Gemeenteraad van Heemstede Siroop Famel F Geef „hem" dit jaar eKetuM&aal van den dag DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL f (g Kort en volledig zoo'n mooie zakfor maat doos van 50 CHIEF WHIP Elke man vindt 't een heerlijke sigaret en bovendien weet U zeker dat het de beste voor zijn ge zondheid is! VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 UIT DEN OMTREK Uitvoering Armenwet BLOEMENDAAL VELSEN De komende feestelijkheden ZAANDAM MÊRE XAVIER GERIDDERD Stichteres van het Missiehuis te Halfweg ZEEVISSCHERIJ IN NOVEMBER De omzet nog niet grooter dan in 1936 maar j Twee tegen Nijenrode-zaak voor het Hof Eisch tegen K. blijft gehandhaafd Incident RIJKSVISCHAFSLAG Donderdagavond vergaderde <Je Raad der ge meente Heemstede onder voorzitterschap van Burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn. Onder de ingekomen stukken was een adres van het bestuur van den Haarlemschen Be- stuurdersbond, houdende verzoek een betere re geling te treffen betreffende den brandstoffen- toeslag en het verhaal op naaste bloedverwan ten. B. en W. zullen overleg plegen met de Commissie voor Werkloozenzorg. In een vorige raadsvergadering staakten de stemmen over de nieuwe schoolgeldverordenin gen, zoodat hierover opnieuw gestemd moest worden. Deze verordeningen worden thans aangeno men met 87 stemmen. B. en W. stellen voor, het gemiddelde bedrag per leerling van de kosten van instandhouding over 1934, voor zoover de Openbare scholen be treft vast te stellen, voor het gewoon Lager Onderwijs op 13.97 en voor het U. L. O. op 15.65. Voorts stellen zy voor de vergoedingen als bovenbedoeld vast te stellen. Aangenomen. Tot lid der Commissie van Toezicht L. O. wordt benoemd mej. J. H. Lageweg (aftr.). Als plv.lid der Commissie van Toezicht Agent schap Arbeidsbemiddeling wordt in de vacature H. Klaassen benoemd de heer L. Lam te Heem stede. B. en W. stellen voor, kosteloos te aanvaar den van J. N. Huyg, 16 M2. grond, gelegen aan de Oostzijde van den Binnenweg nabij de Zand- vaartkade. Aangenomen. Besloten wordt tot het aangaan van een geld- leening. B. en W. vragen een crediet van 2500. voor de invoering van het persoonskaartenstel sel voor de bevolkings-boekhouding. Aangenomen. De meerderheid van B. en W. stelt voor om den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon onder rechtstreeksche verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur te brengen. De heer DISSELKOEN (S.D.A.P.) zegt, dat het hem genoegen doet, dat de minderheid van B. en W. niet uit principieele overwegingen de voorgestelde reorganisatie verwerpelijk acht. Meerdere gemeenten gaan tot deze reorganisatie over. Spr. had het juister gevonden indien in het advies van B. en W. het conflict met M. H. niet zoo op den voorgrond was geplaatst. Er is ook weer een conflict tusschen het bestuur van M. H. en het gemeentebestuur i.e. met den burgemeester als hoofd voor de armenzorg. De raad kan slechts twee dingen doen. Of wel de reorganisatie bekrachtigen of weigeren, wat de meerderheid van B. en W. in het belang der gemeente acht. De minderheid in B. en W. plaatst zich hier rechtstreeks tegen den burge meester, den hoogsten gezagsdrager in de ge meente, die deze reorganisatie noodzakelijk acht. De heer JONCKBLOEDT (R.K.) wil aller minst de houding van M. H. in het bekende chauffeurs-conflict goed praten. Spr. heeft zich echter afgevraagd of deze aangelegenheid zoo ontzettend zwaar moet worden