BOMMELSCH BOKBIER Laatste Nieuws Beter vischwater per ld liter 23 ct. en per 30 c.L. 16 et. Een cadeautje voor de Haarlem, 30 Nov. ECHTE WALES-ANTHRACIET WITTOP KONING Kort en volledig VRAAGT UW WINKELIER Fransch vliegtuig beschoten Kunsttanden en Gebitten Jac. van Weert - Gierstraat 26 Telefoon 14651 De Wereldjamboree MAANDAG 30 NOVEMBER 1936 Op initiatief der Amsterdamsche hengelaars worden de slooten bij Uithoorn uitgebaggerd Sociale beteekenis ZIEKENFONDS „ZIEKEN ZORG" Cijfers over het laatste boekjaar Weldadigheidspostzegels en brief kaarten „Voor het Kind" Programma van de Haarl. Radio centrale op Dinsdag 1 December BURGERLIJKE STAND Postdienst St. Nicolaas o.a. a 2.25. DOOD DOOR SCHULD De Hooge Raad behandelt het cassatieberoep van Haar lems burgemeester Afscheid timmerman Groote Gasthuis Mgr. Heylen 37 jaar Bisschop Horthy onderscheiden R. K. OPERETTE-VEREENIGING „HAARLEM" (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Spaansch regeeringsvliegtuig lost mitrailleurschoten op een ver keer stoestel Centrale Tandheelkundige Kliniek Ziekenfondstarief Goede vangst te Delft Berucht inbreker aangehouden DE VLEESCHKNOEIERIJEN TE DIEMEN Wederom ongekeurd vleesch in beslag genomen koopt St. Nicolaas bij AGENDA Bioscopen 1 December Bioscopen Een nieuw bestuur zal binnen enkele dagen gevormd worden DE KATHOLIEKE ACTIE Herderlijke brief van Z. H. Exc. Mgr. dr. de Jong HET LIEP NOG GOED AF Bedreigingen van een dronken man STAD uws Grauwe wolken hangen over het vlakke Hollandsche land, boven den Amstel, die, hoog ingedijkt tusschen de polders stroomt. Ginds opzij ligt een van de oude forten met wat boomen eromheen en prikkeldraad, nog uit den oorlogstijd. Uithoorn zelf met z'n lage huizen, z'n trapgeveltjes hier en daar, z'n gezellig leventje op de straten, z'n hotel, waar ééns Maarten Harpertszoon Tromp en Michiel de Ruyter zich met el kander verzoenden, met z'n kerktorens en z'n houten ophaalbruggen, ligt achter ons. En verder is er niets dan land, wijdstrek- kend land en lucht en water. Holland. Maar wat voor water! De slooten, die wij in onze roeiboot passee- ren, zitten vol kroos, vol vuiligheid. Deze pol der heeft geen keur en de boeren zorgen slecht voor de zuiverheid van het water. Zij hebben werk genoeg aan het land. Planten vormen zich in de slooten, planten, die rotten en die in breede afvoerkanalen heele veendammen vor men, door geen handbaggeraars meer weg te werken. Tot voor kort kon hier een roeiboot nauwelijks dóórvaren zonder de kans te loopen ergens onderweg in het slijk te blijven steken. Nu zou men rustig het kroos het kroos kun nen laten en er niet verder naar om zien. Maar het toeval wil, dat deze onaanzienlijke slooten een voortreffelijk vischwater vormen, een vischwater, waarin vooral de Amsterdam mers in den zomer graag komen hengelen. Viezigheid in de slooten nu is allesbehalve be vorderlijk voor het aardsche bestaan der vis- schen. De toestand van het Uithoornsche pol derwater vormde dus een voortdurend verdriet zoowel voor de snoeken, de baarzen en de kar pers, die het natuurlijk sterftecijfer in hun ge lederen voortdurend zagen stijgen als voor de Amsterdamsche hengelaars, wien het steeds moeilijker werd een levend en weelderig exem plaar van de waterbewoners te verschalken en op kunstmatige wijze het levenslampje uit te blazen. Nu moeten hengelaars wel véél stilzitten, maar bij een dergelijken wantoestand, die hun sport met algeheele ondergang bedreigt, zitten zij niet stil. Hun organisatie heeft bij den burgemeester van Uithoorn, den heer C. M. A. Koot, een vischje aan den haak geslagen over de mogelijkheid om gezamenlijk den heelen bofl eens uit te baggeren te laten uitbaggeren dan in werkverschaffing. De voortvarende bur gemeester, die het belang van zijn gemeente