Na 48 uren feilen strijd geen militair succes bij Madrid VICKS We luisteren naar FINANCIEN Lakenman's bank SLECHTS NOG MEER DOODEN EN GEWONDEN DE STRIJD OM HET KRUIS 1000 gld. uitgeloofd NA HET VERGAAN VAN DE SCH. 168 NIJVERHEIDSONDERWIJS Dagfilm VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 De Rechtschen zullen mijnen leg gen voor alle Spaansche havens, in handen der regeering De Britsche commissie in Spanje beschuldigd Een tweede Alcazar Tot groote verontwaardiging der bevolking moesten in Olden burg de kruisbeelden uit de scholen worden verwijderd Regeering zwicht voor 't katholiek verzet VALKENBURG 'S-: DRAIS •"Zacht van smaak - prijs zo ct VapoRub Sleepbootbemanning gehuldigd voor de kranige redding van negen opvarenden TWEEDE KAMER De omzetting drie-jarige am bachtsscholen in twee-jarige is in de practijk nogal meegevallen Zaterdag 5 December (Ingezonden Mededeeling) BAKKER KON ZIJN DEEG NIET KNEDEN Stijve armen door rheumatiek Tot ontbinding en geleidelijke liquidatie besloten OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Het bakken van voerbrood INBRAAK IN DE VILLA VAN DE KONINGIN Acht inwoners van Apeldoorn voor de Rechtbank WIELRENNEN New-Y orksche Zesdaagsche Pellenaars op de vierde plaats MADRID, 4 Dec. (Havas). Na 48 uren feilen strijd in alle sectoren van het Madrileensche front is het thans kalmer geworden. Nergens is wijziging in de stellingen gekomen. Een krachtige rechtsche verkennings-afdee- ling, die op den linkervleugel van de loyale troepen in den sector Villa Verde trachtte door te glippen, is door de regeeringstroepen aangevallen en heeft zware verliezen geleden. In het Noord-Westen van de hoofdstad hebben de loyalen een poging van de rechtschen om in de richting van den weg naar La Coruna op te trekken, verijdeld. De veiligheidszone, welke Franco te Ma drid heeft aangewezen voor de non-combat tanten schijnt, naar de rechtschen mede- deelen, door de regeeringstroepen te worden gebruikt voor 't aanleggen van wapen- en munitie-depots. Generaal Franco verklaarde verder, dat bin nenkort in de Middellandsche Zee mijnen wor den gelegd om de havens, welke nog in handen van de regeering zijn, te blokkeeren. Alle re- geeringsschepen, welke zich in de Spaansche territoriale wateren bevinden, zullen beschoten worden. Generaal Queipo de LIano zeide gister avond in zijn gebruikelijke rede voor den radio-zender van Sevilla, dat de Britsche parlementaire enquête-commissie in Spanje valsche berichten rondstrooit zonder deze te onderzoeken. Verder deelde hij mede, dat een Fransch Kamerlid een enquête-commissie organiseert, die binnenkort een bezoek zal brengen aan die streken van Spanje, welke te lijden hebben ge had van de barbaarschheid van de regeerings troepen. Ten aanzien van de geruchten omtrent het ontschepen van Duitschers te Cadix, vroeg de Llano, waarom de Europeesche landen niet aan de zijde der rechtschen konden strijden, waar „duizenden bandieten uit de Sovjet-Unie aan de zijde der regeering strijden." Ook deelde hij mede, dat de anarchisten-leider Durutti niet zou zijn omgekomen op het slagveld, doch ver moord zou zijn door een communist, die han delde op bevel van Rosenberg. Tenslotte zeide generaal Queipo de Llano nog, dat sedert het begin van de vijandelijkheden 128 vliegtuigen van de regeering omlaag zijn geschoten en 40 tanks zijn buitgemaakt. Gis teren werd Madrid opnieuw gebombardeerd, vooral de wijken Quatro Caminos, Tetoean en Chamberi. De hertog van Alba, die momenteel in Lon den vertoeft, weigerde te voldoen aan het verzoek van de Britsche parlementaire enquête commissie in Spanje, om te protesteeren by ge neraal Franco tegen het bombardeeren van wijken te Madrid, waar vele vrouwen en kin deren vertoeven. De hertog verklaarde, dat hij niet wilde protesteeren tegen naodzakeiyke maatregelen tegen een open stad, welke is om gevormd in een fort, verdedigd door buiten- landsche troepen. Het hoofdkwartier