Geheim verdrag van Moskou met Largo Caballero? I Frankrijk steunt Engeland Het nieuws van heden OVER WAPENLEVERING DOOR RUSLAND De Amerikaansche schulden VAN ZEELAND SPREEKT IN DE KAMER Mislukte opstand in Griekenland DE NON-INTERVENTIE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 3 DECEMDER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: «roor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post. per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE M.V. DRUKKERIJ DB SPAARNESTAO, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20288 Scherpe Duitsche ontkenning over vrijivilligerstroepen voor de rechtsche strijdkrachten Nieuw bombardement van Madrid Naamsverand ering Roosevelt weer naar de V.S. Voor de eerste maal sedert 1930 in de Fransche Kamer ter sprake gebracht Accoord met een amendement op het militaire wetsontwerp Het Weer lllllllllliiUllllillllllllllllillilillllllllllllll^ Aantal oud-ministers gearresteerd en verbannen Controle-plan op Spaansche toe gangswegen zal aan Burgos en Valencia worden voorgelegd V ri j willigerskwestie Vrijdag aan de beurt De hulp uit Rusland Een noodlanding van Mollison Kwamen Parlementaire hervor ming in Japan Democratische gedachte moet niet het leidende beginsel zijn Chineesch-Japansche besprekingen Een ultimatum van Tokio als ant ivoord op een protestnota? „Wanneer dit land slachtoffer wordt van een niet-uitge- lokten aanval Britsch-Belgische samen werking Het regent protesten te Berlijn Tegen de opzegging van het ver drag inzake de waterwegen Drievoudige zegen Baldwin door Koning Edward ontvangen De herziening van den Volkenbond Gedenkschrift met opmerkingen van 26 landen uitgegeven SWWWY S NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Par lossen regel 30 et, Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per reget. Bij contract stede verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. BERLIJN, 2 Dec. (Havas). De of- ficieele National-Sozialistische Par- tei-Korrespondenz publiceert in sen- sationeelen vorm bijzonderheden omtrent een geheim verdrag, dat volgens het blad tot stand zou zijn gekomen tusschen Largo Caballero en den Sovjet-Russischen ambassa deur te Madrid, Rosenberg. Krach tens dit verdrag zou Moskou zich verbonden hebben, de regeerings- troepen te Madrid en Catalonië te voorzien van krijgstuig. Hier tegen over zou Caballero zich verplicht hebben 100 millioen pesetas ter be schikking van Rosenberg te stellen. Vandaag zijn de wijken in het N. en N. W. van Madrid opnieuw gebombardeerd. Men tel de een veertigtal buitengewoon zware ontplof fingen, die de geheele stad deden trillen. Het bombardement duurde nauwelijks een kwartier. Er zijn talrijke slachtoffers gevallen, terwijl de aangerichte schade aanzienlijk is. Rechtsche vliegtuigen hebben eveneens de Versterkingen van de regeering in de Univer- siteitswijk gebombardeerd. Gisterenavond hebben drie vliegtuigen der Witten de stellingen der regeeringstroepen in de Casa del Campo gebombardeerd. De nacht was betrekkelijk rustig. De artillerie der re geering bestookte rechtsche troepenconcentra ties en in het begin van den middag viel van de fronten voor de hoofdstad geen enkel be langrijk feit te melden. De verdedigingsraad van Madrid publiceerde hedenmiddag een communiqué, waarin wordt Verklaard, dat alle aanvallen aan het front voor Madrid gedurende de laatste 24 uur zon der resultaat zijn gebleven. De nationalen wer den overal met zware verliezen teruggedre ven. De regeeringstroepen gingen tot een te genaanval over en rukten op in de Universi teitswij k. Aan het front in Asturië werden de stellin gen der regeeringstroepen, welke den weg tus schen Grado en Oviedo beheerschen, versterkt. Aan het Baskische front gingen de witten onverwacht tot een aanval op Eibar over, doch deze aanval werd afgeslagen. De regeerings troepen gingen verder voort met het bezetten van Villa Real. Tegen den middag versterkten de rechtsche troepen opnieuw den druk op den sector Po- euelo. Na aanvankelijk te zijn teruggeslagen, wisten zjj tot het dorpsplein van