Als de Westerstorm buldert Onze buitenlandsche politiek 3WEE UIT EEN NEST SCHIP BIJ IJMUIDEN GESTRAND mcuoK Riek E DE BEGROOTING IS GOEDGEKEURD WOENSDAG 2 DECEMBER 1936 Noodweer te Zandvoort Oneerlijke magazijn bediende Werkloosheid minder dan verleden jaar Standpunt tegenover den Volkenbond Hoog water bij Texel; de oude binnenstad van Rotterdam gedeeltelijk onder- geloopen Toestand van dijk zeer critiek Schip aan den grond Scheepvaart gestremd Loodsdienst nog niet voortgezet Ernstige schade te Zandvoort Rotterdam in last Goederen uit voorraad weg genomen en verkocht 'NIEUWE ZEESLEIEPBOOT TE IJMUIDEN Voorloopig de Oceaan in charter genomen KUNSi IJSBAAN Amsterdam IJSHOCKEY en KUNSTRIJDEN BLUE SIX-BERLIJN MELITTA BRUNNeR WERELDKAMPIOENE Voor het eerst weer sinds geruimen tijd KANTOOR AFGEBRAND In den Wieringermeerpolder R.K. Universiteit ,DER STÜRMER" Te Venlo in beslag genomen OPLICHTING EN VERVAL- SCHING? Aanklacht tegen de Industrie- Grondstoffen Mij. ORANJE EN NEDERLAND ÉÉN UIT DE STAATSCOURANT Ond er scheid ingen Waterstaat Notariaat Defensie Belastingen Vertegenwoordiging Rechterlijke macht TWEEDE KAMER Nederland zal zeker niet aanvaar den een uitnoodiging om tot het Duitsch-Japansche ver drag toe te treden De Volkenbond Acte van Mannheim Puur verzinsel Onze houding tegenover Duitschland Onderwijs DOOR ANNY VAN PANHUYS De springvloed en de storm hebben het water rondom Texel buitengewoon hoog opgestuwd. Dinsdagmorgen vroeg stond de kade in de haven te Oude Schild ver on der water. Men heeft de coupure in den dijk gedicht. De dijk in den polder De Eendracht wordt ernstig bedreigd, zoodat men hem op verschillende plaatsen door zandzakken tracht te versterken. In veertig jaar heeft het water rond Texel niet zoo hoog gestaan. De eerste boot, die om 6 uur 's morgens van Texel naar Den Helder moest vertrekken, kon niet uitvaren, aangezien ook de kade te Den Helder onder water stond en de passagiers daardoor niet in donker van boord konden gaan. De Noordkust van Texel heeft eveneens met hoogen waterstand te kampen. Het poldertje De Volharding staat geheel onder water. Het water spoelt hier zelfs tegen de loods, die op den verhoogden dijk staat. Het huisje van de familie Van Heerwaarden, dat thans geheel ontruimd is, staat mede geheel onder water. De toestand van den dijk van den polder De Eendracht was Dinsdagavond tegen negenen zeer critiek. Hoe ernstig men de situatie achtte, bleek wel uit het feit, dat de boerderijen werden ontruimd; bij aanhou den van den stormachtigen wind achtte men een bezwijken van den dijk niet uitge sloten. Den geheelen dag stelden de werk- loozen van Texel dit zijn ongeveer een honderd man pogingen in het werk, den dijk te behouden. In den dijk bevinden zich gaten van tien tot twaalf meter breedte. Het aantal groote gaten bedraagt 28, terwijl ook nog verschillende klei nere openingen in den dijk zijn geconstateerd, sommige zijn zoo diep, dat een deel van de kruin is weggezakt. De burgemeester van Texel heeft zich eenige malen op de hoogte gesteld van den toestand. De werkzaamheden werden Dinsdag geleid door den opzichter van het waterschap „De dertig polders op Texel". In den loop van den avond arriveerde de opzichter van den rijkswaterstaat te Den Helder, die zich verder met de leiding zal belasten. Het Dinsdagavond te IJmuiden binnengeko men Noorsche motor-tankschip O. A. Knudsen op weg van Amsterdam naar Aruba, groot 9000 ton, is in de buitenhaven uit zijn roer geloo- pen en op het binnenstrand aan den grond geraakt. Sleepbooten van het bureau Wijsmuller be vinden zich in de nabijheid van het schip ten einde te trachten het vlot te trekken. Ten gevolge van de stranding van het Noor sche m.s. O. A. Knudsen is de scheepvaart te IJmuiden door het Zuiderkanaal gestremd. Het verkeer wordt nu door den Noorder- Ingang geleid. Voor IJmuiden