Branden voltooien mede de verwoesting van Madrid Dit is een genot van A tot Z VAN HOUTE. We luisteren naar. FINANCIEN BRITSCH VERZOEK OM GASMASKERS TE ZENDEN van onze vele mooie Bonbondoozen: een echt Sinterklaas - cadeau En dan zijn er nog onze verrukke lijke chocoladeletters een ROOFMOORD TE OPENDE Dagfilm DONDERDAG 3 DECEMBER 1936 Generaal Queipo de Llano meldt de verovering van negen Russische tanks Nationalisten bewaken regeeringsschepen Werkverschaffing in de Wieringermeer Overeenstemming over de uit- voering van grondver- beteringswerken Strijdgassen? AALMOEZENIER NOORDMAN NAAR INDIË DOOR ZIJN HUISHOUDSTER VERGEVEN EEN NIEUWE INDUSTRIE? Viltproducten in Overijsel Korte berichten OLIE-SPUITER BEDWONGEN GRIENDCULTUUR Algemeene vereeniging opgericht Werken beneden contract-loon? KNOEIERIJ MET MELK Landbouwer tot f 750.boete veroordeeld Nederlandsche penningen Drie verdachten staan terecht voor de Rechtbank te Groningen VERDRAG MET DUITSCHLAND Vrijdag 4 December Getuigenverhoor ONTVANGSTEN SPOORWEGEN Wetsontwerp ziekenverzorging Geen audiëntie Consumptiemelk FRONT BIJ MADRID, 3 Dec. In den sector Pczuelo zijn de nationalisten 3 K.M. opgerukt. In den avond bereikte een afdee- ling rechtschen, welke uit Carabanchel was vertrokken, de Manzanares. Den geheelen dag bombardeerde de lucht macht Madrid en groote rookkolommen stij gen op, op verscheidene plaatsen is brand uit gebroken. De Britsche parlementsleden, die naar Madrid zijn gekomen, hebben een telegram gezonden aan het Britsche Lagerhuis, waarin wordt aan gedrongen op het spoedig zenden van gasmas kers. Ook hebben zij langs diplomatieken weg ge protesteerd bij Franco, tegen het bombardeeren van plaatsen, welke, naar men weet, alleen door civiele bevolking worden bewoond. In een communiqué deelt het hoofdkwartier der nationalisten o.a. mede, dat een aanval van de regeeringstroepen bij Teruel werd afge slagen. In het Noorden van de provincie Avala werd een aanval van de regeeringstroepen door een tegenaanval van de rechtschen gestuit. Aan het front voor Madrid werden alle aan vallen van de regeeringsmilitie teruggeslagen. Een jachtvliegtuig der rechtsche luchtmacht heeft hier drie vijandelijke toestellen omlaag geschoten. Drie andere vliegtuigen werden bij Talavera neergeschoten. De luchtmacht der rechtschen bombardeerde met succes militaire objecten te Santander en Vittoria. De radioclub te Teneriffe berichtte, dat een aanval van de regeeringstroepen aan het front van Santander bij Espinosa de los Monteros werd afgeslagen. Volgens gevangen genomen regeeringsmiliciens zou het aantal gesneuvelden 500 bedragen. Generaal Queipo de Llano heeft in zijn rede voor den zender van Sevilla o.a. gezegd, dat de rechtschen zich gisteren meester hebben maakt van negen Russische tanks. ge- Een rechtsch troepentransport, geëscorteerd door den kruiser Canarias en komende uit Ceuta, heeft te Algeciras 700 Marokkanen aan land gezet, terwijl tevens een groote hoeveel heid munitie gelost werd. Zes gewapende kleine oorlogsschepen pa trouilleeren in de Straat van Gibraltar, twee andere liggen voor anker te Algeciras en be waken een Spaansch stoomschip, de Arna- bal Mendi, dat levensmiddelen voor een waar de van vijf millioen pesetas aan- boord heeft die bestemd waren voor Valencia, maar dat Zondag Gibraltar is binnengevlucht. De algemeene gedelegeerde van het Interna tionale Roode Kruis te Genève, Junod, is te Saint Jean de Luz aangekomen. Hij verklaarde, dat het aantal gedelegeerden van het Roode Kruis in Spanje verdubbeld zal worden. Zij