Pozuelo door te dringen, doch de regeeringstroepen wisten den Vijand na een hevigen tegenaanval te verdrij ven. In de overige sectoren vinden kleine scher mutselingen plaats o. a. te Villavorde. Woensdagmiddag verschenen verscheidene roode bommenwerpers, die beschermd werden door eenige jachtvliegtuigen, boven Salamanca, waar zij vier bommen uitwierpen. Levendig vuur uit luchtdoelgeschut joeg het eskader op de Vlucht. Er werden geen personen gewond; de aangerichte schade is van weinig beteekenis. Hedenochtend deelde Radio Sevilla mede, dat aan het front van Avala, waar de zes de divisie ligt, de vijand Villa Real aanviel, doch hij werd verdreven. Dertig gesneuvelde regeerings-miliciens en drie pantserwagens bleven op het slagveld achter. In Andalusië viel de vijand Villa Harta aan, ioch het garnizoen dreef de regeeringstroepen terug. Deze zouden Grado zijn binnengetrokken, en een convooi van de rechtschen hebben buit gemaakt. Radio Sevilla verklaarde, dat weliswaar een tank van de regeeringstroepen Grado trachtte binnen te dringen, doch de oorlogs machine werd buitgemaakt door de rechtschen. Het hoofdkwartier der Witten meldde ten slotte, dat in Asturië, en vooral rond Oviedo de toestand normaal is. In Badajoz zijn 70 perso nen naar de opstandelingen overgeloopen. Het defensiecomité heeft vandaag zijn naam Veranderd in „Gedelegeerd Comité voor de Ver dediging van Madrid", teneinde goed te doen Uitkomen, dat het alleen een verlengstuk vormt Van de Republiek, die voorloopig te Valencia haar zetel heeft gekozen. Het aantal leden van het comité is teruggebracht tot tien, onder Voorzitterschap van generaal Miaja. BUENOS AIRES, 2 Dec. (A. N. P.) President Roosevelt is vanmiddag weer naar de Veree- Uigde Staten vertrokken. Hoewel het weer slecht was, deed een groote menigte hem uit geleide, terwijl langs den weg troepen waren °Pgesteld. Roosevelt en Justo, de president van Argentinië, namen hartelijk afscheid van el kaar. Van officieele Duitsche zijde wordt mede gedeeld, dat geen Duitsche troepen naar Spanje zijn of worden gezonden. Of zich Duitsche vrijwilligers in Spanje bevinden, is niet bekend en is ook niet te constateeren, evenmin als Frankrijk, Engeland en België tot nu toe de aanwezigheid van hun onder danen als vrijwilligers in Spanje konden controleeren. Bij de Russen, die in Spanje strijden, is evenwel, aldus de mededeeling, wel sprake van georganiseerde troepenonderdeelen. De Duitsche zaakgelastigde te Madrid, dr. Voelckers, is, na de zaken te hebben overge dragen aan den nieuwen zaakgelastigde bij de regeeringFranco, Faupel, naar Berlijn ver trokken. Een commissie, bestaande uit Fransche ka tholieken heeft, volgens Havas, een bezoek ge bracht aan den minister zonder portefeuille, Irujo, te Valencia, teneinde de noodige facili teiten te verkrijgen voor een onderzoek naar de religieuze toestanden in Spanje. PARIJS, 2 Dec. (Havas). Voor het eerst sedert de zitting van 14 December 1930, toen het kabinet-Herriot ten val werd gebracht, is hedenmiddag in de Kamer de kwestie van de regeling der onderlinge schulden van de Ge allieerden aangeroerd. Deze kwestie is in de commissie van Buiten- landsche Zaken besproken, ter gelegenheid van de benoeming van een rapporteur over de door den radicaal-socialist Réné Richard voorge stelde resolutie waarbij de regeering wordt uit- genoodigd, besprekingen te openen tot regeling van de kwestie der oorlogsschulden. De besprekingen liepen slechts over de pro cedure; de kern van het probleem, aangaande de wenschelijkheid van nieuwe besprekingen, werd niet aangeroerd. Vooraanstaande leden van het Congres te Washington hebben te kennen gegeven zich krachtig te zullen verzetten tegen eventueele regelingen van de oorlogsschul den, waardoor de verplichtingen van Euro pa, welke in totaal meer dan 12 milliard dollar bedragen, zouden worden vermin derd. BRUSSEL. 