Zoekt gij betrouwbaar Personeel EUWS Zware dagen voor de N.S.B. Laatste Nieuws I Plaats een „Omroeper voor 80.000 gezinnen Disconto opnieuw verlaagd Groote Engelsche zege PROVINCIALE STATEN VAN N-HOLLAND DONDERDAG 3 DECEMBER 1936 In een debat van bijna II uur zijn de „kameraden", nadat ze ein delijk durfden spreken, vol ledig „ingemaakt" Ons Oranjehuis Prof. Romme slaat raak HAARLEMS MUZIEK INSTITUUT GEMEENTEZAKEN Vergoeding L.O. Personalia GEMEENTEREKENING OVER 1935 Batig slot van 11.824 Lezing over Molière DE TRAM HAD STAGNATIE Na drie kwartier reed zij weer VOOR DEN POLITIERECHTER Genoeglijk spel P. C. André de la Porte Co's Metaalbedrijf Auto-varia op de Ambachtsschool Nijenrode-zaak voor het Hof De schouw op het kasteel Gevonden dieren en voorwelrpen Met een half procent Militair wetsontwerp in België Met 137 tegen 43 stemmen door de Kamer aanvaard Film voor den Prins Over de folklore van Asselt Auto's gebotst op een overweg Betrekkelijk goed af geloopen FRANK LUNS BEGRAVEN Groote belangstelling op Buitenveldert Hongarije te Londen met 62 verslagen, na een 3I ach terstand bij de rust Drie doelpunten van Drake De Valutamarkt Depreciatie van den gulden met 20 pCt. KONINKLIJKE FAMILIE Op bezoek bij den Belgischen gezant gllllllllIII1llllllll1ll11lll|]ll1lllllllllllll1llll!HIMIIIIIIIIIIII11llll1!IIMIIII||||IIIini|l|||||||||||||||||||lI1lllllll||||IIIIIII^ ^iiiMiiiiiiMiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiimiiiniiiiiiiniiiiiimiiiiiiiui NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 99 ^iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinni STAD De groote slag van de N.S.B.-leden contra d!e Overige leden van Provinciale Staten van Noord-Holland is Dinsdag en Woensdag ge leverd. De Provinciale Staten van Noord-Hol land tellen vele belangrijke kopstukken uit de politieke wereld en het had velen dan ook ver leden jaar reeds bevreemd, dat er zoo weinig discussie was met de zeven nieuwelingen en volgelingen van Mussert. De oorzaak daarvan was eenvoudig hierin gelegen, dat de N.S.B.- ers zich niet bloot gaven, het Statencollege lou ter als een doorgangshuis voor de Eerste Ka mer beschouwden en oppasten voor het geven van aanleiding tot kritiek. Dit jaar is het anders geloopen. De kamera den mr. de Rijke, Vlekke en de Bruin hebben zich niet onbetuigd gelaten en, hoewel ze dit waarschijnlijk niet voorzien en gewild hebben, een behoorlijke douche ter opfrissehingi gekre gen. Het zal straks dan ook zeer leerzaam zijn, niet in het minst voor de verkiezingen, om het officieele verslag nauwkeurig te ontleden. Op zichzelf is het natuurlijk een eigenaardig verschijnsel, dat bij de algemeene beschouwin gen over een provinciale begrooting, ternauwer nood een uur over provinciale zaken gesproken wordt en bijna elf uren over politieke aangele genheden. Maar deze onjuistheid wordt ditmaal en voor dezen eenen keer volledig vergeven, omdat eindelijk in een openbaar college een werkelijk groteske slag geleverd is tegen een beweging, die op holle phrasen en leeg gedoe gebaseerd is. Een eerlijke N.S.B.-er zal zelfs moeten erkennen, dat de Noord-Hollandsche statenfractie een geweldig échec geleden heeft. Van de katholieke leden voerden de fractie leider, de heer Lambooy en later prof. Romme en de heer Kuiper, de arbeidersafgevaardigde, het woord. De soc.-democraten hadden de be strijding in handen gegeven van de heeren Rei- nalda, v. d. Walle en dr. ir. v. d. Waerden. Ver der hebben bijna alle andere fractieleiders principieele bestrijding gevoerd. In eerste instantie was het debat nog tame lijk tam en konden de onwaarachtigheid en de magogie van de nationaal-socialistische beweging met vrijwel bekend feitenmateriaal worden aan getoond. Maar bij de replieken barstte gisteren middag het vuur los, vooral ook omdat de N.S.B.