der nationalisten meldt, dat de regeeringstroepen nog steeds druk bly- ven uitoefenen op Villa Real, ooch tot nu toe leden zy hier zware verliezen, In Asturië zijn 'n aantal regeerings-miliciens krijgsgevangen gemaakt; zy bevestigden, dat de regeeringstroepen aanzienlijke verliezen heb ben geleden. Zij hadden twee treinen en ver scheidene vrachtauto's noodig om hun gewon den te vervoeren. Radio-Teneriffe bericht, dat de regee ringstroepen trachtten den spoorweg tusschen Madrid en Aranjuez te herstellen, deze poging werd evenwel veredeld. Uit Salamanca wordt vernomen, dat de vloot der rechtschen in de Middellandsche zee een Britsch stoomschip heeft aangehouden, dat, naar verluidt, oorlogstuig zou hebben vervoerd van de Sovjet-Unie naar Spaansche havens, welke in handen van de regeering zijn. Vanuit Talavera is gisteren een vliegmachine vertrokken voorzien van levensmiddelen, die in groote zakken onder de vleugels van de di'ie- motorige machine bevestigd waren. Deze vlieg machine had ten doel hulp te brengen aan de verdedigers van het klooster van Santa Maria de la Cabeza, die reeds vier maano.en lang weerstand bieden aan de roode belegeraars, en wier positie ongeveer gelijk is aan die der ver dedigers van het Alcazar. Leden van de Burgerwacht van Anduja in Estremadoura, die in de maand Juli genood zaakt waren om terug te trekken voor de ver woede aanvallen der boeren van deze afgelegen streek, waren er in geslaagd, om zich te nes telen in het beroemde klooster van Santa Maria de la Cabeza. Toen zij bij het klooster aankwamen, waren de religieuzen reeds door Marxisten ontvoerd en doodgeschoten. De enkele kloosterlingen, die gespaard bleven, moesten de gewonde leden van de Roode Militie in de omliggende dorpen ver plegen. De leden van de burgerwacht verschans ten zich in dit klooster met hun familieleden en enkele leden van de Spaansche Phalanx. Tot nog toe hebben zij stand weten te houden tegen de verwoede aanvallen. Het vliegtuig heeft hun thans 40 zakken levensmiddelen ge bracht, nadat de vliegenier tevoren de omgeving van het klooster met bommen had belegd. De bezetting van het klooster heeft den vliegenier die heel laag over de binnenplaatsen vloog hartelijk toegejuicht. Het jongste besluit van het Duit- sche kabinet om de geheele Duitsche jeugd gelijk te schakelen en de be noeming van den katholiekenhater Wagner tot minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in Beieren, hebben, aldus meldt Kipa, de verhouding tusschen Kerk en Staat aanzienlijk verscherpt. Het feit, dat Wagner juist nu tot minister van Onderwijs benoemd is na den dood van Hans Schemm, ruim een jaar geleden, bleef de ministerpost vacant is van groote beteekenis. De benoeming heeft dan ook groote ontstemming verwekt onder de Bieersche katholieken. Over de gelijkschakeling van de Duitsche jeugd kunnen wy nog de volgende byzonder- heden melden. Door het besluit van het Rijks kabinet is alle hoop, dat de katholieke jcugd- vereenigingen in den een of anderen vorm naast of binnen de Ryksorganisatie nog verder kunnen bestaan, vervlogen. Dit blijkt uit arti kel 2 van de wet op de Hitler-jeugd, waarin staat, dat de geheele Duitsche jeugd, behalve in het ouderlijk huis en op school, in de Hitler- jeugd, lichamelijk, geestelyk en moreel in den geest van het nationaal-socialisme ten dienste van het volk en de gemeenschap moet worden opgevoed. Daarmede is elke bestaansmogelijk heid voor de katholieke jeugdorganisaties ver dwenen. Uit dit artikel zou men bovendien kunnen concludeeren, dat ook aan de Kerk elk recht op de opvoeding der jeugd is verboden. Men moet voorloopig afwachten of deze veronderstelling bewaarheid zal worden. Artikel 3 brengt de op voeding der geheele Duitsche jeugd in handen van den Rijksjeugdleider Baldur von Schirach, die thans vrijwel als de Ryksminister voor jeugdopvoeding beschouwd kan worden. De stryd van het nationaal-socialisme tegen de katholieke