aangerekend, dat een zoo ingrijpende maatregel moet worden ge troffen als door de fractie der S.D.A.P. wordt voorgesteld. Spr. vindt de bejegening van M. H. door dit voorstel alleen reeds meer dan kren kend. Spr. is ook van meening, dat de armen zorg beter gediend zal blijven bij een burgerlijk college dan door ambtenaren. Door den gedele geerde zal in den vervolge een nauwer con tact aanwezig zijn tusschen M. H. en het college van B. en W. Voorts zou spr. aan den heer Disselkoen willen zeggen, dat als de Raad het niet met de meerderheid van B. en W. eens is, hy zich daardoor toch niet tegen den Burge meester keert. Als dat het geval was zou men altijd moeten slikken, wat B. en W. voorstellen. Mr. VON MEYENFELDT (A.R.) kan met het gevoelen van de minderheid van B. en W. vol komen instemmen. Spr. heeft tegen publieke armenzorg principieele bezwaren, die zich in al hun kracht openbaren, wanneer die zorg wordt ondergebracht bij een dienst met bezoldigde ambtenaren. De heer RIJKES (V.B.) zou graag zien, dat deze zaak niet op de spits werd gedreven. Wie werkt maakt fouten. Spr. acht het voorstel te bar, niet democratisch en dus onaanvaardbaar. De heer KROMHOUT (C.D.U.) zal los van alle persoonlijke kwesties en gevoeligheden zijn stem geven aan het advies van B. en W. De heer VAN UNEN (V.B.) zegt, dat de groote woorden van den heer Disselkoen niet veel in- drdk op hem maken. Spr. geeft er verreweg de voorkeur aan als de armenzorg niet wordt uit geoefend door ambtenaren. De heer VOORS (C.H.) acht het voldoende, om het advies van B. en W. te volgen, waar zij zeggen, dat het noodzakelijk is dat er maat regelen worden getroffen. De heer MEEUWENOORD (R.K.) zou den zuinigen wethouder van financiën willen vra gen of hy de financieele consequenties van deze reorganisatie wel voldoende doordacht heeft. De heer v. d. ERP (R.K.) vraagt of verwacht kan worden, dat conflicten in het vervolg ver meden zullen worden. Wethouder Dr. DROOG (R.K.) verdedigt uit voerig zijn minderheidsstandpunt. Spr. is ont roerd over de wijze waarop de heer Disselkoen den Burgemeester in de hoogte heeft gestoken en over de wijze waarop door hem eerbied aan het gezag is betoond. De VOORZITTER zegt, dat het geenszins de bedoeling is om een strafmaatregel tegen M. H. te treffen. Geenszins kan spr. zeggen, dat con flicten door den gedelegeerde in den vervolge zullen worden voorkomen. Wethouder Jhr. VAN DE POLL (C.H.) zegt, dat de kosten tengevolge van de reorganisatie niet hooger zullen worden. Na eenige re- en dupliek wordt het voorstel van den heer Disselkoen verworpen met 96 stemmen. Voor het voorstel stemden de heeren Voors, de Tello, Disselkoen, Kromhout, van der Erf en Wethouder Jhr. van de Poll. Bij de rondvraag vraagt de heer Kromhout (C.D.U.) een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid, om evenals dit thans op en kele bijzondere scholen het geval is, ook school- voeding in te voeren op openbare scholen. Ontspanningslokaal voor werkloozen geopend Nu voor de zevende maal is Woensdag het ontspanningslokaal in het R. K. Vereenigings- gebouw weer geopend. Had ten vorigen jare de voorzitter van het co mité tot ontwikkeling en ontspanning voor werkloozen den hartgrondigen wensch geuit dat dit in de toekomst niet meer noodig zou zijn, al is er tot op heden geen groote toename meer, minder is het nog niet. Was het getal over deze wéék in 1933 in to taal 480, waaronder p. m. 100 extra door de toen heerschende