Provinciale begrooting van N oord-Holland Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen j Aftreden van Koning Edward? GOEDGEKEURD VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 iiiiiHniiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiHtnininiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimiiimiiHitiniiiniiiHiiiiiiHmiii Moties van Engelen over electrici- teits- en waterleidingtarieven verworpen Het Wegenfonds Provinciale Bedrijven Begrooting goedgekeurd Leeningen Bouw schutsluis VAN ONZE RECHTBANK Aanrijding op de Oostvest LIEDEREN-AVOND TITI FERMIN DE RLOEMENDAAiLSCHE BEGROOTING Na eenig debat bij de hoofd stukken goedgekeurd Straatverlichting Kasplanten De kampeerkwestie Werkverschaffing in de Haarlemmermeer Voorstel tot combinatie van Fruittuin en Wandelbosch aangenomen Schoolgeld leerlingen M.O. De Jamboree Gevonden dieren en voorwerpen Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage De Valutamarkt Gedeeltelijk gecorrigeerd) MEDIUM ALS OPLICHTER Sfeer in het Lagerhuis is pessimistisch Het vliegongeval op Waalhaven Bij het draaien van de bocht ver loor het toestel te veel snelheid Toestel opgehaald PijnenburgSlaats winnen Kopenhaagsche zesdaagsche geëindigd Winnaar uitgefloten nininminniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmniiiiiiiii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD In de gisteren voortgezette zitting van de Provinciale Staten van Noord-Holland is de be handeling van de begrooting voor het Provin ciaal Wegenfonds vervolgd. De heer THOMASSEN (S.DA..P.) opperde het plan om de voormalige spoorbrug over het Noord-Holl. Kanaal te Schoorldam te verbouwen tot gewone brug. Ook spr. sloot zich bij de hulde aan Jhr. Reigersman aan. De heer POTHUIS (S.D.A.P.) pleitte voor converteering van de leeningen voor het We genfonds in één groote leening met laag rente percentage. Gedeputeerde Mr. BOMANS (RK.) beant woordde de sprekers en beloofde prae-advies over het vooistel-Saal. Noord-Holland is voor wat betreft de rijwielpaden bij geen enkele pro vincie ten achter. Om technische redenen wordt nog geen klinkerbestrating toegepast op verzak kende wegen, doch spr. zal dit zooveel mogelijk bevorderen. Ged. Staten sluiten zich aan bij de hulde aan Jhr. Reigersman gebracht. Geen on derdeel van het wegenplan is zoo moeilijk als de aansluiting te Diemen tusschen Provincialen weg en Rijksweg. De Provincie heeft voor de z.g. commissie- wegen in het Gooi subsidie verleend. Dat niet temin de toestand van die wegen niet goed is, ligt aan het Gooi zelf. Spr. bestreed dat er fouten zijn gemaakt bü den aanleg van de kanalen Schagen-Stolpen- Kolhorn. Ged. Staten kunnen hun voogdij niet zoover uitstrekken dat Amsterdam verboden wordt om veergelden op de IJveren te heffen. Amsterdam heeft dat geld beslist noodig. Waar Wormerveer zelf niet bereid is om den tol op de Zaanbrug op te heffen, kunnen Ged. Staten in dezen niets doen. De eindstoffeerin? van de Provinciale wegen met witte paaltjes b.v. is nu nog niet aan de orde De samenwerking tusschen de Ged. Staten van Noord-Holland en Utrecht, dat den aanleg van aansluitende wegen in beide provincies be treft is uitstekend. Utrecht kampt echter met gebrek aan geld en daardoor is het tempo voor wegenaanleg daar trager dan in Noord-Holland Overbrugging van het Noord-Holl. Kanaal is Rijkszaak. Het idee van den heer Tnomassen Inzake de voormalige spoorbrug bij Schoorldam verdient overweging. Het grootste deel van de Wegenfondsleenin- gen is al tot lage rente-leeningen geconverteerd Geen enkele provincie kan op een zoo laag rentetype bogen als Noord-Holland. Na re- en dupliek werd de begrooting van het wegenfonds aanvaard. Hierna werden behandeld de begrootingen voor de Provinciale Bedrijven. De heer VALKERING (S.D.A.P.) juichte even- tueele waterwinning uit het IJselmeer toe. Om de kosten voor de Provincie niet te verhoogen moet de kampeergelegenheid in de duinen be perkt worden. De heer THOMASSEN (S.D.A.P.) uitte zijn vreugde over de verschillende verbeteringen. Tenslotte bracht spr. hulde aan Ged. Staten voor het beheer der bedrijven. Kunnen echter de duinen niet meer tot recreatie-oord worden