Haarlem, 4 Dec. Wie doodde ia Marco Graffi? 1 Meer werk VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 TIJDELIJKE tentoonstel ling IN TEYLER Portretkunst van mevr. Van Does- burgh en Jan Veth Failliet VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Donderdag 3 December TOONEEL EEN HEEL BIJZONDERE RECLAME EEN TJOKLAT REEP van 5 ets. Het Nationaal Huwelijksgeschenk Verkoopingen Programma van de Haarl. Radio centrale op Zaterdag 5 Dec. R. K. VOLKSBOND Ledenvergadering AGENDA Bioscopen S December Bioscopen De klok ging voorbij MOEDIGE REDDING Jongetje was al onder dekschuit verdwenen Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" BURGERLIJKE STAND Rijksweg VelsenAlkmaar „U bent btifttaftr .igffl&Wl JW*-* ojSBSefcfcast STAD uws Wi zijn het er allen over eens, dat de werkloosheid een der grootste rampen is, welke onze volksgemeenschap heeft getroffen. Wij zijn er van verzekerd, dat de algemeene toestand in Nederland er heel wat rooskleuriger uit zou zien als er meer werk ^as. in dat geval zou de middenstand ople- ven; zou er meer visch, meer vleesch kunnen worden gegeten. Wij zijn daarvan zoo over tuigd, dat wij nu al een paar vaar werken met ^elvaart-comité's; meer - werk - comité's; grootsche plannen voor werKverruiming en Werkverschaffing; gebruikt Nederlandsch-fa- bricaat-propaganda enz. enz. Het helpen be vorderen van de opleving' in Handel, Nijver heid en Industrie is een plicht van iederen Vaderlander, betoogen wij in dure mooie cir- oulaires, welke wij naar alle kanten uitzenden. Er moet eens een ander geluid worden ge hoord dan het voortdurend klagen over de slechte tijden schrijven wij, omdat anders de energie afneemt, terwijl de ondernemings geest aangewakkerd moet worden om den velen Moeilijkheden van onzen tijd des te beter het hoofd te bieden. Er moet weer durf komen. Laat door uw bestellingen de fabrieken weer Werken, de grootere en kleinere werkgevers in klle bedrijven weer orders noteeren! Daardoor Moeten wij trachten de „welvaart" terug te krijgen. Zoo schrijven en spreken wij en wij richten schitterende instituten op om een studie te Maken van de malaise in verschillende bedrij ven. Er wordt ontdekt, dat de achteruitgang van het IJmuidensche visseherijbedrijf waar schijnlijk gezocht moet worden in het ver ouderde materiaal, dat niet meer op kan te- Sen de moderne buitenlandsche visschees- booten en de Begeering, de gemeenschap dus, Is bereid mede te helpen een deel van de °ude vloot op ,te ruimen en een premie te be talen voor elk schip, dat naar den slooper Saat, schepen, die bij verkoop toch geen cent Meer zou hebben opgebracht. Wij hopen, dat daarmede het visseherijbedrijf weer rendabel zal worden, de welvaart in ons land; vooral in deze streek zal worden gestimuleerd; dat de Werkloosheid er minder door zal worden. En als wij dan zoover zijn, lezen wij, dat IJmuidensche Visscherijmaatschappijen ter vervanging van verkochte sloopschepen, in En geland groote, nieuwe treilers aankoopen. En het is niet één maatschappij, die dat doet; Maar er zijn er meer, die dit yoorbe?)d volgen. Wij vragen ons af, of dit nu de juiste han delwijze is. Of de bede, mede te helpen aan Werkverruiming in Nederland, alleen tot ande ren wordt gericht en niet tot de IJmuider ree- ders. Zou het geen aanbeveling verdienen de vernieuwing van de visschersvloot aan de Ne- derlandsche industrie op te dragen? De reeders kunnen goedkooper, goede oude buitenlandsche schepen koopen? Best mogelijk, maar het saamhoorigheidsgevoel van het volk is een gel delijk offer waard om het goede voorbeeld, dat or door gegeven wordt. En al zouden de reeders dat offer niet willen of niet kunnen dragen, dan moet het toch mogelijk zijn door het geven Van subsidies van overheidswege deze objecten van werkverruiming in Nederland te houden. Met betrekkelijk geringen steun kunnen waar schijnlijk nieuwe schepen worden gebouwd op Nederlandsche werven. Nog maar een tweetal berichten over zulk oen. aankoop van treilers in bet buitenland kwam in ons bezit, maar alles wijst op een Aanstaanden beteren tijd in het visseherij bedrijf met behoefte aan veel nieuwe schepen Mi daarom dient er tijdig ingegrepen te wor den. De bouw van deze kleine schepen is van