liggen acht schepen, die in verband met den storm hebben vastgemaakt. Ook de loodsdienst kon Dinsdagavond nog niet worden voortgezet. Zandvoort is door het stormweer ernstig geteisterd, daar er voor duizenden guldens schade op het strand te herstellen valt. Het bekende Noorderbad is wel zeer zwaar door het noodweer getroffen, daar het zwem bassin en het bootjesbassin op het punt van invallen staan. De zee heeft n.l. zulke gaten in de duinreep geslagen, dat er veei meer noodig is om de beide bassins geheel te verwoesten. Vijf consumptietenten, welke over het strand Verspreid stonden, zyn eenvoudig weggevaagd, enkele van deze tenten bevatten veel inventaris. Voorts stond Dinsdagavond om negen uur de ijzeren dam ter bescherming van het Zuiderbad op het punt van bezwijken. De zee sloeg huizen hoog over den damwand heen, waardoor zelfs ijzeren balken finaal door midden braken en wegsloegen. De duinreep is zeer zwaar beschadigd; op sommige plaatsen zijn gaten van vijf meter ge slagen, waardoor het duin geheel ondergraven is. Het strand is vrijwel onbegaanbaar, want overal liggen tonnen, houten palen, balken en prikkeldraad. Met vrees werd de vloed van hedenochtend 6 uur tegemoet gezien. Nadat reeds Maandagochtend i 1t de vroegte een zeer hoog tij het water in Rotterdam had doen oploopen, over de kaden, zoodat verschil lende brugkelders onder liepen, is Dinsdagmid dag het water nog hooger gekomen. Hoewel verschillende firma's en particulieren, die in de lager gelegen deelen van de binnen stad hun bedrijf of woning hebben, hierop had den gerekend, heeft toch het bijzondere hooge tü nog velen onaangenaam verrast. Het hoogste tij was om 18.20 uur. De schaal in de sluis aan de Vlasmarkt wees toen een hoogte van 3.4G meter. Maandag ochtend was het water tot 3.28 meter geste gen. Het normale tij is 1.70 meter. Het abnormaal hooge tij heeft vrijwel het geheele gedeelte van de oude binnenstad rondom de oude havens onder water gezet. De Boompjes en de Oosterkade liepen het eerst onder water. Overstroomd zijn de Leuve- haven, de Nieuwehaven, het Haringvliet, de Oude Haven, de Gelcterschekade, de Groote Markt, de Noord- en Zuid-Blaak, de Wolfshoek en een gedeelte van het Beursplein. Ook het Boerensteiger en de Groenendaal liepen weer onder, terwijl het water in alle zijstegen en -straten van de Hoogstraat doordrong. Het hooge water heeft het verkeer in de oude binnenstad volledig gestremd. Bij de Oude Plantage was het water gestegen tot aan het uiteinde van den weg, welke naar den Maas kant leidt. Tot voorbij het Kralingsche Veer heeft het hooge water veel schade en ongerief veroor zaakt. De motorenfabriek van Deutsz stond ge heel blank, evenals een nabijgelegen opzichters woning. Bij het Kralingsche Veer zelf waren tal van parlevinkers door het hooge water tegen den dijk gezet. De drijvende ponton van de reederij op de Lek stak enkele meters boven eten dijk uit De Guyano-fabriek was gedeeltelijk onder water geloopen. De scheepswerven van Mark man en Vuyck hadden reeds Maandagochtend veel hinder van het water ondervonden. Al het losse hout dreef weg, zoodat de rivier als het ware overdekt was het stutbouten en ancter drijvend hout. Bij het Kralingsche Veer was de rivier ge zwollen tot een geweldige watermassa, die van dijk tot dijk stond. Op aanwijzing van een buitenlandsche firma in pharmaceutische middelen, heeft de politie te Rotterdam heeft gedurende geruimen tijd ar resteeren, die zich aan zeer ongewenschte prak tijken schuldig maakten. Een magazijnbediende van een groothandel te Rotterdam heeft gedurende geruimen tend ar tikelen uit de voorraden weggenomen en deze tegen zeer lage prijzen aan verschillende fir ma's verkocht. Door concurrentiezucht gedreven, gingen eeni ge dezer firma's steeds lager met hun prijzen, hetgeen tenslotte de aandacht van de bonafide afnemers