gemaakt? De heer ENGELEN (K.D.P.) drong op meer tewerkstelling van jeugdige werkloozen aan, b.v. bij de Provinciale Bedrijven. Spr. trok zijn vroe ger ingediende moties in en diende nieuwe in, waarin verzocht werd de tarieven van de Pro vinciale Electriciteits- en Waterleidingbedrijven meer in overeenstemming te brengen met de ge zinsgrootte van de verbruikers. (In zijn vorige moties was ook het inkomen der verbruikers hierbij gevoegd, doch in de nieuwe verviel dit). De heer ROMME (R.K.) wees er op, dat de heer van Engelen wel nieuwe moties indient maar niet eens de moeite neemt het afwijzend prae-advies van Ged. Staten op zijn vorige mo ties te weerleggen. Hij heeft wel enkele qualifi- caties gebruikt, doch dit zijn geen argumenten tegen het prae-advies en voor zijn moties. De R. K. fractie vereenigt zich volkomen met de conclusie van het afwijzend prae-advies en acht de moties-v. Engelen onaanvaardbaar Als men inderdaad de tarieven naar de ge zinsgrootte ging heffen, dan zouden de groote gezinnen als het ware provinciaal gesubsidieer de gezinnen worden. In die vernederende positie behoeven de groote gezinnen echter niet gedron gen te worden. De heer STAPEL (V.B.) vroeg de aandacht van Ged. Staten voor de wijze, waarop de tarie ven drukken op noodlijdende bedrijven De heer SAAL (N.S.B.) wees op de daling van het waterpeil in de bollengronden te Bennebroek door de waterwinning. Laten Ged. Staten zoo vee] mogelijk spoed betrachten met de water winning uit het IJselmeer, De heer CLIJNK (RK.) drong op soepelheid aan inzake opmeting van de huizen in de Zaan streek voor het vaststellen van het vastrecht. Er zijn in dit opzicht misstanden geweest. De heer HARTOG (S.D.A.P.) verzocht decen tralisatie van de kampeerterreinen in de Pro vinciale duinen. De heer POTHUIS (S.D.A.P.) wees de moties- v. Engelen af. Niet de grootte, maar het inko men vah het gezin moet invloed hebben op de tarieven. Iemand met veel kinderen kan toch Immers ook een groot inkomen hebben en dan minder behoeven te betalen volgens deze motie dan iemand met een klein inkomen en een klein gezin. Dat is geen goede politiek. Ook over heidsbedrijven moeten rendabel gemaakt wor den. De heer LAMBOOY (R.K.) was nog steeds van meening dat de Provincie geen gemeente lijke electriciteitsbedrijven moet overnemen en dat hij dus tegen den betrokken post op de be grooting zal stemmen. Gedeputeerde Mr. BRUCH zette uiteen, dat, al wordt uitgemaakt, dat in Bennebroek het waterpeil in den grond door de provinciale wa terwinning verlaagd is en daardoor de bedrij ven daar schade ondervinden van de water winning, dan zegt dat nog niets voor de andere terreinen, waarover ook klachten zijn. Ged. Sta ten staan nog steeds op het standpunt dat er geen causaal verband is tusschen het waterpeil in den grond en de waterwinning. Het Provinciaal landgoed kost zeer veel aan onderhoud. Bebossching in werkverschaffing is zeer mooi en nuttig, maar brengt hoogere on derhoudskosten met zich mede. Juist vanwege die onderhoudskosten is het onmogelijk om de provinciale duinen weer tot recreatie-oord te kunnen bestemmen. Niet het vandalisme doet het meeste kwaad aan de bosschen, maar de onkunde van de be zoekers, die niet weten dat ze schade toebren- gne aan de provinciale bosschen. Wat de moties-v. Engelen betreft, beriep spr. zich op de meening van een deskundige als prof. Romme. De Provincie wil geen winst ma ken op de bedrijven en deze dus geheel dienstbaar laten zijn voor den consument. Daar door vervalt de rechtsgrond om aan bepaalde consumenten (de groote gezinnen) eenig meer profijt te geven, welke geen verband houdt met het bedrijfsbelang of met de doelstelling van de bedrijven. Bij het Waterleidingbedrijf zou bovendien, als de moties werden aanvaard, de huurder van het huis aanslagplichtig worden. En dat moet voorkomen worden. De moties wees spr. dus af. Ged. Staten hebben onderzocht of jeugdige werkloozen in de Provinciale Bedrijven kunnen worden tewerk gesteld. Het is gebleken dat dit niet mogelijk is. Het laatste woord hierover is echter nog niet gesproken. Ged. Staten zullen de klacht over de opme ting van huizen in d Zaanstreek voor de vast stelling van