Crystal Palace in vlammen Madrid thans half ingesloten Het pact tegen de Komintern Een duizendkoppige menigte slaat de ont zettende vuurzee van het enorme gebouw gade Het nieuws van heden Automatisch hulp aan België m STRATEGISCH SUCCES VAN DE WITTEN GEEN GEHEIM VERDRAG Spanje's beroep op Genève DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DIMSDAfi 1 DECEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20284 TOREN INGESTORT Brokstukken van een tweeden brandenden toren dreigen den spoorweg te versperren Orkestleden aan het vuur ontsnapt LONDEN, 30 Nov. (Reuter). In het beroemde Crystal Pa lace, het glazen tentoonstel lingsgebouw in Sydenham te Londen, is hedenavond een hevige brand uitgebroken. De laaiende vlammen van het brandende gebouw zetten een groot gedeelte van zuid-oos telijk Londen in een feilen gloed, terwijl mijlen in den omtrek het gekraak hoorbaar is van de brandende balken en het splinterend glas. Reeds spoedig stortte 't enorme dak, dat het middengedeelte van het gebouw bedekt, ineen. Roosevelt te Buenos Aires Geestdriftige ontvangst door een groote menigte M gen arbeider, die werkzaamheden verrichtte aan een 60 M. hoogen schoorsteen van een fabriek te st. Louis (Amerika) stortte naar beneden, doch had daarbij het geluk met zijn voet aan een kabel te blijven hangen. Het duurde bijna twee uur vóór de btandweer hem uit zijn benarde positie iu>v.verJo£sm Talrijke arrestaties van communisten Zestig beklaagden komen voor Joegoslavische rechtbank Het Weer iiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuiiiiiiiiuii| Successen van minister Van Zee land bij zijn bezoek aan Londen ISwsl Een deel der burgerbevolking van Madrid zoekt een schuilplaats in den onder- grondschen spoorweg en tracht zich aldus aan de gevolgen van de hevige bombar dementen te onttrekken Wh. Welk een vernietiging de bombardemente n teweeg brengen toont deze foto van een der drukke winkelstraten van Madrid Aanval van Zondag eerste phase in operaties, die met inname der stad moet eindigen Casanovas naar Parijs Eden verklaarde in het Lagerhuis ontkenningen van Duitschland en Japan te hebben ontvangen Vrees voor Ned.-Indië ongegrond De erkenning van Mandsjoekwo Chili erkent Italiaansch Keizerrijk Wapenvervoer naar Spanje Duitsche belangen Beschaving Beschaving is niet gehouden aan een stand. Een man van nederige ge boorte kan méér beschaving bezitten, en ook méér beschaving toonen, dan een adellijk heer, die al de vormen en manieren kent, aan zijn milieu eigen, maar die leeg en waardeloos blijven, wanneer hij de beschaving des harten mist. Beschaving is in de allereerste en allervoornaamste plaats iets inner lijks. Zij straalt van binnen uit, en kan alle weidsche praal ontberen. Zij is in hoogste instantie een der vele kostelijke vruchten van het Christen dom, en zij vormt als zoodanig de sterkste tegenstelling van hetgeen de heidenen in vroeger en later tijd hun „cultuur" noemden en noemen. Beleefdheid is, dat men nooit ie mand opzettelijk hindert, dat men hem helpt, waar en voor zoover men kan, dat men hem behandelt, zooals men zelf behandeld zou willen wor den, kortom de beoefening in het dagelijksch verkeer van het groote tweede gebod, dat aan het eerste ge lijk is. Al het andere raakt slechts den buitenkant der dingen, en is maar al te dikwijls comedie. Zal Italië aan de zitting van den Volkenbondsraad deelnemen? Londen en de Duitsche grieven Een officieele tegenspraak NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Duizenden toeschouwers daan in de nabij gelegen straten de vuurzee gade. De vlammen laaien tot een hoogte van houderdvijftig meter op; vonken stuiven in alle richtingen tot over een afstand van drie kilometer. Vanaf het centrum van Londen, dat op twaalf kilometer afstand van den brand ligt, is de