5.1 LAATSTE NIEUWS Waar de filmband rolt Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Prins Bernhard De toestand in Engeland DUITSCH VLIEGTUIG GEVALLEN ZATERDAG 5 DECEMBER 1936 ^iiiniiiiiiiiinniminiiiiniiniiiiiiiiMinininmiiiiiiiiiiiiinniniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiig giiitiiiiiiininiiiifHiiiïiiiiiiiiiiniiiirEiiiiniiiiTEiiiifinifnitirtiiMtiniiTinimniTmiimiiiriiiiirniiTritiimiiimiiiri^ KANARIEVRIENDENVEREEN. „ONS GENOEGEN" Tentoonstelling in „Spoorzicht" Gevonden dieren en voorwerpen SCHAKEN R. K. Haarlemsche Schaakbond R. K. Schaakclub „St. Bavo" BILJARTEN Kampioenschap van Lisse Clubkampioenschap driebanden VOETBAL HaarlemH.B.S. WIELRENNEN KILIANVOPEL LEIDEN NOG TE NEW YORK Weinig verandering in de onder linge positie der hoofdkoppels R. K. W. V. „Achilles" Ministers blijven voortdurend confereeren Was het op weg naar Spanje? Nijenrode-zaak voor het Hof O's laatste woord De Valutamarkt Depreciatie van den gulden met 20 pCt. SURSÉANCE HOLL. LLOYD Crediteuren niet tegen verlenging «Door den electrischen stroom gedood Militaire rangen verleend DE SINTERKLAAS-SURPRISE DER K. H. L.-GEDUPEERDEN Vanmorgen zijn vier maanden pensioen uitbetaald BRAND IN DE HAARLEMMER MEER Gevolgen van een ontploffing iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif LUXOR-THEATER Een nacht in New-York. FRANS HALS-THEATER Mayerling REMBRANDT-THEATER Meisjes Lyceum Zondagmorgenvoorstelling PALACE-BIOSCOOP De Engel der duisternis In 't_midden: .C.har les. Boy er. als Rudplph. van Habsburg m-de -üfaa jaauexlina" imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ^ll!llllllllllllllllllllllllll!ll!llllllll!lllllllllll!lllll!lll!lllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllltlll!ll!lllll!!lllll!lli STAD De Haarlemsche Vereeniging van Kanarie vrienden „Ons Genoegen" houdt vandaag en morgen een tentoonstelling van Zang- en kleur- kanaries in café-restaurant „Spoorzicht". De Haarlemsche afdeeling, die thans 40 leden telt, komt dit jaar weer goed voor den dag. De ex positie is zeer overzichtelijk en een bezoek is de moeite waard. Gisterenavond werd de tentoonstelling onder zeer groote belangstelling geopend, waarna een rondgang gemaakt werd. De uitslag luide: Klasse I: le prijs A. Jansen, 2e J. v. Gasteren, 3e J. Tiggelaar. Klasse II. le prijs B. J. Dikkers, 2e H. Engel hart, 3e J. v. Gasteren. Klasse III: le prijs A. Jansen, 2e J. v. Gaste ren. Klasse VI: le prijs H. Engelhart, 2e P. A. Meuring, 3e eveneens P. A. Meuring. Klasse XI: le prijs P. Lodder. Eere prijzen: le prijs A. Jansen, 2e J. v. Gas teren, 3e J. Tiggelaar en 4e prijs B. J. Dikkers. De tentoonstelling is heden geopend van 5 10 uur en Zondag van 103 uur. pioenstitel te behouden vrijwel verloren gaan. Het tweede tiental won zijn derden wedstrijd in successie en maakt nu een uitstekende kans op het kampioenschap 2e klasse. Hier volgen de gedetailleerde uitslagen: (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau v. politie Smedestr. uitsluitend tus- schen 11 en 13 uur). Handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestr. Bewijs van lidmaatschap R. V. S., Folitiebureau Smedestr. Hond, Ilsiskan, Ar- chipelstr. 71. Hond, Keizer, Hagelingerweg 182 te Santpoort. Hond, Luiten, Beelslaan 9. Hond, Mulder, Drappenierstr. 6. Hond, Oudolf, Wal deck Pyrmontstr. 24. Heerenhoed, v. Wort, Ban- tamstr. 63. Handbeschermer, v. d. Linden, Bantamstr. 44. Handbeschermer, Brune, Leid- schevaart 28J. Ketting met slot en sleutel, Politiebureau Smedestr. Vleeschmand. v. d. Wal, Bentveldscheweg 116 te Aerdenhout. Portemon- naie met inhoud, Dam, Korte Houtstr. 