RINIE I I Onze Middelbare Scholen O wollen/ stoffen INCASSO-BANK N.V. Haarlem, 28 Nov. EFFECTEN RADIO MOORSn.v. Zijden Fluweel en Velvet Van Dinsdag—Vrijdag tot 10 uur geopend. St. Vincentiusbibliotheken ZATERDAG 28 NOVEMBER 1936 Centrale Tandheelkundige Kliniek Kunsttanden en Gebitten Ziekenfondstarief Schotens Chr. Gemengd Koor Chr. Kinderkoor „Zanglust" HUURT UW PRIMO De Stofzuiger Centrale HAGEMAN Programma van de Haarl. Radio centrale op Zondag 29 Nov. NATIONAAL HULDEBLIJK Haarlems collectedag vervroegd R.K. OPERETTEVER. „HAARLEM" Prima Anthraciet Droge Brechcokes Vlugge en correcte bediening Gr. Houtstr. 162 Haarlem 5 a GELOOF EN WETENSCHAP „De Vrek" van Molière Maandag Dinsdag Woensdag isii KEURING VAN KIPPEN EN EENDEN Koopt alleen gestempelde dieren KRUISWEG 59 HAARLEM EFFECTENORDERS VRIJWILLIGE BURGER WACHT Uitreiking onderscheiding SINT JOSEPHSGEZELLEN- VEREENIGING Weekagenda Haarlem I, Jansstraat 59 AGENDA Bioscopen 29 November Bioscopen Urn 30 November Bioscopen Apotheekdiensten Verblijdende uitspraak voor de hengelaars U vindt bij ons de „Service" van een Grootbank, gepaard aan de voorname bediening, welke de particuliere bankier U slechts kan bieden STAD uws „Hand in eigen boezem" is de titel van een kleine zeventig' bladzijden tellende brochure over de Middelbare school, waaraan de schrijver, dr. A. de Vletter, de bekende rector van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal, als onder titel meegaf „openhartige opmerkingen over de middelbare school in crisistoestand". Met crisis toestand wordt bedoeld de staat waarin het ge ven van het onderwijs op onze middelbare scho len verkeert. Het boekje is waard gelezen te worden door alle ouders, die kinderen op middelbare scholen of Mulo hebben of weldra zullen krijgen. Voor velen hunner kan het een stut en troost zijn bij eventueele moeilijkheden en teleurstellingen, aangezien de meesten in de omstandigheid ver- keeren van die moeder, waarvan dr. de Vletter vertelt, dat zij aan den rector van een onzer middelbare scholen schreef: „Ik vind het een zenuwsloopend bedrijf om moeder te zijn van drie zoons op de Middelbare school en daarom ben ik u dankbaar voor uw raad en steun." Maar de titel „Hand in eigen boezem" richt zich tot het corps leeraren, aan wie dr. de Vlet ter de vraag stelt of zij zich wel bewust zijn van de rol, die zij spelen in het leven der kin deren als leeraar, als leider van het werk der leerlingen, als docent. „Naar mijn overtuiging" schrijft hij, „vervullen de Nederlandsche leeraren hun taak zeer naar behooren; ze zijn kundig, wetenschappelijk goed voorbereid, plichtsge trouw en offervaardig. Ik geloof, dat wij, in ver gelijking met het buitenland, in vele opzichten trotsch mogen zijn niet alleen op onze Neder landsche school, maar ook op onze Nederland sche leeraren. En toch voelen wij, Nederland sche leeraren, in ons vele tekorten en in ons werk vele gebreken. In de eerste plaats is een groote fout: het ontbreken van een paedago- gisch-didactische leeraarsopleiding. Wij leeraren weten, bij het aanvaarden van ons toch- zoo ver antwoordelijke werk, weinig, bitter weinig van de door ons te leiden leerlingen enzijn on derwijskundig vaak geweldige brekebeenen. De leidraad van onze lesgeverij is vaak het college dictaat van de universiteit; de kennis van de KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 911 en 12, Dinsdagav. 