We luisteren naar FINANCIEN BD De weerstoestand MARKTEN Dagfilm DINSDAG 1 DECEMBER 1936 Hoe Sinterklaas aan geld moet komen Vreemde geschenken voor de kinderen van Nispen Van der Wijck-ramp Bij het duiken nog een lijk aangetroffen Moedige machinisten gehuldigd Erkentelijkheid voor uiterst heldhaftig optreden Weer 'n autobotsing op den Haarlemmerweg Noordwester storm Loodsdienst te IJmuiden gestaakt Dijk beschadigd Schade op Schiermonnikoog Ongekend hooge waterstand Fietsers omver gewaaid BRAND IN TEXTIELFABRIEK TE BREDA Vier weefstoelen geheel vernield DE STAKING ONDER DE AFZETTERS Hedenmorgen beëindigd Kinderen verdronken Dr. M. van Blankenstein Mitcham IflVENDII-WflTER WERELDJAMBOREE De deelneming der Katholieke Verkenners ABDIJ ONSENOORT De afwerking van het faillissement OFFICIEELE CRISIS- PUBLICATIE Teeltpremie vlas Belgisch sleepschip gezonken Bemanning redde zich in een roei boot en is later opgepikt ST. ADALBERTSVEREENIGING Contact met de R. K. Werkgevers J. VAN DER LINDEN t De N. S. B.-klok staat weer stil KUNSTIJSBAAN Amsterdam IJSHOCKEY en KUNSTRIJDEN GALA-AVOND POPULAIRE-AVOND BLUE SIX-BERLIJN en MELITTA BRUNNER Woensdag 2 December GELEIDELIJK AFNEMENDE WIND Bedrieglijke bankbreuk W. J. Karsten geschorst Sinterklaas, die zich blijkbaar niet kan ont trekken aan den invloed van den modernen tijd, heeft ook de consequenties van deze aan passing te dragen. Reeds eenige jaren was hij zoover, dat hij per vliegtuig of per auto kwam en niet meer per boot of te paard. Dit jaar is hij nog verder gegaan en heeft een modern middel aangepakt om aan geld te komen, waarschijnlijk omdat hij in verband met den toestand in Spanje geen geld mee kon krijgen. Dezer dagen bracht hij een bezoek aan hei, Belgische dorp Esschen aan de Nederlandsche grens, waar hij een rondrit maakte en gerui- men tijd verbleef. Na dit bezoek wilde hij zien begeven naar de Nederlandsche gemeente Nis pen. Hoewel voor Sinterklaas geen grenzen bestaan als internationaal heilig man, voor de douane bestaan ze wel en de Sint was dan ook niet zoo goed of hij moest zich laten visi teeren op het grenskantoor. Daar bleek, dat deze heilige man, die voor alle kinderen ge schenken voor den dag kan tooveren, zijn eigen geld op de gewone zij het ongeoorloofde manier wilde verdienen, want onder zijn man tel was een groot aantal boekjes sigaretten papier verborgen. Ook Zwarte Piet bleek voor de kinderen van Nispen geen andere geschen ken te hebben kunnen vinden dan sigaretten papier. Sinterklaas en Zwarte Piet hebben hun sigarettenpapier aan de douane overgegeven in ruil voor een proces-verbaal. Ook de paarden moesten achterblijven. Men vraagt zich overi gens af, of den kinderen van Nispen niet een weldaad bewezen is door ze te beschermen voor al deze sigaretten en al de gevolgen daarvan. ®ATAVTA, 1 Dec. (Aneta). De duik-werk- zaamheden door het gouvernementsvaartuie „Castor" bij het wrak van de „Van der Wijck" zijn op 26 November aangevangen. Het wrak blijkt, naar schatting, 85 graden over stuur boord over den grond te liggen, ongeveer 1 y, meter in de modder bij een waterdiepte van 46 meter. Na voorbereidende werkzaamheden is men op 29 November begonnen met het onderzoek van de scheepshuid, hetgeen bemoeilijkt wordt door opgehoopte modder. Dagelijks dalen dui kers eenige malen af. Op het wrak is in de railing bekneld een lijk aangetroffen, dat heden te Soerabaja zal worden aangebracht. De weersgesteldheid en andere omstandighe den voor het duiken zijn over het algemeen be vredigend. Men zal zich herinneren, dat in den avond van den eersten October van dit jaar de snel trein naar Groningen dicht bij Zwolle in bot sing kwam met een grooten vrachtwagen, die een onbewaakten overweg passeerde, juist op het moment dat de trein het kruispunt bereikte. De vrachtwagen was geladen met cylinders Buta-gas, dat als gevolg van de botsing ont plofte. zooclat vrachtwagen, locomotief en ten der binnen enkele seconden in vlammen waren gehuld. Het locomotiefpersoneel verloor zijn tegen woordigheid van geest niet en ofschoon de klee- ren van de beide machinisten reeds vlam had den gevat en de geheele locomotief een vlam menzee geleek, zetten zij de remmen aan, brach ten den langen trein tot stilstand en sprongen toen eerst