vorstperiode, in 1934 bedroeg het aantal in dezelfde week 403, en steeg in 1935 tot 463, terwijl het getal dit jaar 470 is. Met het oog op de uitbreiding der gemeente mag er dus heden van een stilstand, zoo niet een kleine verbetering gesproken worden. Het was dan ook de meening van het alge meen comité ook dit jaar naast de cursussen ook de ontspanningsgelegenheid wederom open te moeten stellen. Bij deze opening waren aanwezig het voltal lige bestuur en vele commissieleden. De heer C. A. M. Jonckbloedt, voorzitter van het algemeen comité, zeide in zijn openings woord dat, hoewel de belangstelling van het comité meer uitgaat naar de cursussen, welke weer voor de werkloozen gegeven wérden. en deze zeer goed bezocht worden, (de voorzitter juichte dit zeer toe, om zijn tijd beter met lee- ren dan met spel door te brengen, er toch voor meer ouderen en voor hen, die door een of an dere reden niet aan de cursussen deel kunnen nemen, de gelegenheid open staat zich te verpoozen met een of ander spel. Vervolgens gaf de voorzitter eenige aanwijzin gen ter bevordering van den goe. gang van zaken, en besloot met den wensch dat allen zich zullen gedragen naar de aanwijzingen van de heeren van het comité, den aanwezigen de ver zekering gevend dat het bestuur alles in het werk zal stellen om den last der werkloosheid minder drukkend te maken. Daarna verspreidde de aanwezigen zich over de ruime zaal, om clubjes te vormen voor kaart-, schaak- en damspel, welke spelen in ruime mate aanwezig zijn, terwijl de kist met tabak weer gereed stond voor het stoppen der Pijp- St. Nicolaas by den R. K. Volksbond Za terdagmiddag zal St. Nicolaas een bezoek brengen aan de kinderen van leden .der afdee- ling Heemstede van den Ned. R. K. Volksbond, in de groote zaal van het R. K. Verenigings gebouw aan den Heerenweg. Daar er ongeveer 350 kinderen zijn, die aan deze feestelijkheden mogen deelnemen zullen de kinderen per gezin door hoogstens één der ouders begeleid mogen worden. St. Nicolaas in de Indische buurt Heden (Vrijdagavond) zal St. Nicolaas zijn jaarlijksch bezoek brengen bij de kleinste kinderen van de leden der Indische buurtvereniging. Te kwart voor zes zal St. Nicolaas met zijn knecht een rijtoer maken vanaf het Wilhelminaplein door de Indische buurt, waarna hij dan in café restaurant „Wapen van Heemstede" gast der kinderen zal zijn en waarbij hij de gebruike lijke cadeaux zal uitreiken. Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bij: Homburg, Kerkplein 26 Bloe- mendaal, een grijs poesje; J. J. Swarts, van Raephorststraat 4 Haarlem, een damesporte- monnaie met inhoud; Schuit, Zomerzorgerlaan 22 Bloemendaal, een zwart hondje; H. J. Nij- land, Graaf Florislaan 35 Vogelenzang, een num merplaat H.Z. 26865; J. Echhorn, Nocrclertuin- öorplaan 42 Haarlem, een handschoen met kap' G. Lette, Zandvoorterweg 43 Aerdenhout, een grijze koffer; G. Duifman, Albert Thijmlaan 30 Bloemendaal, een tabakszak met inhoud; Kors- man, Alb. Thijmlaan 55 Bloemendaal, een schooltasch met boeken t. n. A. Franken; van der Kluft, Noordertuindorplaan 8 Haarlem, een motorhandschoen; A. W. de Groot, Zandvoort- schelaan 74 Heemstede, een ceintuur; aan clen politiepost te Aerdenhout. een dameshand schoen; aan het bureau van politie Overveen, een vulpotlood; een heerenhandschoen; voet steun van motor; een grijze handschoen; een kinderhandschoen; een kinderwantje; een astra- kankraag. Diefstal van rijwielen Woensdagavond is uit