6.308.30. geaardheid en gemoedsgesteldheid onzer leerlin gen putten wij uit de observatie van broertjes en zusjes (een weinig objectieve oriënteering!) of uit onze herinneringen aan eigen jeugd, ter wijl de puberteitspsychologië bewezen heeft, dat 's menschen herinnering aan de „moeilijke ja ren" het meest verdoezeld of weggedrongen is van alle jeugdherinnering. De noodzakelijkheid der leeraarsopleiding wordt heden ten dage wel algemeen erkend; de practische vorming op vele plaatsen ter hand genomen, met name door het initiatief van dr. S. Elzinga, den Inspecteur M. O. in de derde inspectie, al beantwoordt een en ander misschien nog niet aan de hooge ver wachtingen, die men b.v. van een leeraarsoplei ding, als die aan de Parijsche Ecole Normale Supérieure mag koesteren. Het is wel zeker: onze Hollandsche leeraren en a.s. leeraren zijn en worden zeer onvoldoende georiënteerd in al lerlei belangrijke onderwijskwesties. Wat weten zij van de resultaten van de Amerikaansche psychotechniek? Ouders en leeraren ergeren er zich, met juiste intuïtie, vaak aan, als hun jongen zijn werk maakt, zijn les leert, hangend in een luien stoel, uitgezakt zittend in zijn bank. Maar het is interessant te weten, dat experimenteel onderzoek heeft uitgemaakt, dat de als-een-zoutzak-zittende leerling beter zou leeren, rechtop zittend, met een potlood in de handt streepjes zettend, aanteekeningen ma kend, een uittreksel makend." Dr. de Vletter behandelt in zijn brochure achtereenvolgens de volgende drie onderwer pen: A. de leerlingen; B. de leerkrachten; C. de schoolorganisatie en het onderwijs, met als blijvenden achtergrond de veranderde en steeds veranderende maatschappij. Over de geschiktheid der leerlingen om het middelbaar onderwijs te volgen zegt hij o.m.: „De kwestie der „geschiktheid" levert moei lijke problemen: deze geschiktheid hangt af van zooveel verschillende factoren, psychische, intellectueele, maatschappelijke, dat wij, leera ren van de Middelbare School, die onze leer lingen noch bij de intrede in de school, noch bij het verdere schoolgaan, voldoende kennen, niet dan met de grootste voorzichtigheid te werk mogen gaan, Wanneer inzake beoordee ling en b.v. bevorderingsbeslissing de tegen- proef te nemen zou zijn, zouden op elke school de gevallen bekend worden, waarin men zich vergist had. Daar, waar andere wegen open staan, dus geëxperimenteerd kan worden met andere oplossingen in moeilijke gevallen, leert men. de voorzichtigheid betrachten. Een meis jesleerling eener gemengde school bleef in de tweede klas voor de tweede maal zitten met het in zulke gevallen gebruikelijke consilium abeundi naar een Middelbare Meisjesschool (voor jongens adviseert de Middelbare School wijsheid in zulk een geval dan direct: U.L.O.- school of Ambachctsschoolzij werd in een andere afdeeling van de school, waar meer persoonlijke zorg aan de leerlingen gegeven kon worden, gesteund, bemoedigd, in rustiger werksfeer gebracht, werd allengs toehoordster in de derde klasse enaan het eind van het cursusjaar zonder bezwaar toegelaten als leerlinge van de vierde klasse. De fout was voorkomen of hersteld! Een andere meisjes leerlinge kreeg een herexamen Duitsch en zak te daarvoor, werd op gelijke wijze uit het ge wone klasverband genomen en voor Duitsch bijgewerkt en bemoedigd en, aangezien ze met het Kerstrapport voor het moeilijke vak op klassepeil werkte, eveneens officieel toegela ten." „Als ze bij ons komen, de eerste-klassertjes, zijn ze in het eind hunner kindheidsperiode; het kind is al wel lastig en onrustig, kijkt nieuwsgierig over den rand van het nest, vliegt ook wel uit, maar keert toch na elke vlucht weer op het veilige nest terug, ondanks alle verzet en lastigheid nog vertrouwend op de be schermende autoriteit van de ouders, en in nerlijk nog niet verscheurd. Dan komt de crisis der tweede geboorte, met al de barensweeën, de daaruit volgende tegenstrijdigheden, ver- scheurdheden, de sentimenten van melancho lie, eenzaamheid, hulpeloosheid, wanhoop, min