trok, die bij de Rotterdamsche en de buitenlandsche leveranciers gingen klagen. Er werd toen een onderzoek ingesteld, waarbij men tot de overtuiging kwam, dat de onregelmatig heden bij de Rotterdamsche grossiersfirma moesten gebeuren. Bij verder speuren kwam de heele zaak aan het licht. De magazijnbediende werd gearresteerd en na zijn bekentenis werden ook eenige zijner afne mers, verdacht van heling, in arrest gesteld. In aansluiting op het bericht, dat het bu reau Wijsmuller te IJmuiden in de haven al daar een zeesleepboot in station zal leggen, welke in staat is ook by het slechtste weer eventueele hulp aan in moeilijkheden verkee- rende schepen te verleenen, kan worden me degedeeld, dat deze sleepboot de Oceaan is van de firma Doeksen op Terschelling. Het bureau Wijsmuller heeft deze sleepboot in charter genomen. Wij vernemen voorts, dat het in de bedoe ling ligt de Oceaan in het najaar van 1937 door een nieuwe grootere sleepboot te vervan gen. Een opdracht voor den bouw van een der gelijke boot is nog niet gegeven. HEDEN WOENSDAG 2 DECEMBER 20 uur 30 GALA-AVOND KUNSTRIJDEN DER PROFESSIONALS Prijzen (inclusief belasting) Overd. zitpl1.80 Onoverd. zitpl1.20 Overd. staanpl0.60 Onoverd. staanpl. 0.40 VOORVERKOOP Eilers, Kalverstraat 43 Kunstijsbaan, telef. 55179 De directeur van den Ryksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 9 tot en met 14 November 1936 het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 530.900. Hieronder zyn be grepen 74.200 landarbeiders, te wier aanzien in de maanden Mei tot en met November geen ge gevens aangaande de werkloosheid ontvangen worden. Van de 456.700 verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders, waren geheel werkloos: In de week van 9 tot en met 14 Nov. 1936 29 pCt., in de vorige verslagweek (26 tot en met 31 Oct. 1936) 28.7 pCt., in de overeenkomsti ge verslagweek van 1935 29.4 pCt., in de over eenkomstige verslagweek van 1934 25.8 pCt. Voor het eerst sinds geruimen tijd is het percentage van de geheel werkloozen lager dan in de overeenkomstige verslagweek van het vorige jaar. By 1057 organene dr openbare arbeidsbemid deling stonden 14 Nov. 1936 in totaal 418.852 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 395.768 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 402.755 werkloos, onder wie 384.875 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur- generaal van werkverschaffing en steunverle ning waren einde September j.l. 40.193 arbeiders geplaatst by een werkverschaffing. Neemt men in aanmerking, dat dezen zyn begrepen in de ruim 402.000 werklooze ingeschreven werkzoe kenden, dan volgt daaruit, dat rond 350.000 van dezen in het geheel geen arbeid kunnen ver richten. Met financieelen steun van de Overheid waren 818 personen tewerk gesteld in het landbouw- en tuinbouwbedryf, laatstbedoeld aantal is niet begrepen onder de in een vorig bericht als werkloos opgegeven personen op het einde van September 1936. Het testuur van 't Werkfonds 1934 deelt me de, dat 13 November 1936 het aantal arbeiders bij openbare werken, die op de bouwplaats zelf werkzaam zyn, pl.m. 3100 bedroeg. Rekent men daarby hen, die indirect door deze werken ar beid hebben, dan komt men op globaal 8500 arbeiders. Door onbekende oorzaak is Dinsdag brand uitgebroken in het houten kantoorgebouw van het Joodsche werkkamp in den Wieringermeer polder. De sterke Noordwesten wind wakkerde, het vuur, dat in het houten huis gretig voed sel vond, nog aan, zoodat de brandweer van het werkkamp genoodzaakt was zich te be perken tot liet nathouden van de omliggende houten gebouwen. ZJy slaagde er in deze te be houden. Het houten kantoorgebouw is geheel in vlam men opgegaan. De geheele administratie van het werkkamp is mede verbrand. De schade wordt door verzekering gedekt. NIJMEGEN, 28 Nov. Candidaatsexamen rech ten de heeren