De verkeersmoloch voldaan ROCHES Na Horthy's bezoek aan Rome en den Duce D W: Last van verstopping M.S.S - cachets DEMOCRATISCHE GROET WEER VELE GEWONDEN EN EEN DOODE EXPLOSIE AAN BOORD VAN SCHIP REVISIE VAN TRIANON GEEN KANS UITSLAANDE BRAND IN DEN HAAG VICKS H0ESTB0NB0NS Kerkelijk leven MAANDAG 30 NOVEMBER 1936 Bij Heer Hugowaard vloog een auto uit de bocht tegen een boom en in een sloot Auto in een kanaal gevonden In de vaart gereden Na aanrijding doorgereden Kolendampvergiftiging te Apeldoorn Bejaard echtpaar bedwelmdde vrouw reeds overleden DE THEE-RESTRICTIE SCHROEFBLAD VERLOREN De Poseidonmoest haar reis onderbreken VOETBALONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP Bij wedstrijd te Baarlo Het percentage op I71/2 procent gehandhaafd HERHALINGSOEFENINGEN Datum van opkomst 9 Sept. 1937 Schippersknecht, die onvoorzichtig met benzine omsprong, Jeerlijk gewond H. J. L. MERCKELBACH f Loonsverhooging bij de K.S.W, Lid van Ged. Staten van Limburg BUITENLANDSCH OVERZICHT STIER VALT LANDBOUWER AAN Het gezaaide zaad zal niet ontkiemen EERLIJKHEID BELOOND Concierge-woning van Haagsche Schoolvereeniging geheel uitgebrand Ook te Eindhoven NAASTENLIEFDE EN SOBERHEID Herderlijk schrijven van Z. Hoogw Exc. Mgr. dr. Lemmens BENOEMINGEN Bij de Paters Franciscanen Zijn uw enveloppen te groot? Zondagnacht te kwart over twaalf is een auto met vier personen op den Middenweg nabij de R.K. kerk te Heer Hugowaard, doordat de be stuurder de bocht ter plaatse met te groote snelheid nam, tegen 'n boom gebotst en vervolgens grootendeels vernield in een sloot terecht geko men. Alle inzittenden werden door glasscherven gewond. Voor in den wagen waren gezeten de heer P. S. uit Spierdijk (N.H.) en diens verloofde, mej. C. B. uit Hoogwoud, terwijl zich op de achterplaatsen de heer C. S. en diens zuster Cath. S., beiden eveneens uit Hoogwoud, be vonden. Allen slaagden erin, nog voor er hulp kwam opdagen, uit den auto te kruipen. De twee verloofden zakten daarop bewuste loos ineen. Dokter Spierings, die kort na het ongeluk aanwezig was, constateerde, dat de meisjes een hersenschudding hadden opgeloo- pen. Beiden vertoonden vrij ernstige verwon dingen aan het hoofd. Aangezien de genees heer adviseerde, dat zij niet mochten worden vervoerd, is het tweetal in een nabijgelegen woning binnengebracht, waar zij Zondag ochtend bij kennis zijn gekomen. Zij mochten evenwel ook toen nog niet worden vervoerd. De beide andere personen, die snijwonden hadden gekregen aan gelaat en handen, zijn in den loop van den nacht per politie-auto naar hun woning vervoerd. De auto is op het droge gebracht en voor- loopig in beslag genomen. Zaterdagavond laat bemerkte een schipper, die met zijn schip door de Zuid-Willemsvaart voer, ter hoogte van de Heeswijksche brug, dat hij op een voorwerp stootte. Bij onderzoek bleek, dat een auto in het water lag. Na korten tijd was het voertuig op den wal gebracht. In den wagen vond men het stoffelijk overschot van den bestuurder, den 28- jarigen reiziger J. Knaapen uit Tilburg. Het is waarschijnlijk, dat deze in den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks half twee ter plaatse het water is ingereden, daar zijn horloge op dat uur was blijven staan. De wagen was geheel onder water geraakt, zoodat Zaterdag niets van het ongeval is ge merkt. Het lijk van het slachtoffer is naar Tilburg overgebracht. Op den Laarderweg te Hilversum is Zon dagavond om half twaalf een wielrijdster, mej. S. uit Hilversum, die rechts van den weg reed, door een achter haar rijdenden auto aange reden, waarna de bestuurder van den wagen doorreed. De wielrijdster, die door de voorzijde van den auto tegen den grond werd geworpen, liep zeer zware kwetsuren op aan beenen en hoofd. Zij is per ziekenauto