G.M.OORD Stad snieuws Prov. Staten van N.-Holland Actie tegen de Komintern '>lAkhjckfr£cd Het boek van Mgr. Hudal DE DUITSCHE JEUGD GELIJKGESCHAKELD Radio Gramofoon Specialist St. Nicolaas WOENSDAG 2 DECEMBER 1936 Ged. Staten achten den tijd voor belastingverlaging nog niet gekomen De toestand is zeer bevredigend Antwoord Ged. Staten Groote Houtstraat 108 - Tel. 13046 Hoogspanningskabellegging Haarlem-Hoofddorp-Aalsmeer Uitbreiding IJmuider visschers- vloot De invoer van zeevisch BENNEBROEK DRIEHUIS HEEMSTEDE OVERVEEN VELSEN NOORDWIJK In Japan gaan stemmen op, die vreezen, dat Engeland naar het Volksfront gedreven wordt Scherper actie tegen U.S.S.R. bepleit Italië-Japan Mollison naar Kaapstad Een duidelijke verklaring van den Aartsbisschop van Salzburg Allen worden onder de Hitler- jugend georganiseerd TWEEDE KAMER Werkloosheidssubsidie- fonds Begrooting z.h.st. aanvaard INBRAAK IN HET SOESTER NATUURBAD Programma van de Haarl. Radio centrale op Donderdag 3 Dec. Aanrijding met doodelijken afloop DE CHEMISCHE OORLOG Bijeenkomst van de R. K. Offi- cierenvereeniging DE ROEMER ZESTIG JAAR Prov. Staten van Noord-Holland zetten he denmorgen de debatten voort over de provin ciale begrooting 1937. De heer HOOGLAND (S.D.) zou het een ze gen voor de provincie noemen als er meer scho len voor buitengewoon onderwijs kwamen. De heer VLEKKE (N.S.B.) zeide, dat de on macht van de huidige regeerders duidelijk ge bleken is. In tijden van hoogconjunctuur is het gemakkelijk iets te bereiken, maar in cri sistijd het volk bewaren is een kunst. En die kunst heeft men hier niet verstaan. Daarom heeft de N. S. B. haar zegenrijke taak opgevat. De heer VERMEULEN (A.R.) bekeek de N. S. B. van christelijk standpunt en noemde haar daarna onaanvaardbaar. De heer KUIPER (R.K.) besteedde eenigen tijd aan de rede van den heer Vlekke. „Er zijn maar weer beweringen, ziekelijke fantasieën verkondigd, maar er is niets opgebouwd, niets positiefs gezegd." De R.K. zullen èn het com munisme èn het nationaal-socialisme bestrij den, waarop spr. de beweeggronden uiteenzette. Onder groote hilariteit las spr. daarna een aantal pamfletten van de N. S. B. voor, waar voor zelfs geen commentaren noodig waren. Een Nederlander met eenig gevoel voor eigen waarde kan zoo'n partij niet aanhangen. Spr. kwam verder op voor de belangen van den landbouw en drong er op aan, dat de over heid steeds samenwerkt met de landbouworga nisaties en den landbouwvoorlichtingsdienst. De heer Kuiper verzocht nog méér helnend op te treden voor gemeenten en polderbesturen, die de werkloosheid willen bestrijden. Den ex- tremistischen groepen wordt daardoor de wind uit de zeilen genomen. De heer DE BRUIN (N.S.B.) meende, dat het Economisch-technologisch instituut een dood geboren kindje zal blijken te zijn. Volgens spr. zijn er belangrijke verkiezings- redevceringen in de Staten uitgesproken. De communistische partij kent maar één doods vijand: het nationaal-socialisme. De democra tie bereidt, volgens spr., de overheersching van Moskou voor. De heer ROMME (R.K.) kwam tegen de op vatting van den heer De Bruin inzake het econ. techn. instituut op en verklaarde, dat het oor deel van dezen afgevaardigde zeer voorbarig is. Acht maanden werkt het instituut, laat men nu eerst even de resultaten afwachten. Spr. zou gaarne zien, dat deze regionale in stituten bevorderd en gesteund zouden worden. Dan was het woord aan de leden van Ge deputeerde Staten. De heer POLAK (S.D.) zeide, dat het college niet kon ingaan op het algemeen debat over politieke inzichten. De Gedeputeerden moeten reserve in acht nemen en de Staten zullen niet anders verwachten. Er blijven dan nog andere, zij het niet veel, kwesties over. Spr. dankte