zullen gevestigd worden in de volgende steden: Madrid, Barcelona, Bilbao, Burgos, Valencia, Albacete, Saragossa, Leon, Sevilla en Santan der. De Duitscher Hans Beimler is in den strijd tegen de nationalisten gesneuveld. Beimler was vroeger communistisch afgevaardigde in den Duitschen rijksdag. Na een grootsche demon stratie zal zijn stoffelijk overschot naar Moskou worden gebracht en bijgezet worden in den rooden muur van het Kremlin. Duitschland is uiteraard veel meer gebonden aan de in Duitschland bestaande situatie. De betalingscapaciteit der clearing is bepalend voor onze uitvoermcgelijkheden. Sedert geruimen tijd was tusschen het depar tement van Sociale Zaken en de directie van den Wieringermeerpolder overleg gaande inzake de uitvoering van gronclverbeteringswerken in den Wieringermeerpolder. Thans is hieromtrent overeenstemming bereikt. Een oppervlakte van 150 H.A. zandgrond zal n.l. worden omgespit en de daaronder gelegen kleilaag naar de opper vlakte worden gebracht. Niet alleen zal hier door een belangrijk aantal werkloozen uit de omgeving van de Wieringermeer gedurende ge- ruimen tijd werk vinden, doch bovendien zal met de uitvoering van deze werken een belang rijke grondverbetering tot stand gebracht wor den. Uit Madrid wordt bericht: Dr. Fraenkel, de geneesheer van de internationale brigade, ver gezeld van Stern en Regler, de commissarissen van de He en 12e brigade, heeft nieuwe bij zonderheden medegedeeld over de gaswolken, welke verspreid worden door projectielen, die de nationalisten op de universiteitswijk hebben geschoten. Hij zeide, dat 10 miliciens werden gewond, zij vertoonden verstikkings-verschijnselen, het bindvlies trekt over de oogen, de slijmvliezen van den neus zijn aangetast en het gelaat ver toont een groenachtige kleur. „Wij gelooven, dat het gas, dat werd gebruikt, behoort tot de zoogenaasnde „groenkruis"-groep, doch we we ten het niet zeker." In een semi-officieele dagorder te Valencia worden drie militiemannen vermeld wegens dapperheid. Het zijn Antonio Coll, een zeeman, die alleen met handgranaten vier vijandelijke tanks buiten gevecht stelde. Later sneuvelde hij zelf. De beide anderen zijn commandant Ca- rasco en José Vilaro, een 17-jarig milicien, die het voorbeeld van Coll volgden en met hand granaten vijandelijke tanks buiten gevecht stelden. Mijnwerkers uit de internationale brigade hebben de kliniek van het hospitaal in de uni versiteitswijk in de lucht .doen vliegen. BANDOENG, 3 Dec. (Aneta) Men deelt mede, dat de hoofdaalmoezenier voor Leger en Vloot, kolonel Noordman, met de De Ruyter een reis naar Ned.-Indië zal maken. Kolonel Noordman is door den Minister van Defensie a.i. belast met de inspectie van de godsdienstige verzorging van Leger en Vloot in Indië. Hij zal ongeveer twee maanden in Indië ver blijven. MALANG, 3 Dec. (Aneta) De gepension- neerde Europeesche brigadier Hermeling is door zijn inlandsche huishoudster vergiftigd door middel van arsenicum dat zij hem in koekjes toediende. De huishoudster is gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. Volgens het „Handelsblad" worden er op het oogenblik pogingen in het werk gesteld om tot de stichting te komen van een fabriek voor viltproducten in Overijsel. Wanneer deze pogingen slagen, zal er met de intrede van een dergelijke, voor Nederland ge heel nieuwe industrie, weer werk zijn gevon den voor vele handen. Donderdagochtend is het personeel van de notels en restaurants te Oslo in staking ge gaan. In een massa-vergadering was besloten de staking geen 24 uur