naar het diaconessen- huis te Hilversum vervoerd. Haar toestand is ernstig. Onmiddellijk na het ongeluk waarschuwden omstanders een juist passeerenden taxichauf feur, die den auto achternareed. Door hem te snijden, kon hij den automobilist, zekeren T. de W. uit Hilversum, na eenige kilometers dwingen te stoppen. De man had de lichten van zijn wagen gedoofd. Hij is door de politie, die weldra ter plaatse was, naar het bureau overgebracht. Niet opgelet Op den hoek van de Apollolaan en de Beet- hovenstraat te Amsterdam is Zondagmorgen omstreeks half twaalf een ernstig verkeerson geluk gebeurd. De verpleegster, mej. de V., reed op haar motorfiets in de Apollolaan in de richting van de Apollo-haL Bij de Beethovenstraat zag zij de tram, een motor- en bijwagen van lijn 24, die uit de rich ting van den Stadionweg kwam, niet, met het gevolg, dat zij in volle vaart tegen den bij wagen botste. Zij werd op straat geslingerd en is door den G.G. en G.D. met een schedel- basisfractuur naar het Wilhelmina-gasthuis gebracht. Den trambestuurder treft geen schuld. Nader vernemen wij, dat de 56-jarige ver pleegster, mej. den N., die Zondag met haar motorfiets op den hoek van de Apollolaan en de Beethovenstraat te Amsterdam tegen een tram is gereden en die daarbij ernstig werd gewond, in het ziekenhuis is overleden. een zakje, inhoudende ruim ƒ200. Als eerlijke vinder deponeerde hü het gevondene bij de politie. Al spoedig bleek, dat een boekhouder van de Mij. Hillen en Roossen en Betonbouw „Trio", aannemers van de sluiswerken aldaar, het geld verloren had. Om de eerlijkheid van den vinder te beloonen ontving deze een belooning van 10 gulden, maar bovendien werd hij aan de kanaalwerken te werk gesteld. Zaterdagavond is te Apeldoorn het bejaarde echtpaar De Vries in zijn woning aan den Hoenderlooscheweg 1, terwijl het bij de kachel zat, door kolendamp bedwelmd, tengevolge waarvan de 78-jarige vrouw is overleden. Zij zat dood op haar stoel bij de kachel. Toen het ongeval 's avonds om half 12 ontdekt werd, constateerde een geneesheer, dat de levensgees ten van de vrouw al een paar uur geweken waren. De man verkeerde in bewusteloozen toestand. Hij is naar het Juliana-ziekenhuis gebracht. Langzaam aan is hij hier weer tot bewustzijn gekomen. Zijn toestand bleef echter zorgwek kend. Een onderzoek in de woning wees uit, dat de kachelpijp en de schoorsteen geheel door roet verstopt waren, waardoor de kolendamp zich een uitweg naar het woonvertrek had gebaand. Het Nederlandsche stooitaschip „Poseidon" van de K.N.S.M., hetwelk Zaterdagavond van Rot terdam was vertrokken met bestemming Mid- dellandsche Zee, is Zondagmorgen om 11 uur IJmuiden binnengeloopen, aangezien het schip op zee een schroefblad had verloren. Het schip is naar Amsterdam opgevaren om hedenmorgen in het Nederlandsche dok te worden opgenomen. Zondagmiddag omstreeks half drie is bij het voetballen op het sportterrein te Baarlo P. uit het nabijgelegen Hout-Blerick in botsing geko men met een anderen voetballer, met het gevolg, dat P. achterover sloeg. Niettegenstaande het ongevif wérischte hij door te speTén, hetgeen hem echter werd belet. Na afloop van het spel werd P. bij het naar huis gaan onwel en geraakte hij buiten bewustzijn. Op advies van dr. Vos werd P. per ziekenauto naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd, waar hij Zondagavond, vermoedelijk aan de gevolgen van een hersenschudding, is overleden. Naar de vereeniging voor de theecultuur in Nederlandsch-Indië te Amsterdam mededeelt, heeft het International Tea Committee aan de regeeringen van Nederlandsch-Indië, Britsch- Indië en Ceylon voorgesteld het restrictie-per centage voor de periode, loopende van 1 April 1937 tot en met 31 Maart 1938 op 17 procent te handhaven. In