kerk is thans in een beslissend stadium gekomen. Steeds had de Kerk nog op de in het Rijksconcordaat genoemde overeen stemming inzake de katholieke jeugdorganisa ties gehoopt en hiernaar haar houding be paald. Thans is alles duidelijk. Er staan de Kerk groote moeilijkheden te wachten. Het Oldenburgsche ministerie voor kerk en school had den 4den November j.l. een verorde ning uitgevaardigd, volgens welke het voortaan verboden was openbare scholen kerkelijk in te wijden of te zegenen. Tevens werd bevolen, dat uit alle openbare gebouwen van staat en ge meente, met inbegrip van de volksscholen, de kruisbeelden of afbeeldingen van Luther ver- wyderd moesten worden. Als motief werd aan gevoerd, dat openbare gebouwen voor de ge meenschap en niet voor een bepaalde godsdien stige gezindte dienen. De verordening verwekte in het geheele land groote opwinding. Den 15den November werd in alle kerken een bisschoppelyk protest voor gelezen. De volgende dagen werden overal no- venes gehouden. Naar het bisschoppelyk ordi nariaat te Mn nellen meedeelt waren er maar weinig families, die aan deze gebedsactie niet deelnamen. Er werden gemeenteraadszittingen gehouden, waarin scherp tegen de verordeningen werd ge protesteerd. Burgemeesters en raadsleden ver klaarden hun ambt te zullen neerleggen, wan neer de verordeningen werden uitgevoerd. Uit alle gemeenten trokken delegaties naar Olden burg om te protesteeren. De minister deed ten slotte een concessie en wilde toestaan, dat tij dens het godsdienstonderricht het kruisbeeld in de klassen mocht blijven hangen. Het aanbod werd afgewezen. Tenslotte werd den 25sten November een groote betooging gehouden, waaraan 7000 per sonen deelnamen. Ofschoon de gouwleider en Rijksstadhouder van Oldenburg zelf de maat regelen wilden rechtvaardigen, werden hun re devoeringen herhaaldelijk onderbroken door een eisch der menigte „het kruisbeeld terug". Het bleek heel duidelijk, dat de katholieken, of ze nu tot de nat.-soc. partij behoorden of niet, het kruis tot het uiterste wilden verde digen. Tenslotte moest de Ryksstadhouder ver klaren, dat hij de verordening introk en dat het kruis in de scholen mocht biyven hangen. Kipa voegt hieraan toe, dat voor de eerste maal in den kerkstrijd het katholieke volk is opgestaan en de autoriteiten gedwongen heeft een verordening in te trekken. Deze gebeurtenis is zoowel voor de Kerk als voor het nationaal- socialisme van groote beteekenis. De nationaal- socialistische autoriteiten hebben voor de eer ste maal de grenzen van hun macht leeren kennen. De fabrikanten der vermaarde VICKS VAPORUB zalf zijn verlangend te weten, hoe en voor welke soort verkoudheden Vicks hoofdzakelijk wordt gebruikt. Geef Uw meening in maximum 30 woorden. Voor de over tuigendste antwoorden zijn uitgeloofd: 1 bedrag van i i 4 bedragen 15 30 30 fl. 25- fl. 10.- fl. 5.- fl. 2.50 fl. 250.- fl. 100.- fl. 50.- fl. 100.- fl. 150.- fl. 150.- fl. 200.- 132 geldprijzen van totaal fl. 1000.- benevens 500 troostprijzen. Inschrijfformulieren voor gebruikers vaq Vicks VapoRub en Vicks Hoest- bonbons (tijdelijk 25 c. p. doosje) gratis bij Uw Apotheker of Drogist verkrijgb. Groote Pot (dubbele hoeveelheid) tijdelijk 90 cents (inplaats 1.25) Hedenmorgen had ten kantore van de N.V. Bureau Wijsmuller be IJmuiden de huldiging plaats van de bemanning van de sleepboot Nestor, voor de kranige redding van negen opvarenden van de Sch. 168, tij dens den hevigen storm van 27 October j.l. By deze plechtigheid waren tegenwoordig de heeren P. C. Tegelberg, voorzitter en H. T. de Booy, secretaris van de Noord-Zuid-Holl. Red- ding-Maatsehappy, J. Seyffert en Jac. Kui per, resp. havenmeester van het Noordzeekanaal en de Visschershaven en de bemanning vat. de motorreddingsboot Neeltje Jacoba. De heer Tegelberg, sprekende tot de mannen van de Nestor, zeide dat de Reddingmaatschap- py alles wat op de kust gebeurt met groote aan dacht volgt. Het optreden van