-ers van den dag speling gebruik hadden gemaakt en meenden „het nu maar eens goed te moeten zeggen." Het is niet doenlijk alle debatten te compri- meeren, maar eenige momenten uit den woor denstrijd moeten we toch vastleggen. De heer Vlekke durfde te voorspellen, dat de R.K. Staatspartij het komende jaar zal gaan regeeren met de sociaal-democraten en dat daardoor talrijke katholieken tegen het Bis schoppelijk Mandement verzet zullen plegen. De heer Lambooy vatte daarop vlam en merkte op, dat de heer Vlekke heel goed weet, hoe daarover in het algemeen gedacht wordt in katholieke kringen. Nooit heeft nog één katho liek in de Staatspartij vereenigd, gezegd, dat hij dit mandement naast zich neer zal leggen. De heer Vlekke verweet vervolgens den so ciaal-democraten verraad aan de beginselen van Troelstra, omdat zij, terwille van politieke winst, plotseling niet meer revolutionnair zou den zijn en Oranje zouden aanhangen. De heer Lambooy draaide het geval om en verweet den NJ3.B.-ers gesol met het Huis van Oranje, een feit te erger, daar de beweging on na tionaal is. Onze fractie-leider gaf er zijn blijdschap over te kennen, dat de menschen van ons volk, die eenige jaren geleden nog afzijdig van het Ko ninklijk Huis stonden nu tot ander Inzicht zijn gekomen, waardoor de volksverdeeldheid ver minderd en het nationale gevoel van eenheid meer dan ooit gesterkt is. En nu wil de N.S.B. weer een wig drijven tusschen dat vaderlandsche volk, geschaard rondom het Vorstenhuis. Dat zal ze niet geluk ken! De N.S.B. moet met haar kameraden een afzonderlijk cadeau aan onze Prinses en haar aanstaande gemaal aanbieden, maar de S.D.A.P. heeft zitting genomen in het nationale hulde blijk-comité. Wie durft hier van vaderlandsche eenheid te spreken. Nu heel ons volk meer dan ooit één is, wil de N.S.B. den band verscheuren! De leider van de sociaal-democratische sta tenfractie, de heer M. A. Reinalda, maakte zijn tegenstanders duidelijk, dat de oranje-gedachte noch in het beginselprogram, noch in hetstrijd- program der S.D.A.P. staat. Deze kwestie is ge heel ondergeschikt. Zijn partijgenoot v. d. Walle voegde daarbij, dat hij er eerlijk voor uit wil komen revolutionnair te zijn, maar dat hij zich liever met het volk om den koningstroon schaart dan om den dictatuurzetel van onbe voegde heethoofden. De heer de Bruin meende den heer Lambooy uit het veld te slaan door er op te wijzen, dat pater Henricus onlangs van een roode ver bondenheid" gesproken zou hebben en wel de gelijk de roode coalitie voorbereidde. Wat pater Henricus verder in die rede gezegd heeft, kwam vanzelfsprekend niet ter tafel. Prof. Romme, die zich in de Staten steeds alleen liet hooren, wanneer hij meende de pro vincie door zün advies of opmerkingen te kun nen dienen, kon nu toch ook niet langer zwijgen en in een magistrale rede, die door allen onder de grootste stilte werd aangehoord, trok hy tegen de N.S.B.-ers te keer, naar aan leiding van de interruptie van den heer Vlekke, dat de overmacht van zijn beweging het bij zondere onderwijs en de jeugdopvoeding niet zou aantasten. »Ik kan de gretigheid voelen", aldus prof. den gewonen dienst 11.824.07, inkomsten van den kapitaaldienst ƒ13.038.263.01, uitgaven van den kapitaaldienst 19.682.960.79, nadeelig slot van den kapitaaldienst 6.644.697.75. Romme, „waarmede de N.S.B. haakt naar het oogenblik, dat het Nederlandsche Katholieke volksdeel min of meer massaal zal gaan op staan tegen het kerkelijk gezag. Daarmede zou de onmisbare schakel in de keten gevlochten worden, de schakel welken de N.S.B. noodig zal hebben om ooit tot eenige machtspositie in ons land te geraken. Maar ik raad den heer Vlekke aan voor eens en voor altijd te onthouden, dat hij goed doet afstand te doen van de illusie, dat het katholieke volksdeel daartoe ooit zal komen. Nooit zal het zoover komen, het voor beeld, dat door enkele ongelukkigen gegeven is, zal de massa der katholieken nu niet en in de toekomst niet volgen. Het is een onnoozelheid te zeggen, dat men het liegt, als men opmerkt, dat de confessioneele school in den Ned. Nat. Soc. Staat gehandhaafd zal blijven. Dan kent de heer Vlekke zijn eigen nieuwe levensbeschou wing niet. Misschien denkt hy zelf nog, dat dit onderwijs vrij zal blijven, maar dan zal hij zich moeten corrigeeren. Prof. Romme hekelde dan de lijn van de N.S.B.; telkens wordt het opgezette in bepaalde brochures weer