Veel belang voor de kleinere werven in de klei nere plaatsen. Een dezer dagen is in de ver gadering van de Provinciale Staten de opmer king gemaakt, dat het Economisch-Technolo- gisch Instituut zoo weinig van zich liet hooren. Terecht is daarop geantwoord, dat men derge lijke dingen niet moet overhaasten, want dat een goede voorbereiding noodig was. Hier is echter een werkobject, dat zich als vanzelf aan- Tont bij de jaarlijksche inzameling voor de katholieke Universiteit, dat gij in liefde voor een der edelste Cultuurgoederen, de wetenschap, bij nie mand wilt ten achter blijven en dat gij in geloofsijver allen wilt overtreffen. Het Hoogwaardig Episcopaat bij het eerste lustrum der Kath. Universiteit. biedt en dat vermoedelijk geen diepgaande studies eischt. Leven en laten leven, zoo eindigde een on langs door het Haarlemsch Welvaart Comité aan de Haarlemsche burgerij verzonden opwek king. Dit geldt ook voor de IJmuider Reeders! De uitnoodiging luidde een beetje typisch voor deze tijdelijke tentoonstelling in Teyler: Por tretten van bekende Nederlandsche vrouwen en enkele portretten van bekende Nederlandsche mannen, respectievelijk door mevr. E. Wouter- sen-v. Doesburgh en wijlen prof. dr. Jan Veth. Men zou hier bijna uit afleiden, dat er in Nederland meer bekende vrouwen dan dito mannen zijn! Bij nadere beschouwing echter blijkt, dat hier slechts sprake is van het verschil in aan tal-ter-expositie. Dat er intusschen vele bekende vrouwen zijn, moge blijken uit de respectabele collectie in 't museum, van teekeningen dan, natuurlijk! Met ongewoon talent heeft de knappe kunstenares, die mevr. Woutersen ongetwijfeld is, deze fijne, kleine portretten geteekend. Ze waren de ori- gineele teekeningen voor illustraties van het tijdschrift: „De Vrouw en haar Huis". Met tee- dere toewijding en techniek zijn deze teekenin gen vervaardigd. Licht en levend zijn de lijnen, schuchter en schoon! Deze portretten, van b.v. Lizzy Ansingh, Coba Ritsema, Suze Robertson, Annie Salomons (de naam werd onjuist aangeduid) Top Naeff, Bou- dier Bakker en van zoo vele verdienstelijke vrouwen méér, zijn niet alleen om de herken ning, doch ook om de zuivere weergave een genoegen om te zien. Aardig is Rie Cramer uitgebeeld, eenigszins tronend in een zwaren clubfauteuil! Wie had dat van deze teeken-nimf mogen we haar zoo eens noemen?) gedacht! Jan Veth (zou de meester geen bezwaar ge maakt hebben tegen de zoo deftige betiteling op de convocatie van: professor, doktor?) is met enkele min of meer verdienstelijke portretten vertegenwoordigd. Den kleinen grooten man, den verdienstelij ken zoon van het Oude Volk, Jozef Israels, zien we in een tweetal teekeningen, die beide knap te noemen zijn, vooral de gekleurde. Dan is er het prachtig geteekend portret van edele contouren van den literairen reus Lode- wijk van Deysel, den man van het gespierde proza, van de precisie van uitdrukking, van de letterkundige revolutie. Sympathiek is de beel tenis van den grooten katholieken bouwmeester dr. Cuypers en zéér mooi vinden we het portret van Julius Röntgen. Ook het frische jeugd portret van Treub spreekt van de groote uit beeldingskunst van Jan Veth. We raden al onzen lezers aan deze expositie in Teyler, met teedere handen verzorgd door den heer conservator Buisman, te gaan bezich tigen. Ze is nog de geheele maand December te zien, in een sfeer van rust en wijding, die de aan dacht vanzelf hooger opvoert, zoodat deze, ge zien het knappe werk, spoedig tot dank en be wondering uitbloesemt. K. de .H. heid aan diefstal. Ieder acht maanden gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. R. G. B., timmerman, wonende te Amsterdam, thans ged., diefstal door middel van braak, een jaar en zes maanden gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. J. G. P. D„ reiziger, gedomicilieerd te Zand- voort, thans ged., diefstal, een jaar gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. J. L., monteur, wonende te Haarlem, thans ged., u.a.h. te Veenhuizen, diefstal, drie maanden gev. straf voorw. met een proeftijd van drie jaar. Op 3 December 1936, werd door de Arrondis- sements-Rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: H. van Lieshout, caféhouder, wonende te