Het pan-Amerikaansche Congres geopend PHILIPS' nieuwe RADIO W! II 11 Het Langendijker drama ZIET, HOE BRAAF ZIJ ZIJN PRESIDENT ROOSEVELT TE BUENOS AIRES HERZIENING VAN HET VOLKENBONDSVERDRAG Kerkelijk leven HET LOFLIED VAN DE PERS lU DINSDAG 1 DECEMBER 1936 BUITENLANDSCH OVERZICHT De organisatie van den vrede Prof. Rutgers zal ons land ver tegenwoordigen in het Studie comité BENOEMINGEN In het Aartsbisdom President Roosevelt "begaf zich aan boord van de Tcruiser „Indianapolis fiaar Buenos-Aires-ter bijwoning van de PaniAmerikaansche vredesconferentie NIEUWE ROTT. CRT., 29 Augustus het summum wat de goede weergeving betreft monoknop- bediening prachtig staaltje van mechaniek opklapbare stations- schaal: de oplossing voor het pro bleem der schaalaflezing: zichtbare afstemming werkt zonder eenige traagheid zoo mooi is de radio- muziek nog nooit geweest. lil ei g< lull ALGEMEEN HANDELSBLAD, 8 Sept. een wonderlijke sensatie mo noknopknappe vondst uiterst betrouwbare en snelle optische af- steminrichting even verrassend als monoknop alle voormelde nieuwig heden even zoovele verbeteringen vol en natuurlijk geluid waar lijk voorbeeldig ontvang-toesteW EN HONDERDEN ANDERE SCHITTERENDE BEOORDEELINGEN IN PRIJZEN VANAF F. 89.- De drie schippersknechts tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld Schepen vastgemaakt Woesteling tot vijf jaar veroordeeld Het revolverdrama te IJ muiden Sleepkraan gezonken De drie opvarenden konden gered worden Weg in een ravijn verdwenen Zware regens in Tapanoeli Ook slachtoffers in Atjeh In handen der Gepeoe Nederlandsch ingenieur te Moskou in de gevangenis Lijk aangespoeld Apothekers-assistent Salarisgrens voor vervoer in mailschepen feest^W^w^lichL^evdmerU^in^met kwiklicht en gewoon licht. In de boomen oranje gloeilampen-lampions Geëscorteerd door de geheele Argentijn- sche oorlogsvloot, waarboven talrijke vliegtuigeskaders cirkelden in de lucht, is de president der machtigste republiek van Amerika, der Vereenigde Staten, Franklin Roosevelt, aan boord van den kruiser Indiana polis, te Buenos Aires aangekomen, om er het pan-Amerikaansche congres te presideeren, dat heden, den eersten December, wordt geopend. De president werd begroet door den president van Argentinië, Justo en door den minister van Buitenlandsche Zaken, Saavedra Lamas, den houder van den Nobelprijs voor den vrede van 1936, wat een gelukkige symboliek is, want het te houden congres stelt zich voor, den vrede te dienen. Ongeveer een millioen Argentijnen ju belden Roosevelt met groote geestdrift toe, toen deze door de rijk versierde straten naar de Amerikaansche legatie reed. Het was de eerste tnaal in de geschiedenis, dat een president der Vereenigde Staten Argentijnsch grondgebied betrad. Het is ook de eerste maal in de geschie denis, dat een en twintig Amerikaansche regee ringen bijeenkomen, om te beraadslagen over de gemeenschappelijke Amerikaansche belan gen, waarvan de vrede met recht en reden als het grootste wordt beschouwd. Het is een opmerkelijk schouwspel, dat, hu in 't oude werelddeed weer niets dan doodelijk wantrouwen sluipt tusschen de verschillende landen, waartoe de tegenstelling van dictatuur en democratie een zeer groot aan deel heeft, er tusschen de talrijke Amerikaan sche republieken op dit moment eendracht en vrede heerscht in een mate, als nog nooit in de historie is voorgekomen. Het bloedige Chaco- conflict is bijgelegd, Bolivia en Paraguay zijn bezig den strijd te likwideeren en men ver wacht van het congres het herstel der diplo matieke betrekkingen tusschen beide landen. Ook in Zuid-Amerika zijn de economische moeilijkheden groot. Het is daarom een levens belang voor al die staten en staatjes, dat er voor de toekomst een einde komt aan de onder linge twisten, die kostbaar geld en nog kost baarder bloed verslinden. Tevens voelt men de noodzakelijkheid van nauwe aansluiting van geheel Amerika in verband met de onheilspel lende politieke ontwikkeling van Europa, dat maar niet tot rust kan komen. Het initiatief tot de conferentie is genomen door president Roo sevelt. In het begin van dit jaar richtte hij een schrijven aan de hoofden aller Amerikaansche republieken, waarin hij