als onjuist verklaard in een volgende. No. drie wordt ingetrokken als num mer vijf verschijnt etc. Wat is de inhoud dan toch van de N.S.B.? In een brochure van 2 Maart 1936 lees ik, dat is voorgeschreven: „Opheffing van de vrij heid van groepeering naar Staatkundig Begin sel". Maar elk woord mis ik over de vrijheid van vereeniging naar levensbeschouwing. On der groote hilariteit riep de professor daarop uit: „Dat zal nu wel weer in een volgende bro chure komen, want men past zich in de N.S.B. zoo gemakkelijk aan." Cms statenlid ontzegde de N.S.B. tenslotte de geestelijke nalatenschap van Dr. Schaepman te misbruiken, omdat die té groot en té verheven is om in dit milieu be sproken te worden. Tot slot hield dr. v. d. Waerden nog een vlammend betoog, waarin hij o.a. mr. de Rijke gebrek aan geschiedkunde verweet, omdat hij verklaarde, dat de Provinciale Staten uit de Fransche Revolutie zouden zijn voortgekomen. Deze sociaal-democraat verklaarde zich ook nog revolutionnair, maar hij kon zich niet inden ken, dat de N.S.B.-ers, dwepende met het „Wil helmus", zingen: „De tymnie verdrijve. terwijl zij van plan zijn om het Nederlandsche volk tyrannie te brengen!! Deze begrootimgszitting van de Provinciale Staten van Noord-Holland is een historische geworden. Alle statenleden waren het daarover eens en men erkende, dat eindelijk de groote slag geleverd was. Toen dan ook de discussies gesloten werden, verdween de belangstelling, liep de zaal grootendeels leeg en kon men overal groepjes zien napraten. Een zeer waardige en eenig juiste houding namen de leden van Gedeputeerde Staten aan. Zij zwegen over de politieke geschillen, zij luisterden met belangstelling en zij hadden het zeer gemakkelijk, omdat zoo goed als niets over de eigenlijke begrooting gezegd werd. De commissaris van de Koningin, Jhr. mr. dr. A. Röell heeft zware dagen achter den rug. Voortdurend heeft hij ingespannen moeten luisteren, opdat er geen onparlementaire of on toelaatbare uitdrukkingen gebezigd zouden wor den. Erkend moet echter worden, dat hij de grootst mogelijke soepelheid betracht heeft en dat dte debaters daar geen misbruik van ge maakt hebben. In de Woensdagmidag voortgezette vergade ring van Provinciale Staten van Noord-Holland, werden de re- en duplieken gehouden naar aan leiding van de begrooting. De stemming werd uitgesteld tot na afloop van alle agenda-pun ten. Vervolgens werden de begrootingen van de provinciale ziekenhuizen, na enkele opmer kingen, goedgekeurd. Donderdagmorgen worden de discussies over het Wegenfonds en de provinciale bedrijven voortgezet. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek om vergoeding, ingevolge art. 100 der Lager-onderwijswet 1920, over 1935 van het bestuur der R. K. bijzondere lagere school aan de Cruquiusstraat 2; toe te kennen aan de R.K. school, Antoniestraat 28 ƒ1164, Chr. school, Velserstraat 55 (L.O.) ƒ815.66. Voordracht ter benoeming van J. A. L. Kus- ters tot tijdelijk leeraar, voor het tijdvak van 19 November 1936 t/m. 30 September 1937, aan de Gemeentelijke avondschool voor nyverheids- onderwys. B. en W. biecten ter goedkeuring aan: le. de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1935, sluiten de met een batig slot groot ƒ11.824.07; 2e. de rekeningen over 1935, met de daarbij behoorende bescheiden van de takken van dienst, ten aanzien van welke artikel 252 der Gemeentewet is toegepast; 3e. de rekening en verantwoording over 1935 van het St. Elisabeth's- of Groote Gasthuis, de gemeenteiyke instelling voor kinderverzorging en den Armenraad. De fin. commissie bericht dat bij het door haar gehouden onderzoek en het nemen van steekproeven ter controleering van eenige cij fers, geen bedenkingen zijn gerezen tegen de voorloopige vaststelling van de rekeningen, wes halve zy adviseert daartoe te besluiten. Het bedrag der inkomsten en uitgaven van de rekening over 1935 is in inkomsten van den gewonen dienst 20.576.254.15, uitgaven van den gewonen dienst ƒ20.564.430.08, batig slot van In verband met de a.s. opvoering van Molière's „Burger-edelman" onder de aus piciën van Haarlems