13. Pa- rapluie, Rijwielbewaarder, Postkantoor, Ged. Oude Gracht. Gouden ring, Vermeeren, Kool- steeg 14. Rozenkrans, Eckhart, Raamvest 31. Actentasch met inhoud, Verton, v. Keulenstr. 43. Vulpotlood. Politiebureau Smedestr. Kinder wantje, Hensing, Amsterdamstr. 3Ard. Uitslag competitiewedstrijd D. O. S. (Zaan dam) en St. Bavo (Haarlem) L. Zwan 0P. A. Puts 1, A. Gijtenbeek 13. v. Kessel 0, C. Zwan 1C.Bottelier 0, G. v. Heteren yTh. v. osch A. W. de Mooij C H. v. Dijk 1, J. v. Luit "y.P. Wijtkamp y, C. v. Doom 0W.de Boer 1, W. Boon Jr. B. Stevenhage y, J. Zwan y.J. Heuver y, J. Willemse 1L. v. Kessel uitslag 55. In gebouw St. Bavo zijn de volgende compe titiewedstrijden gespeeld: St. Bavo IR. K. Schaakclub Bloemendaal I 3 A6>/2. St. Bavo IIR. K. Schaakclub Bloemendaal II 5K—4i/2. Het eerste tiental leed weer een nederlaag en zag daarmee zijn laatste kans om zijn kam- St. Bavo IBloemendaal I 1. F. A. Puts—W. Rolf v. d. Baumen 0 1 2. B. v. Kessel—P. v. d. Bronk 0 1 3. C. BottelierG. v. d. Meij 1 0 4. Th. v. OschA. v. d. Bosch 5. W de BoerM. v. d. Berg 0 I 6. P. WijtkampP. v. Buuren 0 1 7. L. StevensJ. Mica 1 0 8. J. HeuserP. Rixel 1 0 9. L. v. KesselB. Walker 0 1 10. J. GigengackJ. v. d Bronk 1 0 3'/26)4 St. Bavo IIBloemendaal II 1. M. GoedemansT. Vallenduuk 1 0 2. C. WeberA. v. d Berg 1 0 3. K. KoedooderTh. Willemsen 1 0 4. L. Schreurs—H. Opdam 0 1 5. F. FictoorF. Timmermans 1 0 6. Th. SchrooteH. Töns 0 1 7. L. StevensJ. Mica 1 O 0 8. P.CastenmillerA. v. d. Voort 0 1 9. H. HollanderG. v. Egmond 0 1 10. J. JonkmanJ Bolleman 1/2—A 5 >/2—4 A De verdere uitslagen van de voortgezette wedstrijden cadre luiden B. Elfering 150 46 13 3.26 P. Duivenvoorden Sr. 146 46 20 3.17 Th. Duivenvoorden 150 44 19 3.40 P. Duivenvoorden Sr. 146 44 26 3.31 B. Elfering 150 41 14 3.65 Th. Duivenvoorden 89 41 13 2.19 G. C. Degger 150 45 15 3.33 P. Halfschepel 129 45 24 2.86 C. Kortekaas 150 48 13 3.12 S. v. Rijn 149 48 16 3.10 M. v. Dijk 150 52 13 2.88 P. Duivenvoorden Sr. 138 52 12 2.64 J. Schrama 150 17 43 8.82 Th. Duivenvoorden 44 17 11 2.58 De biljartwedstrijd tusschen de teams van Benoorden 't IJ en Soc. Vereeniging op groot biljart over drie banden, die in Amsterdam ge speeld werd, bracht een 3—1 zege voor de thuis club. De uitslagen zijn: Bij de voortgezette wedstrijden cadre wisten G. C. Degger en C. Th. Duivenvoorden hun beide partijen te winnen. Een fraaie serie wist C. Th. Duivenvoorden te scoren van 53 caramb. cadre en Verbeterde hiermede de hoogste serie in dit tournooi. De uitslagen luiden: Pnt. brt. h.s. gem. C. Th. Duivenvoorden 150 10 53 7.89 A. van Dijk 76 19 24 4.— G. C. Degger 150 34 23 4.41 A. van Dijk 112 34 12 3.29 C. Th. Duivenvoorden 150 23 20 6.52 B. Mastenbroek 61 23 13 2.65 G. C. Degger 150 22 23 6.81 A. Elfering 107 22 29 4.86 A. Elfering 150 43 16 3.48 P. Halfschepel 100 43 11 2.34 Soc Ver. brt. h.s. gem. Ben. 'tlJ- Menke 17 54 2 0.311 de Foeljaeger 30 54 3 0.555 Dalderup 30 66 5 0.454 v. d. Voort 27 66 4 0.409 Kappel 30 35 5 0.857 Osterthun 9 35 2 0.257 Stolk 30 106 3 0.273 Vermeulen 12 106 2 0.113 Het Haarlem-elftal voor den wedstrijd tegen HBS is als volgt samengesteld: Mulder Verhappen Huysman De la Mar Kammeyer Van Gooi De Winter Effern Van der Hulst Smit Van Polanen Kilian—Vopel leiden nog steeds in de zes- daagsche te New York. In de onderlinge positie der hoofdkoppels komt slechts weinig veran dering en na 90 uren rijden was de stand als volgt: 1. KilianVopel 267 punten; 2. Walthour— Crossley 260 punten; 3. Pellenaars—Schoen 254 