aansluiting op het bericht welke lichtin gen aan de herhalingsoefeningen in 1937 zullen deelnemen, kan nog worden medegedeeld ten .aanzien van de opkomst van korporaals en sol daten (zooals bekend komen de onder-officieren in het algemeen zeven dagen vroeger onder de wapenen), dat als datum van opkomst in het algemeen geldt 9 September, zoodat op 25 Sept, weer met groot verlof wordt vertrokken. Groote onvoorzichtigheid van een schip persknecht was de oorzaak «an een lichte explosie, gevolgd door een brandje, dat Zondagmiddag ontstond op het binnenvaar tuig „Credo," liggende in het Noordhol- landsch Kanaal tegenover den Adelaarsweg te Amsterdam. Voor in de roef van het schip reinigde de schippersknecht eenige kleedingstukken met benzine, terwijl in hetzelfde vertrek een kachel brandde. Door de benzinedampen, die zich ontwikkel den, ontstond plotseling een ontploffing, waar bij de kleedingstukken in brand vlogen. Ook de meubelen in de roef moesten het ontgelden. Aan boord van een in den omtrek liggende klipperaak werd de explosie gehoord. De be manning stelde de brandweer van een en ander op de hoogte, die spoedig' ter plaatse verscheen. Met rookmaskers gingen eenige brandweer mannen het geheel in rook staande vertrok binnen. Daar het niet mogelijk was te spuiten, werden eenige emmers water op het vuur ge worpen. De omstandigheid, dat dte wanden van ijzer waren, voorkwam, dat de brand ernstige gevolgen aannam. De schippersknecht liep vrij ernstige wonden aan het gelaat en handen op en werd, na door brandweerlieden te zijn verbonden, verder onder geneeskundige behandeling gesteld. De directie der K.S.W. te Nijverdal heeft dezer dagen aan de fabriekscommissie medegedeeld, dat aan 't verzoek van de organisatiebesturen om verhooging van tarief voor de 6 getouwenwevers zal worden voldaan. De directie is genegen dit tarief met 7y„ pCt. te verhoogen. Zondagavond is in het R. K. Ziekenhuis te Heerlen overleden de heer H. J. L. Merckelbach, lid van Gedeputeerde Staten van Limburg en waarnemend Commissaris der Koningin in deze provincie. De overledene bereikte den leeftijd van 72 jaar en was sinds 1916 lid van Gedeputeerde Staten. Hij was Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau en ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw. De begrafenis is vastgesteld op Donderdag a.s. te Mechelen-Wittem. Vicks VapoRub ingrediënten verwerkt in de smakelijke De Rijksbestuurder van Hongarije, admiraal Horthy, en zijn gemalin zijn met koninklijke eere ten Vaticane ontvangen. Horthy had een langdurig onderhoud met den H. Vader In ernstigen toestand aangetroffen De landbouwer Verbeten te Linden (N.-Br.) is tijdens het voederen van zijn vee in den stal aangevallen door een stier, die hem op de ho rens nam en in een hoek wierp. De man, die bloedde uit verschillende wonden, kon door zijn twee zonen worden bevrijd. Hij heeft zware in wendige verwondingen bekomen en verkeert in hoogst zorgwekkenden toestand. De werklooze P. J., wonende aan den Zand weg te Wijk bi] Duurstede, vond dezer dagen e Reichsverweser, de regent van Hon garije, admiraal Horthy, heeft een be zoek aan Rome gebracht, waar hij door het Koningshuis en het hoofd der Italiaansche regeering, Mussolini, met Koninklijke eerbe wijzen werd ontvangen. Het Romeinsche volk ontving den regent met meer dan gewone har telijkheid en met grooten luister. Tijdens het verblijf in de Eeuwige Stad toog Horthy ook naar het Vaticaan, om den Paus te huldigen. De reis naar Rome maakten mede de Hon- gaarsche minister-president Daranyi en de minister van Buitenlandsche Zaken Kanya. Met deze reis van Horthy naar Rome is het eigenaardig toegegaan. Het plan voor deze reis werd gevormd toen Mussolini bezig was, het Romeinsche imperium in Abessinië te