2 Dec. (Belga) In de Kamer zijn de debatten over het militaire wetsontwerp voortgezet. Minister-president van Zeeland zei- de accoord te kunnen gaan met het door de re- geeringspartijen voorgestelde amendement, vol gens hetwelk de diensttijd van een deel van het contingent gedurende cle periode van 1937 tot 1941 op 17 maanden wordt vastgesteld, terwijl de rest 12 maanden dienst doet. Bij de bestaande Europeesche situatie is het noodzakelijk, dat men bij een mobilisatie van het leger over ge noeg manschappen beschikt. Van Zeeland herinnerde voorts aan cle be kende rede van Koning Leopold en verzekerde, dat de woorden van den Koning en de politiek der regeering een geheel vormen. Ten aanzien van de Locarno-accoorden zeide Van Zeeland, dat België Frankrijk en Duitsch- land de verzekering wil geven, dat het bereid is de consequenties daarvan te aanvaarden. „Wij bewapenen tegen niemand, maar wij moeten sterk zijn om te voorkomen, dat een naburige mogendheid een gemakkelijke over winning op ons denkt te behalen. Ter vermij ding van een catastrofe is het goed, dat landen als Engeland en Frankrijk een tegenwicht vor men tegen invloeden, die fataal kunnen zijn." VERWACHTING: Matige tot krachti- g gen, later afnemende Noordwestelijke tot j= Westelijken wind, meest zwaar bewolkt, enkele regen- en hagelbuien, zelfde tem- peratuur. Verde vooruitzichten: Afnemende wind, aanvankelijk iets konder. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii ATHENE, 2 Dec. (Reuter). De autoritei ten hebben hier een strenge censuur in gevoerd. Men zegt, dat een aantal oud-mi nisters gearresteerd en naar den Aegee- schen Archipel verbannen is. Zij zouden tezamen met officieren een complot hebben gesmeed, om de regeering omver te wer pen. LONDEN, 2 Dec. (Havas). In het com muniqué, dat na afloop van de zitting van de non-mterventiecommissie is gepubli ceerd, wordt o.a. gezegd, dat aan de Brit- sche regeering door de commissie is opge dragen aan Valencia en Burgos een plan voor te leggen inzake controle te land en te water op de wegen, die toegang geven tot Spanje. De vertegenwoordiger van Por tugal verklaarde niet zijn stem te kunnen geven aan dit voorstel, dat echter toch werd aangenomen. Lord Plymouth verklaarde, dat de Britsche re geering niet tevreden is over de werking van het non-interventieverdrag en aan de andere regeeringen zal voorstellen, het voorbeeld van Engeland te volgen en maatregelen te nemen om het vervoer van krijgstuig naar Spaansche havens met de schepen, welke de vlag dezer regeeringen voeren, te verhinderen. Besloten is, dat Vrijdag in de zitting van de sub-commissie de kwestie van de vrijwilligers, die uit verschillende landen naar Spanje wor den gezonden, zal worden besproken. De Russische regeering heeft, naar het Han delsblad meldt, te verstaan gegeven, dat zij on middellijk bereid is een einde te maken aan haar materieelen steun van de Spaansche re geering, Indien de landen, die de opstandelin gen helpen dat ook doen. Dit geldt onder voor waarde, dat de meest volledige waarborgen ge geven worden voor het gewenschte effect. Het bestuur van de Fransche communistische pariementsfractie heeft met algemeene stem men de rede goedgekeurd, die Thorez te St. Etienne heeft gehouden waarin hij als zijn meening te kennen gaf, dat de politiek der regeering niet in overeenstemming is met het programma van het Volksfront, o.a. ten aan zien van de verdediging van den vrede. Beslo ten werd in het debat over de buitenlandsche politiek te intervenieeren, o.a. om opheffing van de „blokkade'' tegen Spanje te elschen. KAAPSTAD, 2 Dec. (Reuter) Van Mollison heeft men niets vernomen, sedert de vlieger om half vier des middags door den vuurtorenwach ter van Kaap Agulhas werd waargenomen. Het gerucht gaat, dat hij ergens wegens slecht weer heeft moeten landen. Mollison is 200 mijl van zijn route afgeweken. Slechts een half uur rest hem nog, om het re cord over den afstand Engeland-Kaapstad te verbeteren. Het enorme oceaan-vliegtuig de China-Clipper, dat onlangs in de race om de wereld door drie Amerikaansche journalisten, zoo'n belangrijke rol speelde, boven Honoloeloe Admiraal Raeder in gesprek met de overlevenden van de V 18 na de plechtige bijsetting, van het stoffelijk overschot dergenendie hij, dose