punten; 4. PedenThomas 218 punten. Met een ronde achterstand: 5. IgnatDiot 212 punten; 6. Cohen—O'Brien 208 punten; 7. LetourneurGuimbretière 162 punten. Met twee ronden achterstand: 8. OlmoPie- montesi 214 punten. Met drie ronden achterstand: 9. AudyHill 190 punten; 10. YatesRodman 179 punten. Met zeven ronden achterstand: 11. A. Gior- gettiDebaets 157 punten. Zondag as. om 10 uur vindt in Gebouw „Olympia" onze 4de rit der Herfst-competitie plaats, n.l. 1 K.M. op de home-trainers. Tevens is dit een selectie voor de ontmoeting tegen Kennemerland en de Bataaf op Zon dag 13 December as. Allen die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, worden verzocht as. Zondag wel aanwezig te willen zijn. (Gedeeltelijk, gecorrigeerd) LONDEN, 4 Dec. (Reuter) Sir John Simon verliet Downingstreet na een onderhoud met Baldwin, dat zeventig minuten duurde. Tevo ren had Simon een gesprek van een uur gevoerd met den minister van Koloniën, Malcolm Mac- Donald. Ongeveer driehonderd jongemannen kwamen Whitehall binnen, en bleven voor den ingang van Downingstreet staan. Zij hieven het volks lied aan en riepen „Wij willen onzen Koning!" Havas bericht, dat een eventueel aftreden van den Koning, in verband met de voorberei ding der kroningsfeesten, de werkloosheid van tienduizenden ten gevolge zou hebben. Vineentius vraagt. De nood is hoog. Is uwe hulp nabij? Goede H gedragen kleeding hebben wij erg s noodig. N. Groenmarkt 22 of telefoon 11018 GRENOBLE, 4 Dec. (Havas) Het plaatselijke blad „Petit Daupliinois" meldt, dat tegen den middag een groot Duitsch vliegtuig bij Grand Bornand is gevallen. Nadat het tegen den grond was geslagen, gleed het in eer. ravijn. Sneeuw maakte het onmogelijk het toestel te bereiken. Op de plaats, waar het vliegtuig het eerst den grond hac) geraakt, heeft men in het Spaansch gestelde vlugschriften gevonden, die eindigen met de leuze „Leve Spanje". Men vermoedt, dat de inzittenden met het toestel in den afgrond gesleurd zijn. Vervolgens krijgt O. gelegenheid tot het uit spreken van een laatste woord, waarvan hfj ruimschoots gebruik maakt. De vraag van den president wat hij met de f 5000 heeft gedaan, die hem in Maart 1932 door Goudstikker zijn uitbetaald beantwoor dend komt O. bij zijn becijfering tot een bedrag dat nog ruim f 700 boven de van G. ontvangen som ligt, waarmede hij wil aaptoonen immer contanten voorradig te hebben gehad. Zich tot den procureur-generaal richtend zegt O.: U eischt tegen mij een veroordeeling van 12 maanden gevangenisstraf met aftrek van 12 maanden preventief en uwe woorden kleeden dezen eisch in een gewaad, waaruit voor de buitenwereld clementie en zachtheid stralen, doch ik heb dien eisch gevoeld als een dolk steek. Ik heb nooit medelijden gewild, ik heb nooit medelijden gevraagd, alleen recht, „ik ben onschuldig." Dit vonnis zou voor mij het ergste zijn, dat mij kan worden aangedaan, want ondanks de duizenden die weten dat ik onschuldig ben en waarvan ik dagelijks de tallooze bewijzen ont vang, zou ik rondloopen als een paria. Alles, wat ik na mijn vrijlating zonder een dag va- cantie of rust weer heb opgebouwd, zou worden vernietigd. „Neen, mijnheer de procureur-generaal", roept verd. uit „dan een zoo lang mogelijke gevangenisstraf, waaruit God misschien zoo barmhartig is mij te verlossen. Terug in het leven op deze wijze is geen clementie, het is het wreedste dat mij kan overkomen." Zeer ontroerd besluit verd. hiermede zijn verdediging. De uitspraak wordt dan bepaald op Vrijdag 18 December te half twee. In 't valutaverkeer van Vrijdagochtend toonde