t 2000 vrachtauto's gevraagd WOLLEN KOUSEN KAAN De Britsche parlementsleden te Madrid wenschen met auto's de evacuatie der hoofdstad te verhaasten Twee buitenlandsche consuls geëxecuteerd Het nieuws van heden De politiek van Duitschland op het Boerencongres te Goslar TERNAUWERNOOD DEN DOOD ONTSNAPT Geen socialisten meer te Genève SAMENWERKING ONDER BEDREIGING VERZOCHT Mollison vliegt naar Kaapstad DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 30 NOVEMBER 1936 - AVONDBLAD tfrijten GARANTIE DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20283 Het Weer Een telefoongesprek met Londen temidden van het gedonder der kanonnen Slechts grutterswaren op het hotel-menu STOOKT steeds „Seven Sisters" Wales „DE SPAARNESTAD" De vertegenwoordigers van Oos tenrijk en Paraguay zouden te Bilbao zijn terecht gesteld Verontwaardiging aan nationalistische zijde Maatregelen van Franco Opmarsch ten Noord-Westen van Madrid Alle zetels in het kanton Genève bij de verkiezingen verloren die de voeten heerlijk verwarmen verkoopt Cen.Cronjéstr.129 in alle maten en tinten Geen „Anschlusz" meer van Oostenrijk, doch een „Z usammenschlusz" Nieuwe beperkingen van levensmiddelen Het slechte weer houdt hem niet terug den tocht te vervolgen DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN DE HAARLEMSCHE COLLECTEDAG voor het NATIONAAL HUWELIJKS GESCHENK is Woensdag 2 Dec. a.s. Een samenzwering in Peru ontdekt Engelsche vragen over Duitsche grieven Trotzky wendt zich tot den Volkenbond -mMM Wfk'ffPt <vtun 1EN GROS. D. BLAZER 5 METZ N.V R'DAM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Bij de begrafenis van den anarchistischen leider Durutti die bij de gevechten in Madrid sneuvelde, volgde de Catalaansche president Companys (rechts), in gezelschap van den Sowjet-Russischen consul-generaal tc Barcelona, Oosejenko, de baar MADRID, 30 Nov. (Havas). Se dert hun aankomst te Madrid hebben de Britsche parlementsleden de stad geinspecteerd om een indruk te krijgen van de door de bombarde menten aangerichte schade en zich een meening te vormen over de vraag, in welk tempo de ontruiming der stad door de non-combattanten moet geschieden. De rapporteur James is vanmorgen naar Alicante vertrokken. Volgens mededeelingen uit welingelichte kringen hebben de parlementsleden beslo ten een telegram te doen toekomen aan de hoofden der Engelsche en Fransche regee ringen, waarin gevraagd wordt, dat ieder dezer regeeringen een duizendtal vracht auto's ter beschikking zal stellen ten dien ste van de evacuatie van Madrid. Capt. Mac Namara, één der Britsche parle mentsleden, die zich op het oogenblik in de Spaansche hoofdstad bevinden, heeft, temidden van het gedonder der kanonnen een telefoon gesprek gevoerd met Reuter in Londen. Hy vertelde, hoe hy en nog drie leden der commissie op het nippertje aan den dood ontsnapt waren. Nog geen tien seconden ni., nadat de genoemde parlementsleden uit het Noorderstation vertrokken waren, waar zij een bezoek hadden gebracht, kwam, precies op de plaats, waar zij hadden ge staan een granaat neer. Bij een andere ge legenheid viel een granaat op slechts en kele tientallen meters afstand. Wat de toestanden in Madrid betreft, ver telde Mac Namara, dat er een groot tekort heerscht aan levensmiddelen en dat zelfs in het hotel, waar de Britsche parlementsleden logeeren, geen vleesch of groenten aanwezig zijn. Het voornaamste gerecht op het menu be staat uit grutterswaren. De toestanden zijn voor de armen werke lijk vreeselijk en de stations der onder- grondsche zijn vol vluchtelingen, die daar in rijen liggen