LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Bombardement van Madrid MARKTEN Twee Kardinalen bij Hitier HET CRYSTAL PALACE VERLOREN ITALIAANSCHE KAMER BIJEEN ij DINSDAG 1 DECEMBER 1936 giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiinniiiiininiiniiii!in!iiiiiiiiiiiiinii!iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiini[niiiiiiiiii!° Treinontsporing te Haarlem Eenige uren stagnatie in het ver keer AmsterdamRotterdam Kindervoeding VOOR DEN POLITIERECHTER Wrijving tusschen buren Zilveren feest „Studiekring Haarlem" Nuts-Spaarbank De Noordwijksche rioleering HOCKEY HOCKEY-COMPETITIE VAN DE GRAAL De A-ploegen van Hurry Up L. H. S. Alkmaar 70 Wilskracht 1- uit Haarlem -Quick Girls BILJARTEN Kampioenschap van Lisse WIELRENNEN H. R. C. De Jonge Kampioen" VOETBAL ScheveningenHillegom 22 HillinenSchoten 10 SuccesKinheim 22 BLOEMEND AAL HEEMSTEDE Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage DE VALUTAMARKT Depreciatie van den gulden met ruim 20 pCt. FLANDIN IN DEN HAAG Dr. Colijn bood hem een lunch aan Op tal van wintersportplaatsen zijn de ski's weer te voorschijn gehaald en reeds hébben de eerste wedstrijden onder groote animo plaats gehad (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Besprekingen over de katholieke school en de jeugdorganisaties Honderden gezinnen moesten hun woningen in den omtrek ontruimen Vele brandweerlieden gewond NAVORDERING VAN OMZET BELASTING Mededeelingen betreffende de negenvoudige verhooging De stichting van het keizerrijk gevierd Vliegers blijven onder de wapenen Verplichte arbitrage Linksche fracties wenschen het ontwerp nogmaals te bestudeeren De Dageraad in den aether Onderzoek naar de gedragingen der vereeniging Honderd Russische officieren en twintig vliegtuigen voor de militietroepen Complot in Catalonië? Diplomaten blijven in Madrid BILJARTEN JUBILEUM-TOURNOOI Van Vliet wint barrage-partij van Sweering CRICKET CRICKET IN AUSTRALIË Een recordstand van 295 voor het 1ste wicket. Barnett scoort een dubbele century (259) Fransche leening aan Polen Overeenkomst geparafeerd glllll!llllllllllllll!ll!llllll!lllllllllllllllfll1lllll!lllll||||||||||||||l!ll!ll|||||||||||||||||lllllll!ll!|l!!||||||||||||||[|||||||!l^ ïDiniiinnnuiinimiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuinii STAD Maandagavond te acht uur kwam de trein uit IJmuiden op de gewone wijze op het Hof- station te Haarlem aan. Deze trein gaat eerst te half elf naar Amsterdam en daarom wordt hij steeds gerangeerd naar de vrije lijn, gele gen boven het Kenau-park. Tijdens het rangeeren reed het voorste deel, het uit zes wagons bestaande transport, twee de klas rijtuigen, op verkeerd spoor, waardoor de voorste wielen van den tweeden wagen uit de rails liepen. Daar de trein weinig vaart had, remde de bestuurder uit alle macht en is veel materieele schade voorkomen. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Door dit ongelukje is het treinverkeer van en naar Amsterdam echter geheel geblokkeerd. De reizigers naar Amsterdam moesten instap pen op het perron Haarlemmermeer en die naar Den Haag op het perron Amsterdam. Hierdoor ontstond groote verwarring onder de reizigers, waardoor de situatie niet gemak kelijker werd. De trein, die te half negen naar Amsterdam moest vertrekken, moest uitvallen. Te tien uur was de stagnatie opgeheven en had alleen Rot terdam vijf minuten vertraging. De oorzaak is onbekend. Gebleken is, dat de wissel goed functionneerde. uws Spaarbusjes op 30 November 1936 in om loop: 3370. Geledigd in November 1936: 197 busjes met totaal inhoud van f 3.292 08. Aantal verhuurde kluisloketten op 30 No vember 1936: 596. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 1498 porties, Overtonstraat 1750 porties, Byzantiumstraat 1009 porties, Eem- straat 1367 porties, Kamperstraat 800 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L.O. 100 porties verstrekt. In een „buurt" spreekt men van burenruzie. De politie-rechter heeft ze wekelijks te be slechten. Juffrouw A heeft van juffrouw B minder oirbare dingen rondverteld en de be sproken dame is verhaal gaan halen met veel kijvens en booze woorden. Als de' respectieve echtgenooten van de dames zich erin gaan mengen, pleegt de zaak nog gecompliceerder te worden en loopt de „cause célèbre" van de buurt gevaar voor den politie-rechter een voor beide partijen meestentijds onprettig einde te vinden. Ook villa's en optrekjes staan naast elkaar gebouwd en ook de bewoners van deze lust oorden kunnen met elkander op minder goeden voet staan. Ook zij vertellen minder oirbare dingen van elkaar, gaan verhaal halen en ge bruiken daarbij termen, welke zij in den om gang des dagelijkschen levens zich wel zouden wachten in den mond te nemen. En al wordt de ruzie meestal niet in het openbaar bij het schuttinkje uitgevochten, tot groot vermaak van het geheele villapark, de primitieve hartstoch ten zijn er niet minder om. Ook wij willen ons echter aan het heerschende spraakgebruik hou den en niet spreken van een „burenruzie", maar van een „wrijving tusschen buren". Het geval had zich in de Augustusmaand af gespeeld te Santpoort. Een forens-huurder had de achterliggende domeinen van zijn perceel geblokkeerd en zoo een einde gemaakt aan de sinds jaren bestaande bevoorrechting van bu- ren-medehuurders, volgens welke deze op ge noemde wijze in het genot waren van een ach teruitgang, die niet meer of minder dan gerie felijk was. De buren-medehuurders waren onthutst. Even zoo was de huisbaar-eigenaar. Zonder 't bij een civiele vordering te laten, die aangaande het twijfelachtige recht van deze eigenmachtige be lemmering kon worden ingesteld, meende hij in zijn eigen belang en dat van zijn huurdeTs den academisch gegradueerden buurtgenoot het on waardige van zijn handelwijze onder het oog te moeten brengen. Toen bovendien bleek, dat de huurder in kwestie zich reeds zeer onaange naam tegen de echtgenoote van den huisbaas had gedragen, veranderde deze zijn houding dermate, dat het tot zeer onverkwikkelijke scènes kwam. Wij zullen ze u niet schilderen, willen slechts volstaan met de mededeeling, dat de huisbaas voor den politie-rechter moest ver schijnen als verdacht van mishandeling, enkel voudige beleediging en huisvredebreuk. De Officier van Justitie vond de wrijving tusschen buren een zeer ernstig geval en eisch- te voor alle versmadingen, die de verontwaar digde huisbaas zijn gegradueerden huurder had aangedaan, een gevangenisstraf voor den tijd van veertien dagen. Voorgelicht door den raads man van verdachte, mr. H. J. M. Tonino, maak te de kantonrechter, die de verontwaardiging van den verdachte wel begrijpen kon, er een geldboete van 50.van. De Drukkersstudiekring „Haarlem" heeft zijn zilveren bestaansfeest onder groote belangstel ling herdacht. De voorzitter der feestcommissie, de heer A. Valbracht, riep een speciaal welkom toe tot de vertegenwoordigers van de Federatie van Werk gevers in de Grafische bedrijven, waarna de heer Joh. Visser een herdenkingsrede uitspraic, waarin hij o. a. herdacht wijlen den heer F. H. M. v. d. Griendt, die de vereeniging, waar moge lijk, ter zijde stond. De heer W. Sterk Jr. sprak als voorzitter van de afdeeling Haarlem van den A. N. T. B., de heer A. Th. Huizinga namens de machine- zetters, de heer M. H. Groenendaal namens de federatie van werkgevers, de heer Roos na mens den Ned. Litho-Foto-Chemiebond, de heer K. Langelo, namens de machinezetters- studiekring, de heer J. J. Wesselius als op richter en oud-voorzitter van den kring, de heer W. Secrève als secretaris van Alnetybo. De heeren