derwaardigheid, stugheid, recalcitïanterigheid, opstandigheid. Dit alles, dat zich voordoet in het zieleleven onzer tweede- en derdeklassers (lang niet van allen, maar toch wel in het leven van de persoonlijksten, de meest bewo- genen) ontgaat nagenoeg geheel aan ons, lee raren M. O., voor zoover wij als taalleeraar, door de correctie van opstellen, of als speciale vertrouwden en oudere „vrienden" van de leer lingen, van een, en ander niet althans iets be speuren. Na de „Verneinungs"-periode van de puberteit, voor de jongens die van ongeveer 1417, voor de meisjes die van ongeveer 13 16 jaar, met donkerte en somberheid, terugge trokkenheid en eenzelvigheid, gebrek aan eer bied en goede vormen, overdrevenheden, „Weltfremdheit", gebrek aan sociaal gevoel, komt dan op het 17de (16e voor de meisjes) de „Bejahungs'-periode, met meer positiviteit na al het negatieve „nein", met gevoelens van te ruggewonnen kracht, met de behoefte om het leven, de menschen, te leeren kennen, met de instelling van verzoening met, aanvaarding van het leven. Terwijl dus in het leven onzer derde en vierde-klassers het „nein" overheerscht, het verzet domineert, keert voor onze vierde-, vijf de- en zesdes-klassers de rust weer, het zelfver trouwen de vrede!" Deze enkele citaten wij moeten ons be perken mogen voldoende zijn om belang stellenden aan te sporen dit boekje te lezen. Dr. de Vletter heeft reeds tal van artikelen en tractaten over opvoedkundige onderwerpen ge schreven, maar geen is, dunkt ons, zoo puntig en uiterst actueel als dit werkje. De drie grootste fouten van ons middelbaar onderwijs-systeem acht de heer de Vletter: de vaste, voorgeschreven roosterindeeling met het vakspecialisme, de klassicaliteit en het gebrek aan lichamelijke en geestelijke activiteit. Hij ziet deze bezwaren als onderdeelen van de groote belemmering voor echt goed werken, die de middelbare school z. i. in veel opzichten is. Hij schrijft, dat hij den Minister van Onder wijs in grooten ernst in overweging zou willen geven bij de eerste herziening der schoolorgani satie van overheidswege aan allé leeraren de verplichting op te leggen om minstens vier dagen van de week een uur na het einde der lessen in de school aanwezig te blijven en min stens eenige uren per week extra op school aan wezig te zijn. Op de eerstgenoemde uren zou er dan gelegenheid zijn eens na te praten met leerlingen, eens werk te laten overmaken; als het regel was, dat de leeraren een poos op school bleven, zouden de leerlingen wel gebruik gaan maken van de geboden gelegenheden. Op die na-uren zou geconfereerd kunnen worden met collega's, met den directeur, zou een muziek- club, tooneel-, reciteer-, schaakclub kunnen wor den geleid, zou een ouders-spreekuur kunnen worden ingesteld. Hij stelt de volgende conclusies: A. De leerlingen van de Middelbare Scholen hebben het in de jaren van hun puberteits crisis zwaar en daarenboven, door allerlei om standigheden, alhoewel prettiger, toch moei lijker dan vroeger in de minder gecompliceerde samenleving. B. De leeraren onzer scholen, over het al gemeen kundig en toegewijd, maar onvoldoende opgeleid; en georiënteerd en geïnteresseerd voor het werken en omgaan met de leerlingen, zou den grooter bevrediging en levensgeluk vinden in hun zware en verantwoordelijke taak, door een andere instelling op het werk van leeraar, door het opgeven van mentaliteit van lesuur gever, vakspecialist, docent, en het aanvaarden of verwerven van die van opvoeder, werkleider in algemeenen zin; door de offering van vrijen tijd, b.v. van de extra-uren; door ernstige mede werking aan pogingen tot daltonisatie, tot af schaffing van cyfersysteem, van jaarlijksche be vorderingen en drgl. C. De groote reformatie zal gezocht