voor de hulde aan het college gebracht, voor het financieel beleid. Er kon niet veel critiek uit geoefend worden, omdat de toestand van de provincie tot tevredenheid stemt, een gelukkig gunstige uitzondering. De belastingdruk is hier niet te groot, vergeleken met andere provin cies. Alleen Zuid-Holland, Gelderland en Noord-Brabant hebben iets minder opcenten, maar andere soms zelfs beteekenend hoogere. Het batig saldo is practisch de eenige reserve die er is, het reservefonds is niet voor den ge wonen dienst. Van 1937 is dit batig saldo inderdaad groot, n.L 1.762.000, maar Ged. Staten zullen toch niet interen, omdat de toestand zich nog niet scherp genoeg heeft afgeteekend. Verlaging van belasting het eene jaar en verhooging het volgende zou de vaste lijn verbreken en dat is geen goed beleid. De provincie heeft wel degelijk onder de tijdsomstandigheden geleden, de belasting opbrengst was o.a. belangrijk minder. Nu er tevredenheid over den vooruitgang is, mag de voorzichtigheid niet losgelaten worden. De devaluatie zal weliswaar meer inkomsten, maar waarschijnlijk ook meer uitgaven geven. Doen zich bijzondere omstandigheden voor, dan zullen Ged. Staten ongetwijfeld in de zomerzit- ting of in de najaarszitting met een suppletoire begrooting komen. Als de subsidies weer op 100 pCt. worden ge bracht, moet een bedrag van 110.000 gereser veerd worden, waaruit blijkt, dat totaal ruim een millioen zou worden uitgekeerd. Verlaging van de belasting met 4 opcenten is nog niet toelaatbaar* 1 of 2 opcenten zouden de belastingbetalers ternauwernood merken, zoodat handhaving momenteel het beste is. Ged. Staten zijn bereid kritiek te hooren en te beantwoorden. Zij zijn ook aan de Staten verantwoording verschuldigd. Maar het college acht zich niet gedwongen te antwoorden op de kritiek van een bepaalde groep in de Staten. Het komt op tegen de uitdrukking: „Gij zijt niet bekwaam om te regeeren, uw ambtenaren doen dat". Spr. heeft daarop maar één ant woord, dat men in zijn vaderstad Amsterdam ongetwijfeld ook zou geven, n.l. „Dat neem ik niet!" Gedeputeerde Mr. WTTTEMAN (R.K.) be sprak het buitengewoon onderwijs. Het beste is geld beschikbaar te stellen, maar verder moet niet gegaan worden. Intusschen kan het college de gemeenten wel stimuleeren het buitengewo ne onderwijs meer en meer ingang te doen vin den. Op het gebied van de salarieering van het personeel kan momenteel niets geschieden. In cidenteel worden onbillijkheden natuurlijk weg genomen, daar kan de personeelsorganisatie over meepraten. Ten aanzien van de medezeg genschap wil het college eerst afwachten wat de ervaringen elders leeren. Daarmede wordt niet alleen aan Amsterdam gedacht. Gedeputeerde BOMANS (R.K.) deelde aller eerst mede, dat de buitendijk Eendracht is her steld en dat de Eierlandsche polder niet be dreigd wordt, door de laatste stormen. Wat da opmerking betreft over den steiger te Den Hel der voor de boot naar Texel, gaf spr. toe, dat die wat wrak is. De provincie heeft daar ech ter geen rechtstreeksche bemoeienis, maar Ged. Staten zullen trachten hun invloed voor verbe tering aan te wenden. Samenwerking tusschen den Econ. Techn. dienst en de rijksinstelling wordt voorbereid. Het bestuur en de directie zijn vier maanden bezig geweest met verschillende instanties te IJmuiden, om iets voor het visscherijbedrijf te bereiken, maar het bleek uiterst moeilijk om een taak voor het instituut te vinden. Gelukkig, dat de communisten in een kwartier tijds een com plete taak hebben aangewezen (hilariteit). Is, GEEFT MET EEN MOOIE PLAAT, Koffer-GRAMOFOON OF RADIO. Wij hebben daarin de grootste keuze van uit sluitend de BESTE MERKEN. Prijzen van: Platen vanaf 1. Koffer-Gram. vanaf 