te slapen. Havas seint: De lucht is thans einde lijk weer stralend helder. De recht- sche strijdkrachten hebben dan ook terstond een algemeen offensief ont ketend op de hoofdstad. De aanval len werden van alle kanten in het Noord-Westen en Zuiden uitgevoerd en werden gesteund door een inten sief bombardement van artillerie en luchtstrij dkrachten. Het wel onderhouden geweervuur en de ont ploffingen van granaten en handgranaten vorm den een keten van staal en vuur in een halven cirkel rondom Madrid. Zeven en twintig recht- sche vliegtuigen cirkelden boven de stad op geringe hoogte. Bij den Paseo de Rosales en in de wijk van Tetoean schijnt de strijd zeer heftig te zijn. De rechtsche troepen deden na een hevig artillerievuur een aanval op de Tetoean- wijk bij Quatro Caminos. Ben aantal hui zen was hier in ware forten veranderd. O.a. bezetten de rechtschen een huis van zes verdiepingen, dat met 32 mitrailleurs werd verdedigd. De aanvallers konden niet ver doordringen. Het artillerie-duel duurde voort en de juist heid van het vuur der regeeringstroepen doet veronderstellen dat de artilleristen niet meer dezelfden zijn van vroeger. Na een hevig artillerievuur zijn de rechtschen ook in de universiteitswijk overgegaan tot den aanval. Het bombardement van Madrid eischte verscheidene slachtoffers. Het Casa Velasquez, dat door de regeerings troepen bezet is en het ziekenhuis, van waaruit de belegerde Marokkanen op de loopgraven der rggeeringstroepen vuren, vormen de belang rijkste punten waar gestreden wordt. Van de Casa del Campo schieten de batterijen der nationalisten voortdurend op de stellingen der regeeringstroepen. De militietroepen zitten 1 VERWACHTING: Matige tot krachtigen p p later afnemende Westelijke tot Noord- Westelijken wind, nevelig tot zwaar be- p =jj wolkt, waarschijnlijk nog regen, later ha- p =E gelbuien, iets kouder. 5 Hoogste barometerstand: p 771.2 te Toulouse, p Laagste barometerstand: p 728.1 te Ona. j= Zon op v.m. 7.48 - onder n.m. 3.50. Licht op n.m. 4.20 - Maan op n.m. 5.46 - onderr =j v.m. 9.40 - Laatste kwartier 5 December. vanaf 1.95 per H.L. FR. VARKENSMARKT 6—10 - Telef. 14164 stevig verschanst in de van mitrailleurs voor ziene verdedigingswerken. Omtrent den aanval bij Valdemoro ten Zuid- Oosten van Madrid deelt Havas mede, dat om streeks acht uur in den ochtend twee treinen kwamen aangereden en stopten tusschen Ciem- pozuelos en Valdemoro. Vanuit den pantsertrem werd een hevig vuur geopend op de stellingen der rechtschen, terwijl de regeeringsmilitie uit den transporttrein steeg en in tirailleurlinie oprukte. Ter zelf der tijd kwam een af deeling cavalerie van de regeeringstroepen uit de vallei van de Jarama te voorschijn. De bevelhebber der rechtschen verzamelde onmiddellijk een sterke macht cavalerie en drie batterijen artillerie. Na een vuurgevecht Van een uur trokken de regeeringstroepen plotseling terug, achtervolgd door de cavalerie van de rechtschen. De belde treinen vertrokken naar Madrid terug. Radio Sevilla heeft medegedeeld, dat de link- sche troepen in den sector Jacao een aanval op Aguero hebben gedaan, waarbij zij van ont- brandbare gassen gebruik zouden hebben ge maakt. Gebruik makend van de kalmte aan het Ma- drileensche front, die het gevolg was van het slechte weer, deelden dé linkschen per radio mede, dat zij overwinningen behaald hebben; in werkelijkheid aldus radio-Sevilla hebben zij op alle fronten echecs geleden of zijn zij nier gevorderd, terwijl zij honger lijden. Het Spaansche stoomschip Anabel is de haven van Gibraltar binnengevlucht voor drie gewa