moeten worden in de reorganisatie van de school, in een geheel nieuwe ordening van allerlei onder deelen, in den nieuwen opzet van een in te richten werkschool, een activiteitsschool zonder roosterdwang, zonder klassikaliteit, op een of andere wijze gedaltoniseerd of gemontessoriani- seerd. Velen zullen het niet in alle dtails met de reorganisatieplannen van dr. de Vletter eens zijn, maar dat neemt niet weg, dat in deze met groote liefde voor het kind geschreven brochure vele waarheden staan en op vele fouten worde gewezen. Laten wij besluiten met de volgende raad geving van dr. de Vletter af te drukken: „Mijn woorden van critiek op de Middelbare School mogen de ouders nimmer verleiden critisch te staan tegenover de leeraren en de schoolleiders: zij, de meestal' zeer hulpvaardigen, kunnen er niets aan doen, dat het stelsel ondeugdelijk is en dat standpunten van vroeger overwonnen moeten worden." Dirigent Jac. Zwaan had zich ditmaal een vrij zware taak gesteld door met het Kinder koor Benoit's Cantate „De Waereld in" en met het Gemengd Koor Falestrijnsche en ge arrangeerde gezangen uit te voeren. We hoorden onder Jac. Zwaan reeds eerder (met een ander kinderkoor) genoemde cantate en konden de uitvoering er van roemen, omdat er met gloed en overtuiging werd gezongen, waardoor Benoit's heerlijk, doorgaans echt- kinderlijke zangmuziek duidelijk tot de harten der toehoorders sprak. De krachten van „Zanglust" waren inzake deze Cantate overschat. Enkele onderdeelen, zooals de aanvang, gelukten, doch grooten- deels kwam de muziek niet geheel tot haar recht, omdat ze niet voldoende beheerscht werd en het stemmenmateriaal, vooral het jongenskoor, voor dit werk ontoereikend was. De dirigent sloeg zich er echter handig door, zoodat het geheel zonder groote stoornis, mat.' soms t e vlot verliep. Gelukkig hoorden we van de kinderen nog aardige liedjes, goed aangevoeld, leuk gezongen en op enkele uitzonderingen na, zuiver van toon. Van die liedjes blonken uit: Morgen gebedje en Naar den Dam van Loots. Het Gemengd Koor zong o. a. Sanctus van Lotti en Jubilate van Lasso. Deze polyphoni- sche gezangen deden te strak-metrisch aan; de stemmenloop was veelal te stroef, niet sier lijk deinend. Het klankgehalte in deze werken was daarentegen zeer bevredigend, op den inzet der sopranen bij Lasso na. Verder droeg het koor enkele arrangementen voor: Wildzang van Loots, dat door zijn echt mannenkoor-genre niet voor gemengd koor geschikt is (het mooi, afgeronde klankvolume ontbreekt nu) en Psalm 23 van Schubert, dat o. i. in een ietwat vlotter tempo en met leniger voordracht wellicht meer zou hebben voldaan. Doch Gemengd Koor bracht ook nog een Psalm ten gehoore, stijl- en klankvol, en „De Winter" van Loots met vele goede typeeringen van den tekst. Hierin kwam de baspartij veelal beter uit en was zij een vaster fond voor het koor dan in de andere nummers. In lage ligging ont wikkelt deze partij een te zwak volume. Wan neer het koor eens aangevuld werd met eenige bassen, de tenorpartij met wat lichtere, buig zame stemmen, dan zou het ensemble nog veel winnen. Ter afwisseling van den koorzang droeg de tenorzanger Jac. van Kempen een aantal liede ren voor. Vóór de pauze van Richard Strauss en (voor de eerste maal?) van Paul Graener. Die van Strauss liggen Van Kempen het best. Hij zong ze met overtuiging, muzikaal en klankrijk. Men staat verwonderd over zijn goede zangtechniek, niet het minst over zijn adembeheersching en articulatie, waardoor zijn zang nog immer voldoet. Na de pauze Hollandsche liederen, waarvan bijzonder die van dr. Joh. Wagenaar in den smaak vielen. Deze geestig geschreven liederen werden dan ook uiterst charmant en schalks Vertolkt. De zaal was zeer