de bemanning van de Nes tor op 27 October j.l. is aan haar aandacht niet ontgaan. Het hoofdbestuur weet, dat niet alleen de reddingsbooten met hun bemanningen eer ste klas zijn; dat geldt ook voor de sleepbooten en hun bemanningen. ï>e gebeurtenissen van 27 October hebben dit weer eens bevestigd. In de vergadering van 17 November is aan het hoofdbestuur uitvoerig gerapporteerd over het geen de mannen van de Nestor gedaan hebben en hoe zij zich onderscheiden hebben bij de red ding van de opvarenden van den logger. Waar het zoo zelden voorkomt, dat iets gedaan kan worden voor de bemanningen van de sleepboo ten, die zulk een zware en gevaarlyke taak heb ben bij het sleepen in slecht weer, het vastmaken van trossen en dergelijke, heeft het hoofdbestuur gemeend, dezen mannen een blijk van waardeering en hulde te moeten aanbie den. zy hebben met groot levensgevaar men- schen gered en daarbij getoond, niet voor de be manning van de reddingsbooten onder te doen. Namens het hoofdbestuur bood spr. allereerst den kapitein van de Nestor, M. de Koe, een gou den horloge met inscriptie aan, benevens een diploma. De leden van de bemanning: J. H. Stol, machinist; A. Broek, stuurman; M. A. de Vis ser, stoker; A. C. Blinkhof en J. v. d. Graaff, matrozen, ontvingen e>sn zilveren horloge met inscriptie en een diploma. De heer Tegelberg verzekerde tenslotte dat niet alleen de Reddingmaatschappy, maar ook geheel Nederland de daad van de mannen van de Nestor toejuicht en daar bewondering voor heeft. Spr. wenschte tenslotte ook den vertegen woordiger van het bureau Wijsmuller, den heer J. Boon, geluk met zulke mannen. De heer Boon dankte namens de reederij voor de mooie belangstelling, waarin hij een uiting van waardeering zag voor het werk der beman ning. De zeesleepers liggen hier om wat te ver dienen, maar wanneer er menschen in nood zijn dan vraagt de bemanning zich niet af of er wat aanzit, maar zy vaart uit en doet wat zy kan om hulp te verleenen. Is het gedaan en krygen zij waardeering voor het werk waarbij spr. herinnerde aan het telegram van de Koninklijke Familie dan zijn zij daar dankbaar voor. Er was overigens nog een kleine schuld te vereffe nen. Onlangs is de bemanning van een der sleep booten der reederij, de Drente, gered. Welnu, thans is de Nestor in de gelegenheid geweest om anderen te redden. Spr. eindigde met de ver zekering, dat altijd op de sleepbooten gerekend kan worden. Den Haag, 3 December 1936 By de afdeeling „Nijverheidsonderwys" van Minister Slotemaker's begrooting zijn dezelfde onderwerpen ter sprake gekomen als verleden jaar. Het was, of men niet uit de Kamer whs weggeweest al dien tijd. Alleen was de stem ming wat milder geworden, want de omzetting van 3-jarige ambachtsscholen in 2-jarige, maatregel, die toen op fel verzet stiet, blijkt in de practijk toch nogal te zijn meegevallen. Wèl waren er nog afgevaardigden, onder wie van katholieke zijde de heer STEINMETZ, die voor den maatregel nog weinig bewondering konden gevoelen, doch MINISTER SLOTE- MAKER had toch wel overtuigende cijfers, om aan te toonen, dat de sociaal-democratische klacht, dat het gevolg dezer bezuiniging zich reeds thans in een groeiend gebrek aan ge schoolde jonge werkkrachten openbaart, onge grond was. De aantallen jongens en meisjes, die vakonderwijs genieten, zijn niet slechts niet afgenomen, maar nemen toe. En ook het leerlingwezen ontwïkkelt zich zeer bevredigend. En dat de genomen maatregel de kwaliteit van de afgeleverde leerlingen zou hebben doen da len, ook dat betwistte de Minister ten stelligste, wijl de maatregel pas een jaar werkt en zijn gevolgen dus nog in geenen deele te overzien zyn. De anti-revolutionnaire oud-minister MR. TERPSTRA had, krachtig gesteund door DR. MOLLER, in verband met de regeling van het leerlingwezen den wensch geuit, dat in de be sturen van de ambachtsscholen werkgevers en arbeiders als direct belanghebbenden zooveel mogelijk