voorstelde, om, ter ge legenheid van de beëindiging van het Chaco- conflict, een gezamenlijke beraadslaging te houden over het vinden van een methode, die in het vervolg zal leiden tot het voorkomen, althans tot het verkorten van bloedige con flicten. Een soort Amerikaansch vredescongres, een soort Amerikaansche Volkenbondsassemblée dus. Alle uitgenoodigde staten hadden het recht van hun wenschen blijk te geven op den be schrijvingsbrief van de conferentie. Er werden zoovele punten ter behandeling ingezonden, dat een schifting noodzakelijk werd. Tenslotte werd een program opgesteld, dat de volgende punten omvat: voorkoming en vreedzame beslechting van geschillen tusschen de Amerikaansche vol ken, rechten en plichten van neutralen, beper king der bewapening, codificatie van het inter nationale recht, economische samenwerking, verkeer en andere communicatie-middelen en tenslotte de cultureele betrekkingen. Men ziet, dat de op te dienen schotel rijkelijk is voorzien. Men kan zelfs zeggen, dat het menu ietwat overladen is. Het laat zich dan ook aanzien, dat niet alles zal worden aangeroerd. Hoofdzaak van deze conferentie blijft in ieder geval de organisatie van den vrede en de behandeling van economische zaken, die met die vraagstukken van den vrede in verband staan. Van groot belang zal zijn, wat Roose- velts openingsrede zal behelzen. Men weet, dat hij en zijn minister van Buitenlandsche Zaken Cordell Hull in de afgeloopen vier bewindsjaren alles in het werk hebben gesteld, om al de oude veeten tusschen de Amerikaansche republie ken geleidelijk te doen verdwijnen, met het gevolg, dat de bodem voor het opbloeien van den vrede en van het economisch herstel nog nooit zoo vruchtbaar is geweest. Cordell Huil zelf heeft de termen van het algemeene vre desverdrag, dat ter conferentie zal worden be handeld, opgesteld. Het verplicht de staten, die zullen toetreden: Ten eerste alle geschillen langs vreedzamen weg bij te leggen en af te zien van wederzijdsche overvallen en ten twee de collectieve embargo's te leggen op den ver koop van munitie en de verstrekking van fi- nancieele credieten te verbieden aan alle oor logvoerenden, met uitzondering van Ameri kaansche volken, welke oorlog voeren tegen niet-Amerikaansche landen. Het is te verwach ten, dat Roosevelts openingsrede een weerspie geling zal zijn van deze twee buitengemeen be langwekkende programpunten. Rondom het congres heerscht een blijde, optimistische stemming. De vertegen woordigers der republieken zijn er van overtuigd, dat de conferentie een gelukkig re sultaat zal hebben en dat deze tot een methode zal komen om de oplossing van conflicten door het zwaard te vervangen door arbitrage-procé- dé's. Verschillende presidenten van Zuid-Ame- rikaansche republieken hebben in interviews van hun optimisme blijk gegeven. Hun uitlatin gen stemmen vrijwel alle overeen met die van President Vargas van Brazilië, die verklaarde: „Men mag van de conferentie een solied resul taat verwachten. De rust en het vertrouwen en de veiligheid tusschen de Amerikaansche naties zullen de grondslagen worden van een duurza- men vrede." Voor geheel de wereld, maar in het bijzonder Voor Europa is het te hopen, dat men te Buenos Aires tot een stevig accoord komt. De vaste wil tot vrede, wanneer deze tot uitdrukking komt in een zoo groot en belangrijk deel van de we reld als het Amerikaansche is, kan niet anders dan grooten moreelen invloed hebben op Euro pa, op de eerste plaats op de Westersche demo cratieën, die in dien Amerikaanschen wil tot vrede nieuwen moed zullen vinden, om zich afzijdig te houden van al het gevaarlijke, luid ruchtige wapenrumoer in sommige landen. On der dit opzicht kan dan voor Europa het pan- Amerikaansche vredescongres onder leiding van den „werelddemocraat Roosevelt" (zoo noemt men hem thans in Amerika) van onbereken baar nut zijn. Alleen reeds het overwaaien van een vleug van het Amerikaansche vredesopti- misme zou een zegen zijn voor het zieke oude werelddeel! Gelijk bekend heeft de zeventiende Vol kenbondsvergadering op 10 October IJ. be sloten tot het instellen van een comité tot bestudeering van de herziening van het Volkenbondsverdrag. Dit