15.50 Radio vanaf 89. HET OUDSTE ADRES het instituut een dood-geboren kindje? Neen, het is een gezond kindje, c'lat zal opgroeien tot een flinke tuindersdochter. Daar spr. op het ge bied van den tuinbouw niet goed thuis is, lag hij het kindje in de aTmen van oom Kooiman! (Groote vreugde). De heer MICHELS (S.D.) deelde mede, dat gestreefd wordt naar uniforme verplegingsprij- zen in de provinciale ziekenhuizen. Inzake de kinderhygiëne moet de provincie vooral het platteland helpen en niet de steden, die zich zelf kunnen helpen. De heer KOOIMAN (V.D.) zegde maatregelen toe tot betere controle op de bestrijding van tuberculoos vee. Daarna werd gepauzeerd. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de directie van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noord-Holland, ter meerdere verzekering van de stroomvoorziening in het verzorgingsgebied HaarlemmermeerAalsmeer Uithoorn, een zwaren 10 K.V. voedingskabel naar dat gebied te leggen. Deze. zal worden af getakt van het aan den 50 K.V. ringkabel Am sterdam Haarlem Veisen UitgeestAm sterdam gelegen hoofdvoedingsstation Oudeweg te Haarlem en worden gelegd over Hoofddorp naar Aalsmeer-dorp. Verwacht wordt dat met den aanleg spoedig zal worden begonnen. De reederij firma Wed. S. J. Groen te IJmui den heeft in Huil aangekocht een Engelschen stoomtrawler Lord Selmsford. Dit schip is in 1925 gebouw, 138 voet lang en meet 338 bruto reg. ton. Het schip, dat de grootste trawler wordt van de IJmuider visschersvloqt, wordt vandaag te IJmuiden verwacht. Dinsdag, dus reeds den eersten dag der maand, was het contingent voor den aanvoer van Deen- sche visch te IJmuiden reecte uitgeput, ja zelfs belangrijk overschreden, daar de aan den afslag zijnde Deensche kotters hun vangst mochten verkoopen. Ook het Zweedsche contingent zee visch is uitgeput en wel tot 31 Mei 1937. Inval in een café De gemeentepolitie heeft een inval gedaan in het café van den heer van V., daar zij hazardspel vermoedde. In ver band hiermede is een vruchtenautomaat in be slag genomen. Tegen den eigenaar is proces verbaal opgemaakt. Inbraak in een woonschuit Maandagnacht is ingebroken in een woonschuit, liggend aan den Meerweg en bewoond door een ouden man. De inbraak is gepleegd tijdens afwezigheid van den bewoner. De geheele inboedel werd over hoop gehaald. Er wordt echter niets vermist. St. Deus Dedit De afdeeling Vogelenzang van den R.K. Landarbeidersbond hield een leden-vergadering. Het antwoord van het gemeentebestuur van Bloemendaal betreffende het verzoek van de afdeelingen Overveen en Vogelenzang van den R.K. Volksbond hield in, dat aan tewerkgestel- den gedurende de drie wintermaanden een ko- lentoeslag ad 1.per week zal worden ver leend. Vervolgens werd medegedeeld, dat het hoofd bestuur van de werknemers en het bestuur van den patroonsbond het voorstel van den bonds raad in principe hebben aangenomen. Dit voor stel behelst o.m. handhaving van het loopend contract en de benoeming van een commissie, welke het loon van jeugdige arbeiders zal re gelen. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat voor zuivelbewerkers St. Deus Dedit de aange wezen vakorganisatie is. Inbraak In den nacht is alhier ingebro ken bij den kruidenier E. A.