meer uit te stellen, hoe wel de leiders een dusdanige overeenkomst hadden gesloten. De gemeentelijke autoriteiten te Singapore hebben een ultimatum overhandigd aan 8000 stakende koelies. Indien de stakers niet on middellijk het werk hervatten, zullen zij op staanden voet worden ontslagen. De staking der havenarbeiders te Bordeaux is geëindigd. Het werk wordt heden hervat. In verband met de staking van de arbeiders in de spinnerijen hebben de Japansche fabrieks eigenaren te Tsing Tao een uitsluiting afge kondigd. Door dezen maatregel worden 23.000 werklieden getroffen. Op grond van het besluit van den Zwitser- schen bondsraad van 3 November mogen onder meer de Sovjet-Russische bladen „Prawda" en „Iswestija" niet meer in Zwitserland ingevoerd worden. De correspondent van de Morning Post, Rob- son, heeft van de Duitsche autoriteiten aanzeg ging gekregen om het land binnen drie dagen te verlaten. De secretaris-generaal te Tokio van de Seijoe- kai. verklaarde voldaan te zijn over de commer- cieele voordeelen, welke Japan ontvangt over eenkomstig de Italiaansch-Japansche overeen komst. Hij wees op het gevaar, dat Japan zich zou laten meesleepen in een fascistisch blok. De „partij der sociale massa" verklaarde zich tegen het Italiaansch-Japansch en het Duitsch- Japansche verdrag. Zij vreest, dat Japan hier door wordt meegesleurd in een komenden we reldoorlog. Volgens Dagbladet heeft Trotzky aan ver scheidene landen vergunning verzocht, zich daar te mogen vestigen. Hafez Affifi Pasja, oud-minister van buiten- landsche zaken en Egyptisch gezant te Londen, is tot ambassadeur te Londen benoemd. De Oostenrijksche Minister Eduard Ludwig is op zijn verzoek ontheven van de functie van perschef, voor persoonlijke diensten toegevoegd aan Schuschnigg en tegelijkertijd benoemd tot president van de perskamer. Generaal-majoor Brink, de bevelhebber der ZuicVAfrikaansche strijdkrachten, heeft mede gedeeld, dat de minister voor nationale verde diging Pirow. een vijfjarenplan heeft ontworpen voor de opleiding van 1000 vliegtuigbestuurders. Men is van meening, dat dit beteekent, dat cle luchtvaart ongeveer 500 toestellen zal omvat ten. Rijkskanselier Hitier heeft den Italiaanschen Industrieel senator Puricelli, deskundige op het gebied van wegenaanleg, ontvangen. Onder meer is het plan voor den aanleg van een autoweg Berlijn-Rome besproken. gedeeld, dat de melk niet voor de consumptie was bestemd, doch voor veevoeder. Echter was dit aan den keurmeester niet medegedeeld, en deze wilde niet aannemen dat dit inderdaad waar was; De ambtenaar van het O. M. nam dan ook aan, dat verdachte ook ditmaal de overtreding heeft begaan. Naast tien waarschuwingen, heeft verdachte reeds voor 460 aan diverse boeten betaald, hetgeen blijkbaar niet afdoende helpt. Na de laatste overtreding, die dan nu berecht wordt, zijn weer nieuwe overtredingen gepleegd, daarom vroeg spr. bekrachtiging van het ver- stekvonnis. De kantonrechter heeft het vonnis bekrach tigd. PALEMBANG, 3 Dec. (Aneta) De Nederland- sche Koloniale Petroleum-Mij. deelt mede, dat op het olieterrein Djirak de olie-spuiter, welke sinds 17 November olie uitgooit, gisteren te 3 uur in den middag onder controle is gekregen. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De schade is gering. Sedert eenigen tijd werkt te Utrecht on dergebracht ih een forsch gebouw aan de Ca- tharijnekade een nieuwe organisatie onder den naam: Algemeene Vereeniging voor Griend- cultuur in Nederland. De vereeniging staat on der leiding van den heer A. J. de Goeij uit Montfoort en de ministerieele benoeming van deze tot voorzitter kwam dezer dagen af. De griendcultuur is een der onderafdeelingen van onzen landbouw, die wel het zwaarste door de crisis getroffen zijn. Vroeger was deze cul tuur zeer uitgebreid en toen de crisis hier be gon door te werken, was het leed al spoedig niet meer te overzien. Alles, wat rond deze cul tuur aan arbeid gegroepeerd is, was handen arbeid en zoo stonden ineens duizenden zonder werk. De eerste reactie der regeering op vele aan vragen om steun was de Akkerbouwcentrale waarin een commissie speciaal belast werd met de zorg van griend en riet. Een voorbereidende vergadering tot oprichting van de Algemeene Vereeniging voor de Griendcultuur werd gehou den in September 1935, onder leiding van den regeerings-commissaris, ir. S. L. Louwes. De vereeniging heeft tot doel de belangen van de griendcultuur in den ruimsten zin te behartigen. Zij telt thans vier afdeelingen: de IJselstreek, Midden-Nederland, de Biesbosch en Zuid-Nederland, en heeft reeds prachtig werk gedaan voor de keuring van pootgoed en plantgoed en voor de regeling van den handel. Het hoofdbestuur bestaat uit de heeren: A. J de Goeij, Montfoort, voorzitter; S. Tromp, Utrechtscheweg 315, Groenekan, secretaris; dr. ir. C. K. van Daalen, Bilthoven, adviseerend lid; R. G. A. E. baron van Haersolte, Zwolle; J. Jansens, burgemeester van Schijndel; C. H. Bogers, Werkendam; L. A. Overwater, Strjjen- aas. De minister van Sociale Zaken heeft een uit spraak gedaan, inhoudende, dat een lid van een niet gecontracteerde organisatie, indien hij werk loos is, wel den hem aangeboden beroepsarbeid beneden het geldende loon had behoorên te aan vaarden, omdat zijn organisatie geen partij is bij de betreffende arbeidsovereenkomst. De Lan delijke Federatie van Bouwvakarbeiders, op welke organisatie deze uitspraak sloeg, heeft zich over deze zaak met een adres tot de Tweede Ka mer gewend. Een landbouwer uit Stompwijk werd onlangs bij verstek door den kantonrechter te Delft tot 750 boete subs, drie maanden hechtenis ver oordeeld, in verband met herhaalde knoeierij met melk. Ditmaal had de man melk afgeleverd, die veel vuil bevatte. De verdachte had bij monde van zijn ver dediger, Mr. v. d. Over, uit Den Haag, mede- Binnenkort wordt te Weenen een tentoonstel ling geopend van Nederlandsche penningkunst. Deze tentoonstelling zal omvatten penningen en plaquetten van J. C. Wienecke, Toon Dupuis, F. Jeltsema en andere medailleurs, welke geacht mogen worden een overzicht te geven van wat Nederlandsche penningkunst de laatste 25 jaar heeft voortgebracht. De tentoonstelling is een zoogenaamde ruil- tentoonstelling, te zijner tijd zal in het Kon. Penningkabinet een tentoonstelling worden ge houden van Oostenrijksche penningkunst. Twee jongemannen stonden Donderdag in de verdachtenbank van de Groningsche Rechtbank. Twee broers nog wel, Rinze en Dirk W. te Groningen, 27 en 24 jaar oud, aan wie ten laste wordt gelegd: moord, subsidiair doodslag, subsidiair diefstal met geweldpleging op den 72-jarigen Reinder Zetsma in den nacht van 24 op 25 juli j.l. te Opende (gemeente Grootegast) en naast hen stond nog een derde verdachte, de 39- jarige Fieter M. te Opende wegens uitlok king van of medeplichtigheid aan dit mis drijf. Schrik en ontsteltenis voeren door het Wes terkwartier, toen in den vroegen morgen van Zaterdag 25 Juli de oude vrijgezel Reinder Zets ma, betaalmeester van het burgerlijk Armbe stuur te Opende, vermoord werd gevonden op zijn bed. Wakker geroepen werden de herin neringen