het tarief, nauwkeurig onderzoe ken De moties-v. Engelen werden hierna ver worpen met 178 stemmen. (Vóór de N.S.B» de heer v. Engelen en de C.D.U.). De begrootingen van de Provinciale Be drijven werden aangenomen. De begrooting voor de Provincie werd ten slotte aangenomen met 4410 stemmen. (Tegen Comm. en N.S.B.) Provinciale Staten besloten leeningen aan te gaan tot een bedrag van 3.304.050 voor bedrij ven en ziekenhuizen. Voorts besloten de Staten ter bestrijding van de uitgaven der Provincie in 1937 te heffen: 20 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde en de gebouwde eigendommen; 20 opcenten op de Inkomstenbelasting en op de vermogensbelasting. Een bedrag van 250.000 werd onttrokken aan het fonds tot gedeeltelijke reserveering van batige saldi en te boeken ten bate van den gewonen dienst der provinciale begrooting 1937, De Provinciale Staten besloten aan cle ge meente Amsterdam onder nader door Ged. Sta ten te stellen voorwaarden een bijdrage te ver- leenen van ƒ250.000 ten behoeve van den bouw van een nieuwe schutsluis in het Nieuwe Meer, mits door het Rijk een gelijke bijdrage tot dat doel wordt verleend en cle sluis gemaakt wordt voor schepen van 2000 ton. De vergadering werd daarna gesloten. Een 25-jarige chauffeur werd op 4 Augustus j.l. op de Oostvest zoo ongelukkig aangereden, dat hij zijn rechterbovenbeen brak en tot eind September in de Maria-Stichting moest worden verpleegd. Pas eenige weken geleden was hij weer in zooverre hersteld, dat hij zijn arbeid kon hervatten. De automobilist, die de aanrijding veroorzaakt had, moest gisteren voor de Haarlemsche Recht bank verschijnen als verdacht van het toebren gen van ernstig letsel door schuld. De dokter, die den chauffeur in het zieken huis had behandeld, gaf de rechtbank verslag van 'smans langzame genezing, maar kon uiter aard weinig mededeelen over de toedracht van het ongeval. Gelukkig waren er getuigen ge weest. Het slachtoffer had met twee andere per sonen op de Oostvest staan praten bij een grooten tankauto, die uit voorzorg al half op het trottoir was geplaatst om den rijweg vrij te laten. Het had echter niet mogen baten, want verdachte was met zijn wagen plotseling op het drietal ingereden en zonder nat de chauffeur iets van den achter hem komenden auto had bemerkt, was hij tegen den grond geslagen. Verdachte gaf desgevraagd aan den President van de Rechtbank toe, dat hij nog niet zoo lang in het bezit van zijn rijbewijs was. De garage houder, van wien verdachte op den bewusten dag een wagen had gehuurd, verklaarde boven dien nog, dat hij hem een examen had afge nomen en dat dit zeer goed was geslaagd. Hoe het ongeluk dan wel was ontstaan, informeerde de president, die er niet veel van begreep. De automobilist deed een omstandig verhaal van wat hem wedervaren was. Alles was goed gegaan tot de Oostvest. Toen had hij plotseling bemerkt, dat de gaswerking gehinderd was. De motor wilde niet grijpen en te vergeefs had hij getracht del snelheid van den wagen eenigszins op te voeren. Dicht bij den tankauto was de wagen daarop met een vaart vooruitgeschoten en verdachte was hiervan zoo geschrokken, dat hij de tegenwoordigheid van geest verloren h\d en recht op zijn slachtoffer was ingereden. De president verwonderde zich over dit ver haal, dat afweek van vroegere verklaringen, welke verdachte had afgelegd. Hij vroeg den garagehouder of er vroeger al eens meer der gelijke klachten over den wagen waren geweest. De man vertelde verbaasd, dat het de eerste maal was, dat hij ervan hoorde. De Officier van Justitie meende, dat het gebeurde wellicht te wijten was aan de omstandigheid, dat verdachte vroeger nimmer met een Citroen had gereden. Het is bekend, dat een Ford veel sneller rea geert dan een wagen van Europeesch maaksel. Mogelijk heeft verdachte dit voor een storing aangezien. In ieder geval had hij gelegenheid genoeg gehad om uit te wijken of te remmen. De overblijvende wegbreedte was zoo groot, dat er twee auto's elkaar nog gemakkelijk konden passeeren. De Officier geloofde dan ook niet, dat in dit geval van overmacht kon worden gesproken en gaf als zijn meening te kennen, dat verdachte schuldig moest worden verklaard aan hetgeen hem ten laste was gelegd. Dat hij zelf echter wel verzachtende omstandigheden in acht wilde nemen, liet hij blijken in den eisch, dien hij stelde: een geldboete van 50.