gloed van de vlammenzee waarneembaar. Nader seint men cms: De geheele structuur van het gebouw is thans een reusachtige vuurzee, ofschoon de BUENOS AIRES, 30 Nov. (D. N. B.) Presi dent Roosevelt is hedenmiddag aan boord van den kruiser „Indianapolis" hier aangekomen. Hij werd in de haven o.a. ontvangen door pre sident Justo en den minister van Buitenland- sche Zaken, Saavedra Lamas. Een. groote menigte bracht Roosevelt een geestdriftige hulde. President Justo vergezelde Roosevelt door de feestelijk versierde straten der stad naar de ambassade der Vereenigde Staten. Langs den geheelen weg stonden detache menten van leger en vloot opgesteld. Ki '-N 1 brandweer met vijfenzestig slangen den brand aantast. De vlammen bereikten de beide torens, waarvan er een reeds met donderend geweld instortte. Ook de andere toren wordt door instorting bedreigd; men vreest, dat de brokstukken er van den spoorweg, die in de nabijheid ligt, zul len versperren. De centrale bouw stort bij ge deelten in. Leden van het orkest, die juist in het ge bouw bezig waren met repeteeren, konden nog net ontsnappen aan den vuurdood. Op het ter ras van het Londensche parlement komen de afgevaardigden kijken naar het roode schijnsel van den brand. Chrystal Palace is het grootsche tentoonstel lingsgebouw bij Sydenham in Z. O. Londen. Het „glazen Paleis", dat geheel uit glas en ijzer van 1851—1854 werd opgetrokken naar de plannen van den Londenschen architect Jo seph Paxton, was bedoeld als onderkomen voor de eerste wereldtentoonstelling in Hydepark. De kosten van den bouw bedroegen ongeveer 18 millioen gulden. Het middenschip heeft een lengte van 490 M.; het middelste dwarsschip is 117 M. lang, 36 M. breed en 53 M. hoog. BELGRADO, 30 Nov. (Havas)Er is nog geen enkel communiqué gepubliceerd, betreffende de talrijke arrestaties van communisten, die de laatste dagen te Belgrado en in de provincie zijn verricht. Een aantal hiervan zijn niet ge handhaafd- Een zestigtal beklaagden zal zich voor de rechtbanken tot bescherming van den staat hebben te verantwoorden. HE Verwachting: Stormachtige tot krach- s H tigen, later afnemende Westelijke tot j| Noordwestelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, enkele re- gen- of hagelbuien, kouder. Verdere vooruitzichten: Afnemende EE EE wind, kouder. If Stormwaarschuwingsdienst EE |E Geseind, Maandag te 20.05 uur aan de EE posten van Delfzijl tot Hoek van Hol- ÊE land: Wordt verwacht storm uit het EE Noordwesten. BRUSSEL, 30 November. (Havas). Bij zijn terugkeer uit Londen weigerde de Belgische premier Van Zeeland iedere verklaring. Vanavond zal een ministerraad worden ge houden, waarin de minister-president zijn col lega's op de hoogte zal stellen van zijn bespre kingen. In welingelichte kringen verklaart men, dat België belangrijke grootere toezeggin gen van Engeland heeft verkregen dan na het opzeggen van het Locarno-pact: n.L de definitieve garantie van automatische Britsche hulp in geval van een niet-ge- provoceerden aanval. De clausule „niet-geprovoceerde aanval" wordt niet als een restrictie beschouwd, want men kan zich niet voorstellen dat België het initiatief tot een aanval zou nemen. Naar ver luidt heeft Van Zeeland zelfs de toezegging verkregen, dat de Britsche hulp zonder dis cussie zal worden gezonden. Zoo zou het vol doende zijn, dat een mogendheid Belgisch ge bied schond, om onmiddellijk Britsche troepen te zenden. Het is niet noodig te wijzen op de voldoe ning, welke in Belgische politieke kringen heerscht over deze Britsche garantie. Verder wordt nog verklaard, dat v. Zeeland te Londen een zeer gunstigen indruk heeft ge kregen van de volledige overeenstemming tus- schen Frankrijk en Engeland ten aanzien van de internationale politiek. Advertentieprijzen: Par lossen regal 30 «t, Inge» mededeeHngen 