aan dien vreeselijken' morgen, toen IJje Wijkstra in deze zelfde plaats vier veld wachters vermoordde. Reinder Zetsma, een alleen wonende gemoe delijke oude baas, werd gevonden op zijn bed met een prop in zijn mond en aan handen en voeten gekneveld. Alles wees er op, dat een hevige worsteling had plaatsgehad, alvorens Zetsma zich aan zijn belagers had moeten over geven. Ook was er gestolen. Een bedrag van circa f 680.hetwelk bestemd was geweest om aan armlastigen te worden uitgekeerd, bleek ge stolen te zijn. Door de groote samenwerking van de ver schillende politiecorpsen gelukte het reeds spoe dig de vermoedelijke daders te arresteeren. Het waren de twee broers Rinze en Dirk W. te Groningen, vroeger te Drachster Compagnie, die in den nacht van Maandag op Dinsdag na den moord van hun bed werden gelicht en reeds spoedig een volledige bekentenis aflegden. Het bleek, dat de politie, die onder leiding van den inspecteur Kraagenga van de Groningsche recherche zulk voortreffelijk'werk had verricht, met de arrestatie van de twee W.'s een goede In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot goedkeuring van het Nederlandsch-Duitsch verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer voor het jaar 1936, zegt de regeering: De ontwikkeling van het handelsverkeer tus schen Nederland en Duitschland biedt ook der regeering niet steeds bevrediging. Naar de meening van de regeering moet men bij de beoordeeling van de handelsbetrekkin gen tusschen Nederland en Duitschland de ge volgen van de in Duitschland sedert eenige jaren bestaande deviezenmoeilijkheden en de uitwerking der door de Duitsche regeering ge kozen economische politiek niet uit het oog ver liezen. Ondanks het zeer verschillende prijs niveau tusschen Nederland en Duitschland, waardoor het Duitsche concurrentievermogen op de Nederlandsche markt belemmerd wordt, vertoont de Duitsche invoer in Nederland ge durende 1935 en 1936 geen belangrijken achter uitgang. De positie van den invoer uit Nederland in HILVERSUM I (1875 M. ALGEMEEN PROGRAMMA, VERZORGD DOOR DE NCRV.) 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.00 12.00 Pianorecital en gram.pl. 12.15 Gram.pl. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gram.pl. 2.00 Gram.pl. 2.30 Chr. Lectuur. 3.003.45 Zang en plano. 4.00 Orgelspel. 5.00 De Gooilanders en gram.pl. 6.30 Tulnbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV-Orkest m. m. v. solisten. 8.50 Medische causerie. 9.20 Vervolg concert. (Om 10.00 Berich ten ANP). 10.30—11.30 Gram.pl. Hierna Schriftlezing. HILVERSUM II (301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 9.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.20 Voordracht. 10.4o Gram.- pl. 11.15 Vervolg voordracht. 11.30 Gram.- pl. 12.00 Gram.pl. 12.30 De Palladians. I.30 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Het Amhemsch Strijkkwartet en Declamatie. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gram.pl. 4.30 Orgelspel. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Gram.pl. 5.50 De Ramblers. 6.35 Poli tiek-radiojournaal. 6.50 Gram.pl. 7.00 Causerie. 7.20 Gram.pl. 9.00 Gram.pl. 9.30 VARA-Orkest. 9.50 The Blue Rhythm Singers. 10.00 Vervolg concert. 10.30 Be richten ANP. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.;. II.3012.00 Gram.pl. DROITYVICH (1500 M.) 11.40—11.50 Pianorecital. 12.10 Orgelconcert. 12.50 BBC- Dansorkest. 1.402.20 Birminghamsch Phllh. Strijkorkest. 4.20 BBC-Midland- orkest. 5.35 Het Cedric Sharpe Sextet m. m. v. soliste. 6.45 Orgelspel. 7.20 Muzi kale causerie. 