D0MMELSCH B0KB1ER MAEIA-STICHTING M.H. te Heemstede Haarlem, 1 Dec. Tegen het plafond SCHOENEN VAN SMIT Kort en volledig DINSDAG 1 DECEMBER 1936 KON. VER. OOST EN WEST Lezing door dr. J. Kunst hebben goeden pasvorm en snit DE LICHT5TOET Aller medewerking verzocht OUD-PREMIER FLANDIN IN HAARLEM Belangstelling voor Frans Hals NATIONAAL HULDEBLIJK Morgen collectedag Wie wil gasten tijdens de Wereldjamboree? IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Meerderheid van B. en W. wil dezen dienst onder rechtstreek- sche verantwoordelijkheid van het Gemeentebestuur brengen V oor stel-Disselkoen PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Restauratie te Edam Programma van de Haarl. Radio centrale op Woensdag 2 Dec. TOONEEL COMMISSIE VAN OVERLEG De gehuwde vrouw behoort geen ambtenares te zijn Weldadigheid naar Vermogen Pandpoort, Koningstraat PER M LITER 23 CENT EN PER 30 c.L. 16 CENT AGENDA Bioscopen 2 December Bioscopen Begrafenis C. J. Boersee R. K. Volksbond BURGERLIJKE STAND RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN STAD Bijna alle gemeentebesturen uit onze omge ving hebben thans hun begrooting voor 1937 in- gediend of reeds behandeld. Alleen 't Haarlem- sche gemeentebestuur schijnt nog even af te Wachten of de eerste maanden na de deprecia tie van den gulden gelegenheid zullen geven een oordeel te vormen over den vermoedelijken eco- nomischen toestand van ons land in het vol gend dienstjaar. Dat kan natuurlijk van invloed zijn op de raming der begrootingscijfers. Van bijna alle gemeenten zijn de financiën in een zeer critiek stadium gekomen en de gelukkigste zijn zij, die niet tot „pijnlijke maatregelen" van bezuiniging of belastingverhooging behoeven over te gaan. Aan verlaging van lasten kan ner gens worden gedacht, hoe noodzakelijk dat ook zou zijn. Enkele gemeenten, zooals Hillegom en Zandvoort, moeten een beroep doen op de hulp van het Rijk; andere, zooals Haarlemmermeer, Beverwijk en Velsen, zullen er misschien niet aan kunnen ontkomen. Dat beteekent, dat de heffing der belastingen in die gemeenten tot 't Uiterste is opgevoerd. Over het belastingjaar 1936—1937 worden in Haarlem op de Gemeente fondsbelasting niet minder dan 80 opcenten ge heven. Dat wil zeggen, dat een gehuwd man zonder kinderen met een inkomen van f 2000. b.v. aan Rijksinkomstenbelasting en Gemeente fondsbelasting f 116.94 moet betalen. In Zand voort, Velsen, Haarlemmermeer, Beverwijk, Hil legom, Lisse, Sassenheim worden zelfs 100 op centen geheven en in Heemstede, dat tot de meest bevoorrechte gemeenten behoort, worden toch ook nog 50 opcenten gevorderd. Met de personeele belasting is het al niet veel beter ge steld. In Halfweg worden 70 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting gelegd, maar in alle andere gemeenten is de heffing van 100 tot 200 opcenten. Daar komen dan nog bij de hooge tarieven voor gas, water en electriciteit. Men kan dus met recht zeggen, dat niet al leen de gemeentebesturen wat het sluitend ma ken van hun begrootingen betreft met het hoofd tegen het plafond zitten, maar ook de belas tingbetalers. Met de grootste moeite wordt het belastinggeld bij elkaar geschraapt, wat nog verzwaard wordt door de omstandigheid, dat de inkomstenbelasting moet worden betaald van 't inkomen, dat verdiend is over het voorgaand kalenderjaar. Heel dikwijls zijn de inkomsten zelf achteruitgegaan. Indien echter de algemeene verwachtingen voor de naaste toekomst niet heel en al op een vergissing berusten, dan is het ergste leed ge leden en daagt voor alle gemeentebesturen een betere tijd. In hoofdzaak immers worden de moeilijkheden veroorzaakt door de zware ge meentelijke lasten voor armen- en werkloozen- zorg. Dat mes snijdt aan twee kanten. Aan de eene zijde hooge uitgaven en aan de andere minder inkomsten, omdat