— subs. 50 dagen en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van zes maanden. Op 17 December zal de Rechtbank uitspraak doen. Een liederen-avond door een debutante, die grootendeels geslaagd mag heeten. Rutine, beheersching (primo van de zenuwen) en ega- liseering van de stem lieten soms iets te wen- schen over, doch daar tegenover stond veel, dat geprezen moet worden. Bovendien blijkt het, dat Titi Permin onder uitstekende leiding studeert, zoodat men haar een hoopvolle toe komst kan voorspellen. Van hare goede eigenschappen dienen we te memoreeren haar muzikaal aanvoelen van de gezongen liederen in wijd-uiteenloopende stijlen, niet het minst van Haydn (She never told her love), Brahms, met gevoelvolle voor dracht, Hugo Wolff, stijlvol en bovendien gees- tig in „Ich hab' in Penna einen Liebsten woh- nen" en Alban Berg, met fraaie stembuiging en volkomen stembeheersching in „Die Nach- tigail". Debussy stellen we ons ijler van klank, en het „Kaddisch" van Ravel met meer verdieping voor. Toch bewondering voor de techniek van dit hooge eischen stellende gezang. Hierin hoorden we enkele malen nasaal zingen. Was het bij Ravel niet hinderlijk, in Handei's „Vieni o Giglio" daarentegen wel eenigermate. Een dergelijk magistraal lied, hetwelk een zeer omvangrijk en groot geluid vraagt, ligt trouwens deze zangeres minder gunstig. Mejuffrouw Permin is op de eerste plaats een zangeres voor het intieme lied in intieme omgeving. Dan hoort men haar reeds goed ge cultiveerd geluid, dat bekoorlijk en meermalen zelfs weldadig aandoet. Bij groote stemuitzetting komt, vooral in middenligging, de natuurstem ietwat na saal en minder aangenaam van timbre voor den dag. De omstandigheden, waarin mej. Permin op trad, waren niet bepaald gunstig. De tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw reso neert bij niet algeheele bezetting te sterk. Niet dat de zangeres daar geen rekening mede hield maar de groote, niet geopende vleugel klonk steeds te vol en te donker tegenover den zang. Mevrouw Leny NoskeFriendlaender bege leidde wel muzikaal, uiterst correct en volg zaam, doch kon blijkbaar op het podium de klankverwerking niet bepalen. Het meest hin derde die klank bij de Fransche liederen. De violist Willem Noske speelde een concert van Bach met forschen streek en vollen, mooien toon en technisch gaaf, echter met te weinig dynamische schakeering, waardoor in het bij zonder het tweede deel: Andante, niet vol doende tot zijn recht kwam. Maar Willem Noske is ook nu nog jong en met de jaren zal wel een beter inzicht in klank verhouding en, naar wij hopen, tevens meer verdieping in zijn spel komen. Vanzelf sprekend hinderde bij zulk vioolspel de volle vleugelklank veel minder. Het niet talrijk publiek kwam langzamer hand geheel onder de bekoring van mej. Fer- min's stem en voordracht. O. K. In de gisterenmiddag voortgezette begroo- tingszitting van den gemeenteraad van Bloe- mendaal werden de verschillende hoofdstukken in bespreking gebracht. De heer BOUVY (R.K.) wees op de f 1500. voor het drukken van de raadsverslagen. Als men die laat stencillen bespaart men allicht f 1000.—. De heer NOORMAN (S. D.) verzette zich daartegen, evenals andere leden, zoodat de post gehandhaafd bleef. De heer v. RIESSEN (A. R.) stelde voor een presentiegeld te geven van f 4.per avond voor het bijwonen van commissievergaderin gen. De heer SCHULTZ (S. D.) wenschte geen onaangenamen indruk te vestigen bij de nood lijdenden, alhoewel hij er principieel voor was. De heer ENSCHEDé (V. B.) meende, dat het voorstel acceptabel is, omdat de raadsleden toch al veel tijd moeten opofferen. De heer POSTHUMUS MEYER (V. B.) be schouwde het raadslidmaatschap als een eere- baan en verklaarde zich tegen evenals de heer BOLLEMAN (R. K.) die meende, dat deze avondvergaderingen geen loonderving geven. De heer v. RIESSEN trok daarna zijn voor stel in. Een voorstel-Enschedé om raadsleden die prijs stellen op een telefoon, een verbinding te geven, werd