de fietsenstalling van het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan te Bloemendaal een damesfiets ont vreemd. Later bleek, dat er een heerenfiets voor in de plaats was gekomen. Zondagavond was een bij de garage van H. v. O. staande damesfiets gestolen, terwijl een hee renrijwiel was achtergebleven.Deze fiets bleek dien middag te Haarlem-Noord voor een café te zijn ontvreemd. Donderdagavond is ten nadeele van R. K. F. S. een heerenfiets, en dienzelfden avond t.n.v. mej. v. d. B. een damesrijwiel ontvreemd. De fiets van eerstgenoemde is later op den Tetterodeweg te ruggevonden, terwijl in den nacht van Donder dag op Vrijdag nog een damesfiets nabij het station Bloemendaal is gevonden, waarvan de herkomst voorloopig nog duister is, terwijl bo vendien in het Bloemendaalsche bosch het rij wiel van mej. v. d. B. werd aangetroffen, ont daan van belastingplaatje, lamp en dynamo. Historische optocht op 9 Januari Het Centraal comité van Oranjevereenigin- gen deelt mede: Zooals reeds gemeld is, zal het Centraal Co mité van Oranjevereenigingen een historischen optocht houden, voorstellende den intocht van Prins Willem I in Amsterdam in 1580. Deze fleurige stoet, gestoken in de schitterende klee- dij van dien tijd, zal na aankomst van den Prins en zijn gevolg aan een der aanlegsteigers in IJmuiden, waar de regeering van Amster dam den Prins verwelkomt, zich te voet bege ven langs een nog nader aan te wijzen route door IJmuiden West en Oost, naar Driehuis, waar den deelnemers de illusie, een prins, edel man, enz., enz. te zijn, weder ontnomen wordt. Het comité is er vast van overtuigd, dat dui zenden van dit schitterende schouwspel zullen willen genieten, en doet een ernstig beroep op een ieder, zooveel mogelijk aan het slagen er van te willen medewerken. Dit kan op de eerste plaats geschieden door daadwerkelijke mede werking. Reeds gaven enkelen zich op. Maar er zijn 100 deelnemers noodig. Volgt het voorbeeld van dien jeugdigen enthousiast, die zoo graag page wil zijn en zijn spaarpot angstvallig bewaakt, omdat hij zich de kans niet ontnomen wil zien, dien dag zijn diensten aan zijn Prins te kun nen bewijzen. Overigens, de prijzen van de rollen zijn zeer overeenkomstig dien goeden ouden tijd en loo- pen van ongeveer 2 tot ongeveer 10. Gym nastiek-, wandelsportvereenigingen of groepen van personen kunnen wellicht gezamenlijk een onderdeel van den stoet vormen. Vraagt inlichtingen aan de besturen der plaatselijke Oranjevereenigingen en bij het secretariaat, telef. 5141. En de verdere medewerking. 9 December a.s. wordt een speldjesdag gehou den. Het zijn eigenlijk geen speldjes, maar.... doch kijk u zelf eens dien dag. Wij wekken gaarne ieder op, dit doel zoo veel mogelijk te steunen. Het volledige programma voor de WZ-elf- tallen voor a.s. Zondag luidt als volgt: HMS I—WZ I, 2 uur (vertrek 11.30 per auto vanaf de kerk). WZ IIForward II, 2 uur. DO SS III—WZ III, 12 uur (vertrek 11 uur per fiets vanaf de kerk). WZ 4—DOSS 4, 12 uur. Purmerend IIWZ 6, 12 uur (vertrek 11.45 per fiets). WZ Jun. B—SVA Jun. B, 2 uur. WZ Jun. C—WZ Jun. D, 12 uur. De Hanze De R.K. Middenstandsvereeniging ,,De Hanze" heeft tot eere-lid benoemd haar oud-voorzitter, den heer P. F. Ranshuijsen. In het Xaverius-Missiehuis te Halfweg had Woensdagmorgen een ongewone plechtigheid plaats. Tegen half elf kwam burgemeester Simons de Zusters feliciteeren met haar 25-jarig verblijf te Halfweg en hij deelde daarbij