werkloozen niets kun- hen bijdragen tot verlichting van de kosten der gemeentehuishouding. Leeft echter de economi sche toestand op, dan zullen de uitgaven van de gemeentebesturen met sprongen dalen en de inkomsten binnen niet te langen tijd stijgen. Het evenwicht zal dan spoedig bereikt zijn. Waarschijnlijk beleven wij dus het laatste moei lijk begrootingsjaar. uws Een lezing met lichtbeelden en met muziek- demonstratieVanzelfsprekend twee hulpmid delen om een lezing te kunnen verduidelijken en tevens aantrekkelijk te maken. Toch moet de lezing op de eerste plaats documentaal en on derhoudend zijn, willen deze hulpmiddelen wer kelijk dienstig zijn. En dat was de lezing van den musicoloog Dr. Kunst, voor „Oost en West" ge houden, in hooge mate. Dr. Kunst is een musicoloog, een vorscher in den waren zin des woords. Geen boekenwurm, hij heeft alles persoonlijk beleefd. Dr. Kunst heeft onzen geheelen Archipel doorkruist, groote en kleine eilanden bereisd, zich overal vertrouwd gemaakt met de bevolking een allereerste eisch) haar zeden en gewoonten bestudeerd en daar door niet alleen haar dans aanschouwd en haar muziek gehoord, doch die tevens zoo uitermate goed begrepen en aangevoeld'. Dit alles bleek uit zijn inleiding, zijn verklaring der muziek, zijn zingen en zijn toelichting bij lichtbeeld en gra- mofoonmuziek. In zijn voorwoord wees de spreker op de in vloeden van buitenaf, die zich reeds eeuwen hebben doen gelden, die als het ware als cul tuurgolven ip onzen Archipel binnenstroomden. Vóór de Nederlandsche invloeden reeds die van Portugal, Perzië, Hind'oestan en nog veel oudere. (Zelfs Bali is hieraan niet ontkomen. Dit ge tuigt b.v. de ajourbewerking van houten voor- Werpen. Tjap-Olanda noemt de Balinees het Zelf. ook de cultuur heeft die invloeden wel ver- Werkt, doch is er niet aan ten gronde gegaan), dientengevolge is het zoo moeilijk een algemeen beeld te geven, de reeks cultuurlagen vormen, aldus Dr. Kunst, een onontwarbaar vlechtwerk, daarbij komt, dat men van vele volksstammen hog niets afweet. dank zij naderen wetenschappelijken studies Zijn verschillende cultuurlagen duidelijk te her kennen. Met 't zingen van gezangen toonde spr. de groote verscheidenheid in toonstelsel, melo- diek en rhythmiek aan, en dat soms op een en kel klein eiland. Zoo vindt men op Flores vijf soorten muziek (op Java 252 toonschalen!) Op Nieuw-Guinea: le. melodieën, bestaande uit gebroken drieklanken met het karakter van kazernesignalen; 2e. religieuze muziek met als onderwerp: het bezingen van den geest der Voorvaderen en 3e. minder primitieve muziek, hmer in Maleischen trant, zelfs eenigszins il- mstratief, zooals het lied van een vader tot zijn aanstaanden schoonzoon met als hoofdmotief: eerst betalen. Verder wees spr. op verschillenden invloed bij het orkest: Javaansche instrumenten op zijn ®iameesch gebruikt met Maleische, Arabische en Portugeesche teksten; op Hollandschen invloed bii liederen op Flores; oud-Hollandsche liederen, die wij hier niet meer kennen; strophische lie deren, waarvan men aldaar de melodieën heeft onthouden; op Benkoelen met z'n Engelsche dasliedëren, enz. ^Vervolgens ging men via het lichtbeeld met Kunst door den Archipel van West naar °°st. Men kreeg o.a. te zien: talrijke slag-, blaas- en tokkelinstrumenten, waarvan we in het bijzonder noemen de fluiten van Flores, waarop men 2- en 3-stemmig kan spelen, om dat de luchtstroom zich over meerdere fluiten verdeelt. Bij de 3-stemmige geeft één fluit slechts een orgelpunt aan, omdat met twee han den vanzelfsprekend slechts de applicatuur van twee fluiten kan worden bediend. Verder: trommels in 5 tonen, dus gestemd evenals onze pauken, primitieve mondörgeltjes met doorslaande tongetjes, de cithers van Ti- mor met klankborden van palmbladeren (waar op men ook het Wilhelmus