pende trawlers der rechtschen, die ln de Straat van Gibraltar het vuur op het schip hadden geopend. Voor dé eerste maal sedert de reorganisatie van het kabinet is de ministerraad ln zitting bijeengekomen. Azana kwam onverwacht aan de zitting deelnemen; hij werd hartelijk toege juicht. De ministers besloten de door de recht schen uitgegeven bankbiljetten nietig te verkla ren en hoorden een uiteenzetting aan van het standpunt, dat Del Vayo in de eerstvolgende bijeenkomst van den Volkenbondsraad zal inne men. Na beëindiging van de zitting traden voor de eerste maal de signalen in werking, die een mogelijken aanval van de vijandelijke lucht strijdkrachten aankondigen. Sedert het bombardement van Madrid is be gonnen, zijn naar schatting 2500 personen ge dood en 3000 gewond. Vrijdagavond is opnieuw een detachement van de Iersche brigade, welke door generaal O'Duffy is georganiseerd om in Spanje aan de zijde der Witten te strijden, uit Dublin naar Liverpool vertrokken, waar het zich zal insche pen met bestemming Lissabon. Het detachement bestaat uit ongeveer tachtig vrijwilligers onder bevel van kolonel Coughlin, oud-officier van het Iersche leger. Het hoofdkwartier der nationalisten ontkent eveneens de geruchten over een voorstel van generaal Franco aan Valencia om over een wapenstilstand te onderhandelen. TALAVERA DE LA REINA, 29 Nov. (Havas) Het persbureau van het hoofdkwartier der na tionalisten te Salamanca publiceert het vol gende bericht: „De consuls van Oostenrijk en Pa raguay zijn door de Rooden en Se paratisten te Bilbao laaghartig ver moord. Om deze misdaad te veront schuldigen beschuldigt men de slacht offers van spionnage. De rechtvaardigheid verplicht ons na drukkelijk te verklaren, dat het nationalis tische leger in geen enkel contact of ver binding heeft gestaan met deze buiten landsche diplomatieke vertegenwoordigers. Wij zullen onze oprechte droefheid betuigen aan de regeeringen van Oostenrijk en Paraguay over deze schandelijke misdaad, welke naar wij dachten nooit op Spaanschen bodem zou kun nen plaatshebben." De door generaal Franco ingestelde commissie der vreemde munt is voor de eerste maal te Burgos bijeengekomen. Zij zal aan de commissie van financiën voorstellen doen ter normalisee ring van den handel in deviezen in het door de rechtschen bezette gedeelte van Spanje en da gelijks wisselkoersen publiceeren. Elke buiten controle der commissie uitgevoerde wissel transactie zal strafbaar zijn. Generaal Franco heeft tevens de eere-recht- banken voor leger en vloot, die de republiek had opgeheven, weer ingesteld. Zij hebben tot taak de gevallen te bestudeeren van officieren, die den goeden naam van het leger schaden of die zich in ernstige omstandigheden niet ridderlijk gedragen. Het leger van generaal Mola is gisteren ten Noord-Westen van Madrid in de rich ting van den weg naar Coruna ongeveer 4 K.M. opgerukt. De uitgangsstelling van Mola was de lijn Zuidelijk van het Casa del Campo naar het dorp Boadilla, een twaalftal kilometers ten Westen van Madrid. De rechtschen maakten zich mees ter van het sanatorium Bella Visita en Casa de los Molinos en verder van de heuvels, welke hef dorp Humera beheerschen. De regeerings troepen trokken zich terug in de richting van Maja en Honda en kwamen tot staan voor het dorp Aravaca, 7 K.M. ten Noord-Westen van Madrid. Hierdoor is het Casa del Campo vrijgekomen en kan de actie ontplooid worden in de richting van Coruna en het Escorial. De erkenning door Duitschland van de Franco-regeering leidde ook in Spaansch- Marokko tot manifestaties. Onze foto toont