7.40 Zang en viool. 8.20 Revue-programma. 10.00 Pianorecital. 11.30 Harry Roy en zijn Band. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS (1648 M.) 8.2<> Gram.pl. 11.20 en 12.35 Gram.pl. 1.35 Zang. 1.50, 2.50 en 4.20 Gram.pl. 5.50 Poulet-kamer- orkest. 8.20 Cello-recital. 9.05 „La Péri- chole", operette. 11.201.05 Omroepor kest. KEULEN (456 M.). 5.50 Orkestconcert. 7.50 Fassbender-Trio. 11.20 Omroeporkest. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Literair-muzi- kaal programma. 5.2o Omroepklelnorkest. 9.5011.20 Omroeporkest. BRUSSEL (322 en 484 M.) (322 M.): 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroepkleinorkest. I.30 Salonorkest. 1.502.20 Gram.pl. 5-20 Salonorkest. 5.50 St. Nicolaas-programma. 8.23 Omroep-Symphonie-orkest. 10.30 II.20 St. Nicolaas-programma. (4.84 M.): 12.20 Gram.pl. 12.5o Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 Zang. 2.002.20 Gram.- pl. 5.20 Pianorecital. 6.10 en 6.35 Gram.- pl. 6.50 Pianorecital. 7.35 Klarinetrecital. 8.20 Omroepkleinorkest m. m. v. solist. 10.30 Gram.pl. 10.4511.20 Harmonica- muzlek. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 7.30 Het Bentz-kwartet. 8.10 Muzikaal inter mezzo. 9.20 Berichten. 9.50 Cembalo-re cital. 10.20—11.20 Het Omroepamuse- mentsorkest. □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□E vangst had gedaan. Want zij bekenden, behal ve den roofdmoord te Opende ook verschillende inbraken welke zij de laatste maanden in Gro ningen hadden gepleegd. Den twee broers wordt ten laste gelegd, dat zij bij het plegen van den diefstal van f 680 dat toebehoorde aan het Burgerlijk Armbestuur van Grootegast en dat het slachtoffer als arm- meester thuis had om daarvan op 25 Juli uit betalingen te doen, gewelddaden hebben ge pleegd met de bedoeling Zetsma van het leven te berooven. Onder meer hebben zij hem met een breekijzer geslagen, op hem geschoten en hem een prop in den mond geduwd. Zetsma is aan de verwondingen, die deze gewelddaden hebben veroorzaakt, overleden. De derde verdachte, de 39-jarige Fieter M. te Opende, staat terecht wegens medeplichtigheid aan of uitlokking van deze feiten, omdat hij aan de verdachten verschillende mededeelingen over den ouden Zetsma heeft gedaan. Hij heeft hun onder meer verteld, dat deze op bepaalcte tijdstippen veel geld in huis had en heeft hen ingelicht over de situatie van diens woning. In den bewusten nacht is hij zoover met de gebroeders meegereden en heeft hun het huisje van Zetsma aangewezen. Alvorens met de behandeling van de zaak, waarvoor uiteraard een zeer groote belangstel ling bestaat, werd begonnen, bracht de pre sident, mr. B. P. Enklaar, hulde aan het prach tige opsporingswerk, dat de politie in deze zaak verrichtte, en waardoor het mogelijk was, dat de daders, eenige dagen na den moord, konden worden gepakt. In de zaak tegen de W.'s zijn 17 getuigen gedagvaard. In die tegen Pieter M. niet minder dan 28. Het eerst staan de twee broers W. terecht, twee pootige kerels, die tusschen twee veld wachters plaats nemen op de verdachtenbank. Ondanks het groote aantal getuigen neemt het verhoor van de broers niet langer dan een uur in beslag. De getuigen zijn vrijwel allen po- litie-ambtenaren, die het onderzoek leidden, of de daders arresteerden. Dr. C. Mieremet, die de sectie op het lijk verrichtte, verklaart vier schotwonden gevon den te hebben. Tengevolge van deze wonden verloor het slachtoffer twee liter bloed. De di recte doodsoorzaak is dan ook inwendige ver bloeding. Dr. S. v. Mesdag had den jongsten verdachte