speelt!), benevens een Europeesch instrument: ons „serafientje", dat met zijn gelijkzwevende temperatuur de Indische cultuur vernietigt. In totaal heeft Dr. Kunst 1100 verschillende instrumenten voor het Bata- viaasch Genootschap verzameld. Andere lichtbeelden toonden ons dansen, reli gieuze, humoristische (met maskers) en krijgs dansen, waarbij zelfs rhythmisch gelachen wordt. Vervolgens werd een aantal gramofoonplaten ten gehoore gebracht, waardoor men kennis kon nemen van de vooral voor ons Europeesch oor zoo vreemde muziek. Aangaande het toonstelsel merkte Dr. Kunst hierbij op, dat de Papoea's, de kroesharigen, onze intervallen-indeeling had den. Een uitzondering, want alle andere stam men met glad haar bezitten 'n afwijkende (ook weer onderling) indeeling. Van de gramofoonplaten noemen we in het bijzonder die van Djokja, met het welkomstlied, vanwege de metriek, en met de kamermuziek vanwege het gecompliceerde, rhythmische weef sel. Die van Midden-Java, met de massaal aan gewende zangstem, die van Bali, met de uitbun dige, weelderige muziek en met het virtuoze spel van twee jongens op gendra's: zwevende toet sen boven afgestemde klankbuizen. Volledigheidshalve noemen we nog het licht beeld met het gestyleerde, vergeestelijkt beeld, dat een bewijs van hoogstaande cultuur en Dr. Kunst aanleiding gaf om te wijzen op onze aanmatiging om daar een andere cultuur te brengen. Men kan ze, aldus spreker, een an dere techniek leeren, de inlanders kunnen de zegeningen van ons bestuur genieten, alleen al reeds doordat ze elkaar niet bevechten, maar hun eigen cultuur mag niet vernietigd worden. Dr. Kunst had bij „Oost en West" een aan dachtig en dankbaar gehoor. O. K. NASSAUSTRAAT 1, HAARLEM hoek Kruisstraat TEL. 13490 Wij hebben reeds gemeld, dat het in de be doeling ligt van de Oranjevereenigingen als onderdeel van de feestelijkheden, welke hier ter stede ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard zullen worden gehouden een licht- stoet te verbinden. Het is vooral voor het alle gorisch en historisch gedeelte, dat medewerking wordt gevraagd. Haarlem heeft in dit opzicht een traditie op te houden. Het zijn vooral ver- eenigingen, die dit gedeelte voor haar rekening kunnen nemen. Allicht hebben zij van vroegere feesten nog costuums en niet licht doet zich een mooiere gelegenheid voor om die weer eens te gebruiken. Waar vroeger mede in kleinen kring werd geschitterd, kan nu de heele Haar- lemsche burgerij worden vertoond. Maar dan wordt het tijd, dat zich de deelnemers nu aan melden teneinde een goede organisatie te be vorderen. Wij geven hier nog eens het adres om zich aan te melden voor deelneming aan den stoet: den heer F. Duyn, Jansstraat 16. Tijdens zijn kortstondig verblijf in Nederland heeft de Fransche oud-premier Flandin Maan dag onverwacht een bezoek aan het Haarlem- sche stadsmuseum gebracht. Om ongeveer elf uur arriveerde Z.. Exc. met een klein gezelschap, waaronder dé voorzitter van de Alliance fran- eaise te Den Haag, per auto aan het Klein Heiligland. Ruim een uur lang heeft de heer Flandin in het Museum doorgebracht, waar hij in gezelschap van den directeur van het Mu seum, den heer G. D. Gratama, de meesterwer ken van Frans Hals bezichtigde. Om kwart over twaalf vertrok Z. Exc. weer naar de Residentie. Morgen wordt de groote collecte voor het Nationaal Huldeblijk gehouden. Zooals wij reeds hebben gemeld, is deze week ruim een week vervroegd, doordat het Algemeen Comité aan de plaatselijke Comité's om spoed bij het in zamelen der gelden verzocht heeft. De trams en autobussen zullen morgen vlag gen. Maar ook de algemeene belangstelling der burgerij zal er ongetwijfeld toe bijdragen den collectedag tot een klein voorproefje van het komende Oranjefeest te maken. Naar wij vernemen, komen bij den Commis saris voor Logies