zitting zouden hebben. Deze wensche- lijkheid werd door Minister Slotemaker onder schreven. En ook een andere wensch van deze beide afgevaardigden, de bevordering van godsdienst onderwijs op de ambachtsscholen vooral bij dezen tak van het onderwijs het voor een gees- telyke vorming allervoornaamste vak, zei Dr. Moller had 's Ministers sympathie. Nog een derden wensch van den katholieken afgevaardigde wilde de Minister wel in oVer- wteging nemen. Dr. Moller vroeg namelyk, of het niet mogelijk is, overal, waar de omzetting van den 3-jarigen cursus in een 2-jarigen op bezwaar stuit, den 3-jarigen cursus weder te herstellen, doch met behoud van eenzelfde to taal aan lesuren als de 2-jarige telde. Deze methode brengt het voordeel mee, dat de leerlingen den cursus een jaar ouder veriaten en dat zij hun kennis in rustiger tempo kun nen opdoen. Een bezwaar is evenwel, aldus Minister Slotemaker, dat, al blyft het aantal lesuren hetzelfde, de exploitatiekosten door de zen maatregel toch zullen toenemen. Tot beschikbaarstelling van grootere bedra gen voor de landbouwhuishoudcursussen is de Minister niet bereid. Hier mag ondanks de sym pathie, die de Regeering voor dit zeer nuttig werk koestert, geen nieuwe tak van Staats dienst ontstaan. Aan de sociaal democrate Mevrouw de Vries- Bruins verklaarde de Minister, dat het met de opleiding tot dienstboden tengevolge van een goede samenwerking tusschen Onderwijs en Sociale Zaken best vlot, terwijl de katholieke afgevaardigde Steinmetz de verzekering kreeg, dat bij de schoolgeldregeling by het Nijver heidsonderwijs terdege voor de on- en minver mogenden wordt gezorgd. Dezelfde spreker ontlokte aan den Minister ook de verklaring, dat over het doen voort bestaan van het Ryksinstituut tot opleiding van teekenleeraren te Amsterdam nog eens zal worden gedacht, als de hoofdstad zelve voor dit doel eenige financieele belangstelling zou too nen. Ook de Christelijk-Historische afgevaardigde Tilanus had voor de handhaving van genoemd instituut een goed woord gesproken. Nadat de afdeeling „Nijverheidsonderwijs" zonder hoofdelyke stemming was goedgekeurd, is de Kamer met moed, die niet geheel frisch meer was, nog aan „Lager Onderwijs" begon nen. Ook deze afdeeling, waarover reeds de Soc. Democraten mevr. De VriesBruins en Thys- sen, de Vryz. Democrate mevr. BakkerNort, de Christ.-Hist. Weitkamp. de Anti-Revolution- nair Zijlstra, de Liberaal Coops en de Commu nist Wijnkoop het woord hebben gevoerd, bracht niets nieuws. Op de diverse vraagstukken, die werden aan geroerd (de te groote klassen, het instituut van de kweekelingen met acte, de thans in wer king zynde maatregelen van het ontslag der ge huwde onderwijzeres, de opheffing van de kweekschool te Oostburg) komen wij morgen terug. HILVERSUM I (1875 M. KRO-UITZEN- DING) 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO- orkest en Gram.pl. 2.0o Voor de rijpere jeugd. 2.30 Vervolg KRO-orkest. 3.00 Kinderuur. 5.00 KRO-orkest. 5.35 Gram.- pl. 5.45 Voor Kath. Padvinders. 6.20 Joum. Weekoverzicht. 6.45 Gram.pl. 7.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.30 Gram.pl. 8.45 St. Nicolaasavond, ca baretprogramma. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Sportoverzlcht. 10.5012.00 Gram.- pl. HILVERSUM II (301 M. VA RA-UITZEN DING) 8.00 Gram.pl. 10.20 Orgelspel, Declamatie en Gram.pl. 12.00 Gram.pl. 12.30 De Flierefluiters en Gram.pl. 2.00 De Ramblers. 2.30 Filmpraatje. 2.45 De clamatie. 3.15 Schaakles. 3.30 St. Nico- laas-programma. 4.0o Melody Circle. 4.40 Causerie over China. 5.00 Gram.pl. 5.40 Litteraire causerie. 6.00 Orgelspel. 8.00 SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Solistenconcert. 8.45 St. Nicolaasprogramma m. m. v. solisten en het VARA-Theater-orkest. 9.15 Neer- landla-kwartet. 9.30 VARA-Grootorkest. 9.50 Neerlandia-kwartet. lO.Oo Berichten ANP. 10.05 VARA-Grootorkest. 11.00 Be richten. 11.05 Ramblers. 11.4012.00 Gram.pl. DROITWICH (1500 M.) 11.2o Orgelspel. 