Leo Ferdinand Berretty te Nij megen, L. M. Hendricks te Venlo en in de Ned. Letterkunde de heer H. M. J. Diester te Maas tricht. EXCELLENTIE. D'd LIGT NOG EEN 5BETJE OUO VUIL GOUD ....KAN DAT WEG in DE KEIMLR5 VAN UËT EGVDTI5CUE MINISTERIE VAN FINANCIËN ONTDEKTE MEN VOOR EEN MIlllüEN POND 5TER- UNO AAN GOUD. By een huiszoeking by verschillende Duit- sche gezinnen in de omgeving van den Ham burger Singel en de Schoolstraat te Venlo heeft de politie ten huize van de weduwe T. in de Schoolstraat, achter een kast verborgen een tweetal pakken, inhoudende eenige honderden exemplaren van „Der Stürmer", gevonden. Het materiaal, dat blijkbaar bestemd was voor pro pagandadoeleinden hier te lande, naar de Telegraaf verneemt, is in beslag genomen. De weduwe, die van Duitsche afkomst is, werd ge arresteerd en voorloopig in het politiebureau opgesloten, zy zal waarschijnlijk als onge wenschte vreemdelinge over de Duitsche grens worden gezet. Tegen commissarissen en directie van de N. V. „I. G. M. IJ." (Industrie-Grondstoffen Maatschappij) te Rotterdam is, naar de Tele graaf verneemt, een klacht ingediend by den Officier van Justitie inzake oplichting, valsch- heid in geschrifte en balansvervalschtng. Een oud-directeur van de N. V. heeft deze klacht ingediend, omdat hij zich benadeeld acht, daar hem dividenden op 5000 aandee- len worden onthouden. Bovendien heeft men in de balans onder activa een post groot ƒ5000 opgenomen als Debiteuren onder Garantie, wel ke post merkwaardigerwijze ook nog eens aan de creditzyde van de verlies- en winstrekening voorkomt. Op Zaterdag 19 December, den dag van den ondertrouw van Prinses Juliana en Prins Bternhard, zal luitenant-kolonel P. W. Scharroo voor het regiment genietroepen te Utrecht een voordracht met lichtbeelden houden over: ,,Het huwelijk van onze Prinses, Oranje en Nedei- land één." De voordracht zal worden opgeluisterd door een uitvoering van nationale liederen door de geniemuziek. De eeremedaille der orde van Oranje-Nassau. In brons, is toegekend aan J. Knap, lid van de Rotterdamsche Harmonie; aan J. Steenpoorte, pakhuisknecht bij de fa. H. C. Baarens te Krui- ningen; aan Th. Sliepen, wonende te Melick en Herkenbosch, knecht in de apotheek van me vrouw M. LodewijkHaan te Roermond en aan H. Veenendaal, metselaar by de firma Boescho- ten, te Doorn; in zilver, aan; A. J. Berens, Vol- lersbaas by de N. V. Lakenfabrieken voorheen firma H. Elias, te Tilburg. Benoemd tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw H. P. van Vliet, wonende te Wassenaar, commissaris van de N. V. Phs. van Ommeren'» scheepvaartbedryf, te Rotter dam. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, H. van Everdingen, te Zoelmond (gem. Beusichsm), dUkgraaf vain het polderdistrict Buren. Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau mr. G. Parser, kantonrechter-pl. verv. in het kanton Amsterdam. Met 1 Dec., is aan den technisch-ambtenaar van den rijkswaterstaat in vasten dienst K. M. Vink te Vreeswyk op verzoek eervol ontslag ver leend Aan J. W. H. Rees is op verz. met 3 Dec. ont slag verléend als notaris te Benningbroek Met 1 Dec. benoemd tot hoofdcommies in vasten dienst by het dep. van Defensie de commies bij gen. departement G. W. Drost. De ontvanger der directe belastingen, enz. A. C. Otter, is verplaatst van het kantoor Den Hel der naar het kantoor Velp. De inspecteur der dir. belastingen, enz. J. Ti chelman, hoofd van de inspectie der dir. bel. te Dokkum, is verplaatst naar Sneek en aange wezen als hoofd van de inspectie der dir. bel- aldaar. Benoemd ls tot vertegenwoordiger van Neder land in het comité ter bestudeering van de vraag van herziening van het volkenbondsver drag prof. mr. V. H. Rutgers, hoogleeraar aan de vrije universiteit te Amsterdam, oud-minis ter van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen. Benoemd