Haarlem, Riviervischmarkt No. 17, thans. Lange Begijnestraat 10 rood. Rechter-CommissarisMr. L. Vliegenthart. Curator: Mr. J. G. Bettink, advocaat en pro cureur te Haarlem. W. F. B.. metaalbewerker, wonende te Haar lem, thans ged., diefstal, acht maanden gev. straf met aftrek prev. hecht. o.v. A. S., koopman, wonende te Haarlem, thans ged., heling, vier maanden gev. straf met aftrek pr. hecht., o.v. G. B., magnetiseur, wonende te Santpoort, thans ged., overtr. art. 247 W. v. Str, een jaar en negen maanden gev. straf met aftr. prev. hech tenis o.v. J. C. J. v. V., koopman, zonder vaste woon plaats, thans ged., diefstal, acht maanden gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. E. v. V-, los arbeider, wonende te Velsen, thans ged., diefstal, vier maanden gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. C. P., los werkman, wonende te IJmuiden, thans geddiefstal in vereeniging, een jaar en drie maanden gev. straf met aftr. prev. hecht, o.v. H. N. v. D., monteur, won'ende te Haarlem, thans ged., diefstal, tien maanden gev. straf met aftr. prev. hecht., waarvan vijf maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. P. E. v. d. V., vrachtrijder, wonende te Zand- voort; thans ged., heling, acht maanden gev. straf met aftr prev. hecht., waarvan vier maan den voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. Chr. E., vrachtrijder, wonende te Vetoen. Vrij gesproken. J. P. H. M., monteur, wonende te Haarlem, diefstal, drie maanden gev. straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. W. K. v. I., steenhouwer, wonende te Amster dam, thans ged., H. L., bankwerker, wonende te Amsterdam, thans ged., diefstal en medeplichtig- Schip in ilood. Een komedie van dezen tijd van J. B. Priestly. Tooneelgroep Het Masker. Stadsschouwburg. Op het eerste gezicht mag de titel van dit nieuwe stuk aan een tragedie c'ioen denken, hij blijkt achteraf toch zeer goed gekozen te zijn. En ook heeft dit blijspel met al zijn grappige situaties iets van 'een tragedie in zich. Aan het einde gaat zelfs de eigenlijke held van het drama, het opgelegde koopvaardijschip, ten onder, nadat door zijn bewakers zoo hartelijk en zoo hevig voor zijn behoud is gestreden ,Wat 'n c'lag!" zuchtten die aan banden ge legde zeerotten vaak wanhopig en terecht. Als het doek opgaat is het een warme zomermorgen en de hoofdmachinist Sam Gridley en de tweede stuurman Robert Pateh vervelen zich braaf op de boot, die maar doelloos in een kreek ligt opgesloten. Maar eer het avond is geworden hebben zij op hun ijzeren kast zooveel emotio neels doorgemaakt, zóóveeldat we maar niet zullen probeeren het te vertellen. Achtereenvolgens komen op het rustende s.s. Glorianna: een kruidenier, een goed komisch rolletje van Jan Rethel; een nichtje van den machinist, ernstig gespeeld door Georgette Reyewsky; een chemicus met springstoffen, leuk type van Ko Arnoldi; lord Cottingley en zijn dochtehr, een paar afgezakte high life-figuren van John Gobau en Ank van der Moer, een dweperig communist, overtuigend weergegeven door Henk Schaer; een ijdele fascist, scherp ge teekend door Willem de Vries; en een lobbes van een politie-agent, waarmee Leo de Hartogh zijn talent voor de klucht bewees. Met zoovele en zoo heterogene bezoekers kan er veel gebeuren. Toch gebeurt er in het eerste van de twee afdeelingen, waaruit het stuk be staat, inderdaad niet veel. Wanneer de twee ronde, rumoerige zeelui van C. van Kerckhoven en Elias van Praag, die met hun uitstekende typeering en hun vlotte actie het gansche spel dragen, niet zooveel leven in de brouwerij brachten, zou het deel voor de pauze nauwelijks kunnen bevredigen. Want er is wel veel bewe ging en veel lach, maar de zwakke intrige boeit niet al te zeer. Het tweede gedeelte doet het beter, al zien we dan hetzelfde décor overigens een knap ge bouwd scheepsdek weer terug. Er komen dan ook momenten die pakken, zooals dat, waarin Sam Gridley den communist een daverende les in maatschappijleer geeft. Ja, het stuk is van dszen tijd, niet alleen om het opgelegde en ten ondergang gedoemde handelsschip, maar meer nog om de verwerking van enkele moderne ideeën, neutraal behapdeld, zeker, maar toch wel zoo, dat ze den geestelijken inhoud van het geheel doen achten. Het was de eerste voorstelling, maar op een paar onbeduidende puntjes na liep de vertoo ning vlot van stapel. Een paar vrijmoedigheden dwingen tot voorbehoud voor volwassenen, voor wie het spel ook om zijn inhoud bestemd is. Het mag „eens iets anders" heeten en Het Masker zal er wel succes mee oogsten. H. B. v. d. S. Vincentius vraagt s Wat U niet meer draagt. Hêip veel nood te keeren Met uw gebruikte kleeren. N. Groenmarkt 22 of telef. 