van de machine, als brandende fak kelsMet vreeselijke brandwonden werden zij naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd; een hunner verkeerde langen tijd in levensgevaar, doch gelukkig konden beiden in het midden van November het ziekenhuis hersteld verlaten. Het waren de hoofdmachinist Huisman en de leerling-machinist Van Dijken, oeiden uit Groningen, die door him- heldhaftig optreden en trouw plichtsbesef wellicht een groote trein ramp hadden voorkomen. De directie van de Ned. Spoorwegen kende den hoofdmachinist reeds eerder een eervolle vermelding toe. Echter ook de reizigers, die den eersten October in den bewusten trein hadden gezeten, wenschten aan hun gevoelen van be wondering en dankbaarheid ten opzichte van het heldhaftig gedrag deZer mannen uiting te geven Er vormde zich een comité onder leiding van jhr. mr. dr. D. R. de Marees van Swinderen, te Groningen. Maandagmiddag kwamen vele reizigers en andere belangstellenden in de tweede klas wachtkamer van het hoofdstation te Groningen bijeen, om beide machinisten, die vergezeld wa ren van hun vrouwen en andere familieleden, te huldigen Het woord voerde jhr. De Marees van Swin deren, die in zijn rede allereerst woorden van deernis sprak met de nabestaanden van het eenige slachtoffer van de botsing, den chauf feur van den vrachtwagen, waarna hy zeer uit voerig vertelde, wat zich in den avond van den eersten October tusschen Dedemsvaart en Zwolle had afgespeeld. Spr. uitte zijn bewondering voor de houding van het treinpersoneel na het ongeluk, doch hoe lofwaardig die ook was, „helden van de spoorbaan", aldus spr., zijn toch zy geweest, die op de machine stonden en eerst dachten aan de veiligheid en het leven van de reizigers, al vorens aan eigen lijfsbehoud te denken. Toen wij na de botsing veilig en wel op een weiland stonden, aldus ging spr. voort en zagen hoe de beide machinisten met brandwonden overdekt in een ziekenauto werden gedragen, om naar Zwolle te worden vervoerd, toen gin? van alle passagiers de eenige bede omhoog, dat deze mannen door liefdevolle verpleging en wetenschappelijke kennis in het leven zouden kunnen blijven. Deze bede is gelukkig in ver vulling gegaan. Namens de vele treinreizigers overhandigde spr. beiden machinisten als blijk van groote be wondering en dankbaarheid een gouden horloge met inscriptie en een gouden ketting, benevens een oorkonde. Zoowel de heer Huisman als zijn collega Var Dijken dankten voor de hulde, die de reiziger? hun hadden gebracht. De heer Huisman merkte daarbij nog op. dat de ontelbare bewijzen van medeleven en sympathie, die zij in het zieken huis te Zwolle hadden mogen ontvangen, er toe hadden bijgedragen, dat zij de kracht en den moed vonden om de vreeselijke pijnen van de brandwonden te weerstaan. huis wederom een autobotsing plaats gehad. Uit de richting Amsterdam kwam een luxe auto, welks bestuurder, waarschijnlijk tenge volge van den mist, tegen een mast van de natriumverlichting botste. De auto werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De bestuurder werd bij deze botsing- zoodanig aan het gelaat gewond, dat hij zich onder dokters behandeling moest stellen. Dr. J. P. Baumann uit Halfweg verleende de eerste hulp. Het ge bit van den man was ernstig beschadigd. Op den Haarlemmerweg tusschen Halfweg en Sloterdijk heeft ter hoogte van het Kruit- In verband met den Noordwester storm is de loodsdienst te IJmuiden gestaakt. Drie schepen hebben vastgemaakt. De storm, die gewoed heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag, heeft den zeedijk van het Waterschap Nes Buren op Ameland voor een groot gedeelte vernield. Over een lengte van enkele kilometers zijn hier en daar gaten in den dijk geslagen. Ook langs het strand zijn enkele meters van het hooge duin vernield. De duinenrij aan de Noordkust van Ameland, ter hoogte van het badpaviljoen Steinvoorte te Nes, is weggeslagen tot op ongeveer twee me ter van dit gebouw, zoodat bij den volgenden stormvloed! het paviljoen door de zee dreigt te worden verzwolgen. Ook de duinen aan de Westkust van Ameland zijn opnieuwe eenige meters weggeslagen. De Noord-Westerstorm heeft het water van de Noordzee op Schiermonnikoog buitengewoon hoog opgestuwd. De zee staat tegen den duin voet, waaraan