de gulden ten opzichte van het Pond Sterling weder een vastere houding. Het Engelsche Pond bewoog zich n.l. op 9.00 y9.01)4 tc-gen 9.01% het vorig slot. De Dollar bleef Op 183 5/8 1.83 7/8 onveranderd. Onder beurstijd trad geen verandering in. De Dollar noteerde officieel 183 de waardevermindering van den gul den bedroeg dus 20 pet. Een druk bezochte vergadering van crediteu ren van den Kon. Holl. Lloyd is Vrijdag gehou den om te beraadslagen over de verlenging van de aan deze maatschappij verleende surséance van betaling. De bijeenkomst werd gepresideerd door mr. de Vries. Aan vorderingen voor pensioengerechtigden welke bedragen f 1.500.000.was een kapitaal aanwezig van f 1.350.00.Voor deze groep trad op mr. G. Sent, die mede met mr. van Muilwijk vertegenwoordigde het comité uit de negen be kende organisaties. De „Benas" werd vertegen woordigd door mr. Schadee uit Rotterdam. Medegedeeld werd, dat de bewindvoerders voor verlenging van de surséance waren. Mr. van Haersolte deelde namens den Holl. Lloyd aan de Rechtbank mede, dat hij vermoe delijk binnen drie maanden, uiterlijk over zes maanden een liquidatie-accoord kan aanbieden. Ten slotte bleek, dat niemand tegen verlen ging van de surséance was. De Rechtbank zal Woensdag a.s. een beslis sing nemen. Toen Donderdagavond de 20-jarige boerenar beider L„ wonende te Delft, op een aan den Rotterdamschen weg gelegen erf op een hooi schelf wilde klimmen, kwam hij in aanraking met de draden van de electrische geleiding. De man verloor het bewustzijn. Onmiddellijk toe gepaste kunstmatige ademhaling had geen re sultaat. Een dokter kon slechts den dood con- stateeren. De politie stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht van het gebeurde. Naar wij vernemen, is Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld bij Koninklijk Besluit benoemd tot lui tenant ter zee der 1 e klasse (kapi tein) a la suite bij de Koninklijke Marine en tot kapitein (ritmeester) a la suite bij de Koninklijke Land macht. Voorts is bij een tweede Konink lijk Besluit aan Prins Bernhard de titulaire rang verleend van kapitein (ritmeester) bij het Kon. Ned. In disch leger. Vrijdagmorgen is op het kantoor van den Koninklijken Hollandschen Lloyd aan de Oostelijke Handelskade te Amsterdam de uitbetaling begonnen van een gedeelte van het tegoed, dat de gepensionneerdfen van den K.H.L. hebben. Deze uitbetaling geschiedde door de B.E. N.A.S. als voorschot op het tegoed der ge- pensionneerden als concurrente crediteuren in den boedel van den K.H.L., en moet wor den beschouwd als de St. Nicolaas-verras- sing, waarover de Minister in de Kamer heeft gesproken. Het bedrag, dat wordt uitbetaald, komt over een met vier maanden pensioen. Daar velen der gepensionneerden steun ontvangen van Maatschappelijk Steun te Amsterdam, heeft de heer J. F. van Muylwijk namens het comité uit de negen samenwerkende organisaties van het personeel der K.H.L. zich met Maatschap pelijk Steun in verbinding gesteld om te voorkomen, dat het uitgekeerde bedrag ge heel of voor een groot gedeelte aan Maatschap pelijk Steun zou moeten worden teruggege ven. De belanghebbenden verkeeren in zeer be hoeftige omstandigheden, zoodat in dit geval van de St. Nicolaas-verrassing weinig zou over blijven. Naar wij vernemen heeft Maatschappelijk Steun toegezegd, dat in de crisis-commissie van deze instelling de zaak op welwillende wijze onder de oogen zal worden gezien. Vrijdagmiddag is in een laboratorium aan den Nieuwen Meerdijk in de Haarlemmermeer bij Sloten tengevolge van een ontploffing brand uitgebroken. Het