mede aan Mère Xavier, die dit Missiehuis stichtte, na zelf 32 jaren aan het onderwijs geweest te zijn in Oost- Indië, dat het de Koningin had behaagd, ter erkenning harer verdiensten haar met de Rid derorde van Oranje-Nassau te begiftigen. On der uiterst waardeerende bewoordingen die te vens getuigden van de warme persoonlijke sym pathie van den burgemeester voor de Zusters, overhandigde deze de onderscheiding. Met ge juich van heel de communiteit werd de onder scheiding de geridderde opgespeld en spontaan klonk een „Lang zal zij leven" beurtelings ter eere van H.M. de Koningin en van de nieuw ge ridderde, die aangedaan bedankte voor de eer, haar te beurt gevallen, waarin zij vooral zag een onderscheiding voor haar kloosterorde. De totaal-omzet aan den Rijksvischafslag te IJmuiden bedroeg over de maand November f 754.235.23 tegen f 786.758.23 over dezelfde maand van het vorig jaar. In totaal werd over de afgeloopen 11 maan den voor f 5.587.694.omgezet tegen f 5.610.765 over dezelfde periode van het vorig jaar. In November kwamen aan den afslag: Treil- en zeevischzegen; (167) 186 Ned. stoom- en motortreilers f 450.799.61 (f 387.581.49); (145) 110 Ned. motorloggers f 77.608.47 (f 80.171.80); (466) 659 Ned. motorkustvisschersvaartuigen f 59.510.30 (f 23.307.98); (20) 29 Ned. open boo ten f 921.66 (f 95.70); (14) 6 Deensche motor- kotters f 6.870.28 (f 13.447.80); (2) Belgische motorkotters f (f 570.86); 3 Zweed- sche motorkotters f 2.584.19 (f Drijfnet: (19) 14 Ned. stoomloggers f 14.116.70 f 16.563.15; (298 137 Nederl. motorloggers f 125.508.33 (f 247.251.24)(1) 1 Poolsche motorlogger f 1.011.35 (1.429.20); (7) Engelsche drifters f (f 6.817.10); Consignaties f 15.304.34 (f 9.521.91). Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van de overeenkomstige periode in 1935. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is alhier aan gewetensgeld ontvangen f 76.01. Het Heemsteedsche Fanfarecorps „Excelsior" geeft Zaterdag 12 December in het café-restau rant „Dreefzicht" te Haarlem, des avonds om 8 uur, een muziekuitvoering. Medewerking ver leent de humorist Jack Funny. De inbraak van den nacht werd dezen keer gepleegd ten nadeele van een kleermaker, die zijn werkplaats heeft aan de Johan de Breuk straat. Via een slecht gesloten achterdeur zijn 15 a 20 coupons stof en een regenjas wellicht voor goed verdwenen. Het geheel vertegenwoor digde een waarde van ongev. f 200. Vraagi het oordeel van Uw doktert 1 4 CHIEF WHIP Bij Apothekers en Drogisten groote flacon kleine flacon f 1.1 5 Met een zucht van verlichting sloot Mac Plimley de deur van z'n hut. Tot nu toe was alles goed gegaan; niemand had den minsten argwaan tegen hem gekoesterd. Na vijf dagen zouden ze in Toulon aankomen. De douane? Daar wist hij plenty raad op. Wie zou in hem, die zich zoo prachtig vermomd had, Izak Bross, den geduchten diamantsmokkelaar herkennen? Z'n papieren waren in orde. Hij was een renteniertje, dat voor den eersten keer op reis ging. Hij was juist bezig iets uit z'n rieten koffer te halen, toen de deur van z'n cabine open ging en een man binnentrad. „Wel, wel," lachte deze vroolijk, „daar heb ben we, zoo waar ik leef, onzen Mac Plimley den roemruchten diamantsmokkelaar." De aangesprokene keek verschrikt, verbleekte en vroeg: „Komt u me arresteeren?" „Neen, nog niet. Ik ben de chef van den Franschen opsporingsdienst der douane en ben er van overtuigd dat u thans een groote partij diamanten tracht