bij een zomerschen intocht van hengel-lievende Amsterdammers zéér wel begreep, heeft op zijn beurt het aas weer uitgezet bij de regeering, met het resultaat, dat deze „hapte". Het werk wordt uitgevoerd. Waar het niet anders kan, heeft men een baggermachine in gebruik genomen, waar het eenigszins mogelijk is, halen handbaggeraars met hun stokken op hun platte schuiten de vuiligheid uit de slooten. Een aantal werkloozen van het plaatsje wordt op die manier bezig gehouden. Dat is één voordeel voor Uithoorn, dat tóch al niet erg hoefde te klagen over zijn kleine industrie. Het plaatsje heeft nog wel arme tuinders, maar toch zeer energieke, die met het kweeken van bloemen bijvoorbeeld al aardig op weg raken om het naburige Aalsmeer in te halen en klaar staan om bij de eerste de beste opleving goed te exporteeren. Bovendien komt het straks op het knooppunt van twee groote nieuwe wegen te liggen, die vier wan onze grootste steden met elkaar te verbinden. Het voordeel is ook aan den kant van de hengelaars die hun één keer niet stilzitten beloond zien met een keurig uitge diept vischwater drie meter wordt het op de kruispunten, twee meter in de breede slooten, Een watertje mijnheer. Men moet dat zien. Ginds, vóór ons, op een der kruispunten van de slooten ligt de baggermolen in werking. Dui delijk ziet men waar hij haar werk heeft ge daan. De heer J. Posthumus, penningmeester van de Amsterdamsche hengelaars de man, die de centen bij elkaar hengelt wijst hoe de breede molenvliet als één lange, blanke water band door het land loopt. Hoopen zwarte aarde, uit het water gebaggerd, liggen langs den kant. In de zijslooten zijn de handbaggeraars bezig. Het wordt hier een veritabel hengelaars paradijs, verklaart hij met een tinteling van trots in zijn stem. Vooral wanneer wij van het voorjaar als de middelen het tenminste toe laten karpers gaan uitzetten in het heldere Water. En de heer van Wettern, lid van het hoofd bestuur der nationale hengelaars-organisatie, vertegenwoordiger van de sport in den Raad voor de Visscherij, voegt er aan toe: Daar zitten twee mooie dingen aan deze zuiveringswerken. Vooreerst wordt hier door samenwerking van particulieren en overheid eindelijk eens een stap gezet in de richting van den strijd tegen de verontreiniging van het vischwater, een verontreiniging, die in de Noor delijke provincies van ons land nog zoo groot is, dgt de menschen uit Groningen naar het IJselmeer moeten trekken om te kunnen hen gelen. En vervolgens wordt er een sociaal goede daad mee verricht. De hengelsport wordt in alle kringen beoefend, maar voor verreweg het grootste gedeelte, voor 80 pCt., onder de arbei ders. De vrije tijd of voor de beklagenswaar- Parkeerende auto's op rijwielpaden... pratende voetgangers en fietsers op den rijweg... op die manier móeten er im mersongelukken gebeu ren. Wat zoudt u hier van denken: IEDER OP ZIJN EIGEN WEGI digen, die geen werk hebben de ledige tijd wordt bij de beoefening van deze sport niet meer zoekgebracht op de straten, op het as phalt, waar heel wat kiemen van lichamelijke en vooral geestelijke ongezondheid tieren, maar op het land, in Gods vrije natuur. Deze sport vraagt bovendien betrekkelijk meer tijd dan een andere. En is dat in deze dagen niet dringend noodig? De jaarvergadering van het Ziekenfonds „Zie kenzorg" wordt gehouden op Maandagavond 21 December in gebouw „St. Bavo". De periodiek aftredende bestuursleden zijn herkiesbaar, terwijl in een vacature voor een lid van den Raad van Toezicht moet worden voor zien. In het jaarverslag wordt allereerst ge sproken over den invloed van de werkloosheid op het fonds en de door de gemeente getrof fen crisis regeling. Het ledental bedroeg op 30 Juni 1936 voor Haarlem A en B met Zandvoort 19586, een totale groei van