StMcoaas Nederland en Volkenbond de Haarlem, 3 Dec. LOTERIJ De geruchten om Koning Edward Wie doodde» Marco Graffi? 1 Kort en volledig SCHOENEN VAN SMIT De OoievaarKoningstr. 49 DONDERDAG 3 DECEMBER 1936 VAN ONZE RECHTBANK Inbraak bij een weduwe Berucht inbreker D AGENDA De N.S.B. in de Staten van Noord-Holland Programma van de Haarl. Radio centrale op Vrijdag 4 Dec. AUTOMOBILIST VOOR HET HOF Een maand en intrekking van rijbewijs geëischt PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Wegen, tollen, bruggen Diefstal bij de N.Z. H. Aanbesteding Smokkelwaar BURGERLIJKE STAND Voor de Stille Armen hebben goeden pasvorm en snit e regeering verwacht weinig heil van de wijziging van het verdrag Collectieve veiligheid onontbeerlijk Een solide poppenwagen of wieg TWEEDE KAMER HET ONDERWIJSDEBAT VOORTGEZET Bioscopen 4 December Bioscopen Binnen 36 uur zijn verklaringen in het Lagerhuis te verwachten Trawler met stormschade STADSNIEUWS maakt bij het maken van de kanalen Stolpen Schagen en StolpenKolhorn? De heer v. d. WAL (S.D.A.P.)) verzocht op heffing van de tollen op den z.g. Zesstedenweg noodig, in het bijzonder opheffing van het veergeld voor de IJveren te Amsterdam. Kun nen Ged. Staten daartoe geen financieele hulp aan Amsterdam geven? De heer CLIJNK (R.K.) drong aan op op heffing van de tol op de Zaanbrug te Wormer- veer. Spr. verzocht een duidelijk kenteeken voor den Provincialen »7eg te Wormerveer. Ook pleitte spr. voor klinkerbestrating op Provin ciale wegen, welke verzakken. De heer v. d. VALL (S.D.A.P.) huldigde jhr. Reigersman, speciaal omdat hij steeds 't land- schapsschoon heeft bevorderd. Kan de Provin cie niet samenwerken met het Hoogheemraad schap „Noord-Hollands Noorderkwartier" Ier bevordering van het landschapsschoon? Spr. verzocht verbetering van de secundaire wegen in Noordelijk Noord-Holland. De heer HEILKER (R.K.) sprak eveneens zeer waardeerende woorden aan den scheidenden hoofdingenieur-directeur van den Prov. Water staat en voorts ook jegens het personeel en Ged. Staten. Speciaal bracht spr. hulde aan Ged. Staten voor de wijze waarop ze de werk loosheid in de Provincie bestrijden. Om het groot aantal ongelukken op de Pro vinciale wegen tengevolge van den mist te doen verminderen is het noodzakelijk dat witte paal tjes langs de wegen worden aangebracht. Met genoegen had spr. gelezen dat de bazaltzuilen uit Duitschland afkomstig zijn. Er komt dus ook wel eens iets goeds uit dat land in ons land (gelach). Spr. verzocht voeling te houden met de Ged. Staten van Utrecht inzake den aanleg van den weg Uithoorn—Utrecht. De R.K. fractie heeft volkomen vertrouwen in het beleid van Ged. Staten. De tijd van aanleg van kanalen in Noordelijk Noord-Holland is echter voorbij. De heer KLAAS DE VRIES (Vrijz. Dem.) wees erop, dat er geen brug over het Noord- Hollandsch Kanaal is waar de weg door het Geestmerambacht by dit kanaal komt. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft terecht gestaan een 22-jarige los werkman uit IJmui- den, verdacht van medeplichtigheid bij de in braak bij een weduwe te Velsen in den nacht van 30 op 31 Mei J.I., waarbij een koffertje met f 6000 werd gestolen. Wegens heling eischte de officier 2 jaar gevangenisstraf. Mr. L. G.' v. Dam, de verdediger, pleitte vrijspraak. De rechtbank veroordeelde den man tot 4 maanden met aftrek van voorarrest. De burgemeester van Bloemendaal, Jhr. C. J. A. den Tex, is Vrijdag a.s. verhinderd zijn ge wone spreekuur te houden. Op verzoek herinneren wij nog eens aan de loterij die ten bate van de aanschaffing van een radio-installatie voor het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem wordt gehouden. De loterij heeft een menschlievend werk ten doel en is dus zeker allen steun waard, vooral waar die steun op zoo'n aardige wijze en wel licht nog tot een groot voordeel