Een verklaring van Baldwin Zal de Koning heengaan? Frankrijk belooft terstond te helpen Wordt Franco in den rug bedreigd? Regeering zal geen wetgevende maatregelen nemen, om huwelijksplan van den Koning te vergemakkelijken Het nieuws van heden REDE VAN DELBOS IN DE KAMER BASKEN 0P 45 K.M. VAN BURGOS DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post. per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 5 DECEMBER 1936 - OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20292 BALDWIN HARTELIJK TOEGEJUICHT De Aartsbisschop van Canterbury brengt, evenals Baldwin, een bezoek aan koning Edward Mevrouw Simpson te Versailles Baldwin toegejuicht Baldwin, de president van het Britsche kabinet, dat in de laatste dagen een moeilijken tijd doormaakt De herziening van het Volkenbondshandvest Vergadering van de commissie uitgesteld tot 14 December TWEE LEGERVLIEGTUIGEN NEERGESTORT Voor het eerst waren de dragers der hooge Roemeensche ridderorden in vol ornaat tijdens de jaarlijksche herden kingsfeesten van de nieuwe formatie van het Roemeensche rijk. Op den achtergrond de monumentale eereboog, welke mede ter herdenking van deze rijksvergrooting werd opgericht M' .«SP Spy Een dijkdoorbraak veroorzaakte in het Reder-Elbegebied een ware catastrophe. Het verkeer kon slechts met bootjes-worden onderhouden Strijdkrachten staan voor spontane hulp aan Engeland en België gereed bij niet-uitgelokten aanval Interpellatie over Buitenlandsche Zaken Het Weer iiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii| 31 vliegtuigen van de Witten voerden een hevig bombar dement op Madrid uit, waarbij slachtoffers vielen Britsche ambassade te Madrid opgeheven? Russisch schip doorzocht Vijf December De groote vraag van vandaag is ge lukkig niet alléén: „wat zal ik krij gen?" maar óók: „wat zal ik geven." En is dit niet de eigenlijke verblijding van heden? Nu is het de dag van geven en ontvangen, van verlangen en wegschenken. Daarom is vijf De cember zoo'n beteekenisvolle datum: dag van naastenliefde, dag van vriendschap en gulheid, dag van hui selijke blijdschap en maatschappelijk goed-doen. De volle klemtoon des le vens valt op het kinderlijk gemoed, op de blijheid om elkander een ver rassing te bereiden en de ongekuns teldheid waarmede men een, o nog zoo kleine attentie aanvaardt. Op den geest komt het aan waarmede gege ven, waarmede ontvangen wordt. St. Nicolaas geeft ons ontzettend veel te leeren met zijn stillen glimlach en zijn ongesproken woord. Hij leert ons de Weldaad van het goeddoen. een uitnoodiging gericht worden voor een be perkt plan tot ontwapening. Militair wetsontwerp in België Ook door den Senaat aangenomen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingem. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 eet* per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 4 Dec. (Havas). Mi nister-President Baldwin heeft in het Lagerhuis in antwoord op een vraag van den Labour-afgevaardigde Attlee verklaard, dat de regeering niet be reid was, speciale wetgevende maat regelen te nemen om het voorgeno men huwelijk van den Koning te vergemakkelijken. In parlementaire kringen is men volgens Havas van meening, dat de oppositie, die Baldwin tegen het hu welijk des Konings heeft ontketend, den troonsafstand van den Koning vrijwel onvermijdelijk maakt. Baldwin zeide o.m.: „Sommige persorganen hebben gisteren en vandaag het denkbeeld geopperd dat, indien de Koning mocht besluiten te trouwen, zijn Ge malin niet noodzakelijkerwijze Koningin zou be hoeven te worden* Deze denkbeelden missen elke constitutioneele basis. Onze wet kent niet zoo iets als een morganatisch huwelijk. Het eenige middel, dat het mogelijk zou maken een der gelijk gevolg te vermijden, zou zijn een wetge ving voor een speciaal geval. De regeering is biet bereid een dergelijke wet in te dienen. Bovendien zijn deze kwesties van ge meenschappelijk belang voor het geheele gemeenebest, en