50 cent; Idem op pog. één 45 eert per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voea de kleine annonces „Omroepers" zte de n&rtalb In het Londensche Crystal-Palace een he vige brand uitgebroken. Blijkens een verklaring van Eden ontkennen Duitschland en Japan het bestaan van een geheim verdrag. Bij zijn bezoek aan Londen zou van Zeeland aan België automatische Britsche hulp verze kerd hebben bij een aanval. De aanval op Madrid volgens de Witten een strategisch succes. President Roosevelt te Buenos Aires door en thousiaste menigte ontvangen. Het vorstelijk huwelijk; keuze gemaakt voor officieel „Bruidslied". Ingediend zijn wetsontwerpen tot goedkeuring van een aantal besluiten van den Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië, houdende vaststelling van aanvultingsbegrootingen. New-Yorksche beurs: Stemming tuier. O RABAT, 30 November. (Havas). Radio-Sevilla deelde mede, dat de aanval aan het front van Madrid, dien de rechtsche troepen gisteren hebben ondernomen, tot een waar strategisch succes is geworden. Thans blijft ten Oosten van Madrid nog slechts een halve cirkel open, die het den regeeringsgezinden mogelijk maakt te vluchten. Alle wijken in het Noorden van Madrid, welke thans bedreigd worden, worden als oorlogsobjectieven beschouwd. Daar de barometer stijgt, kan men den aan val van gisteren beschouwen als het eerste hoofdstuk van een nieuwe pha se in de operaties, die moet eindigen met de totale inneming van Madrid. Zoodoende is, aldus Radio-Sevilla, het radio bericht der regeering, volgens hetwelk de recht sche troepen ontmoedigd zouden zijn, en van de inneming van Madrid zouden hebben af gezien, wel voldoende weerlegd. De aanvallen, die de regeeringstroepen in Asturië op de verbindingslinies der opstande lingen hebben ondernomen, zijn op een misluk king uitgeloopen. De aanvallers verloren in totaal 1.000 dooden. Volgens mededeeling van het hoofdkwartier der opstandelingen was het gisteren een dag van overwinningen. Het weer maakte on mogelijk, dat de kolonne, welke den rechter vleugel van het leger van generaal Varela uit- LONDEN, 30 Nov. (Reuter). In het Lagerhuis heeft Eden hedenmid dag in antwoord op een desbetref fende vraag geantwoord, dat de tekst van het Duitsch-Japansche ver drag kort voor de publicatie aan de Britsche ambassadeurs te Berlijn en Tokio is medegedeeld. Bij het doen van deze mededeeling heeft de Duit- sche minister van Buitenlandsche Zaken den Britschen ambassadeur de verzekering gegeven, dat tusschen Duitschland en Japan geen militair of ander bondgenootschap van wel ken aard ook is gesloten, terwijl de Japansche minister van Buitenland sche Zaken verklaarde, dat er geen geheim Verdrag bestaak Ik heb, aldus verklaarde Eden verder, geen enkel bericht ontvangen, dat Italië met Japan een soortgelijk verdrag heeft gesloten. Wat het Britsche standpunt betreft, het Lagerhuis weet, dat de Britsche regeering uitdrukkelijk iedere neiging om de wereld in twee kampen te ver- deelen, inzonderheid wegens ideologische mo tieven, afkeurt. De politiek der Britsche regee ring blijft er op gericht, de vriendschappelijke betrekkingen tusschen alle landen zooveel als in haar vermogen ligt te bevorderen. De woordvoerder van het Japansche ministe rie van Buitenlandsche Zaken heeft in ant woord op vragen, welke hem door buitenland sche journalisten waren gesteld, gezegd, dat de reactie in het buitenland op het Duitsch- Japansche verdrag tegen de Komintern vrij goed is geweest. Hij uitte echter (volgens het agentschap Domei) zijn verbazing over de bewering in de Londensche „Times" van 26 November, volgens welke „de geruchten waarschijnlijk niet geheel ongegrond zijn, dat by de overeenkomst de Duitsche en Japansche invloedssferen in Ne- derlandsch-Indië, die zich later tot politieke