Zoekt gij betrouwbaar Personeel? FEESTJURKJES SPECULAAS ONZE KEUKEN Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen PIETEZOON MAANDAG 30 NOVEMBER 1936 fflnmimminiiniiiniiiiiTiimnniiinTTiniiiminTnnminiiTmniiimnnHmmminFnrnTiniTniiitniniimniiinTi^ de lengte van het broekje donkere en 1.10 Meter lichte stof, beide van 1.40 M.. Fig. 260a is voor iets grootere meisjes. Het is gemaakt van wollen stof of desge- wenscht van fluweel. Het bovenstukje loopt iets over de schouders. Hierbij sluit de wijde mouw aardig aan. Een das, gekleurd of van dezelfde stof wordt van voren los geknoopt. Het klokkende rokje heeft een voorbaan, die met 'n dubbel stiksel is ingezet. Het patroon hiervoor is te verkrijgen in boven wijdte 76 en 80 en we hebben er ruim 2 Meter stof voor noodig. POLA. OP VERZOEK Wel kunnen we speculaas al heel voordeelig in onze winkels' koop en maar het zelf-bakken van specu laas voor Sint Nicolaas geeft iets feeste lijks in het gezin, dat we onzen kinderen niet gaarne onthouden. Van het uitgerolde deeg kunnen we immers zelf allerlei figu ren verzinnen, die we met 'n schaar of 'n mesje uitknippen en met een toegespitst houtje of iets dergelijks van teekeningen' voorzien. Voor het deeg nemen we: 3 ons bloem, 1)4 ons boter, 114 ons donkerbruine suiker. 7 'A gram speculaaskrüiden (we kunnen hiervoor 'n mengsel van kaneel en nagel- gruis nemen) en 'n snufje bakpoeder, zoo noodig gebruikt men 'n beetje melk om het deeg vochtiger te maken. Al deze ingrediënten kneedt men goed door elkaar tot een soepelen bal, dien men uitrolt tot een dunnen lap en tot figuren verwerkt. Heeft men een speculaasplank, dan be stuift men die goed met bloem, drukt een portie deeg in de figuren der plank en neemt niet een scherp mes al het deeg weg dat boven de uithollingen uitsteekt. Dan klopt men de figuren, met een korten slag, uit de plank op tafel. Alle figuren worden op een met boter ingesmeerd bakblik ge legd en, in ongeveer 15 minuten, mooi licht bruin en gaar gebakken in een heeten oven. Dikke speculaas. Hiervoor neemt men hetzelfde deeg als voor dunne speculaas. Men rolt het alleen wat dikker uit en legt het in één lap op 'n met boter ingesmeerd bakblik. Over het deeg trekt men een ruit vormige versiering, bestrijkt het met ge klopt ei en water en steekt er hier en daar 'n stukje amandel in. Dit dikke speculaas moet 2 a 3 kwartier bakken om mooi bruin en gaar te worden. Men laat het bekoelen op het bakblik en snijdt er smalle reepjes van. Gevulde speculaas. Ook hiervoor neemt men weer dezelfde ingrediënten als voor de andere soorten van speculaas. Voor de vulling heeft men dan bovendien nog 3 ons amandelpers noodig. Als men het speculaasdeeg goed gekneed heeft, verdeelt men het in 2 gelijke helften die men tot even groote lappen uitrolt. Men legt een lap daarvan op een met bo ter ingesmeerd bakblik, strijkt de aman delpérs daarover uit en legt den tweeden lap daaroverheen. Over den bovensten lap maakt men 'n ruitvormige versiering, men bestrijkt hem met geklopt ei en water en strooit er gehakte amandelen over. Men laat dit speculaas 2 a 3 kwartier bakken, laat dit in het bakblik bekoelen en snijdt er lange "smalle stukjes van. Amandelpers kan men kant en klaar koopen, maar men kan ze ook zelf maken als men een amandelmolen heeft. Benoodigd zijn: 125 gram amandelen, 125 gram suiker, 1 ei en de af geraspte schil van 'n halve citroen. De amandelen worden gebroeid, gepeld en gemalen en dan vermengd met de sui ker, het ei en de geraspte citroenschil. Dit alles haalt men dan nog eens door den amandelmolen. Men kneedt daarna de massa goed door elkaar en laat ze liefst eenigen tijd' staan vóór het gebruik, daar de amandelpers dan nog lekkerder wordt. In een goed gesloten jampotje bijv. kan men de amandelpers 4 tot 6 weken goed houden. A. K—P. Hoofdkaas en vleeschresten Men kan hiervoor soepvleesch gebruiken of gedeeltelijk soepvleesch en voor 'n deel andere vleeschrestep. Bij 1 pond vleesch rekent men 5 bladen gelatine, 1 maatje azijn, zout, peper, augurken en uitjes en 2 bouillonblokjes, opgelost in 1/4 liter kokend water. In de bouillon laat men de gelatine oplossen en men roert hierdoor het gema len of gehakte vleesch met de specerijen en de azijn. Men doet dit mengsel over in een omgespoelden steenen vorm, laat het goed warm worden en keert de hoofdkaas dan om. A. K.