een zoodanige verandering zou niet zonder de goedkeuring van alle Dominions tot stand gebracht kunnen wor den. Na een door mij ingesteld onderzoek ben ik tot de overtuiging gekomen, dat een dergelijke toestemming niet zou worden verleend. Ik heb gemeend, dat het mijn plicht was, deze verklaring af te leggen, voordat het Huis uit eengaat, ten einde elk misverstand uit den weg te ruimen. Op het oogenblik heb ik niets meer te verklaren." Na de woorden van Baldwin werd de zitting Van het Lagerhuis verdaagd. Naar aanleiding van bovenstaand Havas-be- richt, waarin gesproken wordt van een opposi tie, die Baldwin ontkedend zou hebben, wijzen wij op de lezing van een bijzonderen Handels blad-correspondent. Deze lezing is (zooals waarschijnlijk blij- ken zal wanneer de zaak openbaar wordt ge maakt), dat de Koning uiting gegeven heeft aan <len wensch een zoodanig huwelijk te sluiten, dat het een speciale vergunning van het parle ment zou vereischen, dat hij zelf het initiatief heeft genomen om te vragen of het mogelijk «ou zijn, dat zulk een vergunning verkregen zou hunnen worden en dat de ministers, na uitge breide overweging en raadpleging geantwoord hebben dat zulks onmogelijk was. De ministers zouden zich dus niet bemoeid hebben met de particuliere zaken des Konings. Hun werd een vraag gesteld, en zij hebben een antwoord gegeven. De leider van de Labour-oppositie, Attlee, Zeide na de verklaring van Baldwin, dat hij het zelfs ongewenscht achtte, om de woorden van den minister-president te becommentariee- fen of te bespreken. Wel zal men er zijn ernstigste aandacht aan moeten schenken. Na Baldwin's verklaring waarbij hij harte- Uik werd toegejuicht verlieten de afgevaar digden langzaam de Kamer, in kleine groepjes den toestand besprekend. Baldwin begaf zich naar den minister raad, ten einde met zijn collega's opnieuw den toestand onder de oogen te zien. Alle ministers hebben de afspraken, welke «U voor heden gemaakt hadden, afgezegd. Het schijnt dat zij vrijwel voortdurend in bespreking blijven. In officieele kringen verklaart men, dat de minister-president het week-einde in Downing- street zal doorbrengen, in stee van zooals ge- zich naar elders te begeven. Het Hoogerhuis heeft heden de „Trunk Roads- bill" besproken en in de eerste lezing aange nomen. Vervolgens is het Huis tot Maandag ver daagd, na een zitting van twee minuten. Wedgwood, de afgevaardigde, die gisteren een mo$le heeft ingediend, waarin uiting werd gegeven aan den wensch van het La gerhuis, om koste wat het kost te voorko men, dat de Koning afstand doet, heeft he denmorgen talrijke brieven en telegrammen, voor het meerendeel afkomstig van oud strijders, ontvangen, waarin hij gelukge- wenscht wordt. Een bewoner van Canada verklaart in zijn telegram, er van overtuigd te zijn, dat een referendum, dat in het geheele Britsche Rijk zou worden gehouden, ongetwijfeld gunstig voor de zaak van den Koning zou uitvallen. Kort na zes uur kwam Baldwin te Fort Belvedere aan, waar de Koning zich be vindt. Na een onderhoud van twintig minuten verliet de minister-president den koning weer. Hoe de beslissing van den koning ook zal zijn, het is zeker, dat de situatie een voort durend contact tusschen den koning en den premier vordert. Het kabinet zal morgen om tien uur opnieuw bijeen komen, om de verklaring, die Maandag in het parlement zal worden afgelegd, te be spreken, en om kennis te nemen van de uit eenzettingen, die de vertegenwoordigers der Dominions zullen doen. Bevestigd wordt, dat mevrouw Simpson, die gisteravond uit Engeland vertrokken is, zoo juist te Versailles is aangekomen, na den nacht te Rouaan te hebben doorgebracht. Haar vertrek uit Londen wordt aldus uitge legd, dat zü den koning geheel vrij wil laten, om zijn besluit eventueel te herzien. Nadat Baldwin den koning verlaten had, bracht de Aartsbisschop van Canterbury hem een bezoek in Fort Belvedere. Het on derhoud duurde een half uur. Baldwin