11.50 Het Rawlins strijkkwartet. 12.50 Dansmuziek (Gr.pl.). 1.40 Commodore Grand orkest. 2.25 Het VARA-Trio en so list. 3.05 Gram.pl. 4.50 Het BBC-Schot- sche orkest. 5.35 Jan Ralfini's Band. 7.05 BBC-orkest en solisten. 8.20 Radiotoo- neel. 8.35 Jack Hylton's Band. 9.4o Varié téprogramma. 10.40 BBC-Theater-orkest en solist. 11.35 BBC-Dansorkest. 12.00 12.20 BBC-Dansorkest. RADIO-PARIS (1648 M.) 8.20 Gram.pl. 11.20 en 12.35 Gram.pl. 1.35 Zang. 2.50 Gram.pl. 4.20 Pascal-orkest. 5.5o en 6.50 Gram.pl. 8.20 Declamatie en pianospel. 9.05 Operaconcert m. m. v. solisten, koor en orkest. 11.2012.35 Porée-dansorkest. KEULEN (456 M.) 5.50 Omroeporkest. 7.50 Orkest. 11.20 Th. Hollinger's orkest en solisten. 1.35 Gram.pl. 3.20 Omroep- kwintet. 5.25 Gram.pl. 6.20 Madrigaal koor en solisten. 7.30 Omroeporkest, koor en solisten. 9.5011.20 Vroolljk concert. BRUSSEL (322 en 484 M.) (322 M.): 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.50 en 2.23 Gram.pl. 2.30 Mozartconcert 4.20 Omroepkleinorkest. 5.20 Omroeporkest. 6.20 Gram.pl. 7.20 Omroepdansorkest. 8.20 Cabaret. 9.20 Gram.pl. 9.35 Kamermuziek. 10.30 Om roepdansorkest. 11.2012.20 Gram.pl. (484 M.): 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroepor kest. 1.3o Salonorkest. 1.50 Gram.pl. 2.25 Max Alexys' orkest en Gram.pl. 4.20 Gram.pl. 4.35 Salonorkest. 5.35 Omroep kleinorkest. 6.35 Het Le Jeune-kwartet. 8.20 „Mireille", opera. 11.3012.20 Gram.- pl. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 7.30 Gevar. programma. 9.20 Berichten. 9.50 Trioconcert. 10.2012.15 Dansmuziek. Nu weer gezond als een visch „Ik had rheumatiek, zoo erg als het maar kon. De gewrichten in myn armen, beenen, handen en voeten waren verstijfd. Ik kon nauwelyks loopen, en als ik een paar minuten had gezeten, werd het een heele toer om weer overeind te komen. Ik ben bakker van beroep, dus U begrijpt wel dat ik al myn kracht noodig heb om deeg te kneden. Mijn handen waren echter zóó mach teloos, dat ik mij bezorgd begon af te vragen of ik nog Wel ooit zou kunnen werken. Ik probeerde verscheidene middelen, maar tevergeefs. Na een flacon Kruschen Salts ging ik mij een beetje beter voelen. Ik verbruikte nog twee flacons, en ik moet bekennen, dat ik weer pleizier in mijn werk heb. Geen pijn of last meer, dank zy Kru schen Salts. Ik kan het niet genoeg roemen, want ik voel mij weer zoo gezond als een visch." A. T. H. te K. Indien Uw afvoerorganen op de juiste wyze tot betere natuurlijke werking worden aange spoord, voorkomt U ophooping in UW lichaam van afvalstoffen, zooals het urinezuur, dat maar al te dikwyls de oorzaak is van rheumatiek, ischias, spit e.d. Kruschen Salts bevat zouten, die zorgen voor een afdoende verwijdering van afvalstoffen, doordat zij Uw afvoerorganen, ingewanden, lever en nieren aansporen tot krachtiger werking. Zoodra Uw bloed zuiver is geworden, zullen de rheumatische pijnen ver minderen om tenslotte geheel weg te blijven. Probeer het eens. U hebt Uw geluk in eigen handen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbe grepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappy, Amsterdam, voorkomt. In de hedenmorgen te Enkhuizen gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders van Wed. S. Lakenman en Zn.'s Bank aldaar, is met algemeene stemmen besloten tot ont binding en geleidelyke liquidatie der N.V. Aan de directie der bank is in overeenstem ming met de voorstellen der crediteurencom missie-Haspels opdracht verleend een accoord aan crediteuren aan te bieden. Een amendement-Haspels, om de bevoegdheid der directie tot het wijzigen van het accoord zoodanig te beperken, dat wyziging alleen kan plaats vinden in overleg' met de commissie- Haspels, werd aangenomen. Tot liquidateur werd benoemd mr. A. van der Deure te Bennekom, met dagelijkschen bijstand van den heer J. Aarents te Enkhuizen. Tot leden van de commissie van toezicht, welke inzake belangrijke