te smokkelen." „Hoe komt u er bij?" „Och, zoo maar. Maar vinden zal ik ze. Ik deel deze cabine met jou en kan dus gemakke lijk zoeken waar je die steenen verborgen hebt. M'n naam is Plus; gemakkelijk te onthouden." „En ik heet Izak Bross." „Aardige naam, maar dat wist ik al lang," lachte Plus. Het zou thans een strijd in sluw- en slim heid worden tusschen hun beiden. Hoe Plus ook alles van zijn mede-passagier doorzocht, hij vond geen enkelen diamant. Toch was Plim ley alles behalve op z'n gemak, zoo dicht in de nabijheid van dien ambtenaar te zijn. Na een dag of drie vertelde Plus hem op den meest vriendschappelijken toon, dat hy er niet in geslaagd was te vinden wat hij zocht en dat hij, Mac Plimley, er daarom maar op rekenen moest in Toulon in quarantaine te worden ge houden. Een week in strikte afzondering met scherp toezicht, is een uitstekend middel," grijnslachte hij, Mac Plimley wist dat maar al te goed. Boven dien zouden door dat gedwongen arrest al z'n plannen in de war gestuurd worden, en als hij niet heel slim was, zou z'n smokkelwaar nog gevonden worden ook. Hij verkeerde in een moeilijken toestand en liep daarover 's avonds op het dek na te den ken. Onverwacht kwam een groote, zwaar ge bouwde man op hem toe, die hem een beetje vuur vroeg. „Wel wat saai op zoo'n boot, vindt u niet?" vroeg de vreemdeling. „Ja, op een boot gebeurt nooit veel bijzon ders." „Wel mogelijk, maar ik heb toch wel eens gelezen, dat men op een boot allerlei avontu ren meemaakt," beweerde de andere. „Wat 'n eend," dacht Mac. „Zou u dan wel eens wat bijzonders willen meemaken?" vroeg hij, zoo langs z'n neus weg. „Wat graag!" riep de andere. „Daarom ben ik juist, om u de waarheid te zeggen, deze reis gaan meemaken. Ik zou bly zijn als er bijv. een aanslag op een millionnair gepleegd werd of zoo iets." „Iets van dien aard kan ik natuurlijk niet voor u arrangeeren," zei Mac lachend, „maar in u meen ik toch den man getroffen te heb ben; die me in deze moeilijke aangelegenheid kan helpen." Hier liet hij z'n stem dalen en deelde z'n nieuwen kennis mede dat hij in 't bezit was van een groote erfenis, die hy moest overbren gen en waarop een ander loerde. Hij moest dag en nacht dien schat bewaken. Zoodra hij voet aan wal zette, zouden gehuurde individuen hem volgen, om hun slag te slaan. Daarom moest de andere hem nu helpen en een pakje voor hem verzenden naar een hotel in Versailles. Aan den hotelhouder moest hij in een begeleidend schrijven verzoeken dat te bewaren, totdat een zekere Izak Bross het zou komen afhalen. U kunt dat pakje morgen met de post van het watervliegtuig meegeven. Deed ik het, dan zou er dadelijk beslag op gelegd worden. Ook op deze boot is meer dan één spion. Alles zal ik in een stuk chocolade verbergen en u dan het pak geven. Wilt u dat voor me doen?" De vreemdeling, die zich als Préville had voorgesteld, nam het gretig aan. Blijkbaar was hij opgetogen, iets sensationeels i alias Mac Plim- E ley, dacht: „Wat E eefl zijn er nog stom- E melingen op deze wereld." Den volgenden morgen verborg hij handig het door hem gemaakte pakje, waarin zich de diamanten bevonden, onder het servet van Pré. vilie, én toen deze een paar minuten later aan tafel verscheen, wierp hij Plimley een knip oogje toe. Voor alle zekerheid had deze laatste het stuk chocolade als monster zonder waarde klaar gemaakt. Twintig minuten later steeg het postvliegtuig op en slaakte de smokkelaar een zucht van