had daarop nog een onderhoud met Sir John Simon, die waarschijnlijk eveneens het weekeind in de stad zal doorbrengen. Het gerucht, dat Simon van andere meening zou zijn als de andere leden van het kabinet wordt nadrukkelijk tegengesproken. Later stelde Baldwin zich nogmaals in ver binding met Attlee. De Britsche Hooge Commissaris bij de Zuid- Afrikaansche regeering heeft zich per vlieg tuig van Pretoria naar Smitfield begeven, om met generaal Hertzog den toestand te bespre ken. Een tooneeltje, dat kenschetsend is voor de Britsche openbare meening in de huidige crisis, speelde zich vanochtend te Londen af voor het Buckingham Palace. Op het moment van de aflossing van de wacht naderden twaalf jongelieden, die met taxi's naar het paleis wa ren gereden, het hek en hieven het volkslied aan, waarop zij een drievoudig hoera voor ko ning Edward VIII lieten volgen. Een hunner zeide tot de journalisten, dat zijn metgezellen en hij zelf, allen kantoorbedienden, hun vrije uurtje hadden willen gebruiken om „op de eên of andere manier te doen uitkomen dat wij alleen eenvoudig zeer getrouwe onderdanen van den koning zijn." GENÈVE, 4 Dec. (Havas). De secretaris generaal van den Volkenbond deelde mede, dat de vergadering van de algemeene commissie tot hervorming van het Volkenbondshandvest, welke 7 December bijeen zou komen, is uitge steld tot 14 December. BRUSSEL, 4 Dec. (Belga). In de nabijheid van het vliegveld te Wevelghem zijn twee mili taire vliegtuigen met elkaar in botsing geko men en neergestort. De beide bestuurders wer den gedood. vwvS«. li-' PARIJS, 4 Dec. (Havas). „Ik verklaar in naam van de Fransche regeering, dat alle Fransche strijdkratliten, te water zoowel als te land en in de lucht spon taan en onmiddellijk ter beschikking gestéld zullen worden van Groot Brit- tannië, in het geval, dat dit land zon der provocatie zou worden aangevallen. Hetzelfde geldt eveneens voor België." Aldus luidde de verklaring van minister Del- bos in de Fransche Kamer, die na onderbre king van de debatten over de perswet heden middag een aanvang maakte met de interpel latie over de buitenlandsche politiek, naar aan leiding van de redevoering van Eden te Lea mington. Bü den aanvang der zitting is de behandeling van het wetsontwerp tot contróle op de pers voortgezet. Een amendement van Deschinauz, waarbij aan ministers verboden werd geheime fondsen te verstrekken aan bladen of journalis ten, behalve aan Fransche bladen, welke in het buitenland verschijnen, werd met 578 stemmen tegen 2 aangenomen. Vervolgens werd met al gemeene stemmen een amendement van den communist Vaillant Couturier aangenomen, waarbij aan Fransche bladen verboden wordt geheime sommen van buitenlandsche mogend heden in ontvangst te nemen. De verdere behandeling van het ontwerp werd Uitgesteld tot Dinsdag a.s. Vervolgens werd een ontwerp aangenomen in zake de uitzonderingsprocedure bü de behan deling van de begrooting-1937. Om half vier begon de bespreking van de interpellatie inzake de buitenlandsche politiek.' De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Delbos Delbos begon met er op te wijzen, hoe de moeilijkheden in Europa zich opstapelen. De verdragsschendingen en de ineenschrompeling van den Volkenbond hebben geleid tot toestan den, die reeds een prikkel tot oorlog vormen. Onze pogingen, aldus Delbos, zijn erop gericht, den brand in Spanje in het belang van geheel Europa te beperken en te blusschen. De regeering en het geheele land zijn in vriendschap verbonden met Engeland, een vriendschap, die een hoeksteen vormt voor den Europeeschen vrede. Frankrijk en België zijn het eens omtrent de toepassing van het Locamo-pact. Wij hebben Duitschland uitgenoodigd tot dit veiligheids pact toe te treden. Vervolgens verklaarde spr., dat Frankrijk trouw blijft aan den Volkenbond. De overbe wapening voert de volken naar ruïneering en oorlog. Over enkele dagen zullen wij te Genève onze voorstellen verdedigen tot voorkomen van oorlog en tot ontwapening. Tot alle landen zal 1 VERWACHTING: Stormachtige, later matige afnemende Westelijke tot Zuid- FF westelijken wind, tijdelijk opklarend, la- ter weer regen, aanvankelijk kouder. Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk FF weer buiig. - 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST S Geseind Vrijdagavond te 20.06 uur aan H alle posten: Stormscin neer. Blijft op uw Ft hoede! IIIIIIIIIIIIIIIIIIII Aan de fronten in het Noorden en Noord westen verloopen de gevechten in het voor deel van de regeeringstroepen. In Basken land hebben de witten Vitoria gedeeltelijk ontruimd, in verband met het oprukken der republikeinsche militie. In de provincie Burgos zouden de linkschen twee dorpen veroverd hebben, hetgeen zou beteekenen, dat zij ongeveer 25 kilometer zouden zijn opge rukt. Zij zouden zich thans op 45 kilome ter van Burgos bevinden. RABAT, 4 Sec. (Havas). Radio Seyilla meldt, dat de troepen van Franco, na een dag rust genoten te hebben, vanmiddag den aanval heb ben heropend over het geheele front bij Villa- verde. De strijd eindigde met een aanval op Cerro los Pedrigos, waarbij gebruik gemaakt werd van handgranaten, terwijl met de bajonet gevochten werd. Driehonderd vreemdelingen, strijdende aan de zijde der linkschen, wer den gedood. Veel oorlogstuig viel den recht- schen in handen. Het bombardement der link- sche stellingen in den sector Madrid is her vat. In den namiddag hebben wederom 31 vlieg tuigen der rechtschen op geringe hoogte bo ven Madrid gevlogen. De wijken Rosales en Arguelles werden gebombardeerd. Onmid dellijk werd het afweergeschut in werking gesteld, waardoor de vliegtuigen aldus meldt de regeering gedwongen werden op grootere hoogte te vliegen. Er hadden hevi ge ontploffingen plaats; brandbommen wer den geworpen, terwijl luchttorpedo's terecht kwamen op eenige openbare gebouwen. Daardoor werd schade aangericht, terwijl er slachtoffers vielen. Eenige branden werden spoedig onderdrukt. Vliegtuigen der regeering hebben vanmor gen de verbindingslijnen der rechtschen achiei het front gebombardeerd, ter verhindering van de ravitailleering. Verschillende troepen en mu- nitieconvooien leden schade. Volgens het hedenmiddag door den Verdedi- gingsraad gepubliceerde communiqué hebben zich aan de fronten van Madrid, clen Taag en Guadarrama geen wijzigingen voorgedaan. Aan het front van Santander zijn de regee ringstroepen, na zich meester te hebben ge maakt van Burena en Mulilla, doorgedrongen tot het grondgebied van de provincie Burgos. Aan het Avalafront hebben de regeerings troepen zich gisteren meester gemaakt van de hoogten ten Zuiden van Nafarrate welke door de rechtschen waren bezet. De opmarsch naar Aris wertf voortgezet. In den avond bezetten de regeeringstroepen den top van den Epabe, welke het slagveld bij Villa Real beheerscht. De luchtmacht der regeering bombardeerde de witten. Aan het front bü Marquina zün verscheidene manschappen van een genie-regiment naar de regeeringstroepen overgeloopen. Een kanonneerboot der rechtschen heeft op eenigen afstand van Gibraltar een Russisch stoomschipdoorzocht. Een officier heeft zich aan boord van het schip begeven, dat thans koers zet naar Ceuta, begeleid door de kanon neerboot. De veiligheidspolitie te Madrid dfeelt mede, dat vanuit een huis, dat onder bescherming van de Finsche legatie staat, op 1 December een bom werd geworpen op passeerende mi- litiemannen. Toen gistermorgen opnieuw een bom vanuit dit huis werd geworpen, waar door een kind ernstig werd gewond, besloten de autoriteiten een huiszoeking te doen. De politiebeambten werden echter ontvangen met geweer- en pistoolschoten en mitrail- leurvuur. Nadat de huiszoeking was verricht, werden ruim 400 personen, waarvan de meesten tot de rechtsche partijen behoorden, gearres teerd. Voorts werd een groote hoeveelheid materiaal, bestemd voor het vervaardigen van bommen aangetroffen. De