ongeveer 1500. Fonds B heeft niet aan de verwachtingen beantwoord en mochten de resultaten in het nieuwe boek jaar dan ook onbevredigend blijven, dan zullen óf de rechten der verzekering ingekort moeten worden, öf de afdeeling zal moeten verdwijnen. Nieuwe leden, wonende in de gemeente Velsen, worden niet meer ingeschreven, het z.g. uit stervingssysteem wordt daar toegepast, om het Velsensche Fonds gelegenheid te geven zich te ontplooien. Behalve de met de gemeente ge sloten crisisregeling voor werkloozen, bleef ook gehandhaafd de regeling voor grensgevallen zonder gemeente-steun. Gemiddeld 200 leden per week kwamen voor vermindering der con tributie in aanmerking, uitmakende een totaal bedrag van f 7028.72 (v.j. f 3108.64). In verband met de ziekenhuisverzekering met de gemeente Haarlem werd voor ontvangen con tributie afgedragen f 59.323.66 (v.j. f 54.905.60), het aantal van Z.Z. bij gemelde verzekering aangeslotenen ging met 1489 vooruit en kwam op 14999 leden. Het aantal ingeschrevenen bij de Tandheel kundige Polikliniek steeg van 61970 tot 63490 Er werden 144933 (133469) recepten verstrekt, tegen een gemiddelden prijs van 14.58 cent. De exploitatie-rekening sluit aan ontvangsten en uitgaven met f 244.920.36, waarin een batig saldo van f 2733.31. Het ledental van het Onderling Fonds voor Ziekenhuisverpleging ging met 332 zielen voor uit en kwam op 2817 zielen. Honderdtwaalf leden werden in een ziekenhuis verpleegd (uit gaven f 6200). Ongeveer 700 leden zijn overge gaan naar de Gemeentelijke Ziekenhuisverzeke ring. Laat U toch geen kooltje stoven, Ga voor puike ANTHRACIET Naar FRANS PERQUIN, wiens naam In onze stad steeds waarborg biedt! Morgen begint aan alle postkantoren den ver koop der weldadigheidspostzegels en briefkaar ten „Voor het Kind", waarvan de'opbrengst ten goede komt aan talrijke vereenigingen, zoowel landelijke als plaatselijke, die op eenigerlei wijze werkzaam zijn in het belang van het zieke, het achterlijke of het verwaarloosde kind. Zooals ieder jaar heeft het Haarlemsche Co mité op de drie postkantoren tentjes geplaatst, waarin de postzegels en briefkaarten verkocht worden. Dit jaar is het Hoofdcomité wel zeer gelukkig geweest met de keuze der prentbriefkaarten. Er wordt weer een zeer mooie bloemenserie aange boden, ontworpen door Voerman, en bovendien 5 verschillende andere briefkaarten, resp. voor stellende een roodborstje, een appelmarkt, ijsver maak, een feestklok en kerstliedjes. Het Comité hoopt en vertrouwt, dat Haarlem en omstreken zich evenals verleden jaar niet on betuigd zullen laten en dat aan het einde van den verkooptijd een flink bedrag aan het hoofd comité zal kunnen worden afgedragen. Progr. 1: Hilversum I (Huizen) Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00, 9.05, 9.20, 9.50 Keulen; 11.20 Danmark Radio; 12.20, 12.50, 1.20, 1.30, 1.50, 2.20, 2.23 Brussel VI.; 3.05 Parijs Radio; 3.20 Keulen; 4.00 Pauze; 4.05, 4.20 Parijs Radio; 5.20, 6.05, 6.50 Brussel VI.; 7.05 Brussel Fr. 7.20, 7.30 Ber lijn; 9.20 Boedapest; 10.00 Berlijn; 11.20, 11.50 Parijs Radio. Progr. 4: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40 8.45, 9.00 Brussel VI.; 9.20 Diversen; 10.35, 10.50, 11.05, 11.50, 12.50, 1.35, 2.20, 2.50, 3.20 Londen Regional; 4.50, 5.05, 5.35 Nat. Programma; 6.20 Diversen; 6.45, 7.20 Nat. Programma; 7.50 Londen Regional; 8.20, 8.50, 9.10 Nat. Programma; 10.20 Diversen; 10.45 Londen Regional; 11.20, 11.50 Nat. Programma. Progr. 5: 8.00—7.00 n.m. Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Wals- en Orgelmuziek. 1. Waldteufel Reigen, Groot orkest. 2. Dixon Hits no. 3, Reginald Dixon. 3. Wiener Praterleben, Odeon dansorkest. 