„ wonende vlak bij de R, K. kerk. De inbreker (s) is (zijn) door het uitsnijden van een ruit aan de achterzijde van de woning binnengekomen. Men heeft naar geld gezocht, doch dit niet gevonden. Een ham van vijf pond werd meegenomen. Schoolvoeding Reeds eenige jaren wordt hier in Heemstede over schoolvoeding' gespro ken. Er is al eens een enquête op de scholen gehouden, doch altijd nog zonder succes, tot er eenige weken geleden eenige heeren het plan opperden er een begin mee te maken, voorloopig Mr. G. D. C. baron van Hardenbroek, bruidsjonker bij het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana alleen nog maar voor de kinderen der scholen aan de Molenwerfslaan en hun tweemaal per week een warm middagmaal te bereiden. Hoe wel nog bescheiden, kregen de initiatiefnemers eenige medewerking en zoo kon dan Dinsdag middag een begin gemaakt worden. Een zeven tigtal kinderen zaten Dinsdagmiddag in het lokaal voor Christelijke Belangen aan een viertal tafels, netjes gedekt met wit tafelzeil; een drietal dames in witte jassen stonden ge reed om de spijzen op te dienen, die voor dezen middag bestonden uit gestampte aardappelen met andijvie en vleesch, het laatste een artikel dat voor vele kinderen (vrijwel allen van werk loozen) wel een zeldzaamheid zal geweest zijn. De zeereerw. heer pastoor v. Noort, die bij deze eerste gelegenheid mede aanwezig was, sprak den wensch uit, dat het jonge volkje den spijzen alle eer aan zou doen en daardoor stevig en goed doorvoed zou worden. Nu, voor den eersten keer deden zij de keu ken van de Spijskokerij aan de Oude Groen markt, die het eten verstrekt, alle eer aan. Ook pastoor v. Noort, die de eerste portie toedien de en de dames en heeren van het comité zaten even aan de tafels aan, om mee te eten. Bij zonder trof het ons, dat het eten zoo warm was, alsof het zoo van het vuur kwam. Er is nu een begin gemaakt, aldus een der commissieleden, die wij naar de verdere plan nen vroegen. De ondervinding zal leeren of er behoefte is tot uitbreiding, ook voor de andere scholen en de aanvrage van nog meer dere kinderen, enkel van de scholen aan de Molenwerfslaan, mag als bewijs gelden dat de behoefte er wel is. Een andere vraag, aldus onze zegsman, is de financieele. Zeker, er wordt a.1 zooveel gevraagd, maar een zaak als deze steu nen is iets heel moois en wie daarvan nog niet ten volle overtuigd zou zijn, kome op een Dins dag- of Donderdagmiddag om 12 uur maar eens even om een hoekje kijken van het lokaal voor Christelijke Belangen aan den Voorweg. Voorzitter van het Comité is de heer J. Vol- laerts, Valkenburgerlaan 2F en secretaris-pen ningmeester de heer A. Bebelman, Meer- en Boschlaan 30, Postgiro 263621, welke gaarne iets voor dit mooie doel in ontvangst nemen. Burgerlijke Stand Ondertrouwd 1 Decem ber: H. J. Viets en M. H. Finck. Geboren: d. van H. TielemansSchoonenberg; d. van J. M. SchabbingVerbaten. Overleden: A. de Vries, 72 j., echtgen. van I. Aukema. Sint Nicolaasfeest Ramplaankwartier Voor de leden van het Ramplaankwartier, uiteraard voornamelijk voor de kinderen, wordt Zaterdagmiddag a.s. om drie uur een St. Nico laasfeest gehouden in het hotel „Van ouds het Raadhuis". Er worden ruim honderd kinderen verwacht. Bij mevr. Link Boeree, Bloemvelds laan 63, kunnen op Donderdag 3 December door hen, die zich reeds voor het feest opgaven, de kaarten worden gehaald. Personalia Bij Koninklijk besluit van 26 November 1936 is benoemd tot tijdelijk leeraar aan de R.H.B.S. alhier ir. W. Enklaar, wonende alhier^ Comité voor B-steun Binnenkort zal op nieuw worden begonnen met de verstrekking van B-steun. Deze is uitsluitend bestemd voor: werkloozen, die steun genieten vanwege het Orgaan voor Steunverleening en reeds langdurig werkloos zijn; werkloozen, die bij een van Rijkswege ge subsidieerde werkverschaffing zijn geplaatst en voor werkloozen, die uit hun werkloozenkas trekken en steun zouden genieten, indien zij geen kasuitkeering ontvingen. De aanvragen zullen in volgorde van de ge zinsgrootte worden afgehandeld. Georganiseerde werkloozen, die meenen voor B-steun in aanmerking te komen, moeten zich vóór Zaterdag 5 December wenden tot hun or ganisatie. Voor de