reeds belangrijke schade is toe gebracht. De afslag bedraagt hier en daar reeds anderhalven meter. De postboot „Brak- zand" heeft door het hooge water vertraging gekregen, omdat de steiger voor de boot te laag ligt om behoorlijk te kunnen meeren. In verband met het springtij, gelijk met den W.N.W. storm, stond het water in de beide binnenhavens te Scheveningen hedennacht on gekend hoog. Het water stond op de kade en verschillende kustbootjes zijn van de touwen afgeworpen. Doordat het water ongeveer een meter hoog op de kade stond, heeft men veel moeite gehad, de vaartuigen weer aan den kant te meren. Men heeft gelukkig schade kunnen voorko men. In het Kanaal, waar verschillende Sche- veningsche loggers vischten, is het weer tame lijk goed gebleven; de schepen hebben vanmor gen hun vleet nog hunnen halen en rapporteer den nog vangsten van circa 70 kantjes haring. Op de Noordzee was het weer aanmerkelijk slechter, zoodat de loggers vanmorgen niet heb ben kunnen halen. De sterke wind, die sinds gisteravond ook over 's Gravenhage waait, heeft hedenochtend twee ongevallen veroorzaakt. Om 8 uur werd een bewoner van de Tromp straat, die op de fiets in de Thorbeckelaan reed, door den wind gegrepen en tegen een auto geworpen. Met een zware hersenschudding is het slacht offer door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Een half uur later is in de laan Copes van Cattenburgh een wielrijdster, wonende in de Acaciastraat, B. de V., omver gewaaid, tenge volge waarvan zij een ernstige beenbreuk be kwam. De G.D. bracht haar eveneens naar het zie kenhuis Zuidwal. In den afgeloopen nacht is in de textielfa briek voorheen firma J. Verrest te Breda brand uitgebroken. Dor het tijdig ingrijpen van de brandweer kon de brand beperkt blijven tot een bepaald gedeelte der fabriek. Vier weefstoelen werden totaal vernield, terwijl de waterschade aanzien lijk is. Verzekering dekt de schade, welke op dertig duizend gulden geraamd wordt. De staking onder de afzetters, werkzaam op de N.V. Spinnerij Oosterveld te Enschede, is he denmorgen beëindigd. Naar men weet is deze staking vorige week uitgebroken naar aanleiding van een looncon- flict, waardoor de fabriek moest worden stop gezet en het geheele personeel niet aan het werk kon gaan. De directie stelde zich op het standpunt, dat de staking eerst moest worden opgeheven al vorens zou worden onderhandeld. De stakers zijn daarop hedenmorgen weer aan het werk gegaan. Donderdag zal vermoedelijk een conferentie met de directie plaats hebben. Het bijna twee-jarig dochtertje van den heer v. O. te Culemborg, dat bij haar grootouders te Nunspeet logeerde, is Zaterdagmiddag in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en ver dronken. Maandag tegen den middag is het zoontje van den heer C. Vader, Puik te Warmenhuizen spe lende in het water gevallen. Helaas werd dit niet opgemerkt. Eenigen tijd later is de kleine levenloos opgehaald. Dr. M. van Blankenstein, gedurende vele ja ren aan de N. Rott. Crt. verbonden, zal binnen afzienbaren tijd, naar het blad meldt, de redac tie ervan verlaten. Bezwaren by de samenwerking met de hoofdredactie waren oorzaak, aldus het blad, dat dit tot wederzydsch groot leedwezen en ook tot spyt van de directie en commissaris sen tenslotte onvermijdeiyk is geworden. Imp.: C. F. G. - Bierkade 10 - Den Haag Het bestuur van de Katholieke Verkenners heeft zich in zijn j.l. Maandagavond te Den Haag gehouden bestuursvergadering beraden over zijn houding ten aanzien van de bij de organisatie van de Wereldjamboree gerezen moeilijkheden en daarna zijn standpunt aan den hoofd verkenner, Staatsraad J. J. Rambon- net, kenbaar gemaakt. Nadere mededeelingen omtrent het resultaat hiervan, waarvan de verdere medewerking en ook de deelneming der katholieke verkenners aan de jamboree afhankelijk zpn, kunnen in dit stadium nog niet worden verstrekt. Te 's Hertogenbosch is de verificatievergade ring gehouden van crediteuren in het faillisse ment van de Congregatie Corpus Christi der Abdy Onsenoort te Nieuwkuyk. Op deze ver gadering is gebleken, dat deze congregatie vor deringen heeft op kloosters in Duitschland, Oostenrijk, Italië en Joego Slavië, welke vorde ringen totaal ongeveer ƒ900.000 bedragen. Deze kloosters kunnen echter in verband met de ver schillende bepalingen niet aan hun verplichtin gen voldoen. In totaal kan nu slechts binnen komen 3 y3 pCt. rente per jaar van 150.000.