4. Viennese Memories of Léhar, Reg. Dixon 5. Die Schlittschuhlaufer, Odeon dansorkest 6. Dixon Request Medley, Reginald Dixon 7. Kind, du kannst tanzen, Dajos Bela ork. 8. Blackpool Switchback, Reginald Dixon 9. Dollarwalzer, Dajos Bela orkest. 10. Dixonland No. 8, Reginald Dixon 8.0012.00 Diversen. Ondertrouwd: 30 Nov. M. C. Sigal en S. E. Bakels. Geboren: 27 Nov. A. SikkingAkker, zoon; V. M. Gilingv. Westen, dochter; K. Kop Semel, dochter; W. AchterbergBom, dochter M. A. SnellensVoortwist, zoon; C. M. Hop penbrouwer—v. Krimpen, zoon; 28 Nov. G. A. Lenaarts—Steenkist, dichter A. Zwart—v. Dijk, dochter; M. H. Veeninga—v. d. Linden, doch ter; 29 Nov. F. J. A. v. SonBaumgart, zoon; M. E. J. Draijer—v. Hees, dochter; T. J. M. v. d. Heyden—Bonnes, dochter; J. H. G. Bol len—v. Aken, dochter; A. M. E. Gramberg— Landa, zoon. Overleden: 27 Nov. C. J. Boerssee, 49 jaar, Schoterweg; Jhr. J. W. F. J. du Peyrou van Breugel, 56 jaar, Lorentzplein; P. M. Lange- veld—Koen, 74 jaar, Rozenstraat; C. L. Schaut, 76 jaar, Kamperlaan; 28 Nov. H. Peek, 93 jaar, Kleverparkweg; H. Hesseling, 66 jaar, Rijks straatweg; 29 Nov. P. A. Olvers, 70 jaar, Mo- lenaerstraat M. H. v. Kroonenburgh, 32 jaar, M. van Heemskerkstraat. De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het tijdens de Sint Nicolaas- drukte noodzakelijk is, voor een doelmatige en stevige verpakking van de te verzenden post pakketten zorg te dragen. Het gebruik van. stevig pakpapier en sterk touw wordt dringend aanbevolen. Het verdient aanbeveling in de pakketten een tweede adres te sluiten, waarop tevens naam en adres van den afzender zijn vermeld. Indien het adres op het pakket geplakt wordt, moet dit over zijn geheele oppervlakte worden vastgehecht. Vasthechting van cteze adressen door middel van lak is niet toegelaten. Volledige adressee ring, met vermelding van straat en huisnum mer, is strikt noodzakelijk. De openstellingsuren van het hoofdkantoor, de bij- en hulpkantoren en postagentschappen ondergaan op Zaterdag 5 December a.s. geen wijziging. De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis van belang hebbenden, dat met ingang van 6 December a.s. de openstelling van het Telegraafkantoor te Haarlem op Zon- en Feestdagen voor het pu- pubiek nader is vastgesteld op 8—9.30, 12.45— 14.15. De aandacht wordt gevestigd op de mogelijk heid om onafgebroken dag en nacht telegram men aan te bieden of telefoongesprekken te voeren vanuit de straatcellen. Haarlem - Harmenjansweg 67a - Tel. 16100 De Hooge Raad heeft heden behandeld een cassatieberoep van C. M., burgemeester van Haarlem, die in Hooger beroep door het Hof te Amsterdam is veroordeeld tot f 2500 boete in verband met een aanrijding, terwijl de heer M. een auto bestuurde, onder Haarlemmerliede- Spaamwoude op 19 April 1935, waarbij de heer öweerts uit Haarlem zoodanige verwondingen bekwam, dat hij daaraan overleed. Mr. A. Bruch uit Haarlem heeft het cassatie beroep toegelicht en onder meer ontkend, dat aangetoond is in het arrest van het Hof, dat er causaal verband zou bestaan tusschen het ten laste gelegde roekeloos rijden en de aanrij ding, welke geschiedde en dat overigens het roekeloos rijden geenszins beweenz is en ook niet kan worden aangenomen. De advocaat-generaal, Mr. Wijnveldt, zal con clusie nemen op 14 December. De weleerw. heer Haring, leeraar aan het Seminarie Hageveld, heeft Zondag in de paro chiekerk van „St. Bavo" te Heemstede onder alle H.H. Missen een liefdadigheidspredikatie gehouden ten bate der St. Vincentiusvereeniging Conferentie „St. Bavo". De opbrengst van de collecte daarna gehouden is ongeveer f 500. Op Zaterdag 12 December, des middags om half drie, zal George Robert een orgelconcert in cte Gem. Concertzaal geven. De vermaarde harpiste Rosa Spier zal haar medewerking ver- leenen. Dinsdagavond half 9 beginnen de lessen van het Leekenapostolaat weer in het Vereenigings- gebouw