laboratorium zou zijn afgebrand, terwijl het vuur zich voorts zou hebben medegedeeld aan een naastgelegen woning. De Hoofddorper brandweer verricht het blus- schingswerk. Wie van een spannende geschiedenis, gelar deerd met veel humor wil genieten, kan deze week in het Luxor Theater terecht en genieten van een werkelijk vlotten „thriller". De geschiedenis speelt zich aldus af. Een farmer uit het verre Westen komt naar New-York met het plan om daar een vrouw te zoeken; zoo ongeveer als wij naar een waren huis gaan om een zakdoek en een half ons spiiazie. In het hotel, waar hij belandt, begint hij met tegen de telefoniste op be botsen en over dit onderwerp beginnen zij een zakelijk ge sprek. Wanneer de juffrouw een kleine lezing op touw wil gaan zetten over het op botsen tegen dames in het algemeen en tegen haar in het bijzonder, deelt hij haar mede, dat hij met zijn „pardon" het zijne tot de plechtigheden heeft bijgedragen en dat hij de onderhandelin gen daarmee als geëindigd beschouwt. En zie o, onberekenbaarheid der vrouw dezelfde blonde Phoebe, die zooeven den uiter mate hoffelijken gentleman heeft argepoeierd, gaat in dezen „barbaar" belang stellen. De bar baar stelt echter meer belang in brunettes, iets wat hij haar onomwonden bekend. De 3 brunet tes, om wie hij naar New-York kwam, en die hij met behulp van Phoebe opbelt, blijken sedert zijn laatste bezoek gehuwd te zijn; hij zal zich tot andere brunettes dienen te wenden. Bet ge luk is hem dienstig: een vriendin van Phoebe verschijnt ten tooneele en de Wild-Westman gaat zijn hart verliezen. De vriendin verkeert echter in een pijnlijke situatie; zij heeft een grooten bankier op zijn kamer bezocht en is haar kostbaren armband verloren. Wanneer zij hem terug wil gaan halen, blijkt de bankier ver moord te zijn en de armband verdwenen. Zij doet nu een beroep op den farmer, wiens ka mers naast die van den bankier gelegen zijn en samen met Phoebe gaat deze op onderzoek uit. Bij stukjes en beetjes wordt hij wijzer, trouw bijgestaan door Phoebe op zijn speurtocht naar het lijk, dat plotseling verdwenen is. Wanneer hij zijn revolver uit zijn koffer wil halen, komt het lijk daaruit te voorschijn, mitsgaders de armband. Op dat moment gaat het licht uit en een wat men gewoonlijk noemt .stomp voorwei-p daalt op zijn hoofd neer. De moordenaar ont futselt hem lijk en armband, doch hij ontfut selt den moordenaar een vestknoop. Phoebe, wier belangstelling slingert tusschen haar tele fooncentrale en haar farmer, brengt den be schadigden jongeman weer bij en aan de hand van den knoop vindt hij den moordenaar, om na een vechtpartijtje in een kelder den arm band aan de vriendin ter hand te stelien. Deze is echter verloofd en eindelijk ontdekt hij de goede kwaliteiten van Phoebe, die in haar hart een brunette is naar zijn zeggen. Op stel en sprong vertrekken de twee naar het Westen, den toeschouwer, met de beste hoop voor de toekomst bezield, achterlatend. De hoofdrollen in dit mysterie worden ge speeld door Franchot Tone, Una Merkel en Conrad Nagel. De film „Mayerling" heeft algemeen in Ne derland een pers gehad, zooals zeer weinig films. Men roemde dit werk van Litvak als een supe rieure film, met grooten ernst en geraffineerd vakmanschap gemaakt, behandelend een gege ven van diepe menschelijkheid, een tragedie, die den mensch aanspreekt en hem ontroert, wan neer zij, zooals in de film geschiedt, met warme vertelkracht wordt overgebracht. De inhoud is de volgende: Op 30 Januari van het jaar 1889 werd Europa opgeschrikt door het nieuws, dat in deny