den Duitschen consul te Larache, die de toejuichingen der menigte in ontvangst neemt GENÈVE, 30 Nov. (Havas) De definitieve resultaten van de verkiezingen in het kanton Genève voor den Staatsraad luiden, dat de lijst dér nationale entente een meerderheid heeft behaald van ongeveer 8000 stemmen op de can- didaten van de socialistische lyst. De nieuwe raad zal dus bestaan uit zeven vertegenwoordigers der burgerlijke partijen, terwijl de socialisten, die tot dusverre een meerderheid in dit lichaam hadden, er niet weer terugkeeren. Er waren ongeveer 82 pCt. der kiezers opge komen. Het verlies der socialisten, onder leiding van Léon Nicole, die vier van de zeven zetels bezetten, is hoofdzakelijk te wijten aan de on tevredenheid over de naar het communisme overhellende activiteit van Nicole, meent De Telegraaf. De socialisten verloren alle zetels by de ver kiezingen voor den Staatsraad in het kanton Genève. 2000 vrachtauto's gevraagd voor de evacuatie van burgers uit Madrid; de toestand in de hoofd stad wordt steeds nijpender. De consuls van Oostenrijk en Paraguay zouden door de rooden te Bilbao zyn geëxecuteerd. Muiterij in het leger van Ecuador met kracht onderdrukt. H. J. L. Merckelbach, lid van Ged. Staten van Limburg, overleden. GOSLAR, 30 Nov. (Havas) In de slot zitting van het boerencongres heeft Rudolf Hess een rede gehouden, waarin bij het leger roemde en den nadruk legde op de be- teekenis van het accoord met Japan. Hy zeide onder meer: „Wij staan aan het begin van een groote krachtsinspan ning ter verwezenlijking van het vierjaren plan. Een nederlaag op het gebied der voedselvoorziening zou het bolsjewisme be vorderen. Duitschland heeft oen slag om de voedselvoorziening gewonnen. De Duitsche arbeider heeft geen hoog loon, maar hij is er trotsch op, dat hy werkt, want hij weet, dat de vruchten van zyn arbeid worden beschermd door het le ger, welks wapenen worden geschapen door het Duitsche genie. De wereld weet, hoe goed die wapens zyn en Duitschland, hoe noodig zij zijn. Want Duitschland is er zich van bewust, dat de Komintern den Duitschen muur wil breken. Het is den „Fuehrer" dankbaar, omdat hij dit gevaar heeft verminderd door een pact te slui ten met Japan, dat eveneens inziet, hoe ver woestend het werk der Komintern is. De Duitsch-Japansche overeenkomst zal bijdra gen tot de verzekering van den vrede." Rijksminister Goering zeide, dat de boeren al hun energie in dienst van het vierjarenplan moeten stellen. Na eenige woorden aan het Duitsch-Japanscheaccoord te hebben gewijd, sprak hij over de beteekenis van de overeen komst met Oostenrijk. Onze twist met Oosten rijk aldus Goering is vergeten. Wij hopen, dat onze besprekingen met Oostenrijk steeds vruchtdragender zul len worden. Er is thans geen sprake meer van een „Anschluss", maar van een „Zu- sammenschluss", waarbij beide staten hun eigen plaats behouden. Verder zeide Goering nog, dat Duitschland, dat later 70, wellicht zelfs 80 millioen inwoners zal tellen, te klein is, om al zijn bewoners van eigen bodem te voeden. Het vierjarenplan be doelt een compromis tusschen landbouw en industrie ter verzekering van de voorziening van levensmiddelen en grondstoffen. Indien men ons wil afsnijden van de rest der wereld aldus Goering zullen wij ons door eigen energie verschaffen, wat men ons niet wil geven. Omdat men Duitschland kolo niën weigert, zal het rubber produceeren, dat beter is dan de koloniale rubber. Maar het vierjarenplan zal slechts in étappes verwezen lijkt kunnen worden. Goering kondigde nieuwe beperkingen op het gebied der levensmiddelen