verlichting. „Wat heb ik daar dien Plus leelijk te pak ken," dacht hij vergenoegd. Verder bracht hy dien morgen opgewekt met z'n nieuwen kennis door, die daarbij herhaaldelijk blijken gaf van z'n bekrompen verstand. Dien middag sprak mijnheer Plus, die anders bijna nooit een woord met z'n reisgenoot wis selde, Mac Plimley aan. „Ik heb al naar Toulon getelegrafeerd, mijn heer Plimley, en alles is daar voor uw ontvangst in gereedheid gebracht. Er zal een uitgebreid onderzoek plaats hebben, dat verzeker ik u. Maar a propos, ik zag u daar vanmorgen in gesprek gewikkeld met dien Préville. Neem u maar goed in acht voor hem, want hij is de sluwste internationale oplichter die er bestaat. Waarschijnlijk is hy zoo vriendelijk tegen U, omdat hij er voordeel in ziet. Enfin, u bent nu gewaarschuwd." Op dit oogenblik was het Mac Plimley alsof de heele boot met hem en alles wat er op was, in de diepte zonk. Hij werd doodsbleek, keerde zich om en ging naar z'n hut. Daar drong het langzaam tot hem door, dat hij nu z'n dia manten kwijt was. Zeker, die schurk van een Préville had hem in z'n macht. Voorloopig zou men hem vasthouden in Toulon. Wel zou men niets vinden, maar het zou toch minstens twee dagen duren vóór men hem vrij liet. Die had Préville dan op hem voor. Die zou dadelijk naar Versailles gaan en in 't hotel het pakje afhalen, dat voor Izak Bross bestemd was. Zou hij eens met Plus praten? Neen, dat gaf niets, dan was hij z'n diamanten zeker kwijt. Lang dacht hij er over na wat hij doen zou. Eindelijk scheen hij er iets op gevonden te hebben. Het was de laatste avond aan boord en de kapitein gaf een feestje. Terwijl allen druk aan 't feestvieren waren, sloop Mac Pimley stil naar Préville's hut en zocht daar eenigen tijd rond, totdat hy datgene gevonden scheen te hebben wat hy zocht. Weer op het dek ge komen, wierp hij iets in zee en mengde zich na een kwartier weer ongemerkt onder de gasten. Vier volle dagen hield men den diamant smokkelaar op 't douanekantoor vast. Men had, ondanks het allernauwkeurigst onderzoek aan den lijve en in de kleeren van den smokkelaar, Eindelijk wist Drein raad. Op een tak van een dooden boom zat een vogel met een reusach tigen snavel. Als de vogel zijn snavel beweegt, zei hy, dan nemen we de richting, die zijn snavel wijst Kort daarop draaide de vogel zijn kop naai- het westen en dus gingen Piet en Drein dien kant op. De zon was gloeiend en telkens zaten ze vast in de cactussen. Maar ze liepen toch flink door. Dat was 't beste om nog ergens onder dak te komen. Onderweg vonden ze soms planten met zulke groote bloemen, als ze nog nooit gezien hadden. „We moesten er eigenlijk een paar van meenemen", zei Piet Prikkel, „voor later als we thuis zijn." Maar toen ze een half u urtje met de reuze-bloemen ge sjouwd hadden, ging de aardigheid er af en werden de bloe men maar ergens neergezet geen enkelen diamant kunnen vindien. Toen liet men hem vrij. Met den eerstvolgenden trein vertrok Mac Plimley naar Versailles en ging daarna regelrecht naar 't hotel, waarheen hy het pakje verzonden had. „Zeker, mijnheer," zei de portier vriendelijk, „het ligt hier al eenige dagen op u te wach. ten. Hier is het." Plimley zag direct dat het t zelfde pakje was. „Heeft er iemand nog naar me gevraagd?" vroeg hij. „Neen, mijnheer, niemand." Anderhalf uur later trad Plimley een politie bureau binnen. „Kunt u me ook zeggen hoe lang het duurt voor een reiziger, die in Toulon aankomt en al z'n