stichten. Mussolini had toen vrienden noodig in een we reld, welke hem al heel weinig vriendelijk ge zind was. Hongarije en Italië stonden reeds lang op goeden voet met elkander. Mussolini gebruikte nu de gelegenheid, om de vriend schap met Hongarije, vooral met het oog op de gespannen verhouding tusschen Italië en Joego-Slavië, nog eens dubbel te onderstrepen en hij noodigde ostentatief den Regent van Hongarije uit, een staatsvisite aan Rome te brengen. Inmiddels is het Abessinisch avontuur in voor Italië zoo gunstig mogelijken zin be slist en in de diplomatieke kanselarijen als „erledigt" ad acta gelegd. Tengevolge van al lerlei economische belangen werd de verhou ding tusschen Italië en Joego-Slavië steeds be ter. En men zat nu te Rome een weinig in ver legenheid met het staatsbezoek van Horthy. Afwimpelen kon men het niet, want dat zou een veel te geaccentueerd, politiek karakter aan het geval hebben gegeven. Toen hield Mussolini zijn opzienbarende rede, waarin hij opkwam voor het Hongaarsche revisionisme, maar liet er meteen geen twijfel aan bestaan, dat het voorshands bij schallende woorden zou blijven. Het Hongaarsche volk werd diep teleurgesteld. Vooral ook toen bleek, dat Duitschland niets van revisionisme wilde weten en dit standpunt in een sensationeel artikel van Alfred Rosen berg in de Völkische Beobachter liet verdedi gen. Van de Kleine Entente heeft Hongarije niets te verwachten. Het land weet dit. In Roemenië heeft het artikel van Rosenberg zelfs zóó ingeslagen, dat vele partijen min of meer wild zijn geworden en nieuwe grensver- beteringen ten nadeele van Hongarije verlan gen. Zoo was de stand van zaken voor Hongarije bij het bezoek aan Rome op dit tijdstip vrijwel hopeloos. Horthy brengt eenige toezeggingen mede naar huis in verband met ruimere con- tingenteeringen en vergemakkelijking van zijn export. Dit is alles. at de revisie van het vredesdictaat van Trianon betreft, blijft alles bij het oude. De Romeinsche pers kon deze revisie niet geheel doodzwijgen en vond er een vage, gereserveerde formule voor uit: „Gerech tigheid voor Hongarije dat is de wil van Mussolini en der partners van het Pact van Rome moet eenmaal komen." En toch is voor Hongarije de herziening van Trianon het vraagstuk, dat alle andere bijkans verdringt. Het gevierendeelde land is bij zijn huidig be stand niet levensvatbaar. Hongarije heeft in 1919 gedwongen moeten afstaan aan Tsjecho- Slovakije 62.000 K.M.2 land en 745.000 Hon garen, aan Joego-Slavië 63.000 K.M.2 en 450.000 Hongaren, aan Roemenië 103.000 K.M.2 en 1.750.000 Hongaren. Dit was er wat Hongarije betreft over gebleven van het Wilsonsche vredesproject, dat beloofd had een vrede zonder annexaties, zelf- Om gezond le blijven, moei men geregeld dagelijks normale stoelgang hebben en als dal hapert, heell dat dadelijk nare gevolgen. Uw eetlust vermindert, Gij hebt geen nut van Uw voedsel, Gij gaat er slecht uitzien, maar erger nog, in Uw lichaam hoopen zich slechte stoffen op, die Uw gestel ongun stig beïnvloeden. Wees daarom verstandig en grijp direct in. Maak Schoon Schip, neemt: Zij bevatten stoffen die onmiddellijk zacht maar zeker Uw ingewanden bevrijden van de in ontbinding overgegane spijsreslen. Zuiveren Uw bloed, verbeteren Uw gestel. Wilt Gij langzaam laxeeren, neem er éénl Wilt Gij snel Schoon Schip maken, dan twéé I 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Gij proeft niets. F»r koker van 12 «luki 60 cent. Overal verkrijgbaar. bepalingsrecht voor de volken en de verwer kelijking van het nationaliteitenbeginsel. Het ongelukkige, bijna lam geslagen Hongaarsche volk blijft vasthouden aan de beloften, inder tijd door president Wilson gedaan en eischt: ten eerste de teruggave van die gebieden in de landen der Kleine Entente, die