Joh. Visser en A. Roest werden op den feestavond gehuldigd en met geschen ken geëerd, omdat zij met den kring het zil veren jubileum als bestuurslid vierden. Het vergelijkend overzicht over November 19361935 geeft de volgende cijfers: Aantal behandelde posten 15123 v. j. 13343, aantal inlagen 10284 v. j. 8591, aantal terug betalingen 4839 v. j. 4752. Ingelegd f 543.703.16, v. j. f 508.452,87. Terugbetaald f 419.360.57, v. j. f 405.877.95, meer ingelegd f 124.342.59, v. j. meer f 103.574.92, Aantal nieuwe boekjes 223, v. j. 187. Aantal afbetaalde boekjes 120 v. j. 144. piiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiig H Vincentius vraagt. De nood is H hoog. Is uwe hulp nabij? Goede M M gedragen kleeren hebben wij erg p noodig. N. Groenmarkt 22 of |j H tefeloon 11018 Op de buitenplaats Huize Offem, van L. graaf van Limburg Stirum te Noordwijk, wordt reeds geruimen tijd hinder ondervonden van stank, welke wordt verspreid door de aan deze buiten plaats over een afstand van ongeveer 600 meter grenzende „Woensdagsche wetering" waarin de Noordwijksche rioleering pleegt te worden ge loosd. Graaf van Limburg Stirum c.s. achtte dien stank ondraaglijk en de dampen voor de gezondheid schadelijk, weshalve hij een vordering tegen de gemeente Noordwijk instelde om on verwijld met het afvoeren van die stoffen op te houden. De Haagsche rechtbank heeft bij vonnis van 25 Juni 1935 die vordering ontzegd. Van dit vonnis ging graaf van Limburg Stirum in appèl bij het Haagsche gerechtshof, dat Maandag in deze zaak arrest heeft gewezen en de grief van appellant gegrond heeft geacht. Rekening houdende met de omstandigheid, dat om een einde te maken aan deze stankver spreiding, de gemeente werken zal moeten doen uitvoeren, waarmede eenige tijd gemoeid is en welke kosten medebrengen, heeft het gerechts hof, met vernietiging van het vonnis, waarvan appèl, de gemeente Noordwijk veroordeeld om binnen een jaar, nadat het arrest in kracht van gewijsde zal zijn gegaan, op te houden met het afvoeren van die stoffen uit de gemeente- rioleering naar en in de Woensdagsche wetering. De wedstrijden voor de A-elftallen Thor Amsterdam—H.C.C. Hillegersberg kon door ziekte van eenige H'bergsche leden niet door gaan. Het B-elftal van Thor speelde op eigen terrein tegen Keep Fit, Den Haag. Het veld was nogal glad, wat clen wedstrijd niet ten goede kwam. Keep Fit was de eerste, die scoorde. Na rust was eerst Thor in de meerderheid, nadat zij eerst gelijk hadden gemaakt. Later echter scoorde K. F. een tweede maal en de eindstand werd 12. Gezien de uitkomst een groot overwicht van .tl. Up, toch werd door de Alkmaarsche ploeg buitengewoon goed werk gedaan. Verscheidene schoten werden keurig gestopt of corner ge werkt, goed genomen en cloor de verdediging mooi gestopt. Ondanks dat was de stand bij de rust 30. Daarna werd weer meerendeels voor het doel der gasten gespeeld. Toch kwam L.H.S. verschillende malen in clen aanval, kwam zelfs gevaarlijk dicht bij het H.U.-cloel, doen het mocht niet baten. De snelle rechtervleugel van H. Up gaf nu weer vele voorzetten, maar L. H. S. werkte goed weg, hulde aan de rechts back. Met dat al werd H. Up na de rust vier doelpunten rijker en het slot kwam met 70. Dit was de eerste competitiewedstrijd van Wilskracht en begrijpelijkerwijs was men nog wat onwennig. Toch geeft de algemeene indruk hoop, dat deze club zich goed zal ontwikkelen. Ze beschikt inderdaad over goede speelsters. Thans waren ze nog niet tegen de Haarlemsche club opgewassen. De A-ploegen kwamen met een 15 uit het veld, terwijl de B-ploegen zich bij een 18 overwinning van de Quick Girls moesten neerleggen. We zijn benieuwd hoe straks de wedstrijd op het terrein der Q. Girls verloopt, want Wilskracht heeft met dezen wed strijd veel geleerd, waarmee het zeker zijn voor deel zal doen. Wat betreft Quick Girls, deze club speelde vorig jaar niet zoo sterk. Ze blijkt echter goed vooruit te zijn gegaan, gezien de resultaten van de laatste weken. Onder groote belangstelling werden de wed strijden voor het biljartkampioenschap van Lisse voortgezet. De uitslagen luidden: Pnt. Brt. h.s. Gem, A. Duivenvoorden 150 C. Th. Duivenvoorden. A. Elfring 150 46 18 3.26 A. van Dijk 138 46 12 3.