Finsche gezant heeft zich onmiddellijk ter beschikking van de veiligheidspolitie ge steld om de noodige inlichtingen te verstrek ken. Het Britsche voorstel tot het controleeren van het zenden van oorlogsmaterieel over land en zee, opgesteld door de niet-inmengings-commis- sie, is heden aan den Britschen ambassadeur te Hendaye en den Britschen zaakgelastigde te Madrid, Ogilvie Forbes, verzonden, om aan bei de strijdende partüen in Spanje voor te leggen. De subcommissie der non-interventie-commis sie heeft, blükens het officieele communique, in haar heden gehouden zitting van gedachten ge wisseld over de kwestie van de toenemende deel neming van buitenlandsche vrijwilligers aan den Spaanschen burgeroorlog, alsmede over andere vormen van indirecte interventie. In de eerstvolgende zitting, welke op 7 Decem ber zal worden gehouden, zullen te dien aanzien voorstellen worden uitgewerkt, welke aan de plenaire commissie zullen worden voorgelegd. Volgens het D. N. B. heeft de Britsche zaakgelastigde in Madrid allen Britschen on derdanen, die nog in de Spaansche hoofdstad verblijven, aangezegd Madrid zoo spoedig mogelijk te verlaten, daar waarschijnlijk ook de Britsche Ambassade zal worden opgehe ven. Degenen, die aan dezen raad, om van de nu nog openstaande mogelijkheid gebruik te maken, geen gevolg geven, zullen voor eventueel op komst zijnde moeilijkheden zelf verantwoordelijk zün. I Minister-president Baldwin verklaarde in het Lagerhuis, dat de regeering geen speciale wet gevende maatregelen zal treffen, om het voor genomen huwelijk van den koning te vergemak kelijken. Minister Delbos verklaart in de Fransche Ka mer, dat Frankrijks strijdkrachten ter onmid dellijke hulp klaar staan bij een niet-geprovo- ceerden aanval op Engeland en België. De aanval der regeeringstroepen uit het Noor den zou op 45 K.M. afstand van Burgos gena derd zijn. De Witten bombardeerden Madrid op hevige wijze. Geruchten omtrent het opheffen der Britsche ambassade te Madrid. De Tweede Kamer heeft de begrooting van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen goedge keurd, alsmede de wijziging der Crisis-Hypo- theek-Aflossingswet en onteigening voor den bouw van een nieuw raadhuis in de hoofdstad. H. M. de Koningin en het prinselijk paar hebben Vrijdagavond de soiree van den Franschen ge zant bezocht. Het prinselijk huwelijk: de afgevaardigden van den Sultan van Jogjakarta te Den Haag aan gekomen. New-Yorksche Beurs: Slot onregelmatig. Spr. gaf uiting aan zün verlangen naar toe nadering tot Italië. Ten aanzien van Duitschland zeide hijNiets zou voor den vrede meer noodzakelijk zijn dan een toenadering tusschen Frankrijk en Duitsch land, die elkaar op het slagveld hebben leeren achten. Een zoodanig bondgenootschap is mo gelijk met het beginsel van niet-inmenging in binnenlandsche aangelegenheden. Onder levendig applaus van alle afgevaardig den, met uitzondering van de communisten, zeide Delbos, dat een ontzaglijke meerderheid in het land de politiek der regeering heeft goed gekeurd. Ik heb, aldus Delbos, nimmer mijn ge voelens van sympathie voor de Spaansche Re publiek verheeld, doch wanneer men de verant- woordelükheid voor vrede en oorlog draagt, zet men gevoelsoverwegingen terzijde. Wü hebben niet gewild, dat de burgeroorlog in Spanje naar Europa overslaat en wü willen het ook thans niet. Na de rede van Delbos, die door de afgevaar digden van linksch langdurig werd toegejuicht, werd de zitting geschorst. Men verwacht, dat het meerendeel der com munisten zich van stemming zal onthouden, vooral indien het Centrum en de rechtsche par tijen de non-interventie-politiek goedkeuren. BRUSSEL, 4 Dec. (Belga). De 9enaat heeft het militaire wetsontwerp, dat reeds door de Kamer was goedgekeurd, aangenomen met 123 tegen 19 stemmen. Zes leden onthielden zich van stemming. Stand op Zaterdag 1 uur vju.: 757. Vorige stand: 756.4.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1