goed bezet. Veel en hartelijk applaus voor dirigent, solist, accompagnateurs (Zwaan en Gosse Kroese) en koren. O. K. voor 60 cent per week. ALLE REPARATIES VRIJ ALLE ONDERHOUD VRIJ ALLE SLIJTAGE VRIJ Geen waarborgsom GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 Frogr. I: Hilversum I (Huizen). Frogr. li; Hilversum II. Frogr. ui: g.35 Keulen; 9.05 Fransch Brus sel; 10.20 Fransch Brussel; 11.20 Parijs Radio; 12.20 Parijs Radio; 12.50' Vlaamsch Brussel I.20 Vlaamsch Brussel; 1.30 Vlaamsch Brussel' 2.20 Diversen; 3.20 Keulen; 5.20 Parijs Radio' 7.20 Keulen; 9.25 Nat. Programma; 10.00 Mïin- chen; na 10.10 Berlijn; 11.20 Berlijn. Frogr. IV8.30 Vlaamsch Brussel 8 40 Vlaamsch Brussel; 8.45 Vlaamsch Brussel; 9.00 Vlaamsch Brussel; 9.20 Vlaamsch Brussel; 9.25 Vlaamsch Brussel; 11.05 Vlaamsch Brussel; II.35 Vlaamsch Brussel; 12.20 Vlaamsch Brus sel; 12.50 Nat. Programma; 1.50 Nat. Program ma; 2.20 Nat. Programma; 2.40 Nat. Program ma; 3.20 Nat. Programma; 4.20 London Regio nal; 4.50 Nat. Programma; 5.20 Diversen; 5.40 Nat. Programma; 6.40 London Regional; 7.10 London Regional; 8.20 Nat. Programma; 9.05 Diversen; 9.25 London Regional; 10.50 London Regional; 11.00 Weenen Frogr. V: 8.00—24.00 Diversen. Pllllllllllllllllllillllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| H Vincentius vraagtDe nood is hoog. Is uwe hulp nabij? Goede §f gedragen kleeren hebben wij erg noodig. N. Groenmarkt 22 of H tefeloon 11018 H De groote collectedag in Haarlem wordt ge houden op Woensdag 2 December. Deze dag is dus ruim een week vervroegd, doordat het Algemeen Comité aan de Provinciale en Plaatselijke Comité's om spoed bij het inzame len van gelden verzocht heeft. De bonnetjes uit de bonboekjes kunupn ech ter verkocht worden tot 15 December 1936. Voor genoemden datum verwacht mej. C. M. Heerkens Thyssen, Plein 13 hiervan dus de in gekomen gelden. Het bestuur stelt zich voor aan degenen die een boekje leeg verkocht heb ben als herinnering hieraan te zenden een foto van de Prinses als bruid, van een opdrachtje voorzien. Tot het storten van giften zijn onderstaande wijkhuizen geopend, die te herkennen zijn aan hun vlaggentooi. Deze wijkhuizen zijn gevestigd: Pand naast Stadhuis (ingang Koningstraat). Zaal Elisabethvereeniging, Jansstraat. Hotel Lion d'Or, Kruisweg 36. Gebouw Sierkan, Zijlweg 2. Showroom Fordgarage, Houtplein 24. Montessorischool, Louise de Colignylaan 3. Huis te Zaanen, Openbare Leeszaal, Midden weg. Middelbaar Technische School, Kleverpark weg 181. Gymnastieklokaal, Zaanenstraat naast R. K. kerk. Gymnastieklokaal, Haarlemmerliedestraat 29. Clubhuis St. Baaf, ingang Leidsche Vaart, hoek Westergracht. Voorts hebben ook de trams en autobussen toezegging gedaan te zullen vlaggen. Dien dag zal Haarlem dus een klein voorproefje krijgen van de groote gezelligheid die in den bruidstijd van het vorstelijk paar over ons geheele land zal heerschen. Dus Haarlemmers, gij die nog niet uw gave gestort hebt, brengt een bezoek aan de wijk huizen, waar de bussen u wachten en waar tevens gelegenheid zal zijn tot het zetten van uw handteekening, die aan H. H. K. K. H.H. zal worden overhandigd. Coupon/ Onze goede stad Haarlem is rijk aan veree- nigingen op allerhande gebied, en daarin zijn onze muziek- en zangvereenigingen zeker niet de minste. De prestaties van onze katholieke zangvereenigingen zijn ongetwijfeld voldoende bekend, doch het kan zijn nut hebben iets meer te vertellen over de eenige' katholieke vereeni- ging in Haarlem, waar zang en spel hand in hand gaan, n.l. de R. K. Operette Vereeniging „Haarlem". Vóór ongeveer 6 jaar opgericht, werd in den loop van dien tijd een twaalftal opera- en operette-uitvoeringen gegeven, waarvan de be kendste