met 87 stemmen verworpen. De heer BOUVY (R. K.) vond de straatver lichting onvoldoende en te duur. Zou het P. E. N. niet wat goedkooper kunnen leveren? Had de gemeente maar een eigen electriciteits- bedrijf! De heer QUARLES VAN UFFORD (V. B.) betoogde, dat het P. E. N. niet duurder is dan andere bedrijven. Het oprichten van een eigen centrale zou de Kroon niet goedkeuren. De heer CRAMER (S. D.) wees ook op de slechte straatverlichting in verband met de veiligheid. De VOORZITTER antwoordde, dat verlaging of wijziging van tarieven niet mogelijk is ge bleken. Meer geld kan niet worden uitgegeven, zoodat de zaak moet blijven zooals ze is. Waar mede de raad accoord ging. Wethouder PRINSENBERG zegde intusschen toe, dat een rapport zal worden opgemaakt over de verbetering der geheele verlichting, de kos ten daaraan verbonden en den jaarlijkschen last daaruit voortvloeiende. De raad kan dan zelf beoordeelen wat te doen. De heer POSTHUMUS MEYES (V. B.) wees op den post van f 2900 voor planten in kassen. Exotische planten behoeft Bloemendaal niet te hebben, er is dus bezuiniging te verkrijgen. De heer CRAMER noemde de plantsoenen en alles wat daarmede annex is, een groote aantrekkelijkheid voor de gemeente. Insgelijks dacht de heer Bouvy er over en de meerder heid van den raad, zooals ook reeds vorige ja ren. De heer QUARLES vroeg of er controle is op den inkoop bij Publieke Werken. De wethou der antwoordde, dat de laagste inschrijver de order krijgt en dat spr. steeds persoonlijk overleg pleegt met zijn dienst. De heer CASSéE (V. D.) vroeg of er naar aanleiding van een publicatie, overeenstemming is in de kampeerkwestie tusschen Zandvoort De raad van deze gemeente kwam Donder, dagmiddag in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: Burgemeester mr. A. Slob. Onder de ingekomen stukken en mededee- lingen werd door den voorzitter melding ge maakt van het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, inzake het uitbreidingsplan van het luchtvaartterrein Schiphol. Bovengenoemd college heeft dit plan, zooals het door den gemeenteraad was vastgesteld, goedgekeurd, doch daaruit laten vervallen de terreinen van twee boerderijen, welke reeds door de stad Amsterdam zijn onteigend, terwijl de grens bij den Vijfhuizerweg en ten Noorden van de Krommen toch is verlegd. Een zeer belangrijk punt van de agenda was een voorstel tot aanleg van een wandelpark te Hoofddorp. In een uitvoerig prae-advies hadden B. en W. medegedeeld, dat de gang van zaken zoo is ge- loopen, dat het provinciaal bestuur wil mede werken om naast het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp eenige perceelen bouwland aan te koopen en daarvan 7 hektaren te bestemmen tot demonstratiebedrijf voor de fruitteelt en 3 hektaren voor het maken van een wandel bosch, hetwelk dan als windkeering kan dienst doen en als entourage voor een fraai geheel. Bovendien hadden zij er den nadruk op ge legd dat het hebben van een wandelbosch een groot plaatselijk belang is om Hoofddorp als woonoord meer aantrekkelijk te maken, terwijl een proeftuin van groote economische beteeke- nis is voor de ontwikkeling van de bodemcul tuur en van groote sociale beteekenis, omdat hij kan zijn een middel tot het verkrijgen van werk verruiming. De voorzitter herinnerde aan het toegezonden prae-advies en gaf daarbij nog een zeer uitge breide toelichting, waaraan kortheidshalve de volgende belangrijke mededeelingen kunnen worden ontleend: Dit voorstel omvat alleen het plan om aan te koopen ruim 3 hektaren bouwland, daarmee het gemeentelijk grondbezit te vergrooten en dit bü wijze van werkverschaffing te maken tot een glooiend en heuvelachtig wandelterrein met hertenkamp en enkele gedeelten, welke zich daarvoor leenen als bosch te beplanten. Het ligt niet in de bedoeling, schrijven B. en W. om het terrein van gemeentewege als speel tuin in te richten met theehuis, menagerie, muziektent en hertenkamp. Integendeel stellen wij ons voor om voor de afwerking van dit terrein later, wanneer de arbeid in de werkverschaffing zal zijn voltooid, een beroep te doen op de burgerij, teneinde de gelden te verkrijgen, benoodigd voor het ma ken van een speeltuin