van zichzelf kan worden gegeven. Loten zijn tegen zeer ge ringen prijs verkrijgbaar aan het ziekenhuis St. Joannes de Deo". De trekking is 28 Januari. Zaterdag 5 December zal in het Rembrandt- Theater, tijdens de speciale St. Nicolaas-matinee, mevr. Hester G. C. Janssen-Klenke een voorstel ling geven met haar modern poppentheater, on der aanwezigheid van St. Nicolaas en knecht, die surprises zullen uitdeelen. Het Günther-Ballet zal, onder auspiciën van impresario Ernst Krauss, Woensdag 16 Decem ber een voorstelling geven in den Stadsschouw burg te Haarlem. De heer A. IJzermans, sedert vier jaar „rus- tend"-hoofd der gemeentelijke U. L. O.-school aan den Vijverweg te Bloemendaal, lid van het Plaatselijk Crisiscomité en secretaris afd. Bloe mendaal van het „Witte Kruis", zal Zondag 6 December 70 jaar worden. Op het derde concert van de Haarlemsche Bachvereeniging, op Dinsdag 8 December, des avonds om 8.15 uur in de Gem. Concertzaal, zal het Orkest van het Concertgebouw te Amster dam o. 1. v. Dr. Willem Mengelberg, een pro gramma ten gehoore brengen van werken van Johan Wagenaar, Joh. Brahms en P. I. Tschai- kowsky. Solist is: Adrian Aeschbacher, piano. In de week van 22 tot en met 28 November zijn te Hillegom drie gevallen van roodvonk en te Haarlem een geval geconstateerd. Te Hil legom is tevens een geval van Dysenteria bacil- laris voorgevallen. Het bestuur van de R.K. Oratorium-Vereeni- ging verzoekt ons mede te deelen, dat de trek king der door haar georganiseerde loterij is uit gesteld tot 1 Maart 1937, zulks in verband met het feit dat nog niet alle loten geplaatst zijn. verkwikt zich na alle drukte van deze dagen met 'n fijn glas van HOOIJ. Ook heeft hij veel bij HOOIJ gekocht. Aardig verpakte Kruikjes en Flesschen, leuke gevulde Kistjes en Mandjes en Doosjes. „En de prijzen vallen zoo mee", zei hij. Wanneer er voor U zoo'n cadeautje niet bij is, zorg dan zelf, dat ge op Sinterklaasavond een flesch wijn, of 'n borrel, in huis hebt. Want dèt zal sma ken na al die zoetigheid. WINKELS: KI. Houtstraat 57, Rijksstraat weg 8 en 289, Amsterdam- str. 64, Voorzorgstraat 5, en Kleverparkweg 24. Het is uitgekomen zoo als velen het zich hadden voorgesteld: in de Staten van Noord-Holland maken de NSB'ers een poover figuur. Het is Mr. de Rijke, Vlekke en De Bruin, die de eer van de NSB in Noord-Holland hebben op te houden, niet kwalijk te nemen, dat zij het tegen oude politieke rotten als de heeren Asscher, Sneevliet, Kooiman, van der Waerden. Polak, Bomans, Prof. Romme, de Jong Schou wenburg om er maar enkelen te noemen moeten afleggen. Hier bevinden zij zich niet in een zaal met volgelingen, die al bij voorbaat de hand heffen en hun redevoering toejuichen, hier wordt hun woord door de corypheeën van andere partijen op zijn innerlijke waarde ge keurd; hier hebben zij als toehoorders men sehen, die zelf ook meer dan eens een rede voering voor een kiezersvergadering hebben gehouden en weten waar Abram den mosterd haalt. Dat het sprekerstalent van de heeren de Rijke, Vlekke en De Bruin tegenover dit corps doorgewinterde politici faalde, was niet te verwonderen en heeft aan het prestige van de NSB een diepe deuk gegeven, maar erger is, dat ook hun leidersinstinct de vuurproef niet doorstaan heeft. Een eerste voorwaarde voor het slagen van een volksbeweging is, dat van de voormannen een krachtige leiding uitgaat, dat er gewerkt wordt volgens een weldoordacht, vast plan. Maar evenals in het vastleggen van de leidende beginselen der NSB vandaag zwart wordt ge noemd, wat gisteren nog wit was (prof. Romme herinnerde er gisteren aan, dat in de eene bro chure der NSB wordt tegengesproken, wat in een vorige als eeuwige waarheid aangekondigd was), ontbreekt ook zelfs in de gevolgde tactiek elke vaste lijn. Verleden jaar meende de NSB in Noord- Holland niet bij de