-P, Sinaasappelvla ten beste geeft, wat af en toe onderbro ken wordt om naar die mooie donsige won deren te reiken die de groote menschen bloemen noemen. U begrijpt dat je daar niet tegelijk bij zingen kunt als je zoo intens bezig bent met 't doorgronden van de wonderen der natuur al die kleurige frischheid trekt onzen jongen bijzonder aan en als hij een bloem te pakken krijgt, is z'n geluk en tevredenheid meer um volkomen de kostbare aanwinst stijf tegen zich aange drukt, hobbelt hij vredig verder, een dank lied aanheffend, als weleer St. Franciscus, de natuurvriend bij uitstek Wat altijd een plechtige ceremonie is, is het naar bed brengen. Voor dat onze bóef het moede hoofd op z'n kussentje neer laat vallen, moet hij ai- tijd eerst een slaapliedje zingen op mam- mie's schoot. Pietevent vindt den aanhef al genoeg, mammie moet het schoone lied maar alleen voortzettenAl gauw neemt hij z'n vin gertjes terwijl hij pluizen trekt van z'n wollen deken, zoo gauw hij „te bed wordt gelaten." Die wrijft hij over z'n neusje totdat hij zichzelf vast in slaap heeft gezogen. Eindelijk rustnu kunnen pappie en mammie ook eens wat tegen elkaar zeg gen, dat hebben ze toch wel verdiend zou ik denken. Niet dat ze te beklagen zijn want zon der de boevenstreken van een Pietezoon, zou 't leven vaal zijn en zonder kleur. En waar zou je voor werken, zonder een deu gende" jongen, waar Je het voor doet? M. L. M. ^irniiimnnimnMrmiiiitiiiniHitiiTintiiTiininEiniirEiTiitriniiTEmimmmEnTmmmnniMniiiiniifiiiiiiiiiirijir^ Weer nadert het mooiste van alle fees ten: het Kerstfeest. We zullen het er alle maal wel over eens zijn, dat dit het beste in den eigen familiekring en rond den ver sierden Kerstboom kan gevierd worden. We maken dan ook voor deze gelegenheid geen groot toilet, maar stellig zullen we onze kinderen 'n beetje feestelijk aankleeden. Lief en toch uiterst eenvoudig staat fig. 265, dat gemaakt is van donkerblauw flu weel. Het strakke lijfje, dat van voren ge sloten wórdt met kleine knoopjes, heeft een klokkend schootje en een kanten kraag en manchetjes. Ook het rokje is klokkend. Het patroon is verkrijgbaar in bovenwijdte 72 en 76 en we hebben er 2 of 2'A Meter flu weel voor noodig. Fig. 273 is een jongenspakje 'van twee kleuren stof, bijvoorbeeld: donkerbruin broekje en beige jasje. De das, de knoopen en het ceintuurtje nemen we dan weer van bruin. We hebben hiervoor noodig eenmaal Benoodigd: 4 sinaasappelen, 4 eieren, 60 gr. suiker en 10 gr. maizena. Het eiwit wordt zeer stijf geklopt en de dooiers flink uitgeroerd met de suiker, waarna men er de maizena bijvoegt, wat afgeraspte sinaasappel- of citroenschil en het gezeefde sap van de sinaasappelen. Men laat deze massa, onder goed roeren, 'n paar minuten doorkoken, neemt de pan van het vuur, roert er, vlug en luchtig, het stijf geklopte eiwit doorheen en zet de vla dan nog even op het vuur om ze te ver warmen. Daardoor voorkomt men dat het eiwit weer dun wordt en uitzakt. A. K.