ongeorganiseerden zijn aanvraagfor mulieren beschikbaar aan het stempellokaal Lo- rentzstraat, waar zij eveneens vóór 5 December hun aanvraag moeten inleveren. Het Comité ontvangt waarschijnlijk een aan tal wollen dekens ter verdeeling. Zij, die hier voor in aanmerking wenschen te komen, kunnen dit op hun aanvraagformulier vermelden. R. K. Staatspartij Maandagavond hield de afdeeling Noordwijk van de R. K. Staatspartij een groote propagandavergadering. De voorzitter, de heer W. P. Braun, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid de jongeren, die in grooten getale waren opgekomen. Met een kort woord leidde hij de beide spre kers van dezen avond, de heeren W Steinmetz, lid der Tweede Kamer en Mr. H. F. Donders uit Leiden, in. De heer Steinmetz, die tot onderwerp had ge kozen „Principieel, ook in het politieke leven", wees er op dat de politiek een belangrijk onder deel van ons leven is. Indien wij ons afzijdig houden van het staat kundig leven, doen wij schade aan samenleving en Christendom. Aldus de stem des Pausen. Wij hebben in dezen tijd te waken voor verschillende stroomingen, die alle heil van de politiek ver wachten. Onze eischen reiken verder. Zij moeten op de eerste en voornaamste plaats gebaseerd zijn op de eeuwige waarheden, zoowel in het pri vate als in het publieke leven. De R. K. Staats partij heeft steeds getoond hoe de practische po litiek doelmatig te toetsen is aan onze eeuwige beginselen. Dat bij dit menschenwerk fouten zijn gemaakt, staat vast. Maar de R. K. S. P. heeft steeds haar grondslag geput uit de openbaring. Spr. ging vervolgens uitvoering in op de poli tiek van de laatste jaren. Wat wij moeten heb ben is: een meer geordende samenleving, een meer door de overheid geregelde productie en distributie en als wij herstel willen hebben van maatschappelijke orde, moeten wij bovenal heb ben het Christendom. De practische politiek moet christelijk zijn. Laat vooral het jongere ge slacht op de bres staan voor wat de ouderen hebben gewonnen. (Applaus). Hierna was de heer Donders aan het woord, die als onderwerp had gekozen „Tegen twee fronten een". Spr. wees op het gevaar dat dreigt van twee fronten, het marxisme en het fascisme en bewees uit feiten van de laatste jaren, hoe de geheele houding van de marxisten getuigt van onoprechtheid. Godsdienst is privaatzaak zeggen zij. Maar dat is niet waar! De S. D. A. P. doet 't wel eens voorkomen als of zij de eenige partij is, die aan sociale wetge ving gedaan heeft. De belangrijkste sociale wet ten zijn evenwel uitgegaan van de katholieken. Spr. ontkende echter niet, dat de S. D. A. P. heeft medegeholpen aan de totstandkoming van sociale wetten. In de tweede plaats voert onze strijd tegen den totalen staat. De N. S. B. is geen politieke partij maar een „levens- en wereldbeschouwing" zegt zij. Spr. haalde evenwel aan hoe zij op sommige plaatsen weer tegenspreekt dat zij een levens- en wereldbeschouwing is. Wanneer de theorie reeds mis is, hoe zal het dan in de practijk gaan? Spr. is niet zoo kortzichtig om in een andere partij of beweging niets goeds te zien. Hij gelooft ook niet alles wat over Duitschland geschreven wordt. Maar als Z. H. de Paus zegt, dat zijn hart met leedwezen vervuld is over Duitschland, gelooft spr. dat. Spr. spoorde tenslotte allen aan, de eenheid te bewaren. Door eensgezindheid komen kleine za ken tot grooten wasdom. Laten we ons niet ver diepen in persoonlijke kwesties, maar de groote lijn bewaren. Zoo zullen wij samen den strijd moeten voeren tegen twee fronten. Na een dankwoord van den voorzitter werd de vergadering gesloten. AAN TAFEL komt Pomerol 1955 geheel tot zijn recht. Het volle, krachtige bouquet doet Pomerol 1935 een goed