comité, bestaande uit vertegenwoordigers van 28 staten, waar onder Nederland, zal op 7 December a.s. te Genève bijeenkomen. Als vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeering in dit co mité is benoemd prof. mr. V. H. Rutgers, hoogleeraar aan de vrije universiteit te Am sterdam. Zijn Hoogw. Excellentie de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Zwolle (R. Michaël) den zeereerw. heer J. J. Schaars; heeft ingevolge machtiging van den H. Stoel met in gang van 11 December a.s. de geestelijke be diening van de Parochie Culemborg blijvend op gedragen aan de Nederl. Provincie der Paters Augustijnen, terwijl krachtens dezelfde volmacht vanaf 11 December e.k. de zielzorg in de Parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad te Utrecht zal worden uitgeoefend door de saeculiere gees telijkheid van het Aartsbisdom en heeft op voordracht van den hoogeerw. pater provinciaal der P.P. Augustijnen benoemd tot pastoor te Culemborg den zeereerw. pater J. Wilderbeek O.E.S.A. en heeft benoemd tot pastoor te Utrecht (O. L. Vr. van Goeden Raad) den zeereerw. heer J. M. Verhoef en tot pastoor te Makkum den zeereerw. heer Th. A. Nieuwstad. HAAGSCHE POST Modernste ofstom-faciliteit m Philips komt Ben extra-woordeering toe voor de technische voortvarendheid, waar- Imee dit niet»wste snufje der radio- I ii' antvang-techniek in een toestel voor het komende seizoen is toegepast. MAASBODE, 17 September Met deze serie is onze nationale radio-industrie er dit jaar in geslaagd, S een topprestatie te leveren en wet tigt het op acoustisch gebied ver- kregen resultaat in elk opzicht de aanduiding dezer reeks toestellen als de „Symphonische Serie", HET VOLK, 3 September de meest verrassende, zelfs ver bluffende nieuwigheid de auto matische afstemming te eenen- male onmogelijk om verkeerd af te stemmen KATH. RADIOGIDS, 5 September zulke verrassende vondsten zéér opmerkelijke verbeteringen hcogst vernuftig met deze ene wonderknop kan de toestelgebruiker Hl zelf op uiterst eenvoudige wijze een I compromis sluiten tussen geluids- f sterkte, selectiviteit en geluidskwa liteit aesthetisch zeer verzorgde kast vele andere punten, welke ons voor dit apparaat enthousiast hebben gemaakt weergove- kwaliteit het a/ler-voornaamste men moet zelf gaan horen! RADIO EXPRES. 4 September wij kunnen uit eigen ervaring bevestigen, dat de daarin toegepaste laagfrequente tegenkoppeling in com binatie met de nieuwe luidsprekers (alle met permanente magneet) ze in een nieuwe klasse van weergave- kwaliteit plaatst „RADIO TO DAY" op de Radio-Show te Londen waren nieuwe Europeesche toestel constructies te zien, die van groot belang zijn voor de Amerikaansche toestelfabrikanten richting gevend voor de komende productie in Amerika (Het bovenstaande had betrekking op de daarop volgende beschrijving van de nieuwe Philips' toestellenl RADIOBODE, 28 Augustus Philips' „Symphonische Serie". Bij wien zou bij het zien van deze fraaie creaties niet de begeerte op komen één ervan te bezitten Met deze serie is onze nationale radio-industrie er in geslaagd een topprestatie te leveren. TELEGRAAF, 4 September Verfraaid uiterlijk, betere geluids weergave en belangrijke technische verbeteringen groote sprong voorwaarts, welke bij de nieuwste Philips'-apparaften te constateeren Valt. Monoknop waardoor de ge- kathode summum van bruiker het geluid naar eigen smaak, „mengen" kan verbluffende me chanische constructie straal-indicator practische afstemming Hedenmorgen deed de Alkmaarsche rechtbank uitspraak in de zaak tegen de drie schippers knechts D. S., S. G. en D. K„ die in den nacht van 21 op 22 September j.l. kabaal hebben ge maakt voor de woning van den brigadier van de rijks veld wacht R. van den Bosch en deze toen hij met een revolver en zijn klewang ge wapend naar buiten kwam, zouden hebben aangevallen. Door Van den Bosch werd toen met den kle wang geslagen en met een revolver geschoten met het gevolg, dat door een schot de schip persknecht K. doodelijk werd getroffen. Verleden week Dinsdag stonden de drie schippersknechts terecht wegens het plegen van geweld in vereeniging tegen een ambte naar. In deze zitting eischte de officier van