tot griffier by het kantongerecht te Middelburg, mr. A. Tieleman, waarn. griffier by de Arr. Rechtbank en het kantongerecht te Zwolle, kantonrechter-pl. verv. in het kanton Zwolle; Gorinchem, mr. E. R. van Eibergen Santhagens, gewezen griffier by het voorm. kan tongerecht te wyk by Duurstede, te Langbroek; Steenwyk, mr. E. I. F. de Bruyn, waarnem. griffier by het kantongerecht te Steenwyk, kan- tonrechter-plaatverv. aid. DEN HAAG, 1 December 1396 Nadat eerst nog een drietal sprekers (do minee Kersten, de katholieke afgevaardigde Van Poll en de liberaal mr. Boon) het woord hadden gevoerd over de begrooting van Bui tenlandsche Zaken, heeft Minister DE GRAEFF op zijn bekende vlotte manier zijn beleid verdedigd. „Verdedigd" is het juiste woord niet. Want critiek op zün gestie was er eigenlijk niet geweest, laat staan, dat van „aanvallen" kon gesproken worden. De minister heeft zich opnieuw een zeer kun dig behartiger getoond van Nederlands buiten landsche aangelegenheden. Hij spreidt een aanmerkelijk gevoel voor tact ten toon, legt zich overal, waar het noodig is, reserve op zonder in geheimzinnig-doen te ver vallen, weet critici, die niet op de hoogte zijn. doch doen, „alsof zij er zelf bij zijn geweest", aardig op hun plaats te zetten mr. Wester man kan daarvan meepraten en toont zich in zijn verkeer met de Kamer een uiterst hoffe- ïyk en minzaam, zij het allerminst gedwee, lid van het kabinet. Zijn sympathiek woord aan het adres van den heer Vliegen, die zeer vele jaren de woordvoer der van de Sociaal-democratische fractie was by Buitenlandsche Zaken, maakte een byzon- der prettigen indruk. De Volkenbond eischte uiteraard ook dit jaar het grootste deel van 's Ministers rede op. Jhr. De Graeff biyft ondanks alle resillusies, niet tegenstaande ook de tragische mislukking van Genève's bemoeiingen met het Italiaansch- Abessijnsch conflict, den Volkenbond beschou wen als een kostbaar internationaal bezit, ais een lichaam, dat ook voor Nederland van groo te waarde is. Aan den Nederlandschen vertegenwoordiger in de commissie, die 7 December a.s. de mo gelijkheden, om tot een reorganisatie te komen, onder het oog gaat zien, zal de minister hetgeen in de Kamer is te berde gebracht over dit punt, ter ernstige overweging aanbevelen. Een algeheele herziening van het Pact lijkt hem in- tusschen ondenkbaar. Moeilijk ook acht hij het vinden van een geschikten vorm voor de los making van het Pact uit het Verdrag van Ver sailles, al is die losmaking zelf zeer zeker wen- schelijk, vooral uit psychologisch oogpunt. Den minister staan vooral voor oogen een wijziging van art. 11 van het Pact, opdat de Volkenbond óók kan ingrepen, als eenig oorlogsgevaar nog maar dreigt, en een verzachting van art. 16, opdat niet meer iedere staat bij voorbaat en in ieder geval verplicht zal zijn tot de deelne ming aan economische sancties. De collectieve veiligheid, door dwang te bewerkstelligen, mo ge essentieel zijn voor het bereiken van het Volkenbondsdoel, die methode is eerst met kans op succes toe te passen, als de Volkenbond uni verseel zal zijn. Daarom is het 's ministers meening, dat men met tijdelijk ter zyde stellen van de krassere middelen, die gefaald hebben, eerst naar de universaliteit moet streven. Van regionale verdragen, tusschen staten van gelüke gezindheid, is de minister geen bewon deraar. zy brengen meer nadeel dan voordeel. En zij zyn overbodig ook. Van de opzegging door Duitschland van de bepalingen in het Verdrag van Versailles no pens het internationaal rivierenrégime heeft de minister een uiteenzetting gegeven. Zeker 99 van de Noo leden dezer Kamer, zoo zeide hy, zullen met mij deze eenzijdige opzegging zonder dat tevoren eenig overleg werd ge pleegd, afkeuren; want, als dergelijke metho den algemeen werden, zou de internationale rechtszekerheid volkomen worden ondermijnd. De