Muziek-instituut, heeft de heer F. Primo, leeraar in tooneel- en voor drachtskunst, in een paar lezingen voor leer lingen en belangstellenden, de aandacht geves tigd op het werk van Molière en op de periode waarin het is ontstaan. De eerste avond was gewijd aan een algemeen overzicht van het klassieke drama der 17e eeuw in Frankrijk. Spr. zette in een uitvoerig betoog uiteen wat men onder het klassieke drama verstaat en hoe het is ontstaan. Hij schetste de politieke, sociale en economische situatie van Frankrijk by het aanvaarden der regeeringsmacht door Lodewijk XIV, sprak over de Stichting van de Académie frangaise en het groote aandeel dat de Zonnekoning heeft gehad in den alzijdigen opbloei van het economisch, industrieel, gees telijk en artistiek leven in het 17e eeuwsche Frankrijk. Hij vestigde de aandacht op het werk van Corneille en op de querelle die ont stond n.a.v. de succesvolle voorstelling van diens „Le Cid" in den jare 1936, om vervolgens te wyzen op de klassieke tragedies van Racine en zijn tydgenooten. Nadat een en ander was verteld uit het leven van den comedie-dichter Molière, gaf spr. een overzicht van diens oeuvre, om tenslotte te wijzen op de groote verschillen tusschen het werk van Molière en dat van zijn voorgangers en tijdgenooten. Molière was de geniale auteur die stond te mid den van het leven van zijn eigen tijd, in tegen stelling tot de vele anderen, die nog leefden in de ideologie der Renaissance, die berustte op het nastreven van een harmonie van lichaam en ziel. Molière integendeel, zag de wereld en het leven om hem heen en vond overal tegen stellingen. Hy was vóór alles in zijn werken de eeuwige zoeker naar waarheid, die er naar streeft menschen te schilderen zooals hij ze rond zich zag en dagelijks meemaakte. Hq tee- kende ze naar het levende model en heeft ner gens geprobeerd ze mooier of leelijker te maken dan ze zich aan zijn critisch, scherp waarne mend oog voordeden. Op alle gebieden en in alle lagen der 17e eeuwsche samenleving botste by met de onredelijkheid en den waan bij zijn medemenschen, hetgeen leidde tot conflicten, precies het tegenovergestelde van de zoo zeer geprezen renaissancistische harmonie die hij nergens aanwezig vond. In het licht van deze beschouwingen ont leedde de heer Primo verder het op te voeren stuk „Burger-edelman", vertelde de voorge schiedenis ervan, wees op de gesloten eenheid van comedie en ballet in dit stuk, om aan tal van scènes en situaties cultuur-historische bij zonderheden vast te knoopen, waardoor het stuk helder opleefde voor den geest van de aandachtige toehoorders. De centrale figuur van deze comedie-ballet, de 17e eeuwsche bur ger Jourdain, is een figuur van alle tijden en van iedere samenleving geworden, en ook iu onze dagen ontmoeten we bijna dagelqks nog vele Jourdains, want ook onze wereld is er evenals ten tyde van Molière een van waan, onevenwichtigheid, verkeerdheid en ontwrich ting. Een vocaal kwartet, onder leiding van den heer W. Rettich, die de muziekleiding van deze voorstelling op zich nam, voerde enkele mu- ziekdialogen uit, zooals zq geschreven zijn door J. B. Lully, Molière's tijdgenoot. De heer N. Hoogerwerf dankte den heer Primo voor zijn interessante lezingen. De opvoering van „Burger-edelman" zal plaats hebben Maandag 14 December, in der. Stadsschouwburg. Daaraan zullen medewerken de leerlingen der tooneelklasse, enkele Haar- lemsche dilettanten, onder regie van F. Primo. Koor en solisten van Haarlems muziekinstituut onder leiding van W. Rettich en de ballet school van Tilly Sylon. In den druilregen hebben, gisteravond tal van menschen op de tram staan wachten. De tram kwam niet en de menschen zqn maar gaan loopen Om kv/art over 6 is op den Dreef kortslui ting ontstaan. Bet duurde drie kwartier, voor dat het euvel verholpen was en de tram weer met vol licht door kon rij den. Al dien tijd had den de natte wagens van het Verwult af tot het eindpunt te Heemstede in diepe duisternis langs den weg gestaan. Twee eerzame mannen, een 37-jarige kellner, uit Haarlem, en een 50-jarige caféhouder, uit Amsterdam, stonden terecht