Dirk onderzocht. Hij is tot de conclusie geko men, dat deze jongeman een zwakzinnig indi vidu'is, de hem ten laste gelegde feiten kunnen hem niet worden toegerekend. De oudste verdachte, Rinze, vertelde, dat hij in het Huis van Bewaring te Groningen een, tip kreeg van Pieter M., dat er bij Zetsma in Opende veel geld was te stelen. Rinze, die op de vragen van den president aanvankelijk kalm antwoordde, en een uit voerig en nauwgezet relaas gaf van zijn af schuwelijke handelingen, werd op het laatst overmand door zenuwen. Dirk is een zwijgzame figuur. Op de vragen van den president antwoordde hij met een ja en neen en gaf toe geschoten te hebben, maar niet met de bedoeling om te dooden. De officier vam justitie, mr. Meindersma, requisitoir nemend, vraagt zich allereerst af, of deze mannen de bedoeling hebben gehad Zetsma te dooden? Spr. geloofde, dat de ver dachten wel hebben gehandeld met het doel te dooden, maar niet in den zin der wet, met voorbedachten rade. Het schieten van D. was doelbewust op het slachtoffer. R. bracht met het breekijzer Zetsma ernstige verwondingen toe en ook bij hem moet op dat moment de bedoeling hebben voorgezeten den man te dooden. De officier had ten aanzien van den verdachte D. den indruk gekregen, dat het rapport van dr. Van Mesdag geaccepteerd kon worden voor zoover dat betrekking heeft op de gebrekkige ontwikkeling van de geestvermo gens van D. Hij kon evenwel niet gelooven, dat deze verdachte tijdens den overval geestelijk gestoord was, hetgeen moge blijken uit het be langrijke aandeel, dat hij in den overval had gehad. Wel was spr. van oordeel, 'dat de in vloed van den geestelijk normalen R. op den geestelijk abnormalen D niet verwaarloosd moet worden bij het bepi.Ien van de strafmaat. Voor den verdachte R., die volledig ver antwoordelijk gesteld moet worden voor zijn daden, vroeg spr. tenslotte, op grond van art. 218 Wetboek van Strafrecht twin tig jaar gevangenisstraf, en voor D., die verminderd toerekeningsvatbaar is, twaalf jaar gevangenisstraf, met ter beschikkingstelling van de regeering. De invoer van de Buitengewesten, exclu sief Sumatra's Oostkust, Toedroeg in October f 5.5 millioen tegen f 5.6 mill, in October 1935. In de eerste tien maanden f 54.3 mill., tegen f 54.4 mill, in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. De uitvoer be droeg in October f 22.2 mill, tegen f 18.2 mill, in October 1935. In de eerste tien maanden f 174.2 mill, tegen f 146.3 mill, in dezelfde periode van 1935. Volgens het jongste maandverslag van de Nederl. Amerikaansche Kamer van Koop handel zijn de voorbereidingen tot verrui ming van den internationalen handel door de Vereen. Staten in vollen gang en wordt inzonderheid de voorbereiding genoemd der onderhandelingen met Groot Brittannië, het land, dat wat import betreft, de eerste plaats inneemt onder de handelsrelaties der Vereen. Staten en wat export aangaat, de tweede of derde plaats. Te verwachten valt, dat in de abnormale vetvoorziening der V. S. landen als Canada en Nederland een bijzondere plaats zullen innemen. De Sovjet-Unie heeft in de periode Janu ariNovember f 21.1 millioen aan goederen in Nederland besteld. Volgens de Neder landsche maandstatistiek van den in- en uitvoer in genoemde periode bedroeg de uitvoer naar Rusland f 12.784.000 tegen f 9.887.000 in dezelfde periode van het vorig jaar. De verschillende berichten over de moge lijkheid dat de Fransche communisten Vrij dag a.s. het ministerie-Blum niet ten val zouden brengen, worden voor de beurs te Parijs als 'n ongunstige factor beschouwd. De Crédit Fonder de France zal 1 Januari a.s. een onveranderd interim-dividend uit- keeren van fr. 80 per aandeel. De goudprijs te Londen is met lVz d. tot 141/8V% gestegen. 