en wat daarbij behoort. Gelukt ons dit, dan behoeft de gemeente daarvoor geen gelden meer uit te geven. Gelukt dit niet, dan behoeft de gemeente evenmin meer gelden uit te geven en zal het heuvel achtige aangelegde terrein, als bosch beplant, enkel als wandelpark dienst kunnen doen. Gelukt het wel, dan neem ik aan, aldus de voorzitter, dat het bestuur van een alsnog met medewerking van reeds bestaande corporaties op te richten dorpsvereeniging zich zal willen belasten met exploitatie, toezicht en onderhoud van het terrein, alsmede dat de, ontvangsten, welke deze vereeniging zal kunnen maken als entree voor de bezoekers en pacht voor het thehuis, zoodanig zullen zijn, dat ze te dezer zake aan de gemeente een som van minstens f 500 per jaar zal kunnen afdragen voor huur. In dit geval zal de gemeente enkel hebben te betalen de polderlasten ad ongeveer f 65 plus een bedrag ad f 820 voor rente en aflossing. Volgens de berekening van de directie van de Ned. Heidemaatschappij te Arnhem zal een ar beidsloon van ongeveer f 55.000 kunnen worden verwerkt. Dit be teekent, dat 100 personen over een tijd vak van ruim 7 maanden gedurende 35 weken werk kunnen vinden tegen een weekloon van f 15 f 18, of iingeval een verstandig roulee- ringssysteem wordt toegepast dat dit tijdvak van ruim 7 maanden werkverschaffing is te verkrijgen voor 300 personen gedurende onge veer drie maanden. Het plan vraagt momenteel een kapitaals uitgave van ruim f 16.000, doch hiertegenover staat, dat het gemeentelijk grondbezit met ruim drie bunder zal worden vergroot en dus een hoogere waarde zal verkrijgen, terwijl wegens verkoop van bouwterrein in de naaste toekomst mag worden gerekend op een ontvangst van f 5000. Op grond van het bovenstaande en na een kleine verbetering in de redactie van het ge dane voorstel wordt thans gevraagd te willen besluiten tot het vergrooten van het gemeen telijk sportterrein te Hoofddorp, teneinde dit met steun van rijkswege als object van werk verschaffing gereed te doen maken tot wandel bosch naar een plan, zooals dit nog nader door den gemeenteraad zal worden vastgesteld en tot het aankoopen van eenige perceelen bouwland, gelegen ten Zuiden van het gemeen telijk sportterrein tot een oppervlakte van ruim 3 H.A. tegen een prijs, gerekend naar ƒ2750. per H.A., echter met dien verstande, dat deze koop niet zal doorgaan en dit besluit niet zal worden uitgevoerd, wanneer de Provinciale Sta ten van Noord-Holland niet vóór 31 December 1936 zullen hebben besloten tot aankoop van de aangelegen perceelen bouwland, ter grootte van 7 hektaren voor de vestiging van een proef tuin tot bevordering van de fruitteelt. Na eenige discussie werd het voorstel van burgemeester en wethouders zonder stemming aanaenomen. en Bloemendaal. Hoe zal de gedragslijn nu voor Bloemendaal zijn? De VOORZITTER antwoordde dat deze over eenstemming er inderdaad is. De verdere lijn moet nog worden uitgestippeld. Bij den post „Bijdarge in het schoolgeld voor leerlingen uit Bloemendaal, die een inrichting voor bijzonder M. O. bezoeken, werd medege deeld, dat het in de bedoeling ligt om het maximum-bedrag, tot hetwelk bijslag wordt verleend, van f 275.terug te brengen tot f 200.per leerling. De heer ROHLING (R. K.) meende, dat het onderwijs daar in enkele gevallen door ge schaad kan worden, omdat de inrichtingen er niet van kunnen rondkomen. Spr. vroeg dan ook aanhouding van dezen post totdat de on derwijscommissie een nader onderzoek zal heb ben ingesteld. De heer SCHULZ (S. D.) sloot zich daarbij aan. Hij heeft van het R. K. Lyceum cijfers gezien, die uitwijzen, dat f 200.te weinig is. Wethouder HOGENBIRK (C. H.) was er te gen, omdat er toch eerst cijfers zijn aange vraagd. De Lycea hebben alle gelegenheid ge had om bezwaren in te dienen. De scholen be hoeven geen winst te maken, van de f 200. kunnen zij rondkomen. De heer QUARLES VAN UFFORD (V. B.) merkte op, dat de jeugd op de Lycea-veel te groot wordt opgevoed. Er was een weelde-sfeer en daar behoeft Bloemendaal niet aan mee te doen. Het voorstel is dan ook alleszins aan vaardbaar. De heer ROHLING (R. K.) wees op de on sympathieke houding van het Kennemer Ly ceum, maar daar mag