justitie, mr. Van de Feen de Lille, twee jaar gevange nisstraf tegen ieder van de verdachten. De rechtbank veroordeelde heden de ver dachten tot een gevangenisstraf voor den t«d van één jaar, op grond van de overweging dat de tenlastelegging was bewezen en door de ont kenning van verdachten niet was ontzenuwd. De rechtbank was van. meening, dat het be toog van den verdediger, dat de verdachten niet tot daden van geweld waren gekomen en ook de brigadier geen letsel had bekomen, en dat ge weldpleging dus niet ten laste kon worden ge legd, niet opging, omdat deze feiten voor de tenlastelegging niet noodig warén. water. De plek waar de „Noordgeul" gezonken is zal door het loodswezen van een licht wor den voorzien. Het uitgaande stoomschip Tankfahrt 2 en Waterland (Engl.) hebben Maandagavond laat vast gemaakt wegens den Westerstorm. Het Amsterdamsche Gerechtshof veroordeel de heden den 50-jarigen werkloozen machinist D. de R. te IJmuiden wegens poging tot dood slag op zijn schoonzuster en zijn buurman tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van vijf maanden voorarrest. De rechtbank te Haarlem had hem eenzelfde straf opgelegd. Op 7 Juni j.l. had de man op korten afstand een revolverschot op zijn schoonzuster gelost. De vrouw liep slechts een lichte verwonding in het gelaat op. Maandagavond tien uur is in de haven van Schokland binnengekomen de sleepboot Dis ponibel uit Zwolle, met aan boord de drie op varenden van de sleepkaan Noordgeul, thuisbe- hoorende in Rotterdam. De Disponibel was met dit schip, dat duizend ton meet en geladen is met grint, op weg van Ruhrort naar Lemmer. Op het IJselmeer werd de sleep door den op komenden Noordwester storm overvallen, met het gevolg dat de Noordgeul los sloeg en in zin kenden toestand kwam te verkeeren. De be manning, bestaande uit schipper Van Meel, diens vrouw en een knecht, kon zich tijdig aan boord van de sleepboot begeven. De bemanning van de sleepboot „Disponibel" heeft gerapporteerd, dat dé sleepkraan „Noord geul" zes K.M. Noordwest van Schokland ge zonkenis. Alleen het .stuur steekt nog boven BUITENZORG, 1 Dec. (Aneta). De Resi dent van Tapanoeli seinde, dat in den afge loopen nacht door zwaore regens veel schade aan bruggen en wegen is toegebracht. Het auto-verkeer naar Medan en Padang is ge stremd. De weg Sibolga—Baroes heeft veel ge leden. Te Sorkan is een pont weggespoeld. De weg PanjaboenganNatal is over een lengte van 250 meter in een ravijn verdwenen. Bü Taroetoeng is door een aardstorting een huisje, waarin een bewoner, bedolven. BUITENZORG, 1 Dec. (Aneta) De Resident van Atjeh seinde, dat door 'n zwaren bandjir te Simpang-Kanan en te Simpang-Kiri veel hui zen zijn weggespoeld. Twee kinderen zijn ver dronken. De Nederlandsche ingenieur W. F. de Wit is in het begin van de vorige maand door de Ge peoe in Moskou gearresteerd en wordt daar sindsdien gevangen gehouden. Ir. De Wit is al eenige jaren in Rusland werkzaam en Verbleef dezen zomer eenige maanden met verlof te Enkhuizen, waar zijn familie woonachtig is. Na beëindiging van dit verlof vertrok hij weer met zijn vrouw naar Moskou, waar hij, naar de Telegraaf verneemt, spoedig door de Gepeoe gevangen werd geno men. De familie, die door de vrouw* van den gearresteerde op de hoogte werd gebracht, heeft zich dadelijk met het ministerie van Buiten landsche Zaken in verbinding gesteld, dat thans via den Amerikaanschen gezant probeert iets te kunnen doen. Het schijnt niet bekend te zijn op welke gronden de arrestatie heeft plaats gevonden of waarvan ir. De Wit wordt verdacht. Omtrent deze arrestatie vernemen wij nog, dat de Nederlandsche regeering aanvankelijk heeft getracht, daaromtrent iets te weten te komen door middel van het Internationale Roode Kruis te Bern en- vervolgens contact heeft verkregen met de Amerikaansche legatie in Moscou. Er zijn echter nog geen inlichtingen ontvangen. Naar wordt medegedeeld bevindt ir. De Wit zich in goede gezondheid. Hedenmorgen is nabij paal 57 op het strand onder de gemeente Velsen een lijk aangespoeld. De politie stelt een onderzoek naar de identiteit in. Stalin heeft een zeer geflatteerde ba lans opgemaakt van de zegeningen van het Sovjet-regime in