—P. Ons boefje had iets nieuws bedacht! Mammie had een illusie zooals mammies wel meer plegen te hebben, nl. ze dacht nu toch heusch, dat' ze het tuinhekje had afgesloten. Natuurlijk had ae buiten den waard gerekend en die kleine slimme waard was Pietezoon. Hij had vlug genoeg gezien dat je ook nog ónder 't hek door kon als.je wou en natuurlijk wilde hij. Een beetje doorzettingsvèrmogen, z'n dikke bibs vooral leverde eenige technische bezwaren op, maar na een paal minuten wringen en hijschen, was hij er. En nu niets zeggen, want mammie zat rustig te naaien in de achterkamer en ver moedde nog niets, en zoo hard loopen of liever waggelen als ie kon. Z'n „moelie-moe- lie" zat vol vegen, z'n handjes waren roet zwart en 't schoone bloesje was ook al weer, wit geweest. „Bijzaak" vond Piétevent, „werk gaat voor, dat zegt pappie ook altijd." En met een resoluut gezichtje liep hij ver der, zoo vlug z'n stevige korte beentjes hem mdar dragen wilden. Opeens kreeg mammie iets in de gaten. Te laat natuurlijk. Een gewillige buur vrouw wist te vertellen dat ze Pietevent weg had zien waggelen. Mams vlóóg gewoon ze dacht aan de sloot voor het huis, aan auto's en fietsen, je begrijpt dus, dat ze vlóóg. „Ondeugende jongen, je gaat de donkere kast in, hoor" en de voortvluchtige zoon werd gevankelijk meegevoerd onder hevig protest. Hij stond al zoo gezellig mee te hedis- selen over 't nieuwe fietsje van een veel ouderen buurjongen, hij had al een bal in dè wacht gesleept en verschillende andere zeer kostbare voorwerpen van 't zelfde on misbare, en hoogst nuttige genre. Dat mammie dat nou weer niet bègreep, dat haar zoon onmogelijk gemist kon wor den op straat. Als je toch bedacht, wat je allemaal mis liep als je in dien vervelenden saaien tuin bleef spelen. Om wild te worden, gewoon. Pietevent wérd 'dan ook wild, de. buurt spreekt er nóg, over. Maar na een minuut of tien luwde „Pie- tah's" toorn, en mammie mocht zich ver heugen in het vreugdevolle feit, dat haar jongen genadiglijk voor dézen keer nog wel „pardon mammie" wou zeggen. Hierop volgde wat pappie noemt „de groote ver zoendag." Mam's d'r hoofd werd zooals gewoonlijk bij dergelijke gevoelige tafereelen naar be neden geduwd, er werden haar uit pure kinderlijke liefde eenige haren uit 't gewil lige hoofd getrokken en verscheidene „sjoena's" werden haar vooralsnog toege diend. Pietezoon kan zoo lief zijn als hij wil, maar dat is het nu juist, mannen willen niet altijd. En wordt hij in z'n hobbelpaard ge plant, tusschen de bloemen, waarin hij heen en weer wiegelend een vroolijk lied iK fiiiiinniiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiniiiiiifË De aankomst van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard aan het park te Eindhoven, waar de Prinses Zaterdag het Radio-monument oHicieel onthulde Onderhandelingen over het huren van kijkplaatsen in de huizen langs den weg, dien de Koninklijke stoet op 7 Januari te den Haag zal volgen, zijn aan de orde van den dag. De perceelen halverwege stadhuis en kerk zijn natuur lijk het meest m trek Z. D. H. Prins Bernhard heeft Zaterdag te Eindhoven een gedenksteen gemetseld op het fundament van een nieuw sterrekundig observatorium voor amateur-astronomen. De Prins tijdens het verrichten van Zijn eersten officieelen daad. Rechts: H. K. H. Prinses Juliana H K. H. Prinses Juliana heeft Zaterdag in het park te Eindhoven het Radio-monument, symbool van de eerste radio-telefonische verbinding tusschen Eindhoven en Ned. Indië, officieel onthuld FOTOREPORTAGE In een perceel aan den weg dien de Koninklijke bruidsstoet op 7 Januari zal volgen, wordt op duidelijke wijze het ver huren van kijk plaatsen aan gekondigd De plaat, welke onder de schooljeugd zal worden verspreid ter aanmoediging van de collecte, welke op 15 Decem ber op alle scholen in Nederland zal worden gehouden. Het is de eerste prijs van een prijsvraag, welke door het comité .Nederlandsche Schooljeugd 15 December" onder de schooljeugd was uitgeschreven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4