vroe gen ochtend van dien dag de lijken gevonden waren van kroonprins Rudolf van Oostenrijk en zijn geliefde, het 17-jarig baronesje Marie Vat- sera. Na haar tijdens haar slaap met een revol verschot gedood te hebben, had de kroonprins zelfmoord gepleegd om een einde te maken aan twee levens, die niet zonder elkaar meenden te kunnen en door een blijvende scheiding be dreigd werden. De jonge Rudolf had zich in het hofleven niet thuis gevoeld. Men had hem tegen zijn zin laten trouwen met een vrouw, die hij niet lief had. Men had zijn neigingen om zich onder het volk te begeven en zelfs aan intrigues tegen de regeering deel te nemen, duchtig tegenge werkt. Hij voelde zich eenzaam in het trieste paleis, en zocht afleiding in braspartijen en lichtzinnigheid. Tot hij de gracieuze Marie Vat- sera ontmoette en lief kreeg. Tusschen beide jonge menschen groeide een liefde op, die men gaarne heeft geïdealiseerd en als een onsterfe lijke liefde herdacht. Zij vond een einde in den moord en zelfmoord op het landgoed Mayerling in de nabijheid van Weenen. De naam van dit landgoed werd de titel van Anatole Litvak's film, die de stof van het ver- I haal ontleende aan een roman van Claude Anet en Arthur Honnegger bereid vond de muziek voor deze film te componeeren resp. te arran- geeren, hetgeen tot treffende resultaten heeft geleid. Zou Litvak deze gebeurtenissen hebben ver teld op de gebruikelijke onaandoenlijke wijze, de film zou voor een veroordeeling in aanmer king gekomen zijn. De gebeurtenissen, die wLü De veranderingen, welke in het bekende too- neelstuk van Ladislaw Fodor zijn aangebracht, om het geschikt te maken voor de film, zijn nogal aanzienlijk. Spruiten de veranderingen ten deele voort uit de onmacht van de makers om het oorspronkelijke verloop langs filmischer. weg psychologisch verklaarbaar te maken, aan den anderen kant zijn de moeilijkheden van den tekst wel van dien aard, dat men nood gedwongen naar een kortere en ook bevredi gender oplossing van het gegeven moest zoe ken. Weliswaar is de groote werkelijke kracht van het oorspronkelijke stuk met die verande ring teloor gegaan, doch desondanks heeft men toch een alleszins bevredigend resultaat weten te bereiken en vaak op voortreffelijke wijze be zwaren weten op te lossen of te ondervangen. Dit is een verdienste, die zekex erkend moet worden. Simone Simon, een Fran?aise met een zeer lieftallig rond kopje speelt de hoofdrol en maakt daarmee practisch haar Europeesch- Amerikaansch debuut. Naast haar staat Her- bert Marshall, een eerste klas acteur, die zijn verliefde directeursrol met de benoodigde be scheidenheid en oprechtheid vertolkt. Het verhaal speelt zooals men weet op een meisjeskostschool waar een der leerlingen op den directeur verliefd wordt en daardoor on bewust een der leeraressen onder haar duiven schiet. Hier laat men het niet alleen bij po gen, doch voltrekt het proces, met den kus die alles goed maakt. De roem van het stuk kan voorzeker op deze film afstralen. Er is dezen keer een lijvig voorprogramma, bestaande uit een magnifieke natuurfilm van water en rotsen, een teekenfilm van Mickey Mouse, formidabel geestig, journaals waarin de brand van het Chrystal Palace te Londen, en een geestige comedie van het long-long-ago- genre. Deze laatste film gaf prettige herinne ringen aan den goeden ouden filmtijd. Alles bijeen een rijk gevarieerd programma voor valwassenen. Voor den Zondagmorgen draait deze week een documentair filmpje over Spanje, waarin men zeer royaal een overzicht krijgt van de geweldige schatten, welke dit land