ramp om het leven Allerwege wordt in Madrid door de volks militie het plaveisel opgebroken en wor den barricaden opgeworpen om zich tot het uiterste tegen de oprukkende nationalisten te verdedigen TOKIO, 2 Dec. (A.N.P.) De commissie voor de parlementaire hervorming heeft met den minister van Oorlog, Terauchi, van gedachten gewisseld, in tegenwoordigheid! van den eersten minister Hirota. Terauchi sprak de berichten in de pers tegen, volgens welke het leger een be paalde houding ten opzichte van de parlemen taire hervorming aanneemt. Hij z®ide, dat het leger niet het voornemen heeft de grondwet te wijzigen of het parle mentaire stelsel te niet te doen. Ronduit gesproken, aldus minister Terauchi, moet de democratische gedachte, welke in Euro peesche en Amerikaansche landen gelden, niet het leidende beginsel zijn van een par lementaire regeering in Japan. De minister wees op de noodzaak, wijziging te brengen in de wetten betreffende het parle ment en de verkiezingen, teneinde een getrouwe weerspiegeling te krijgen van de wenschen des volks. SJANGHAI, 2 Dec. (Havas) Het agentschap Domei verneemt uit Nanking, dat in antwoord op het verzoek van den Japanschen ambassa deur om de op 21 October afgebroken bespre kingen met China te hervatten, het hoofd van de afdeeling Azië van het Chineesche ministerie van Buitenlandsche Zaken zou hebben ver klaard, dat China de besprekingen niet zal her vatten, zoolang het geen bevredigend antwoord heeft ontvangen op het krachtige protest, dat de regeering binnenkort tot Tokio zal richten, betreffende de hulp, welke door Japan is ver leend aan de Mongolen, die Soeijoean aanval len. Men gelooft, dat Tokio zal antwoorden met een ultimatum, waarin voor hervatting der besprekingen een termijn zal worden ge steld, na afloop waarvan alle onderhande lingen als geëindigd zouden worden be schouwd en de Japansche ambassadeur van Nankins naar Sianehai zou vertrekken. PARIJS, 2 Dec. (Havas). In de Paris-Soir publiceert Sauerwein de resultaten van een onderzoek, dat hij zoo juist in Engeland heeft ingesteld. Hij deelt mede, dat Delbos, de Fransche minister van Buitenland sche Zaken, Vrijdag in de Kamer zal mededeelen, dat Frankrijk zich ver plicht Engeland te hulp te komen, indien dit land het slachtoffer wordt van een niet-uitgelokten aanval. Deze verklaring, aldus Sauerwein, die voor de eerste maal wordt afgelegd, volgt op die van Eden en zal in de geheele wereld zeer de aan dacht trekken, niet omdat zij veel in den toe stand verandert immers het is den laatsten tijd volkomen duidelijk, dat beide landen hand in hand gaan doch omdat zij het bewijs zal leveren, dat zich de laatste maanden in Enge land grondige wijzigingen hebben voltrokken. Want het aanvaarden van een belofte tot steun is voor Engeland heel wat ernstiger dan zelf steun beloven. In antwoord op een vraag, of de Britsche garantie tot verdediging van België in een ge val van agressie zich eveneens tot het overzee- sche Belgische rijk uitstrekt, verklaarde Eden in het Lagerhuis, dat de krachtens het Lo- carno-pact verstrekte waarborgen blijkens den tekst van het verdrag duidelijk tot Europa be perkt blijven. In antwoord op een andere vraag zeide Eden. dat het de bedoeling der Britsche regeering is, dat de draagwijdte harer verplichtingen op grond van een nieuw Locarno-verdrag, die van het oude Locamo-verdrag zoo dicht mogelijk nabij komt. Tijdens- de Belgische Senaatsdebatten over de begrooting van Buitenlandsche Zaken heeft minister Spaak een rede gehouden, waarin hij zich aansloot bij de verklaringen van van Over- bergh, die, naar hij zeide, de positie van België duidelijk heeft uiteengezet. „Ons land aldus Spaak blijft trouw aan al zijn verplichtingen, maar met het oog op onze aardrijkskundige ligging kunnen wij niet in dezelfde rij als de groote mogendheden plaats nemen. In de overeenkomst met de groote mogendheden geeft België al wat het kan geven. Wij werken op die wijze zoowel met Frankrijk als met Engeland samen in het be lang van den Europeeschen vrede. België zal ook zijn bijdrage leveren tot het