achter de St. Joseph-kerk op het Be gijnhof. Pater Strijbosch zal de lessen in de bijbelsche geschiedenis geven. Zoowel de leden van cursus A als van den cirkelcursus worden verwacht. De trekking van de jubileum-loterij van Haar lems Postaal Mannenkoor wordt gehouden Woensdagavond 2 December in het repetitie lokaal aan de Leidschevaart, (Cohen en v. d. Laan), wie een prijs wint kan tot 3 maanden na de trekking terecht aan de Paul Kruger- straat 37 rd. De directie van den Stadsschouwburg deelt mede, dat de Kindervoorstelling van „Rood kapje" door verschillende omstandigheden een a, twee weken is uitgesteld. De voorstelling van Woensdag gaat dus niet door. Maadagmorgen tien uur hebben velen in de Regentenkamer van het St. Elisabeths-Gasthuis afscheid genomen van den timmerman H. W. Smit, die 45 jaar aan het Gasthuis verbonden was en thans den pensioengerechtigden leeftijd bereikt had. De voorzitter van de regenten, de heer W. Roodenburg, verwelkomde Smit en zijn familie en wenschte hem een welverdiende rust toe. De geneesheer-directeur, dr. L. C. Kersber gen, herinnerde aan het jubileum, dat Smit in 1934 vierde en waarbij hij ook o.aÉ door mr. Slingenberg, den huidigen minister, werd toe. gesproken. Spr. memoreerde het vele, dat Smit in de kleine halve eeuw met het Gasthuis heeft medegemaakt. Hij heeft het nog juist langer volgehouden dan één der met zijn medewerking gebouwde barakken, die een jaar geleden afge broken werd. Smit heeft dr. Kouwer zien ko men als dokter en zien vertrekken als professor. Hij werkte onder drie geneesheeren-directeuren, drie chirurgen, zeven directrices en vier ad ministrateurs. Een prachtige ets was het cadeau, dat een kleine weerklank uitmaakte van de vele sym pathie, die men den trouwen timmerman steeds toedroeg. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de adjunct-directrice mej. Rebel, die de trilogie van Gulbrandse aanbood en door den heer J. v. d. Wall, die namens het niet-verplegend per soneel een ruststoel en een kistje sigaren naar voren liet brengen. Smit dankte bewogen voor de huldiging, waar na men hem de afscheidshand drukte. Hij zal een album krijgen, bevattende de namen van allen, die aan de hulde hebben medegewerkt. Heden Maandag is het zeven-en-dertig jaar geleden, dat Z. H. Exc. Mgr. Heylen, Bisschop van Namen, de bisschoppelijke wijding ontving. Te dezer gelegenheid werd in de hoofdkerk van Namen een plechtige dankmis opgedragen. WEENEN, 30 Nov. (D.N.B.) Bondspresi dent Miklas heeft den Hongaarschen rijks regent, admiraal Horthy, de groot-ster van de Oostenrijksche orde voor verdiensten ver leend. Na een bezoek aan Lortzing, Nicolaï en Offen bach is „Haarlem" teruggekeerd naar Maillart. Van dezen Franschen operacomponist der vo rige eeuw koos men ditmaal echter niet diens meestbekende en waardevolle werk „Les Dragons de Villars" (ook in Duitschland veelvuldig uit gevoerd onder den titel „Das Glöckchen des Eremiten"), maar één der vier mmder opge voerde werken: „Les pêcheurs de Catane". Een werk, dat nog zeer geschikt is voor een amateursgezelschap, mits er dramatisch aange legde krachten aanwezig zijn. Fel-dramatisch is het niet, doch de ernstige en meer bewogen scènes moeten goed tot hun recht komen, anders wordt er te weinig contrast verkregen. De lyri sche scènes kunnen wel eenigszins den boven toon voeren, doch eischen afwisseling. En hieraan heeft „Haarlem" niet geheel vol daan. Laten we beginnen met te verklaren dat er in „Haarlem"-vrouwen meer dramatisch ta lent schuilt dan in haar mannen. Dientengevolge voldeden de meer bewogen scènes tusschen de vrouwelijke hoofdpersonen veel beter dan de andere. Maar willen we die opnoemen, dan die nen we eerst nog het gegeven te vermelden. Het stuk speelt op Sicilië gedurende de Spaansche