een ander Lyceum niet de dupe van worden. Op grond van reëele ge gevens kan het R. K. Lyceum aantoonen, dat f 200 te weinig is. Aanhouding van de zaak is dus te prefereeren. Wethouder PRINSENBERG (R. K.) zeide, dat men niet moet denken, dat die Lycea f 200 krijgen, het gemiddelde bedrag per leer ling is f 60. De VOORZITTER stelde voor, de zaak voor het volgende schooljaar opnieuw te bekijken, de mindere ontvangst geldt dit jaar toch maar vooromdat de nieuwe regeling met Ja nuari ingaat. De heer ROHLING handhaafde zijn voorstel tot aanhouding, dat werd verworpen met 9 5 stemmen. De gewone dienst, sluitende met een bedrag van f 1.902.907.52 werd goedgekeurd. Eveneens de kapitaaldienst met f 601.200. Een kasgeldleening van f 300.000.werd goedgekeurd. De VOORZITTER dankte den raad voor de prettige behandeling van de begrooting en drukte er zijn genoegen over uit, dat de da lende conjunctuur geëindigd schijnt, zoodat de toestand van de gemeente er weer hoopvol uitziet. De heer BIERENS DE HAAN (Nat. Herstel) vroeg of de voorzitter iets meer weet van het conflict in het Jamboree-bestuur. De VOORZITTER erkende, dat de gemeente groot belang heeft bij de Jamboree en dat het conflict ernstig zou zijn. Het wordt hoog tijd, dat men flink aan het werk gaat in Vogelen zang. Spr. zou zijn voelhorens eens in Den Haag uitsteken en meende ook, dat de regeering in moet grijpen, als niet spoedig een oplossing komt. De vergadering werd daarna gesloten. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur). Terug te bekomen bij: Politiebureau Smede straat: handschoenen en ceinturen; Lefeber, Timorstraat 22: leerboek; v. d. Hof, Vergierde- weg 173: armbandhorloge; Beukenkamp, Spaarndamscheweg 490 rd.: heerenjas; Barren- berg, Kruisstraat 18rd.: halsketting; Antonis- sen, Rijpstraat 33: portemonnaie met inhoud; Theel, Bakkerstraat 59: regenpijpen; Politie bureau Smedestraat: rijwielplaatje; v. Dijk, Scheeperstraat 44: schoen; Politiebureau Sme destraat: schoen; Bakker, Ged. Voldersgracht 25rd.: schoen; Smits, Julianapark 66: dames- tasch met inhoud; v. d. Velde, Saenredamstr. 57, tabakszakje; Perquin, Opslagplaats Zuider Buiten Spaarne (Kolenhandel)zakken. In 't valutaverkeer viel Donderdagochtend we der geen verandering van beteekenis waar te nemen. De gulden handhaafde de vaste stem ming van vorige dagen, aangezien het Pond Sterling op 9.019.02 en de Dollar op 1.83% 1.83% onveranderd bleven. Onder beurstijd bleef alles hetzelfde. De Dollar noteerde offi cieel 1.83%, zoodat de waardevermindering van den gulden 20% bedroeg. Voor de Vijfde Kamer der Haagsche Recht bank werd voortgezet de op 8 October j.l. ge schorste zaak tegen den verdachte G. W. A. van den B„ zich noemend medium, die terecht moest staan wegens overtreding van art. 248 bis W. van S., alsmede wegens oplichting door middel van spiritistische seances, tezamen met een jongeman. Aan verdachte is ten laste gelegd, dat hij in 19351936 herhaalde malen verschillende in de dagvaarding genoemde personen heeft bewogen tot afgifte van geld voor entree of vergoeding van onkosten, door listiglijk, bedrieglijk en val- schelijk voor te geven, dat hij (alles in samen werking met den jongeman) als zoogenaamd medium in trance ging en dat daarbij gestal ten van overledenen verschenen, waarbij ook stemmen „van de andere zijde" doorkwamen, boodschappen werden overgebracht en zelfs cadeaux werden overhandigd. Voordat met de behandeling der oplichtings zaak aangevangen werd, behandelde de recht bank in een zitting met gesloten deuren de zedenzaak. Na getuigenverhoor eischte de Officier van Justitie, mr. P. Blok, tegen verdachte Van den B. een jaar gevangenisstraf. Na een korte schorsing had het getuigenver hoor in de oplichtingszaak plaats, waaruit bleek, dat de verdachte in den regel tezamen met den jongeman als media werkte. Door eenige getuigen werd verklaard, dat zij de zaak niet vertrouwden, omdat zij tijdens het bijwonen van de seances verschillende experi menten hadden gecontroleerd. Zoo had b.v. een getuige een been vooruitgestoken, waardoor de langs haar wandelende „geest" haar aanraak te; bij het aanvatten van een hand, had zij die hand gedrukt, waarop