in meerder heid door Hongaren worden bewoond, ten tweede een plebisciet, dat volledig onpartijdig moet worden georganiseerd, in die gebieden der Kleine Entente, waarin de Magyaren vermengd met andere volken leven en ten derde gewaar borgde autonomie voor de Hongaren, die in compacte massa in Zevenburgen Wonen. Het valt niet te ontkennen, dat het grootste ge deelte der wereld sympathiek staat tegenover een herziening van Trianon, dat Hongarije zoo deerlijk verminkte en instemt met het woord van wijlen Briand: „Wie kan er aan twijfelen, dat de Hongaarsche grenzen willekeurig zijn vastgesteld", maar dit is niets dan sentiment, ten gevolge der harde politieke werkelijkheid zal er nog heel wat water door den Donau moe ten stroomen alvorens er „gerechtigheid voor Hongarije" zal komen. Zeker is, dat ook het pralende en ruischende staatsbezoek niets aan de bepalingen van het dictaat van Trianon zal veranderen. De pracht en de warmte van de Romeinsche ontvangst is niets dan een nood druftige pleister op bloedende wonden. ooals van zelf spreekt, doen de Hongaar sche staatslieden alsof zij zeer bevredigd zijn over de resultaten der besprekingen met den duce. Met allen luister, waartoe Rome in staat is, werd Horthy en zijn ministers uitgeleide gedaan. De Koning, de Koningin als mede prinses Maria van Savoye vergezelden de gasten naar het station, waar Mussolini met heel zijn schitterenden en uitgebreiden staf van staatsauboriteiten en partijgrootwaardtg- heidsbekleeders hen reeds opwachtte. Op het perron had iets heel teekenends plaats. Bij het afscheid nemen keek de Hongaarsche regent naar de ietwat sombere lucht en zeide den Koning en den Duce: „Nu moet het gaan re genen, zoodat hetgeen wij gezaaid hebben ook ontkiemt". In deze verzuchting, doordrenkt van gelaten resignatie, ligt heel de tragedie van het ongelukkige Hongarije. Zooals de., zaken nu staan, staan zij reeds van 1919 af en mensche lijkerwijze gesproken zal er geen malsche, vruchtbare regen nederkomen en hetgeen ge zaaid is zal niet ontkiemen voor zoover het de herHening betreft van het verwerpelijke ver drag van Trianon. Zondagmiddag omstreeks een uur is brand uitgebroken in het gebouw der Haagsche Schoolvereeniging aan de Nassaulaan 26 te Den Haag, waar de conciërgewoning vrijwel geheel is uitgebrand. In het aangrenzende perceel is gevestigd de legatie van Argentinië. De chauffeur van den Argentijnschen gezant bemerkte op een gegeven oogenblik, dat aan de achterzijde van het ge bouw der schoolvereeniging de vlammen uit sloegen en hij waarschuwde onmiddellijk de politie-brandweer. Toen deze ter plaatse aan kwam, sloegen de vlammen reeds het dak uit en wees alles er op, dat de brand van ernstigen omvang was. Met twee stralen van een der motorspuiten tastte de brandweer het vuur aan, terwijl nog een derde straal als reserve werd uitgelegd, doch niet in dienst behoefde te wor den gesteld. Na korten tijd was niet alleen het gevaar voor uitbreiding geweken, doch begonnen de vlammen reeds merkbaar af te nemen; en na een half uur spuiten kon men zeggen, dat de brandweer het vuur meester was. De brand is ontstaan in de woning van den concierge der Haagsche Schoolvereeniging, den heer Buma. Het schoolgebouw zelve is onbe schadigd. De familie Buma was omstreeks 12 uur uit gegaan, doch met het plan weer spoedig terug te komen. In den korten tijd, dat de familie uit was, is de brand ontstaan en wel in de voor kamer op de eerste verdieping van de con- cierge-woning. Daar stond een kleine kachel te branden en nu schijnt, tijdens de afwezigheid der bewoners, een vonk uit de kachel te zijn gevallen en op een kleedje of op het vloerzeil te zijn gekomen. De vlammen moeten zich met groote snelheid hebben uitgebreid, zoodat bin nen enkele minuten