overheersching. De hoofdpersoon is een teleurgestelde jonge dame, Nella genaamd, die het klooster intreedt, doch voor haar gelofte een driedaagsche vacantie krijgt, om haar fa milie nog eens te bezoeken. In die drie dagen speelt zich alles af. Zij zingt, danst en speelt er in alle eere nog eens lustig op ios, ziet ech ter ook weder den geliefde, die, evenals zij, ook door een ander aanbeden wordt. De vereischte tooneelverwikkelingen volgen. Nella wordt op nieuw teleurgesteld, staat op het punt wederom in het klposter te treden en de opofferende liefde van de medeminnares komt te laat: zij sterft gebroken naar lichaam en geest. De komische noot wordt in hoofdzaak bezorgd door een gids, en het koor laat mooien lyrischen zang hooren. De hoofdrol Nella was bij Emma del Vana in goede handen. Zij ging op in haar rol, acteerde behoorlijk en zong ook de coloratuurpassages zeer verdienstelijk. Haar beste momenten waren haar jubelzang bij het wederzien van haar ken nissen, haar spel bij de bevrijding van de ge vangen visschers en bij de ontknooping van Fernando's liefdesgeheim. Met Carmen, dochter van den Spaanschen gouverneur en minnares van Fernando gaf zij mooi samenspel Ook met haar pleegbroeder Ceco troffen enkele scènes. Het is jammer, dat de vertolker van de Ceco- rol, Frans Joosten, niet losser en vrijer in zijn bewegingen is. Zijn zang is voldoende, maar nu ook werkelijk gaan acteeren. Carmen door Truus Roest was aannemelijk, spel beter dan zang. Deze klonk menigmaal wat zwak en onduidelijk. Dit laatste moet ook wor den gezegd van Fernando door Han Poelgeest Bovendien sprak er weinig ontroering uit zijn spel en had hij te weinig routine. Op dit punt stond Chr. Eichhorn als Barba- qallo, adjudant van Carmen, hooger. Ook zijn stem deed het beter, al dient hij duidelijker te articuleeren. Nu resten de twee personen van de note co- mique: Ferd. van Zijp als Nazoni, de gids en mevr. De VriesVan Veen als de herbergierster. Als acteur is Van Zijp onbetaalbaar, immer „vult" hij het tooneel. Zijn vrijheid van optre den moge echter niet te ver gaan, hij blijve im mer in den stijl (Crisis-aardigheidje behoort in een revue)In spel en zang stond zijn draag- en slaapliedje bovenaan. Dat sloeg geweldig in. Mede de „vleierij der mannen"-scène van moeder Andrea, de herbergierster. In de ver tolkster van deze rol vond Van Zijp een waar dige partnerin. Alles gaat bij haar vlot en onge dwongen, en ook het enkele dramatische oogen blikje: het verraad van Fernando, deed het goed. Het koor had meerdere gunstige momenten, doch maakt door zijn te vergaand enthousiasme wel eens te veel accelerando. Gelukkig kent di rigent Frans Pielage zijn partituur terdege en weet daardoor alles in het rechte spoor te houden. De costuums? Prachtvol, in één woord gezegd. Décors? Er wordt gewoekerd met het be schikbare materiaal. Regie? Verdienstelijk, al waren er aarzelingen te bespeuren. Orkest? In een groote zaal behoort een grooter orkest dan thans. Publiek? Niet overtalrijk, doch aandach tig en blijkbaar voldaan. Veel applaus, bloemen voor de dames. Welverdend! O. K, PARIJS, 30 Nov. (Havas) De Paris Midi publiceert een telegram uit Oran, waarin wordt medegedeeld, dat een vlieg tuig van de Air France boven de wateren van Alicante op ongeveer 20 K.M. van deze stad door een vliegtuig van de luchtmacht der regeering werd achtervolgd, dat twee vuurstooten uit zijn mitrailleur op het postvliegtuig afgaf, waardoor een vleugel werd beschadigd. Het Fransche vliegtuig daalde te Alicante, waar de post en de drie passagiers over gingen op een ander vliegtuig', dat uit Oran was ge komen. Aan boord van dit toestel worden zi in den middag te Oran verwacht. Bij landing verklaarde de piloot van het Spaansche vliegtuig, dat hij niet op het toe stel van de Air France had geschoten. KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 9—11 en 1—2, Dinsdagav. 