deze losgerukt werd. Ook was geconstateerd, dat tijdens het loopen van deze „geesten" de vloer én ook de trappen van een podium kraakten. LONDEN, 3 Dec. (Havas). Hoewel de beslissing, die de Koning neemt, niet voor Maandag e.k. aan de Ka mer behoeft te worden gemeld, meent men te weten, dat het aftre den van Koning Edward, wanneer zich geen buitengewone omstandig heden voordoen, onvermijdelijk is. In den loop van den avond voerden Baldwin, Neville Chamberlain en Malcolm MacDonald een discussie in het Lagerhuis met Tewater en Massey, de Hooge Commissarissen van Zuid- Afrika en Canada. Even na elf uur gingen MacDonald, Tewater en Massey naar het mi nisterie van Koloniën. De Koning bleef eenigen tijd bij zijn Moeder. Men meent te weten, dat hij zich met Haar, evenals kort tevoren met Baldwin en den Her tog van York, onderhouden heeft over de crisis die ontstaan is toen de Koning te kermen ge geven had, dat hij voornemens was Mrs. E. Simpson te huwen, tegen welk besluit het ka binet zich verzet had. Om vijf minuten voor half twaalf keerde de Koning in Buckingham Palace terug. De Koning zal, onder den druk van gods dienstige, nationale en constitntioneele overwegingen, binnen de volgende 24 nar moeten kiezen tusschen zijn troon en zijn privé-Ieven. In parlementaire kringen acht men althans den Koning voor dit dilemma geplaatst. Ze ker zou de koning nog eenig uitstel kunnen verkrijgen om zijn beslissing te overwegen, doch algemeen is men van meening, dat een ontknooping van de constitutioneele crisis op korten termijn zal moeten volgen, zoowel om binnenlandsche redenen als om te voorkomen, dat in het buitenland de indruk van een or ganische zwakheid in de Engelsche xegeerina wordt gewekt. Men hoopt, dat 'de Koning zal wijken voor de argumenten van Baldwin, maar de sfeer in de Kamer is pessimistisch. Koning Edward vindt een onoverkomelijke hindernis in het ver zet van de geestelijkheid, die, naar men ver wacht, den Koning de sacramenten zal weige ren, indien hij in zijn huwelijksplannen vol hardt. Omtrent het vliegongeluk van den heer Van der Leeuw wordt nader gemeld, dat de vlieger, na door den mist gevlogen te zijn, plotseling het vliegveld achter zich zag liggen en toen heeft willen omkeeren. Bij het draaien van de bocht verloor het toe stel echter zooveel snelheid, dat het is afge gleden. In den loop van den avond heeft de echt- genoote van den omgekomen vlieger zich naar Waalhaven begeven. De heer Van der Leeuw bereikte den leeftijd van 42 jaar. Hij behaalde ongeveer acht jaar geléden zijn vliegbrevet. In 1933 vloog hij met zijn echtgenoote naar Oost-Afrika en voorts maakte hij tal van tochten door Europa. Hij was gedelegeerd lid van den raad van beheer der N. V. De Erven Weduwe Van Nellen. Na verscheidene mislukte pogingen om het wrak van het verongelukte sportvliegtuig te lichten, is men er eindelijk om kwart voor twaalf 's avonds in geslaagd het toestel op te halen. Het stoffelijk overschot van den heer Van der Leeuw bevond zich echter blijkens het eerste onderzoek niet in de cabine. In verband met de vondst van het deurtje vermoedt men, dat de vlieger in de modder te recht is gekomen. Het bergingswerk ging met de grootste moei lijkheden gepaard, aangezien de onderdeelen van het toestel steeds bij het ophijschen afbra ken. Tegen middernacht begon het transport 1 naar het vliegveld. Met een sleepdreg werd voortgegaan met het zoeken naar den vermisten vlieger. De Kopenhaagsche zesdaagsche is door het onbetwistbaar sterkste koppel Pijnenburg— Slaats gewonnen. Bij het rijden van de eere-ronde door het Nederlandsche koppel werden onze landgenoo- ten, wien de schuld van het opgeven van den Deenschen favoriet Falck Hansen in de schoe nen geschoven wordt, uitgefloten. De eindstand was: 1. Pijnenburg—Slaats, 453 punten. 2. BillietDekuysscher, 385 punten. Op twee ronden achterstand: 3. WalsGrundahl Hansen, 369 punten. Op drie ronden: 4. Charlier—Danholt, 205 punten. 5. RauschStieler, 161 punten. Op vijf ronden: 6. ChristensenDeneef, 275 punten. Op zes ronden: 7. Funda—Hermanssen, 135 punten. Op negen ronden: 8. Petersen—Jacobsen, 80 punten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4