de geheele kamer in lichter laaie stond. Ook het daarachter gelegen vertrek werd aangetast en vervolgens greep het vuur steeds verder om zich heen en sloeg door het plafond en ook langs het trappenhuis naar de tweede étage. De beide etages van den heer Buma zijn vol komen uitgebrand; van het meubilair is vrij wel niets gered. Toen de brandweer nog aan het nablusschen was en de verkoolde meubelen uit de ramen in den tuin wierp, kwam de familie Buma thuis. Men kan zich de ontsteltenis van deze men- schen voorstellen, toen zij de ruïne zagen, welke van hun woning,' die zij een uur of anderhalf uur geleden in volkomen orde hadden verlaten, was overgebleven. Zondagnacht te kwart over twee werd de fa milie L. van der Donk in haar woning aan den Aalsterweg 44, te Eindhoven, gewekt door ge- ruisch in de benedenkamers. Toen de man ontdekte, dat er brand was, vluchtte hij met zijn vrouw en de beide kin deren in nachtgewaad de straat op. Toen de brandweer kort daarop verscheen, stond het pand reeds geheel in lichter laaie. De beide verdiepingen zijn geheel uitgebrand. De belendende perceelen konden gespaard blijven. Verzekering dekt de schade. De brand is vermoedelijk ontstaan door von ken uit een kachel. Met het oog op den winter heeft Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, in een herderlijk schrijven aangedrongen op groote offervaardigheid, om den economischen nood van de misdeelden te lenigen. Getracht zal worden in de week voor Kerstmis een „Lief- deweek" te organiseeren, bijzonder ook voor de stille armen. Verder waarschuwt Mgr. Lemmens dringend tegen het gevaar van drankzucht en ontucht, dat van over de grenzen Limburg bedreigt. De brief eindigt met een hartelijke opwek king tot de viering van het feest van Maria's Onbevlekte Ontvangenis, onder het motto: Lim burg aan Christus door Maria. Op voordracht van den hoogeerwaarden Pa ter Provinciaal der Minderbroeders Fanciscanen heeft Z. H. Exc. Mg. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, eervol ontslag verleend aan pater C. J. Notmeyer O.F.M. als pastoor te Wychen en in diens plaats benoemd pater A. G. van den Berg O.F.M. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, heeft eervol ontslag verleend aan pater A. G. van den Berg O.F.M. als kapelaan te Amsterdam, H. Antonius, en tot kapelaan al daar benoemd de paters J. Ruysenaars O.FM. en A. J. Vergeer O.F.M. Vroeger was de groet een simpele uiting van burgerlijke beleefdheid, van eerbied voor hoogergeplaatsten of van minzaamheid tegenover lagerge- plaatsten op de maatschappelijke lad der, van met elkander bekend- of be- vriend-zijn, kortom een gebaar ter mar keering van de onderlinge verhouding der menschen in het dagelijksche of officiee- le verkeer. Tegenwoordig wordt er door velen een grootere beteekenis aan toe gekend, n.l. die van politieke geloofsbe lijdenis, van een welhaast maconniek herkenningsteeken voor gelijkgezinden, of zich als zoodanig voordoende partij gangers. Met het verpolitiseeren van den „bur gerlijken" groet is feitelijk Sovjet-Rus land begonnen. Het voerde als commu nistisch eer- en kameraadschapsbewijs het opsteken van den linkerarm met ge balde vuist in. Dit gaf een ware opluch ting bij allen, die in Rusland tot dan toe de vuist slechts in den broekzak konden ballen tegen het roode régime, wilden zij tenminste niet naar Siberië worden ge zonden. Dezen mochten nu openlijk de vuist heffen en werden daardoor zelfs voor enthousiaste lijfeigenen van den rooden Tsaar in Moskou aangezien. Alle communisten over heel de wereld namen dit Russische manuaal over en sinds de Komintern de misleidende Volksfront tactiek uitdacht om de democratieën in het communistisch net te vangen, zijn er ook sociaal-democraten, die zich van dit strijd-gebaar