reeds vele aanvragen binnen voor logies gedurende de Wereld Jamboree 1937, te houden van 1 tot 9 Augustus 1937. Talrijke opgaven omtrent het beschikbaar stellen van logeergelegenheid met opgaven van prijzen zijn reeds in het bezit van dat Commisr sariaat, doch speciaal van pensionhouders ont breken nog de opgaven. Voor een juiste verdee ling van het groote aantal te verwachten vreemdelingen is het gewenscht, dat een ieder, die logeergelegenheid wenscht beschikbaar te stellen, hiervan opgave doet aan het Commis sariaat voor Logies, gevestigd ten huize van Mr. L. L. F. André de la Porte, Lorentzplein 13, Haarlem, onder opgave van prijzen voor logies met ontbijt en met vol pension. Cremolda een crème van chocolade voor de boterham. Per pot 3 smaken VANILLE ORANGE CITROEN plus statiegeld N.V. T. DUYVIS Jin., Koog a/6 Zaan. In de vergadering van 24 September j.l. van den raad van Heemstede werd door den heer H. J. W. B. Disselkoen het volgende voorstel ingediend. „De Raad noodigt Burgemeester en Wethou ders uit voorstellen in te dienen, waardoor de Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon onder rechtstreeksche verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur zal worden gebracht." Over dit voorstel, dat in handen van B. en W. werd gesteld om praeadvies, schrijven B. en W. thans o.a.: De toestand is zoo, dat over elk meeningsver- schil tusschen het gemeentebestuur en Maat schappelijk Hulpbetoon langdurige onderhande lingen kunnen ontstaan, terwijl het gemeente bestuur, dat de gelden beschikbaar stelt en het belang der gemeente in zijn geheel moet behar tigen, zich tenslotte toch zal hebben neer te leggen bij hetgeen Maatschappelijk Hulpbetoon beslist. Deze situatie lijkt B. en W. voor het ge zag van het gemeentebestuur bij het stijgen der uitgaven ongewenscht. Dit geeft de meerderheid in hun College dan ook aanleiding, niettegenstaande de waardee ring, welke het geheele College heeft, voor het zeer veel goede, dat het bestuur van Maatschap pelijk Hulpbetoon gedaan heeft en nog doet, alsmede voor den belangeloozen en moeilijken arbeid welke wordt verricht, om het standpunt in te nemen, dat een mogelijkheid, als hier boven vermeld, niet mag blijven bestaan. De voor- en nadeelen overwegende is de min derheid van B. en W. van meening, dat de tijd tot het invoeren van het door de sociaal-demo cratische fractie voorgestelde directe verant woordelijkheidssysteem niet is aangebroken. Een zoo verdienstelijk en belangeloos werkend College, als het tegenwoordig armbestuur, dat de menschen kent en in zijn taak is ingewerkt, nu de woestijn in te sturen lijkt de minderheid van het College ongewenscht en ontoelaatbaar. Ten aanzien van de kosten, door het onder brengen van de armenzorg onder rechtstreek sche verantwoordelijkheid van het gemeentebe stuur merken B. en W. op, dat de uitgaven voor administratie en controle in geen geval hooger H Vincentius vraagt m Wat U niet meer draagt. j| He'ip veel nood te keeren M Met uw gebruikte kleeren. I| S N. Groenmarkt 22 of telef. 11018 zullen zijn dan die, welke thans voor Maat schappelijk Hulpbetoon en voor de uitvoering van de steunregeling worden geëischt. Resumeerende deelen B. en W. mede, dat de minderheid in hun College ontraadt het voor stel van den heer Disselkoen aan te nemen, ter wijl de meerderheid tot aanvaarding van dat voorstel adviseert. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor f 500 subsidie te geven voor de restauratie van het in eigendom aan den heer A. J. Burghouts te Edam toebehoorende perceel Kleine Kerkstraat 41, aldaar. De Rijkscommissie voor Monumenten zorg meent, dat de gevel Kleine Kerkstraat 41 te Edam een eenvoudig, maar afgezien van de in later tijd gewijzigde onderpui aardig voor beeld is van een trapgevel uit het begin der 17e eeuw, een bouwtijd, waarop, behalve het totale type en de met natuursteen geblokte ontlastings- bogen, ook nog de fraaie gevelsteen met het wa pen van prins Maurits wijst. Zijne voornaamste beteekenis ontleent deze gevel echter aan zijn plaats in een reeks soortgelijke oude geveltjes, waardoor hij een deel wordt van een gesloten straatwand, die juist aan de eenheid der samen stellende, elk voor zich niet zoo belangrijke dee len, zijn picturale bekoring ontleent. Progr. I: Hilversum I (Huizen). Progr. II: Hilversum II. Progr. III: 8.00. 9.05 en 9.20 Keulen. 9.50 Deutschl.sender, 10.20 Diversen, 11.20 Danmarks Radio, 12.20 Vlaamsch Brussel, 12.50 Nat. Pro gramma, 1.20, 1.30 en 1.50 Brussel Vlaamsch, 2.20 Diversen, 2.50 Parijs Radio, 3.35, 4.35 en 5.05 London Regional. 5.30 Brussel Fransch, 6.20 Brussel Vlaamsch, 6.35 en 6.45 Weenen, 9.20 Brussel Fransch, 9.50 Keulen, 11.20 en 11.50 Parijs Radio. Progr. IV: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45 en 9.00 Brussel Vlaamsch. 9.20 Diversen. 10.35, 10.50, 11.05 en 11.35 Nat. Programma. 11.50, 12.50, I.35 en 2.20 London Regional. 3.10, 3.50, 4.20, 5.10 en 5.35 Nat. Programma. 6.20 Diversen. 7.00, 7.20, 7.50, 9.20, 9.40, 10.40, 11.05, 11.35 en II.50 Nat. Programma. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Jazz- Marschmuziek. 1. Rhapsodie in blue Ambrose 2. Piano Medley No. R. 12 Charley Kunz 3. Follow the fleet Casani Club 4. The town talks Patricia Rossbourough 5. Piano Medley No. R. 14 Charley Kunz 6. Rose Marie Selection Patricia Rossbourough MARSCHEN 7. Boston Commandery Marsch Goldstream Guards 8. Semper Fidelis Idem 9. Hoch Habsburg Groot Muziekkorps 10. Preussens Gloria Groot Muziekkorps 11. Kaiser Friedrich Marsch Idem 12. Unsere Marine Idem 8.0012.00 Diversen. OOK AAN TAFEL komtPomerol19S5 geheel tot zijn recht. Het volle, krachtige bouquet doet Pomerol 1955 een goed be geleider zijn van vleesch- en wildgang. Het dinetje thuis, met 'n glaasje wijn, is op 'n enkele uitzondering na, geheel verdwenen. Hoogstens met de feestdagen veroorlooft men zich nog zoo'n luxe. Dat f is nü niet meer noodig; uitgerekend, komt 'n glas POMEROL 1955 op iets meer dan tien centen dat voor zoo'n wijnl Prijs ƒ0.85 p. flesch. Bij 12 fl. ƒ0.80 p. fl. 1 Kantoor: KI. Houtstraat 57, telefoon 15676. f WINKELS DOOR DE GEHEELE STAD. Kilian Zoon, Manufacturen en gros en en detail. Oostenrijksch familieblijspel in 5 tafereelen door Harald Bratt. Cor Ruys-gezelschap. Stadsschouwburg. Met dit zeer onderhoudende, volkomen on schuldige, gemoedelijk-komische, en op sommige punten toch wel even verdiepte blijspel heeft Cor Ruys een uitstekende keus gedaan. Oók omdat hij er zijn spelers voor had. Wie kon nu gaver zoo'n trouwhartigën, gezelligen stevig-ouden manufacturier uit een ouderwetsch Oostenrijksch stadje op de planken brengen dan Johan Elsensohn? En wie zou beter de eerlijke, bazige figuur van de bejaarde huishoudster Min na juffrouw Minna! voor ons schilderen dan Marie van Westerhoven? Wat die twee sa men van eenvoudig-grappige en een enkele maal ontroerende scènes maken door hun talentvolle typeering en fijne manier van zeggen, is zeker een gang naar den schouwburg waard. Cor Ruys heeft na de verdienste der vertaling van het spel, die weer op de bekende eigen wijze geschiedde, en van de regie, die als steeds het langzame tempo had, dat nu geen ander bezwaar opleverde dan dat het weer laat werd Cor Ruys heeft in deze uitvoering nog een bijzondere verdienste: hij houdt zichzelf in vrij sterke mate op den achtergrond. En intusschen maakt hij dan van de rol van den jongen, lichtelijk onnoo- zelen, maar niet al te goedzakkigen doctor Wehn een interessant type, waar Frances May een lief tallig en kordaat meisje tegenover weet te plaat sen. Het is een echt familiespel. De zeventigjarige Kilian, wiens kinderen in