schulden heeft te be slissen, zyn benoemd de heeren J. C. Haspels te Enkhuizen, W. Lub Jzn. te- Amsterdam en J. J. Sluis te Enkhuizen. Aangezien blijkbaar de meening ingang heeft gevonden, dat de voorschriften inzake het bak ken van voerbrood niet nauwkeurig behoeven te worden nagekomen, maakt de Meelcentrale het volgende bekend: In het algemeen moet meel van gedenatu reerde rogge bij levering, overeenkomstig daar toe bestaande voorschriften, door menging met andere producten, ongeschikt gemaakt worden voor menschelijk voedsel. Een uitzondering hierop zal slechts worden verleend voor het geval kan worden aange toond, dat eenige bijmenging, welke dan ook, schadelijk moet worden geacht voor het vee (bijv. voor zeer jonge dieren), waarvoor dit pro duct als voeder wordt gebruikt. Behalve met bijmenging van 25 pCt. grof gebroken mais of harde haver kan echter, met betrekking tot meel, hetwelk voor het eigen vee van den bakker is bestemd (en dus niet tot voerbrood verbakken wordt), genoegen wor den genomen met een bijmenging van 5 pCt. sterk riekend visch- of diermeel, of 50 pCt. meel van veegranen (behalve gerst, haver en tarwe), dan wel meel van voor veevoeder be stemde peulvruchten. Ditzelfde geldt ten aan zien van bakkers tevens handelaren in voeder artikelen. Geconstateerde overtredingen worden tuchtrechtelijk vervolgd. 's-Gravenhage, 3 December 1935. Voor de Zutphensche rechtbank hadden zich acht mannen uit Apeldoorn te verantwoorden, die betrokken waren bij den diefstal met braak in de villa van H. M, de Koningin aan de Waldeck-Pyrmontlaan, hoek Looscheweg te Apeldoorn, in de maand October gepleegd. Er bleek voor deze zaak groote belangstelling te bestaan. Op het podium waar de rechtbank zetelde, stonden de gestolen voorwerpen, als gold het een boedelveiling, tentoongesteld. Daar waren de twee bronzen paarden, een pendule- stel, een spiegel, eenige kandelaars, een mar meren klok en nog een klokje, vloerkleedjes, overgordijnen, lakens enz. Tegen W. J. F. B., monteur eischte de officier een jaar gevangenisstraf; tegen W. R. P., bak ker, anderhalf jaar; tegen E. v. D. arbeider twee jaar; tegen H. v. d. M., grondwerker, an derhalf jaar; tegen A. v. W., tien maanden; tegen den chauffeur H. B., een jaar; tegen W. W., steenhouwer, acht maanden; tegen J. W., eveneens steenhouwer, zes maanden. Tegen den arbeider M. v. W. eischte de Officier vijf maan den, doch op verzoek van diens verdediger ge last de rechtbank de onmiddeliyke invrijheid stelling. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. De Nieuwe Nederlandsch-Amerikaansche Hypotheekbank leed in het afgeloopen boekjaar een verlies van f 501.406, waardoor het totaal verlies tot 9.446.197 is gestegen. Volgens de in de Staatscourant opgeno men acte van oprichting der N.V. tot voort zetting van den Koninklijken Hollandschen Lloyd, bedraagt het kapitaal 1.000.000 verdeeld in 1000 aandeelen. De Wm. H. Muller Co. neemt er in deel voor 300 en de Kon. Nederl. Stoomboot voor 100 aan deelen, vol te storten a pari. Het Amsterdamsch Effectenblad ver neemt, dat er onderhandelingen zouden gevoerd zijn door de Rubber Cultuur Mij. Amsterdam met de Machinefabriek Gebr. Stork Co. over de levering van een com plete palmolie-installatie ter waarde van circa f 1 millioen. Het is zoo goed als zeker dat de zaak tot stand komt. De goudprijs te Londen is met 1 d. ge stegen tot 141/9'A. 565.000 werd aan goud omgezet. In antwoord op een vraag in het Lager huis verklaarde de staatssecretaris voor den buitenlandschen handel, Wallace, dat de Engelsche regeering volkomen bereid is, met de Vereen. Staten te onderhandelen over verlaging van invoerrechten. Wij heb ben echter alle reden aan te nemen, aldus Wallace dat de regeering der Vereen. Sta ten onze zienswijze deelt, maar dat de tijd nog niet rijp is voor het beginnen van for- meele onderhandelingen. Volgens buitenlandsche bladen zou ook Rusland de petroleumprijzen