Weenen Parys II Brussel II Hilversum I (Hollandsche hu moristen) KAMERMUZIEK 12.50 Brussel I (Salonorkest) 1.30 Brussel II 5.20 Beromünster (kwartet) 5.25 Langenberg (kwintet) 6.20 Berlijn (trio) 6.35 Brussel I (kwartet) 8.20 Parijs I (vocaal kwartet) SOLISTENCONCERTEN 1.35 Parijs I (zang) 2.45 Kalundborg (zang) 4.35 Droitwlch (tenor) 6.20 Brussel II (zang) 8.20 Berlijn (solisten v. orkest) 9.50 Weenen (pianorecital) OPERA EN OPERETTE 6.35 Weenen („Der Orlow", operet te v. Bra) 8.20 Rome („Lucia dl Lammer- moor", opera v. Donizetti) TOONEEL 0.00 Hilversum I („Visch". hoor spel v. G. Llmper) PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum I 8.00 Hilversum II 10.00 Hilversum I 10.20 Brussel I 10.20 Brussel II 10.20 Berlijn 10.30 Hilversum II VARIA 10.20 Hilversum I (Uitzending voor arbeiders) 2.30 Hilversum I („Kerk en Staat") 4.30 Hilversum I (Esperanto-uitz 5.40 Hilversum I (Letterkundig overzicht) 6.30 Hilversum I (Zanggroep „De Wielewaal") 7.00 Hilversum I (Zeeuwsche uit zending) SPORT 3.15 Hilversum I (Schaken voor beginners door S. Landau) jiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimnmiiitiiimiiiii iiiiiiiiiik Golflengten BERLIJN 356.7 M 5 3 BEROMÜNSTER 539.6 M. 5 BOEDAPEST 459.5 M BRUSSEL I 483.9 M. 5 BRUSSEL II 321.9 M. 3 DEUTSCHL SENDER 1571 M 3 DROÏTWICH 1500 M HAMBURG 331.9 M 3 HILVERSUM I (AVRO en VARA) 301.5 M 3 3 HILVERSUM n 1875 M 3 (KRO en NCRV) H LANGENBERG 455.9 M i 5 LUXEMBURG 1304 M. 3 Mn, A AN 368.0 M. 3 a PARIJS I 1648 M 3 3 PARIJS n 312.8 M ROME 420.8 M. 3 a TOULOUSE 328.6 M 3 506.8 M. s WEENEN üuiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiië VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOG1DS De gemeenteraad te Rotterdam heeft het voorstel aangenomen tot het aangaan van een geldleening van f 7.500.000 a 4 pCt. bij de Amsterdamsche en Rotterdamsche Bank. De gemeenteraad te Batavia keurde het voorstel goed tot plaatsing van een con- versieleening ten bedrage van f 22.550.000. Op 2 December a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 2.427.000 3Z>. pCt. obligatiën tot den koers van 100 pCt. ten laste van de provincie Utrecht. Houders van de 4 pCt. obligatiën 1931 en 1933 genieten recht van voorkeur. De Amsterdamsche Scheepsverband Bank stelt alle nog niet uitgelote 5 pCt. pandbrie ven derde serie per 2 Januari a.s. aflosbaar. De Cultuur Mij. Salatri Plantations is voornemens, het kapitaal te reorganiseer en door middel van afschrijving op de aan deden tot 10 pCt. van de nominale waarde, zoodat dus 90 pCt. wordt afgeschreven. Ten bate van de aandeelhouders zal de winst- verdeeling worden herzien en het aandeel van de overwinst stijgen van 60 pCt. tot 70 pCt. Een uitgifte van aandeden zal plaats vinden tot aflossing van de bank- schulden en ten behoeve van het werkka pitaal. De Nivas verkocht 13.703 ton superieure suiker voor export. Hierna 1918 ton supe rieur voor export en 223 ton superieur voor consumptie. Geruchten zijn te Parijs eenige malen in omloop, volgens welke Frankrijk de onder handelingen omtrent de oorlogsschulden met Amerika zou hervatten, met het doel een leening te sluiten in de Vereen. Staten. Van Amerikaansche zijde worden deze ge ruchten tegengesproken. De goudprijs te Londen daalde met VA d. tot 141/d. 173.000 werd aan goud om gezet. De rubberprijs te Londen steeg met 1/32 tot 8%. In antwoord op