Amerika millionnairs zijn geworden, wil zijn ouden winkel en zijn rus tig leventje aanhouden, terwijl de voortvarende oudste zoon hem naar de nieuwe wereld wenscht over te planten. De kleindochter Gertie leeft zich gemakkelijk in in dat gemoedelijke winkeliersbe- staan, te meer omdat zij grootvaders jongen vriend dr. Wehn lief krijgt. Dan komt de strijd tusschen den ver-Amerikaanschten zakenman en de familie, die zich alleen thuisvoelt in de ouder- wetsche sfeer van 't stille, eerlijke stadje. En de laatste wint het, omdat de familieband zoo sterk is en omdat de grijze juffrouw Minna een duit in het zakje doet. Een kostelijk spel, waarbij men schatert om de goede grappen, maar ook innerlijk lacht om den waarachtigen humor van woord en actie. Een knap geschreven tafereel is vooral het vierde, waarin de zeventigste verjaardag van den" grootvader emotioneel wordt gevierd. Dan heb ben Jan C'. de Vos en Pierre Myin gelegenheid de twee zeer verschillende Amerikaansche zoons kranig te typeeren, terwijl Gusta Chrispijn Mulder strak de gevoellooZe dochter volhoudt Werkelijk, „Kilian en Zoon" is een stuk van het goede soort en deze uitvoering is allen lof wgard. De vele aanwezigen hebben zich Maan dagavond uitstekend vermaakt en we kunnen iedereen, die een echt genoeglijken, hart en geest bevredigenden tooneelavond wenscht, het bijwonen van de volgende voorstelling van harte aanbevelen. H. B. V. d. S. De commissie van overleg voor de werklie denzaken hield onder voorzitterschap van den heer M. A. Reinalda een vergadering, waarin c.a. een voorstel tot herziening van de vergoe ding aan hen, die belast zijn met den thuis- wachtdienst, werd behandeld. Omtrent dit voorstel werd geen eenstemmig advies uitgebracht. Ten aanzien van voorstellen tot vaststelling (eventueel afwijking) van dienstregelingen voor ambtenaren op weekloon, werkzaam bij den dienst der gemeente-reiniging, het havenwezen en het gemeente-gasbedrijf, werd gunstig ge adviseerd, evenals ten opzichte van het voor dstel van den directeur van openbare werken tot herziening van de tarieven voor het ver richten van straatwerk. Na beëindiging der vergadering kwam de Centrale Commissie voor georganiseerd over leg bijeen ter behandeling van een voorstel tot aanvulling van het Ambtenarenreglement 1934 met een bepaling krachtens welke in het alge meen de benoeming van een gehuwde vrouw tot ambtenares niet mogelijk is. Hierover werd een gunstig advies uitgebracht. Eveneens werd gunstig geadviseerd ten opzichte van het ont werp der Capitulantenverordening. Vervolgens werd de vergadering der Centrale Commissie voor georganiseerd overleg voortge zet in vereenigde vergadering met de commis sie van overleg voor het politie-personeel. Deze vergadering besloot met algemeene stemmen een gunstig advies uit te brengen ten aanzien van een voorstel tot aanvulling der wachtgeld regelingen met een bepaling, krachtens welke het wachtgeld, toegekend aan hen, die vóór hun op-wachtgeld-stelling een functie bekleed den, welke thans niet meer bestaat, kan wor den berekend naar een bezoldiging, vastgesteld met inachtneming van het peil der salarieering van het overige gemeentepersoneel. Als ge ons voor Sinterklaas Wat wilt gireeren, Zal deze goede daad uw feestvreugde vermeêren. Postgiro 212793, telefoon 11855 Gisteren heeft de heer J. Over, hoofd dei- openbare school aan het Weltevredenplein, wegens het bereiken van den zestigjarigen leef tijd zijn functie neergelegd en afscheid ge nomen. Er werd een receptie gehouden in het schoolgebouw, waarbij o.m. tegenwoordig waren de heer H. van de Weijer, inspecteur van het lager onderwijs, de heer G. Boes, wethouder voor onderwijs, de heer C. M. Segaar, chef van de afdeeling onderwijs, en vele collega's en oud collega's van den heer Over. Er werden ver schillende hartelijke