invloedssferen zouden ontwikkelen, zyn vast gesteld." De woordvoerder van het Japansche mi nisterie legde er den nadruk op, dat er voor deze bewering, welke ook In buiten landsche bladen is overgenomen, geen en kele grond bestaat. Diplomatieke waarnemers, zeide hij, zijn van meening, dat deze bewering waarschyniyk is .voortgekomen uit de vrees, dat Nederland zich by de Duitsch-Japansche overeenkomst zou aansluiten. In dit verband herinnerde de woordvoerder aan een onlangs uit Singapore ontvangen be richt, volgens hetwelk kapitein-ter-zee Heil- frich, op 16 November jJ., bij gelegenheid van een bezoek aan deze Britsche oorlogshaven, in een gesprek met journalisten gezegd heeft, dat „indien Nederland in oorlogstijd Singapore nut tig zou kunnen vinden, Engeland Soerabaja ook nuttig zou kunnen vinden". Zün verklaring werd echter door den vlootvoogd in Ned.-Indië op 19 November openiyk afgekeurd. Na nieuwe besprekingen tusschen het Ita- liaansch ministerie van Buitenlandsche Zaken en de Japansche ambassade is, vol gens Havas, een nieuwe formule opgesteld voor de overeenkomst, teneinde alle ge voeligheden te sparen bij de erkenning van Mandsjoekwo. De erkenning zal meer fei- tclijk dan rechtens geschieden. Naar verluidt bestaat de formule uit twee communiqué's. Een, dat heden gepubliceerd zal worden en een ander, dat over een week zaï worden gepubliceerd. In het eerste zal worden medegedeeld, dat een Japansch Consulaat-Ge neraal zal worden gevestigd te Addis Abeba en in het tweede, dat een Italiaansch Consulaat- Generaal wordt gevestigd te Hsingking. De nadruk zal vooral gelegd worden op het commercieele karakter van deze overeenkomst; de Japansche belangen in Oost-Afrika zyn zeer groot. Graaf Ciano heeft heden den nieuwen am bassadeur van Chili te Rome, Carmola, ont vangen. Deze overhandigde hem het schryven, waar in zyn voorganger werd teruggeroepen, en een afschrift van zyn geloofsbrieven. Deze ge loofsbrieven zijn gericht aan „Z.M. dan Ko ning van Italië en Keizer van Ethiopië", maakt, tot den aanval overging. De vijand bood weerstand, doch werd tenslotte teruggeslagen. In dezen strijd sneuvelden 600 man en velen werden gekwetst. Een groote hoeveelheid oor logsmateriaal viel in handen der rechtschen. De internationale kolonne van de regeerings troepen viel den rechtervleugel van de opstan delingen voor Madrid aan, doch werd door het artillerievuur teruggedreven. De opstandelingen maakten zich meester van een huis van zes verdiepingen, dat tot een fort was omgebouwd. Aan den rand van het Casa del Campo viel een afdeeling Russen aan, doch zy werd door de rechtschen teruggeslagen. De luchtmacht trad niet nader in actie. Bü het bombardement van de kust werden te Andujar in de provincie Jean vy'f vlieg tuigen op het veld der regeeringsluchtmacht vernield. De civiele gouverneur van Alicante heeft aan een correspondent van Havas ver klaard, dat het bombardement in den nacht van Zaterdag op Zondag een doode en zeven gewonden heeft geëischt. Hy deelde verder mede, dat de vliegtuigen meer dan 100 bommen hebben geworpen. Twee watervliegtuigen, die aan den aanval deelna men, vulden hun benzine- en munitievoorraad aan bij een Duitsch vrachtschip, dat in volle zee, tusschen Santa Pola en Guardamar voo' anker lag. In Alicante is de aangerichte scha de aanzieniyk. De getroffen objectieven zijn niet van mili tairen aard, doch particuliere woningen. In den loop van den dag hebben talrijke gezinnen een toevlucht op het open veld gezocht. In te Londen ontvangen officieele berichten wordt bevestigd, dat Cartagena en Alicante in den nacht van Zaterdag op Zondag gebom bardeerd zijn. Eenige bommen werden gewor pen in de neutrale zone van de haven van Alicante, waarop de zich daar bevindende schepen terstond het anker lichtten. Eenige honderden