6.30—8.30. Zondagavond zag een rechercheur in de Hop- steeg te Delft twee mannen, die zich daar op verdachte wijze ophielden. Een van hen kon worden aangehouden, de man werd naar het politiebureau overgebracht. Hij bleek te zijn de beruchte inbreker H. uit Den Haag, die meer malen te Delft heeft ingebroken. De politie gaat thans na, in hoeverre H. schuldig is aan inbra ken, welke den laatsten tijd in Delft zijn ge pleegd. De man, die zich in gezelschap van H. be vond, zag kans te ontvluchten. Wederom is dé Diemer politie er in geslaagd, vleeschknoeierijen te achterhalen. Het vermoe den bestond, dat ten huize van een dergenen, die bij de onlangs ontdekte smokkelarij met on gekeurd vleesch in zekeren zin betrokken was geweest, weer clandestien zou zijn geslacht. J.l. Zaterdag begaf de politie zich naar de voren bedoelde woning in de Burgemeester Kieviet straat, waar de familie V. woont. De zoon van wien gemeend werd, dat hij de gezochte zou zijn was niet thuis, en de vader beweerde van niets te weten. De politie liet zich echter niet van de wijs brengen, maar stelde in de geheele woning een nauwkeurig onderzoek in. Zoowel de rijks- als de gemeenteveldwachter speurden in alle kasten en andere bergplaatsen, doch er werd aanvankelijk niets gevonden. Nadat de huiszoeking ongeveer een uur had geduurd, werd eindelijk een groote pan met ge hakt gevonden, welk vleesch er nu niet bepaald smakelijk uitzag. De pan was handig aan het speurend oog der politie onttrokken, doordat ze verborgen was achter een divan, welke voor bed dienst deed. Toen het vleesch tevoorschijn kwam, begreep de bewoner wel, dat verder ontkennen niet kon baten, zoodat hij dan ook bij een her nieuwd verhoor, bekende, dat hij geweten had, dat het vleesch in de woning was. Nadat de keurmeesters van den Vleeschkeuringsdienst te Amsterdam (waaronder Diemen voor dezen tak van dienst ressorteert) met het gevondene in kennis waren gesteld, zijn er onmiddellijk twee hunner naar Diemen gekomen, om het vleesch te onderzoeken. Bij eerste onderzoek werd reeds vermoed, dat de twee biggen, welke clandestien waren geslacht, aan t.b.c. leden. Dit zal thans aan het abattoir te Amsterdam nauwkeurig wor den onderzocht. In den middag heeft de politie ook nog V. Jr. gehoord, die, nadat hij bemerkte, dat ontkennen toch niet zou baten, volledig toegaf. De biggen waren op ruwe wijze geslacht en uit alles Brïsek, dat een ondeskundige aan het werk was geweest. Aan de beenderen zaten nog verschillende stuk ken vleesch. De biggen zijn afkomstig van een dergenen, die tot de hoofdschuldigen behoorden bjj dé onlangs geconstateerde knoeierijen met ongekeurd vleesch, dat aan den Stammerdijk in beslag werd genomen. J Gebouw St. Bavo; Haarlems Zanggenot, 8 uur; Best. Winterhulp, 8 uur; Kappers 9 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gem. Concertzaal: Kon. Ver. „Oost en West" 8 uur. Frans Halstheater: Kay Francis in „De witte Engel" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „De zwarte kamer" en „Het recht van den sterkste" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Der Bettelstudent", met Johan Meesters 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Ch. Laughton en Fred. March in „De ellendigen" 7 en 9.15 uur. Palace-Filmac: 115 uur. Gebouw „St. Bavo"; St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig bureau, 8 uur; Jaarvergadering Bloemisten, 8 uur; Afdracht Grafischen bond, 8 uur; Best. Melkhandel „St. Joseph", 8 uur. R. K. Vereenigingsgebouw, Heemstede: Jon gerenavond R. K. Staatspartij, 8 uur. Gouvernementsgebouw, DreefProvinciale Staten van Noordholland, half 11. Frans Halstheater: Kay Francis in „De witte