papieren en z'n paspoort is kwijt geraakt, vrij komt en verder kan reizen?" vroeg hy beleefd aan den inspecteur, die hem te woord stond. „Hm," zei deze bedenkelijk. „Dat is altyd een leelijk geval. Dat duurt minstens een week, maar dan is 't een meevaller. Het duurt ook wel eens een maand, dat zoo iemand wordt vastgehouden." Mac Plimley bedankte beleefd voor de in lichting. Op straat giekomen, mompelde hij „Zoo heel erg had ik me dus niet behoeven te haasten." Heden zette het Amsterdamsche Gerechtshof weder de behandeling van de Onneszaak voort. Het woord is thans aan den verdediger Mr. Kappeyne van de Coppello. PI. begint met een aanval op het pleidooi van Mr. Kokosky, dat een nieuw requisitoir tegen Onnes werd. Mr. Kokosky heeft gesproken van „feiten", die een ongunstig licht over verdachte zouden wer pen; er zou volgens hem zelfs een brochure over „moeilijkheden" van verd. zijn versche nen. PI. legt een brief van de Ned. Handel maatschappij over, waarin zij verklaart, een brochure volgens welke zij door den heer Onnes zou zijn opgelicht, niet te kennen. Over een incorrecte houding van O., aldus verklaart de Handelmaatschappij, heeft zij nooit te klagen gehad. Het verwondert pl„ dat de verklaringen van den leider van de juridische afd. der Han delmaatschappij, Mr. Polderman, die door den rechter-commissaris is gehoord, niet in een proces-verbaal zijn vastgelegd. Deze verklarin gen luidden gunstig. Uitvoerig bespreekt pl. het belang, dat Ko ning bij de inbraak had. Hij kon de schilderijen zeer goed in het buitenland verkoopen. Dan behandelt Mr. Kappeyne nogmaals in den breede de financieele positie van zijn cliënt en die van Koning. Voor den heer Onnes gelegenheid krijgt tot het uitspreken van zijn laatste woord, schorst de president de behandeling van de Onneszaak om de behandeling van de zaak Koning te ver volgen. Onnes verlaat de verdachtenbank om zijn plaats aan Koning af te staan. Plotseling keert Onnes zich om en roept: „Mag dat nu zoo maar, Koning zegt tegen me: „Ploert, ik krijg je wel." Mr. Muller Massis: „Een beleediging in de rechtszaal. Het Hof kan zelf constateeren Koning valt woedend uit: „En wat moet ik hooren van die schoften daar, van dien man, die zich met geheimen wapenhandel bezig houdt Mr. Muller Massis (verbaasd): „Bedoelt U mij?" Koning; „Neen, dien ander Mr. Kappeyne (lachend) „Omij!" De president kalmeert de partijen en Koning gaat dan rustig zitten. Het woord is dan aan den procureur-generaal, Mr. J. Versteeg, die persisteert bij zijn eisch tot veroordeeling van K. tot acht maanden gevan genisstraf met aftrek vas voorarrest. Mr. Kokosky repliceert daarna. Hij besluit zijn repliek met een woord var. hulde tot het Gerechtshof: „De behandeling van deze strafzaak door uw Hof zal overal en door alle tijden heen gelden als een voorbeeld van prachtige rechtspleging." Koning heeft nog het laatste woord en hij gebruikt dit om zijn excuses aan te bieden, wanneer hij niet altijd de goede vormen in acht heeft genomen. Nadat het Hof in raadkamer is geweest, bes paalt de president de uitspraak op 18 December. IJMUIDEN. 4 Dec. Tarbot 94 cent, Tong 0.91 1.01 per kg. Groote Schol 20.00, middel Schol 23.00, Zetschol 27.00, kleine Schol 10.00—-20, Wij ting 4.70 per 50 kg. Versche Haring 2.25-6.85 per kist. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Zaterdag 5 Dec. 1936. Vloedp 'LSZ v.zn. en 8.24 n.n» VA.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2