toespraken gehouden. Wegens het overweldigend succes van den eersten avond zal het Trudi Schoop-Ballet op Woensdag as. in den Stadsschouwburg nog een afscheidsvoorstelling geven, waar ook de nieuwe dans-comedie „Die blonde Marie" zal worden opgevoerd. De viering van het vijftigjarig bestaan van de Gymnastiekvereeniging „Amicitia Juncti" is Zaterdagavond voortgezet met een feestavond in de groote zaal van de Gemeentelijke Concert zaal. Er heerschte een opgewekte stemming. Vandaag herdenkt de heer F. A. Slikker den dag, waarop hij 25 jaar geleden bij de N.V. Hollandsche Stoomboot Maatschappij Amster dam in dienst trad. Alhier is opgericht een Joodsche zangver- eeniging onder leiding van den heer Giacomo Aletrino. De Haarlemsche Luchtvaart Club heeft veel succes met haar propaganda-étalage in het pand Anegang 2, welke belangeloos door de Fa. Wisbrun en Liffmann is beschikbaar gesteld. De H. J. L. C. heeft een clublokaal in de garage „Bloemendaal" aan de Dr. Bakkerlaan te Bloemendaal gekregen; daar heeft men een ruimen zolder aan de club afgestaan. Het nieuwe clublokaal wordt eerstdaags feestelijk in ge bruik genomen. Op 22 Februari wordt een luchtvaartavond gegeven in Brinkmann, in sa menwerking met de K. L. M. en de Centrale Jeugd Commissie der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. In de Kleine Houtstraat was het zoo glad, dat een dame slipte en van haar fiets viel. Met een gebroken rechterbovenarm is zij naar het Diakonessenhuis gebracht. Het gilde heeft tusschen Zaterdagavond en Maandagmorgen een bezoek gebracht aan een winkel in de Spaarnwouderstraat. De winkelier mist twee pakken zeemleeren lappen, die hij anders voor 36.— had kunnen verkoopen. Een 18-jarige loopknecht heeft aan de po litie bekend, dat hij in enkele maanden tijds ten nadeele van zijn patroon een bedrag van ongeveer 70.heeft verduisterd. Hij inde bij de klanten rekeningen, die hij zelf had over geschreven en gaf de origineele kwitanties aan zijn patroon terug met de mededeeling, dat mevrouw nog steeds niet wilde betalen. De taschjesdieven zijn nog steeds op vrije voeten. Maandagavond laat hebben zij op den hoek Julianastraat—Koninginneweg een dame haar taschje ontrukt, waarin zich een bedrag van ongev. 3.— en een breiwerkje bevond. Op gezag van de politie geven wij een be schrijving van 'n zes-wieligen vrachtwagen van een Frieschen expediteur, die op den Rijks straatweg werd aangehouden. Bij een snelheid van 30 K.M. per uur kon de chauffeur het (on geladen) voertuig met de handrem na 55 meter tot stilstand brengen; de voetrem had er 42 meter voor noodig. De stuurinrichting vertoon de een speling van 120 graden. Stuurkolom en Pittman-arm zaten los. De wielen konden een geheelen slag maken, voordat het stuurrad draaide. Het rechterspatbord bengelde erbij, terwijl de oplegger in het geheel niet over een reminrichting beschikte. HJII|IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII"I"""""""""""!e H vincentius vraagt. De nood is H hoog. Is uwe hulp nabij? Goede gedragen kleeren hebben wij erg noodig. N. Groenmarkt 22 of H tefeloon 11018 |j illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll1111^ VRAAGT UW WINKELIER Gebouw „St. Bavo"; St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig bureau, 8 uur; Jaarvergadering Bloemisten, 8 uur; Afdracht Grafischen bond, 8 uur; Best. Melkhandel „St. Joseph", 8 uur. R. K. Vereenigingsgebouw, Heemstede: Jon gerenavond R. K. Staatspartij, 8 uur. Gouvernementsgebouw, Dreef: Provinciale Staten van Noordholland, half 11. Frans Halstheater: Kay Francis in „De witte Engel", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „De zwarte kamer" en „Het recht van den sterkste", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Der Bettelstudent", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Ch. Laughton