Engel", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „De zwarte kamer" en „Het recht van den sterkste", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Der Bettelstudent", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Ch. Laughton en Fred. March in „De ellendigen", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace-Filmac: 115 uur. Naar aanleiding van de berichten betreffen de het conflict bjj het hoofdkwartier der Ne- derlandsche padvinders inzake de Wereldjam boree 1937, deelt generaal-majoor H. Behrens ons het volgende mede: Het is voorbarig om reeds nu mededeelingen over deze aangelegenheden te publiceeren, om dat de tijd daarvoor zeker nog niet gekomen is. Tot nu toe zijn er interne verwikkelingen voorgevallen, die voor het publiek van geen be lang zijn. Zooals de berichten voor ons liggen, zijn deze in hun algemeenheid gedeeltelijk juist en gedeeltelijk onjuist. Er zal binnen enkele dagen een nieuw be stuur van de stichting gevormd worden. Ver wacht mag worden, dat spoedig een algeheele en juiste oplossing zal zijn gevonden. Dan zal ook de tijd aanbreken, dat nadere inlichtin gen kunnen worden verstrekt. Z.H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, Aartsbisschpo van Utrecht, heeft Zondag in het Aartsbisdom een brief laten voorlezen over de Katholieke Actie. Mgr. de Jong zet daarin de beteekenis en werk wijze van deze beweging uiteen alsmede de plaats, die zij in de hiërarchie inneemt. Ten slotte schrijft Mgr. de Jong: Wij achten thans den tijd gekomen tot uit bouw der Katholieke Actie ook voor de vol wassenen van ons Aartsbisdom. Omdat de Katholieke Actie aan het wezen der Kerk ont spruit en haar structuur dus zooveel mogelijk aan die der hiërarchie moet beantwoorden, kan het best worden uitgegaan van de parochie, als laatste onderdeel in de ordening der Kerk. Daarom bepalen Wij, dat de Katholieke Ac tie parochieel zal worden opgebouwd. Geleide lijk zullen gevormd worden parochiale kernen, waarvan de leden moeten worden mede-arbei- ders van den pastoor, een groep van personen, die meebidden, meeofferen, meeberaadslagen, meewerken met den priester. Zij worden door den pastoor gekozen uit beide geslachten en uit de verschillende groepeeringen der bevol king. Na een degelijke godsdienstige vorming kunnen deze kerngroepen dan de zending der Katholieke Actie verkrijgen en zich later in een diocesaan verband te zamen voegen. De be staande godsdienstige, charitatieve en sociale vereenigingen en organisaties worden als „hulp- apostolaat" ingeschakeld in het kader der Ka tholieke Actie. In een woning aan de Fahrenheitstraat te Den Haag ontstond Zondagavond ruzie tusschen den heer des huizes en diens vrouw en negen tienjarige dochter. De 40-jarige chauffeur W. T. C. kwam in den loop van den avond thuis, nadat hij in een na burig café zich met eenige borrels had „ver sterkt". De man was dronken en zijn dochter wilde niet meer thuis blijven, toen de vader binnen kwam zwaaien. De vader wilde daar niets van weten, maar de moeder koos partij voor de dochter. Een en ander was voor den dronkeman aanleiding zijn vrouw beet te pak ken. Tijdens de worsteling tusschen man en vrouw sprong de dochter uit angst uit een raam van de eerste verdieping enwerd op straat opgevangen. De redders alarmeerden de politie en spoedig verschenen eenige agenten van het bureau Archimedesstraat, die den vechtlustigen chauffeur opbrachten. Op het bureau, waar C. enkele uren ter ont nuchtering doorbracht, werd proces-verbaal op gemaakt, ter zake van overtreding van art. 426 wetboek van strafrecht. Van eenig misdrijf bleek geen sprake te zijn, zoodat de ruzie, die voor beide partijen wel eens ernstige gevolgen had kunnen hebben, nog betrekkelijk rustig af liep.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5