— Binnenkort zal waarschijnlijk een ton aan de crediteuren kunnen worden uitgekeerd. Daar enboven is bepaald, dat met behulp van Rome de vorderingen op de buitenlandsche kloosters, zoodra dit mogelpk zal zijn, zullen worden ge- ind. Hierdoor bestaat de mogeiykheid, dat het faillissement weliswaar jaren zal duren, doch dat 'n zeer groot percentage aan de crediteuren zal kunnen worden uitgekeerd. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat voor vlas van den oogst 1936, het welk met inachtneming van de te dien aanzien gegeven voorschriften is verkocht in het tijdvak van 27 September 1936 tot en met 3 October 1936, een teeltpremie zal worden uitgekeerd over eenkomende met een bedrag van gemiddeld f 60 per H.A. De teeltpremie voor het vlas, verkocht in het tijdvak van 4 October 1936 tot en met 24 October 1936, zal overeenkomen met een bedrag van ge middeld f 25 per H.A., terwijl voor vlas, ver kocht in het tijdvak van 25 October 1?36 tot en met 14 November 1936, geen teeltpremie zal wor den uitgekeerd. 's-Gravenhage, 30 November 1936. In de Schaar van Waarde is vanmorgen tijdens hevig stormweer het Belgische sleep schip Monte Leono vol water geslagen en gezonken. De bemanning heeft zich in een roeiboot kunnen redden en is later door het sleepschip Trajan opgepikt. Het gezonken schip, dat 1190 ton meet, was geladen met steenkool en op weg van Ruhrort naar Vilvoorden. Op Maandag 2 November j.l. is een bespre king gehouden tusschen het Dagelijksch Be stuur van de Algemeene Roomsch Katholieke Werkgevers-Vereeniging en het Dagelijksch Be stuur der St. Adelberts-Vereeniging, inzake de verhouding tusschen beide vereenigingen. Deze bespreking leidde tot een voor beide vereenigingen bevredigend resultaat. Uitgaande van de erkenning van eikaars terrein, hebben de besturen de overtuiging, dat beide vereeni gingen eikaars actie zullen kunnen steunen. De St. Adelberts-Vereeniging erkent de nood zakelijkheid van aansluiting van Katholieke Werkgevers bij de Algemeene Roomsch Katho lieke Werkgevers-Vereeniging en zal als regel dan ook slechts die Katholieke Werkgevers als leden opnemen, die in bovenstaand opzicht hun plicht nakomen, uitzonderingen, te behandelen in de hieronder te noemen commissie, voorbe houden. De Algemeene Roomsch Katholieke Werk gevers-Vereeniging zal bevorderen, dat de daar voor in aanmerking komende leden der Alge meene Roomsch Katholieke Werkgevers-Ver eeniging zich bij de St. Adelberts-Vereeniging aansluiten. Teneinde te komen tot een geregeld overleg, met name ten aa- en van de ledenwerving, zal worden ingesteld een contact-commissie. Men schrijft ons: Zondagavond te 10.45 uur is de heer J. v. d. Linden overleden in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Een sloopende ziekte had hem aan gegrepen en op 48-jarigen leeftyd werd hy door God opgeroepen. De heer J. v. d. Linden was 13 Mei 1929 aan gesteld als bondspropagandist-ledenwerver in dienst van de Hanze in het Bisdom Haarlem. Daarvóór had hy als secretaris van het Hoofd bestuur van de Hanze in het Bisdom Utrecht en lid van het Hoofdbestuur van „Santos" zijn sporen in het Middenstandsorganisatieleven ver diend. Bij het versterken van vak- en stands organisatie stond hij in de eerste gelederen; hij kenmerkte zich steeds door overtuigende vast beradenheid. door plichtsgetrouwheid en liefde voor den Middenstand. Zijn heengaan beteekent voor de Hanze in het Bisdom Haarlem een groot verlies, omdat hij zijn werk zoo uiterst moeilpk en van bijzonderen aard met zooveel opgewektheid en succes verrichtte. Onvermoeid als werker en prettig in den omgang, trok hij haar stad en dorp om den katholieken midden stander te wijzen op zijn plicht en te bewegen als lid toe te treden. Hoevelen heeft hij in den loop der jaren gebracht tot de Middenstands organisatie. Het Hoofdbestuur van de Hanze in het Bis dom Haarlem, geslagen door dit verlies, vraagt zijn vele vrienden hem in hun dagelijksche ge beden te willen gedenken en tevens God te vragen om kracht voor hen, die smartelijk ach terbleven. Maandagavond reed de N.S.B.