— M. Verdel 150 51 22 2.94 J. van Kampen 138 51. 17 2.70 Bovengenoemde vereeniging hield Zondag haar laatsten rit voor de Wintercompetitie. De uitslag was: A-klasse 37)4 K.M.: 1. W. Drogtrop B.M., tijd 1 uur 14 min. 23 sec.; 2. J. Smit 6 punten. B.-Klasse 21 y2 K.M.: 1. H. Munk, tijd 1 uur 14 min. 55 sec., 6 punten; H. Veerman 5 punten; 3. F. Jansen 4 punten; 4. J. Munk 3 punten. C-klasse 25 K.M.: 1. Tichelaar, tijd 58 min. 1 sec., 6 punten. Overige renners opgegeven. Junioren: 12% K.M.: 1. Kurschner, tijd 29 min. 40 sec., 6 punten; 2. K. Nuft 5 punten; 3. Gerritsen 4 punten; 4. K. Nuft 3 punten. De uitslag der competitie is nu: A-klasse: 1. J. Smit 22 p.; 2. W. Drogtrop B. M. 18 p.; 3. W. Vonk 5 p. B-klasse: 1. H. Veerman 22 p.; 2. F. Jansen 18 p.; 3. J. Munk 14 p.; 4. H. Munk 13 p. C-klasse: 1. Tichelaar 23 p.; 2. Weyers 16 p.; 3. Knaap 11 p.; 4. C. Bijster 5 p.; 5. H. de Loo- per 4 p. Junioren: 1. Kurschner 23 p.; 2. K. Nuft 21 p.; 3. de Groot 16 p.; 4. Gerritsen 15 p. Als de linksbuiten der gastheeren mooi voor zet, kopt Hoogervorst den bal in eigen doel, zoo- dat Scheveningen goedkoop aan de leiding komt. 10. Kort voor de rust zetten de gasten nog eens alles op alles. Als de Scheveningen- keeper rekent op een voorzet van v. d. Werf, schiet deze van den vleugel keurig onder de lat. en met gelijken stand breekt de rust aan. 11. In de tweede helft neemt Scheveningen uit een penalty opnieuw de leiding. 21, maar uit een, vrijen schop op den rand van het strafschop gebied maakte W. v. cl. Loo tenslotte weer ge lijk. 2—2. Gesteund door den wind is Hillinen direct in den aanval, maar de Schoten-defensie is puik in orde en retourneert alles. Beide doelen be leven benauwde oogenblikken, maar gedoelpunt wordt er voor de rust niet. De Hillinen halflinie stuwde in de tweede helft steeds de voorhoede en de aanvallen op het doel van Boeser werden zoo talrijk, dat elk oogenblik een doelpunt kon worden verwacht. Na een keurigen aanval schoot Braam via den paal de eenigste goal langs den uitnemenden Sclioter doelman 10. Nog tien minuten waren te spelen, maar Hillinen wist den voorsprong te behouden. Succes nam spoedig door een goeden kopbal van den rechtsbinnen de leiding (1—0). Met dézen stand brak na een strijd met wis selende kansen ook de rust aan. Na de rust begon Kinheim in een hooger tem po en het duurde niet lang of Michel maakte gelijk (1—1). Toen de Kinheim-achterhoede op buitenspel speelde, stormde echter een tweetal Succes spelers naar voren en met vereende krachten brachten ze het leder achter Druijven (21). Na diverse mislukte pogingen ging Raayma- kers er weer van door, een goede voorzet volgde, welken Michel op zeer fraaie wijze inkopte (2—2). Hierbij bleef het. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: G-. J P, Schaap en P. Brandt, W. J. van der Werff' en E. Penske. Getrouwd: W. van Heeringen en E. Ch. E. Tessmer. Overleden: N. Swart, 84 jaar, weduwe van G. Boek, wonende te Terschelling; J. P. Son- dervan, 4 jaar, overleden te Haarlem; W. J. van Ravesteijn, 76 jaar, overleden te Haarlem, weduwe van H. H. Peters; J. Simon, 77 jaar. Tentoonstelling Pluimvee. De tentoonstel ling, georganiseerd door de Pluimvee-vereeni- ging „de Eendracht", die Zaterdag en Zondag is gehouden, mag bijzonder goed geslaagd genoemd worden. Vooral Zondag is de publieke belangstelling