verhoogen, in dien de groote internationale petroleum- concerns tot prijsverhooging overgingen. Een prijsverhooging voor Rusland is reeds noodzakelijk, aangezien de Russische petro leum de laatste vijftien jaar de goedkoop ste op de wereldmarkt is geweest. De Friedrich Krupp A.G. besloot van de winst in het afgeloopen boekjaar aan de arbeiders een bonus van M. 10 tot M. 50 en aan de employé's 10 pet. tot 25 pet. van hun maandsalaris uit te keeren. Het bedrag, hiervoor noodig, wordt op M. 5 millioen geschat. De General Motors heeft gisteren een veertig-urige werkweek aangekondigd. Voor allen arbeid, die boven de 40 uur ivordt verricht, zal 50 pet. toeslag worden betaald. Ook voor arbeid op Zon- en feestdagen wordt 50 pet. toeslag uitgekeerd. Meer dan 200.000 arbeiders van de General Motors zullen van den karteren werktijd profitee- ren. De Amerikaansche minister van finan ciën, Morgenthau, verklaarde, dat hij over de bewegingen van het Pond Sterling in den laatsten tijd niet bezorgd is. Volgens hem is de daling van Amerikaansche Staatsfondsen het gevolg van de toene mende nieuwe credieten. Wallstreet verneemt, dat de Securities Exchange Commission geen tijd zal laten voorbijgaan, om de scheiding tusschen „brokers" en „dealers" tot stand te bren gen en de surplus-bepalingen voor den niet- officieelen handel te verscherpen. In het begin van het volgend jaar zullen de nieu we maatregelen van kracht worden. De New York Telephone, de grootste dochtermij. van de American Tel. and Tel., meldt een netto-stijging van het aantal aansluitingen in November met 10.040 stuks tegen een netto-stijging van 5558 in No vember 1935 en een netto-verlies van 1667 aansluitingen in November 1934. In de eerste elf maanden bedroeg de netto-stij ging 92.513 aansluitingen tegen 18.302 aan sluitingen in dezelfde periode van 1935 en een netto-vermindering van 301 aanslui tingen in 1934. De Good Year Tire and Ruber, een van de grootste bandenfabrieken te Akron, werd wegens staking gesloten. De directie wei gerde de klachten der arbeiders te bespre ken, zoolang het werk niet is hervat. Het indexcijfer van den groothandel van het Amerikaansche ministerie van Arbeid bedroeg op 28 Nov. j.l. 82.6 en was 0.8 hoo- ger dan de vorige week. Het thans bereikte cijfer is een record sedert October 1930. De New Yorksche makelaarsleeningen bedroegen in de afgeloopen week 928 millioen tegen 1006 mill, de vorige week. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.00'/i9.01'A (V. slot 9.01%), de Dollar op 1.83%—1.83% (1.84%), de Frank op 8.56'A8.58'A 8.57\\) de Belga op 31.05—31.12'/). (31.09) en de Zwitsersche Frank op 42.2042.27'A (42.26). In de buitengewone vergadering van aandeelhouders van den Houthandel v/h William Pont deelde de president-commis saris mede, dat de uitkomsten van dit jaar hét mogelijk zullen maken, een belangrijk deel van, wellicht het geheele achterstal lige dividend op de cumulatief preferente aandeelen in te halen. De Nivas verkocht 1579 tons superieure suiker voor consumptie. Steeds meer wordt het duidelyk dat de Euro peesche koppels in de New-Yorksche Zesdaag sche ten slotte den stryd om de overwinning zuilen uitvechten. Immers, slechts één Ameri- kaansch koppel is tot nu toe in staat geble ken de Europeanen te evenaren en wel Walt- hourCrossley. Onze landgenoot Pellenaars heeft tot nu toe een uitstekenden indruk te New-York ge maakt. Giorgetti en de Amerikaan Yaddino moesten den strijd staken. Na 70 uur rijden was de stand: 1. Kilian—Vopel, 209 punten; 2. Ignat—Diot, 185 punten; 3. WalthourCrossley, 183 punten; 4. PellenaarsSchoen, 167 punten; 5. Le- tourneurGuimbretière, 129 punten. Met twee ronden achterstand; 6. Cohen O'Brien, 145 punten. Met drie ronden achterstand: 7. Peden—Tho mas, 157 punten; 8. Yates—Rodman, 110 pnt. Op vier ronden achterstand; 9. OlmoPie- montesi, 154 pnt; 10. AudyHill, 119 pnt. -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6