begrootingsdebatten aan wezig te moeten zijn, om op die manier te ge tuigen tegen de „verwording" van het Staten- regiem. Zij wenschte door haar afwezigheid „het waardig karakter van de Provinciale Sta ten te accentueeren". Zij werden er door de andere statenleden om gehoond en ziet, dit was voldoende om hun fiere houding aan het wan kelen te brengen. Dit jaar wilden zij hun ver zuim herstellen. Zij vlogen er in en kwamen daar, waar hun tegenstanders hen zoo graag hebben wilden: in de arena, en dolven het on derspit. Dat de „waardigheid der Staten" door het deelnemen van de NSB'ers aan de begroo tingsdebatten gestegen is, zal wel niemand, die de verslagen gelezen heeft, kunnen volhouden. Welken indruk moet deze inconsequentie ma ken op hen, die nog heilzame leiding van ons Nederlandsche volk van de NSB verwachten? Het is wispelturigheid alom bij de NSB. Er zijn geen leiders; er is geen leiding. Welk staatsburger, die het wel meent met zijn land, durft in deze omstandigheden de ver antwoordelijkheid aanvaarden, de hoogste be langen van ons volk aan een partij als de NSB toe te vertrouwen; welke katholiek zal deze zigzaglijn prefereeren boven de stevige, eeuwen oude Staatsleer van de Katholieke Staatspartij? Door een der Statenleden is opgemerkt, dat de NSB wel critiek geeft en algemeene theore tische beschouwingen, doch steeds negatief en zoodra het tot preciseering van eigen standpunt en eigen constructief willen komt, faalt zij volkomen. Die opmerking is juist en duidt de zwakke plek van de NSB aan. Deze waarheid dringt langzamerhand tot ons volk door en dat is ook de reden waarom het aanvankelijk enthousias me kentert. De beste volgelingen van de NSB hebben zich van haar afgekeerd en zij drijft nog in hoofdzaak op personen, die in de beweging een „zaakje" zien. Progr. 1: Hilversum I (Huizen) Progr. 2: Hilversum II Progr. 3: 8, 9.05, 9.20 Keulen; 10.10 D.l.sender 11.20 Danm Radio; 12.05, 12.35 Parijs Radio; I.05, 1.20. 1.30. 1.50 Brussel VI.; 2.20 Diversen; 2.55 Parijs Radio; 3.50 Diversen; 4.20 Parijs R.; 5.20 Keulen: 6:50 Weenen 8.20 Nat. Programme; 9.20 Diversen 9.40 Weenen; 10.45 Brussel Pr.; II.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45, 9.00 Brussel VI.; 9.20 Diversen; 10.35, 10.50, 11.05, 11.50 Lon den Regional; 12.10, 12.50, 1.20, 1.40 Nat. Pro- gramme; 2.20, 3.05, 3.35 Londen Regional; 4.20 5.35 Nat. Programme; 6.20 Diversen; 6.45, 720, 7.40 Nat. Programma; 7.50 Londen Regional; 8.20 Diversen; 10.45 Londen Regional. Progr. 5; 8.007.00 n.m. Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcertVerzoekprogramma. 1. Leve het Regiment! Groot orkest 2. Groot Rotterdam, Groot orkest 3. Serenata, Fr. Canaro 4. Diez Anos, Fr. Canaro 5. Graf Zeppelins Weltreise, Symph. orkest 6. Daddy, Joe Peterson 7. Just a little grey haired Lady Joe Peterson 8.0012.00 Diversen. Op 22 September van het vorige jaar, 's mid dags te ongeveer twee uur, had op den hoek van de Kruistochtstraat en Van Keulenstraat een botsing plaats tusschen een auto en een motorrijwiel. De motorrijder werd zwaar ge wond opgenomen en naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij korten tijd later overleed. De automobilist had zich voor de rechtbank te Haarlem te verantwoorden wegens veroor zaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Hij werd veroordeeld tot een maand hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Vandaag diende de zaak in hooger beroep voor het Amsterdamsche hof. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat verd., die kort voor het ongeluk een café had be zocht, geen voorrang aan den van rechts ko menden motorrijder had verleend. Verd. reed met een vrij groote snelheid (tus schen 50 en 60 K.M.) en hij had den motor niet gezien. Hij was pas sinds vier maanden in het bezit van een rijbewijs. De procureur-generaal, mr. A. baron van Ha- rinxma thoe Slooten, was van meening, dat hoewel hij niet kan bewijzen, dat het alcohol gebruik van verd. oorzaak van het ongeluk was de reactie-snelheid door het gebruikte bier was vertraagd. Het O.M. requireerde bevestiging van het vonnis der rechtbank. De verdediger, mr. Th. Eskens, bepleitte het opleggen van een geldboete inplaats van een hechtenisstraf. Arrest 17 December. Hedenmorgen werd de behandeling van de begrooting 1937 voor Noord-Holland door de Provinciale Staten van Noord-Holland onder voorzitterschap van Gedeputeerde Mr. Bomans in het Gouvernementsgebouw te Haarlem voort gezet met de bespreking van de begrooting 1937 voor het Wegenfonds. Ingekomen was een voorstel van de N.S.B.- leden om het kanaal HoornMedemblik als niet noodig zijnde, niet uit te voeren en daar voor een ander werk, b.v. op wegengebied, in uitvoering te brengen. De heer VALKERING (S.D.A.P.) pleitte voor den aanleg van tertiaire wegen en rijwiel paden ook voor werkverschaffing. De heer LUDEN (C.H.) bracht hulde aan den heer Reigersman. Spr. bracht vervolgens enkele onderdeelen van het Wegenplan naar voren. Spr. vond het niet juist dat de weg Gooi-Am- sterdam in een smal straatje in Diemen ein digt. Bedoeling was dat de weg op den Rijks weg door het Gooi eindigt. Spr. drong op ver betering van den weg BlaricumHuizen aan. Ged. Staten moeten toezicht uitoefenen dat de Huizer haven op diepte blijft. Mevr. BOISSEVAIN-PIJNAPPEL (V.B.) hul digde eveneens den heer Reigersman. Ook spr. pleitte voor verbetering van den weg Hui zenBlaricum. Het verleende subsidie wordt hiervoor niet besteed. Kleine gemeenten schij nen dergelijke groote werken niet te kunnen uitvoeren. Spr. verzocht tenslotte de medewer king van Ged. Staten voor het Gooi. De heer SAAL (N.S.B.)) achtte aanleg van 't kanaal HoornMedemblik overbodig. Het vrachtvervoer per auto neemt steeds meer toe, waardoor vervoer per schip sterk vermindert en kanalen overbodig worden. Is er geen fout ge- ten bate van de RADIO- INSTALLATIE in het Zieken huis ST. JOANNES DE DEO. De trekking zal zoo mogelijk gehouden worden op Donderdag 28 Januari 1937. Dus niet in Juli. De 10 cents loten worden allen Haarlem mers bijzonder aanbevolen, om zoo spoe dig mogelijk de installatie te voltooien. Loten verkrijgbaar in de Maarten van Heemskerkstraat 2, Haarlem, Tel. 10027. Giro 76042 De prijzen zijn na 6 December geëtaleerd bij de fa. J. T. MATHOT, Gr. Houtstr. 39, Haarlem. Tegen den 36-jarigen Amsterdammer, be rucht inbreker, die in een tijdelijk onbewoond huis aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat te Haarlem had ingebroken was 2 jaar gevange nisstraf geëischt. De uitspraak was 1 jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest. En 31-jarige monteur uit Zandvoort heeft in dienst van de N. Z. H. T. M. in September van dit jaar olie, benzine, afgekeurde autobanden, remkabels enz. enz. des nachts uit de garage van de N. Z. H. aan de Leidschevaart te Haar lem gestolen. De Officier van Justitie eischte 8 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Tegen den medeplichtige, een 29-jarigen Haar lemmer, die ook in dienst van de N. Z. H. was geweest en een bus olie en 5 liter benzine uit de garage had gestolen was 3 maanden voor waardelijk met 3 jaar proeftijd geëischt. Tegen den heler, een 34-jarigen Zandvoorter, zwager van den monteur was 6 maanden ge vangenisstraf voorw. met 3 jaar proeftijd ge- eischt. Tenslotte was tegen een vierden verdachte, een 34-jarigen Velsenaar, die 2 gestolen auto banden gekocht en een Varta-accu gekregen zou hebben vrijspraak geëischt. De monteur werd veroordeeld tot 8 maan den, waarvan 4 voorwaardelijk. De medeplichtige werd veroordeeld tot 10 maanden waarvan 5 voorwaardelijk met af trek van voorarrest. De heler tot 8 maanden waarvan 4 voorwaar delijk. De vierde