goed geweest. Voor de sluiting, Zondagavond, gaf een zoon tje van een der bestuursleden een aardige de monstratie hoe de kinderen leeren met de die ren om te gaan en hij toonde sterke staaltjes van vriendschap tusschen hem en zijn ko nijntje. Vervolgens sprak de voorzitter woorden van dank en had een verloting plaats. Onze politieke macht, zelfs onze ker kelijke bloei zal ons op den duur niet baten, zoo wij onze plaats niet weten te veroveren in de universitaire wetenschap. Steunt dus Uw eigen Uni versiteit. In het valutaverkeer bleef Maandagochtend de stemming weer onveranderd. Het Pond Ster ling n.l. bewoog zich op 9.02—9.02% tegen 9.02 Vj het vorig slot en de Dollar op 1.84—1.8414 (184 3/16). Onder beurstijd liepen de koersen iets terug. De Dollar noteerde officieel 184 1/16, zoodat de waardevermindering van den gulden ruim 20 pCt. bedroeg. Minister-president Colijn heeft Maandagmid dag in restaurant „Oude Doelen" te Den Haag aan den oud-minister-president van Fraknrijk. Flandin, een lunch aangeboden, waaraan mede aanzaten de Fransche gezant in Den Haag, de ministers Oud, Van Lidth de Jeude en Gelis- sen en de secretaris-generaal van het departe ment van Buitenlandsche Zaken jhr. mr. Snouck Hurgronje. AMSTERDAM, 30 Nov. Eierveiling Prinsen gracht 199. Kipeieren: hoogste prijs 5.50, middel- prijs 45.50, kleine eieren 3.103.60. Aanvoer 40.000 stuks. Handel kalm. MÜNCHEN, 20 Nov. (Havas) Z. Em. Kardinaal Faulhaber, Aartsbisschop van München, heeft met Z. Em. Kardinaal Schulte, Aartsbisschop van Keulen, een bezoek gebracht aan rijkskanselier Bitier in Berchtesgarden. In den loop van het onder houd werden de besprekingen voortgezet over de toepassing van het concordaat, spe ciaal met betrekking tot de katholieke scho len en de jeugdorganisaties. LONDEN, 30 Nov. (Reuter) Terwijl de vlammen hoog blijven opschieten uit het practisch geheel verloren Crystal Palace, hoopt men toch nog in staat te zullen zijn een der twee torens te behouden, hoewel ook deize uiteraard zwaar beschadigd zal worden. Van den tweeden toren staat vrijwel niets meer overeind dan bet geraamte; de inwen dige bouw is volkomen ingestort. Verscheidene brandweerlieden hebben lichte kwetsuren bekomen. Honderden gezinnen, die in de omgeving woonden, hebben hun bedreigde woningen moeten ontruimen. De vuurgloed was zelfs zichtbaar op de rotsen bij Brighton, clie 65 kilometer van Londen zijn gelegen. Later op den avond werden de vlammen min der hevig. Men rekent er echter op, dat de brandweer nog verscheidene uren den vreeselij- ken strijd zal moeten voortzetten. De K.L.M.-piloot von Weyrother, die een ze vental passagiers van Amsterdam naar Croydon bracht, vertelde in Londen, dat hij toen hij boven Margate vloog, het eerste schijnsel van den brand waarnam. Hij merkte een rooden gloed, die zich ver in de breedte uitstrektè; doch toen hij Chatham naderde kon hij reeds zien, dat het Crystal Palace was, dat in brand stond. Toen wij, zoo vertelde hij, Croydon naderden, vingen wij een radiobericht op, dat particuliere vliegtuigen waarschuwde, die in de nabijheid van den brand vlogen. Daarop moesten wij onze sterke vleugellichten ontsteken, opdat de ande ren ons konden zien. Op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid Westerman betreffende het navorderen van omzetbelasting heeft de minister van Fi nanciën o.m. het volgende geantwoord: De minister staat inderdaad op het stand punt, dat de negenvoudige verhooging van be lasting slechts kan worden opgelegd bij geble ken ontduiking. Met het oog op het karakter van den brief van 6 Mei 1935, welke een antwoord bevatte op een schrijven, waarin bepaalde gevallen waren behandeld, is het voor het verkrijgen van een juisten indruk van belang op te merken, dat in genoemden brief tevens is medegedeeld, dat