-wagen met de klok over den Rotterdamschen rijweg te Over- schie. Twee politiebeambten van Overschie en vier rijksveldwachters hebben den wagen daar aangehouden en verplicht plaats te nemen op een erf aan den rijweg. Woensdag 2 Dec. 20 uur 30 Donderdag 3 Dec. 20 uur 30 BEIDE DAGEN: Prü zen Woensdag Prqzen Donderdag Alle prijzen incl. belasting. Overd. zitpl. Onoverd. zitpl. Overd. zitpl. Onoverd. zitpl. 1.80 Overd. staanpl. 1.20 Onoverd. staanpl. 1.20 Overd. staanpl. 0.90 Onoverd. staanpl. Kinderen tot 16 jr. WERELDKAMPIOENE kunstrijden der professionals 0.60 0.40 0.60 0.30 VOORVERKOOP 0.10 Eilers, Kalverstr. 43 Kunstijsbaan Tel. 55179 HILVERSUM I (1875 M. (NCRV-UITZEN- DING) 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Sopraan en piano. 12.15 Gram.pl. 12.30 Stichtsch Salonorkest en gram.pl. 2.00 Gram.pl. 3.003.45 Orgelspel. 4.00 Viool recital. 5.0q Voor de kinderen. 6.00 Land- bouwpraatje. 6.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 7.00 Berichten. 7.15 Cau serie over weldadigheidspostzegels. 7.25 Gram.pl. 7.30 Lezing over de wereldge bedsweek. 7.45 Reportage. 8.00 Berich ten ANP. 8.15 Chr. Dameskoor en gram.pl. 9.00 Wedstrijd „De gevallen gulden". 9.30 „De Vedelaars". (Om 9.55 Berichten ANP en om 10.15 Schaakcur sus). 11.0011.3o Gram.pl. HILVERSUM II (301 M. (VARA-UITZEN- DING) 8.00 Gram.pl. 9.30 „Onze keu ken". 10.20 Gramofoonplaten en lezing. 12.00 Gram.pl. 12.45 Orgelspel. 1.151.45 Gram.pl. 2.00 „Melody Circle". 2.30 Voor de vrouw. 3 00 Voor de kinderen. 5.30 „25 jaren vacantie-kinderfeest". 5.45 „De Flierefluiters" en zang. 7.00 Sportuitzen- ding. 7.15 Zang. hierna gram.pl. 7.40 „Problemen der democratie", causerie. 8.00 SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 VARA-Orkest en zang. 9.00 Radio- tooneel. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Be richten ANP. 10.05 Gram.pl. 10.10 Orgel spel. 10.30 De Ramblers. 11.30—12.00 Gram.pl. DROITWICH (1500 M.) 11.05 Orgelspel 11.3511.50 Gram.pl. 12.05 BBC-Nort- hern Ireland Orkest m. m. v. sopraan. 12.50 Jazzmuziek (Gr.pl.). 1.20.2.20 Birminghamsch Hippodrome-orkest. 3.10 Het Northern Ireland Fanfare-orkest. 3.50 Pianorecital. 5.10 Gram.pl. 5.35 Het BBC-Dansorkest. 7.00 Orgelspel. 7.20 Vioolrecital. 7.50 Jack Hylton en zijn Band. 8.35 BBC-Symphonie-orkest. koor en solisten. 9.40 Vervolg concert. 10.40 Het Bridgewater Harp Kwintet. 11.05 Pianorecital. 11.35 Bram Martin en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.). tADIO PARIS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Pasdeloup-kamerorkest. 2.50 Orkestconcert. 4.20 Gram.pl. 5.50 ï'arijsch Kamerorkest. 8.25 Zang en viool. 9.05 Radiotooneel. 11.2012.35 Mange- ret-dansorkest. KEULEN (456 M.) 5.50 Omroepkleinor- kest. 7.50 West-Duitsch Kamerorkest. 11.20 Orkest. 12.35 Landes-symphonie-, orkest Saarpalts. 1.35 Gevar. programma. 3.50 Ruhrland-orkest. 5.20 Kamermuziek. 6.05 Omroeporkest. 8.05 Populair concert. 8.20 Chopin-concert. 8.50 Populair con cert. 9.5C11.20 Omroepkleinorkest. BRUSSEL (322 en 484 M.) (322 M.): 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 en 6.2o Gram.- pl. 6.35 Pianoduetten. 7.20 Violarecital. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Gram.pl. 9.35 Symphonie-orkest. 10.3011.20 Omroep- dansorkest (484 M.): 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. I.502.20 Gram.pl. 5.25 Omroepdansor- kest. 6.35 Salonorkest. 8.2o Symphonie- orkest. 9.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 7.30 Trioconcert. 8.35 Blaasconcert. 9.20 Be richten. 9.50 Het Lutz-kwartet. 10.20 II.20 Gram.pl. uuuiiiiiinuiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiuiiiimiiumiiiiinmumummnMnu De diepe depressie trok van de Noorsche kust naar Zweden en werd nog dieper en omvangrij ker. Tegelijkertijd nam de hooge drukking in het Zuidwesten nog toe, zoodat op de Noordzee een zware Noordwester storm heerscht. Ook op de Britsche eilanden stormt het uit Noordwest onder regen-, sneeuw- en hagelbuien. Uit Frank rijk verdween de vorst in het Zuiden, maar in het Noorden stormt het en werd het kouder. In Duitschland waait het krachtig tot stormachtig uit West, het werd in het Noorden kouder met regen- en hagelbuien en de bovenlucht op 5 K.M. hoogte daalde onder minus 30 graden C. Ook in Zuid-Scandinavië