Duitsche regeering stelt zich thans op het standpunt, dat z;i ook de Rynvaartacte van Mannheim niet meer als geldend erkent. Over dit standpunt wilde de minister zich nog niet uitlaten, zoolang hem de juridische argu mentatie der Duitsche regeering niet be kend is. Wèl sprak hij uit, dat voor de Neder- Iandsche belangen met kracht, zal worden opgekomen, En wèl legde ook hij er met ir. Bongaarts den nadruk op, dat de be ginselen van internationaal rivicrenrecht. die thans terzijde zijn gesteld door Duitschland, reeds uit 1815 van het Ween- sche Congres dateeren. Wat het verdrag tusschen Japan en Duitschland tegen de actie van de Komintern betreft, heeft minister De Graeff verklaard, dat een uit noodiging, om tot dit verdrag toe te treden, door Nederland zeker niet zal worden aanvaard. Nederland zal zelfstandig zijn beleid tegenover het internationaal communisme vaststel len. En bovendien zou het Duitsch- Japansche verdrag best eens kunnen blijken een van die politieke verdra gen te zyn, waarvoor Nederland reeds in het algemeen afschrik heeft. Het geheim accoord, dat volgens de Eve ning Standard tusschen Japan en Duitsch land zou zijn aangegaan betreffende een verdeeling tusschen beide landen van eco nomische invloedsferen in den Oost-Indi- schen Archipel, heeft den Minister geen aanleiding tot bepaalde beschouwingen gegeven. De katholieke afgevaardigde Van Poll sprak er ondanks de Japansche te genspraak nog dezen middag zijn be duchtheid over uit. Maar de minister be schouwt het bericht als een „puur verzin sel", hetwelk trouwens niet het eerste is van dit blad. De verhouding met België, aldus de minister, is van vriendschappelijken aard, al wordt van beide zijden de tijd nog niet ryp geacht, om nieuwe onderhandelingen te openen over het netelig punt van de RijnScheldeverbinding. Ook de Maaswaterkwestie, voorgelegd aan het Hof te Den Haag, verstoort de goede verhou ding niet. Erkenning van Rusland blijft de Regeering afwijzen. Belangen van economischen aard mo gen hierbij niet in het geding worden gebracht. Dat sommigen in Nederland een minder wel willende houding tegenover Duitschland aan nemen, kon volgens den minister wel eens aan zekere Nederlandsche beweging liggen, die met haar voortdurenden lof aan het in Duitschland geldend systeem de menschen prikkelt. In dit verband verdedigde de minister den afgetreden gezant te Beriyn tegen de (door mr. Wester man van de N.S. B. overgenomen) aantijging, dat hij de Duitsche Regeering niet behooriyi: zou hebben bejegend. De uitnoodiging, om het Partijcongres te Neurenberg bij te wonen, werd niet slechts door hem afgewezen, maar ook door den nuntius, ook door de gezanten van de Vereenigde Sta ten, België, Frankrijk, Engeland, Noorwegen en Denemarken. Ook deze diplomaten bleken af- keerig van het aanhooren van redevoeringen, die dwars ingaan tegen de rechtsovertuiging van hun eigen volk. Alles is intusschen zeer hoffelijk geschied. En by zijn afscheid kreeg onze gezant van den Ftihrer de hoogste onder scheiding met een persoonlijk door den heer Hitier geteekende oorkonde. De begrooting werd h. st. goedge keurd. Daarna is de Kamer begonnen aan de zeer omvangrijke materie van de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De Katholieke afgevaardigde SURING bleek by de Algemeene Beschouwingen de methode van minister Slotemaker de Bruine, om aan te pakken, wat in het kader der bestaande wet geving voor dadeiyke herziening of verbetering vatbaar is, te prefereeren boven de methode van minister Marchant, die zijn loopbaan begon met het op stapel zetten van een geheel nieu we Grondslagenwet. Indien de geldmiddelen weer wat ruimer vloeien gaan, dan dient, aldus de heer Suring, allereerst allerlei schade, in de crisisjaren aan het onderwys toegebracht, hersteld te worden. Sedert 1933 is op de onderwijsuitgaven 16 