verdachte werd vrijgesproken. De stoomtrawler Azimuth is te IJmuiden binnengekomen met stormschade. Dinsdagmorgen 5 uur kreeg de Azimuth water over, waardoor het dek ernstig werd be schadigd. De verschansing was gedeeltelijk ontzet, terwijl aan dek niets op zijn plaats bleef. Gelukkig hadden geen persoonlijke onge lukken plaats, wijl de trawler gedurende twee etmalen den storm heeft getrotseerd. Hij zal naar Amsterdam gesleept worden, terwijl hij tevens zal worden uitgerust met electrisch licht en echolood. De Kerstvacanties op de openbare middelbare scholen van onderwijs, die oorspronkelijk op 4 Januari zouden eindigen, zullen in verband met het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard verlengd worden tot 19 Januari. De aanvang der vacanties is echter verzet van 19 naar 24 December. Deze zelfde regeling geldt ook voor de ULO-scholen. Voor het lager on derwijs moet nog een beslissing' genomen wor den, maar het is wel zeker, dat de feestdagen in de Kerstvacantie zullen vallen. Vandaag viert de eerw. zuster Victoria (in de wereld Clazina van Beek) te Noordwijkerhout haar 25-jarig kloosterfeest. Van deze 25 jaar bracht zij er reeds 18 te Padang (Sumatra door. Een handelaar in bouwmaterialen kwam he denmorgen tot de ontdeking', dat was inge broken in zijn kantoor aan den Harmenjans- weg. De dief, die door verbreking van een glas- in-lood ruit was binnengekomen, vond den sleutel van de brandkast in een mandje boven op de safe liggen. Daar er echter g<een geld aanwezig was, heeft hij niets anders buit kun nen maken dan een geldkistje met reeds be taalde kwitanties er in. Rijksambtenaren te IJmuiden hebben bij een huiszoeking, in een woning in de Pres. Steijn- straat aldaar vierhonderd boekjes sigaretten papier, waarvoor de verschuldigde belastingen niet waren betaald, in beslag genomen. Tegen den bewoner werd proces-verbaal opgemaakt. Van mej N. Kƒ3.— NASSAUSTRAAT 1, HAARLEM hoek Kruisstraat TEL. 13490 Met het oog op de aanstaande bij eenkomst van het Comité voor de herziening van het Volkenbondsver drag en in antwoord op het desbe treffende rondschrijven van den secretaris-generaal van den Bond, heeft de Nederlandsche regeering in aansluiting met de bekende rede van den minister te Genève nog eens kor- telijk haar standpunt gepreciseerd. In het antwoord heeft zij nogmaals betoogd, dat zij de collectieve veilig heid als onontbeerlijk ziet voor de verwezenlijking van het doel van den Bond en ter bereiking hiervan de universaliteit van den Bond een eer sten eisch acht. Zoolang de univer saliteit van den Bond niet in meer dere mate benaderd zal zijn, kan de Nederlandsche regeering weinig ver wachten van een herziening van zekere artikelen, welke op den alge- meenen politieken toestand geen grooten invloed zouden kunnen uit oefenen, terwijl wijziging van het pact bovendien nieuwe hinderpalen in den weg zou kunnen leggen voor de toekomstige toetreding der voor naamste staten, welke thans geen lid zijn. Een en ander in het oog hou dend, verklaart de Nederlandsche regeering uiteraard loyaal te zullen medewerken tot de studie, waaraan het comité zich zal zetten. St. Nicolaas weet 't adres: MAGAZIJN Voortgezet w'ordt de behandeling van hoofd stuk 6 (Dep. vanOnderwijs, Kunsten en We tenschappen) der rijksbegrooting voor 1937. Mevr. BAKKERNORT (Vrijz. Dem.) ver klaart bij afd. 3 (voorbereidend hooger en mid- delb. onderwijs), voorioopige pensioneering van leeraren op zestigjarigen leeftijd gewenscht te achten. Spr. bepleit meer tegemoetkoming door sub- sidieering der gymnasiumafdeeling, jegens het Lorentsz-Lyceum te Eindhoven. De heer K. TER LAAN (S.-D.) wil leeraren M.O. op 60-jarigen leeftijd het recht geven, met pensio ente gaan. De heer FABER (S.