Rusland en verzekert dat het in zijn paradijs gedaan is met de uitbuiting van den mensch, omdat het kapitalisme er werd overwonnen door het socialisme. Indien de uitbuiting van den mensch door den mensch in Rusland niet meer bestaat, dan is zij vervangen door de uitbuiting van den mensch door den Staat en de machine, een middel dat erger is dan de kwaal. De Stochanow-beweging, die het te trage arbeidstempo en te geringe productievermogen trachtte op te zwee- pen met middelen, welke identiek mogen heeten met de meest verwerpelijke prac- tijken van een tot meedoogenloosheid opgedreven kapitalistisch Taylor- systeem, heeft ook onder de Sovjet arbeiders een verzet uitgelokt, dat de brutale balansvervalsching, waaraan Stalin zich schuldig maakt, met feiten aantoont. De materieele levensstandaard van den Russischen arbeider is, volgens onlangs gepubliceerde betrouwbare statistieken, nog altijd beduidend lager dan in de gebieden, die eens onder Rusland hebben behoord, maar daarvan werden afge scheiden vóór dat zij de „weldaden" van 't communisme konden ondervinden. De geestelijke standaard van den Sovjet arbeider staat officieel op het peil van een Godloochenend materialisme. Van democratie in den waren zin des woords, van gewetensvrijheid en burgerlijke ge- lij kgerechtigheid is in Rusland alleen maar in het nieuwe grondwetsontwerp sprake, maar in werkelijkheid worden allen, die het niet volkomen eens zijn met den dictator van Moskou onverbid delijk afgeslacht na wonderlijke pro cessen, waaraan zelfs het meest elemen taire rechtsbeginsel vreemd is. Sovjet Rusland moge zich nog zoo fatsoenlijk en democratisch aanstellen, en Stalin moge nog zoo schoone fabels over de', toestanden in zijn Heilstaat vertellen, onloochenbaar blijft, dat ondanks alle listige vermommingen en opportunisti sche zwenkingen het Russische commu nisme met zijn Komintern in wezen anti democratisch, anti-godsdienstig, anti- pacifistisch, anti-nationaal, en vóór de bolsjewistische wereldrevolutie is. Aan de vruchten kan men den boom kennen. ■elnu, dat de boom van het com munisme een boom des verderfs is, bewijzen de vruchten, die in Sovjet-Rusland vlak naast den stam, en in Spanje en Frankrijk uit zijn wereld omvattende takken vallen. Deze vruch ten zijn despotische willekeur, ontker stening, haat tegen God, godsdienst en kerk, terrorisme, ontwrichting der zede lijke orde, illegale bezettingen van werk plaatsen en fabrieken, enz. enz. Niette min hebben de partijgangers van Mos kou hier te lande een verkiezingspro gram ontworpen, dat van alle commu nistische of marxistische smetten vrij schijnt. Het verloochent botweg alle communistische leerstellingen, principes en practijken en belooft „elck wat wils". Het belooft bescherming van de parti culiere klein-bedrijven en van het ge zin, van de burgerlijke beschaving en de Kerk, van de volksvrijheden, het al gemeen kiesrecht, den middenstand en het klein-grondbezit, kortom alle belan gen, die sinds jaar en dag door andere partijen behartigd worden, zoodat de communistische partij zichzelf met dit ontwerp-program feitelijk volkomen overbodig verklaart. Zooals vanzelf spreekt hebben wij hier weer een overtuigend bewijs van de ver raderlijkheid der communisten, die gaar ne den schijn aannemen hun idealen en beginselen radicaal te verloochenen om ze in werkelijkheid beter te kunnen dienen. Dit spel is echter zoo onnoozel opzich tig en doorzichtig, dat men de domheid als een wetenschap moet beoefenen om daardoor misleid te kunnen worden. Wat er van dit ontwerp-verkiezingsprogram in werkelijkheid terecht komt, indien men er vertrouwen aan zou schenken, staat met vlammende en bloederige let ters geschreven boven de verre horizon ten van Rusland en Spanje. AMSTERDAM, 30 Nov. Geslaagd de Cohen, Amsterdam. heer BUITENZORG, 1 Dec. (Aneta). De gouver neur-generaal bepaalde, dat de gewijzigde Pas" sage-regeling voor landsdienaren, naar Neder land vertrekkende, op denzelfden datum ingaat als is vastgesteld voor het vertrek uit Holland, n.l. 1 December, xXv.-. en Prins Bernhard te Dr. A. F. Philips, Ter gelegenheid van het bezoek van Prinses Juliana^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9