zijn „De Mokken van Corneville", „Martha", „Czaar en Timmerman" „De Dra gonders van Villars", en vele andere. Wij over drijven niet als wij verklaren, dat al die op voeringen, die steeds in één der Haarlemsche Schouwburgen plaats von%en zeer succesvol zijn verloopen. De leden dezer Operetteveree- niging zijn Roomsch Katholieke dames en hee- ren boven de 16 jaar, die op den wekelijkschen repetitieavond serieus studeeren onder de krachtige leiding van den bekenden musicus Frans Pielage. Het behoeft dus geen betoog, dat allen, die liefhebberij hebben in zang en spel in deze uitsluitend katholieke vereeniging thuis be hooren, doch dit is niet het eenige! Heel ka tholiek Haarlem behoort een dergelijke veree niging op de juiste wijze te waardeeren, want uit het bovenstaande blijkt reeds voldoende, dat déze vereeniging op katholiek terrein, een cultureele taak heeft te vervullen en het stre ven om katholieken dames en heeren op gepaste wijze ontspanning te geven, behoeft den steun van alle katholieken. Trouwens het feit, dat de Hoogeerw. heer H. C. J, Sondaal, "deken van Haarlem, sedert eenige jaren Geestelijk Beschermheer is, moet Haarlems katholieken toch wel iets zeggen. Zondag a.s. heeft in den Stadsschouwburg de opvoering plaats van „De visschers van Ca tania", Lyrische Opera van Aimé Maillart. Laat deze avond een ontspanningsavond wor den in katholieken geest, die na de ingetogen dagen van de H. Missie, op zijn plaats is. Laten vele katholieken Zondagavond optrek ken naar het Wilsonsplein om het werk van deze katholieke Operettevereeniging gade te slaan en te waardeeren. Zonder de daadwerkelijke belangstelling van onze geloofsgenooten kan een dergelijke veree niging zich slechts met moeite handhaven. OPSLAGPLAATS: Z.B. SPAARNE <sr o r— Ni De nieuwe „Vrek" van Molière, zooals die eenigen tijd geleden door het gezelschap Jan Musch werd uitgebracht, was voor Haarlem een première; toen hij gisterenavond voor de leden van „Geloof en Wetenschap" op de plan ken van den Stadsschouwburg aan het Wil sonsplein verscheen. Het succes beantwoordde volkomen aan de belangstelling', die er gewoon te getrouw voor dezen G. en W.-avond bestond. Het huis was tot in de nok gevuld en allen zonder uitzondering hebben Harpagon—Jan Musch luidruchtig toegejuicht, toen hij na het vijfde bedrijf in gezelschap van een grooten krans met lint in de Haarlemsche kleuren voor het laatst ten tooneele verscheen. Jan Musch heeft den geheelen avond gevuld, vanaf het eerste oogenblik, toen hij met het klassieke misbaar van den lamenteerenden vrek zijn en- trée deed tot de laatste scène, waarbij hij als eenige bij de algemeene feestvreugde achter blijft als de tragische figuur, die door zijn dikwijls belachelijke, maar in den grond toch beklagenswaardige passie het leven tot één groote leugen heeft gemaakt. Hij zou ook her leven van zijn kinderen en omgeving tot een hel hebben gemaakt, als de goedmoedige ze- verutdende-eeuwsche blijspeltechniek; zich niet over hen had) ontfermd en via een aantal ro mantische gebeurtenissen zooveel gescheiden harten voor altijd had aaneengesmeed. We kunnen het Gezelschap Jan Musch geen grooteren lof geven dan de bekentenis, dat de spelers ieder voor zich Molière hebben gespeeld en dat ze het onsterfelijke blijspel van den ouden Poquelin nergens tot een klucht hebben verlaagd. De wfjze, waarop Jan Musch „De Vrek" heeft laten spelen, was zoo traditioneel als men maar wenschen kon. De geliefden zegden de uitstor tingen huns harten vormelijk, zonder echter arcadisch te worden en de voor ons gevoel zeer hinderlijke herkenning van vader-dochter- broeder-zoon-en-zuster aan het eind van het vijfde bedrijf was maar matig melodramatisch. De onwaarschijnlijke