ostentatief bedienen. De Duce, die zichzelf en zijn volk zoo gaarne den vergrootenden spiegel van het krijgshaftige en roemruchte Oude Romeinsche Rijk met zijn Caesaren voor houdt, heeft zijn zwarthemden en volks- genooten weer gewend aan den ouden imperialen groet met den naar voren ge- strekten arm, waarmee de gladiatoren, die in de arena gingen overwinnen of sterven den imperator huldigden, en dit gebruik is door alle „fascistische" of zgn. „fascistische" partijen in de wereld over genomen. Hitier wijzigde dezen oorspron kelijk Italiaanschen fascisten-groet met een kleine buiging van den arm naar bo ven voor typisch Duitseh-nationaal-so- cialistisch gebruik, aldus duidelijk de- monstreerend, hoe exclusief Duitsch en „rassen-rein" zijn heele beweging tot in de kleinste détails wil zijn. Zij, die met Hitier, zijn denkwijze en practijken sym- pathiseeren en hun land liefst zoo spoe dig mogelijk soortgelijke zegeningen als die, waarmee de Führer zijn volk wel deed, willen laten deelachtig worden, heb ben zich gehaast dezen Duitschen groet te nationaliseeren. En zoo gebeurt het, dat de Duitsche groet in ons land door menschen, die zich nationale Nederlan ders bij uitstek achten, te pas en te on pas wordt gebracht. Zij maken op hun wijze een even uitheemsche geste als Ne derlandsche Marxisten, die van hun vuist Moscovisch gebak maken. Door deze internationaal geworden po litieke groet-epidemie blijken thans ook principieele democraten, die noch van een proletarische noch van een fascisti sche noch ook van welke andere dicta tuur iets moeten hebben, te worden aan gestoken. In Frankrijk hebben verscheidene af gevaardigden op het dezen zomer gehou den radicaal-socialistische congres te Toulouse tegenover den door rechts ge- strekten arm en de door links gebalde vuist een eigen democratischen groet uitgevonden, en wel het boven het hoofd heffen van hun in elkaar geslagen han den, waarmee zij gelijken tegenstand tegen de twee politieke extremistische stroomingen tot uitdrukking wenschten te brengen. In Argentinië heeft men volgens de „Times" dezen „democrati schen groet" officieel ingevoerd. Als tee- ken, dat er nog menschen zijn, die zich niet laten misleiden door het steeds suggestiever gepropageerde alternatief: fascisme of communisme, en nog ver trouwen hebben in de toekomstmoge lijkheden van een gezonde democratie, valt dit symbolisch gebaar te waardee- ren, maar het gebaar zelf vinden wij weinig gelukkig. Het mag een heilzame gymnastiek-oefening zijn, de handen boven het hoofd ineen te slaan, maar men kan er licht de beteekenis aan toe dichten, dat het de uitdrukking is van een in doodsnood verkeerende, den he mel om hulp biddende politieke denk richting, en dat zou het tegenoverge stelde effect zijn van wat bedoeld wordt. Bovendien is deze groet met een hoogen hoed op het hoofd alleen maar door aaparmigen te brengen. Ofschoon de theorieën en de practijken zoowel van uiterst links als van uiterst rechts soms van dien aard zijn, dat men niet beter kan doen dan de handen over zooveel onbekooktheid en onverstand ineen te slaan en den hemel om hulp te bidden tegen zooveel onbeheerscht sentiment en zoo weinig zakelijkheid en kundigheid, toch lijkt het ons beter tegenover geba ren daden te stellen en elkander in Christelijke naastenliefde eenvoudig te blijven groeten, zooals wij gewend zijn. Imitatie is een vorm van vleierij, waaraan wij ons niet moeten schuldig maken. Door de Posterijen is uitgegeven een herdruk van het in 1934 verschenen boekje: „Geef de Past 4 c.M. vrij baan", in welk boekje eenige aanwijzingen worden gegeven omtrent den vorm en de afmetingen van poststukken, opdat de Post haar ideaal van zeer snelle verzending kan bereiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2