voor den politie rechter, verdacht van de ijselijke misdaad, welke een heel verhaal in de dagvaarding be sloeg en kortweg omschreven werd door: „ge legenheid geven tot hazardspel", op zich zelf al een mond vol! In de zaak van den Haar lemmer had een van die bekende instrumenten gestaan, welke men in café's en dergelijke, wel aantreft en die sommigen menschen een groot, onschuldig genot kunnen bereiden. Met een hefboom of anderszins brengt men in een bak, die er uit ziet als een sjoelbak met glazen deksel, een of meer balletjes in beweging, welke dan op een nummer dienen te rollen. Dit num mer geft direct of indirect aan welken prijs men gewonnen heeft. In dit geval waren er slechts twee cijfers^ 3000 en 5000. Blijkbaar had men hooge nummers gekozen, omdat die altijd den meesten indruk op het publiek maken. Het ging er nu om of het instrument als een behendig heidsspel of een hazardspel is op te vatten. 9 balletjes hadden slechts één dubbeltje ge kost. De politie-ambtenaar, die het geval had be handeld en als getuige-deskundige optrad, ver telde, dat er op het politiebureau niet minder dan 28 pogingen waren aangewend om het bal letje op de 5000 te krijgen, met het simpele resultaat, dat dit zegge één keer was gelukt. Diverse politieambtenaren hadden hun krach ten er aan beproefd. Er zal toen echter wel geen prijs op een goed gericht schot hebben gestaan, vermoeden we! Wellicht dat daaraan het poovere succes te wijten is, wans evenals een hond harder loopt als men hem een stuk worst voorhoudt, zoo zal ook de poging om een „balletje op te werpen" wel des te meer succes hebben naarmate er mooie prqzen als lokmiddelen voorhangen! Een rechercheur, dis toevallig het bureau kwam binnengestapt en meteen ook zijn kunnen mocht toonen, lukte de worp den eersten den besten keer al! Ter terechtzitting was het instrument aan wezig en heel gezellig groepeerden de magistra ten, de verdachten, de veldwachter en de pers zich om het toestel en "ol belangstelling keek men toe toen het door de verdachten werd ge demonstreerd. Een keer ging het blijkbaar niet goed en krege het toestel een flinke schudding- van den verdachte. Maar de Officier merkte schertsenderwijze op, dat dat niet volgens de spelregels was. Hij zag zich blijkbaar den siga rettenkoker of de andere prijzen ontgaan. De politierechter nam ook de proef op de som en wist zoowaar een eersten prijs te behalen! De Officier van Justitie bracht hem dan ook op geestige wijze hulde voor deze prestatie, maar meende, dat het toestel, ondanks het politierechteriyk succes, toch hazardspel is. zoodat hij tegen eiken verdachte f 6 boete of 4 dagen hechtenis eischte. De verdachten riepen de clementie in van den rechter wegens de slechte tydsomstandig- heden. De rechter gunde zijn collega's blijkbaar ook het genoegen om zich eerst met het toestel te vermaken en verwees de zaak als een ingewik keld vraagstuk naar de meervoudige kamer, zoodat de rechtbank in haar geheel erover moet beslissen. Volgens Bijvoegsel no. 1593 tot de Nederl. St.crt. no. 233 is opgericht de N.V. P. C. André de la Porte Co.'s Metaalbedrijf, te Haarlem. Oprichters zijn: 1. de heer P. C. André de la Porte, te Heemstede, ten dezen handelende in zijn hoedanigheid van eenig directeur der te Haarlem gevestigde N.V. Algem. Export- en Import-Mij. v.h. P. C. André de la Porte Co.; 2. de heer B. Zomtoer, koopman te Amsterdam, ten dezen handelende in zijn hoedanigheid als directeur van de te Amsterdam gevestigde In- dustrieele en Financieele Associatie Infinas N. V. De vennootschap heeft ten doel de fabricage van metalen werktuigen en den handel in die werktuigen en aanverwante artikelen en al het geen verder met het voormelde in verband staat, een en ander in den ruimsten zin geno men. Het maatschappelijk kapitaal der vennoot schap bedraagt f 60.000, verdeeld in 60 aandee- len, elk groot f 1000.waarvan 40 aandeelen a pari zijn geplaatst en volgestort. Voor de eerste maal wordt benoemd tot eenig directeur der naamlooze vennootschap de heer P. C. André de la Porte, koopman te Heem stede en tot eenig commissaris de heer