in gevallen, waarin den belastingplichtige het ver wijt kan worden gemaakt van meer of minder groote nalatigheid of slordigheid, termen aan wezig kunnen zijn voor het opleggen van de verhooging en dat er slechte dan aanleiding be staat de verhooging achterwege te laten, in dien vaststaat, dat de belastingplichtige geheel te goeder trouw eenig verzuim heeft begaan of eenige onjuistheid in zijn gegevens heeft ver meld. Het is den minister niet bekend, dat er in specties zijn, waar de gestelde maatstaven wor den ter zijde gesteld. Ook is het den minister, niet gebleken, dat de door hem gegeven maatstaven er toe leiden, dat, in het algemeen gesproken, de verhooging wordt opgelegd in gevallen, waarin zij redelijkerwijze achterwege had moeten blijven. Hij deelt voorts nog mede, dat hij in de maand Mei van cüt jaar de aan de inspecteurs gegeven aanwijzingen nopens het veelvoud der op te leggen verhoo ging in dien zin heeft gewijzigd, dat thans in gevallen, waarin geen dwaling of verschoonbaar verzuim, doch enkel achteloosheid aanwezig is, zonder dat zich daarbij verzachtende of ver zwarende omstandigheden voordoen, slechte een enkelvoudige verhooging behoort te wor den opgelegd. Voor het opnieuw geven van aanwijzingen aan de inspecteurs acht de minister vooralsnog geen termen aanwezig. ROME, 30 Nov. (Havas). De eerste bij eenkomst in de nieuwe zittingsperiode van de Kamer was geheel gewijd aan de viering der' stichting van het Keizerrijk. De Duce werd bij zijn aankomst geestdrif tig begroet. De voorzitter der Kamer, Costanzo Ciano, prees het werk, dat Mussolini verricht heeft voor de wedergeboorte van Italië. Terwijl obscure krachten aldus Ciano de funda menten der maatschappij ondermijnen, weet het Italiaansche volk, dat het zijn rust ver schuldigd is aan den Duce. Twee gedenksteenen, ter herinnering aan de afgevaardigden Razza en Locatelli, die zijn omgekomen bij de luchtvaartramp bij Cairo en in een hinderlaag der Abessijnen, werden onthuld. Het staatsblad publiceert een decreet, krachtens hetwelk alle soldaten van de lichting 1914, die bij de luchtmacht dienen, nog voor onbepaalden tijd onder de wape nen zullen worden gehouden. Deze lich ting, die in 1935 is opgekomen, had deze maand de dienst moeten verlaten. Op de marinewerf te Livorno wordt binnen kort begonnen met den bouw van zes torpedo jagers voor de Italiaansche vloot. PARIJS, 30 Nov. (Havas). De delegatie der linksche parlements-fracties is tegen morgen bijeengeroepen, teneinde het wetsontwerp in zake verplichte arbitrage te bestudeeren. Ver scheidene afgevaardigden, die tot deze fracties behooren, zijn voornemens uitstel van het de bat te vragen, teneinde een grondige studie van dezen tekst en dien, welke het stakings recht moet regelen, mogelijk te maken. Op de schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid De Marchant et d'Ansembourg, be treffende beëindiging van de uitzendingen van de Vrijdenkers Radio Omroepvereeniging en verbod en ontbinding van de vrijdenkersver- eeniging De Dageraad, heeft minister De Wilde verwezen naar zijn voornemen, om binnenkort de aan den V. R. O. verleende voorloopige mach tiging in te trekken. De minister van Justitie bevordert een on derzoek naar de gedragingen der genoemde ver eeniging. Afgezien van de uitkomsten van het onderzoek kan de onderwerpelijke materie niet worden gescheiden van het algemeen beleid der regeering op het stuk van de geestelijke vrij heid, waaromtrent zij zich, naar bij de alge meene beschouwingen over de rtjksbegrooting 1937 aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is medegedeeld, nader zal beraden. SANTA CRUZ, 30 Nov. (Teneriffe.) De zen der van Teneriffe deelt mede, dat 27 vliegtui gen vandaag boven Madrid zijn verschenen, die militaire doelen hebben