-D.) acht een afzonder lijke inspectie voor de gymnasia niet noodig. Het op 60-jarigen leeftijd vervroegd pensio neeren van leeraren M. O. acht spr. gewenscht. Gebouw „St. Bavo" R.K. Volksbond (le denvergadering), 8 uur; Federatie groenten- en fruithandelaren 8 uur; Rechtskundig bureau 8 uur; Rechtskundig advies 78 uur. Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Het Mas ker": „Schip in Nood", 8 uur. Raadhuis Overveen Gemeenteraad Bloe mendaal, half 10. Raadhuis Heemstede Gemeenteraad, 8 uur. Gouvernementsgebouw Dreef Provin ciale Staten van Noord-Holland, half 10. Café-restaurant Brinkmann K.J.M.V., half 9. Frans Halstheater: Kay Francis in „De witte Engel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „De zwarte kamer" en „Het recht van den sterkste", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theatcr: „Der Bettelstudent" met Johan Meesters, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Ch. Laughton en Fred. March in „De ellendigen", 7 en 9.15 uur Palace-Filmac, 115 uur. Gebouw „St. Bavo": Haarlems Gemengd Koor 8 uur; Vischclub „de Forel", 8 uur; R. K. Be volkingsbureau, 8 uur. Frans Hals-theater: „Mayerling", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Meisjeslyceum", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Engel der Duisternis, 7 en 9.15 uur. Filmac van 115 uur. Luxor-theater: „Nacht in New York", 2.30, 7 en 915 uur. LONDEN, 3 Dec. (Reuter). In verband met geruchten omtrent den Koning meent de Daily Mail te weten, dat minister-president Baldwin den Koning heeft medegedeeld, dat het kabinet met de grootste ongerustheid zün huwelijksplannen beschouwde en dat het kabinet van oordeel was, dat het wijste zou zijn, als de Koning openlijk aankondigde, dat hij niet voornemens was in het huwelijk te treden. Na een langdurig onderhoud met Baldwin is de Koning per auto naar fort Belvedère ge gaan, waar hij hedenochtend de drie voor naamste leden van zijn omgeving heeft ont boden. De leider van de liberale oppositie, Sinclair, heeft hedenochtend een onderhoud gehad met minister-president Baldwin; ook de minister van Buitenlandsche Zaken, sir John Simon, heeft een onderhoud gehad met Baldwin. De minister-president zal binnen 36 uur in het Lagerhuis de noodige verklaringen afleggen. In tegenstelling met de verwachting heeft hedenochtend geen zitting van het kabinet plaats gehad. De hertog en de hertogin van York zijn hedenochtend uit Schotland te Londen terug gekeerd. De hertog van York heeft heden nog een bezoek gebracht aan Koningin Mary. Mrs. Simpson, de dame in kwestie, weigert iedere verklaring aan de pers. Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbesteed in Werkverruiming het maken van een viaduct over de Waschbekerlaan en van een duikerbrug over de Zandsloot, beide in gewapend beton, in den in aanleg zijnden rijksweg no. 4 Amsterdam SassenheimHaagsehe SchouwDen Haag) gedeelte PostbrugRingvaart, in de gemeenten Sassenheim en Warmond, met bijkomende wer ken. Laagste inschrijfster was de N.V. W. van Geels' Aann. bedrijf te Aerdenhout voor f93.000. Ondertrouwd: 2 Dec. W. J. van den Bel en M. Nowicki; 3 Dec.: J. Hertog en J. Bakhuis Ro- zeboom; A. E. Preedy en A. Halm; F. de Vos en Chr. Suurendonk. Geboren: 1 Dec.: J. H. SchoorlVisser d.; E. C. Rijneveld—Heemskerk d.; W. J. A. Thijs- senv. Kessel z.; J. A. AppelmanStuart z.; 2 Dec.: S. M. v. GelderKruijff z.; P. C. J. A. M. Snoeckde Graaf z.; 3 Dec.: W. G. Groen v. Roon z.; D. v. d. EistZeeman d. Overleden: 1 Dec.: T. Pels, 71 j., Dr. Leyds- straat; A. E. LangeveldSchreuder, 68 j., Pr. Steynstraat; 2 Dec.: T. TimmerPrins, 82 j., Ged. Oude Gracht; L. J. C. v. BuchemBeijer, 51 j., Ged. Oude Gracht. 