Harald Solmssen, koopman te Amsterdam. Voor de leerlingen van de Ambachtsschool heeft de heer Bakker Schut van de A.P.C. een leerzame voordracht gehouden over moderne auto-service en autosport. De heer Bakker Schut vertelde van het ont- Het Hof begeeft zich eerst naar den Louis Quinze salon, waar zich een groot deel van de nachtelijke gebeurtenissen afspeelde. De heer O. wijst in de groote zaal, die thans vrywel onge meubileerd is, de plaats aan waar eens de vi trines met de kostbaarheden en de miniaturen stonden. De heer O. is sterk onder den indruk van dit bezoek aan zijn voormalige behuizing. De zitting wordt dan voortgezet in de boven zaal, het voormalige slaapvertrek van het echt paar O. Eerst laat de president enkele proeven nemen. De dieven hebben beneden in de zaal vlak onder het slaapvertrek de zware gordijnen dichtgeschoven. Is dat boven te hooren? Maakte dat zooveel lawaai dat de heer O. hierdoor moest ontwaken? Een paar veldwachters worden naar beneden gestuurd met de opdracht de gordqnen dicht te schuiven. Boven wacht en zwijgt het gezelschap. De scherpste ooren vernemen geen enkel ge rucht. Nogmaals wordt de proef herhaald. Nietshet staat dus wel vast, dat niemand dien nacht een gerucht kon hebben gehoord, veroorzaakt door het dichtschuiven van de gor dqnen. Het Hof wenscht dan ter plaatse enkele ge tuigen te hooren. Allereerst wordt juffrouw Pa- pe, vroeger secretaresse van den heer o., voor geroepen. Pres.: Toen op 1 Maart beneden kwam, merkte U dat er ingebroken was, nietwaar? Getuige vertelt dan, dat ze tegelqkertyd met den heer O. beneden kwam. Direct merkte ze, dat er ingebroken was. Get. weet echter niet meer te vertellen hoeveel leege schilderijlijsten tegen de wanden stonden. Pres. (tot verd.)Toen u ontdekte, dat er in gebroken was, hebt u toen eerst globaal geïn ventariseerd of belde u direct de politie op? Verd.: Qnmiddeliyk.ik vloog naar de te lefoon. Procureur-generaal (tot get.)Kan de heer O. op 3 Maart 's morgens naar Amsterdam zijn ge weest? Getuige denkt lang na en zegt dan: Neen, ik heb meneer in den loop van den morgen her haaldelijk gezien. Toen verd. beneden kwam was hy erg geschrokken. Verd. (tot zijn secretaresse): Hebt u ooit den indruk gekregen, dat ik gecamoufleerde brie ven dicteerde? Get. (overtuigd): Nooit.... Dan wordt nog de dorpsveldwachter Koek koek gehoord. Kort na de inbraak was hy ter plaatse; hy weet echter niet meer precies hoe veel leege lijsten er stonden. Voorts vertelt getuige nog, dat er 's nachts regelmatig door de politie werd gepatrouilleerd. Ook op het terrein van Nijenrode was dikwqls controle om wilddieven te betrappen. Een rqksveldwachter, die na de inbraak ook weldra ter plaatse was, heeft meer dan vijf Iqsten in de hall aangetroffen. Getuige vertelt, dat hy ongeveer een week vóór de inbraak drie verdachte personen in de nabijheid van het kasteel zag. Ze waren per fiets en twee waren gekleed in grijze regenjas sen. Hij was hen nagegaan, doch onder Breuke- len had hy hen uit het oog verloren. Nadat nog enkele vragen zijn gesteld, neemt het Hof de toegangswegen tot het landgoed op: het houten hekje, waarvan in het proces zoo dikwqls sprake was, de hoofdpoort, enz. De rehouw is hiermede ten einde. Het Hof de verdedigers en de verdachte vertrekken weer naar Amsterdam. In de middaguren zou het Hof de zitting voortzetten, ditmaal weer in zijn gewone om geving, in de groote strafzaal van het paleis van justitie. staan van de diverse soorten olie en vet, die tegenwoordig voor de automobiel worden ge bruikt. Hq wees daarbij op het ultra-moderne Service-station op het Kennemerplein, dat een groote aanwinst is voor autobezitters. Terwijl zij plaats nemen in de comfortabele wachtkamer, wordt hun wagen door vakkundig personeel nagezien en doorgesmeerd. Verbolgens werden twee films vertoond van de Rallye van Monte-Carlo in 1934 en dit jaar verreden. Daar de heer Bakker Schut persoon- Ujk deze sportieve prestaties heeft meegemaakt, kon hij de films toelichten met eigen beleve nissen. De directeur van de Ambachtsschool, de heer Hengeveld, dankte den heer Bakker Schut voor zijn leerzame en interessante voordracht, waar van de jongens zeer hebben genoten. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Handschoenen en ceinturen, Politiebureau, Smedestraat; Grieksch boek, idem; breiwerk, Oerlemans, Helmbrekersteeg 8rood; paarlencol- lier, Viehof, Tetterodestraat 6; portemonnaie met inhoud, Kroder, Sperwerstraat 43; para- pluie, Postkantoor Ged. O. Gracht; idem Wol tering, Zocherstraat 64; rijwielptlaaje, Hubert- sen, Populierstraat 7; dasspeld, Kollerie, Gr. Houtstraat 97; tasch met inhoud, Harren, As- sendelverstraat 17; idem, Senff, Versprönckweg 93; idem, v. Elk, Zomerluststraat 7; zak met kolen, v. Soest, Bisschop Ottostraat 11. Gedeeltelijk gecorrigeerd) De Nederlandsche Bank heeft met ingang van Donderdag 3 December het disconto verlaagd van 2% op 2 procent. BRUSSEL, 3 Dec. (Belga.) De Kamer heeft met 137 tegen 43 en acht blanco- stemmen het militaire wetsontwerp, dat den oefeningstijd van het legercontingent tot 1941 vaststelt op 17 maanden, aangenomen. De tegenstemmers waren de Vlaamsche Na tionalisten, de communisten, benevens enkele katholieke en socialistische afgevaardigden. De Rexisten stemden vóór. Bij schrijven van 23 November j.l. werd be richt ontvangen, dat Z. D. H. Prins Bernhard zich bereid heeft verklaard een geschenk te aanvaarden der bevolking van het vriendelijke kerkdorpje Asselt a. d. Maas. Uitgaande van de wetenschap dat Z. D. B. een groot filmenthou siast is, besloot men den Prins 'n documentaire registratie aan te bieden van de thans nog te Asselt in zwang zijnde merkwaardige zeden en gebruiken, volksvermaken en kinderspelen. Op Maandag 7 December a.s., des avonds acht uur, zal in de groote Harmoniezaal te Swalmen deze film het eerst worden vertoond. Woensdagmorgen tegen elf uur heeft op den spoorwegoverweg te Geleen een botsing tus schen twee auto's plaats gehad, welke nog goed is afgeloopen. De heer Olislagers uit Doenrade is met zijn auto in botsing gekomen met een wagen van den gemeentereinigings dienst uit Geleen. De seinwachter heeft, daar de trein van elf uur verwacht werd, het sig naal direct op onveilig gezet. Het treinverkeer heeft ongeveer twintig minuten vertraging ge had. De auto van den heer Olislager werd geheel vernield. De heer O. zelf bekwam verwondingen aan gelaat en handen. De auto van den reini gingsdienst werd licht beschadigd. De bestuur der kwam met den schrik vrij. Onder zeer groote belangstelling is Woensdag morgen op Buitenveldert het stoffelijk over schot van den tooneelkundige Frank Luns ter aarde besteld. Nadat in de kerk van St. Willibrordus buiter. de Veste de H. Missen van Requiem waren op gedragen door Dr. L. Kat en bygewoond o.a. door den Hoogeerw. Heer Mgr. Dr. G. C. van Noort, Deken van de hoofdstad, kwamen om elf uur de rouw-auto's aan op het kerkhof, in welks kapel zich reeds velen verzameld hadden. Van de gezonden bloemstukken was er een van De Violier en een van de eere-leden van dezen kunstkring. Dr. L. Kat verrichtte de absoute. Nadat eenige Onze Vaders en Wees Gegroeten waren gebeden, dankte Prof. Huib Luns voor de be langstelling, zyn broer bewezen. De zoo belangrijke landenwedstryd tus schen Engeland en Hongarije, Woensdag middag op het Arsenal-veld te Londen ge speeld, is geëindigd in een 62 overwinning voor de Engelschen, cijfers, welke wel heel duidelijk aantoonen, dat de superioriteit van het Engelsche voetbal, mits thuisspe- lend, over continentale vertegenwoordigen de elftallen, momenteel nog heel groot is. De score werd op volkomen regelmatige wijze behaald en men mag gerust zeggen, dat de Engelsche overwinning geen moment in gevaar is geweest. De spanning, welk land tenslotte deze ont moeting zou winnen, heeft geheel ontbroken, maar de toeschouwers hebben niettemin tij dens talrijke perioden kunnen genieten van fraai voetbal. Inderdaad dient te worden ge zegd, dat de Hongaren uitnemend voetbal heb ben laten zien. Zij pasten zich uitstekend aan aan het vrij modderige veld en den zwaren bal. Hun samenspel was somwijlen perfect. De groote nederlaag van Hongarije moet echter in de eerste