be geleider zijn van vleesch- en wildgang. Het dinetje thuis, met 'n glaasje wijn, is op 'n enkele uitzondering na, geheel verdwenen. Hoogstens met de feestdagen veroorlooft men zich nog zoo'n luxe. Dat is nü niet meer noodig; uitgerekend, komt 'n glas POMEROL 1933 op iets meer dan tien centen dat voor zoo'n wijn! Prijs ƒ0.85 p. flesch. Bij 12 fl. ƒ0.80 p. fl. 1 Kantoor: KI. Houtstraat 57, telefoon 13573. WINKELS DOOR DE GEHEELE STAD. f l Mej. M. Del Court van Krimpen, verloofde van jhr. ir. W. G. Röell, waarnemend secretaris van Z. D. H. Prins Bernhard, bruidsmeisje bij het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana BOEDAPEST, 1 Dec. (D.N.B.) Van Japan- sche zijde is aan de pers een verklaring ver strekt inzake het Japansch-Duitsche verdrag. Hierin wordt o.a. gezegd, dat de Japansche re geering het den laatsten tijd noodig oordeelde om scherpe maatregelen te nemen tegen het vergroote gevaar der Komintern-actie. Aangezien deze actie internationaal is, moet ook de tegen-actie internationaal zijn. De Japansche regeering wenscht, dat zoo veel mogelijk landen zich aaneensluiten te gen het gevaar van de Komintern. De sa menwerking moet zich evenwel hiertoe, be perken. Met nadruk wordt verklaard, dat achter het Duitsch-Japansch verdrag geen geheime overeenkomst verborgen is, en de Japansche regeering is niet voornemens een „blok" te vormen. De overeenkomst is noch tegen de Sovjet-Unie als staat, noch tegen eenig ander land gericht. Het Japansche blad „Asahi Sjimboen" schrijft, dat het dringend noodzakelijk is, dat de ver keerde opvatting in Engeland omtrent de over eenkomsten met Duitschland en Italië ver dwijnt. Italië en Duitschland hebben in Europa een fascistisch front gevormd, maar zij wen schen, dat Engeland daarover geen verkeerde meening heeft, uit vrees, dat dit land zich bij het volksfront zal aansluiten. Joseph Grew, de ambassadeur der Vereenigde Staten te Tokio, heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan den minister van Buitenlandsche Zaken, Arita. Men gelooft, dat hij den minister gepolst heeft over de anti-communistische over eenkomst tusschen Japan en Duitschland en over het Japansch-Italiaansche accoord. De Minseito heeft besloten een enquête-com missie te benoemen, welke een onderzoek moet instellen naar de buitenlandsche politiek van de Japansche regeering. De meerderheid van de leden der partij is van oordeel, dat deze politiek op het oogenblik „droevig" is, vooral wat be treft de houding ten opzichte van China en de Sovjet-Unie, welke laatste weigert het vissche- rij-verdrag te onderteekenen. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft in een kabinetszitting medege deeld, dat de Japansche legatie te Addis Abeba zal worden opgeheven en dat in de plaats daar van een consulaat zal worden geopend. Naar verluidt, zal de tekst van het Italiaansch-Ja- pansche accoord morgenavond gepubliceerd worden. BROKEN HILL, 2 Dec. (Reuter) Jim Mol lison is op zijn vlucht naar Kaapstad te 3.10 (gmt.) van Broken Hill gestart. Om 11.50 (G.M.T.) is Jim Mollison te Kim- berley geland. Hij zal niet onmiddellijk kunnen vertrekken, daar hij moeilijkheden met den mo tor heeft gekregen. De „Reichspost" publiceert de volgende ver klaring, welke de Prins Aartsbisschop van Salzburg, Mgr. Dr. Waitz, aan de „Salzburger Kirchenzeitung" heeft doen toekomen. De Oostenrijksche bisschoppen hebben zich reeds langen tijd geleden over de aangelegen heden, die in verband staan met de nationaal- socialistische beweging, van zuiver kerkelijk standpunt uitgesproken en hebben in het be wustzijn van de plichten, die Hun zijn opgelegd, duidelijke richtlijnen aan hun diocesanen ge geven. Er bestaat thans geen aanleiding aan