30 Hij stond, om precies te zijn, nog geen tien minuten in Austerlitz Road, maar zijn onge rustheid en het bewustzijn, dat Lady Wargrave zoo vlak bij hem was, deden hem alles vergroo- ten. En in plaats van weg te gaan, zooals een nuchter en verstandiger man gedaan zou heb ben, bleef hij daar maar treuzelen en onder de boomen op en neer loopen, alsof hij de vrijer van de meid was en stond te wachten, tot zijn lief naar buiten zou komen. „Wat te doen wat te doen dat is de vraag!" gromde hij. „Als ik maar wist wat." En ineens bedacht hij iets. Hij herinnerde zich den man, die bij het onderzoek getuige was geweest. De man, die daar op was getreden als de concierge, de huisbewaarder van het Austerlitz flatgebouw. Hoe heet hij ook weer? O, ja, Acock! Acock zou er nog wel zijn. Men- schen die dergelijke baantjes hebben, houden die meestal wel. En Acock kon nog niet zoo heel oud zijn. Hij meende zich nog te herinneren, dat Acock bij het onderzoek verklaard had, dat hij 's avonds dienst had van acht tot twaalf. Dan zou hij er dus nu moeten zijn en zou hij Lady Wargrave hebben moeten zien binnenkomen. Zou hij haar herkend hebben? En zou hij hemzelf ook herkennen? Het was niet waarschijnlijk na al die jaren, en met dien baard. Maar nu een smoesje. Hij lachte een beetje schamper; hij begon werkelijk handig te wor den in de kunst van smoesjes verzinnen. O, hij zou zeggen, dat hij een flat wilde huren dan zou niemand het ongewoon vinden, als hij bij het flatgebouw aanbelde. Impulsief als altijd, wanneer hij handelde op eigen initiatief, stak Graye de straat over en liep langzaam de trappen op, die hij Lady War grave tien minuten te voren had zien beklim men. Toen hij bij de trap gekomen was, keek hij naar de flat op de eerste verdieping. Daar was dat raam, dat hij zelf dien morgen na den mist had geopend, datzelfde raam, van waaruit hij den agent had geroepen, die op zijn gemak er langs wandelde, het raam van waar uit hij den moord had bekend gemaakt. Er brandde licht; ook achter de andere vensters van de flat; achter de dichtgeschoven gordijnen verbeeldde hij zich Gemma te zien. Graye duwde de groote tochtdeuren van de hal open en liep naar binnen, terwijl hij rond keek, en net deed alsof hij er vreemd was. In den stoel van den concierge, die gezellig bij den haard was gezet, zat een geuniformd man de krant te lezen. Bij het geluid van de opengaan de deur ging de krant omlaag; de lezer keek en stond op. En Graye zag dadelijk dat het Acock niet was; die zou hij zich heel goed her innerd hebben. Dat was een vreemde. De man kwam met een vragenden blik naar hem toe en wenschte goeden avond. J „O, goeden avond," antwoordde Graye. „Ik kwam in het voorbijgaan eens even binnen, om t; vragen, of er soms een flat, een gemeubileer de flat te huur is in dit gebouw. Ik kwam hier nogal eens bij een vriend, een paar jaar ge leden, en ik weet nog, dat ik vond, dat de flats keurig ingericht waren. Weet u misschien ook of er kans op is?" De man keek naar een deur naast hem, waar het woord kantoor geschilderd stond. Hij schud de het hoofd. „Ik geloof niet, dat er op het oogenblik iets vrij is, mijnheer," antwoordde hij. „Het kan toor is nu natuurlijk gesloten. Mijnheer Quaren- don de eigenaar is meestal iederen dag hier van 911 en van 35. Hij zal natuurlijk wel weten, of er soms een huurder is, die gauw weg gaat. Maar op het oogenblik zijn alle flats bezet, mijnheer." „Zoo," zei Graye. „Misschien ga ik nog wel eens naar mijnheer Quarendon. Het heeft geen erge haast. Tusschen twee haakjes, toen ik hier vroeger wel eens kwam, heette de concierge Acock. Ik herinner me hem nog wel. Waar is die nu?" „Dood, mijnheer. Hij is vier jaar geleden ge storven aan een dubbele longontsteking," ant woordde de concierge. „Ik ben hem opgevolgd; ja mijnheer, hij is er erg plotseling van door gegaan, Charlie Acock." „Ja, ja," zei Graye. Hij gaf den man een schilling en vertrok. En eenmaal buiten geko men, verwenschte hij hartelijk de dwaasheid van zoo maar binnen te loopen. „Ik zal me nog gaan aanstellen als een spion van een informatiebureau, als ik zoo doorga," bromde hij. „Welk recht heb ik om op een der gelijke manier te loeren en te spionneeren! 