plaats gezocht worden in het feit, dat de halflinie van Engeland beslist sterker was dan die van Hongarye. Drake, de Engelsche midvoor, heeft drie doelpunten kunnen maken en als men dan bedenkt, dat de soil van Hon garye dr. Sarosy niet als stopper heeft gefun geerd, doch meer aan zijn aanvallende taak heeft gedacht, zal het duidelqk zijn, dat de Hongaarsche officials achteraf betreurden, niet een andere tactiek te hebben gevolgd. Wat de individueele prestaties betrof, de Hongaarsche doelverdediger, Szabo, heeft schit terend werk verricht en men mag gerust zeg gen, dat hy het in de eerste plaats is geweest, die een nog hoogere score heeft weten te voor komen. De backs van Engeland en Hongarye ontliepen elkaar weinig in kracht. Young, de Engelsche spil, speelde eenprachtige defen sieve partij. In de voorhoede waren Crooks en Brook, resp. rechts- en links.buiten, alsmede Drake de gevaarlijke spelers. Hoewel de Hon gaarsche voorhoede uit spelers bestond, die stuk voor stuk toonden het spel tot in de fi nesses onder de knie te hebben, mag aan den anderen kant niet vergeten worden, dat zij soms te veel treuzelden met schieten, waardoor ze- ker-schijnende goals nog konden worden voor komen. Onder leiding van den Franschman Leclercq werd begonnen in de volgende opstelling: Engeland: Doel: Tweedy. Achter: Male en Catlin. Midden: Britton, Young en Keen. Voor: Crooks, Bowden, Drake, Carter en Brook. Hongarije: Doel: Szabo. Achter: Vago en Biro. Midden: Lazar, dr. Sarosy en Dudas. Voor: Sas, Vince, Zsengeller, Cseh en Titkos. De Hongaren waren het eerst gevaarlijk en tot tweemaal toe loste Cseh een schot op den Engelschen doelverdediger, doch de laatste, die in internationaal voetbal debuteerde, bleek hiermede niet zooveel moeite te hebben. Reeds spoedig bleek, dat het sterkste deel van de En gelsche voorhoede werd gevormd door den rechtervleugel Crooks-Bowden met Drake als zeer gevaarleken midden-voor. De Hongaren toonden aan, dat zij het samenspel in alle op zichten beheerschten en aangezien de halflinie alles op den aanval zette, moest het Engelsche achtertrio alle krachten inspannen doelpunten te voorkomen. Na 17 minuten namen de Hon garen de leiding door Zsengeller, maar toen er 25 minuten waren gespeeld, passeerde Drake schitterend naar Brook en deze speler schoot van dichtby onhoudbaar den gelijkmaker in het net (11). Tien minuten later gaf Drake Enge-* land de leiding en voor de rust aanbrak, had Drake den stand tot 31 opgevoerd. In de tweede helft begonnen de Hongaren vol moed met enkele goede aanvallen en na vier minuten slaagden zij er in door Vince den ach terstand te verkleinen (32), maar reeds twee minuten later was het 42 geworden. zDë rechtshalf Britton nam een vrijen schop, de Hongaarsche spelers vormden een muur voor het doel, doch hoog schoot de Engelsche speler in, onhoudbaar voor Szabo. Engeland bleef nu sterker en 20 minuten na de hervatting werd de overwinning definitief bezegeld met een vijfde doelpunt, afkomstig van Drake. Wat bijzonder opviel, was het feit, dat het tempo, ondanks het zware veld en den zwaren bal, niet verminderde en tot het einde zeer snel bleef. Vier minuten voor tijd maakte Carter er 6—2 van. Zoo werd het een zware nederlaag voor de Hongaren, cijfers, die wellicht wat geflatteerd voor Engeland mochten worden genoemd, maar die niettemin wederom hebben aangetoond, hoe moeilijk het is voor een continentale ploeg een behoorlijk resultaat in Engeland tegen Engeland te bereiken. In het valutaverkeer was Woensdagochtend de stemming voor den gulden minder vast dan gisteren. Dit gold hoofdzakelijk ten opzichte van het Pond Sterling, dat een licht herstel boekte van 9.01% tot 9.029.03. De Dollar gold 1.83%—1.84 tegen 1.83% het vorig slot. Onder beurstyd lag alles stil. De Dollar noteerde offi cieel 1.83%, zoodat de waardevermindering van den gulden ten opzichte hiervan 20 pet. be droeg. De Koninklijke Familie heeft Dinsdagmiddag een bezoek gebracht ten huize van den Belgi schen gezant en mevr. Maskens aan het Korte Voorhout te 's-Gravenhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4