anti-fascistische buitenlan ders, bestaande uit Italianen, Duitschers, Fran- schen, Polen, Belgen, Oostenrykers en Hongaren zy'n te Barcelona aangekomen om kort daarop zich aan te sluiten by de internationale colon ne te Madrid. De voorzitter van het Catalaansche parle ment, Casanovas, is hedenmiddag naar Parys vertrokken. Naar men zegt, heeft hy eenigen tyd verlof gevraagd, Algeciras is hedenmorgen gebombardeerd door een op groote hoogte vliegend vliegtuig. Het wordt in Londen waarschijniyk geacht, dat de arbeiders-oppositie tegen het wetsont werp, dat het vervoer van krygstuig naar Span je met Britsche schepen verbiedt, zal stemmen, daar zij van meening is, dat het eveneens van toepassing zou moeten zyn op het vervoer naar Portugeesche havens en een eenzy'dige actie van de zijde der Britsche regeering vormt. Zij is van oordeel, dat alle mogendheden, die in de non-interventiecommissie vertegenwoordigd zyn, eenzelfden maatregel als Engeland moeten nemen. De „Times" meldt, dat uit betrouwbare brom te Londen bericht is ontvangen, dat op 21 Nov. op het gewone executie-terrein van Valencia negen priesters en 32 nonnen door de Militia zijn doodgeschoten. Het is niet Bte- kend wat hun ten laste werd gelegd. De Duitsche ambassadeur te Buenos Aires heeft stappen bü de Argentynsche regeering gedaan om te verzoeken, dat de consul van Argentinië te Barcelona de belangen van de Duitsche onderdanen, die nog in die stad ver toeven, op zich zal nemen. De Duitsche gezant te Oslo heeft heden na mens zijn regeering de Noorsche regeering be dankt voor het heldhaftig optreden van den Noorschen zaakgelastigde te Madrid by het red den van de Duitsche onderdanen uit de Duit sche ambassade en bij de verdediging van de Spaansche vluchtelingen, die zich in dit ge bouw bevonden. In het Lagerhuis deelde Eden heden naar aanleiding van een vraag over den toestand op de Balearen mede, dat de Britsche consul te Palma daaromtrent berichten gezonden heeft en dat bepaalde mededeelingen, die zouden wy- zen op een inbreuk op het non-interventie verdrag, aan het internationale comité zyn doorgegeven. Eden zeide te weten, dat er op Mallorca Ita- liaansche vrywilligers zyn, zoo goed als in alle deelen van Spanje, maar daarmede kan men zich niet gaan bezighouden. LONDEN, 30 Nov. (Havas) De ambassadeur van Chili te Londen, Don Augustin Edwards, de voorzitter van den Volkenbondsraad, heeft he den een bezoek gebracht aan minister Eden en de vertegenwoordigers van de staten, leden van den raad, om met hen den datum te overleg gen, waarop de Volkenbondsraad bijeen zal ko men om te beraadslagen over de klacht van de Spaansche regeering. Don Augustin Edwards zal Rivas, die om ge zondheidsredenen naar Chili is teruggekeerd, vervangen als voorzitter van den Raad en ver moedelijk zal hij ook Chili vertegenwoordigen. Htet is nog niet bekend, of Italië vertegen woordigd zal zijn in de zitting van den Volken bondsraad, die op verzoek van de regeering te Valencia is bijeengeroepen. Men verklaart, dat Italië zyn besluit zal laten afhangen van dat der andere groote mogendheden. Men spreekt officieel tegen, dat Engeland den Volkenbond zou hebben doen weten, dat een bij eenkomst ter bestudeering van den toestand in Spanje naar haar meening geen nut zou heb ben. Ofschoon bekend is, dat Engeland geens zins enthousiast tegenover een dergeiyke by- eenkomst staat, geeft men over het algemeen toe, dat zü zal worden gehouden, hoewel de datum nog niet is vastgesteld. LONDEN, 30 Nov. (Reuter). De persberich ten, als zou de Britsche regeering voornemens zijn aan Duitschland te vragen zyn grieven mede te deelen, worden officieel tegengespro ken. l I'O f-v MTllMimmilIM 1 17117?/77 Stand op Dinsdag 1 uur vjsl: 749 Vorige stand: 7554

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1