pet. (en wanneer men een natuuriyk accres van 2'/ miliioen per jaar meetelt, zelfs 34 pet.) bezui nigd. Daarop moet worden teruggekomen. Al lereerst komt dan in aanmerking de verbetering van de leerlingenschaal, die onder de onder wijzers groote werkloosheid heeft veroorzaakt. En vervolgens dient het vakonderwüs weer ver beterd te worden, omdat er 'n nijpend tekort is aan geschoolde arbeiders, en moet 't buitenge woon onderwijs voor 't zwakzinnige kind worden uitgebreid. Met de financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs is het hier trouwens, aldus de katholieke afgevaardigde, treurig gesteld. Als minister Slotemaker er nog in slagen mocht, verschillende crisisbezuinigingen weer te temperen en hij brengt dan behalve een be vredigende concentratie van het Bijzonder On derwijs ook nog de aanhangige wetswijzigingen betreffende Hooger Onderwijs, Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwys tot stand, dan acht de heer Suring het korte ministerieele le ven van dezen bewindsman wèl besteed. Nog verschillende sprekers van andere frac ties hebben dezen middag het woord gevoerd. Ook de spelling kwam weer in den breede ter sprake. Aan de hand van 's ministers antwoord in de avondvergadering zullen wy de behan delde onderwerpen samenvatten. 41 Maria, waarom heb je mij dat aangedaan?" IJskoud kwam deze vraag over de lippen van tie grijze vrouw. Maria lachte met vertrokken mond. „Ik ben net zoo geschrokken als u, moeder," Antwoordde zi} beslist, „ik sta zelf ook voor een raadsel." Ze wilde nog meer zeggen, doch Therese Nor- ftiann, die tot nu toe zwijgend geluisterd had, schudde den bn, die haar met stomheid had ge lagen, met geweld van zich af. Het woord „Moe- tier," dat Maria de sombere vrouw toevoegde, bracht haar tot bezinning. Ze keek bijna angstig *>aar haar zuster, die haar in den loop der lange Jaren haast tot een vreemde was geworden, ter- MJl ze Maria verwytend toeriep; „Je moeder ben Maar daarna zei ze niets meer, want dit woord bracht Francisca Kaiser met een sprong naast Maria. „Ik ben haar moeder," stootte zy, naar adem snakkend, met moeite uit, „en omdat ik het ben, heeft God mij nog de vreugde bereid, my Maria terug te brengen." Ze wankelde plotseling en Maria sloeg haar armen krachtig om haar heen om haar naar den leuningstoel te brengen. Volkomen uitgeput liet de zlekeiyke vrouw zich er in neer. „Je bent mijn dochter Maria," fluisterde zy onderwijl een paar maal achter elkaar. Maria wijdde al haar zorgen aan hgar. schoof haar rugkussen goed, streek haar over heur ha nen en zei: „Wees nu kalm, moeder, ik ben uw kind, dat weten wy immers allemaal. Maar u mag u niet zoo opwinden." Daarna vloog ze op Therese af en nam haar slap neerhangende handen in de hare. „U is ook mün moeder en u zult het altyd biy- ven. Ik kan best twee moeders gebruiken, ik ben heelemaal niet bescheiden." Mevrouw Normann's gezicht was donkerrood. „Hoe weet je het, Maria?" Haar stem sloeg over. Maria lachte. „Och, moeder, ik weet zoo veel, ik weet alles, maar hoe ik het te weten kwam, wie myn bloed eigen moeder was, en hoe ik haar en mijn twee lingzuster Barbara vond, dat vertel ik u een an dermaal. Zeg u nu eerst eens, hoe u hier bent gekomen." Voorloopig zou het echter nog niet tot deze verklaring komen, want mevrouw Normann had nauwelijks acht gegeven op wat Maria tot haar zeide. Het onverwachte weerzien met Francisca had haar volkomen overweldigd. In haar bin nenste zei een stemToe, druk je zuster aan het hart en vergeef haar, zooals ook zy jou vergeven zal. Maar haar voeten verroerden zich niet, geen enkele beweging verried, hoe het in Therese Normann stormde. Francisca Kaiser verbrak plotseling byna gillend het doffe zwygten. „Ik zou graag alleen zijn in mijn huis. Maria kan biyven. Maar wat die deftige dame aan gaat, die ik niet heb uitgenoodigd ik zal haar