stormt het uit Noord west en Zuidwest, in de uitgebreide depressie kern is weinig wind, heerscht lichte vorst en valt plaatseiyk sneeuw. Aanvankelijk zal de Noordwester storm aan houden, daarna is geleidelijk vermindering van wind te wachten met afkoeling tot het vries punt in den nacht. De Haagsche rechtbank veroordeelde heden den koopman W. D. uit Voorburg, gedetineerd, tegen wien door het O. M. wegens bedrieglijke bankbreuk en verduistering zes maanden ge vangenisstraf is geëischt, met aftrek van het voorarrest, wegens verduistering tweemaal ge pleegd, conform den eisch. AMSTERDAM, 1 Dec. Visch. Aangevoerd consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Ge meente Vischhal, de Ruyterkade, Amsterdam. Schar per kist 3.10—3.40. Wijting per kist 2.40 —3.10. Kabeljauw per stuk 1.30—2.10. KI. schel- visch per kist 23.40. Leng per stuk 0.501.40. Koolvisch per 5 stuks 0.80—1.40.0 Schelvisch per 10 stuks 1.405.20.0 Middel tongen per Kg. 0.80—0.90. Spiering per pond 0.11—0.12. Baars per pond 0.160.17. Versche bokking per 100 stuks 1—1.20.0 Uit de hand verkocht op het Bui- tenterren. Bot per pond 0.20—0.23. Versche bokking per 100 stuks 1.50—2.50. Harder bok king per 100 stuks 1.50—2.50. Garnalen per istje van 15 Kg. 34. Gestoomde makreel per pond 0.16—0.40. AMSTERDAM, 1 Dec. Aardappelmarkt. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 239.000 Kg. 1 Dec' Kaasmarkt. Aanvoer 199 wagens, 89o5 stuks: le soort met R.M. 21 tig S°°rt met R'M' I8'5°—20- Handel ma- BROEK OP LANGENDIJK, 1 Dec. 125 Kg. Aardappelen. Bonken 1.50. 6000 Kg. Wortelen 1.200. 12000 Kg. Roode kool 12. Afwijkend 1—1.20. 870000 Kg. Gele kool 133500 Vroe ge Witte kool 0.80. 26000 Kg. Deensche Witte kool 0.80. 6400 stuks groene kool 0.802.60. 11000 Kg. Uien. Gele uien 1.20—1.50. Grove 1.40—1.600. Gele Drielingen 1.90. 1150 stuks Bloemkool: Reuzen le srt. 8.60—9.30. 2e srt. 2.60 —3. 16000 stuks andyvie 0.50—0.60. 2100 Kg. bie ten 0.501.20. 1250 Kg. Rammenas 1.401.50. 100 Kg Druiven. Alicanters B 29.90. C 19.90. VENLO, 30 Nov. Coöp. Veilingsver. Venlo. Aan gevoerd 2.080.000 eieren: kipeieren 4.505.50, id kleine 33.60, eendeieren 2.803.20. GRONINGEN. 1 Dec. Veemarkt. Kalf- en melk koeien: I 210.00225, II 180.00190, III 120 00 140; kalfvaarzen: I 180.00—190, II 130.150; vare- ',7°e'^Tï 15°. H 90.00—120; stieren: I II 40—42 cent per kg. Slachtvee: I 52— 53, II 46—48, III 3133 cent per kg. Vette kal veren: I 6668, II 6062 cent per kg. Weide- schapen 15.0018, vette Lammeren 12.0015 vette Schapen 20.00--24. biggen 5.00—8 per st' I I-20 Per week. Vette varkens: I 3940 II 35—-37 cent, Zouters 35—36 cent. Overzicht. Het kalf- en melkvee werd bij ma tigen aanvoer tegen de vorige weekpriizen ver handeld; slachtvee goed te plaatsen en ruim prijshoudend; stieren handel niet vlug, doch de prijzen bleven onveranderd; voor de vette kalve ren liepen de prijzen bij minder vluggen handel iets terug; nuchtere kalveren duur en werden verhandeld van 5.008; zware kalveren hooger; de handel In wolvee had, mede ln verband met den kleinen aanvoer, over het geheel een ruim prijshoudend verloop voor de beste kwaliteit; voor de vette varkens bleven de prijzen van de vorige week gehandhaafd; overigens was dit we gens overgrooten aanvoer met moeite het geval; zouters ruim prijshoudend; in biggen was de handel lusteloos. LEIDEëN, 1 Dec. Veemarkt. Aanvoer 166 var kens. 155 zware 0.43—0.44. 11 lichte varkens 0.400.42. Handel vlug. NOORD-SCHARWOUDE, 1 Dec. 2800 kg. aardappelen: Schotsche Muizen 1.80, id. groote 1.70—1.90, Drielingen 1.10, BI. Eigenh. 2.10. 9000 kg. Uien: Gele Nep 6—6.10, Drielingen 1-60—2.10, Uien 1.201.50, grove Uien 1.40 I.60. 10100 stuks Andijvie 5065 cent. 7000 kg. Peen 0.80—1, idem kleine 50 cent, 1500 kg. Kro ten 0.70—1.30, 32900 kg. Roode kool 1—1.60, 68300 kg. D. Witte kool 80—90 cent, 30100 kg. Gele kool l.OO. FURMEREND, 1 Dec. Aangevoerd: 707 Kg. boter: melkboter f 1.451.49. 460 runderen290 vette koeien f 0.38—0.62 per Kg., matig; 147 melk- en geldekoeien f 80225 per stuk, matig; 23 stieren f 0.35—0.75 per Kg., matig; 6 paarden f 0.60—130 per stuk, stuk; 78 vette kalveren f 0.25—0.50 per Kg., stug; 246 kalveren: nuchtere f 5—12 per stuk, stug; fok- kalveren f 1015 per stuk, stug. 284 varkens 3841 cent per kg., matig. 