edelaardigheid en duif achtige teederheid der onderscheiden gelieven bleef op den achtergrond en was slechts, zooals Molière ze wel bedoeld zal hebben, een egaal fond voor alle roerselen der hebzucht, die zoo veel vrijgeviger door den auteur van Harpagon zijn uitgesponnen. Na deze uitvoering zijn we nog sterker tot de overtuiging gekomen, dat dit Molière's goed recht was en dat menig modern stuk er door zou winnen als de schrijver zich zou inspannen door middel van het klassieke vijftal bedrijven een figuur te scheppen, maar half zoo gaaf als die van den onsterfelijken Vrek. Afgezien dan nog van de omstandigheid, dat de tijdgenooten voor hun in den grond toch niet ernstiger problemen vrijwel nooit den vorm van een blij spel durven te kiezen. Slechts een stuk als „Het Concert" van Hermann Bahr zouden we naast L'Avare durven stellen. Zelfs de schouwburgbezoekers, die niet aan Molière hebben gedacht, hebben van de opvoe ring zeer genoten. Het bleek uit het spontaan applaus, waarvan Molière zelf ongetwijfeld aan Jan Musch het leeuwenaandeel zou hebben ge gund en uit de prettige stemming, die ook gis terenavond «iet ontbrak. Het ensemble Jan Nibbering heeft tot het bewaren van deze goede stemming het zijne bijgedragen. CAB. F.UIisbfuii liffmcuifl Sedert eenigen tijd wordt door den Keurings dienst van Waren te Haarlem een verscherpt toezicht uitgeoefend op den verkoop van ge slachte kippen, eenden, enz. De gevestigde poe liers worden allen op ongeregelde tijden gecon troleerd, maar speciaal wordt aandacht ge- I I belast zich met de uitvoering van en verstrekt voor schotten in reke ning-courant tegen onderpand van (Financieel week overzicht op aan vraag gratis ver krijgbaar) schonken aan de venters met kippen, enz. Aan gezien de keuring van gevogelte, enz. op straat niet goed mogelijk is, terwijl bovendien dikwijls bij de dieren de organen verwijderd waren, is er aan de verkoopers gelegenheid geboden hun geslachte dieren in het gebouw van den Keu ringsdienst te Haarlem te laten keuren, waar bij deze na goedkeuring van stempels worden voorzien. Dieren die niet goed zijn worden ge heel of gedeeltelijk afgekeurd. Op grond hier van is het raadzaam van venters slechts ge slachte dieren te koopen, wanneer deze van een stempel voorzien zijn. Voor gevestigde poe liers, bij wie de keuring aan huis kan geschie den, bestaat wel gelegenheid een stempel te verkrijgen, maar dit is niet verplicht. Voorloopig is deze regeling getroffen voor Haarlem en de naaste omgeving (Bloemendaal, Heemstede en Velsen). Deze wijze van werken heeft tot nu toe een gunstig resultaat, zoodat mogelijk later uitbreiding hiervan zal volgen. Maandag 30 November om half negen zal op het binnenplein van de Infanterie Kazerne aan den Koudenhorn aan den administrateur, L. van den Bos, de Medaille voor Bijzondere Toe wijding door den Commandant worden uitge reikt, hem toegekend door den Nederlandschen Bond van Vrijwillige Burgerwachten te 's-Gra- venhage. Bevorderd tot Burgerwachter le klasse, te re kenen van; 1 Januari 1936: C. A. Schagen, 24 Februari 1936: J. Vos van Zalinge, 3 Septem ber 1936: W. A. Pul], 24 November 1936: F. Bie- meyer. ZONDAG 12.1513.00 spreekuur bü den Prae- ses, P. Krugerstraat 43; 4.30 verloofde-cursus (Voorzaal)7.3010.30 gelegenheid tot ontspan ning; 8.15 adspirantencursus; 7.30 tafeltennis club Oranje-Zwart; 8-30 gelegenheid om het bridge-spel te leeren voor degenen, die zich hiervoor hebben opgegeven. MAANDAG 8.00 damclub T. E. P.; 8.00 Too- neelrepetitie voor het Kerstfeest, dat op de Ge zellen Zondag 27 December a.s. gevierd wordt. DINSDAG 8.00 esperantoclub B; 9.00 schola cantorum. WOENSDAG Mariacongregatie in de ver schillende Parochies; Gezellenhuis