bezit, en die thans grootendeels verloren dreigen te gera ken om het land uit de klauwen van Moskou te houden. Ieder zal begrijpen, dat dit filmpje, voor eenige jaren opgenomen, van onschatbare waarde zal worden, hier verbeeld zien, zijn echter geen verfilmde gebeurtenissen, die ons in al hun nuchtere realiteit worden voorgesteld als fotografische reproducties. Zij zijn veeleer slechts aanleiding voor Litvak om een imaginaire wereld voor ons op te roepen. De daemonische machten, die we voelen wor stelen in de sombere ziel van den Oostenrijk- schen kroonprins, komen in deze film aan de oppervlakte en bepalen de mate van de magi sche werking, die van de film uitgaat. Zoo zal men deze film dan ook niet naar de feitelijke gebeurtenissen, die er zich in afspe len, mogen beoordeelen. Zij ligt op een hooger niveau. Vandaar dat de katholieke keuring de film slechts toelaatbaar achtte voor hen, die over voldoende levensinzicht beschikken en dus voor volwassenen. Hen echter kunnen we gerust van harte aansporen de film „Mayerling" te gaan zien. Zij zullen onder den indruk komen van de aangrijpende verbeelding, die Litvak van het tragisch lot van twee menschenkinderen tot leven heeft gebracht. Het voorprogramma bevat de gebruikelijke journaals en een aardige teekenfilm. Dit is een film die speelt tijdens en na den oorlog. Toch is het geen oorlogsfilm in den waren zin des woords, want van den eigenlijken oorlog krijgt men er niets in te zien, wel van de gevolgen. Twee broers (Frederic March en Herbert Marshal) en een meisje (Merle Oberon). Beide broers zijn verliefd op het meisje; het meisje houdt van beiden, weet alleen niet van wien zóó veel, dat ze met hem zou willen trouwen, wetend dat ze daardoor den ander verdriet zou doen. Tot, tijdens een verlof van de beide broers van het front, het beslissende woord wordt ge sproken; Allan (Frederic March) is de uit verkorene. Beide broers zijn zeer aan elkaar gehecht en de andere, George, schikt zich in het onvermijdelijke en gunt zoowel het meisje als zijn broer, hun geluk. Het verlof is ten einde en weer trekken beiden naar het front. Door de ontploffing van een granaat, die groote verwoestingen in de loop graaf aanricht, wordt George gewond van Allan wordt niets meer vernomen. George wordt na twee maanden uit het hospitaal ontslagen Allan blijft weg; zijn verwanten, noch zijn meis je hooren iets meer van hem hij moet bij de granaatontploffing gedood zijn. Allan is echter niet dood, maar kwam ge wond in een hospitaal van den vijand en daar na in een gevangenkamp, waaruit hij bij het eindigen van den oorlog wordt ontslagen. Maar hij is blind. Zóó wil hij zijn meisje niet aan haar woord houden en hij blijft ous weg, neemt een anderen naam aan en laat haar den ken dat hij gesneuveld is. Als dan iemand hem uit The Tattler voorleest en hij daaruit verneemt, dat zijn broer met Mary zal trouwen, is hij tevreden zijn opzet is gelukt: Mary zal gelukkig worden. Hoe dan ten slotte alles nog terecht komt en Mary hem verder levenslang den weg zal wijzen in zijn duisternis, wordt treffend uitgebeeld in deze film, die wel een der treffendste en machtigste liefdesdrama's voor ons doet leven, die het witte doek ooit te zien gegeven heeft. Ook door het sublieme spel der drie hoofd figuren. In het voorprogramma een teekenfilm „Het Zeemanstehuis" en de verschillende journaals waarin o.a. Polygoon's buitenlandsch nieuws den brand van het Cristal Palace laat zien. Simone Simon, de Fransche actrice in de film „Meisjeslyceum"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4