11018 p (Ingezonden Mededeeling De Hollandsch Zwitsersche Chocoladefabriek laat thans te Haarlem huis aan huis een Bon bezorgen, welke de(n) houder(ster) na aankoop van één Yscola (de bekende delicatesse dezer onderneming) a 5 ct. recht geeft om daarbij geheel gratis te ontvangen. Velen zullen deze nieuwe Tjoklat Chocolade, waarvan wij weten, dat deze met de heerlijke Rietsuiker uit onze Indische koloniën bereid is, reeds eerder geproefd hebben, of ze zelfs reeds geregeld gebruiken. In ieder geval is thans ieder gezin in Haar lem, dank zij deze wel zeer bijzondere reclame, in de gelegenheid om met de voortreffelijke kwaliteit dezer nieuwe Tjoklat Chocolade ken nis te maken, terwijl ook van de heerlijke Ys- cola's nog eens extra genoten kan worden. Wij vernemen, dat deze reclame ook in vele andere plaatsen, bijvoorbeeld Den Haag, met zeer veel succes is toegepast, zoodat men reeds in vele honderdduizenden gezinnen van de Yscola's en Tjoklatreepen gesmuld heeft. De jongste zitting van den fascistischen raad, ivaarin de overwinning op Abessinië feestelijk werd herdacht De dezer dagen door het Haarlemsche dames comité gehouden inzameling voor het Nationaal huwelijksgeschenk heeft volkomen aan het doel beantwoord. Het totaal opgehaalde bedrag op dien dag bedroeg f 320, waar een bedrag van f 18.03 Vi extra vermelding verdient, omdat dit bijeengebracht werd door jongelui van de M.T.S. Dezen hebben zich ook op andere wijze niet onbetuigd gelaten. Zoo droegen zij het hunne bij tot versiering van een wijklokaal door het vervaardigen van een zeer fraai schild, het monogram van Prinses Juliana en Prins Bernhard dragende. In dit verband mag trou wens een bijzonder woord van hulde gebracht worden aan alle dames-leidsters der verschil lende wijklokalen. Overal was getracht door wat versiering sfeer en gezelligheid te brengen en dit bevorderde in hooge mate de goede stemming van inteekenaars en. inzamelaarsters. Den geheelen dag hebben de vele dames de wacht gehouden bij de tafeltjes, om gelegen heid te geven handteekeningen te zetten en 'n gave in het busje te doen. Het hoogste bedrag, dat werd ontvangen, was een bankbiljet van f 25. De rest was kleiner, tot zelfs kleine bedra gen toe. Maar dat strookte geheel met de in zichten van het comité, dat voorop stelt, dat het niet gaat om de hoegrootheid van het be drag, maar om de saamhoorigheid van ons ge heele volk, blijkende uit de eensgezinde offer gave ter aanbieding van een huwelijksgeschenk. De moreele waarde daarvan kan niet hoog' genoeg worden aangeslagen. De oudste vrouw, die een hanöteekening zette, was een 85-jarige, de aandoenlijkste waar schijnlijk die van de vrouw van een voormaii- gen, nu gepensionneerden koetsier van het Koninklijk huis, die H. K. H. Prinses Juliana menigmaal gereden heeft toen zij nog héél klein was. De man zelf was ziek, maar hij had zijn vrouw afgevaardigd om in zijn naam het re gister te teekenen en zijn bijdrage te storten. Zooals bekend, is plotseling de inzameling van het Haarlemsche Comité, dat op 12 Decem ber was gesteld, vervroegd tot 2 December. Ons kwam ter oore, dat velen daardoor verrast zijn geworden en ondanks de gemaakte reclame door middel van vlaggen en oranjebiljetten ver zuimd hebben van hun meeleven met de be langrijke gebeurtenissen blijk te geven. Z'ij heb ben daartoe alsnog de gelegenheid, want de verkoop van de bonnetjes gaat door tot 15 De cember. Gelden kunnen worden gestort o.m. bij de firma Guépin en van der Vlugt, Spaame 56, giro 2'292 onder vermelding van: „ten behoeve van het Haarlemsch Comité nationaal huwe lijksgeschenk." De voortreffelijke voorzitster van het comité, mevrouw A. J. J. MouthaanZimmerman, die wij over de voorbereiding en het verloop van de inzameling spraken, was ten zeerste inge nomen, over de toegewijde medewerking, welke zij van alle dames en medewerksters heeft on dervonden en nog dagelijks ondervindt. Uitslag van de verkoopingen in ,,'t Notaris huis" te Haarlem op Donderdag 3 December. Hes winkel- en woonhuis, Gedempte Oude Gracht 52, voor totaal f 17050 aan J. W. Hage- man. Het huis met erf en tuin, Linschotenstraat 59, voor f 3550 aan P. C. Kuvener q.q. Een woonhuis met afzonderlijk staande berg plaats of garage en erf, Cederstraat 12, voor totaal f 3550 aan W. J. Nagtegaal. Programma I: Hilversum I (Huizen). Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen; 9.05 Keulen; 9.20 Keulen; 9.50 Keulen; 10.20 Keulen; 11.20 Keulen; 12.20 Keulen; 12.35 Keulen; 1.20 Vlaamsch Brussel; 1.35 Keulen; 2.35 Fransch Brussel; 3.20 Keulen; 4.10 Keulen; 5.20 Keu len; 5.25 Keulen; 5.40 Keulen; 6.20 BeromUn ster; 6.35 Weenen; 9.05 Parijs P- Parisien; 9.25 Beromünster; 9.50 Berlijn; 11.20 Berlijn. Programma IV: 8.00 Vlaamsch Brussel; 8.20 Vlaamsch Brussel 8.30 Vlaamsch Brussel; 8.40 Vlaamsch Brussel; 8.45 Vlaamsch Brussel9.00 Vlaamsch Brussel; 9.20 Diversen; 10.35 London Regional; 10.50 London Regional; 11.05 Lon don Regional; 11.20 Nat. Programma; 11.50 Nat. Programma12.50 Nat. Programma; 1.20 Nat. Programma; 1.40 Nat. Programma; 2.20 London Regional; 3.20 London Regional; 3.50 London Regional; 4.35 Nat. Programma; 4.50 Nat. Programma; 5.35 Nat. Programma; 6.20 Diversen; 7.05 Nat. Programma; 7.50 Nat. Pro- gramma; 8.20 Nat. Programma; 8.20 Nat. Pro- gramma; 8.35 Nat. Programma; 9.20 Diversen. 9.40 Nat. Programma; 10.40 Nat. Programma; 11.35 Nat Programma. Programma V: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: St. Nicolaas-pro gramma; 8.00—12.00 Diversen. In het gebouw St. B-avo werd Donderdag avond een ledenvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. Ph. K. Castri- cum. Er was een schrijven ingekomen van de Ver eeniging „Koninginnedag" over deelneming aan den te houden lichtstoet op 7 Januari. De leden weiden aangespoord individueel daaraan deel te nemen. Aan de onderafdeelingen zal medegedeeld worden, dat al haar leden lid moeten zijn van de standsorganisatie. Dit geldt ook voor de leden van kunstlievende onderafdeelingen. Den leden wordt verzopht bij verhuizing hun nieuw adres aan den penningmeester van hun vakafdeeling op te geven of aan den administra teur, den heer G. Scholte. Bet R. K. Werkliedenverbond zal van 1 Jan. af het „Verbondsblad" verplichtend 'stellen voor alle leden. Het jeugdwerkloozenkamp is gereed, maar er moet nog veel geregeld worden aan aanklee ding, meubileering, kapel enz. Er zal een sluit- zegel worden uitgegeven ter bestrijding van de onkosten. Laten allen een aantal sluitzegels aanschaffen om de kosten te helpen verlichten. Over de eventueele uitbreiding van den Kring Haarlem-Noord van den R. K. Volksbond zal een stemming worden gehouden en zullen dan nadere voorstellen komen. De begrooting van den R. K. Volksbond werd goedgekeurd tot een bedrag van 12040. De voorzitter knoopte aan de bègrooting een bestuurswensch vast en sprak een waardeerend woord voor de wijze, waarop dit jaar gewerkt is tot al degenen, die daaraan hebben mede gewerkt, vooral op geestelijk en economisch gebied en hoopte dat zij in 1937 op dezelfde wijze zouden voortgaan. Op de begrooting van het gebouw St. Bavo werd duizend gulden uitgetrokken voor restau ratie van den voor- en zijgevel van het gebouw en eenig schilderwerk. Deze begrooting sloot op een bedrag van 15.000. Nadat eenige vragen waren beantwoord, sloot de voorzitter met het toewenschen van 'n Zalig Kerstfeest en een Zalig uiteinde. Gebouw „St. Bavo": Haarlems Gemengd Koor 8 uur; Vischclub „de Forel", 8 uur; R. K. Be volkingsbureau, 8 uur. Frans Hals-theater: „Mayerling", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Meisjeslyceum", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De Engel der Duisternis, 7 en 9.15 uur. Filmac van 115 uur. Luxor-theater: „Nacht in New York", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Gewone zittingen 4 en 7 uur; Geel-Wit 6 uur. Hotel „Spoorzicht" Tentoonstelling kanarie vrienden. Rembrandt-theater St. Nicolaas-matinée, half 3, „Meisjeslyceum", 