128 magere varkens 14.00—20, matig. 418 biggen 8.00—12, stug. 1398 schapen 10.00—24, matig. 37 bokken 4.00—14, matig. 560 ganzen 2.6b—3, 93 zwanen 3.253.60 per stuk. 700 piepkuikens 65—75 cent per kg. Kipeieren 4.75—5.25, eend eieren 2.75 per 100. 4600 oude kippen en hanen 30—45 cent per kg. 700 eenden 20—50, Konijnen 0.40—1.80 per stuk. Duiven 40 cent per paar. 600 jonge hanen 45—55 cent, 37 kalkoenen 75 cent per kg. PURMEREND, 1 Dec. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 17 partijen, wegende 28000 kg. Handel matig. Hoogste prijs 17.50. ROTTERDAM, 1 Dec. Veemakt. Totaal-aanvoer 3735 stuks: 180 paarden, 8 veulens, 1131 magere runderen, 701 vette runderen, 104 vette kalveren, 143 graskalveren, 869 nuchtere kalveren, 547 schapen en lammeren, 30 varkens, 49 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 58, 52, 37 45 cent. vette ossen 55, 50, 4448 cent, stieren 564844 cent, vette kalveren 85, 75. 5262 cent, schapen 44—3729 cent, lammeren 4333 —28 cent, graskalveren 5040 cent, nuchtere kalveren 443934 cent, slachtpaarden 4338 32 cent. Prijzen per stuk: schapen 24.001612, lammeren 16.001210, nuchtere slachtkalveren II.008—5, nuchtere fokkalveren 16.001412, slachtpaarden 175.0013180, werkpaarden 230.00 140100. hitten 130.0010570, stieren 275.00 —220—120, kalfkoeien 230.00185—120, melk koeien 235.00190135, varekoeien 155.00125 95, vaarzen 140.00—9575, pinken 110.008570. graskalveren 55.003520, bokken en geiten 10.00—6—3. Overzicht. Vette koeien en ossen aanvoer kor ter, handel kalm, prijzen van de koeien als gis teren, van de ossen prijzen van vorige week goed te handhaven, prima koe 62. os 60. Stieren aan voer iets korter, handel stug, prijzen dalende. Vette kalveren aanvoer iets kleiner, handel goed, prijzen stabiel, prima 95 cent. Schapen en lam meren aanvoer als vorige week, handel kalm, prij zen als gisteren. Nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer gewoon, handel vlug, prijzen van vorige week goed te handhaven. Paarden aanvoer grooter, handel matig, slachtpaarden prijshoudend, werk paarden en hitten minder. Kalf- en melkkoeien aanvoer iets kleiner, handel kalm, prijzen als vo rige week. Varekoeien aanvoer iets minder, han del redelijk, beste exemplaren iets duurder, verder onveranderd. Vaarzen en pinken aanvoer korter, handel stil, prijzen stationnair. Graskalveren aan voer korter, handel tamelijk, prijzen eerste kwa liteit iets stijver, overigens gewoon. Bokken en geiten aanvoer iets minder, handel zeer vlug, prijzen als vorige week. WARMENHUIZEM, 1 Dec. Groentenveiling. Uien: Drielingen 2.20. Gele Nep 66.20. Roode kool 11.20. Gele kool 1.00, Deensche Witte kool 80 cent, Bieten 0.501.30. 39 aanvoerders, han del vry goed. „Agence Econ. et Financière" meent te weten, dat tusschen den Mexicaanschen minister van financiën en een vertegen woordiger van het internationaal bankiers- comité onderhandelingen zijn gevoerd, met een gunstig verloop. De betaling van an nuïteiten van 13 mïllioen piaster zou wor den overwogen. Het bankierscomité zou er in hebben toegestemd, dat het totaal der buitenlandsche schuld, die in hoofdsom en rente 500 mïllioen bedraagt, tot 275 mill. Mexicaansche piasters zou worden terug gebracht. De Nederlandsche Fabriek van Bronswer- ken, Becht en Dyserinck, stelt voor de no minale waarde van de aandeelen te ver lagen van f 350 tot f 100. Het hiervoor vrij komende bedrag van f 187.500 zal worden aangewend tot afschrijving van de verlie zen en van Goodwill. Volgens de voorloopige balans bedraagt het verlies van de Zuid-Holl. Bierbrouwerij f 160.000 of f 20.000 meer dan het vorig jaar. Houders van 4 pet. obligaties 1910 hebben het voorstel aangenomen tot halveering van aflossingen. De vergaderingen van de 5 pet. obligaties 1918 en 1926 konden geen besluit nemen wegens onvoltalligheid. De goudprijs te Londen daalde met 1 d. tot 141/11. 