de vraag in het Lager huis, of het niet raadzaam zou zijn, spe culatieve aan- en verkoopen van deviezen tegen te gaan, verklaarde minister Cham berlain overtuigd te zijn, dat de monetaire politiek van Engeland op basis van de be staande wetten kan worden uitgevoerd. Een nieuwe wetgeving is overbodig. De Engelsche minister van Handel Run- ciman verklaarde, dat het tot stand geko men handelsverdrag met Argentinië reeds in werking is gesteld met terugwerkende kracht tot 20 November j.l. De onderteeke- ning van het verdrag zal zoo spoedig mo gelijk geschieden. Minister Runciman verklaarde dat sedert geruimen tijd gedachtenwisselingen plaats vinden over handelsbetrekkingen met de Vereen. Staten. Aan de Amerikaansche schatkist is in 1936 tot einde Sept. ruim 2/4 milliard aan kapitaal toegevloeid voor buitenlandsche rekening. Het buitenlandsch fondsenbezit in de Vereen. Staten bedroeg op dien datum circa 7 milliard. In October bedroegen de omzetten op de beurs te Zurich fr. 948 mülioen en waren drie of viermaal hooger dan de gemiddelde omzet in de vorige maanden. In October 1935 bedroegen de omzetten fr. 205.7 mill In Mexico dreigt een staking, aangezien 29 der grootste petroleummijen weigeren, toe te stemmen in de eischen van de ar beiders, met betrekking tot een collectief arbeidscontract als basis voor den arbeids- vrede. Bij de Mexican Eagle zijn 4000 arbeiders in staking gegaan in verband met de loon- quaestie. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.02V49.03 (vo rig slot 9.02%); de Dollar op 1.84YS1.84Mi vorig slot 1.84%); de Frank op 8.57A—8.59 (vorig slot 8.58%); de Belga op 31.12A 31.20 (vorig slot 31.16) en de Zwitsersche Frank op 42.3042.40 (vorig slot 42.36). De wereldhandel is in het derde kwartaal naar hoeveelheid met 5 pCt. en naar waar de met 10 pCt. toegenomen ten opzichte van het derde kwartaal van 1935. De inschrijvingen op de nieuwe 3A pCt- leening gemeente Groningen zullen ten volle worden toegewezen aangezien de lee ning niet geheel werd geplaatst. Op 2 Januari wordt f 759.000 4 pCt., 4% pCt., 4Vz pCt. en 5 pCt. pandbrieven van de Overijselsche Hypotheekbank aflosbaar ge steld. Houders van uitgelote pandbrieven, die hiervoor 4 pCt. pandbrieven wenschen terug te nemen, genieten A pCt. reductie op den koers van uitgifte, zoodat deze ver wisseling kan geschieden tegen 4 pCt. pand brieven, serie M tegen 98% pCt. LONDEN, 27 Nov. (Havas). De „Mor ning Post" maakt melding van het gerucht, dat Duitschland en Tsjecho-SIowakije bin nenkort de geschillen, welke tusschen bel de staten bestaan, zullen regelen en een non-agrcssie-pact zullen afsluiten. De anti-Tsjechische propaganda, welke te Berlyn wordt gevoerd, zou alleen ten doel heb ben de regeering te Praag te beïnvloeden otn gunstiger voorwaarden voor Duitschland te verkrijgen. Het blad schrijft verder, dat het twij felachtig is of ook territoriale regelingen zullen worden getroffen, doch vermoedelijk zal Tsje- cho-Slowakye wel concessies doen ten gunste van de Duitsche minderheden en misschien o°" van de Hongaarsche minderheden. Aan de R. K. Universiteit te Nymegen is gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijs begeerte, de Zeereerwaarde Heer J. M. H. f de Lugt te Rotterdam, op proefschrift, getiteld- l'Action religieuse de Ferdinand Brunetière.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6