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Palace-Filmae, 115 uur „De Engel der duisternis", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „Nacht in New-York", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „Mayerling" 2.30, 7 en 9.15 uur. H.B.S. of zelfs maar een Mulo te bezoeken, zich den eersten regel kunnen herinneren: Fest ge- mauert in der ErdeHet vervolg van het lange gedicht, dat zeer leerzaam heet te zijn door de technische bijzonderheden over klok kengieterij, welke erin verwerkt zijn, hebben de meesten jammerlijk vergeten. Een enkeling heeft misschien den laatsten regel van het schoo- ne poëem onthouden, dat den rustigen, bijna pastoralen zang afsluit: Friede sei ihr erst Gelaute! Ook in Nederland zijn vele herinneringen aan klokken en klokopschriften bewaard. Mees tentijds lezen we een vromen wensch, die ln overeenstemming is met de sacrale waardigheid, die wij de klok bij overlevering toekennen. Een enkele maal vinden we in het opschrift een herinnering aan een historisch gebeuren. Het meest up-to-date is misschien wel de inscriptie van een oude torenklok ergens in het goede land van Brabant: In den jaere septienhondert Is deus toren omge Eind dezer maand zal het 5 jaar geleden zijn, dat te Utrecht de N.S.B. vjird opgericht. Dit feit wordt herdacht in een bijeenkomst in het R.A.I.-gebouw van de hoofdstad en bij die ge legenheid zal voor het eerst de N.S.B.-klok worden geluid, die te Aarle-Rixtel werd ver vaardigd en die blijkens de opgaven het res pectabele gewicht heeft van 3500 K.G. De klok is op plechtige wijze naar Amster dam vervoerd en gisteren heeft Haarlem het voorrecht genoten het bronzen gevaarte te mo gen ontvangen. Om vijf uur in den vooravond arriveerde de klok, steunend op een brouwers- kar, waarvoor vier (ras-echte) paarden waren gespannen, en omstuwd van getrouwen. De be langstelling was niet groot en de politie heeft het convooi ongestoord zijn gang laten gaan in de gefundeerde overtuiging, dat zij een waar digheid heeft op te houden en niet voor sand wichman behoort te spelen. Even stil als de klok de stad was binnengetrokken, heeft zij Haarlem weer verlaten. Als de plaatsruimte het zou toelaten, zouden wte onze lezers vergasten op een keur van folkloristische opmerkingen en wetenswaardig heden, die op gezette tijden ten aanzien van de klok in het algemeen en de torenklok in het bijzonder als bladvulling in tijdschriften ple gen te verschijnen. Schiller heeft er een vers op gemaakt, waar van allen, die ooit het genoegen hadden een Een 7-jarig jongetje was den vrijen Woens dagmiddag aan het verdoen met in gezelschap van enkele vriendjes op zolderschuiten te spelen, die in het water van den Burgwal lagen gemeerd. Plotseling sloeg de jongen van een der schuiten af en viel midden in den Burgwal, waar hij verdween onder de kiel van het vaar tuig. De heer P. J. Visscher, wonende aan den Eurgwal 42rd., zag het ongeluk gebeuren en sprong onmiddellijk gekleed te water. Na een fermen duik gelukte 't hem den jongen te grij pen en naar den kant te brengen, waar om standers drenkeling en redder uit het ijskoude water hielpen. De heer Visscher had bij zijn avontuur schrammen aan armen en beenen opgeloopen. Het kind had water naar binnen gekregen, maar schijnt tot nu toe geen nadeelige gevol gen van het koude bad te hebben ondervonden. Algemeen nieuws: Zaterdag is er in alle club huizen gelegenheid om contributie te betalen, alleen van 4.30 tot 6.30 uur. Repetities voor het Kerstspel: Zondag 3 uur allen die meedoen aan het Adeste, om 4 uur religieuze dansen. Woensdagavond 8 uur algemeene repetitie. Graalhuis Rijksstraatweg: Zondag 12 uur Kern club 2.30 St. Nicolaasfeest voor de Kruiskinderen 7.30 idem voor asp, en leden ben. 16 jaar Maandagavond 8.15 uur voor alle leden Graalhuis Spaame: Maandagavond 8.15 uur St. Nicolaasfeest Graalhuis Emmastraat: idem idem Alle repetities voor het Kerstspel worden op het Centraal Graalhuis, Spaarne 29, gehouden, Getrouwd, 4 Dec.: A. Boellaard en M. Ver steeg. Geboren, 3 Dec.: A. C. v. d. Poll-Bos, d. W. Geijlvoet-de Wilde, z. 2 Dec.: A. G. v. d. Berg-de Jeu, d. Overleden: C. K. Baas, 63 j., Kleverparkweg. Hedenmorgen is vanwege den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland te Haarlem aanbe steed: het uitvoeren van grond- en rioleerings- werken en het maken van een rijweg met een verharding van klinkerkeien en van kantstroo- ken en verhoogde voetpaden met een verhar ding van betontegels, met bijkomende werken, op den Rijksweg no. 9 (gedeelte VelsenAlk maar), in de gemeente Castricum. Laagste inschrijver was: H. Verheul te Woer den voor f 28.843. Maar, zooals alle menschen van zijn vak, die het goed verstaan, begon hij niet direct te vragen; in plaats daarvan gaf hij mijnheer Quarendon den gemakkelijksten stoel, dié er stond, presenteerde hem 'n sigaar, maakte hem 'n compliment over zijn gezond uiterlijk en Wachtte maar tot hij 't feest zou openen. Er was maar 'n oogopslag voor noodig, om te zien, dat het nieuws hem op zijn tong brandde. En al heel gauw, nadat hij zijn meening over 't weer ten beste had gegeven, kwam het voor den dag. „Wel, herinnert u zich nog dat geval in mijn gebouw het Austerlitz Flatgebouw? Dat geval 'n jaar of zeven geleden, is 't niet? van dien Graffi?" vroeg hij. „U had dat toen in handen, niet?" „Ja, natuurlijk," antwoordde Wirlescombe. „Ik had dat in handen. O zeker, ik herinner er me alles van." Quarendon begon er hoe langer hoe geheim zinniger uit te zien. „En sindsdien hebben jullie geen taal of tee- sen meer gehad van dat meisje Gemma hé?" zei hfj. »Heelemaal niets." Mijnheer Quarendon, die dik en kaal was ge worden, haalde 'n veelkleurigen zakdoek voor den dag, en wreef zijn glanzenden schedel. „Wel," riep hij uit, „ik voor mij ben er niet zoo heel zeker van. Als ik niets om wedden gaf, mijnheer Wirlescombe, dan zou ik wel tien tegen een willen zetten, dat ik er wél iets van heb gehoord." „O ja," zei Wirlescombe. „Hoe dan? Waar? „Wel," ging mijnheer Quarendon voort, ter wijl hij nog altijd zijn voorhoofd wreef, ,,'t Is 'n vreemd verhaal, maar ik geloof wel dat er iets achter zit en daarom ben ik naar u toege komen," „Nu weet ik niet of u zich nog iemand her innert, die getuigenis aflegde bij dat onderzoek, iemand die bij mij concierge was, hij heette Acock." „Charles Acock. Zeker herinner ik me hem nog. En zijn vrouw ook," antwoordde de de tective. „Juist. Nou, over die vrouw, die weduwe lie ver, ben ik nou gekomen. Acock is dood en zijn weduwe woont in de buurt van het Austerlitz Flatgebouw en ze komt daar geregeld om te helpen met poetsen en zoo. Nou dan, gisteren komt ze naar me toe en ze zegt: „Mr. Quaren don, ik was hier gisterenavond in huis en zoo waar als ik 'n Christenvrouw ben, heb ik juf frouw Gemma gezien!" „Onzin, zeg ik. Neen zegt ze, ik wil het zwe ren. Ik heb haar uit de flat van mijnheer Di Spada zien komen. En wat denkt u daar nou van, mijnheer Wirlescombe? Hè? Is dat nieuws voor u of niet, hè?" j Wirlescombe, die zoo gauw als Di Spada's naam was genoemd, ingespannen had nage dacht, bleef zwijgend even zitten denken. Hij zocht het verband tusschen het bezoek van Quarendon en dat van Adrian Graye. Eindelijk keek hij van zijn bureau op en knikte. „Zoo," zei hij. „Nou! Wat ik er van denk, mijnheer Quarendon is, dat ik er wel eens met Juffrouw Acock over zou willen praten." De eigenaar van het Austerlitz Flatgebouw sprong uit z'n stoel met 'n vlugheid, die even verbazend was als zijn opgewondenheid. „Dat had ik net zoo gedacht, mijnheer Wirles combe!" riep hij uit. „Ik wist wel, dat u haar zou willen spreken, en daarom heb ik haar met me meegebracht en ze zit óp 't oogenblik in een van uw wachtkamers. Zal ik haar gaan halen, mijnheer Wirlescombe?" „Natuurlijk," antwoordde de detective. Hij dacht diep na, terwijl mijnheer Quarendon haastig wegging en even later weer terugkwam, met de weduwe van zijn vroegeren concierge. Wirlescombe vereerde haar met zijn vrien- delijksten glimlach, terwijl hfj haar een stoel wees. „Wel, juffrouw Acock, ik hoop, dat u me nog niet vergeten bent?" zei hij vroolijk. „O, gunst neen, mijnheer, ik vergeet nooit gezichten, dat zei ik nog tegen mijnheer Qua rendon, toen ik met hem hier naar toe reed." „Zoo," zei Wirlescombe. ,,'t Is prettig als de menschen je zich zoo lang nog herinneren. En u gelooft dus, juffrouw Acock, dat u juffrouw Graffi teruggezien hebt?" Juffrouw Acock haalde haar neus op en, staarde