143.000 werd aan goud omgezet. De rubb ervoor raden te Londen zijn in de afgeloopen week met 1436 ton tot 37.614 ton gedaald en de voorraden te Liverpool met 903 ton tot 51.614 ton. In de week per 26 November is voor niet minder dan 10.20 mïllioen goud in baren uit Frankrijk naar Engeland geëxporteerd, dus voor meer dan jr. 1 milliard. Men brengt dit in verband met de terugbetaling van het Engelsch crediet van 40 mïllioen, alsmede met den aanhoudenden druk op den Franschen frank, tot steun door middel van het Fransche Egalisatiefonds. De Noord-Atlantische Vrachtenconferen tie heeft de tarieven voor alle contract vrachten verhoogd. De verhooging voor het geheele jaar 1937 bedraagt 5 a 10 pet. De New York Central heeft de door haar bij de Refico ondergebrachte notes afgelost tot een totaal bedrag van 16.85 millioen, zonder hiervoor nieuwe credieten op te nemen. De Amerïkaansche st aalproductie bedroeg in het begin der week 75.9 pet. der capaciteit tegen 74.3 pet. de vorige week, 74.7 pet. een maand geleden en 56.4 pet. in dezelfde week van het vorig jaar. De Great Northern Rw. is voornemens, een uitbreidings- en vernieuwingsprogram te ondernemen, daar men verwacht, dat de levendigheid in het verkeer zal blijven toe nemen. Voor dit plan zal in de komende jaren 30 mïllioen worden uitgegeven. 11.000 goederenwagons zullen worden om gebouwd en 2000 nieuwe zullen worden aanbesteed. De Pennsylvania Rr. boekte in October een bedrijfswinst van 9.276.000 tegen 7.781.000 in October 1935. Minister Morgenthau heeft de uitgifte aangekondigd van 300 millioen schatkist biljetten tegen midden December. Hierdoor bedraagt het totaal aan schatkistpapier in het loopende begrootingsjaar 1.487 mill, meer. Te New York meent men, dat regeerings- kringen een scherpe controle op het cre- dietwezen noch gewenscht, noch doeltref fend achten op den langen duur. Tevens acht men een open markt-politiek onuitvoer baar. Men neemt aan, dat de beste wijze om den gouduitvoer te sterïliseeren zou zijn, het stabilisatiefonds toe te staan schatkist papier te beleenen, dat zou kunnen worden ingewisseld in goud, zoodat het goud dan niet de bankreserves zou doen stijgen. De president van de Independent Petro leum Association verklaarde, dat de statisti sche positie van de petroleum-industrie jarenlang niet zoo gunstig is geweest als thans. De industrie kan dan ook een ver hooging der prijzen verwachten. De Louis-Nashvïlle boekte in October aan netto-ontvangsten 2.15 mill, tegen 1.46 mill, in October 1935. In de eerste tien maanden 15.59 mill, tegen 11.03 millioen in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. 130 Amerikaansche Spoorwegen, die hun resultaten bekend maakten, boekten in Oc tober aan netto-ontvangsten 88.47 mill. tegen 74.04 mill, in October 1935. De Illinois-Central zal van de Refico een crediet ontvangen van $10 millioen, ter af lossing van schulden in het komende jaar. Denemarken is voornemens, bij de invoer vergunningen van 1 Januari a.s. af, zijn koffie-invoer, welke tot dusverre in hoofd zaak uit Brazilië kwam, te verplaatsen naar Nederl. Oost-lndië, waardoor een aanzien lijke besparing op het gebied van de valuta zal worden bereikt. De Algemeene Kunstzijde Unie AKU stelt de Ass. Rayon Corp. in staat, haar schulden te voldoen en verkrijgt tegenover het daartoe ter beschikking te stellen be drag een evenredig deel der effecten-porte feuille van de Ass. Rayon Corp., berekend tot den koers van 16 November 1936. De Ass. Rayon Corp. zal de door haar uitgegeven obligaties per 1 Maart 1937 aflossen en treedt terstond in liquidatie. De president van de New Yorksche beurs, Gay, verklaarde aan zakenlieden, dat, ter wijl vroeger vele producenten en kooplieden op de zee van onzekerheden zwierven, zij thans in staat zijn, om hun koers met groo te zekerheid te bepalen. Het herstelvermo gen van Amerika is zóó verbazend en de vitaliteit van het volk zóó groot, dat een nieuwe dag met moed en kalmte kan wor den tegemoet gezien. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.0V/49.02'A (v. slot 9.01Vs), de Dollar op 1.83%—1.83 (1.841/16), de Frank op 8.578.58 (8.57V*), de Belga op 31.00—31.05 (31.10) en de Zwit- sersche Frank op 42.2042.27Vz (42.30). De Nivas verkocht 2310 tons superieure suiker en 200 tons hoofdsuiker voor export. Voorts 1750 tons superieur voor consumptie. Naar wü vernemen, heeft het bestuur van den Nederlandschen Lawn Tennis Bond den be kenden speler W. J. Karsten, wegens overtre ding van het reglement inzake vergoeding van reis- en verblijfkosten, voor onbepaalden tyd geschorst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6