bestookt. In den Zuide lijken sector hebben de rechtsche strijdkrach ten eveneens de regeeringsstellingen gebom bardeerd in de Sierra Cordoba. Volgens te Gibraltar ontvangen berichten zouden honderd Russische officieren, onder wie een generaal, te Malaga zijn aangeko men. Zij zouden het commando op zich ge nomen hebben van de militietroepen, welke zij thans oefenen. Tevens meent men te weten, dat twintig drie-miotorige vliegtuigen van buitenlandsch fabrikaat, Russisch naar men denkt, over een week te Malaga ver wacht worden. Volgens uit Barcelona afkomstige aanwij zingen zouden toespelingen op een complot, die in verscheidene Catalaansche bladen gemaakt zijn, betrekking hebben op de volgende ge beurtenissen: De secretaris-generaal der separatistische be weging, „Esta Catala", Torres Picart, is be trapt op het oogenblik, dat hij een manoeuvre voorbereidde tegen de F. A. I., de Iberische Anarchistische Federatie. Hierbij was de vroe gere chef van politie, Reberyes, betrokken. Eerstgenoemde is zijn partij uitgezet, de twee de ontslagen. Verscheidene regeeringsvliegtuigen hebben vandaag zes bommen op Salamanca geworpen. Zij werden door rechtsche jachtvliegtuigen ver dreven. De Chileensche ambassadeur, die deken is van het Corps Diplomatique, heeft tegenover de pers de volgende verklaring afgelegd; Het Corps Diplomatique zal niet uit Madrid vertrekken, aangezien het van meening is, dat dit de plaats is, waar het moet blijven. Wij zijn van meening, dat onder de huidige omstan digheden onze plicht is de bevolking, waarmede wij zoo diep verbonden zijn, den moreelen steun te geven, dien het behoeft. Maandagavond werd te Haarlem de barrage- partij tusschen Van Vliet en Sweering gespeeld, nadat beiden eenzelfde resultaat hadden be haald op het jubileum-biljarttoumooi van de biljartvereeniging Haarlem. Oorspronkelijk was bepaald, dat het hoogste moyenne den door slag zou geven, maar tenslotte werd tot deze barrage-partij besloten. Van Vliet bleek de sterkste en won met deze partij het tournooi. De uitslag luidde: Van Vliet Sweering pnt. brt. h.s. gem. 400 19 120 21.05 267 19 110 14.05 Na afloop der partij demonstreerde Van Vliet eenige kunst- en fantasiestooten. Fagg en Barnett hebben Maandag tegen Queensland hun captain Allen een welkome verrassing bereid door juist even vóór de 1ste testmatch in vorm te komen. Vooral de jonge spelers als Hartstaff, die het vorig jaar met een gemiddelde van 70 voor het Holmes-team in Australië speelde, Fishlock en Fagg konden maar niet in vorm komen. In de 2de innings tegen Queensland, overigens de zwakste tegen partij, sloegen Barnett en Fagg 295 voor het 1st: wicket bijeen, hetgeen een recordscore be- teekent en waarmede het totaal van 283, door Hobbs en Sutcliffe in 1924 te Melbourne tegen Australië gemaakt, verbeterd is. De pres tatie van het onvolprezen duo HobbsSut cliffe is intusschen een stuk hooger aan te slaan. Barnett sloeg in een snel tempo niet mi.ider dan 259 runs bijeen tegen Fagg 112, die veel minder risico's nam. Hartstaff werd na den val van Fagg's wicket voor 12 gestumped. Hammond en Leyland kregen rust en Allen gaf Fishlock en Ames nog een laatste „practi ce". In gezelschap van Fishlock kwam een ein de aan de schitterende innings van Barnett, waarna Fishlock en Ames, not out blijvende mei resp. 42 en 28, clen tijd van den 3den dag uitspeelden. De M.C.C. heeft thans met nog 1 wickets in handen een voorsprong van 425 runs en zal Dinsdag op den laatsten dag een po ging doen Queensland voor de 2de maal aan den kant te zetten. WARSCHAU, 30 Nov. (D. N. B.) De „Kurjer Czerwony" meldt, dat gisteren te Parijs de overeenkomst betreffende de Fransche leening aan Polen geparafeerd is. De leening bedraagt 2.600.000.000 francs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4