323.000 werd aan goud omgezet. Symington en Wilson achten het waar schijnlijk, dat het Intern. Rubber Restrictie Comité op de vergadering van 15 December a.s. tot een verhooging van de productie quota van 70 pet. tot 75 pet. zal besluiten, in verband met de sterke vraag naar rub ber voor spoedige levering en met de ver dere daling van de Engelsche rubbervoor- raden. De firma gelooft niet aan prijsdaling als gevolg van de verhoogde productie. In dien de quota op 70 pet. mochten gehand haafd blijven, zou dit leiden tot een scherpe prijsstijging. De Engelsche theevoorraden bedroegen per einde November 215.32 mill, lb., tegen 206.53 mill. lb. per einde October en 227.72 mill. lb. per einde November 1935. De staalproductie in de Vereenigde Sta ten bedraagt thans 76 pet. der capaciteit tegen 74V* pet. de vorige week, hetgeen een nieuw record aantoont sedert het intreden van het herstel. Bij de Amerikaansche staalnijverheid zijn bestellingen binnengekomen van 800.000 ton staal voor spoorwegen, 153 locomotieven en 4100 goederenwagons. Aanvragen werden gedaan voor 8650 goederenwagons en 16 lo comotieven. De gunstige vooruitzichten voor de Ame rikaansche staalindustrie worden op het oogenblik iets verduisterd door de staking der arbeiders bij de Midland Steel Co. en door de staking der zeelieden, waardoor de scheepsbouw aan de Pacific Kust tot stil stand is gebracht. De Federal Communication Commission deelde mede, dat de telefoon-tarieven van de American Tel and Tel opnieuw worden verlaagd. Verwacht wordt, dat de Bethl. Steel een extra-dividend zal aankondigen. Ook van de National Steel wordt een extra dividend verwacht. De Amerikaansche schatkist beschikte op 1 December over 13.98 milliard, tegen 14.89 milliard per 1 November. De staats schuld is in November met 38.36 millioen verminderd. De bijzondere uitgaven bedroe gen 259.61 millioen. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.019.02 (v. sl. 9.02), de Dollar op 1.83%1.83Vs 1.83%) de Frank op 8.56'A8.58 (8.57%1, de Belga ov 31.10—31.15 (31.10Vz) en de Zwitsersche Frank op 42.22Vz42.30 (42.27). Bij de inschrijving op de 3% pet. obliga ties groot f 2.427.000 der Provincie Utrecht tot den koers van 100 pet. is het geheele bedrag geplaatst. De Nivas verkocht 300 tons superieure suiker voor export en 465 tons superieur voor consumptie. De definitieve ontvangsten over de maand Augustus 1936 (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) bedroegen totaal f 9.042.016. De ontvangsten over Augustus 1935 bedroe gen 9.751.738. De totale ontvangsten van 1 Januari 1936 af beloopen 63.984.559 tegen 68.716.627 in 1935. In een adres aan de Tweede Kamer hebben het R. K. Werkliedenverbond in Nederland en de Bond van R. K. Ziekenfondsen het ontwerp tot regeling van de ziekenverzorging artikels- gewijze besproken en daarbij hun wenschen omtrent het wetsontwerp, dat zij in het alge meen toejuichen, kenbaar gemaakt. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Maandag 7 December niet plaats hebben. Nederlandsche Zuivelcentrale, 6 December t/m. 12 December 1936 consumptiemelk regeeringscon- tact, taxegedeelte 6.25 cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit; overmelk regeeringsminimum- prijs 5,10 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxemelk 2,50 cent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6