geopend van 9.15—10.30. DONDERDAG 8.45 Zelatricenvergadering; 9.30 Esperantoclub A. VRIJDAG 8.00 biljartclub; 9.00 schola can torum. ZATERDAG 8.00 tafeltennis Oranje-Zwart. N.B. lederen avond bestaat ook gelegenheid zich bij een der Commissarissen op te geven als lid onzer vereeniging. Gebouw „St. Bavo". Geel-Wit 6 uur; Gewone zittingen 4 en 7 uur. St. Josephsgezellengebouw (Jansstraat)Tuin dersvakbond L. T. B., half 11. Teyler's Stichting: Voordracht prof. dr. A. Fokker, 3 uur. Frans Halstheater: Kay Francis in „De witte Engel" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „De zwarte kamer" en „Het recht van den sterkste" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Der Bettelstudent", met Johan Meesters 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Ch. Laughton en Fred. March in „De ellendigen" 7 en 9.15 uur. Palace-Filmac: 115 uur. Stadsschouwburg: R. K. Operette-Ver. Visschers van Catania", kwart over 8. „De Frans Halstheater: Kay Francis in „De witte Engel", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „De zwarte kamer" en „Het recht van den sterkste", 2, 4.30, 7 en B.15 uur. Rembrandt-theaterZondagmorgenvoorstel ling, half 12. „Der Bettelstudent", en Johan. Meesters, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Ch. Laughton en Fred. March in „De ellendigen", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. PMIL/Pi RADIO Vincentius vraagt Wat U niet mper draagt. Heïp veel nood te keeren Met uw gebruikte kleeren. N. Groenmarkt 22 of telef. 11018 s KONINGSTRAAT 27, TELEFOON 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Gebouw St. Bavo: Haarlems Zanggenot, 8 uur; Best. Winterhulp, 8 uur; Kappers 9 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gem, Concertzaal: Kon. Ver. „Oost en West", 8 uur. Frans Halstheater: Kay Francis in „De witte Engel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „De zwarte kamer" en „Het recht van den sterkste", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Der Bettelstudent", met Johan Meesters, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Ch. Laughton en Fred. March in „De ellendigen", 7 en 9.15 uur. Palace-Fiimac: 115 uur. Van 28 November tot en met 4 December wor den de Zondags- en nachtdiensten der apothe ken waargenomen door Th. A. Klinkhamer, Ko ninginneweg 64; fa. Grijseels en v. Hees, L. Veerstraat 14 en L. Schoorl, Frans Halsplein 1. Boeken voor alle leeftijden. INSCHRIJFGELD 10 CT. LEESGELD 3 CT. N. Groenmarkt 22, geopend; Woensdagsmiddags 34 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8-9, Vrijdagsavonds 89 uur. Hagestraat 49, geopend; Woensdagsmiddags 23.30 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 7.30—8.30, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Klarenbeekstraat 60, geopend: Woensdagsmiddags 1.302.30 u. (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8-9, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Gen. de la Reystraat 17, geopend; Woensdagsmiddags 3.30—5 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8.309.30, Vrijdagsavonds 8.309.30 uur. Rijksstraatweg 304, geopend; Woensdagsmiddags 2.303.30 u. (voor de kinderen), Dinsdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 89 uur. De Waterpachtcommissie zendt ons het ver loop van een procedure, wat betreft den hengel geaasd met visch, de peur en den sleephengel. Deze zaak is door den Hoogen Raad, dus tot in hoogste instantie, behandeld en heeft tot ge volg' gehad, dat er voortaan maar één acte noo dig is om te kunnen snoekhengelen, te peuren en te sleephengelen. Voor de ruim 2000 georganiseerde hengelaars in Haarlem noemt de commissie dit een groote verbetering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5