deze verklaringen iets te veranderen. Wanneer van andere zijde dan ook in dagbladartikelen en boeken meeningen worden verkondigd, die verschillen van het standpunt, door het Epis copaat ingenomen, dan kan dit op de bisschop pen en hun verklaringen geen invloed uitoefe nen. Vooral niet, wanneer uitdrukkelijk ver klaard wordt, dat daarin een persoonlijke mee ning wordt weergegeven, die door geen enkele kerkelijke autoriteit wordt gedekt. Deze verklaring van Mgr. Dr. Waitz heeft betrekking op het boek van Mgr. Hudal: „De Grondslagen van het Nationaal-Socialisme", waarmede op het oogenblik veel propaganda wordt gemaakt en dat onder de katholieken groote verwarring aanricht. BERLIJN, 1 Dec. (D. N. B.) Het kabinet is vandaag bijeengekomen. Hitier gaf een uitvoerige beschouwing over den buiten- landschen politieken toestand, waarna de wet op de Hitlerjeugd werd aangenomen. Deze bepaalt, dat de geheele Duitsche jeugd binnen het Rijksgebied in de Hitler jeugd moet worden samengevat. Voorts werden nog eenige wetten aangeno men. Teneinde de voortdurende stijging van de kosten van het levensonderhoud door het ge brek aan grondstoffen te bestrijden heeft mi nister Goering, de leider van het vierjarenplan, een verbod van prijsstijging afgekondigd. Elke inbreuk hierop zal streng, zelfs met gevange nis, gestraft worden. Als normale prijzen gel den die van 18 October j.l., den dag van Goe- rings benoeming. Aan de orde is de stemming voor de begroo ting van het Werkloosheidssubsidiefonds voor 1937. De heer WIJNKOOP (Comm.) verklaart dat, nu de Minister de crisisdiensten voor de ge meenten weder instelt, hij tegen zal stemmen. Art. 8 der begrooting wordt z. h. st. aange nomen, met aanteekening, dat de communisten tegen zijn. De begrooting zelve wordt evenzoo aange nomen. Bij de politie te Soest is aangifte gedaan, dat is ingebroken in het restaurant van het Soester Natuurbad. Door verbreking van een ruit heeft men zich toegang verschaft tot het restaurant, waar alles overhoop is gehaald. Bij de sluiting van het badseizoen had de exploi tant van het restaurant alles medegenomen, zoodat de daders daar niets van hun gading konden vinden. De heer Maris, de exploitant van de strandkiosk, ha'" evenwel een grooten voorraad strandartikeie in een deel van het restaurant opgeslagen. Hierin is men door een houten schot te ver plaatsen, doorgedrongen. Een aantal strandpa- rasols en een groote hoeveelheid badartikelen worden vermist. De politie stelt een onderzoek in naar den dader of de daders; tot dusver heeft zij geen arrestaties kunnen doen. Progr. I: Hilversum I (Huizen). Progr. II: Hilversum II. Progr. III: 8.00 Keulen, 9.05 Keulen, 9.20 Keulen, 9.50 Parijs Radio, 11.20 Danmarks Radio, 12.05 Parijs Radio, 12.35 Parijs Radio, 1.05 Vlaamsch Brussel, 1.15 Vlaamsch Brussel, 1.20 Vlaamsch Brussel, 1.30 Vlaamsch Brussel, 1.50 Vlaamsch Brussel, 2.20 Diversen, 2.50 Parijs Radio, 3.50 London Regional, 4.50 Londen Re gional, 5.35 Keulen, 6.10 Keulen, 6.20 London Regional, 7.20 Berlijn, 7.30 Berlijn, 9.05 Parijs Radio, 11.05 Parijs Radio, 11.20 Parijs Radio, 11.50 Parijs Radio. Progr. IV8.00 Vlaamsch Brussel, 8.20 Vlaamsch Brussel, 8.30 Vlaamsch Brussel, 8.40 Vlaamsch Brussel, 8.45 Vlaamsch Brussel, 9.00 Vlaamsch Brussel, 9.20 Diversen, 10.35 London Regional, 10.50 London Regional, 11.05 London Regioal, 12.10 London Regional, 12.50 London Regional, 1.35 Londen Regional, 2.20 London Regional, 2.50 London Regional, 3.35 Nat. Programma, 5.05 Nat. Programma, 5.35 Nat. Programma, 6.20 Di versen, 7.00 Nat. Programma, 7.35 Nat. Pro- gramma, 8.35 Beromiinster, 9.40 Nat. Progr., 10.20 Nat. Programma, 10.45 London Regional. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonpiatenconcert; beroemde violisten. 