en Fred. March in „De ellendigen", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace-Filmac: 115 uur. Gebouw „St. Bavo" St. Nicolaasfeest R.K. Volksbond 3 uur; R.K. Bridgeclub 8 uur; R.K. Schaakclub 8 uur; Proza 8 uur. Stadsschouwburg Ballet Trudi Schoop „Die Blonde Marie", 8 uur. Frans Halstheater: Kay Francis in „De witte Engel" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „De zwarte kamer" en „Het recht van den sterkste" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Der Bettelstudent", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Ch. Laughton en Fred. March in „De ellendigen" 7 en 9.15 uur. Palace-Filmac: 115 uur. VRIJDAG A S. „De beste speelfilm der wereldproductie". (De Tijd). Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kle verlaan werd hedenmiddag ter aarde besteld 't stoffelijk overschot van den heer C. J. Boersee, in leven administrateur van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm van het district Kenne- merland en ambtenaar van den Raad van Ar beid te Haarlem. Onder de vele belangstellenden, die gekomen waren om den overledene de laatste eer te be wijzen, zagen wij o.m. Commandant Borren van den B.V.L., vele andere vertegenwoordigers van het district en de afdeelingen en collega'» van den Raad van Arbeid. Namens den B..L. sprak de heer P. S. Hartogh Heys van Zoute- veen, die de groote toewijding en zorg releveerde welke de overledene steeds voor het instituut van den BVL heeft gehad. De heer F. de Bruin, hoofdcommies bij den Raad van Arbeid, die zijn voorzitter mr. C. Koch vertegenwoordigde, prees in den overledene den aangenamen en behulp- zamen vriend, die bezield was met een meer dan gewoon plichtsbesef voor alles wat zijn ar beid betrof. Namens de afdeeling Heemstede van den B.V.L. sprak de heer Kramer. Ds. M. G. Blauw sprak een troostwoord tot de familie van den overledene, terwijl een broer de talrijke aanwezigen dankte voor de betoonde belangstelling. Donderdag 3 December houdt de R. K. Volks bond des avonds acht uur in het gebouw St. Bavo een ledenvergadering, waarin o.a. aan de orde komen: behandeling begrooting Volksbond en St. Bavo; verder bespreking uitbreiding Kring Haarlem-Noord. Zie ook de advertentie in dit nummer. Geboren 27 Nov. E. C. v. d. Lefj—Vander, dochter; 28 Nov. C. A. G. Vogel—v.d. Veldt, zoon; 29 Nov. H. SwartKerste, zoon; 30 Nov. C. den Dikken—Bakker, dochter; J. C. Bron- Kok, zoon; 1 Dec. A. LeenZweers, zoon; B. JansenVeenendaal, dochter. Overleden: 28 Nov. W. A. v. Tongeren, 67 j„ Gen. de Wetstraat; 29 Nov. G. W. v. Didden— Rotman, 85 jaar, Bankastraat; R. Visser— Grimmenga, 69 jaar, Voorduinstraat; 30 Nov. J. A. M. Jansen, 60 jaar, Gasthuisvest; 1 Dec. Chr. Jalink, 66 jaar, Schotersingel. IJMDTDEN, 1 Dec. Rijksvischafslag. Tarbot 0.84 1 per kg. Griet 12.00—23 per 50 kg. Tong 75— 91 cent per kg. Groote Schol 17.00—20, middel Schol 17.00—20, Zetschol 18.0022. kleine Schol 4.6016. Schar 2.60—8.30, Tongschar 17.00—38 per 50 kg. Rog 8.00—17 per 20 stuks. Vleet 0.75 2.50 per stuk. Pieterman en Poon 4.707, groo te Schelvisch 17.00_21, middel Schelvisch 17.00 —20, kl. midd. Schelvisch 11—16.50, kleine Schel visch 5.5014 per 50 kg. Kabeljauw 23.0050 per 125 kg. Gullen 3.10—13.50 per 50 kg. Leng 0.40 1.65 per stuk. Heilbot 3480 cent per kg. Wij ting 1.006 per 50 kg. Koolvlsch 980 cent per stuk. Makreel 6.5010.50 per 50 kg. Versche Ha ring 2.106.60 per kist. van de Dinsdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Roode Zee 100 manden 1770.Petten 600 manden 3670.Limburgia 275 manden 1750. I. S. Groen 365 manden 2670Catharina Duy- vis 425 manden 2580.—, Alma 430 manden 2290.Emma 120 manden 1830. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Woensdag 2 Dec. Vloed.: 5.23 v.m. en 5.41 n.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5