stelsel van collectieve veiligheid en wederzijdschen bij stand, zonder echter te vergeten, dat het zijn plicht blijft zijn gebied te verdedigen." PARIJS, 2 Dec. (Havas) De Fransche ambas sadeur te Berlijn, Frangois Poncet, heeft heden opdracht gekregen bij de Duitsche regeering te protesteeren tegen het schenden van de clau sule van Versaille inzake de Duitsche rivieren Op het Foreign Office te Londen wordt mede gedeeld, dat aan de Duitsche ambassade te Londen een nota is overhandigd, waarin de Britsche regeering verklaart te betreuren, dat Duitschland eenzijdig het verdrag inzake de Duitsche waterwegen heeft opgezegd. De Tsjechische minister van Buitenlandsche Zaken, Krofta, heeft den Duitschen gezant te Praag een nota overhandigd, waarin de Tsje- cho-Slowaaksche regeering verklaart te betreu ren, dat Duitschland zijn verplichtingen inzake geïnternationaliseerde waterwegen heeft opge zegd. De regeering van Tsjecho-Slowakije pro testeerde hiertegen en zette tevens haar stand punt uiteen, Frankrijk zegt Engeland steun toe bij een niet- uitgelokten aanvaL Opzienbarende Duitsche mededeeling over een verdrag betreffende wapenlevering tusschen Largo Caballero en Moskou. Een mislukte opstand in Griekenland. De Amerikaansche schuldenkwestie voor het eerst sedert 1930 in de Fransche Kamer ter sprake gebracht. Washington zal zich tegen verminderings-voorstellen scherp verzetten. Baldwin door koning Edward ontvangen. Non-interventie-commissie zal een controle.pi an op Spaansche toegangswegen aan Burgos en Valencia voorleggen. Onregelmatigheden in het Verband Alkmaar van den Bijz. Vrijw. Landstorm ontdekt; ex-secreta ris-penningmeester in arrest gesteld. Poolsche onderscheidingen voor minister Van Schalk en anderen. Toegekend zijn eere-penningen in wedstrijden in beeldhouw- en schilderkuhst. Minister Slotemaker heeft de begrooting van Onderwijs in de Tweede Kamer verdedigd. New-Yorksche beurs: flauwe stemming; voor de meeste fondsen lager koersen. O Men kent de schilderij van Whist- Ier, een nobele vrouwefiguur voorstel lende de Moeder met in het bij schrift den aandoenlijken regel: ,Het éênige leed, dat Zij ons aandoet is, door te sterven van ons heen te gaan." Geen reiner geluk, dan het bezit eener goede Moeder. Zij is onze groot ste schat bij het begin, bij de ontlui king en in den opgang van het leven, en nooit wordt de zoete herinnering aan haar liefde in ons uitgewischt. Het eenige wat voor den man met dit ge luk te vergelijken is en er als 't ware de voortzetting van vormt, is het bezit van een goede Vrouw en de toe wijding van een goede Dochter. Hij, wien deze drievoudige zegen ten deel valt, heeft nóóit het recht zich ook maar één oogenblik te be klagen over het leven, hoevele teleur stellingen en moeilijkheden het hem overigens zou mogen brengen. LONDEN, 2 Dec. (Havas) Koning Edward heeft heden minister-president Baldwin ont vangen. Reeds eenige weken doen geruchten over een aftreden van het Britsche kabinet de ronde. Deze geruchten deden de New Yorksche beurs heden reageeren, doch spoedig trad weer een herstel in. Het bezoek van Baldwin aan koning Edward wordt volgens D. N. B. in verband gebracht met tal van actueele vraagstukken. Dit is de tweede maal in een week, dat de koning Baldwin ontvangt. GENèVE, 2 Dec. (D. N. B.) Met het oog op de aanstaande bijeenkomst van de commissie voor de herziening van het Volkenbondsstatuut, pu bliceert het secretariaat van den Volkenbond een omvangrijk gedenkschrift, dat de tot nu toe binnengekomen opmerkingen van 26 regeeringen bevat, waarbij de verschillende problemen van de wijziging worden uitgewerkt. Naar hier verluidt, bestaat het voornemen de bijeenkomst van de commissie van wijziging, die bepaald werd op 7 December, nog eenige dagen uit te stellen. Havas meldt uit Rome, dat het, onvoorziene omstandigheden daargelaten, onwaarschijnlijk is, dat Italië op de volgende bijeenkomst van den raad vertegenwoordigd zal zijn. twwwwwwuuiuiii un Stand op Donderdag 1 uur v.m.; 748.5 horige stand: 750.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1