't Is belachelijk." Toch voelde hij veel lust om in de buurt van het flatgebouw te blijven wachten tot Lady Wargrave er uit zou komen. Hij overwon die bekoring, maar slechts met het gevolg, dat hij weer een andere kreeg, en wel om eens naar Park Lane te gaan en daar het tuinpoortje gade te slaan. Maar ook die neiging onderdrukte hij tenslotte. „Neen, ik zal morgen met haar gaan pra ten," mompelde hij. „Dat is een juistere me thode. Ze is een vrouw, ze zal het begrijpen." Maar toen hij den volgenden dag bij War grave House aanbelde, kreeg hij slechts te hoo- ren, dat Lady Wargrave niet thuis was. Het zelfde antwoord kreeg hij den volgenden dag. Hij ging verwonderd en een beetje boos weg. Ze had hem toch altijd op een vriendelijke ma nier ontvangen, ze scheen altijd blij te zijn als hij kwam er moest bepaald iets achter die conventioneele boodschap zitten. Hij wachtte een paar dagen, terwijl hij ondertusschen hier en daar in de stad rondzwierf, en liet zich toen nog eens aandienen. En weer stuurde Lady Wargrave hem weg en hij kon toch onmo gelijk aan den knecht, die hem de boodschap bracht, vragen wat dat beteekende. Den volgenden dag ging Graye naar Ashen- dijke, en vertelde alles aan Herbert, zonder iets weg te laten. En toen hij klaar was, was Her- bert volkomen op de hoogte. „En zoo staan de zaken," besloot Graye. „Welke zaken?" vroeg Herbert. „Die, waarover ik je nu heb zitten vertellen," zei Graye geprikkeld. „Wat zou jij doen?" „Wat ik zou doen? Niets. Schei er toch mee uit. Ga toch niet als een Don Quichotte achter dames aanloopen, die misschien wel heelemaal geen hulp noodig hebben. Wacht tot Lady War grave om je hulp vraagt. Op slot van rekening moet je hieraan denken, Adrian, ze is een Italiaansche en heeft andere opvattingen dan wij. En daar is het die Di Spada waarschijnlijk veel meer mee eens, dan jij of ik het ooit zou den kunnen zijn." Graye beet op zijn tanden. „Maar ik houd toch van haar," zei hij. „Dat toe te geven is nog de verstandigste zet, dien je gedaan hebt. Toe, laat den boel maar waaien. Er zal vanzelf wel iets gebeuren en dan kun je je er nog altijd mee gaan bemoeien. Wees er zeker van, dat als Lady Wargrave in moeilijkheden komt, dit niet lang geheim zal blijven. Heb je al een flat gehuurd?" „Neen," zei Graye. „Nu, ga dan morgen je boeltje uit dat hotel halen en kom naar hier toe. Ik heb hulp noo dig." Graye bleef vijf minuten zitten nadenken, en zei toen: „Goed!" HOOFDSTUK VIII Herkend Inspecteur Wirlescombe, die het in dien tijd erg druk had met het uitpluizen van 'n uiterst gecompliceerde kwestie, nad geen directe aan dacht geschonken aan den gedachtengang, die door Adrian Graye's bezoek bij hem was op gewekt. Hij gaf het bezoek en de omstandig heden waaronder het was afgelegd 'n plaats in zijn geheugenkastje, prentte daarin vast wat hij dacht, dat er van beling kon zijn en zette het dan opzij voor meer dringende gevallen. Maar reeds een paar dagen later deed 'n nieuwe gebeurtenis hem niet alleen hieraan denken, maar ook aan iets, dat nog van veel grooter belang was. Het was een bezoek van den heer Quaren don, die op 'n morgen, zeer geheimzinnig hij gend Wirlescombe's kamer werd binnen gelaten. Wirlescombe had den eigenaar van het Auster litz Flatgebouw al in 'n paar jaar niet gezien, maar hij kende hem dadelijk terug en zijn tegenwoordigheid deed hem al de feiten van het geval-Graffi weer voor den geest komen. En door 'n sterk voorgevoel werd hij er zich on middellijk van bewust, dat dit bezoek met dia zaak in verband moest staan en hij vroeg zich, denkend aan Graye's kort geleden visite, met verwondering af, of ze weer op het punt stond opgerakeld te worden. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5