1. Tossy Spiwakowsky, Carmen Fantasie; 2. Magyari Imre met orkest, Zigeunermelodieën'; 3. George Boulanger: Komm Zigany, Czardasfiirstin, Der Schwan, Elegie; 4. Vasa Prihoda: Liebesfreut, Liebeslied; 5. Dajos Bela met orkest: Serenade van Moskowsky, Was Blumen traumen, Menuett van Paderewsky, Narcissus, Drei Strausse. 8.00 12.00 Diversen. De 62-jarige mevr. E. M. Stalenhoef-Logten- stein, die dezer dagen te Soest door een auto werd overreden, is in het ziekenhuis te Eem- nes aan de bekomen verwondingen overleden. Dinsdagavond hield de afdeeling Utrecht van de Algemeene R. K. Officierenvereeniging een propagandavergadering in hotel Terminus. Op deze vergadering, welke onder leiding stond van den majoor L. Koppert, hield allereerst de luit. Th. van Erp, leeraar aan de Militaire Gasschool een voordracht over het onderwerp „Het histo risch gebruik der chemische strijdmiddelen". Spreker behandelde op de eerste plaats het gebruik van deze chemische strijdmiddelen vóór den wereldoorlog, welk gebruik een meer inci denteel karakter droeg.- Als eenige markante voorbeelden van dit incidenteele gebruik, noem de spr. het beleg van de Grieksche stac Delion in den Peleponesischen oorlog, omstreeks 430 vóór Chr. Reeds hier werd zwavel verbrand. Ook aan de Romeinen was het gebruik van chemische strijdmiddelen niet onbekend. Op het einde der middeleeuwen en in de 15e en 16e eeuw was het gebruik van chemische strijdmiddelen op den achtergrond geraakt. Ook de Indianen maakten reeds gebruik van chemi sche strijdmiddelen n.l. van het verbrandings product van Spaansche peper. Uit onze Neder- lar.dsche geschiedenis kennen wij een recept Hit 1676 voor het vervaardigen van een gasbom. Hierna kwam spreker tot de behandeling van den wereldoorlog, welke zich kenmerkte door een systematisch en zeer groot gebruik van strijdgassen. Men ging in 1915 gas gebruiken. De oorzaken hiervan waren verschillend!. De blokkade, die Duitschland de voornaamste grondstoffen der munitie-industrie onthield. n.l. salpeter en pyriet, deed dit land naar andere strijdmiddelen uitzien. Zoo ging men er van Duitsche zijde dan het eerst toe over om strijd gassen te gebruiken, n.l. op 22 April 19.15 bij Yperen. Later is men overgegaan tot het ver schieten van gasprojectielen uit vuurmonden. Hiermede bereikte men meer effect en tegen het einde der wereldoorlog bestond 25 pCt. der artilleriemunitie uit gasprojectielen. Hierna sprak de res. luitenant-kolonel L. Gel- dens een propagandistisch woord voor de R. K, Officierenvereeniging, waarin hij wees op het groote belang van het lidmaatschap voor den katholieken officier, waarna hij tot slot een uit eenzetting gaf over het doel en de werkwijze van het landstormkorps motordienst. pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllg Vincentius vraagt. De nood is hoog. Is uwe hulp nabij? Goede |jj gedragen kleeding hebben wij erg noodig. N. Groenmarkt 22 of telefoon 11018 Een der oudste Amsterdamsche schenk- en drinkgelegenheden, „De Roemer" op den Hei- ligeweg, zal binnenkort haar zestigsten verjaar dag vieren. De Roemer is altijd bekend geweest voor goed en billijk. Zij was een der eersten, die brak met het dwaasdure van het Nederlandsche hotel- en caféwezen. Voor den niet-Amsterdammer heeft De Roemer ook als hotel bijzondere attractie. Rustige, gezellige, goed onderhouden kamers, een ouderwetsch Hollandsch ontbijt en een ouderwetsche bescheiden prijs. De heer en mevr. A. J. v. d. Made zorgen uitstekend voor hun gasten. De Amsterdammer die in de winter avonden hier zijn gezelligheid zoekt, de buiten man die er zijn home vindt, kunnen dit ge tuigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2