niet missen als ze heen gaat." Het werd Therese Normann te moede alsof iemand zich den tyd kortte door met scherpe messen naar haar te werpen. In haar hoofd warrelde alles door elkaar en haar hart klopte snel en voelbaar. Francisca wees haar de deur! Maar zij mocht niet weg gaan, ze moest een brug slaan om over den diepen afgrond, welke haar en Francisca scheidde, heen te komen en den overkant te bereiken by haar zuster. Maar daarvoor was lang en voorzichtig denken noodig. Hier kwam het er echter op aan, snel te handelen. Moedig zyn en er over springen, fluisterde het in haar binnenste. Francisca Kaiser kwam juist uit haar stoel omhoog en keek haar met donkeren blik aan. Toen hield zij op met denken en peinzen, snel de op Francisca toe en trok de weerstrevende zacht en toch met kracht tegen zich aan. „Francisca, wees niet onverzoeniyk, ik houd van je. Wij hooren toch by elkaar, wy zyn toch uit één nest." Ze begon luid te huilen. Mevrouw Kaiser duwde haar zuster achteruit. Haar stem klonk droog, maar haar handen beefden. „Het nest, waaruit ik afkomstig ben, was klein en eenvoudig als de gryze vogel, die ik ben, en die zich dat nest herinnert. Bonte vogels verge ten gemakkelijk zoo'n eenvoudig nest." Maria ging tusschen de beide vrouwen staan. „Verzoen u met elkaar, sluit vrede, Barbara en ik zullen u daarvoor dankbaar zyn," smeekte ze bewogen en met heel haar ziel, terwyi ze de handen van haar beide moeders in elkaar legde met zachten druk. Toen was het alsof een metalen pantser van Francisca's borst los sprong. Zy boog zich naar Therese over en trok het mooie, jong-gebleven hoofd tegen zich aan. „Wat ben je weinig veranderd, Trees," zei ze halfluid, „maar het leven is voor jou ook wel heel anders geweest dan voor my. Jij hebt een warmen stal gehad, terwyi mij de storm om de ooren heeft geblazen daardoor ben jij jong gebleven en ben ik oud geworden." zy kuste haar op het voorhoofd en haar ge baar had iets moederiyks. Maria keerde zich om en keek in de stille straat beneden. In haar was louter jubel, omdat het nu vrede was na zoo langen, boozen tyd. Ze vouwde de handen en dacht er over, hoe gauw dit alles tot stand gekomen was, hoe onbegrypelyk snel Weer keerde zij zich om. De beide zusters lie ten elkaar lek en lachten daarby tegen elkaar. Het was alsof zy zonder te spreken vele vragen en antwoorden wisselden over dingen uit een ver verleden en die alleen aan haar beiden bekend waren. Therese ging op de sofa zitten en trok Fran cisca naast zich. Maria kwam er by staan. Toen vertelde Therese van den brief, welken zy dien ochtend ontvangen had en zij liet hem zien, daar zy hem in haar taschje by zich had. Maria schudde het hoofd. „Dat is het merkwaardgste, wat ik ooit heb beleefd," zei ze met eerlijke verbazing. Ze tracht ten alle drie te bedenken, wie toch wel dien brief geschreven zou hebben en om welke reden. Ze hadden er echter geen vermoeden van, wie het gedaan had geen flauw vermoeden. „Wat komt het er ook op aan, wie het geweest is," zei Maria tenslotte met stralende oogen, „laat ons dankbaar zyn, omdat wy er gelukkig door werden." Maar niettegenstaande dit gezegde dacht zy er zelf toch telkens weer aan, wie het wel ge weest zou zyn en waarom die brief zou zyn ge schreven. Therese stond op en liep door de kamer, nu eens stil stonde voor het eene meubelstuk, dan weer voor Iret andere. „Ik dacht haast, dat lk weer in het huisje van conducteur Falk was," zei ze geroerd en streelde daarby de oude commode. Ze lachte tegen Fran cisca. „We moeten samen eens naar Hainstadt sporen en al onze jeugdherinneringen eens opha len. Dat zal heerlijk zijn, niet, Francisca?" Ze werd zeer ernstig. „We gaan dan ook naar het kerkhof om onzen ouders te zeggen, dat wü weer goed met elkaar zyn en weer bij elkaar hooren." (Wprdt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3