aan. Het denkbeeld van verhooging der prijzen voor de landbouwproducten, zeide hij, was goed voor de regeering-Bruening, maar niet Minister Darrê ontvangt de afgevaar digden der buitenlandsche organisaties, die het congres te Goslar bijwoonden LONDEN, 30 Nov. (Havas). Gisteroch tend 9.30 uur is Mollison tezamen met Corniglion en Molinie vertrokken voor een vlucht naar Kaapstad. Mollison verklaarde voor zijn vertrek, dat hij vóór den nacht te Kaïro hoopte te zyn. De naam van het vliegtuig is „Miss Dorothy". Te Marseille moest worden geland wegens een defect aan de benzineleiding. Niettegenstaande het slechte weer, werd de tocht toch vervolgd en de Middellandsche Zee overgestoken. Mollison en Corniglion—Molinier zijn 3.27 uur (Greenwichtijd) te Kaïro aangekomen en te 5.25 vertrokken naar Khartoem. Tal van slachtoffers bij ongelukken. verschillende auto- Door vonken uit kachels ontstonden branden te Den Haag en Eindhoven. o flinke LIMA, 30 Nov. (Havas) De politie heeft een complot tot omverwerpen van de regeering ontdekt. De leiders van de organisatie zijn ge arresteerd. voor die van Adolf Hitler. Duitsche boeren aldus besloot hy ik vraag u met my samen tc werken, opdat ik niet tegen u zal hebben op te treden. By de tenuitvoerlegging van mijn plan zal ik voor niets terugwijken. De minister van landbouw, Darré, deed een heftigen aanval op de communistische land bouwpolitiek, waartegenover hij den „natio- naal-socialistischen productieslag" stelde. Hij keerde zich tegen de landjonkers, die weigeren den nationaal-socialistischen arbeid op het ge bied der voedselvoorziening te erkennen en tegen zekere „leeghoofdige geleerden", waarbij hij er op wees, dat in bepaalde streken rachi tis (Engelsche ziekte) onder de boerenbevol king wordt geconstateerd. Hij legde den nadruk op de beteekenis van lichamelijke opvoeding der boerenbevolking. LONDEN, 30 Nov. (Havas.) De Daily Express meent, dat binnenkort de Britsche regeering een nieuwe vragenlijst zal voorleggen aan de regee ring te Berlijn, ten aanzien van de Duitsche grieven. Deze vragen zouden worden gesteld in een speciale nota ofwel langs diplomatieken weg. Voorgesteld zou warden, dat Duitschland de punten uiteen zet, welke het noodig oordeelt te regelen. Deze punten zullen dan door de overige betrokken landen bestudeerd worden, misschien tijdens een conferentie, welke te Londen zal wor den gehouden. De beslissingen zullen dan wor den vastgelegd, zoodat Hitier geen enkele nieu we sensationeele onwettige daad meer zou be hoeven te stellen. Het blad voegt hieraan toe dat Duitschland uitgenoodlgd zal worden om vertegenwoordigers naar deze conferentie te zenden. De advocaat van Trotzky heeft zich, volgens „Aftenposten", gewend tot den Volkenbond. De brief is geadresseerd aan de Volkenbondscom missie inzake het terrorisme, omdat de advocaat meent dat deze commissie ook gerechtigd moet zijn de belangen van particulieren te behartigen. Trotzky's advocaat verklaart namelijk er zeker van te zyn dat de Sovjetregeering, welke zyn uitwijzing uit Noorwegen heeft geëischt en daar door reeds aan hem en zyn familie groote schade heeft toegebracht, zich in geen geval zal wenden tot het internationale rechtscollege, wanneer dit is ingesteld. Een openbare procedure zou (zoo wordt be toogd) slechts het misdadige intrigespel van de Gpoe onthullen. Het Volkenbondssecretariaat heeft als ant woord voorloopig volstaan met een bericht van ontvangst. Ipb iwuvtmiiiiinn 1111111 r Stand op Maandag I uur n.m.: 755.1 Vorige stand: 756.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1