naar de verschillende dingen op Wirles combe's bureau. „Er is niks aan te gelooven, mijnheer," zei ze. „ik ben er even zeker van, als dat ik al vier jaar weduwe ben en dat Acock binnen de week aan longontsteking gestorven is. Te gelooven valt er niks, mijnheer." „En wanneer en waar zag u haar?" vroeg Wirlescombe. Juffrouw Acock maakte zich klaar voor haar verhaal. Ze ging rechtop in haar stoel zitten, vouwde haar gehandschoende,-handen en boog haar hoofd naar een kant over. „Wel, mijnheer," begon ze, „om 't precies te zeggen, was het Dinsdagavond om 10 uur, dat is dus eergisterenavond. En waar, wel in de gang buiten de flat van mijnheer Di Spada. Dat was, zooals de heeren wel weten, vroeger de flat van den opa van juffrouw Graffi, vóór ze hem om zeep hielpen neemt u me niet kwalijk dat ik dat zoo zeg, maar dat drukt het juist uit, zooals Acock eens tegen mij en 'n kennis van ons zei. Ja, mijnheer, daar en toen is het geweest." „Hebt u haar in het gezicht gezien?" vroeg Wirlescombe. ,Neen, Mijnheer, dat niet. 't Was zoo, mijn heer. Zooals mijnheer Quarendon u kan beves tigen, kom ik 'n paar dagen in de week in het gebouw om te helpen schoonmaken. Nou was het Dinsdagavond nog al laat geworden. Zooals u misschien weet mijnheer, is er in het ge bouw 'n lift en 'n trap. Nou, ik was die trap net 'n beetje boven de flat van mijnheer Di Spada aan 't schoonmaken, toen ik de gang deur hoor open gaan, en ik kijk over de leuning, enkel maar, dat wil ik niet ontkennen heeren, uit nieuwsgierigheid. Niet dat ik dacht iets bui tengewoons te zien, maar ik deed het zoo als 't ware uit gewoonte. En wat zie ik? Spada, die naar buiten kwam met juffrouw Gemma, en die deed net op dat oogenblik 'n dikken sluier voor haar gezicht. Daar schrok ik zoo van, dat ik naar beneden ben gegaan (zij waren eerst met de lift naar beneden gegaan) en daar iets heb moeten drinken. Want ik had nooit gedacht om haar terug te zien en zeker niet daar!" be sloot juffrouw Acock. „O gunst neen heeren." „U bent er heel zeker van, dat het juffrouw Graffi was?" vroeg Wirlescombe. Juffrouw Acock schudde haar hoofd en lachte. „Zeker, mijnheer," antwoordde ze. „Zoo zeker als je maar ooit kunt zijn in deze slechte we reld. U moet er natuurlijk aan denken, heeren, dat het 7 jaar geleden is, dat haar armen groot vader dat ongeluk overkwam en op dien leef tijd verandert 'n jonge vrouw. Ze was toen nog maar 'n bakvisch en nu was ze wat je zou kunnen noemen een volwassen persoon, maar ik zou haar overal teruggekend hebben, er zijn niet veel meisjes, die zoo mooi zijn als zij." „Zag zij u niet?" vroeg Wirlescombe. „Ze zagen me geen van beiden, mijnheer. Ik heb al eens meer gemerkt, dat als je toevallig van af 'n overloop of over de trapleuning naar de menschen omlaag kijkt, ze bijna nooit naar boven kijken." gave," zei Wirlescombe. „En waar gingen dia twee naar toe?" „Hij bracht haar naar beneden, mijnheer," antwoordde juffrouw Acock. „In de lift natuur lijk en toen hoorde ik den auto wegrijden. Toen kwam hfj weer met de lift naar boven en toen was ik zooals ik zei, zoo overstuur dat ik naar beneden moest gaan om iets te drinken, want ik ben niet meer zoo heel sterk, sinds Acock er niet meer is." Wirlescombe keqjc Quarendon eens aan en wreef met een van zijn penhouders langs zijn neus. „Dat schijnt wel vast te staan," zei hij. „En, juffrouw Acock, hebt u hier met iemand over gesproken?" .„Met geen mensch, mijnheer, alleen met mijn heer Quarendon daar," antwoordde juffrouw Acock met nadruk. „Al had ik, toen ik zoo overstuur was, veel zin om het nieuws eens te vertellen aan juffrouw Jakes, die nou huishoud ster is in het gebouw, te meer omdat ze ma 'n hartversterkinkje gegeven had, toen ze zag, dat ik wat had; maar ze dacht dat 't van mijn hart kwam. Maar ik dacht, nee, geen woord erover, tegen niemand, alleen tegen u mijnheer Quarendon, die me nu hier naar toe heeft ge bracht, mijnheer. En dit is de eerste keer in mijn leven, dat ik ooit bij de politie ben ge weest en buitengewoon beleefd zijn ze, moet ik zeggen en 't is er ook verwonderlijk netjes en proper, ten minste de.kamers, waar ik zoo eens naar gekeken heb." (Wprdt vervolgd.»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5